LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL Lietuvos respublikos kultūros ministro 2017 m. vasario 27 d. įsakymo Nr. ĮV-406 „Dėl NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS SPECIALISTŲ ATESTAVIMO KomisijOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

2020 m. kovo 20 d. Nr. ĮV-200

Vilnius

 

 

P a k e i č i u  Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2017 m. vasario 27 d. įsakymą Nr. ĮV-406 „Dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos nuostatų patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

Dėl NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS SPECIALISTŲ ATESTAVIMO KomisijOS

NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 5 straipsnio 6 dalimi ir 231 straipsniu,

tvirtinu Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos nuostatus (pridedama).“

 

 

 

Kultūros ministras                                                                                         Mindaugas Kvietkauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2017 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. ĮV-406

(Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2020 m. kovo 20 d. įsakymo Nr. ĮV-200

redakcija)

 

NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS SPECIALISTŲ

ATESTAVIMO KOMISIJOS nuostatai

 

I SKYRIUS 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos (toliau – Komisija) tikslą ir funkcijas, Komisijos sudėtį, jos narių teises ir pareigas, Komisijos sudarymą ir veiklos organizavimą.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos statybos įstatymu, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymu, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. ĮV-146 „Dėl specialistų, vykdančių nekilnojamojo kultūros paveldo taikomuosius mokslinius ardomuosius tyrimus, rengiančių tvarkomųjų paveldosaugos darbų projektus, atliekančių tvarkomuosius paveldosaugos darbus bei vadovaujančių tokiems darbams, atliekančių paveldosaugos (specialiąją) ekspertizę, atestavimo taisyklių ir nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialisto atestato formos patvirtinimo, paveldo tvarkybos reglamentais, kitais teisės aktais ir šiais Nuostatais.

3. Komisijos darbas grindžiamas kolegialiu klausimų svarstymu, skaidrumo, nešališkumo, teisingumo, teisėtumo, sąžiningumo, protingumo ir konfidencialumo principais.

 

II skyrius 

Komisijos Uždavinys ir funkcijos

 

4. Komisijos tikslas – įvertinti nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistus (toliau – paveldosaugos specialistai) ar pretendentus jais tapti (toliau – pretendentai) ir teikti siūlymus Lietuvos Respublikos kultūros ministrui dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų kvalifikacijos atestatų keitimo, suteikimo ar nesuteikimo, galiojimo sustabdymo ir galiojimo sustabdymo panaikinimo, galiojimo panaikinimo.

5. Komisija vykdo šias funkcijas:

5.1. rengia išvadas dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų kvalifikacijos atestatų (toliau – atestatai) keitimo, suteikimo, ar nesuteikimo paveldosaugos specialistams ir pretendentams;

5.2. rengia išvadas dėl išduotų atestatų galiojimo sustabdymo ir galiojimo sustabdymo panaikinimo Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 231 straipsnio 14 dalies 1 punkte nurodytais atvejais;

5.3. rengia išvadas dėl išduotų atestatų galiojimo panaikinimo;

5.4. teikia pasiūlymus dėl paveldosaugos specialistų atestavimo teisinio reguliavimo ir atestavimo procedūrų tobulinimo.

 

iII SKYRIUS

Komisijos SUDėtis, teisės ir pareigos

 

6. Komisiją sudaro 9 nariai, įskaitant Komisijos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją.

7. Komisijos nariais skiriami šių institucijų ir organizacijų deleguojami atstovai: du nariai iš Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, po vieną narį iš Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Lietuvos dailės istorikų draugijos, Lietuvos archeologijos draugijos, Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Statybos fakulteto), Vilniaus dailės akademijos (Paminklotvarkos katedros).

8. Komisijos nariai turi atitikti šiuos reikalavimus:

8.1. kultūros ministro nustatyta tvarka būti atestuoti nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo, pagal reikšmingumą lemiantį vertingųjų savybių pobūdį ar jų derinį: archeologinio, architektūrinio, dailės, etnokultūrinio, istorinio, inžinerinio, memorialinio, mitologinio, povandeninio, sakralinio, urbanistinio ir (ar) želdynų (toliau – atitinkamos sritys) paveldosaugos (specialiosios) ekspertizės paveldosaugos specialistai (turintys galiojantį šią teisę suteikiantį kvalifikacijos atestatą), arba mokslų daktaro laipsnį ir daugiau nei 3 metų darbo patirtį atitinkamoje srityje turintys specialistai, arba specialistai, turintys daugiau nei 7 metų profesinę patirtį atitinkamose srityse, susijusiose su atestuojamomis specializacijomis;

8.2. nepriekaištingos reputacijos asmenys. Asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu atitinka bent vieną Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nustatytą požymį.

