LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

2019 M. GRUODŽIO 20 D. ĮSAKYMO NR. A1-794 „DĖL VAIKO LAIKINOSIOS PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“

PAKEITIMO

 

2021 m. spalio 8 d. Nr. A1-707

Vilnius

 

P a k e i č i u  Vaiko laikinosios priežiūros tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. A1-794 „Dėl Vaiko laikinosios priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 6.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.3. apgyvendinant vaiką kartu su jo tėvais ar vienu iš jų arba kitais vaiko atstovais (atstovu) pagal įstatymą, kurie (kuris) nekelia pavojaus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje.“

2. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius, iš vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gavę informaciją apie vaiko giminaičius, su vaiku emociniais ryšiais susijusius asmenis ar kitus asmenis, galinčius laikinai prižiūrėti vaiką (šių asmenų vardus, pavardes, gyvenamosios vietos adresus, kontaktinius duomenis (telefono ryšio numerius ir elektroninio pašto adresus), įvardytus ryšius su vaiku ir šeima):

10.1. organizuodami vaiko laikinąją priežiūrą jį prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje, užtikrina vaiko arba vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą, kurie nekelia realaus pavojaus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, palydėjimą iki vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamosios vietos ir įvertina, ar aplinka yra saugi vaikui (ar nėra aplinkybių, keliančių realų pavojų vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba pavojų reikšmingos žalos jo sveikatai atsiradimui). Įvertinę, kad aplinka yra saugi vaikui, Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius užpildo Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje aktą (Aprašo 1 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o akto kopija ne vėliau nei kitą darbo dieną susitikus įteikiama vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą ir vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui arba išsiunčiama jiems registruotu paštu ar elektroniniu paštu;

10.2. perduodami vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų priežiūrai vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje, sulaukia, kol į vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamąją vietą atvyks vaiką laikinai prižiūrintis asmuo, ir, jam atvykus, užpildo Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje aktą (Aprašo 1 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o akto kopija ne vėliau nei kitą darbo dieną susitikus įteikiama vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą ir vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui arba išsiunčiama jiems registruotu paštu ar elektroniniu paštu. Vaiką laikinai prižiūrintys asmenys į vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamąją vietą privalo atvykti kuo greičiau, bet ne vėliau nei per 2 valandas nuo kreipimosi į vaiką prižiūrinčius asmenis.“

3. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Jei prižiūrinčio asmens gyvenamojoje vietoje apgyvendinamas daugiau nei vienas tų pačių tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą vaikas, visų jų duomenys (renkami vaiko (vaikų) asmens duomenys pateikti Aprašo 1 priede) nurodomi viename Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje akte (Aprašo 1 priedas). Jei laikinai prižiūrinčio asmens gyvenamojoje vietoje apgyvendinami skirtingų tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą vaikai, visi jų duomenys nurodomi atskiruose Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje aktuose (Aprašo 1 priedas).“

4. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Jei vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą nenurodo ar negali nurodyti vaiko giminaičių, su vaiku emociniais ryšiais susijusių ar kitų asmenų, galinčių laikinai prižiūrėti vaiką, arba vaiko tėvams ar kitiems (kitam) jo atstovams (atstovui) pagal įstatymą nepavyksta susitarti dėl vaiko laikinosios priežiūros su jų nurodytais asmenimis, arba Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius, vadovaudamiesi Aprašo 10.1 papunkčiu ir 12 punktu, įvertina, kad toks asmuo negali užtikrinti vaikui saugios aplinkos, o vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą negali ar nenori nurodyti kito asmens, galinčio laikinai prižiūrėti vaiką, Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius vaiko laikinąją priežiūrą organizuoja, jį apgyvendindami kartu su jo tėvais ar vienu iš jų arba kitais vaiko atstovais (atstovu) pagal įstatymą, kurie (kuris) nekelia realaus pavojaus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje. Jei šeimoje yra daugiau vaikų, esant objektyvių priežasčių, kartu su vaiko atstovu pagal įstatymą socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje gali būti apgyvendinami ir kiti jo vaikai, kuriems nebuvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis.

5. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Vaiko laikinoji priežiūra organizuojama socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, Tarnybai užpildžius Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje aktą (Aprašo 2 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o kopija – socialinę priežiūrą teikiančiai socialinių paslaugų įstaigai ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą, kurie socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje apgyvendinami kartu su juo (jei kopijos negalima pateikti iš karto, ji socialinę priežiūrą teikiančiai socialinių paslaugų įstaigai ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje akto surašymo dienos). Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje aktas užpildomas, palydėjus vaiką kartu su jo atstovu (atstovais) pagal įstatymą iki socialinę priežiūrą teikiančios socialinių paslaugų įstaigos.“

6. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Vaikui ir jo tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą vaiko laikinosios priežiūros socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje paslaugų teikimas apmokamas vadovaujantis Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“.“

7. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Jei vaiko laikinoji priežiūra nustatoma ne vaiko tėvų, o kitų jo atstovų pagal įstatymą arba vieno iš jų prašymu, jie (jis) užpildo Prašymą dėl vaiko laikinosios priežiūros vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu nustatymo (Aprašo 3 priedas) ir jį vienu iš Aprašo 22 punkte nurodytų būdų pateikia vaiko gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai, kopiją – savo gyvenamosios vietos Tarnybos teritoriniam skyriui, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki norimos vaiko laikinosios priežiūros nustatymo dienos.“

8. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Priimdama sprendimą dėl vaiko laikinosios priežiūros nustatymo vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, savivaldybės administracija taip pat turi susitikti su vaiku, kuriam prašoma nustatyti vaiko laikinąją priežiūrą, ir išklausyti jo nuomonę (ar vaikas sutinka likti su nurodytu asmeniu, kuriam siūloma laikinai jį prižiūrėti, kodėl vaikas sutinka ar nesutinka), jei jis ją gali suformuluoti.“

9. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo, kuriuo nustatyta vaiko laikinoji priežiūra vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, kopijos pateikiamos vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą, asmeniui, galinčiam laikinai prižiūrėti vaiką Prašyme dėl vaiko laikinosios priežiūros vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu nustatymo (Aprašo 3 priedas) nurodytu būdu, o nustačius vaiko laikinąją priežiūrą ne vaiko tėvų, bet kitų jo atstovų pagal įstatymą arba vieno iš jų prašymu – ir Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui. Originalas arba elektroninė jo versija saugoma savivaldybėje. Informacija apie savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą, kuriuo nustatyta vaiko laikinoji priežiūra vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu (įsakymo numeris ir data), suvedama į Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą.

10. Pakeičiu IV skyrių ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

VAIKO LAIKINOSIOS PRIEŽIŪROS PRATĘSIMAS, PAKEITIMAS IR NUTRAUKIMAS

 

31. Vaiko laikinoji priežiūra gali trukti:

31.1. nustačius vaiko apsaugos poreikį, kai vaiko laikinoji priežiūra organizuojama vaiką prižiūrinčio asmens ar vaiko ir jo tėvų gyvenamojoje vietoje, – iki 30 kalendorinių dienų nuo vaiko laikinosios priežiūros suorganizavimo dienos. Pagal poreikį vaiko laikinoji priežiūra gali būti pratęsiama iki 30 kalendorinių dienų arba keičiama į vaiko laikinosios priežiūros priemonę, nurodytą Aprašo 6.3 papunktyje;

31.2. nustačius vaiko apsaugos poreikį, kai vaiko laikinoji priežiūra organizuojama socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, – pagal poreikį, bet ne ilgiau kaip 12 mėnesių nuo vaiko laikinosios priežiūros suorganizavimo dienos;

31.3. jei vaiko laikinoji priežiūra nustatoma vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, – ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo vaiko laikinosios priežiūros nustatymo dienos. Vaiko laikinoji priežiūra, nustatyta jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, negali būti pratęsiama. Jei vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą negali pasirūpinti vaiku dėl susiklosčiusių objektyvių aplinkybių, naujas Prašymas dėl vaiko laikinosios priežiūros vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu nustatymo (Aprašo 3 priedas) teikiamas ir nagrinėjamas Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka.

