VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO 2010 M. BIRŽELIO 21 D. ĮSAKYMO NR. 22.3-56 „DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-1.4.1-2016 „VADYBOS SISTEMA“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. gruodžio 27 d. Nr. 22.3-292

Vilnius

 

1. P a k e i č i u branduolinės saugos reikalavimus BSR-1.4.1-2016 „Vadybos sistema“, patvirtintus Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2010 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 22.3-56 „Dėl branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.4.1-2016 „Vadybos sistema“ patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 4.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.5. Branduolinės energetikos srities veiklos licencijų ir leidimų išdavimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 20 d. nutarimu Nr. 722 „Dėl Branduolinės energetikos srities veiklos licencijų ir leidimų išdavimo taisyklių patvirtinimo“;“.

1.2. Pripažįstu netekusiu galios 4.6 papunktį.

1.3. Pakeičiu 4.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.11. Teisinio metrologinio reglamentavimo sritims priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių matavimo priemonių patikrų sąrašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 4-523 „Dėl Teisinio metrologinio reglamentavimo sritims priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių matavimo priemonių patikrų sąrašo patvirtinimo“;“.

1.4. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Organizacija turi sukurti, dokumentuoti ir įdiegti organizacijos vykdomos licencijuojamos veiklos tikslus ir pobūdį atitinkančią vadybos sistemą bei šią sistemą, vadovaudamasi Reikalavimais, nuolat vertinti ir gerinti. Organizacija turi mokytis iš savo pasiekimų ir stiprybių siekiant organizacijos tobulėjimo ir nuolatinio gerinimo. Pagrindiniai gerinimo veiksmų tipai − nuolatinis gerinimas, prevencinis veiksmas, korekcinis veiksmas ir koregavimas.“

1.5. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Vadybos sistemos dokumentai turi detalizuoti organizacijos vykdomą licencijuojamą veiklą, jai iškeltų tikslų ir reikalavimų įgyvendinimą.“

1.6. Pakeičiu 17.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

17.6. galimas pasekmes neteisingai suplanavus ar vykdant tam tikrą procesą, įvykus neįprastajam įvykiui ar atsiradus neatitikčiai;“.

1.7. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Prieš priimdama su sauga susijusius sprendimus vadovybė privalo užtikrinti, kad saugai būtų suteikta pirmenybė kitų tikslų atžvilgiu, išanalizuoti visus šių sprendimų saugos aspektus ir suinteresuotųjų šalių lūkesčius ir sprendimus priimti vadovaudamasi diferencijavimo (proporcingumo) principu. Vadybos sistemos dokumentuose turi būti numatyta nesutarimų, atsirandančių sprendimų priėmimo procese, nagrinėjimo tvarka.“

1.8. Papildau 261 punktu:

261. Visų lygių vadovai savo atsakomybės srityje turi demonstruoti lyderystę saugai:

261.1. užtikrindami, kad priimant sprendimus aukščiausias prioritetas bus suteiktas saugai;

261.2. nustatydami saugos tikslus, atitinkančius organizacijos saugos politiką;

261.3. skatindami ir suteikdami pagalbą pavaldiems asmenims, kad jie pasiektų nustatytus tikslus ir tinkamai atliktų savo užduotis;

261.4. savo pavyzdiniu elgesiu, žodžiais ir veiksmais skatindami deramą požiūrį į saugą;

261.5. skatindami asmeninės atskaitomybės už reiškiamą požiūrį ir veiksmus, susijusius su sauga, prisiėmimą;

261.6. skatindami ir plėtodami organizacinę kultūrą, kurioje skatinamas pasitikėjimas, bendradarbiavimas, konsultavimasis ir komunikavimas;

261.7. skatindami priemonių, kuriomis organizacija sistemiškai siekia užtikrinti saugą ir skatina bei išlaiko aukštą saugos ir saugumo kultūros lygį, vykdymą;

261.8. pripažindami, kad sauga apima žmonių, technologijų ir organizacijos sąveiką;

261.9. užtikrindami saugos kultūros ir saugumo kultūros sambūvį.“

1.9. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:

27. Visų lygių vadovai turi skatinti tokį darbuotojų, įskaitant tiekėjus, elgesį ir požiūrį į saugą, kuris leistų užtikrinti aukštą saugos lygį, stiprintų saugos kultūrą ir saugumo kultūrą, būti pavyzdys kitiems, kaip taikyti organizacijos vadybos sistemą, organizacijoje puoselėjamas vertybes ir demonstruoti nepritarimą veiksmams ir sąlygoms, nesuderinamiems su sauga.“

1.10.  Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Siekdama užtikrinti aukštą vykdomos licencijuojamos veiklos saugos lygį ir pasiekti aukštą organizacijos bei tiekėjų saugos kultūros ir saugumo kultūros lygį, organizacija privalo:

32.1. užtikrinti, kad pagrindiniai saugos, saugos kultūros ir saugumo kultūros aspektai būtų žinomi ir suprantami visiems organizacijos darbuotojams ir tiekėjams;

32.2. atsižvelgiant į darbuotojų, organizacijos ir technologijos sąveikos įtaką saugai, suteikti atskirų darbuotojų ir darbo grupių saugiam ir sėkmingam darbui reikalingus išteklius bei priemones;

32.3. imtis priemonių, kuriomis būtų skatinamas darbuotojų kvalifikacijos kėlimas ir kritinis požiūris visuose organizacijos valdymo lygiuose;

32.4. sistemingai vertinti ir nuosekliai plėtoti saugos kultūrą ir saugumo kultūrą;

32.5. užtikrinti, kad visi organizacijos darbuotojai būtų skatinami prisidėti prie aukšto saugos kultūros ir saugumo kultūros lygio palaikymo.

1.11.  Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:

34. Visų lygių vadovai turi skatinti ir sudaryti sąlygas visiems darbuotojams, įskaitant tiekėjų darbuotojus, pateikti nuomonę ir pasiūlymus saugos klausimais bei informuoti vadovybę apie saugos problemas bei procesų gerinimo galimybes ir, siekiant išvengti saugos lygio sumažėjimo, pranešti apie problemas, susijusias su žmogiškaisiais ir organizaciniais veiksniais, taip pat pranešti apie technines problemas, įskaitant SS KSK trūkumus. Organizacijoje turi būti užtikrinta tokia darbinė aplinka, kurioje kiekvienas darbuotojas galėtų kelti su sauga susijusius klausimus ir pranešti apie iškilusias problemas, dėl to nesusilaukdamas neigiamų pasekmių. Taip pat organizacijos vadybos sistemoje turi būti nurodytos priemonės, skirtos užtikrinti, kad darbuotojų iškelti su sauga susiję klausimai ir pateikta informacija būtų registruojami, į juos reaguojama ir prireikus būtų imamasi gerinimo veiksmų.“

1.12.  Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:

52. Vadovybė turi užtikrinti, kad visiems procesams ir juose dalyvaujantiems struktūriniams ir (arba) funkciniams organizacijos vienetams arba nesantiems organizacijos sudėtyje asmenims būtų nustatyti pamatuojami tikslai. Tokie tikslai turi atitikti organizacijos politiką, strategiją bei planus. Saugos tikslai turi būti periodiškai peržiūrimi ir nustačius neatitikčių imamasi priemonių jas pašalinti.“

1.13.  Pakeičiu 54 punktą ir jį išdėstau taip:

54. Vadovybė turi užtikrinti, kad rengiant organizacijos strategiją, tikslus, planus ir uždavinius saugai yra teikiama pirmenybė kitų tikslų ir suinteresuotųjų šalių reikalavimų atžvilgiu.“

1.14.  Pakeičiu 60 punktą ir jį išdėstau taip:

60. Visų lygių vadovai turi skatinti kiekvieno darbuotojo dalyvavimą kuriant, įgyvendinant, vertinant ir nuolat gerinant vadybos sistemą ir užtikrinant saugą.“

1.15.  Pakeičiu 62 punktą ir jį išdėstau taip:

62. Organizacijoje turi būti nustatyti būtini ištekliai, užtikrintas jų turėjimas bei naudojimas vykdant licencijuojamą veiklą, užtikrinant vykdomos licencijuojamos veiklos saugą ir kuriant, įgyvendinant, taikant, vertinant bei nuolatos gerinant vadybos sistemą. Turi būti nustatyta, kokias saugai užtikrinti būtinas kompetencijas ir žmogiškuosius išteklius organizacija turi išlaikyti ar turi plėtoti savo viduje, o kurias kompetencijas ir žmogiškuosius išteklius galima pasitelkti iš išorės.“

1.16.  Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. Organizacijos ilgalaikiuose ir metiniuose planuose turi būti numatytas apsirūpinimas ištekliais, kad būtų užtikrinta vykdomos licencijuojamos veiklos sauga ir, kad organizacijai išteklių užtektų visų veiklų vykdymui visuose licencijuojamos veiklos etapuose, įskaitant neįprastųjų įvykių atvejais. Ilgalaikiuose apsirūpinimo išteklias planuose nurodyti ištekliai ir jų atsargos turi būti peržiūrimi ne rečiau kaip kartą per metus ir, atsižvelgiant į peržiūros rezultatus, atnaujinami išteklių poreikiai detalizuojant artimiausius laikotarpius.“