9. Komisijos personalinę sudėtį 3 metų laikotarpiui (toliau – kadencija) tvirtina kultūros ministras.

10. Deleguotas asmuo Komisijos nariu gali būti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

11. Komisijos pirmininką skiria Lietuvos Respublikos kultūros ministras, o pirmininko pavaduotoją pirmojo posėdžio metu paprastąja balsų dauguma kadencijos laikotarpiui išrenka Komisijos nariai.

12. Jei yra pagrindo manyti, kad Komisijos pirmininkas pažeidžia nešališkumo ir (ar) privačių interesų deklaracijos nuostatas, Komisijos nariai ne mažiau kaip pusės visų Komisijos narių balsų dauguma gali siūlyti kultūros ministrui atšaukti Komisijos pirmininką. Komisijos pirmininko pavaduotojas gali būti perrinktas už tai balsavus ne mažiau kaip pusei visų Komisijos narių.

13.Nepasibaigus kadencijai Komisijos nario veikla Komisijoje pasibaigia, kai narys:

13.1. atsistatydina savo noru;

13.2. nustoja eiti pareigas jį delegavusioje institucijoje;

13.3. atšaukiamas jį delegavusio juridinio asmens;

13.4. pažeidžia nešališkumo ir (ar) privačių interesų deklaracijos nuostatas.

14. Komisijos nariui, be pateisinamos priežasties neatvykusiam į Komisijos posėdį daugiau kaip 3 kartus iš eilės, Komisijos pirmininkas protokoliniu sprendimu jį nušalina ir teikia siūlymą kultūros ministrui dėl tokio nario atšaukimo. Kultūros ministras, atsižvelgdamas į siūlymą, sprendžia klausimą dėl Komisijos sudėties pakeitimo.

15. Jeigu Komisijos narys (-iai) keičiamas (-i) nepasibaigus Komisijos kadencijai, naujas (-i) Komisijos narys (-iai) skiriamas (-i) likusiam Komisijos kadencijos laikui.

16. Komisijos nariai turi teisę:

16.1. teikti Komisijos pirmininkui pasiūlymus dėl posėdžio darbotvarkės sudarymo;

16.2. posėdžio metu susipažinti su nagrinėti pateiktais dokumentais;

16.3. reikšti pastabas ir teikti pasiūlymus Komisijoje nagrinėjamais klausimais;

16.4. susipažinti su Komisijos posėdžių protokolais;

16.5. teikti pasiūlymus Komisijos pirmininkui ir kultūros ministrui dėl Komisijos veiklos tobulinimo;

16.6. siūlyti į Komisijos posėdį kviesti asmenis ar ekspertus (be balso teisės), pagal kompetenciją galinčius pateikti kompetentingą nuomonę ar paaiškinimus posėdžio metu dėl atestatų galiojimo sustabdymo ar atestatų galiojimo panaikinimo.

 

17. Komisija turi teisę gauti iš Kultūros ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų informaciją, kurios reikia Komisijos veiklai ir kuri būtina kvalifikuotiems siūlymams, rekomendacijoms ir išvadoms parengti.

18. Komisijos narių pareigos:

18.1. kadencijos pradžioje pasirašyti nešališkumo deklaraciją ir Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nustatyta tvarka pateikti privačių interesų deklaraciją bei pastarąją tikslinti, jei pasikeičia informacija;

18.2. dalyvauti posėdžiuose;

18.3. laiku vykdyti Komisijos pirmininko pavedimus;

18.4. veikti sąžiningai, nešališkai, vengti interesų konflikto, esant interesų konflikto grėsmei, nedelsiant informuoti apie tai Komisijos pirmininką ir nusišalinti nuo sprendimų rengimo, svarstymo, priėmimo ar kitokio poveikio sprendimams, kurie sukelia interesų konfliktą.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS darbo ORGANIZAVIMAS

 

19. Komisijos veiklos forma yra posėdžiai.

20. Komisijos pirmininkas organizuoja Komisijos darbą, nustato posėdžių datą, sudaro posėdžių darbotvarkes, pirmininkauja Komisijos posėdžiams. Komisijos pirmininkui nesant, posėdžiams pirmininkauja pirmininko pavaduotojas.

