Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. BIRŽELIO 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. vasario 21 d. Nr. 177

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės):

1.1. Pakeisti 24 punktą ir jį išdėstyti taip:

24. Į Privalomojo sveikatos draudimo fondą pervedamas lėšas sudaro gautos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, baudos, palūkanos ir delspinigiai, nurodyti Sveikatos draudimo įstatyme.“

1.2. Papildyti 281 punktu:

281. Perskaičiuojant proporcingai atitinkamo mėnesio kalendorinių dienų skaičiui draudėjo socialinio draudimo įmokas nuo ne visą darbo laiką pagal darbo sutartį dirbančiam darbuotojui ar tarnautojui, nurodytam Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalyse, apskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne mažesnio negu Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga, kai darbuotojas ar tarnautojas nedirbo dėl nedraudžiamojo laikotarpio ar gavo ligos, motinystės, tėvystės arba vaiko priežiūros išmoką ar ligos išmoką dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo arba profesinės ligos, atsižvelgiama į atitinkamo mėnesio darbo dienas (neįskaitomos atitinkamo mėnesio švenčių dienos, šeštadieniai ir sekmadieniai).“

1.3. Pakeisti 29.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

29.5. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ar jos įgaliota įstaiga už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siųstus profesiniam mokymui ar profesinei reabilitacijai, atliekančius profesinės veiklos praktiką įstaigoje ar įmonėje, mokymo ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.

1.4. Pakeisti 41 punktą ir jį išdėstyti taip:

41. Fiziniai asmenys, kurie moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, gavę pajamų iš sporto ir (arba) atlikėjo veiklos ir (arba) pajamų pagal autorinę sutartį, tačiau nevykdantys jokios kitos veiklos, dėl kurios atsirastų prievolė patiems (už juos) mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas kaip kitai draudžiamųjų asmenų kategorijai priklausantiems asmenims, ir kurie nėra priskiriami prie asmenų, išvardytų Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, pasibaigus kalendoriniams metams, turi perskaičiuoti už praėjusius kalendorinius metus mokėtinas privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Jeigu fizinio asmens, mokančio privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, per praėjusius kalendorinius metus sumokėtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir apskaičiuotų privalomojo sveikatos draudimo įmokų, skaičiuojamų nuo pajamų, gautų iš sporto ir (arba) atlikėjo veiklos, ir (arba) pajamų, gautų pagal autorinę sutartį, suma yra mažesnė negu 9 procentai 12 minimaliųjų mėnesinių algų, galiojančių tų metų kiekvieno atitinkamo mėnesio paskutinę dieną, dydžių, fizinis asmuo, mokantis privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, iki kitų metų gegužės 1 d. turi sumokėti šios sumos ir nuo 12 minimaliųjų mėnesinių algų, galiojančių tų metų kiekvieno atitinkamo mėnesio paskutinę dieną, dydžių apskaičiuotos privalomojo sveikatos draudimo įmokų sumos skirtumą.“

1.5. Pakeisti 42 punktą ir jį išdėstyti taip:

42. Individualios įmonės už individualių įmonių savininkus, mažosios bendrijos už mažųjų bendrijų narius, ūkinės bendrijos už ūkinių bendrijų tikruosius narius, kurie nepriskiriami asmenims, išvardytiems Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, 17 straipsnio 1 ir 5 dalyse, kiekvieną mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, turi mokėti 9 procentų dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas nuo išsiimtos iš individualios įmonės, mažosios bendrijos ar ūkinės bendrijos individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams 50 procentų lėšų sumos, tačiau ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga.“

1.6. Pripažinti netekusiu galios 48 punktą.

1.7. Pakeisti 51 punktą ir jį išdėstyti taip:

51. Verslo liudijimus turintys asmenys privalomojo sveikatos draudimo įmokas už mėnesius, už kuriuos jie moka ir (arba) už juos mokamos Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 1, 2, 3, 6, 7, 9 ar 10 dalyje nurodytos privalomojo sveikatos draudimo įmokos arba kuriuos jie priklauso asmenų, išvardytų šio įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, kategorijoms, turi teisę sumokėti kartą per metus, tačiau ne vėliau kaip iki kitų metų gegužės 1 d. (jeigu verslo liudijimus turintys asmenys yra tik individualių įmonių savininkai ir (arba) ūkinių bendrijų tikrieji nariai, ir (arba) mažųjų bendrijų nariai, jie šia tvarka turi teisę pasinaudoti tik už tuos mėnesius, kuriais individuali įmonė, ūkinė bendrija arba mažoji bendrija nebuvo Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaravusi laikino veiklos nevykdymo, neturėjo likviduojamos arba bankrutuojančios įmonės statuso).“

