herbas

ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS

REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2023 m. kovo 30 d. Nr. T-(1.3E)-1054

Šalčininkai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 1 punktu, 2022 m. birželio 30 d. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1268 2 straipsniu, Šalčininkų rajono  savivaldybės taryba  nusprendžia:

1. Patvirtinti Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos 2016 m. vasario 18 d. sprendimą Nr. T-323 „Dėl Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ su visais papildymais ir pakeitimais.

3. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja, kai naujai išrinkta 2023–2027 metų kadencijos Šalčininkų rajono savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Rajono savivaldybės meras                                                                             Zdzislav Palevič


 

PATVIRTINTA

Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos

2023 m. kovo 30 d. sprendimu Nr. T-(1.3E)-1054

 

ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS

REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Šalčininkų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) institucijų sudarymo ir veiklos tvarką įgyvendinant Lietuvos Respublikos Konstitucijos laiduotą savivaldos teisę bei bendravimo su gyventojais formas ir būdus.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo ir kitų įstatymų nuostatomis.

3. Reglamento sąvokos atitinka Vietos savivaldos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

TARYBOS NARIAI

 

4. Kiekvienas Tarybos narys atstovauja visai Savivaldybės bendruomenei.

5. Tarybos narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinkta Taryba susirenka į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų Tarybos narių įgaliojimų laikas.

6. Tarybos narys visas valstybės politiko ir Savivaldybės bendruomenės atstovo teises įgyja tik po to, kai prisiekia Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka.

7. Tarybos narys turi teisę:

7.1. rinkti ir būti išrinktas į pareigas Tarybos struktūriniuose padaliniuose;

7.2.  Reglamento 34 punkte nustatyta tvarka siūlyti Tarybai svarstyti klausimus, rengti Tarybos sprendimų projektus, iš mero, vicemero, Administracijos ar kitų Savivaldybės įstaigų, Savivaldybės valdomų įmonių gauti visą Tarybos nario veiklai reikalingą su Taryboje nagrinėjamais ar rengiamais nagrinėti klausimais susijusią informaciją, dalyvauti diskusijose svarstomais klausimais, raštu ir žodžiu pateikti pastabas dėl Tarybos sprendimų projektų, dėl Tarybos darbo tvarkos ir kitais klausimais Tarybos posėdžio metu užduoti klausimų pranešėjams, kalbėti dėl vedimo tvarkos, kreiptis su paklausimais į Savivaldybės institucijų, Administracijos, kitų Savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia Savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus;

7.3. dalyvauti ir kalbėti komitetų ir komisijų posėdžiuose, kuriuose svarstomi jo pateikti arba su jo elgesiu susiję klausimai;

7.4. jungtis į Tarybos narių frakcijas ir grupes šiame Reglamente nustatyta tvarka;

7.5. gauti iš Administracijos darbo vietą posėdžiui, technines priemones ir pagalbą Tarybos nario įgaliojimams vykdyti;

7.6. savo įgaliojimų laikotarpiu turėti visuomeninių padėjėjų, kurie Tarybos nario prašymu teikia jam konsultacijas, pasiūlymus, išvadas ir kitą informaciją. Tarybos nario visuomeniniu padėjėju gali būti pilnametis asmuo, kuris nėra Administracijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį. Tarybos nario visuomeniniu padėjėju negali būti asmuo, įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymo ir turintis neišnykusį ar nepanaikintą teistumą, taip pat įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos narys. Tarybos nario visuomeninių padėjėjų skaičius negali viršyti Savivaldybėje įsteigtų seniūnijų skaičiaus. Siekiant užtikrinti viešumą ir skaidrumą, informacija apie asmenį, Tarybos nario paskirtą jo visuomeniniu padėjėju (asmens vardas, pavardė, paskyrimo data), nedelsiant paskelbiama Savivaldybės interneto svetainėje ir joje skelbiama tol, kol asmuo eina Tarybos nario visuomeninio padėjėjo pareigas.

8. Tarybos nariai gali jungtis į Tarybos narių frakcijas (toliau – frakcija) arba gali priklausyti Tarybos narių grupei (toliau - grupė). Gali būti ir jokiai frakcijai ar grupei nepriklausančių Tarybos narių.

9. Frakcija, grupė ar Tarybos opozicija (toliau – opozicija) gali būti formuojama Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatyta tvarka. Tarybos narys gali priklausyti tik vienai frakcijai ar grupei.

10. Tarybos mažumai priklausanti Tarybos narių frakcija, Tarybos narių grupė, ir į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių savivaldybės Tarybos narių visuma, pateikusi savo veiklos kryptis, vadinama (vadinami) Tarybos opozicija.

11. Tarybos opozicijos lyderis deklaruoja savo statusą Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka ir atlieka Vietos savivaldos įstatymo jam pavestas funkcijas.

12. Tarybos opozicija turi teisę pateikti Tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais Tarybos posėdžių sekretoriui Reglamento 34 punkte nustatyta tvarka, Tarybos posėdžio metu pirmam užduoti klausimus pranešėjams ir pirmam pasisakyti kiekvienu svarstomu darbotvarkės klausimu, Tarybos mažumos valandos metu pirmam užduoti iki 2 klausimų.

13. Tarybos nario pareigos:

13.1. dalyvauti Tarybos posėdžiuose;

13.2. būti vieno (išskyrus Kontrolės komitetą) komiteto nariu;

13.3. dalyvauti komiteto ir komisijos, kurio narys jis yra, posėdžiuose;

13.4. šiame Reglamente nustatyta tvarka informuoti merą ir (ar) Tarybos narius arba kitus asmenis, kurie kartu dalyvauja rengiant, svarstant ar priimant sprendimą, apie esamą interesų konfliktą, pareikšti apie nusišalinimą ir, jeigu pareikštas nusišalinimas buvo priimtas, jokia forma nedalyvauti toliau rengiant, svarstant ar priimant sprendimą;

13.5. priimti Savivaldybės nuolatinius gyventojus ir ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaityti Savivaldybės nuolatiniams gyventojams šiame Reglamente  nustatyta tvarka.

14. Tarybos narys, pretenduojantis tapti Tarybos sudaromų komitetų ar komisijų pirmininku, turi būti nepriekaištingos reputacijos.

15. Siekiant užtikrinti viešumą ir skaidrumą ir kad Tarybos komitetų ir komisijų pirmininkais būtų skiriami tik nepriekaištingos reputacijos, kaip ji apibrėžiama Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, Tarybos nariai, pretenduojantys tapti Tarybos sudaromo komiteto ar komisijos pirmininku, privalo užpildyti vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui tiesiogiai ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną po įteikimo merui skelbiama viešai Savivaldybės interneto svetainėje tol, kol Tarybos narys eina pareigas, kurioms keliami nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.