21. Komisijos nariai apie planuojamą posėdžio datą informuojami elektroniniu paštu ne vėliau kaip prieš 7 darbo dienas iki posėdžio. Komisijos narys, negalintis dalyvauti  Komisijos posėdyje, apie tai privalo pranešti sekretoriui likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki Komisijos posėdžio. Ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki posėdžio Komisijos nariams pateikiama posėdžio darbotvarkė ir, esant poreikiui, kita Komisijos sprendimams priimti reikalinga medžiaga.

22. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai narių.

23. Komisija sprendimus priima vardiniu balsavimu (pildydami balsavimo lapus) posėdyje dalyvaujančių jos narių balsų dauguma. Balsuoti turi visi posėdyje dalyvaujantys Komisijos nariai (be susilaikymo teisės), išskyrus dėl šių sprendimų nusišalinusius arba nušalintus narius. Jei balsuojama „neatestuoti“, būtina balsavimo lape pagrįsti tokį siūlymą. Balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą lemia Komisijos pirmininko balsas, jam nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas.

24. Jeigu yra pagrindo manyti, kad Komisijos nario dalyvavimas svarstant ar balsuojant dėl tam tikrų klausimų sukels interesų konfliktą, Komisijos narys turi nusišalinti nuo sprendimo priėmimo procedūros. Jeigu Komisijos narys atsisako nusišalinti, dėl jo nušalinimo balsuojama Nuostatų 23 punkte nustatyta tvarka. Komisijos narys balsavime dėl jo nušalinimo nedalyvauja. Apie Komisijos nario nusišalinimą ar nušalinimą pažymima posėdžio protokole.

25. Į Komisijos posėdžius gali būti kviečiami kiti asmenys ar ekspertai (be balso teisės), pagal kompetenciją galintys pateikti kompetentingą nuomonę ar paaiškinimus posėdžio metu dėl atestatų galiojimo sustabdymo ar atestatų galiojimo panaikinimo.

26. Komisijos sprendimai įforminami posėdžio protokolu, kuris surašomas ir pateikiamas kultūros ministrui sprendimams priimti ne vėliau kaip per 7 darbo dienas. Protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas, jam nesant – pirmininko pavaduotojas, ir sekretorius. Protokole turi būti nurodyta posėdžio data, protokolo eilės numeris, posėdžio pradžios ir pabaigos laikas, posėdžiui pirmininkavęs asmuo, sekretorius, posėdyje dalyvavę Komisijos nariai ir kiti asmenys, posėdžio darbotvarkė, posėdžio metu svarstyti klausimai, balsavimo rezultatai ir atsižvelgiant į balsavimo rezultatus priimti sprendimai, prireikus – kita informacija.

27. Komisijos sekretoriumi skiriamas Kultūros ministerijos atstovas, kuris nėra Komisijos narys ir neturi balsavimo teisės.

28. Sekretorius:

28.1. rengia posėdžiams medžiagą, vykdo susirašinėjimą ir suteikia reikalingą informaciją, atsako už dokumentų, susijusių su Komisijos posėdžiais, tvarkymą ir tolesnį jų saugojimą teisės aktų nustatyta tvarka;

28.2. organizuoja paveldosaugos specialistų ir pretendentų profesinių ir teisinių žinių įvertinimą testais ir kartu su pirmininkaujančiu Komisijos posėdžiui susumuoja teisinių žinių testo įvertinimą, kuris pateikiamas Komisijos nariams posėdyje;

28.3. parengia ir išdalija nariams balsavimo lapus, kuriuose turi būti nurodomi paveldosaugos specialistų ir pretendentų vardai ir pavardės, veiklos rūšis(-ys) ir specializacija(-os), kurioms prašoma atestuoti ir suteikti atestatą ir (ar) pakeisti atestatą, prireikus – kita aktuali informacija;

28.4. rengia Komisijos posėdžių protokolus, kuriuose įrašomi ir balsavimo rezultatai;

28.5. tvarko Komisijos ir atestuojamųjų paveldosaugos specialistų ir pretendentų dokumentus;

28.6. tvarko atestuotų paveldosaugos specialistų sąrašą, kuris skelbiamas Kultūros ministerijos internetiniame tinklalapyje.