32. Jei vaiko laikinosios priežiūros metu keitėsi asmuo, galintis laikinai prižiūrėti vaiką, arba jei keitėsi socialinę priežiūrą teikianti socialinių paslaugų įstaiga, kurioje buvo organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, vaiko laikinosios priežiūros trukmė skaičiuojama nuo dienos, kai pirmą kartą buvo suorganizuota vaiko laikinoji priežiūra, arba nuo pirmo savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo, kuriuo nustatyta vaiko laikinoji priežiūra, priėmimo dienos, arba nuo pirmame savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme, kuriuo nustatyta vaiko laikinoji priežiūra, nurodytos įsakymo įsigaliojimo dienos, jei nustatoma vėlesnė įsakymo įsigaliojimo data. Jei vaiko laikinoji priežiūra vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje ar asmens, galinčio prižiūrėti vaiką, gyvenamojoje vietoje keičiama į vaiko laikinąją priežiūrą socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, Aprašo 31.2 papunktyje nurodytas terminas skaičiuojamas nuo pirmos vaiko laikinosios priežiūros priemonės pritaikymo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje dienos.

33. Vaiko laikinosios priežiūros priemonė, nurodyta Aprašo 6.1 ar 6.2 papunktyje, gali būti pratęsiama ne daugiau nei 30 kalendorinių dienų, jei Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius iki nustatytos vaiko laikinosios priežiūros termino pabaigos negauna informacijos, kad:

33.1. išnyko vertinant vaiko situaciją nustatytos aplinkybės, kurios lėmė vaiko apsaugos poreikio nustatymą;

33.2. vaiko laikinosios priežiūros metu nepavyksta užtikrinti vaikui saugios aplinkos ir toliau išlieka realus pavojus jo fiziniam ar psichiniam saugumui, galintis sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikatai ar grėsti jo gyvybei;

33.3. vaiko tėvai nededa pastangų, nekeičia savo elgesio ir toliau šeimoje išlieka realus pavojus prižiūrimo vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, galintis sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikatai ar grėsti jo gyvybei.

331. Tarnyba, likus 3 darbo dienoms iki vaiko laikinosios priežiūros priemonės, nurodytos Aprašo 6.1 ar 6.2 papunktyje, taikymo termino pabaigos, negavusi Aprašo 33 punkte nurodytos informacijos, priima sprendimą tęsti vaiko laikinąją priežiūrą, užpildo Sprendimo dėl vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje pratęsimo formą (Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje akto priedas) ir nedelsdama, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, elektroninėmis ryšio priemonėmis arba susitikimo metu kopiją pateikia vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą, intensyvią pagalbą teikiančiai mobiliajai komandai, vaiko gyvenamosios vietos savivaldybės šeimai paskirtam atvejo vadybininkui bei vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui. Vaiką laikinai prižiūrintis asmuo ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Sprendimo dėl vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą / vaiką laikinai prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje pratęsimo kopijos gavimo dienos Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui turi raštu pateikti sutikimą arba atsisakymą laikinai prižiūrėti vaiką (nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, nuo kada atsisakoma arba sutinkama laikinai prižiūrėti vaiką, pratęsus vaiko laikinąją priežiūrą).

332. Jei vaiko laikinoji priežiūra pratęsiama nekeičiant vaiką laikinai prižiūrinčio asmens ir (ar) jo gyvenamosios vietos, vaiko laikinosios priežiūros organizavimo veiksmai, nurodyti Aprašo II skyriaus antrajame skirsnyje, neatliekami.

