LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL UŽSIENIEČIŲ, KAIP ESANČIŲ AR BUVUSIŲ SU PREKYBA ŽMONĖMIS SUSIJUSIŲ NUSIKALTIMŲ AUKŲ, JŲ APSISPRENDIMO LAIKOTARPIU APGYVENDINIMO PABĖGĖLIŲ PRIĖMIMO CENTRE TVARKOS APRAŠO

PATVIRTINIMO 

 

2015 m. rugpjūčio 10 d. Nr. A1-461

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Apsisprendimo laikotarpio, per kurį užsienietis, kaip esanti ar buvusi su prekyba žmonėmis susijusių nusikaltimų auka, turi priimti sprendimą, ar bendradarbiauti su ikiteisminio tyrimo įstaiga ar teismu, suteikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 430 „Dėl Apsisprendimo laikotarpio, per kurį užsienietis, kaip esanti ar buvusi su prekyba žmonėmis susijusių nusikaltimų auka, turi priimti sprendimą, ar bendradarbiauti su ikiteisminio tyrimo įstaiga ar teismu, suteikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 8 punktu,

t v i r t i n u Užsieniečių, kaip esančių ar buvusių su prekyba žmonėmis susijusių nusikaltimų aukų, jų apsisprendimo laikotarpiu apgyvendinimo Pabėgėlių priėmimo centre tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                 Algimanta Pabedinskienė

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro

2015 m. rugpjūčio 10 d. įsakymu Nr. A1-461

 

 

UŽSIENIEČIŲ, KAIP ESANČIŲ AR BUVUSIŲ SU PREKYBA ŽMONĖMIS SUSIJUSIŲ NUSIKALTIMŲ AUKŲ, JŲ APSISPRENDIMO LAIKOTARPIU APGYVENDINIMO PABĖGĖLIŲ PRIĖMIMO CENTRE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Užsieniečių, kaip esančių ar buvusių su prekyba žmonėmis susijusių nusikaltimų aukų, jų apsisprendimo laikotarpiu apgyvendinimo Pabėgėlių priėmimo centre tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja pilnamečių užsieniečių, kurie nėra Europos Sąjungos valstybės narės piliečiai, kuriuos draudžiama išsiųsti iš Lietuvos Respublikos ar grąžinti į užsienio valstybę, kaip esančių ar buvusių su prekyba žmonėmis susijusių nusikaltimų aukų (toliau – nukentėjęs asmuo), jų apsisprendimo laikotarpiu, per kurį nukentėjęs asmuo turi priimti sprendimą, ar bendradarbiauti su ikiteisminio tyrimo įstaiga ar teismu tiriant su prekyba žmonėmis susijusius nusikaltimus (toliau – apsisprendimo laikotarpis), apgyvendinimo Pabėgėlių priėmimo centre (toliau – Centras) sąlygas ir tvarką bei Centre apgyvendintų nukentėjusių asmenų teisių įgyvendinimo jiems suteiktu apsisprendimo laikotarpiu organizavimą.

 

II SKYRIUS

NUKENTĖJUSIŲ ASMENŲ APGYVENDINIMAS CENTRE IR JŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO ORGANIZAVIMAS

 

2.  Centre apgyvendinami nukentėję asmenys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas apsisprendimo laikotarpis ir kuriems reikalinga gyvenamoji patalpa.

3.  Nukentėję asmenys į Centrą atvyksta patys arba Centrui priklausančiu transportu.

4.  Atvykę į Centrą nukentėję asmenys:

4.1. pateikia Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo pareigūno išduoto nutarimo dėl apsisprendimo laikotarpio nustatymo kopiją;

4.2. pateikia prašymą dėl apgyvendinimo Centre ir reikiamos pagalbos suteikimo;

4.3. pasirašo su Centru dvišalę sutartį dėl jo apgyvendinimo Centre apsisprendimo laikotarpiu;

4.4. pasirašo materialinės atsakomybės bei jam patikėtų materialinių vertybių saugojimo ir panaudojimo sutartį;

4.5. jei reikia, leidžia gydytojui patikrinti sveikatos būklę Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

5.  Centro darbuotojai nukentėjusį asmenį jam suprantama kalba supažindina su Centro vidaus tvarkos taisyklėmis ir šiuo tvarkos aprašu.

6.  Nukentėjusiems asmenims apgyvendinti Centre nemokamai skiriamos gyvenamosios patalpos, atitinkančios technines, higienos, priešgaisrinės saugos normas ir reikalavimus.

7Nukentėję asmenys apgyvendinami atskirai nuo kitų Centre apgyvendintų užsieniečių. Vienos šeimos nariai apgyvendinami kartu.

8.  Centre apgyvendinti nukentėję asmenys aprūpinami būtiniausiais baldais, patalyne, jei reikia – drabužiais, avalyne ir asmens higienos priemonėmis, jie gali turėti savo asmeninių daiktų. Išduodant priemones kiekvienam nukentėjusiam asmeniui pildomas aprūpinimo daiktalapis, kurio formą nustato Centro direktorius.

9.  Centre apgyvendintiems nukentėjusiems asmenims teisės aktų nustatyta tvarka išmokama 70 proc. valstybės remiamų pajamų dydžio išmoka.

 

III SKYRIUS

CENTRE APGYVENDINTŲ NUKENTĖJUSIŲ ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

10.  Centre apgyvendinti nukentėję asmenys turi teisę:

10.1.  būti saugiai apgyvendinti ir naudotis Centre teikiamomis paslaugomis;

10.2.  gauti būtiną medicinos pagalbą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka;

10.3naudotis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka;

10.4naudotis Centre teikiamomis socialinio darbuotojo, psichologo paslaugomis;

10.5naudotis vertimo raštu ir žodžiu paslaugomis;

10.6dalyvauti Lietuvos Respublikoje organizuojamuose ir vykdomuose pagalbos nukentėjusiesiems nuo prekybos žmonėmis projektuose;

10.7turi kitų teisių, kurios jiems suteikiamos pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, įstatymus ir kitus teisės aktus.

11.  Centre apgyvendinti nukentėję asmenys privalo laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų bei Centro vidaus tvarkos taisyklių.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12.  Jeigu Centre apgyvendintas nukentėjęs asmuo nesilaiko šio tvarkos aprašo nuostatų, jis yra įspėjamas Centro direktoriaus nustatyta tvarka.

13.  Jeigu Centro darbuotojams kyla pagrįstų įtarimų, kad nukentėjęs asmuo bendrauja su asmenimis, kurie gali paveikti jo apsisprendimą bendradarbiauti su teisėsauga ar yra įtariami jo atžvilgiu padarę su prekyba žmonėmis susijusius nusikaltimus, apie tai raštu informuojama ikiteisminio tyrimo įstaiga, išdavusi nutarimą dėl apsisprendimo laikotarpio nustatymo.

14.  Centre apgyvendintas nukentėjęs asmuo turi išsikelti iš jam suteiktų gyvenamųjų patalpų kitą darbo dieną po to, kai yra informuojamas apie ikiteisminio tyrimo pareigūno priimtą nutarimą dėl apsisprendimo laikotarpio panaikinimo.

___________________________________