1.17.  Pakeičiu 65 punktą ir jį išdėstau taip:

65. Organizacija, planuodama ir vykdydama licencijuojamą veiklą, užtikrindama saugą ir įgyvendindama nustatytus organizacijos veiklos tikslus, privalo įvertinti ilgalaikiam veiklos vykdymui būtinus išteklius, įskaitant išteklius, būtinus BEO eksploatavimo nutraukimui, radioaktyviųjų atliekų tvarkymui, kad būtų užtikrinama dabarties ir ateities kartų apsauga nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio. Organizacija turi vertinti ir valdyti su apsirūpinimu ištekliais susijusias rizikas.“

1.18.  Pakeičiu 67 punktą ir jį išdėstau taip:

67. Organizacijoje turi būti nustatyti ir dokumentuoti kompetencijos reikalavimai visiems darbuotojams ir atsižvelgiant į konkrečiam darbuotojui priskirtas funkcijas mokymais ar kitomis priemonėmis palaikomas ir keliamas darbuotojų kompetencijos lygis. Organizacijoje turi būti atliekamas mokymų ar kitų priemonių, skirtų darbuotojų kompetencijai palaikyti ar kelti, efektyvumo vertinimas.“

1.19.  Pakeičiu 68 punktą ir jį išdėstau taip:

68. Organizacija turi užtikrinti, kad visų lygių vadovai ir darbuotojai, atliekantys funkcijas, susijusias su saugos užtikrinimu, supranta jonizuojančiosios spinduliuotės keliamą riziką ir potencialias pasekmes žmonėms, jų turtui ir aplinkai, sugeba valdyti su jų darbu susijusias rizikas, yra kompetentingi ir išmokyti vykdyti paskirtus darbus bei supranta savo vykdomos veiklos indėlį įgyvendinant organizacijos tikslus ir jos įtaką bei galimas pasekmes saugai. Darbuotojai turi būti įgiję tinkamą pareigoms vykdyti išsilavinimą, įgūdžius, žinias ir (ar) patirtį, kurių minimalūs reikalavimai turi būti nurodyti darbuotojų pareigybių aprašymuose.“

1.20.  Pakeičiu 77 punktą ir jį išdėstau taip:

77. Organizacija privalo nustatyti, vykdyti, vertinti ir nuolat gerinti procesus, būtinus įgyvendinti organizacijos politiką, strategiją, planus, tikslus ir uždavinius, tiekti organizacijos kuriamą produktą ir vykdyti visus organizacijos vykdomai licencijuojamai veiklai keliamus reikalavimus. Nauji procesai ar esamų procesų pakeitimai turi atitikti organizacijos politiką, strategiją, planus, tikslus ir uždavinius bei turi būti planuojami, tikrinami, patvirtinti ir įgyvendinami nesumažinant saugos lygio.“

1.21.  Pakeičiu 91 punktą ir jį išdėstau taip:

91. Organizacijos nustatyti reikalavimai tiekėjų vadybos sistemai turi užtikrinti, kad tiekėjų vadybos sistema atitiktų 4.7 papunktyje nurodyto standarto arba kito lygiaverčio kokybės vadybos standarto reikalavimus. Lygiaverčiu laikomas toks standartas, kuris atitinka arba nustato griežtesnius nei 4.7 papunktyje nurodyto standarto reikalavimus.“

1.22.  Pakeičiu 120 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

120. Tam, kad būtų patvirtintas vadybos sistemos ir kiekvieno proceso tinkamumas pasiekti numatytus rezultatus ir būtų nustatytos vadybos sistemos bei procesų gerinimo galimybės, Organizacija privalo vykdyti:“.

1.23.  Pakeičiu 125 punktą ir jį išdėstau taip:

125. Vadovybė, visų organizacijos padalinių vadovai privalo reguliariai vertinti pavaldžių padalinių veiklos rezultatus, išteklių pakankamumą, saugos kultūrą, saugumo kultūrą ir kitus saugai svarbius veiklos aspektus ir gerinimo veiksmų reikalingumą. Šio vertinimo rezultatai turi būti dokumentuoti. Vadovybė turi užtikrinti, kad saugos kultūros ir saugumo kultūros įsivertinimas apima įsivertinimą visuose organizacijos lygmenyse ir visas organizacijos vykdomas veiklas. Saugos kultūros ir saugumo kultūros įsivertinimo rezultatai turi būti prieinami visiems organizacijos darbuotojams ir naudojami skatinti ir palaikyti aukštą saugos kultūros ir saugumo kultūros lygį ir skatinti organizacijoje teigiamą požiūrį į mokymąsi.“

1.24.  Pakeičiu 134 punktą ir jį išdėstau taip:

134. Audito vadovai ir kiti paskirti auditoriai turi būti kompetentingi tikrinamų nustatytų reikalavimų ir audituojamo proceso srityse. Jų pareigoms vykdyti vadovybė turi suteikti būtinus įgaliojimus ir išteklius.“

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. gegužės 1 dieną.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                                 Michail Demčenko