NEĮGALUMO IR DARBINGUMO NUSTATYMO TARNYBOS

PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NEĮGALUMO IR DARBINGUMO NUSTATYMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2016 M. LAPKRIČIO 25 D. ĮSAKYMO NR. V-77 „DĖL NEĮGALUMO IR DARBINGUMO NUSTATYMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS TERITORINIŲ SKYRIŲ PRIIMAMŲ SPRENDIMŲ PERIODINĖS KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. kovo 16 d. Nr. V-23

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinių skyrių priimamų sprendimų periodinės kontrolės tvarkos aprašą, patvirtintą Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2016 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. V-77 „Dėl Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinių skyrių priimamų sprendimų periodinės kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 1 punktą ir išdėstau taip:

1. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinių skyrių priimamų sprendimų periodinės kontrolės tvarkos aprašas (toliau  – Tvarkos aprašas) nustato Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) Sprendimų kontrolės skyriaus (toliau – Sprendimų kontrolės skyrius) atliekamų NDNT teritorinių skyrių priimtų sprendimų dėl neįgalumo lygio, darbingumo lygio, specialiųjų poreikių ir specialiųjų poreikių lygio, išvados dėl darbo pobūdžio ir sąlygų, profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio ir neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės nustatymo periodinių patikrinimų tvarką.“

2. Pakeičiu 2 punktą ir išdėstau taip:

2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu, Darbingumo lygio nustatymo kriterijų aprašu ir Darbingumo lygio nustatymo tvarkos aprašu, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. kovo 21 d. įsakymu Nr. A1-78/V-179 „Dėl Darbingumo lygio nustatymo kriterijų aprašo ir Darbingumo lygio nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo, Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. A1-765/V-1530 Dėl specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo”, Specialiųjų poreikių lygio nustatymo asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžiaus tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. spalio 12 d. įsakymu Nr. A1-563 „Dėl Specialiųjų poreikių lygio nustatymo asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžiaus tvarkos aprašo patvirtinimo“, Neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-188/Al-84/ISAK-487 „Dėl Neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. A l -242 „Dėl Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų patvirtinimo, Profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo kriterijų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-302 Dėl Profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo kriterijų aprašo ir Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo bei finansavimo taisyklių patvirtinimo“ ir kitais teisės aktais.“

3. Pakeičiu 3 punktą ir išdėstau taip:

3. Periodinės kontrolės tikslas patikrinti, ar NDNT teritorinių skyrių priimti sprendimai dėl neįgalumo lygio, darbingumo lygio, specialiųjų poreikių ir jų lygio nustatymo ir neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo yra teisingi, teisėti ir pagrįsti, atsižvelgiant į teisės aktų nustatytus reikalavimus vienodinti NDNT teritorinių skyrių darbo praktiką ir mažinti teisės aktų taikymo klaidų skaičių.“

4. Pakeičiu 4.1 papunktį ir išdėstau taip:

4.1. periodinė kontrolė - tai NDNT teritorinių skyrių priimtų sprendimų dėl neįgalumo lygio, darbingumo lygio, neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio, profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo ir neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo patikrinimas, ar jie yra teisėti ir pagrįsti atsižvelgiant į teisės aktų nustatytus reikalavimus. Periodinė kontrolė gali būti planinė ir neplaninė;“

5. Pakeičiu 4.2 papunktį ir išdėstau taip:

4.2. periodinė planinė kontrolė (toliau – planinė kontrolė) – planuotas, pagal Tvarkos apraše numatytus požymius, informacinės sistemos atrinktų NDNT teritorinių skyrių priimtų sprendimų dėl neįgalumo lygio, darbingumo lygio ir neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio nustatymo pagrįstumo ir teisėtumo patikrinimas;“

6. Pakeičiu 4.3 papunktį ir išdėstau taip:

4.3. periodinė neplaninė kontrolė (toliau neplaninė kontrolė) NDNT direktoriaus ar jo įgalioto atstovo pavedimu atliekamas NDNT teritorinių skyrių priimtų sprendimų dėl neįgalumo lygio, darbingumo lygio, neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio, profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo, neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės ir išvados dėl darbo pobūdžio ir sąlygų išdavimo patikrinimas, kai kyla abejonių dėl priimtų sprendimų pagrįstumo ar teisėtumo, dėl paaiškėjusių svarbių sprendimui priimti aplinkybių, gautos informacijos, asmens, pensiją ar išmoką mokančios institucijos skundo, pranešimo ar siekiant patikrinti NDNT teritorinio skyriaus veiklą, taip pat vertinimų praktikos vienodinimo tikslais.“

7. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Sprendimų kontrolės skyrius, vykdydamas periodinę NDNT teritorinių skyrių priimtų sprendimų kontrolę, turi teisę kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kitas įstaigas ir institucijas dėl asmens duomenų, susijusių su jo neįgalumo lygio, darbingumo lygio, neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio ar profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymu ar neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimu, pateikimo.“

8. Pripažįstu netekusiu galios 7 punktą.

9.  Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Planinei kontrolei NDNT informacinė sistema (toliau – NDNT IS) kiekvieno ketvirčio pirmo mėnesio 20 dieną atsitiktiniu būdu atrenka 200 vertinimų iš visų NDNT teritorinių skyrių praėjusį ketvirtį atliktų vertinimų.“

10. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Sprendimai planinei kontrolei atrenkami pagal šiuos požymius, susijusius su rizikos kriterijais:

9.1. kriterijai, dėl kurių Sprendimų kontrolės skyrius praėjusį ketvirtį atliko daugiausiai keitimų (iš visų NDNT teritorinių skyrių – 40 pirminių darbingumo lygio vertinimų);

9.2. pirminiai darbingumo lygio vertinimai, kai asmeniui nustatytas 40–55 proc. darbingumo lygis ir asmuo nedirba (iš visų NDNT teritorinių skyrių – 40 pirminių darbingumo lygio vertinimų).

9.3. pirminiai darbingumo lygio vertinimai iš 4 NDNT teritorinių skyrių, dėl kurių priimtų sprendimų praėjusį ketvirtį gauta mažiausiai skundų nuo tuose skyriuose aptarnautų asmenų skaičiaus (iš viso 40 pirminių darbingumo lygio vertinimo atvejų iš 4 NDNT teritorinių skyrių).

9.4. neįgalumo lygio vertinimai, kai asmeniui nustatytas neįgalumo lygis ir terminas „iki asmeniui sukaks 18 metų“ (iš visų NDNT teritorinių skyrių – 40 neįgalumo lygio  vertinimų).

9.5. pirminiai specialiųjų poreikių vertinimai iš 4 NDNT teritorinių skyrių, dėl kurių priimtų sprendimų praėjusį ketvirtį gauta mažiausiai skundų nuo tuose skyriuose aptarnautų asmenų skaičiaus (iš viso – 40 pirminių specialiųjų poreikių vertinimo atvejų, kurių metu nustatyti specialieji poreikiai pensinio amžiaus asmenims, iš 4 NDNT teritorinių skyrių).“

11. Papildau Tvarkos aprašą 91 punktu ir išdėstau jį taip:

91. Kiekvieno ketvirčio pradžioje, ne vėliau kaip iki pirmojo mėnesio 15 dienos, Sprendimų kontrolės skyrius pateikia NDNT direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui tvirtinti skundų ketvirčio nagrinėjimo duomenis su identifikuotais rizikos kriterijais. Informacinių technologijų skyrius, atsižvelgdamas į patvirtintus rizikos kriterijus, organizuoja NDNT IS būtinus programavimo veiksmus.“

12. Pripažįstu netekusiu galios 10 punktą.

13. Pripažįstu netekusiu galios 11 punktą.

14. Pakeičiu 13 punktą ir išdėstau taip:

13. Planinė kontrolė turi būti atlikta per 3 mėnesius nuo vertinimų atrinkimo dienos. Esant objektyvioms aplinkybėms, planinė kontrolė gali būti vykdoma ilgiau, apie tai tarnybiniu pranešimu informuojamas NDNT direktorius ar jo įgaliotas atstovas. Vykdant planinę kontrolę pildomas Periodinės planinės kontrolės lapas (1 priedas).“

15. Pakeičiu 14 punktą ir išdėstau taip:

14. Sprendimų kontrolės skyriaus vyriausieji specialistai, per 30 darbo dienų patikrinę kiekvienos bylos dokumentus, išanalizavę Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (toliau – ESPBI IS) (įskaitant elektroninį receptą ir medicininius vaizdus) ir Valstybinės ligonių kasos (toliau – VLK) duomenis apie asmeniui nustatytus sveikatos sutrikimus (ligos pagal Tarptautinio ligų klasifikatoriaus – 10 Australijos modifikacijos kodus), jų sunkumą, taikytą gydymą, atsižvelgiant į patvirtintas gydymo schemas, ir jo efektyvumą, Sprendimų kontrolės skyriaus vedėjui ar patarėjui, atsakingam už periodinę kontrolę, siūlo:“

16. Pakeičiu 17 punktą ir išdėstau taip:

17. Jeigu byloje, atrinktoje patikrinti sprendimą dėl darbingumo ar neįgalumo lygio, kartu buvo priimtas sprendimas ir dėl neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio nustatymo, patikrinimas ir šis sprendimas. Apie atliktą sprendimo dėl neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio nustatymo patikrinimą pažymima kontrolės lape.“

17. Pakeičiu 31 punktą ir išdėstau taip:

31. Bylos neplaninei kontrolei atrenkamos ir tikrinamos pagal pasirinktą objektą: darbingumo lygio, neįgalumo lygio, neįgaliųjų specialiųjų poreikių ir jų lygio, profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio ir neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės nustatymo vertinimo aktų atskirus punktus (atskirų diagnozių vertinimas, kriterijų punkto (-ų) taikymas, vertinimo, nustatymo terminai, siuntimo į NDNT duomenų įvedimas, išvada dėl darbo pobūdžio ir sąlygų ir kt.).“

18. Pakeičiu 33 punktą ir išdėstau taip:

33. Sprendimų kontrolės skyriaus vedėjas ar patarėjas, atsakingas už periodinę kontrolę, paveda ne mažiau kaip dviem skyriaus vyriausiesiems specialistams išnagrinėti bylos dokumentus, išanalizuoti ESPBI IS ir VLK duomenis apie asmeniui nustatytus sveikatos sutrikimus (ligos pagal Tarptautinio ligų klasifikatoriaus – 10 Australijos modifikacijos kodus), jų sunkumą, taikytą gydymą, atsižvelgiant į patvirtintas gydymo schemas, ir jo efektyvumą. Vyriausieji specialistai, atlikę išvardintus veiksmus, užpildo periodinės neplaninės kontrolės lapą (3 priedas), pateikia iš šio tvarkos aprašo 14 punkte numatytus siūlymus.“

19. Pakeičiu 39 punktą ir išdėstau taip:

39. Jei periodinės kontrolės metu nustatoma, kad NDNT teritorinio skyriaus sprendimas priimtas nepagrįstai galimai dėl šiurkštaus tarnybinio nusižengimo, Sprendimų kontrolės skyriaus vedėjas ar patarėjas, atsakingas už periodinę kontrolę, apie tai informuoja NDNT direktorių, kuris inicijuoja nuobaudos skyrimo procedūrą teisės aktų numatyta tvarka.“

20. Pakeičiu 41 punktą ir išdėstau taip:

41. Sprendimų kontrolės skyriui vykdant periodinę kontrolę gali būti rengiami posėdžiai kartu su NDNT teritorinio skyriaus vedėju ir (ar) patarėju ir vyriausiaisiais specialistais NDNT teritoriniame arba Sprendimų kontrolės skyriuje. Posėdyje, kuris yra protokoluojamas, nagrinėjamos pastabos, aptariamos NDNT teritorinio skyriaus daromos klaidos (remiantis ne tik periodinės kontrolės metu nustatytomis, bet ir skundų nagrinėjimo metu pastebėtomis klaidomis), nagrinėjami kiti aktualūs klausimai.“

 

 

 

Direktorė                                                                                                  Vytautė Polujanskienė

 

 

 

SUDERINTA

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

 

2020-03-05 raštu Nr. (20.6E-31) SD-1223