34. Vaiko tėvams ar vienam iš tėvų arba kitiems jo atstovams pagal įstatymą nurodžius kitą asmenį, kuris galėtų laikinai prižiūrėti vaiką, vaiką laikinai prižiūrintis asmuo gali būti pakeistas į kitą vaiką laikinai prižiūrintį asmenį:

34.1. gavus vaiko, kuriam taikoma laikinoji priežiūra, tėvų ar vieno iš tėvų arba kitų jo atstovų pagal įstatymą rašytinį prašymą pakeisti vaiką laikinai prižiūrintį asmenį (prašyme nurodomi vaiko tėvų ar vieno iš tėvų arba kitų jo atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, gyvenamosios vietos adresas, vietos, kurioje organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, adresas, jei jis nesutampa su vaiko gyvenamąja vieta, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas), vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, asmens, kuris galėtų laikinai prižiūrėti vaiką, vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas);

34.2. gavus vaiką laikinai prižiūrinčio asmens rašytinį atsisakymą toliau laikinai prižiūrėti vaiką (atsisakyme nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, nuo kada atsisakoma laikinai prižiūrėti vaiką);

34.3. mirus vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui;

34.4. Tarnybai nustačius, kad aplinka, kurioje organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, nėra saugi vaikui.

341. Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius, gavę Aprašo 34.1 papunktyje nurodytą prašymą, Aprašo 34.2 papunktyje nurodytą atsisakymą arba Aprašo 34.3 ir 34.4 papunkčiuose nurodytą informaciją, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jų gavimo dienos priima sprendimą dėl vaiką laikinai prižiūrinčio asmens pakeitimo.

342. Jei vaiko laikinosios priežiūros metu keičiasi asmuo, galintis laikinai prižiūrėti vaiką, vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vieta (iš vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamosios vietos į jį prižiūrinčių asmenų gyvenamąją vietą ir atvirkščiai), Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius užpildo Vaiko laikinosios priežiūros nutraukimo aktą (Aprašo 4 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o jo kopija – vaiką laikinai prižiūrėjusiam asmeniui (įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu (išskyrus Aprašo 34.3 papunktyje nurodytą atvejį) ne vėliau nei kitą darbo dieną) ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą (įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu ne vėliau nei kitą darbo dieną), ir užpildo naują Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje aktą (Aprašo 1 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o kopija ne vėliau nei kitą darbo dieną susitikus įteikiama vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą ir asmeniui, galinčiam laikinai prižiūrėti vaiką, arba išsiunčiama jiems registruotu paštu ar elektroniniu paštu. Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo vaiko ir tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje / vaiką prižiūrinčių asmenų gyvenamojoje vietoje akto kopiją ne vėliau nei kitą darbo dieną elektroniniu paštu ar registruotu paštu išsiunčia vaiko gyvenamosios vietos savivaldybės šeimai paskirtam atvejo vadybininkui, o jei vaiko apsaugos poreikis nustatytas globojamam (rūpinamam) vaikui, – ir globos centrui, taip pat atlieka veiksmus, nurodytus Aprašo 12 ir 14 punktuose.

35. Vaiko laikinoji priežiūra vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą gyvenamojoje vietoje ar asmens, galinčio laikinai prižiūrėti vaiką, gyvenamojoje vietoje gali būti pakeista į vaiko laikinąją priežiūrą socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje:

35.1. gavus vaiko, kuriam taikoma laikinoji priežiūra, tėvų ar vieno iš tėvų arba kitų jo atstovų pagal įstatymą rašytinį prašymą pakeisti vaiko laikinąją priežiūrą vaiko ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą arba asmens, galinčio laikinai prižiūrėti vaiką, gyvenamojoje vietoje į vaiko laikinąją priežiūrą socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje (prašyme nurodomi vaiko tėvų ar vieno iš tėvų arba kitų vaiko atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, gyvenamosios vietos adresai, vietos, kurioje organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, adresas, jei jis nesutampa su vaiko gyvenamąja vieta, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas), vaiko vardas, pavardė ir gimimo data);

35.2. gavus vaiką laikinai prižiūrinčio asmens rašytinį atsisakymą toliau laikinai prižiūrėti vaiką (atsisakyme nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, nuo kada atsisakoma laikinai prižiūrėti vaiką), jei vaiko tėvai ar vienas iš tėvų arba kiti jo atstovai pagal įstatymą negali nurodyti kito asmens, kuris galėtų laikinai prižiūrėti vaiką;