16. Tarybos nariams už darbo laiką atliekant Tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama):

16.1. atlyginimas apskaičiuojamas pagal Lietuvos statistikos departamento skelbiamą  paskutinio Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau – VMDU) dydį. Tarybos sprendimu Tarybos narių atlyginimas apskaičiuojamas  1 VMDU dydžiu; Tarybos opozicijos lyderio ir nuolatinių Tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų – 0,2 VMDU didesnio dydžio; nuolatinių Tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų pavaduotojų – 0,1 VMDU didesnio dydžio (pareigybė, pagal kurią bus mokamas VMDU didesnis dydis, nurodoma Tarybos narių darbo laiko apskaitos žiniaraštyje prie kiekvieno Tarybos nario pavardės. Jeigu Tarybos narys vykdo kelias su Tarybos nario veikla susijusias pareigas, VMDU padidėjimo dydžiai nesumuojami, o pasirenkamas vienas – didžiausias – padidinimo dydis). Tarybos nariams atlyginimas apskaičiuojamas atsižvelgiant į jų faktiškai dirbtą laiką, atliekant Tarybos nario pareigas pagal visas Tarybos veiklos formas. Kiekvienam Tarybos nariui į faktinį darbo laiką įskaičiuojamas jo, kaip Tarybos nario, praleistas laikas Tarybos, Savivaldybės kolegijos, komitetų, komisijų, kurių Tarybos sprendimu nariu jis yra paskirtas, laikinųjų komisijų, Tarybos narių frakcijos, grupės, kurios jis yra nariu, posėdžiuose, Tarybos nariui priimant Savivaldybės nuolatinius gyventojus. Faktiškai dirbtą laiką darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose pagal protokolus žymi ir pateikia Administracijos Apskaitos skyriui Tarybos sekretorius, vadovaudamasis protokolų ir (ar) Tarybos narių prašymų apmokėti už faktinį darbo laiką duomenimis. Pažymoje apie nefiksuojamą posėdžių protokoluose laiką kiekvienas Tarybos narys taip pat nurodo bendrą Savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimo laiką valandomis (privaloma nurodyti priėmimo tikslą ir esmę, dalyvavusių gyventojų skaičių ir priėmimo trukmę);

16.2. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šio atlyginimo, pateikdamas prašymą dėl Tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai (visuomeniniais pagrindais). Prašymas Administracijos direktoriui pateikiamas per 1 mėnesį nuo pirmojo posėdžio, į kurį susirenka išrinkta nauja Taryba, dienos. Prašyme Tarybos narys gali nurodyti laikotarpį, kuriuo Tarybos nario pareigas atliks neatlygintinai. Nenurodžius laikotarpio laikoma, kad Tarybos narys pareigas atliks neatlygintinai visą kadencijos laikotarpį. Pasikeitus aplinkybėms, Tarybos narys gali teikti prašymą Administracijos direktoriui, prašyme nurodydamas, nuo kurios datos Tarybos nario pareigas atliks neatlygintinai ar atsisakys tokios teisės. Tokį prašymą pateikusiam Tarybos nariui šioje dalyje nurodytas atlyginimas neskaičiuojamas ir nemokamas, taip pat neskaičiuojami ir nemokami teisės aktų nustatyti privalomi mokesčiai, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos;

16.3. Tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarinėms, pašto, telefono ir interneto ryšio, transporto išlaidoms kas mėnesį skiriama 200 Eur išmoka (toliau – Išmoka) atsiskaitytinai;

16.4. Išmokai gauti kiekvienas Tarybos narys pateikia raštu Administracijos Apskaitos skyriui savo sąskaitos banke rekvizitus. Reglamento 16.3 papunktyje nurodyto dydžio suma, pasibaigus mėnesiui, pervedama tiems Tarybos nariams į jų nurodytas sąskaitas banke, kurie yra pateikę išlaidas patvirtinančius dokumentus. Nepateikus Apskaitos skyriui dokumentus, lėšos neišmokamos;

16.5. Tarybos narys už Išmokos panaudojimą atsiskaito administracijos Apskaitos skyriui, už kiekvieną mėnesį pateikdamas išlaidas patvirtinančius dokumentus, atitinkančius Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatymo nustatytus reikalavimus, taikomus apskaitos dokumentams, iki kito mėnesio 10 dienos;

16.6. per praėjusį mėnesį Tarybos nario nepanaudotas lėšų limitas neperkeliamas.

 

III SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

17. Savivaldybės taryba susideda iš įstatymų nustatyta tvarka 25 demokratiškai išrinkto Savivaldybės bendruomenės atstovo – Savivaldybės tarybos nario.

18. Savivaldybės tarybos kompetencija yra išimtinė ir paprastoji. Savivaldybės tarybos išimtinę ir paprastąją kompetenciją nustato Vietos savivaldos įstatymas. Išimtinės Savivaldybės tarybos kompetencijos Savivaldybės meras negali perimti, kištis į ją, jos įgyvendinti. Savivaldybės taryba negali atsisakyti savo išimtinės kompetencijos ar perduoti jos Savivaldybės merui, jokiai kitai Savivaldybės institucijai ar įstaigai. Paprastąją kompetenciją Savivaldybės taryba įgyvendina pati arba gali perduoti Savivaldybės merui šio Reglamento nustatyta tvarka priimdama sprendimą dėl įgaliojimų suteikimo. Jeigu meras dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto negali vykdyti Savivaldybės tarybos jam perduotų įgaliojimų, šiuos įgaliojimus vykdo Savivaldybės taryba.

19. Išimtinė Tarybos kompetencija:

19.1. Reglamento tvirtinimas. Reglamente numatomos ir pagrindinės bendravimo su gyventojais formos ir būdai, užtikrinantys vietos savivaldos principų ir teisės įgyvendinimą Savivaldybės bendruomenės interesais;

19.2. sprendimo dėl Savivaldybės tarybos nario, mero įgaliojimų netekimo priėmimas, mero pareigas  laikinai einančio Savivalybės tarybos nario darbo užmokesčio nustatymas;

19.3. Savivaldybės kolegijos sudarymas;

19.4. Savivaldybės tarybos komitetų, komisijų, kitų Savivaldybės darbui organizuoti reikalingų darinių ir įstatymuose numatytų kitų komisijų sudarymas, jų nuostatų tvirtinimas;

19.5. Savivaldybės tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų ir pirmininkų pavaduotojų skyrimas;

19.6. Kontrolės komiteto veiklos programos tvirtinimas;

19.7. sprendimų dėl Savivaldybės kontrolieriaus priėmimo į pareigas ir atleidimo iš jų priėmimas, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos steigimas, didžiausio valstybės tarnautojų pareigybių ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičiaus šioje tarnyboje nustatymas, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinio svarstymas ir sprendimo dėl jo priėmimas, įstatymu numatyto Savivaldybės kontrolieriaus darbo užmokesčio nustatymas, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos nuostatų tvirtinimas;

