herbas-L_spalvotas

 

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

 

NUTARIMAS

DĖL FINANSINIŲ PRIEMONIŲ IR JŲ APYVARTOS APSKAITOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2017 m. rugpjūčio 22 d. Nr. 03-126

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 7 punktu, Lietuvos banko valdyba  n u t a r i a:

1. Patvirtinti Finansinių priemonių ir jų apyvartos apskaitos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko 2012 m. liepos 12 d. nutarimą Nr. 03-161 „Dėl Finansinių priemonių ir jų apyvartos apskaitos taisyklių patvirtinimo“.

3. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2017 m. rugsėjo 18 d.

 

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                         Vitas Vasiliauskas

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2017 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 03-126

 

FINANSINIŲ PRIEMONIŲ IR JŲ APYVARTOS APSKAITOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

TAISYKLIŲ PASKIRTIS IR TEISINIS PAGRINDAS

 

1.  Finansinių priemonių ir jų apyvartos apskaitos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja finansinių priemonių apskaitos principus ir lygius, finansinių priemonių sąskaitų atidarymo, tvarkymo ir uždarymo reikalavimus, taip pat nustato finansinių priemonių sąskaitų tvarkytojų pareigas bei jų kontrolės tvarką.

 

2.  Šios Taisyklės nustato reikalavimus, kurių turi laikytis Centrinis vertybinių popierių depozitoriumas ir sąskaitų tvarkytojai.

 

3.  Taisyklių teisinis pagrindas – Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 64 straipsnio 1 dalis, 65 straipsnio 2 dalis, Lietuvos Respublikos kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 3 punktas ir 159 straipsnis. Finansinių priemonių apskaitos sistemai yra taikomos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.101 straipsnio 10 dalies nuostatos.

 

4.  Siekiant užtikrinti, kad Lietuvos finansinių priemonių apskaitos sistema ir jai taikomi reikalavimai atitiktų Reglamento (ES) Nr. 909/2014 nuostatas, rengiant šias Taisykles buvo atsižvelgta į reikalavimus, nustatytus Reglamente (ES) Nr. 909/2014.

 

5.  Taisyklėse vartojamos sąvokos:

5.1. Centrinis vertybinių popierių depozitoriumas (toliau – Centrinis depozitoriumas) – kaip tai apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 909/2014;

5.2. ISIN kodas – finansinių priemonių ir susijusių finansinių priemonių tarptautinis identifikacinis numeris, suteikiamas pagal ISO 6166 standartą (angl. Securities and related financial instruments – International securities identification numbering system, ISIN);

5.3. Reglamentas (ES) Nr. 909/2014 Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 909/2014;

5.4. Sąskaitų tvarkytojas finansų maklerio įmonė, licencijuota kredito įstaiga ar Centrinis depozitoriumas, kai jis veikia kaip sąskaitų tvarkytojas;

5.5. kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Finansinių priemonių rinkų įstatyme, Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Vertybinių popierių įstatyme, Finansų įstaigų įstatyme, Atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatyme ir Reglamente (ES) Nr. 909/2014.

 

II SKYRIUS

FINANSINIŲ PRIEMONIŲ APSKAITA

 

6.  Finansinės priemonės fiksuojamos įrašais finansinių priemonių sąskaitose, tvarkomose šiose Taisyklėse nustatyta tvarka.

 

7.  Finansinių priemonių apskaitos sistemą sudaro Centrinio depozitoriumo ir kitų Sąskaitų tvarkytojų tarpusavyje susijusių aukščiausiojo (angl. top tier) ir žemesniojo (angl. lower tier) finansinių priemonių apskaitos lygių finansinių priemonių sąskaitų ir jų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų bei finansinių priemonių apskaitos principų visuma.