1.8. Pakeisti 52 punktą ir jį išdėstyti taip:

52. Asmenų, nurodytų Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 8 ir 11 dalyse, privalomojo sveikatos draudimo įmokos turi būti mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.“

1.9. Pakeisti 55 punktą ir jį išdėstyti taip:

55. Jeigu pagal darbo sutartis dirbantiems asmenims už kalendorinį mėnesį nėra apskaičiuota pajamų, nuo kurių skaičiuojamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, ir jeigu šie asmenys nevykdo jokios kitos veiklos, dėl kurios atsirastų prievolė patiems (už juos) mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas kaip kitai draudžiamųjų asmenų kategorijai priklausantiems asmenims, ir jie nėra priskiriami prie asmenų, išvardytų Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, šie asmenys už kalendorinį mėnesį kaip asmenys, nepriskiriami išvardytiems Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 1–7 ir 9–10 dalyse ir šio įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje asmenims, iki kitų metų gegužės 1 d. privalo sumokėti 9 procentų minimaliosios mėnesinės algos, galiojančios mėnesio, už kurį mokama įmoka, paskutinę dieną, dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.“

1.10. Pakeisti 70 punktą ir jį išdėstyti taip:

70. Savarankiškai dirbantys asmenys, nurodyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje, dėl delspinigių, neviršijančių 1 500 eurų, išieškojimo laiko atidėjimo (išskyrus tuos atvejus, kai kreipiamasi Taisyklių 71 punkte nustatyta tvarka) su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad delspinigių įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui. Fondo valdybos teritorinis skyrius ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti delspinigių išieškojimo laiką ar jo neatidėti. Tokiu būdu delspinigių išieškojimo laikas gali būti atidedamas vieną kartą per kalendorinius metus, laikantis šių sąlygų: kai delspinigių įsiskolinimas lygus 600 eurų arba mažesnis, jo išieškojimas atidedamas iki 4 mėnesių, kai delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet lygus 900 eurų arba mažesnis, – iki 6 mėnesių, kai delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet lygus 1 200 eurų arba mažesnis, – iki 8 mėnesių, o kai delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet lygus 1 500 eurų arba mažesnis, – iki vienų metų. Delspinigiai pradedami mokėti nuo sprendimo dėl delspinigių išieškojimo laiko atidėjimo priėmimo dienos, laikantis jame nustatytų terminų ir sąlygų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritoriniai skyriai raštu informuoja draudėją per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.“

1.11. Pakeisti 1 priedo II skyriaus 1.1.1.7.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

1.1.1.7.1. Fondo veiklos sąnaudų kompensavimas už surinktas ir pervestas įmokas, už išmokų skyrimą ir mokėjimą

1.1.1.7.1.1. Pensijų fondai

1.1.1.7.1.2. Užimtumo fondas

1.1.1.7.1.3. Privalomojo sveikatos draudimo fondas

1.1.1.7.1.4. Garantinis fondas

1.1.1.7.1.5. Ilgalaikio darbo išmokų fondas

1.1.1.7.1.6. Kitos kompensavimo sumos“.

2. Nustatyti, kad:

2.1. Asmenys, kurie, prieš įsigydami verslo liudijimą trumpesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, iš anksto nesumokėjo socialinio draudimo įmokų už 2017 metus, nes buvo priskiriami prie Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 1–5 dalyse nurodytų asmenų, privalo pasibaigus metams, iki 2018 m. gegužės 1 d., sumokėti socialinio draudimo įmokas kaip verslo liudijimą turėję asmenys, jeigu per atitinkamą kalendorinį mėnesį jiems buvo priskaičiuotos pensijų socialinio draudimo įmokos nuo sumos, mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga.

2.2. Savarankiškai dirbantiems asmenims, kuriems delspinigiai priskaičiuoti iki 2017 m. gruodžio 31 d., taikomos iki šio nutarimo įsigaliojimo galiojusios Taisyklių 70 punkto nuostatos.

3. Šio Nutarimo 1.3 papunktis įsigalioja 2018 m. spalio 1 d.

 

 

 

Finansų ministras, pavaduojantis

Ministrą Pirmininką                                                                                  Vilius Šapoka

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                                     Linas Kukuraitis