19.8. ne mažiau kaip 1/2 visų Savivaldybės tarybos narių balsų dauguma nepasitikėjimo vicemeru ar Administracijos direktoriumi pareiškimas. Teikimą dėl nepasitikėjimo turi pasirašyti ne mažiau kaip 1/3 visų Savivaldybės arybos narių;

19.9. Savivaldybės biudžetinių įstaigų struktūros, nuostatų ir darbo užmokesčio fondo tvirtinimas, didžiausio leistino valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičiaus Savivaldybės biudžetinėse įstaigose nustatymas mero teikimu;

19.10. sprendimų dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo;

19.11. sprendimų dėl seniūnijų steigimo, panaikinimo ir jų skaičiaus nustatymo, dėl pavadinimų seniūnijoms suteikimo ir jų keitimo, dėl teritorijų priskyrimo seniūnijoms, dėl seniūnijų aptarnaujamų teritorijų ribų nustatymo ir keitimo priėmimas;

19.12. Savivaldybės biudžeto ir Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio tvirtinimas, prireikus – Savivaldybės biudžeto tikslinimas;

19.13. sprendimų dėl papildomų ir biudžeto planą viršijančių Savivaldybės biudžeto pajamų ir kitų piniginių lėšų paskirstymo, tikslinės paskirties ir specializuotų fondų sudarymo ir naudojimo priėmimas, šiame Reglamente nustatyta tvarka įvertinus išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimus;

19.14. sprendimų teikti mokesčių, rinkliavų ir kitas įstatymų nustatytas lengvatas Savivaldybės biudžeto lėšomis, sprendimų dėl sumokėtų mokesčių, rinkliavų (ar jų dalies) kompensavimo tvarkos nustatymo ir šių kompensacijų teikimo Savivaldybės biudžeto lėšomis priėmimas, subsidijų ir kompensacijų skyrimo naujas darbo vietas steigiančioms visų teisinių formų įmonėms tvarkos nustatymas atitinkamai keičiant Savivaldybės biudžetą tais atvejais, kai lėšų tam nebuvo numatyta;

19.15.pasiūlymų valstybės institucijoms dėl Savivaldybės teritorijoje esančių šių institucijų padalinių veiklos gerinimo teikimas (raštu), prireikus šių padalinių vadovų išklausymas (Tarybos komitetų ir/ar Tarybos posėdžiuose, kuriuose jie pakviečiami dalyvauti);

19.16.sprendimų dėl biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Savivaldybė, Savivaldybės valdomų įmonių steigimo, reorganizavimo, pertvarkymo, atskyrimo, likvidavimo ir dėl dalyvavimo steigiant viešuosius ir privačius juridinius asmenis priėmimas, taip pat juridinių asmenų, kurių dalyvė yra Savivaldybė, priežiūra;

19.17.sprendimų dėl tam tikros veiklos nepriklausomo audito atlikimo Savivaldybės įstaigose ar Savivaldybės valdomose įmonėse priėmimas;

19.18.Savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašo, kuriame nustatyta, kokios sutartys negali būti sudaromos be išankstinio Tarybos pritarimo, tvirtinimas;

19.19.sprendimų dėl disponavimo Savivaldybei nuosavybės teise priklausančiu turtu priėmimas, šio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos taisyklių nustatymas, išskyrus atvejus, kai tvarka yra nustatyta įstatymuose ar jų pagrindu priimtuose kituose teisės aktuose;

19.20.sprendimų dėl Savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo patikėjimo teise priėmimas;

19.21.sprendimų dėl Savivaldybės prisiimamų įsipareigojimų pagal paskolų, finansinės nuomos (lizingo), kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų sutartis ir garantijų teikimo už Savivaldybės valdomų įmonių prisiimamus įsipareigojimus pagal paskolų, finansinės nuomos (lizingo) ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų sutartis priėmimas, laikantis Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nustatytų skolos, skolinimosi bei garantijų limitų ir gavus Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos išvadą;

19.22. įstatymų nustatyta tvarka gavus Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos išvadą, sprendimų dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų įgyvendinimo tikslingumo priėmimas; gavus Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos išvadą, pritarimas galutinėms viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutarties sąlygoms, jeigu jos skiriasi nuo sprendime dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų įgyvendinimo tikslingumo nurodytų partnerystės projekto sąlygų;

19.23. sprendimų dėl Savivaldybės būsto ir socialinio būsto fondo sudarymo (statybos, pirkimo ir kitų) tvarkos, būsto suteikimo tvarkos ir nuomos mokesčio dydžio priėmimas, kitų sprendimų, numatytų Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme, priėmimas;

19.24. Savivaldybės bendrojo plano ar Savivaldybės dalių bendrųjų planų tvirtinimas įstatymų nustatyta tvarka;

19.25. Savivaldybės saugomų teritorijų steigimas Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka, Savivaldybės saugomų vietinės reikšmės gamtos ir kultūros paveldo objektų skelbimas;

19.26. sprendimų dėl siūlymų keisti Savivaldybės teritorijos ribas, suteikti Savivaldybei pavadinimą ir jį keisti, sudaryti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų pavadinimus, teritorijų ribas teikimas Lietuvos Respublikos Vyriausybei, taip pat gatvių, aikščių, pastatų, statinių ir kitų Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių objektų pavadinimų suteikimas ir jų keitimas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus kriterijus;

19.27. Savivaldybės triukšmo prevencijos ir mažinimo priemonių nustatymas Savivaldybės strateginio planavimo dokumentuose, triukšmo Savivaldybės teritorijoje rodiklių, aglomeracijų strateginių triukšmo žemėlapių, aglomeracijose esančių pagrindinių kelių ruožų triukšmo žemėlapių ir aglomeracijų triukšmo prevencijos veiksmų planų, kurie įgyvendinami Savivaldybės strateginio planavimo dokumentais, bei gyvenamųjų vietovių teritorijų, kuriose būtina įgyvendinti triukšmo prevencijos ir mažinimo priemones (triukšmo prevencijos zonų), ir triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklių tvirtinimas, tyliųjų aglomeracijos zonų, tyliųjų gamtos zonų ir tyliųjų viešųjų zonų nustatymas; mero funkcijų triukšmo valdymo srityje įgyvendinimo priežiūra;

19.28. taisyklių, už kurių pažeidimą atsiranda administracinė atsakomybė, ir kitų taisyklių tvirtinimas;