35.3. mirus vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui, jei vaiko tėvai ar vienas iš tėvų arba kiti jo atstovai pagal įstatymą negali nurodyti kito asmens, kuris galėtų laikinai prižiūrėti vaiką;

35.4. jei šeimai ir (ar) vaikui pagalbą teikiantys specialistai, nesuėjus vaiko laikinosios priežiūros priemonės, nurodytos Aprašo 6.1 ar 6.2 papunktyje, taikymo terminui, nustato, kad efektyvesnis būtų vaiko laikinosios priežiūros priemonės, nurodytos Aprašo 6.3 papunktyje, taikymas, ir apie tai raštu informuoja Tarnybą ar jos įgaliotą teritorinį skyrių, nurodydami vaiko tėvų ar vieno iš tėvų arba kitų jo atstovų pagal įstatymą vardus, pavardes, gyvenamosios vietos adresus, vietos, kurioje organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, adresą, jei jis nesutampa su vaiko faktine gyvenamąja vieta, kontaktinius duomenis (telefono ryšio numerį, elektroninio pašto adresą), vaiko vardą, pavardę ir gimimo datą, vaiko laikinosios priežiūros priemonės, nurodytos Aprašo 6.1 ar 6.2 papunktyje, keitimo į vaiko laikinosios priežiūros priemonę, nurodytą Aprašo 6.3 papunktyje, tikslingumo motyvus;

35.5. jei vaiko laikinosios priežiūros priemonės, nurodytos Aprašo 6.1 ar 6.2 papunktyje, taikymo terminas baigėsi, vaiko tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų arba kiti jo atstovai pagal įstatymą deda pastangas keisti savo elgesį, bendradarbiauja su šeimai ir (ar) vaikui pagalbą teikiančiais specialistais, tačiau aplinkybės, dėl kurių buvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis dar nėra išnykusios ar pasikeitusios;

35.6. Tarnybai nustačius, kad aplinka, kurioje organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, nėra saugi vaikui, o vaiko tėvai ar vienas iš tėvų arba kiti jo atstovai pagal įstatymą negali nurodyti kito asmens, kuris galėtų laikinai prižiūrėti vaiką.

351. Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius, gavę Aprašo 35.1 papunktyje nurodytą prašymą, Aprašo 35.2 papunktyje nurodytą atsisakymą arba Aprašo 35.3–35.5 papunkčiuose nurodytą informaciją, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jų gavimo dienos priima sprendimą dėl vaiko laikinosios priežiūros priemonės, nurodytos Aprašo 6.1 ar 6.2 papunktyje, pakeitimo į vaiko laikinosios priežiūros priemonę, nurodytą Aprašo 6.3 papunktyje.

352. Jei vaiko laikinoji priežiūra vaiką laikinai prižiūrinčio asmens ar vaiko ir jo tėvų gyvenamojoje vietoje keičiama į vaiko laikinąją priežiūrą socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius užpildo Vaiko laikinosios priežiūros nutraukimo aktą (Aprašo 4 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o jo kopija – vaiką laikinai prižiūrėjusiam asmeniui (įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu (išskyrus Aprašo 35.3 papunktyje nurodytą atvejį) ne vėliau nei kitą darbo dieną) ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą (įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu ne vėliau nei kitą darbo dieną), ir užpildo Vaiko laikinosios priežiūros organizavimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje aktą (Aprašo 2 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o akto kopija ne vėliau nei kitą darbo dieną susitikus įteikiama vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą ir socialinę priežiūrą teikiančiai socialinių paslaugų įstaigai, kurioje organizuojama vaiko laikinoji priežiūra, arba išsiunčiama jiems registruotu paštu ar elektroniniu paštu.