 

8.  Aukščiausiąjį finansinių priemonių apskaitos lygį sudaro Centriniame depozitoriume atidaromos finansinių priemonių sąskaitos, kuriose įrašais fiksuojamas:

8.1. kiekvienos emitento ar kito asmens išleistos ir Centriniame depozitoriume registruotos finansinių priemonių emisijos finansinių priemonių skaičius. Tokios finansinių priemonių emisijos finansinių priemonių skaičius fiksuojamas įrašais tik viename Centriniame depozitoriume;

8.2. Sąskaitų tvarkytojų klientams priklausančių finansinių priemonių skaičius, nurodant, kad finansinių priemonių sąskaita yra atidaryta Sąskaitų tvarkytojų vardu ir jų klientų naudai;

8.3. Sąskaitų tvarkytojų kliento, jei jis turi teisę tvarkyti finansinių priemonių sąskaitas, klientams priklausančių finansinių priemonių skaičius, nurodant, kad finansinių priemonių sąskaita atidaryta Sąskaitų tvarkytojo kliento vardu ir jo klientų naudai;

8.4. Sąskaitų tvarkytojams priklausantis finansinių priemonių skaičius, nurodant, kad finansinių priemonių sąskaita atidaryta Sąskaitų tvarkytojų vardu ir jų naudai;

8.5. Sąskaitų tvarkytojų klientui priklausančių finansinių priemonių skaičius, nurodant, kad finansinių priemonių sąskaita atidaryta finansinių priemonių savininko vardu ir jo naudai.

 

9.  Centrinis depozitoriumas turi teisę atidaryti ir tvarkyti kitas finansinių priemonių sąskaitas, kurios gali būti naudojamos apskaitai ir atsiskaitymams vykdyti.

 

10.  Centrinis depozitoriumas užtikrina, kad Sąskaitų tvarkytojai galėtų atskirti bet kurio iš savo klientų finansines priemones.

 

11.  Centrinis depozitoriumas užtikrina finansinių priemonių apskaitos sistemos integralumą ir vientisumą, kad kiekvienos finansinių priemonių emisijos metu išleistų finansinių priemonių skaičius, fiksuojamas įrašais Taisyklių 8.1 papunktyje nurodytoje sąskaitoje, būtų lygus tos emisijos finansinių priemonių skaičiui, esančiam kitose Sąskaitų tvarkytojų atidaromose ir tvarkomose aukščiausiojo finansinių priemonių apskaitos lygio sąskaitose.

 

12.  Žemesnįjį finansinių priemonių apskaitos lygį sudaro pas Sąskaitų tvarkytojus atidaromos finansinių priemonių sąskaitos, kuriose įrašais fiksuojamas:

12.1.  Sąskaitų tvarkytojų klientui priklausančių finansinių priemonių skaičius, nurodant, kad finansinių priemonių sąskaita atidaryta finansinių priemonių savininko vardu ir jo naudai;

12.2.  Lietuvos Respublikoje, valstybėse narėse ar trečiosiose šalyse registruoto Sąskaitų tvarkytojo klientams priklausantis finansinių priemonių skaičius. Šios finansinių priemonių sąskaitos gali būti atidaromos Sąskaitų tvarkytojų vardu pas kitą Sąskaitų tvarkytoją, kuris nėra Centrinis depozitoriumas, nurodant, jog jie veikia kaip Sąskaitų tvarkytojai ir kad finansinių priemonių sąskaita yra atidaryta jų klientų naudai.

 

13.  Sąskaitų tvarkytojai turi teisę atidaryti kitas finansinių priemonių sąskaitas, kurios gali būti naudojamos apskaitai ir atsiskaitymams vykdyti.

 

14.  Sąskaitų tvarkytojai užtikrina žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio integralumą ir vientisumą, kad finansinių priemonių skaičius Sąskaitų tvarkytojų atidaromose ir tvarkomose aukščiausiojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose būtų lygus tos emisijos finansinių priemonių skaičiui žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose. Įrašai žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose yra daromi nedelsiant, išrašo ar pranešimo iš aukščiausiojo finansinių priemonių apskaitos lygio sąskaitos pagrindu.