19.29. kainų ir tarifų už Savivaldybės valdomų įmonių, biudžetinių ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) teikiamas atlygintinas viešąsias paslaugas ir keleivių vežimą vietiniais maršrutais nustatymas, centralizuotai tiekiamos šilumos, šalto ir karšto vandens kainų nustatymas (tvirtinimas) įstatymų nustatyta tvarka, vietinių rinkliavų, įmokų ir mokesčių tarifų nustatymas įstatymų nustatyta tvarka;

19.30. sprendimų dėl kompensacijų tam tikroms vartotojų grupėms mokėjimo priėmimas, papildomos socialinės paramos, socialinių pašalpų ir kompensacijų skyrimo iš Savivaldybės biudžeto tvarkos nustatymas, priedo fiziniam asmeniui (globėjui (rūpintojui) už vaiko globą (rūpybą) dydžio ir mokėjimo iš Savivaldybės biudžeto tvarkos nustatymas;

19.31. biudžetinės įstaigos vardu gautos paramos skirstymo taisyklių nustatymas;

19.32. Savivaldybės strateginių plėtros ir veiklos planų, Savivaldybės atskirų ūkio šakų (sektorių) plėtros programų tvirtinimas, ataskaitų dėl jų įgyvendinimo išklausymas ir sprendimų dėl jų priėmimas;

19.33. strateginio planavimo Savivaldybėje organizavimo tvarkos aprašo tvirtinimas;

19.34. sprendimų dėl jungimosi į savivaldybių sąjungas dėl bendradarbiavimo su užsienio šalių savivaldybėmis ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų priėmimas;

19.35. Tarybos narių delegavimas į Regiono plėtros tarybos kolegiją, įstatymų nustatytas komisijas ir įgaliojimų jiems suteikimas (Tarybos sprendimu);

19.36. vietos gyventojų apklausos tvarkos aprašo tvirtinimas;

19.37. siūlymų nustatyta tvarka tvirtinti Savivaldybės gyvenamųjų vietovių herbus teikimas, kitų Savivaldybės simbolių ir jų naudojimo tvarkos aprašo tvirtinimas, teisė nustatyta tvarka už nuopelnus suteikti Savivaldybės (jos centro ar kitos gyvenamosios vietovės) garbės piliečio vardą.

20. Paprastoji Tarybos kompetencija:

20.1. Savivaldybės biudžetinių įstaigų metinių ataskaitų rinkinių tvirtinimas;

20.2. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) kolegialių organų sudarymas, kai tai numatyta viešosios įstaigos įstatuose;

20.3. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) metinių ataskaitų rinkinių tvirtinimas;

20.4. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) vidaus kontrolės tvarkos nustatymas;

20.5. Savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinių, metinių pranešimų ir (ar) veiklos ataskaitų tvirtinimas;

20.6sprendimų dėl valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų, kitų valstybės fondų lėšų ir materialiojo turto paskirstymo biudžetinėms įstaigoms priėmimas;

20.7Savivaldybės ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimas, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus;

20.8sprendimų dėl žemės sklypų pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) būdo keitimo priėmimas.

21. Jeigu teisės aktuose yra nustatyta papildomų įgaliojimų Savivaldybei, sprendimų dėl tokių įgaliojimų vykdymo priėmimo iniciatyva, neperžengiant nustatytų įgaliojimų, priklauso Tarybai.

22. Taryba prižiūri merą ir kitus subjektus, tiesiogiai įgyvendinančius valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas ir turi teisę gauti bet kokią informaciją, susijusią su funkcijų įgyvendinimu. Už šių funkcijų įgyvendinimo organizavimą yra atsakingas meras.

 

IV SKYRIUS

TARYBOS POSĖDŽIAI , JŲ ORGANIZAVIMO IR DARBO TVARKA

 

23. Tarybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė išrinktų Tarybos narių.

24. Pirmąjį išrinktos naujos Tarybos posėdį šaukia Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne anksčiau kaip ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinę dieną ir ne vėliau kaip praėjus 7 kalendorinėms dienoms nuo ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinės dienos, kuri nustatoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 119 straipsniu, o jeigu Tarybos rinkimai vyko Savivaldybėje, kai jos teritorijoje buvo įvestas tiesioginis valdymas ar buvo surengti pakartotiniai rinkimai Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 14 straipsnyje numatytu atveju, – ne vėliau kaip per 2 savaites po galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo dienos. Šiam posėdžiui pirmininkauja Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas Savivaldybės rinkimų komisijos narys. Apie pirmojo posėdžio sušaukimo laiką ir vietą Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje.

25. Jeigu Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas išrinktos naujos Tarybos pirmojo posėdžio nesušaukia iki Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 2 dalyje nustatyto termino pabaigos, suėjus nustatytam terminui Tarybos posėdį ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas šaukia Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija. Šiuo atveju posėdžiui pirmininkauja Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos paskirtas Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos narys.

26. Pirmajam ir kitiems išrinktos naujos Tarybos posėdžiams, iki prisiekia išrinkti Tarybos nariai ir meras, pirmininkauja Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyti asmenys. Prisiekus Tarybos nariams ir merui, toliau posėdžiui pirmininkauja meras.

27. Pirmajame išrinktos naujos Tarybos posėdyje:

27.1. prisiekia Tarybos nariai;

27.2prisiekia meras;

27.3gali būti priimami kiti sprendimai, užtikrinantys Savivaldybės institucijų ir Tarybos sudaromų komitetų, komisijų veiklą.

28.     Pirmajame išrinktos naujos Tarybos posėdyje posėdžio pirmininkui gali būti įteikiami vieši pareiškimai dėl Tarybos narių vienijimosi į Tarybos narių frakcijas ir (ar) grupes, dėl Tarybos daugumos ir Tarybos opozicijos sudarymo.

29.     Per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos turi būti sudaryti Tarybos komitetai ir paskirti šių komitetų pirmininkai, sudarytos šiame Reglamente nustatytos komisijos ir paskirti šių komisijų pirmininkai.

30.     Kitus Tarybos posėdžius prireikus, ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai, šaukia meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys. Tarybos posėdžiams pirmininkauja meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys.

31. Tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais Tarybos posėdžių sekretoriui pateikia meras, komitetai, komisijos, Tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai, Savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis, Savivaldybės kontrolierius. Su sprendimų projektais pateikiamas aiškinamasis raštas, kuriame nurodomi sprendimo projekto tikslai, uždaviniai, siūlomos teisinio reguliavimo nuostatos, šiuo metu esantis teisinis reguliavimas, kokie šios srities teisės aktai tebegalioja ir kokius teisės aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą Tarybos sprendimo projektą, laukiami rezultatai, lėšų poreikis ir šaltiniai, kiti sprendimui priimti reikalingi pagrindimai, skaičiavimai ar paaiškinimai, ir sprendimo projekto lyginamasis variantas, jeigu teikiamas sprendimo pakeitimo projektas.