29. Komisijos narių, kurie nėra valstybės tarnautojai, paslaugos apmokamos vadovaujantis Įstatymų pagrindais sudarytų Komisijų pirmininkų, jų pavaduotojų ir narių atlygio mokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2019 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. ĮV-459 „Dėl Įstatymų pagrindais sudarytų Komisijų pirmininkų, jų pavaduotojų ir narių atlygio mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

V SKYRIUS

baigiamosios nuostatos

 

30. Kultūros ministerija techniškai aptarnauja Komisiją.

31. Paveldosaugos specialistų ir pretendentų teisinių žinių testai, pasirašyti juos įvertinusių asmenų, saugomi kartu su kitais atestuotų paveldosaugos specialistų ir pretendentų dokumentais.

32. Paveldosaugos specialistų ir pretendentų pateikti dokumentai bei jiems išduotų atestatų kopijos (kol bus išduodami popieriniai atestatai), kiti Komisijos veiklos dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

______________

 

Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos

specialistų atestavimo komisijos nuostatų

priedas

 

 

 

 

 

(Nešališkumo deklaracijos forma)

 

__________________________________________________________

(Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos nario

vardas ir pavardė)

 

NEŠALIŠKUMO DEKLARACIJA

 

20__ m. _____________ d.

_____________

(sudarymo vieta)

 

1.   Būdamas Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos nariu (toliau – narys) pasižadu:

1.1. Objektyviai, be išankstinio nusistatymo, nešališkai, vadovaudamasis lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo, atsakomybės už priimtus sprendimus, nesavanaudiškumo ir teisingumo principais, atlikti nario pareigas.

1.2. Prieš klausimo svarstymą ar, jei interesų konflikto situacija išaiškėja svarstant klausimą, prieš sprendimo priėmimą informuoti posėdžio pirmininką ir nusišalinti nuo klausimo svarstymo ir atitinkamo sprendimo priėmimo, paaiškėjus bent vienai iš šių aplinkybių:

1.2.1. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su mano asmeniniu turtiniu ar neturtiniu suinteresuotumu;

1.2.2. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su asmeniu, kurį su manimi sieja santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiai* arba svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su šių asmenų asmeniniu turtiniu ar neturtiniu suinteresuotumu;

1.2.3. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su juridiniu asmeniu, kurio valdymo organų narys esu arba yra asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais;

1.2.4. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su juridiniu asmeniu, kuriame turiu arba asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, turi įstatinio kapitalo dalį arba turtinį įnašą, nurodytą Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme;

1.2.5. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su fiziniu ar juridiniu asmeniu, iš kurio gaunu arba asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, gauna bet kokios rūšies pajamų;

1.2.6. svarstomas klausimas ar priimamas sprendimas, susijęs su fiziniu ar juridiniu asmeniu, kuriam teikiu arba asmuo, susijęs su manimi santuokos, artimos giminystės ar svainystės ryšiais, teikia bet kokias atlygintinas ar neatlygintinas konsultavimo, tarpininkavimo ar kitas paslaugas;

1.2.7. dėl bet kokių kitų paaiškėjusių aplinkybių negaliu laikytis 1 punkte nustatytų principų.

2. Paaiškėjus šios deklaracijos 1 punkte nurodytoms aplinkybėms, narys privalo apie tai informuoti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos narius ir nusišalinti nuo klausimo svarstymo ir sprendimo priėmimo, t. y. šio klausimo svarstymo ir balsavimo metu išeiti iš Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos posėdžio patalpos.

Sprendimas nušalinti narį nuo klausimo svarstymo ir sprendimo priėmimo šioje deklaracijoje nurodytais pagrindais taip pat gali būti priimtas Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos narių, dalyvaujančių posėdyje, balsų dauguma. Tokiu atveju nušalintas narys šio klausimo svarstymo ir balsavimo metu privalo išeiti iš Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisijos posėdžio patalpos.

 

 

____________________ ___________________________

(parašas)                                                                                   (vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

* Sutuoktinis, seneliai, tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), jų sutuoktiniai, vaikaičiai, broliai, seserys ir jų vaikai, taip pat sutuoktinio tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai.