LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL energetikos ministro 2010 m. kovo 29 d. įsakymo Nr. 1-93 „Dėl Elektros tinklų apsaugos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2022 m. liepos 22 d. Nr. 1-236

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Elektros tinklų apsaugos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1-93 „Dėl Elektros tinklų apsaugos taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 5.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.11. Elektros tinklams pavojų keliantis medis arba krūmas – nudžiūvęs, nulūžęs, skilęs, pakrypęs su išvirtusiomis ar pakilusiomis šaknimis, apdegęs ar kitaip pažeistas medis kuris virsdamas gali sutrikdyti elektros tinklų veiklą ar padaryti kitokios žalos. Elektros tinklų apsaugos zonoje elektros tinklams pavojų keliančiu medžiu arba krūmu taip pat laikomas medis arba krūmas, kurio aukštis yra didesnis už atstumą nuo medžio arba krūmo iki elektros tinklų (elektros oro linijų, elektros kabelių oro linijų, transformatorinių, transformatorių pastočių, srovės keitimo stočių, skirstyklų, skirstomųjų punktų).“

2. Pakeičiu 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.2. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, Lietuvos Respublikos miškų įstatyme, Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme ir jų įgyvendinamuosiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.“

3. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Tinklų operatorius turi teisę nekliudomai prieiti, privažiuoti ar kitaip patekti prie jam priklausančių ar jo eksploatuojamų elektros tinklų, esančių žemės savininko teritorijoje, teisės aktų nustatyta tvarka atlikti jų remonto, techninės priežiūros, eksploatavimo, medžių ir krūmų kirtimo (dėl iškirstos medienos naudojimo sprendžia žemės savininkai, rekonstravimo ar modernizavimo darbus, taip pat įrengti naujus elektros tinklus, neišplečiant esamų apsaugos zonų ribų, prieš tai, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki darbų pradžios (išskyrus avarinius atvejus), pranešus (raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis ar kitu būdu) žemės savininkams ir (ar) miškų savininkams / valdytojams). Kai avariniais atvejais kertami medžiai arba krūmai, žemės savininkai ir (ar) miškų savininkai / valdytojai informuojami per 5 darbo dienas po šių medžių arba krūmų kirtimo darbų atlikimo.“

4. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Mažiausius atstumus nuo elektros tinklų iki statinių ir medžių bei krūmų, taip pat nuo elektros oro linijų laidų ir elektros kabelių oro linijų kabelių iki žemės ir vandens paviršiaus nustato Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 1-22 „Dėl Elektros įrenginių įrengimo bendrųjų taisyklių patvirtinimo“ ir Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2011 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 1-309 „Dėl Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklės), ir jų būtina laikytis projektuojant ir statant statinius, sodinant, genint ir kertant medžius bei krūmus.“

5. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Elektros tinklų, įrengtų miško ir (ar) ne miško žemėje, apsaugos zonoje tinklų operatorius privalo:

22.1. išlaikyti Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklėse nustatytą proskynų plotį, iškertant proskynose medžius, krūmus, o kai jie auga miesto ir (ar) kaimo gyvenamosiose vietovėse, įskaitant sodininkų bendrijų teritorijas, pirmiausia išgenėti tokių medžių šakas, o esant poreikiui ir jei medžiai atitinka elektros tinklams pavojų keliančio medžio arba krūmo apibrėžime nurodytus kriterijus, juos iškirsti, užtikrinant elektros tinklų eksploatavimo, įskaitant specialaus transporto privažiavimą, galimybes;

22.2. užtikrinti proskynų ir greta esančio miško priešgaisrinės apsaugos reikalavimų laikymąsi, vykdant elektros tinklų modernizavimą, eksploatavimą, remontą ir techninę priežiūrą;

22.3. iškirsti elektros tinklams pavojų keliančius medžius arba krūmus, kurie auga už proskynos ribų, išskyrus Taisyklių 26 punkte numatytus atvejus.“

6. Pakeičiu 24.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

24.1. tinklų operatorius miško savininkui / valdytojui praneša (raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis ar kitu būdu) apie ketinimą kirsti elektros tinklams pavojų keliančius medžius;“.

7. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Miesto ir (ar) kaimo gyvenamosiose vietovėse, įskaitant sodininkų bendrijų teritorijas, elektros tinklų apsaugos zonose, vadovaudamiesi savivaldybės patvirtintomis želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėmis bei kitų teisės aktų reikalavimais, ne miško žemėje augančius medžius ir krūmus, tarp jų ir elektros tinklams pavojų keliančius medžius arba krūmus, kerta ir geni žemės, kurioje auga medžiai ir krūmai savininkai ir (ar) valdytojai, suderinę (išskyrus krūmų kirtimo darbus) su tinklų operatoriumi šių darbų atlikimo terminus.“

8. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:

27. Jei miesto ar kaimo gyvenamosiose vietovėse, įskaitant sodininkų bendrijų teritorijas, ne miško žemės, kurioje auga medžiai ir krūmai savininkai ir (ar) valdytojai nesilaiko Taisyklių 26 punkte nustatytų reikalavimų ir tinklų operatoriaus nurodytais arba tarpusavyje suderintais terminais, bet ne trumpesniais kaip per 30 kalendorinių dienų nuo raštiško įspėjimo gavimo dienos, elektros tinklų apsaugos zonose neiškerta ir (ar) neišgeni medžių ir krūmų, tarp jų elektros tinklams pavojų keliančių medžių arba krūmų, šiuos darbus atlieka tinklų operatorius, o ne miško žemės, kurioje auga medžiai ar krūmai savininkai ir (ar) valdytojai sudaro sąlygas tinklų operatoriui tokiems darbams atlikti.

Tais atvejais, kai ne miško žemės, kurioje auga medžiai ir krūmai, savininkai ir (ar) valdytojai yra valstybės ar savivaldybių institucijos, įstaigos, organizacijos, jos operatoriaus reikalavimu privalo atlyginti (kompensuoti) operatoriaus patirtas ne miško žemėje augančių medžių ir krūmų kirtimo ir (ar) genėjimo darbų išlaidas, taip pat operatoriaus nuostolius, patirtus dėl elektros tinkluose įvykusių avarinių gedimų, kuriuos sukėlė laiku neiškirsti ar nenugenėti medžiai ir krūmai, tarp jų ir elektros tinklams pavojų keliantys medžiai arba krūmai.

Apie ne miško žemėje augančių medžių ir krūmų kirtimo ir (ar) genėjimo darbų pradžią žemės savininkai arba valdytojai informuojami Taisyklių 8 punkte nustatyta tvarka. Iškirsta mediena, krūmai, jeigu jie nebuvo susmulkinti, bei išgenėtos šakos paliekami žemės, kurioje auga medžiai ir krūmai savininkams arba valdytojams, jei nesusitarta kitaip.“

9. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Jei ne miško žemės, kurioje auga medžiai ir krūmai, savininkai arba valdytojai tinklų operatoriui nesudarė sąlygų ar kitaip trukdė iškirsti ar išgenėti elektros tinklų apsaugos zonoje esančius medžius ir krūmus dėl kurių įvyko elektros įrenginių gedimas, šie savininkai arba valdytojai, tinklų operatoriaus reikalavimu, privalo atlyginti (kompensuoti) tinklų operatoriaus patirtus nuostolius dėl elektros įrenginių gedimo, įskaitant dėl medžių, krūmų genėjimo ir (ar) kirtimo.“

10. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

29. Ne miško žemėje augančių medžių ir krūmų kirtimas, genėjimas už elektros tinklų apsaugos zonos ribų vykdomas vadovaujantis Želdynų įstatymu.“

11. Papildau 291 punktu:

291. Tinklų operatorius turi teisę kirsti elektros tinklams pavojų keliančius ne miško žemėje augančius medžius ir krūmus, esančius elektros tinklų apsaugos zonoje už proskynos ribų, tik suderinęs tokį kirtimą su žemės, kurioje auga medžiai ir krūmai savininku arba valdytoju. Suderinimas vykdomas tokia pat tvarka, kuri numatyta Taisyklių 24 punkte dėl miško žemėje augančių medžių kirtimo.“

 

 

 

Energetikos ministras                                                                                                  Dainius Kreivys