32. Tarybos posėdžiuose svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių yra pateikti pagal suteiktus įgaliojimus komitete apsvarstyti sprendimų projektai. Sprendimų projektų svarstymas komitete nėra privalomas nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu, kai būtina neatidėliotinai spręsti Savivaldybės funkcijoms užtikrinti būtinus klausimus, o sprendimo nepriėmimas ar delsimas nedelsiant jį priimti lemtų neigiamus padarinius Savivaldybės bendruomenei ar atskiriems jos nariams. Pateikti sprendimų projektai yra suderinami su Administracijos teisininkais, kalbos tvarkytoju, Administracijos direktoriumi kitais atsakingais darbuotojais.

33.     Visus teikiamus sprendimų projektus registruoja Savivaldybės tarybos posėdžių sekretorius (-iai) Savivaldybės tarybos sprendimų projektų registre ir ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną po registracijos paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje.

34.     Kai pagal Vietos savivaldos įstatymą yra būtina Savivaldybės administracijos išvada dėl Tarybos sprendimo projekto, užregistruotą Savivaldybės tarybos sprendimo projektą rengėjas per Savivaldybės naudojamą dokumentų valdymo sistemą teikia Savivaldybės administracijai. Savivaldybės administracija išvadą Vietos savivaldos įstatyme nustatytu terminu pateikia rengėjui ir Tarybos posėdžių sekretoriui.

35.     Tarybos posėdžio darbotvarkės projektą sudaro meras. Jeigu sprendimo projektas yra užregistruotas ne vėliau kaip likus 4 darbo dienoms iki Tarybos posėdžio, tokius svarstytinus klausimus kartu su įregistruotais sprendimų projektais meras privalo įtraukti į posėdžio darbotvarkės projektą. Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki Tarybos posėdžio paskelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje.

36.     Tarybos posėdžio metu tvirtinant posėdžio darbotvarkę parengtas Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti papildytas ar pakeistas Tarybos sprendimu komiteto, komisijos, frakcijos, grupės, mišrios grupės, Savivaldybės kolegijos, opozicijos lyderio ar 1/3 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių siūlymu, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio pradžios. Ši nuostata netaikoma siūlymams, susijusiems su norminio pobūdžio sprendimų projektų pateikimu, siūlymams, susijusiems su vicemero, Kontrolės komiteto ar Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatytų komisijų pirmininkų kandidatūrų pateikimu, taip pat siūlymams, susijusiems su nepasitikėjimo vicemeru, Administracijos direktoriumi, Kontrolės komiteto ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos pirmininku pareiškimu. Ekstremaliųjų įvykių, atitinkančių Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus kriterijus, atvejais meras teikia Tarybai svarstyti klausimą ir siūlo priimti sprendimą skubos tvarka.

37.     Apie Tarybos posėdžio laiką, svarstyti parengtus ir Reglamento 35 punkte nustatyta tvarka įregistruotus klausimus kartu su sprendimų projektais meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki posėdžio pradžios praneša visiems Tarybos nariams (elektroniniu paštu ir Savivaldybės interneto svetainėje), gyventojams (Savivaldybės interneto svetainėje), seniūnui ir seniūnaičiui (elektroniniu paštu), kai svarstomi klausimai yra susiję su jų atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, taip pat seniūnui ir vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (-ams), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (-ų) klausimo (-ų).

38.     Prieš kiekvieną posėdį Tarybos nariams išdalijamos elektroninės identifikacijos kortelės. Tarybos nariai kiekvieno posėdžio pradžioje užsiregistruoja elektroninėmis identifikacijos kortelėmis. Tarybos narys, palikdamas posėdžių salę, privalo ištraukti elektroninę identifikacijos kortelę ir palikti ją darbo vietoje.

39.     Tarybos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai (laikoma, kad balsai pasiskirstė po lygiai tada, kai balsų už gauta tiek pat, kiek prieš ir susilaikiusių kartu sudėjus), balsuojama dar kartą. Jeigu balsavus dar kartą balsai pasiskirsto po lygiai, skelbiama pertrauka, kurios metu Tarybos frakcijų, grupių vadovai (atstovai), opozicijos lyderis, kiti Tarybos nariai kartu su posėdžio pirmininku aptaria nesutarimus dėl sprendimo projekto, derina pozicijas ir siekia kompromiso. Pertraukos trukmė negali būti ilgesnė nei 60 min. Konkrečią pertraukos trukmę nustato Taryba bendru sutarimu ar atskirai balsuojant. Po pertraukos balsavimas tęsiamas balsuojant dar vieną kartą.  Jei ir po šio balsavimo balsai pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad sprendimas nepriimtas.

40.     Dėl Tarybos posėdžiuose svarstomų klausimų balsuojama atvirai, išskyrus atvejus, kai sprendžiamas Tarybos nario, mero įgaliojimų netekimo nesuėjus terminui ar nepasitikėjimo vicemeru, Administracijos direktoriumi klausimas. Slaptas balsavimas galimas tik tais atvejais, kai sprendžiamas nepasitikėjimo Kontrolės komiteto pirmininku, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoju, Etikos komisijos pirmininku, Antikorupcijos komisijos pirmininku klausimas. Slapto balsavimo būdu balsuojama naudojant specialios formos balsavimo biuletenius. Pirmininkas skelbia pertrauką, kurios metu Administracija parengia balsavimo biuletenius ir, pasibaigus pertraukai, jų formą tvirtina Taryba, o Tarybos nariams juos išduoda Balsų skaičiavimo komisija, kurios sudėčiai Taryba pritarė bendru sutarimu. Balsuojant balsavimo biuleteniais, balsavimo vietoje turi būti balsadėžė.

41.     Duomenys apie kiekvieno Tarybos nario balsavimą, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai, yra vieši. Kiekvieno Tarybos nario balsavimo rezultatai saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje.

42.     Tarybos narys, prieš pradedant Tarybos posėdyje svarstyti klausimą, kuris jam sukelia interesų konfliktą, privalo informuoti Tarybą apie esamą interesų konfliktą, pareikšti apie nusišalinimą ir, jeigu Taryba nusišalinimą priima, jokia forma nedalyvauti toliau svarstant šį klausimą. Tarybos narys išima balsavimo kortelę ir išeina iš posėdžių salės, kol klausimas, nuo kurio svarstymo jis nusišalino, bus baigtas svarstyti. Taryba gali motyvuotu sprendimu, vadovaudamasi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos patvirtintais kriterijais, pareikšto nusišalinimo nepriimti ir įpareigoti Tarybos narį dalyvauti toliau svarstant šį klausimą. Taryba dėl sprendimo dėl Tarybos nario pareikšto nusišalinimo nepriėmimo balsuoja prieš pradėdama svarstyti klausimą, kuris Tarybos nariui sukelia interesų konfliktą. Duomenys apie sprendimą nepriimti pareikšto nusišalinimo kartu su svarstyto klausimo balsavimo rezultatais skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje ir per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos elektroninėmis priemonėmis pateikiami Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai jos nustatyta tvarka.