36. Vaiko laikinoji priežiūra nutraukiama, jei:

36.1. išnyksta priežastys, dėl kurių nustatytas vaiko apsaugos poreikis, ir šeimoje nebėra realaus pavojaus jo fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei;

36.2. vaiko laikinosios priežiūros metu visos įmanomos pagalbos šeimai ir (ar) vaikui priemonės yra išnaudotos ir buvo neveiksmingos, ir (ar) vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą nededa pastangų, nekeičia savo elgesio arba atsisako priimti šeimai ir (ar) vaikui siūlomą pagalbą ir toliau išlieka realus pavojus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei šeimoje, todėl Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius inicijuoja vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo procesą;

36.3. Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius inicijuoja vaiko globos (rūpybos) nustatymą Civilinio kodekso 3.254 straipsnio 1 ir 2 punktuose arba 3.257 straipsnyje nurodytais pagrindais;

36.4. vaikas sulaukia pilnametystės arba emancipuojamas;

36.5. vaikas miršta;

36.6. vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą laisva forma raštu nurodo, kad išnyko priežastys, dėl kurių vaiko laikinoji priežiūra buvo nustatyta vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu;

36.7. vaiką laikinai prižiūrintis asmuo atsisako laikinai prižiūrėti vaiką jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, o vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą nenurodo kito asmens, kuris galėtų laikinai prižiūrėti vaiką;

36.8. sueina vaiko laikinosios priežiūros, nustatytos jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, terminas;

36.9. sueina vaiko laikinosios priežiūros terminas ir jis nepratęsiamas (jei vaiko laikinoji priežiūra organizuojama nustačius vaiko apsaugos poreikį);

36.10. pratęsus vaiko laikinąją priežiūrą, sueina jos terminas (jei vaiko laikinoji priežiūra organizuojama nustačius vaiko apsaugos poreikį).

37. Savivaldybės administracijos direktorius ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Aprašo 36.6–36.8 papunkčiuose nurodytų pagrindų atsiradimo dienos priima įsakymą dėl vaiko laikinosios priežiūros, nustatytos vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, nutraukimo. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl vaiko laikinosios priežiūros, nustatytos vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, nutraukimo originalas arba elektroninė jo versija saugoma savivaldybės administracijoje, viena jo kopija laikinai vaiką prižiūrėjusiam asmeniui išsiunčiama elektroniniu paštu, registruotu paštu arba įteikiama susitikus, jei jis atvyksta į savivaldybę, o kita kopija šiame punkte nurodytais būdais pateikiama vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą.

38. Jei vaiko laikinoji priežiūra nutraukiama Aprašo 36.1–36.5 ir 36.9–36.10 papunkčiuose nurodytais atvejais, Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius užpildo Vaiko laikinosios priežiūros nutraukimo aktą (Aprašo 4 priedas), kurio originalas lieka Tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui, o jo kopija – laikinai vaiką prižiūrėjusiam asmeniui ar socialinę priežiūrą teikusiai socialinių paslaugų įstaigai (įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu ne vėliau nei kitą darbo dieną) ir vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą (įteikiama susitikus arba išsiunčiama registruotu paštu ar elektroniniu paštu ne vėliau nei kitą darbo dieną).  

39. Jei, nustačius vaiko laikinąją priežiūrą vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, keičiasi asmuo, galintis laikinai prižiūrėti vaiką, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą turi pateikti kito asmens, galinčio laikinai prižiūrėti vaiką, dokumentus, nurodytus Aprašo 22.1 ir 22.4 papunkčiuose. Savivaldybės administracijos direktorius pakeičia savo įsakymą dėl vaiko laikinosios priežiūros vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu nustatymo, nustato vaiko laikinąją priežiūrą vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, nurodydamas kitą asmenį, galintį laikinai prižiūrėti vaiką, ir atlieka veiksmus, nurodytus Aprašo 30 punkte. Jei asmuo, laikinai prižiūrintis vaiką, atsisako laikinai prižiūrėti vaiką, o vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą negali nurodyti kito asmens, galinčio laikinai prižiūrėti vaiką, jie privalo nedelsdami perimti vaiko priežiūrą iš jį laikinai prižiūrinčio asmens.