 

15.  Įkeistos arba kaip finansinis užstatas pateiktos finansinės priemonės gali būti fiksuojamos įrašais:

15.1.  šių Taisyklių 8.5 ar Taisyklių 12.1 papunkčiuose nurodytose finansinių priemonių sąskaitose. Tokiose finansinių priemonių sąskaitose apribojama dalies arba visų finansinių priemonių disponavimo teisė;

15.2.  įkeitimo ar finansinio užstato pateikimo tikslu atidarytose finansinių priemonių sąskaitose. Tokios finansinių priemonių sąskaitos gali būti atidaromos įkaito (užstato) davėjo arba įkaito (užstato) turėtojo vardu. Jeigu finansinių priemonių sąskaita atidaroma įkaito (užstato) turėtojo vardu, tokiu atveju nurodomas finansinių priemonių savininkas. Finansinių priemonių įrašymas į įkaito (užstato) turėtojo vardu atidarytą finansinių priemonių sąskaitą yra laikomas jų perdavimu įkaito (užstato) turėtojui.

 

16.  Finansinės priemonės, įkeičiamos Europos Centriniam Bankui ar kitos valstybės narės centriniam bankui, taip pat finansinės priemonės, perduodamos Europos Centrinio Banko ar kitos valstybės narės centrinio banko nuosavybėn pagal atpirkimo ar kitus sandorius, fiksuojamos įrašais finansinių priemonių sąskaitose, vadovaujantis Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 64 straipsnio 5 ir 6 dalimis.

 

 

III SKYRIUS

FINANSINIŲ PRIEMONIŲ SĄSKAITŲ TVARKYMAS

 

17.  Sąskaitų tvarkytojai, tvarkydami visų rūšių finansinių priemonių sąskaitas, privalo vadovautis šiais principais:

17.1privalomo registravimo principu, reiškiančiu, kad privaloma registruoti visas operacijas;

17.2atskiros apskaitos principu, reiškiančiu, kad Sąskaitų tvarkytojų nuosavas ir kiekvieno jų kliento finansines priemones privaloma įtraukti į apskaitą atskirai, o Centrinio depozitoriumo aukščiausiojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose privaloma atskirti atskirų Sąskaitų tvarkytojų apskaitoje esančias finansines priemones, taip pat šių Sąskaitų tvarkytojų ir jų klientų finansines priemones. Šis principas mutatis mutandis taikomas Sąskaitų tvarkytojų ir jų klientų piniginių lėšų apskaitai;

17.3skaidrumo principu, reiškiančiu, kad įrašai Sąskaitų tvarkytojų apskaitoje turi aiškiai identifikuoti finansinių priemonių savininkus ir jų vardu atidarytose finansinių priemonių sąskaitose esančias finansines priemones, išskyrus išimtis, nustatytas šiose Taisyklėse. Įrašai Centrinio depozitoriumo apskaitoje turi aiškiai identifikuoti Sąskaitų tvarkytojus ir jų vardu atidarytose finansinių priemonių sąskaitose esančias finansines priemones.

 

18.  Emitentas arba kitas asmuo, išleidęs finansines priemones, kurios įtraukiamos į apskaitą aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose, privalo sudaryti sutartį su Sąskaitų tvarkytoju arba Centriniu depozitoriumu dėl finansinių priemonių sąskaitos, nurodytos šių Taisyklių 8.1 papunktyje, atidarymo, tvarkymo ir uždarymo. Jei ši sutartis yra nesudaryta ar nutraukiama, tai emitentas arba kitas finansines priemones išleidęs asmuo privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, sudaryti sutartį su kitu Sąskaitų tvarkytoju arba Centriniu depozitoriumu. Už tokios sutarties sudarymą yra atsakingas emitento arba kito finansines priemones išleidusio asmens valdymo organas. 

 

19.  Finansinių priemonių sąskaitas, nurodytas Taisyklių 8.1 papunktyje, atidaro ir tvarko Centrinis depozitoriumas. Finansinių priemonių sąskaitas, nurodytas šių Taisyklių 8.2–8.5 papunkčiuose ir 12 punkte, atidaro ir tvarko Sąskaitų tvarkytojai.