43.     Kiekvienu darbotvarkės klausimu daromas vienas pranešimas. Pranešimo trukmę (ne mažiau kaip 3 minutės) nustato posėdžio pirmininkas, suderinęs su pranešėju. Jis neturėtų viršyti 10 minučių.

44.     Tarybos narių užduodamų klausimų ir pasisakymų trukmė: klausimui – 2 minutės, atsakymui – 2 minutės, pasisakymui diskusijoje – 3 minutės.  Opozicijos lyderis turi pirmumo teisę užduoti klausimų ir pasisakyti Tarybos posėdyje svarstomais klausimais.

45.     Posėdžio pirmininkas turi teisę leisti posėdyje kalbėti kviestiesiems asmenims. Pasisakymo trukmė negali būti ilgesnė kaip 3 minutės.

46.     Jeigu dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino Tarybos posėdžiai negali vykti Tarybos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai, Tarybos posėdžiai gali vykti nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis (toliau – nuotolinis būdas). Nuotoliniu būdu vyksiančiame Tarybos posėdyje svarstytini sprendimų projektai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Reglamente nustatytų reikalavimų. Nuotoliniu būdu priimant Tarybos sprendimus, turi būti užtikrinamas Tarybos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas.

47.     Kai posėdyje svarstomas klausimas, kuriame yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios informacijos, ar su asmens duomenimis ir (ar) privačiu gyvenimu susijęs klausimas, Taryba juos nagrinėja uždarame posėdyje.

48.     Tarybos posėdžiai protokoluojami. Posėdžių protokolus ir Tarybos sprendimus privalo pasirašyti tam posėdžiui pirmininkavęs meras, jeigu nepasinaudoja LR Vietos savivaldos įstatymo 28 straipsnyje nustatyta teise arba Tarybos paskirtas Tarybos narys. Tarybos posėdžių protokolus turi pasirašyti ir Tarybos posėdžių sekretorius, o jeigu jo nėra, – mero paskirtas valstybės tarnautojas arba Administracijos darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį. Posėdžio protokolas Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiamas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po Tarybos posėdžio.

49.     Prie posėdžio protokolo pridedami posėdyje dalyvavusių bei nedalyvavusių Tarybos narių,  kviestųjų, kitų posėdyje dalyvavusių asmenų sąrašai, Tarybos narių balsavimo rezultatai.

50.     Tarybos posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Tarybos posėdžių garso ir vaizdo įrašai, siekiant veiklos viešumo ir skaidrumo, yra vieši ir Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje. Tarybos posėdžių garso ir vaizdo įrašai neskelbiami viešai, kai tai gali atskleisti valstybės, tarnybos ar komercinę paslaptį, pažeisti fizinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą ir teisę į asmens duomenų apsaugą. Tarybos posėdžiai tiesiogiai transliuojami Savivaldybės interneto svetainėje.

51.     Posėdžiui pirmininkauja Savivaldybės meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Savivaldybės tarybos paskirtas Tarybos narys. Posėdžio pirmininkas:

51.1 skelbia Tarybos posėdžio pradžią, teikia tvirtinti posėdžio darbotvarkės projektą,  tikrina, ar Tarybos posėdyje dalyvauja išrinktų Tarybos narių dauguma;  

51.2skelbia posėdžio pradžią ir pabaigą. Esant reikalui, gali paskelbti posėdžio darbotvarkėje nenumatytą Tarybos posėdžio pertrauką;

51.3prižiūri, kad posėdyje būtų laikomasi Reglamento reikalavimų;

51.4suteikia žodį Tarybos nariams, komitetų ir komisijų, frakcijų, grupių primininkams ar jų įgaliotiems atstovams, opozicijos lyderiui, Vyriausybės atstovui, pranešėjams, kitiems asmenims, vadovauja klausimų svarstymo eigai;

51.5turi teisę leisti posėdyje kalbėti kviestiems asmenims ir kitiems iš anksto užsiregistravusiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims;

51.6stebi kalbų trukmę, jeigu ji viršijama, įspėja kalbėtoją, o po antrojo įspėjimo gali kalbėtoją nutraukti;

51.7jeigu kalbėtojas nukrypsta nuo svarstomo posėdžio darbotvarkės klausimo esmės, gali jį įspėti, o po antrojo įspėjimo gali kalbėtoją nutraukti;

51.8remdamasis svarstymų rezultatais, formuluoja klausimus balsuoti, siūlo balsavimo tvarką, skelbia balsavimo pradžią, praneša balsavimo rezultatus;

51.9prireikus sudaro balsų skaičiavimo komisiją iš 3 Tarybos narių eilės tvarka pagal vardinį sąrašą; komisijos pirmininką išsirenka komisijos nariai;

51.10. pareiškia Tarybos nariams pastabas, jeigu jie nesilaiko Reglamento;

51.11. suteikia replikos teisę.

52. Ne rečiau kaip kartą per pusę metų vieno iš Tarybos posėdžių pabaigoje yra organizuojama Tarybos mažumos valanda. Jos metu Tarybos mažumos atstovai turi teisę užduoti klausimų merui, vicemerui (-ams), Administracijos direktoriui, komitetų pirmininkams, komisijų pirmininkams ir gauti į juos atsakymus. Jeigu posėdžio dieną nurodyti asmenys eina pareigas, jie Tarybos mažumos valandoje privalo dalyvauti ir atsakyti į jiems užduotus klausimus. Tarybos mažumos valanda trunka ne trumpiau kaip vieną valandą.

53.     Nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu, kai būtina neatidėliotinai spręsti Savivaldybės funkcijoms užtikrinti būtinus klausimus, o sprendimo nepriėmimas ar delsimas nedelsiant jį priimti lemtų neigiamus padarinius Savivaldybės bendruomenei ar atskiriems jos nariams, mero sprendimu Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti sudaromas ir paskelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje trumpesniais, negu nustatyta Reglamento 35 punkte, terminais, o apie Tarybos posėdžio laiką ir svarstyti parengtus bei Reglamente nustatyta tvarka įregistruotus klausimus kartu su sprendimų projektais visais šiais atvejais gali būti pranešama per trumpesnį, negu Reglamente nustatyta, terminą, bet ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki Tarybos posėdžio pradžios.