40. Jei vaiko laikinoji priežiūra nustatyta vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu ir:

40.1. išnyksta priežastys, dėl kurių vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą negalėjo laikinai pasirūpinti vaiku, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą privalo perimti vaiko priežiūrą iš jį laikinai prižiūrėjusio asmens ir apie tai nedelsdami, bet ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas, raštu arba elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoti savivaldybės administraciją (nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, vaiko atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, gimimo datos, vaiką laikinai prižiūrėjusio asmens vardas, pavardė ir data, nuo kurios vaiko atstovai pagal įstatymą perėmė vaiką);

40.2. pasibaigia vaiko laikinosios priežiūros nustatymo vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu terminas, nurodytas Aprašo 31.3 papunktyje, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą privalo perimti vaiko priežiūrą iš jį laikinai prižiūrėjusio asmens ir apie tai nedelsdami, bet ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas, raštu arba elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoti savivaldybės administraciją (nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, vaiko atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, gimimo datos, vaiką laikinai prižiūrėjusio asmens vardas, pavardė ir data, nuo kurios vaiko atstovai pagal įstatymą perėmė vaiką).

401. Savivaldybės administracija, gavusi vaiką laikinai prižiūrinčio asmens prašymą nutraukti vaiko laikinąją priežiūrą Aprašo 36.7 papunktyje nurodytu pagrindu, nedelsdama išsiaiškina, ar vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą perėmė vaiko priežiūrą iš jį laikinai prižiūrėjusio asmens. Gavusi informaciją, kad vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą neperėmė vaiko priežiūros iš jį laikinai prižiūrėjusio asmens, savivaldybės administracija nedelsdama žodžiu ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šios informacijos gavimo dienos elektroninėmis ryšio priemonėmis turi apie tai informuoti (nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, vaiko atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas) Tarnybą ar jos įgaliotą teritorinį skyrių, pridėdama savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl vaiko laikinosios priežiūros, nustatytos vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, nutraukimo kopiją ir jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą pateiktų bei kitų dokumentų, nurodytų Aprašo 22 punkte, kopijas.

402. Jei, pasibaigus vaiko laikinosios priežiūros, nustatytos vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, terminui, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą neperima vaiko priežiūros iš jį laikinai prižiūrinčio asmens, laikinai vaiką prižiūrintis asmuo apie tai privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo vaiko laikinosios priežiūros nustatymo termino pabaigos, raštu arba elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoti savivaldybės administraciją (nurodoma vaiko vardas, pavardė ir gimimo data, vaiko atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, turimi kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas). Savivaldybės administracija, gavusi šiame punkte nurodytą informaciją, imasi veiksmų, numatytų Aprašo 401 punkte.

41. Jei Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius vaiko laikinąją priežiūrą užtikrino nedalyvaujant jo tėvams ar vienam iš tėvų arba kitiems jo atstovams pagal įstatymą arba jei vaiko laikinoji priežiūra buvo organizuojama pas giminaičius, su vaiku emociniais ryšiais susijusius asmenis ar kitus vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą nurodytus asmenis, galinčius laikinai prižiūrėti vaiką, apgyvendintą be tėvų, vieno iš tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą, nutraukus vaiko laikinąją priežiūrą Aprašo 36.1 papunktyje nustatytu pagrindu, jei vaiko laikinoji priežiūra organizuota ne vaiko gyvenamojoje vietoje, vaiko priežiūros perėmimu iš jį laikinai prižiūrėjusio asmens pasirūpina patys vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą.

42. Nutraukus vaiko laikinąją priežiūrą, nustatytą vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą privalo patys pasirūpinti vaiko priežiūros perėmimu iš jį laikinai prižiūrėjusio asmens.“

11. Buvusius 44–46 punktus laikau atitinkamai 43–45 punktais.

12. Pakeičiu 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

13. Pakeičiu 3 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

14. Pakeičiu 4 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                     Monika Navickienė