 

20.  Finansinių priemonių sąskaitos, nurodytos šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, yra atidaromos ir tvarkomos sutarties tarp Sąskaitų tvarkytojo ir šios finansinių priemonių sąskaitos savininko pagrindu.

 

21.  Kiekviena operacija su finansinėmis priemonėmis fiksuojama įrašais finansinių priemonių sąskaitose:

21.1.  įrašai finansinių priemonių sąskaitose, nurodytose šių Taisyklių 8.2–8.4 ir 12.2 papunkčiuose, užtikrina administracinę klientų segregaciją, tačiau šie įrašai nėra nuosavybės teisės įrodymas (angl. omnibus client segregation);

21.2.  įrašai finansinių priemonių sąskaitose, nurodytose šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, yra nuosavybės teisės įrodymas, todėl juos fiksuojant privalo būti aiškiai identifikuoti finansinių priemonių savininkai ir jų vardu atidarytose sąskaitose esančios finansinės priemonės. Sąskaitų tvarkytojai, tvarkantys finansinių priemonių sąskaitas, nurodytas šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, privalo asmenų, kurių vardu atidarytos šios sąskaitos, prašymu pateikti jų išrašus. Operacijos su šiose sąskaitose esančiomis finansinėmis priemonėmis vykdomos vadovaujantis klientų pavedimais, investiciniais sprendimais, taip pat vadovaujantis finansinių priemonių perleidimo sutartimis ir kitais teisėtais pagrindais. Be savininko sutikimo įrašai šiame papunktyje nurodytose finansinių priemonių sąskaitose gali būti daromi Centrinio depozitoriumo nustatyta tvarka atitaisant klaidas. Sąskaitų tvarkytojai privalo saugoti visus dokumentus, kurių pagrindu buvo padaryti įrašai žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose.

 

22.  Vykdydamas bet kokią operaciją su finansinėmis priemonėmis, esančiomis finansinių priemonių sąskaitose, nurodytose šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, Sąskaitų tvarkytojas privalo patikrinti, kad sandorį sudaro įgaliotos šalys ir ar sandoris atitinka atitinkamų finansinių priemonių perleidimui keliamus reikalavimus. Finansinių priemonių perleidimo sutartyje, pateikiamoje Sąskaitų tvarkytojams, šalys turi nurodyti bendrovės, kurios finansinės priemonės perleidžiamos, pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinę, perleidžiamų finansinių priemonių rūšį ir skaičių, taip pat kitus teisės aktuose, reglamentuojančiuose finansinių priemonių perleidimą, nurodytus duomenis. Sąskaitų tvarkytojas privalo atsisakyti daryti įrašus finansinių priemonių perleidėjo ir įgijėjo finansinių priemonių sąskaitose, nurodytose šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, jeigu sutartyje nėra bent vieno iš šioje dalyje nurodytų duomenų.

 

23.  Sąskaitų tvarkytojo vardu tvarkyti finansinių priemonių sąskaitas ir keisti jų turinį turi teisę tik Sąskaitų tvarkytojo darbuotojai bei kiti asmenys, kuriems pagal Sąskaitų tvarkytojo steigimo dokumentus yra suteikti įgaliojimai savarankiškai priimti sprendimus dėl sąskaitų tvarkymo. Sąskaitų tvarkytojas privalo užtikrinti savininko teisę nepertraukiamai disponuoti finansinėmis priemonėmis.

 

24.  Sąskaitų tvarkytojas privalo užtikrinti informacijos, kurią jis sužinojo tvarkydamas sąskaitas, konfidencialumą, išskyrus įstatymuose numatytus privalomo informacijos atskleidimo atvejus. Sąskaitų tvarkytojai informaciją apie likučius finansinių priemonių sąskaitose, nurodytose šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, turi teisę teikti tik asmeniui, kurio vardu atidaryta ši sąskaita, ar jo įgaliotiems asmenims. Kitiems asmenims tokia informacija teikiama, kai jos pateikimą numato Lietuvos Respublikos įstatymai. Sąskaitų tvarkytojai privalo pateikti finansinių priemonių savininkų sąrašus Centriniam depozitoriumui, kai šis įgyvendina emitento teisę, nurodytą šių Taisyklių 31 punkte.

 

25.  Kai Sąskaitų tvarkytojų ir (ar) jų klientų įsigytos ne Lietuvos Respublikoje išleistos finansinės priemonės yra saugomos Centrinio depozitoriumo sąskaitose, atidarytose kitų valstybių centriniams ar tarptautiniams depozitoriumams, ar kitų valstybių centriniuose ar tarptautiniuose depozitoriumuose atidarytose sąskaitose, tokių finansinių priemonių apskaitai Lietuvoje atidarytose finansinių priemonių sąskaitose mutatis mutandis yra taikomos šių Taisyklių nuostatos, išskyrus reikalavimus, numatytus šių Taisyklių 8.1 papunktyje.

 

26.  Akcinių bendrovių akcijos ir obligacijos įtraukiamos į aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygių apskaitą. Kitos finansinės priemonės, kurios yra siūlomos viešai ir (ar) įtrauktos į prekybą Lietuvos Respublikoje veikiančioje reguliuojamoje rinkoje ir (ar) daugiašalėje prekybos sistemoje arba platinamos reguliuojamos rinkos operatoriaus ir (ar) atsiskaitymų sistemos techninėmis organizacinėmis priemonėmis, turi būti įtraukiamos į aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygių apskaitą. Jei uždarųjų akcinių bendrovių finansinių priemonių sąskaitos perduodamos tvarkyti Sąskaitų tvarkytojui, tai šių bendrovių akcijos gali būti įtraukiamos į žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio apskaitą arba aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygių apskaitą. Ši nuostata taikoma ir tais atvejais, kai uždarųjų akcinių bendrovių finansinių priemonių sąskaitos perduodamos tvarkyti Sąskaitų tvarkytojui pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.74 straipsnio ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 41 straipsnio nuostatas.

 

27.  Kolektyvinio investavimo subjekto investiciniai vienetai ar akcijos gali, o Lietuvos Respublikos kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme nustatytais atvejais privalo būti traukiami į aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygių apskaitą. Kolektyvinio investavimo subjektų išleistų finansinių priemonių apskaitai aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygių finansinių priemonių sąskaitose arba tik žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose šių Taisyklių reikalavimai yra taikomi mutatis mutandis.

 

28.  Centrinių depozitoriumų ir Sąskaitų tvarkytojų į aukščiausiojo ir žemesniojo finansinių priemonių apskaitos lygių apskaitą įtrauktos finansinės priemonės privalo turėti finansinių priemonių tarptautinį identifikacinį numerį – ISIN kodą.

 

IV SKYRIUS

FINANSINIŲ PRIEMONIŲ ĮVYKIAI IR KITOS SU FINANSINĖMIS PRIEMONĖMIS SUSIJUSIOS INFORMACIJOS PATEIKIMAS

 

29.  Emitentai ir kiti asmenys, kurių finansinių priemonių emisija registruota Centriniame depozitoriume, privalo jo nustatyta tvarka bei terminais informuoti Centrinį depozitoriumą apie finansinių priemonių įvykius ir pateikti jam su tuo susijusius dokumentus ir informaciją, būtiną šių įvykių vykdymui. Finansinių priemonių įvykiu laikomas finansinių priemonių išleidimas, akcininkų susirinkimas, dividendų, palūkanų ar kitokie mokėjimai, turtinių ir neturtinių teisių suteikimas, taip pat kiti emitento ar kito asmens, kurio finansinių priemonių emisija registruota Centriniame depozitoriume, iniciatyva vykstantys arba nuo jo valios priklausantys įvykiai, galintys keisti finansinių priemonių sąskaitų parametrus. Finansinių priemonių įvykis laikomas įvykusiu tada, kai Centriniam depozitoriumui pateiktų dokumentų pagrindu jis padaro atitinkamus įrašus finansinių priemonių ir (arba) piniginių lėšų sąskaitose.