54.     Tarybos sprendimai įsigalioja Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo bei Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

TARYBOS PRIIMTO TEISĖS AKTO GRĄŽINIMAS PAKARTOTINIAI SVARSTYTI, JO SVARSTYMAS IR PRIĖMIMAS

 

55.     Meras turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas motyvuotai grąžinti Tarybos priimtus teisės aktus Tarybai pakartotinai svarstyti:

55.1meras raštu išdėsto priimto, bet mero nepasirašyto teisės akto grąžinimo motyvus ir sprendimą su pataisomis teikia Tarybai pakartotinai svarstyti;

55.2meras, motyvuotai grąžinęs Tarybai jos priimtą teisės aktą pakartotinai svarstyti, šaukia Tarybos posėdį;

55.3grąžinamam Tarybos priimtam teisės akto svarstymui, Tarybos posėdžio sušaukimui taikomos visos šio Reglamento nuostatos.

 

VI SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS KOLEGIJA

 

56.     Savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui iš mero, vicemerų, Administracijos direktoriaus, Tarybos komitetų pirmininkų, Etikos komisijos pirmininko, Antikorupcijos komisijos pirmininko ir opozicijos lyderio Tarybos sprendimu sudaro kolegiją. Kolegijos posėdžiams pirmininkauja meras (posėdžio pirmininkas).

57.     Kolegija yra Tarybos patariamasis organas. Kolegijos posėdis, esant poreikiui, kviečiamas paskelbus Tarybos posėdžio darbotvarkę prieš komitetų posėdžius.

58.     Kolegija svarsto Vietos savivaldos įstatyme nustatytus klausimus ir teikia sprendimų projektus.

59.     Kolegijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja kolegijos narių dauguma.

60.     Kolegijos posėdžius, prireikus, šaukia meras, o kai jo nėra – vicemeras. Apie kolegijos posėdžio laiką ir svarstyti parengtus klausimus praneša meras, o jo nesant – vicemeras ne vėliau kaip likus 1 darbo dienai iki posėdžio pradžios. Kolegijos posėdžiams pirmininkauja meras, jo nesant – vicemeras, o jų nesant – kitas kolegijos sprendimu paskirtas kolegijos narys.

61.     Kolegijos posėdžiai protokoluojami. Posėdžio protokolus ir sprendimus pasirašo posėdžio pirmininkas ir Tarybos sekretorius ar kitas mero paskirtas Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį.

62.     Kolegijos posėdžio darbotvarkę sudaro meras.

63.     Kolegijos posėdžiuose be kolegijos narių ir Tarybos posėdžių sekretoriaus, gali dalyvauti atitinkamų Savivaldybės administracijos padalinių vadovai, Savivaldybės įmonių vadovai, kai svarstomi klausimai, susiję su jų vadovaujamų subjektų veikla.

64.     Kolegijos sprendimai priimami dalyvaujančių kolegijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas.

65.     Kolegijos sprendimai įsigalioja nuo priėmimo, jeigu juose nenustatyta vėlesnė įsigaliojimo data, dienos

 

VII SKYRIUS

TARYBOS KOMITETAI IR KOMISIJOS

 

66.     Komitetai sudaromi Tarybai teikiamiems klausimams preliminariai nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti, kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi Vyriausybės nutarimai, Tarybos, mero sprendimai. Komitetai taip pat nagrinėja ir vertina seniūnaičių sueigos bei seniūnaičių išplėstinės sueigos sprendimus.

67.     Tarybos komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 3 Tarybos narių Tarybos sprendimu. Sudarant komitetus, laikomasi proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo.     

68.     Komitetų, išskyrus Kontrolės komitetą, pirmininkus ir jų pavaduotojus iš komiteto narių komiteto siūlymu skiria Taryba.

69.     Komitetai svarsto Tarybos sprendimų projektus pagal Tarybos nustatytas funkcijas, o komiteto pirmininko siūlymu – ir kitus, komiteto funkcijoms nepriskirtus Tarybos sprendimų projektus.

70.     Komitetų posėdžių darbotvarkės ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios paskelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje. Apie komiteto posėdžio laiką ir svarstyti parengtus klausimus ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki posėdžio pradžios elektroniniu paštu pranešama visiems komiteto nariams ir suinteresuotiems asmenims.

71.     Komitetai sprendimų projektus, kuriems pagal šį įstatymą būtina pateikti Savivaldybės administracijos išvadas, svarsto tik gavę šias išvadas.

72.     Komiteto darbotvarkė gali būti papildyta ar pakeista pasiūlius komiteto nariams.

73.     Jeigu komiteto pirmininkas negali eiti pareigų, jas eina pavaduotojas. Komiteto pirmininko pavaduotojas turi visas komiteto pirmininko teises ir pareigas.

74.     Komitetai privalo laiku apsvarstyti ir pateikti išvadas dėl jiems pavestų nagrinėti klausimų, atlikti kitus Tarybos pavedimus.

75.     Posėdžiai šaukiami komiteto pirmininko arba ne mažiau kaip 2 komiteto narių reikalavimu, arba Tarybos pavedimu. Konkretų posėdžio laiką nustato komiteto pirmininkas.

76.     Komitetų posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų narių. Nesusirinkus komiteto kvorumui, posėdis nevyksta. Tai įrašoma į protokolą.

77.     Komitetų sprendimai priimami atviru balsavimu posėdyje dalyvaujančių komiteto narių balsų dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, lemia pirmininko balsas. Komiteto narys privalo nusišalinti, kai sprendžiami su juo ar jo šeimos nariais ir artimaisiais giminaičiais susiję turtiniai ar finansiniai klausimai arba kai jo dalyvavimas balsuojant galėtų sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Apie nusišalinimą posėdžio metu galima pareikšti žodžiu arba apie tai raštu informuoti komiteto pirmininką.

78.     Kelių komitetų bendrame posėdyje sprendimai priimami, jeigu jiems pritariama visų posėdyje dalyvaujančių komitetų narių balsų dauguma.

79.     Komitetų posėdžiai protokoluojami.

80.     Komitetų išvados ir pasiūlymai dėl Tarybos sprendimų projektų pateikiami Tarybai raštu. Komiteto posėdžio metu Tarybos nario pareikšti prašymai iš Savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, Savivaldybės valdomų įmonių gauti visą Tarybos nario veiklai reikalingą su Tarybos nagrinėjamais ar rengiamais nagrinėti klausimais susijusią informaciją, taip pat kreipimaisi su paklausimais į savivaldybės institucijų, Savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus yra fiksuojami komiteto posėdžio protokole ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po komiteto posėdžio protokolo pasirašymo perduodami atsakingiems asmenims įvykdyti ir (ar) atsakymams parengti.

