Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. GRUODŽIO 5 D.

NUTARIMO NR. 1901 „DĖL NAFTOS PRODUKTŲ IR NAFTOS VALSTYBĖS ATSARGŲ SUDARYMO REGLAMENTAVIMO, TVARKYMO, KAUPIMO, NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. lapkričio 20 d. Nr. 1161

Vilnius

 

 

Siekdama įgyvendinti 2018 m. spalio 19 d. Komisijos įgyvendinimo direktyvą (ES) 2018/1581, kuria iš dalies keičiami Tarybos direktyvos 2009/119/EB reikalavimai dėl atsargų saugojimo įpareigojimų apskaičiavimo metodų, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 5 d. nutarimo Nr. 1901 „Dėl Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų sudarymo reglamentavimo, tvarkymo, kaupimo, naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“ preambulę ir ją išdėstyti taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 2 punktu, taip pat siekdama įgyvendinti 2009 m. rugsėjo 14 d. Tarybos direktyvą 2009/119/EB, kuria valstybės narės įpareigojamos išlaikyti privalomąsias žalios naftos ir (arba) naftos produktų atsargas (OL 2009 L 265, p. 9), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2018 m. spalio 19 d. Komisijos įgyvendinimo direktyva (ES) 2018/1581, kuria iš dalies keičiami Tarybos direktyvos 2009/119/EB reikalavimai dėl atsargų saugojimo įpareigojimų apskaičiavimo metodų (OL 2018 L 263, p. 57), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

2. Pakeisti Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų sudarymo reglamentavimo, tvarkymo, kaupimo, naudojimo ir priežiūros taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1901 „Dėl Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų sudarymo reglamentavimo, tvarkymo, kaupimo, naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“:

2.1. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Kiekvienais metais iki balandžio 30 d. Energetikos ministerija apskaičiuoja ir patvirtina atsargų kaupimo užduotis, kuriose nurodomos kauptinų atsargų kategorijos (Atsargų įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje nurodyti naftos produktai), konkretūs atsargų kiekiai ir atsargų kiekio apskaičiavimui taikomas metodas, nurodytas Taisyklių 1 priedo 4.4 papunktyje. Naftos perdirbimo įmonėms, kurios, vadovaujantis Atsargų įstatymu, priskiriamos įpareigotosioms įmonėms, atsargų kaupimo užduotys nurodomos tonomis žalios naftos ekvivalentu; naftos produktus ir (ar) naftą importuojančioms įmonėms ir įvežančioms įmonėms, kurios, vadovaujantis Atsargų įstatymu, priskiriamos įpareigotosioms įmonėms, ir Agentūrai atsargų kaupimo užduotys nurodomos naftos produktų tonomis. Apskaičiuodama atsargų kaupimo užduotis, Energetikos ministerija vadovaujasi Taisyklių 1 priede nustatyta Atsargų kaupimo užduočių nustatymo metodika.“

2.2. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Energetikos ministerijos apskaičiuotos ir patvirtintos atsargų kaupimo užduotys galioja iki ateinančių metų birželio 30 d.“

2.3. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Kiekvienais metais, po naujų atsargų ka užduočių patvirtinimo, Agentūra ir įpareigotosios įmonės privalo vykdyti joms nustatytas atsargų kaupimo užduotis (sukaupti atsargų kaupimo užduotyse nurodytus atsargų kiekius) ne vėliau kaip nuo liepos 1 d. Jeigu uosto kapitono (terminalo jūrinės dalies vadovo) sprendimu tanklaiviams neleidžiama įplaukti į uosto (terminalo) akvatoriją, įpareigotosios įmonės, vykdydamos atsargų kaupimo užduotį, iki 15 procentų atsargų kaupimo užduotyje nurodyto kauptino konkrečios kategorijos atsargų kiekio ne ilgiau kaip 5 dienas iš eilės gali kaupti kitų, atsargų kaupimo užduotyje nurodytų, kategorijų produktais. Įpareigotosios įmonės privalo elektroninio ryšio priemonėmis ne vėliau nei prieš vieną dieną Energetikos ministerijai pateikti motyvuotą paaiškinimą apie laikiną konkrečios kategorijos atsargų kiekio kaupimą kitų, atsargų kaupimo užduotyje nurodytų, kategorijų produktais ir nurodyti atsargų kategorijas, kiekius, trukmę, taip pat pateikti uosto kapitono (terminalo jūrinės dalies vadovo) sprendimo, kuriuo tanklaiviams neleidžiama įplaukti į uosto (terminalo) akvatoriją, kopiją ir kitą svarbią informaciją.“

2.4. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Agentūros taikomus atsargų kaupimo ir tvarkymo paslaugų tarifus pagal atsargų kategorijas (toliau – tarifai) kiekvienais metais iki spalio 31 d. tvirtina Energetikos ministerija. Tarifai turi įsigalioti ne anksčiau kaip po 7 mėnesių nuo jų patvirtinimo. Energetikos ministerija apskaičiuoja tarifus, atsižvelgdama į Agentūros patiriamas sąnaudas ir pasiūlymus dėl tarifų dydžio nustatymo. Energetikos ministerija, apskaičiuodama ir tvirtindama tarifus, užtikrina, kad jie neviršys Agentūros patiriamų atsargų kaupimo ir tvarkymo paslaugų sąnaudų. Agentūra pateikia savo pasiūlymus ir nurodytą informaciją Energetikos ministerijai kiekvienais metais iki rugsėjo 30 d. Energetikos ministerijos patvirtinti tarifai galioja iki naujų tarifų įsigaliojimo. Nauji tarifai netaikomi Agentūros susitarimams dėl atsargų kaupimo ir tvarkymo, sudarytiems iki šių tarifų patvirtinimo.“

2.5. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:

32. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – Taryba) Agentūrą ir įpareigotąsias įmones tikrina ne rečiau kaip kartą per metus. Patikrinimai atliekami gavus Energetikos ministerijos raštišką prašymą. Energetikos ministerijos prašyme pateikiama informacija, kokios įmonės turi būti tikrinamos ir iki kurios datos turi būti atliktas patikrinimas. Agentūra, gavusi Energetikos ministerijos informaciją apie planuojamus atsargų patikrinimus, per 3 darbo dienas pateikia Tarybai naftos produktų ir naftos atsargų valstybės informacinės sistemos išrašą, kuriame nurodyta tikrinamų įmonių atsargų laikymo vieta ir įmonei atstovaujančio asmens vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys. Tarybos patikrinimuose gali dalyvauti kitų valstybių narių atstovai, jeigu tikrinamos kitų valstybių narių ar centrinių saugyklų vardu Lietuvos Respublikos teritorijoje saugomos atsargos.“

2.6. Pakeisti 33 punktą ir jį išdėstyti taip:

33. Agentūra, įpareigotosios įmonės ir kitos įmonės, teikiančios atsargų kaupimo ir tvarkymo paslaugas, privalo sudaryti sąlygas Tarybai patikrinti atsargas. Atlikusi patikrinimą, Taryba surašo aktą, kuriame nurodomi patikrinimo metu nustatyti atsargų kiekiai, talpyklų techninė būklė, tikrinant nustatyti trūkumai ir privalomi vykdyti nurodymai. Aktas surašomas ir tuo atveju, kai Tarybai nesudaromos sąlygos ar kitaip trukdoma atlikti patikrinimą, tokiu atveju akte nurodant, kad atsargos nėra sukauptos. Taryba informuoja Energetikos ministeriją apie atlikto patikrinimo rezultatus ir pateikia akto kopiją Energetikos ministerijos prašyme nustatytais terminais. Akto formą ir pildymo tvarką nustato Taryba.“

2.7. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:

34. Atsargų kokybės atitiktį teisės aktų nustatytiems reikalavimams Agentūroje ir įpareigotosiose įmonėse kontroliuoja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Ši kontrolė turi būti atliekama tuo metu, kai Taryba tikrina, kaip atsargos kaupiamos ir tvarkomos Agentūroje ir įpareigotosiose įmonėse. Atsargų kokybės atitikties teisės aktų nustatytiems reikalavimams patikrinimų tvarką ir periodiškumą nustato Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.“

2.8. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:

38. Energetikos ministerija teisės aktų nustatyta tvarka steigia naftos produktų ir naftos atsargų valstybės informacinę sistemą (toliau – atsargų informacinė sistema). Atsargų informacinėje sistemoje kaupiami duomenys apie specialiąsias ir kitas privalomas kaupti atsargas pagal 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos A priedo 3.4 skyriuje nustatytas kategorijas, įskaitant informaciją, reikalingą tiksliai identifikuoti sandėliui, perdirbimo įmonei ar saugyklai, kurioje yra atitinkamos atsargos, taip pat jų kiekį, savininką ir pobūdį. Taisyklių 2 priede nustatyta tvarka Europos Komisijai teikiami atsargų informacinės sistemos išrašai.“

2.9. Pakeisti 1 priedo 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2. Žalios naftos ekvivalentas, naudojamas naftos produktų importui išreikšti, turi būti apskaičiuojamas taikant šį metodą:

2.1. apskaičiuojama ir, atsižvelgiant į bet kokius atsargų pasikeitimus, patikslinama žalios naftos, gamtinių dujų kondensato (NGL), naftos perdirbimo gamyklų žaliavos ir kitų angliavandenilių, apibrėžtų 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos A priedo 3.4 skyriuje, grynojo importo suma. Iš gauto skaičiaus atimamas vienas iš toliau nurodytų skaičių, rodančių pirminio benzino našumą:

2.1.1. 4 procentai;

2.1.2. vidutinis pirminio benzino našumas;

2.1.3. grynasis faktinis pirminio benzino suvartojimas;

2.2. apskaičiuojama ir, atsižvelgiant į bet kokius atsargų pasikeitimus, patikslinama visų kitų naftos produktų, apibrėžtų 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos A priedo 3.4 skyriuje, grynojo importo suma ir padauginama iš koeficiento 1,065;

2.3. skaičių, gautų atlikus šio nutarimo 1 priedo 2.1 ir 2.2 papunkčiuose nurodytus veiksmus, suma yra žalios naftos ekvivalentas;

2.4. tarptautiniuose jūriniuose bunkeriuose (kaip jie apibrėžti 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos A priedo 2.1 skyriuje) (toliau – tarptautinis jūrinis bunkeris) esantis naftos ir (ar) naftos produktų kiekis į skaičiavimus neįtraukiamas.“

2.10. Pakeisti 1 priedo 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Žalios naftos ekvivalentas, naudojamas vidaus suvartojimui išreikšti, turi būti apskaičiuojamas taikant šį metodą:

3.1. nustatoma bendra šių produktų (kaip jie apibrėžti 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos B priedo 4 skirsnyje) faktinių bendrųjų vidaus pristatymų (kaip jie apibrėžti 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos C priedo 3.2.2.11 skirsnyje) suma: automobilinio benzino, aviacinio benzino, benzininių reaktyvinių degalų (pirminio benzino reaktyvinių degalų arba JP4), žibalinių reaktyvinių degalų, kitų rūšių žibalo, gazolio ir (arba) dyzelino (distiliacinės alyvos) ir mazuto (turinčio didelį kiekį sieros ir nedidelį kiekį sieros);

3.2. gauta suma padauginama iš koeficiento 1,2;

3.3. tarptautiniuose jūriniuose bunkeriuose esantis naftos produktų kiekis į skaičiavimus neįtraukiamas.“

2.11. Pakeisti 1 priedo 4.4.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

4.4.1. susumuojant naftos produktų, nurodytų 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos A priedo 3.4 skyriuje, atsargas ir apskaičiuojant žalios naftos ekvivalentą – padauginus gautą kiekį iš koeficiento 1,065;“.

2.12. Pakeisti 1 priedo 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Kaupiamų atsargų kiekiai apskaičiuojami remiantis ataskaitinių metų duomenimis. Laikotarpiu nuo kiekvienų kalendorinių metų sausio 1 d. iki birželio 30 d. grynojo importo ir vidaus suvartojimo dienos vidurkiai nustatomi (apskaičiuojami) remiantis priešpaskutinių kalendorinių metų importo ar suvartojimo duomenimis.“

3. Nustatyti, kad:

3.1. šio nutarimo 2.2 papunktis taikomas atsargų kaupimo užduotims nuo 2020 m.;

3.2. šio nutarimo 2.1 ir 2.3 papunkčiai taikomi atsargų kaupimo užduotims nuo 2021 m.

 

 

 

Ministrą Pirmininką pavaduojantis energetikos ministras                      Žygimantas Vaičiūnas