 

30.  Detalų finansinių priemonių įvykių sąrašą ir su jais susijusių operacijų atlikimo tvarką aukščiausiojo finansinių priemonių apskaitos lygio finansinių priemonių sąskaitose nustato Centrinis depozitoriumas, vadovaudamasis visuotinai pripažintais tarptautiniais finansinių priemonių įvykių standartais.

 

31.  Emitentas arba kitas asmuo, išleidęs finansines priemones, turi teisę bet kada pareikalauti, kad Sąskaitų tvarkytojai pateiktų jo išleistų vardinių finansinių priemonių savininkų ir asmenų, kurių vardu atidarytos finansinių priemonių sąskaitos, nurodytos šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, sąrašus. Ši teisė įgyvendinama pateikiant paklausimą Centriniam depozitoriumui, kuris emitento arba kito asmens, išleidusio finansines priemones, pasirinkimu pateikia Sąskaitų tvarkytojų sąrašą arba finansinių priemonių savininkų ir asmenų, kurių vardu atidarytos finansinių priemonių sąskaitos, nurodytos šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, sąrašą. Prieš kiekvieną eilinį visuotinį akcininkų susirinkimą Sąskaitų tvarkytojų sąrašas emitento arba kito asmens, išleidusio finansines priemones, prašymu pateikiamas nemokamai. Centrinio depozitoriumo nustatyta tvarka Sąskaitų tvarkytojai pateikia jų apskaitoje esančius finansinių priemonių savininkų ir asmenų, kurių vardu atidarytos finansinių priemonių sąskaitos, nurodytos šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, sąrašus.

 

32.  Sąskaitų tvarkytojas finansinių priemonių savininkui privalo sutartyje su finansinių priemonių savininku nustatyta tvarka, būdu ir periodiškumu pranešti apie bet kokį pasikeitimą jo finansinių priemonių sąskaitoje, nurodytoje šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose. Pasibaigus kalendoriniams metams, Sąskaitų tvarkytojai sutartyje nurodytu būdu ir tvarka privalo pateikti ataskaitą apie asmeninės finansinių priemonių sąskaitos būklę paskutinės praėjusių metų dienos pabaigoje.

 

V SKYRIUS

CENTRINIO DEPOZITORIUMO VYKDOMA SĄSKAITŲ TVARKYTOJŲ STEBĖSENA IR KLAIDŲ TAISYMAS, KITOS PAREIGOS

 

33.  Centrinis depozitoriumas stebi, kaip Sąskaitų tvarkytojai, kurie yra Centrinio depozitoriumo dalyviai, laikosi finansinių priemonių sąskaitų tvarkymo reikalavimų ir informuoja priežiūros instituciją apie galimus pažeidimus.

 

34.  Centrinis depozitoriumas turi teisę stebėti, kaip Sąskaitų tvarkytojai, kurie yra Centrinio depozitoriumo dalyviai, laikosi finansinių priemonių sąskaitų tvarkymo reikalavimų ir gauti su tuo susijusią informaciją.

 

35.  Jeigu aukščiausiojo ar žemesniojo finansinių priemonių lygio apskaitoje padaromi klaidingi įrašai, tai tokie įrašai privalo būti nedelsiant ištaisomi.

 

36.  Sąskaitų tvarkytojo padaryta žala klientams ar tretiesiems asmenims atlyginama Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.

 

37.  Centrinis depozitoriumas perima iš Sąskaitų tvarkytojų, kurie yra jo klientai ir kuriems yra iškelta bankroto byla, informaciją apie finansinių priemonių savininkus ir finansinių priemonių likučius finansinių priemonių sąskaitose, nurodytose šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose. Tokia informacija ir finansinių priemonių likučiai saugomi Centriniame depozitoriume jo nustatyta tvarka ir sąlygomis iki finansinių priemonių apskaitos perdavimo Sąskaitų tvarkytojui, kai šių finansinių priemonių savininkas yra sudaręs sutartį su Sąskaitų tvarkytoju dėl finansinių priemonių sąskaitos, nurodytos šių Taisyklių 8.5 ir 12.1 papunkčiuose, tvarkymo.

 

38.  Centrinis depozitoriumas nemokamai teikia priežiūros institucijai jos funkcijoms atlikti reikalingą informaciją.

 

39.  Centrinis depozitoriumas privalo būti Lietuvos banko asmeninių, įkeistų ir kitų finansinių priemonių Sąskaitų tvarkytoju ir teikti Lietuvos bankui finansinių priemonių saugojimo, apskaitos, pervedimo ir su tuo susijusias paslaugas ir informaciją, kurių reikia Lietuvos bankui įgyvendinant Eurosistemos pinigų politiką ir vykdant kitas Europos centrinių bankų sistemos funkcijas.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

40.  Jeigu įgaliotas Sąskaitų tvarkytojas yra atidaręs emitento arba kito finansines priemones išleidusio asmens finansinių priemonių sąskaitas, kuriose įrašais fiksuojama nuosavybės teisė į finansines priemones, savininkams nepasirašius sutarties su Sąskaitų tvarkytoju, tokiems asmenims teikiamos su finansinių priemonių saugojimu ir apskaita susijusios paslaugos bei operacijos. Tačiau tokių asmenų nurodymai pervesti ir (ar) gauti į šias sąskaitas finansines priemones be mokėjimo bet kokiu kitu nei paveldėjimo atveju, jei paveldėtos finansinės priemonės įtraukiamos į apskaitą šiose sąskaitose, yra nevykdomi, taip pat yra neteikiamos paslaugos ir operacijos, susijusios su finansinių priemonių perleidimo, įkeitimo, skolinimo ir kitų sutarčių, suteikiančių teisę disponuoti finansinėmis priemonėmis, vykdymu, išskyrus finansinių priemonių perleidimą asmeniui, kuris yra sudaręs sutartį su Sąskaitų tvarkytoju dėl finansinių priemonių sąskaitos, kurioje įrašais fiksuojama nuosavybės teisė į finansines priemones, tvarkymo.

 

41.  Jei emitento arba kito finansines priemones išleidusio asmens sutartis su Sąskaitų tvarkytoju dėl pastarojo išleistų finansinių priemonių sąskaitų, kuriose įrašais fiksuojama nuosavybės teisė į finansines priemones, tvarkymo yra nutraukta ar nesudaryta, emitentas arba kitas finansines priemones išleidęs asmuo privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas sudaryti tokią sutartį su Sąskaitų tvarkytoju. Už tokios sutarties sudarymą yra atsakingas emitento arba kito finansines priemones išleidusio asmens valdymo organas. Jeigu šiame punkte nustatyta tvarka sutartis su Sąskaitų tvarkytoju nesudaroma, tai finansinės priemonės ir informacija apie finansinių priemonių savininkus ir finansinių priemonių likučius tokiose finansinių priemonių sąskaitose privalo būti perduodama ir saugoma Centriniame depozitoriume. Centrinis depozitoriumas savo nustatyta tvarka ir sąlygomis saugo finansines priemones ir perduotą informaciją, tačiau neteikia paslaugų ir operacijų, susijusių su finansinių priemonių perleidimu, išskyrus visų ar dalies finansinių priemonių perdavimą Sąskaitų tvarkytojui, kai šių finansinių priemonių savininkas ar asmuo, kuriam perleidžiamos šios finansinės priemonės, yra sudaręs sutartį su Sąskaitų tvarkytoju dėl finansinių priemonių sąskaitos, kurioje įrašais fiksuojama nuosavybės teisė į finansines priemones, tvarkymo.

____________________________