81.     Komitetai pagal savo kompetenciją:

81.1savo iniciatyva arba Tarybos pavedimu rengia Tarybos sprendimų projektus pagal savo kuruojamą sritį;

81.2svarsto sprendimų projektus, teikia pasiūlymus ir išvadas dėl jų;

81.3nagrinėja ir vertina seniūnaičių sueigos (išplėstinės seniūnaičių sueigos) sprendimus,

81.4gyventojų, įmonių, įstaigų ir organizacijų pasiūlymus pagal savo veiklos sritis ir teikia išvadas dėl jų.

82.     Komitetai  turi teisę:

82.1kviesti į posėdžius Savivaldybės administracijos padalinių, savivaldybės teritorijoje esančių valstybės ir savivaldybės įmonių, kurių steigėja yra Taryba, biudžetinių ir viešųjų įstaigų vadovus ar atstovus. Komiteto kvietimu valstybės tarnautojai jų darbo laiku privalo atvykti į komiteto posėdį ir duoti paaiškinimus svarstomais klausimais;

82.2gauti komiteto įgaliojimams vykdyti reikalingą informaciją iš savivaldybės institucijų, įstaigų ir valstybės ar Savivaldybės valdomų įmonių;

82.3tikrinti, kaip vykdomi Tarybos sprendimai, kaip atsižvelgiama į jų išvadas ir pasiūlymus;

82.4kviesti į posėdžius kitus Tarybos narius, valstybinių institucijų, visuomeninių organizacijų atstovus, taip pat specialistus ir kitus asmenis.

83.     Komitetai pagal savo kompetenciją priima rekomendacinius sprendimus. Savivaldybės institucijos su jų veikla susijusius komitetų sprendimus privalo apsvarstyti ir pranešti komitetams apie priimtus sprendimus. Savivaldybės administracija, jos padaliniai, savivaldybės biudžetinės ir viešosios įstaigos bei savivaldybės kontroliuojamos įmonės su jų veikla susijusius komitetų sprendimus turi apsvarstyti ir apie svarstymo rezultatus pranešti komitetams.

84.     Taryba  privalo sudaryti Kontrolės komitetą. Į Kontrolės komitetą įeina vienodas visų Tarybos narių frakcijų, grupių ir į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių deleguotų Tarybos narių skaičius. Kontrolės komitetas dirba šiame Reglamente nustatyta tvarka ir pagal Tarybos patvirtintą veiklos programą.

85.     Kontrolės komiteto pirmininką iš komiteto narių deleguoja Tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Tarybos posėdžio pirmininkui. Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoją iš komiteto narių (Tarybos daugumos) skiria Taryba. Jeigu Tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Kontrolės komiteto pirmininko ar deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta Tarybos opozicija, Kontrolės komiteto pirmininką skiria Taryba iš komiteto narių. Jeigu paskyrus Kontrolės komiteto pirmininką paaiškėja, kad jis neatitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, jis netenka įgaliojimų nesuėjus terminui komiteto narių siūlymu Tarybos sprendimu, o jeigu toks Kontrolės komiteto pirmininkas buvo deleguotas Tarybos opozicijos, – jį Tarybos opozicijos raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu artimiausio Tarybos posėdžio pirmininkui, atšaukus. Jeigu artimiausiame Tarybos posėdyje Tarybos opozicija raštu neatšaukia savo deleguoto Kontrolės komiteto pirmininko ir nustatyta tvarka nedeleguoja kito Tarybos nario arba deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, sprendimą dėl Kontrolės komiteto pirmininko įgaliojimų netekimo nesuėjus terminui ir naujo Kontrolės komiteto pirmininko skyrimo priima Taryba. Jeigu Kontrolės komiteto pirmininko įgaliojimai nutrūksta nesuėjus terminui, Kontrolės komiteto pirmininkas Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka turi būti deleguotas arba paskirtas per 2 mėnesius nuo įgaliojimų nutrūkimo dienos.

86.     Kontrolės komitetas:

86.1siūlo Tarybai atleisti savivaldybės kontrolierių, kai yra įstatymuose nurodyti atleidimo iš valstybės tarnybos pagrindai;

86.2 svarsto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą. Šį  projektą Savivaldybės kontrolierius pateikia Kontrolės komitetui iki einamųjų metų spalio 15 d. Savivaldybės kontrolierius Kontrolės komiteto kvietimu turi dalyvauti Kontrolės komiteto posėdyje svarstant Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą. Kontrolės komitetas svarsto posėdyje plano projektą ir jam pritaria arba nusprendžia teikti pasiūlymus dėl plano projekto papildymo ar pakeitimo. Kontrolės komitetas Savivaldybės kontrolieriui teikia pasiūlymus dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projekto papildymo ar pakeitimo. Savivaldybės kontrolierius privalo įvertinti Kontrolės komiteto pateiktus pasiūlymus ir per 14 kalendorinių dienų nuo šių pasiūlymų gavimo turi pateikti Kontrolės komitetui patikslintą (papildytą ar pakeistą) Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą bei nesutikimo motyvus, jeigu į Kontrolės komiteto pateiktus pasiūlymus nebuvo atsižvelgta arba buvo atsižvelgta tik iš dalies. Kontrolės komitetas, išnagrinėjęs patikslintą (papildytą ar pakeistą) Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą, gali teikti papildomus pasiūlymus dėl patikslinto (papildyto ar pakeisto) Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projekto arba priimti sprendimą atsižvelgdamas į Kontrolės komiteto posėdyje dalyvaujančių Kontrolės komiteto narių daugumos nuomonę grąžinti Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą Savivaldybės kontrolieriui tvirtinti. Jei Kontrolės komitetas antrą kartą pateikia pasiūlymus dėl pateikto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projekto, Savivaldybės kontrolierius turi atsižvelgti į pateiktus pasiūlymus ir per 7 kalendorines dienas nuo šių pasiūlymų gavimo pateikti patikslintą Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą. Gavęs patikslintą Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą, Kontrolės komitetas, atsižvelgdamas į posėdyje dalyvaujančių Kontrolės komiteto narių daugumos nuomonę, priima sprendimą dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projekto ir iki einamųjų metų lapkričio 5 dienos grąžina šį plano projektą Savivaldybės kontrolieriui tvirtinti;

86.3. įvertina Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ateinančių metų veiklos planui vykdyti reikalingus biudžeto asignavimus ir išvadą dėl jų teikia Tarybai;

86.4.  svarsto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinį, jų  pagrindu rengia ir teikia Tarybai išvadas dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos;

86.5.  svarsto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atliktų auditų ataskaitas ir jų išvadų  pagrindu rengia ir teikia Tarybai išvadas dėl savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo;

86.6.  siūlo Tarybai atlikti nepriklausomą savivaldybės turto ir lėšų naudojimo bei savivaldybės veiklos auditą, teikia savo išvadas dėl audito rezultatų;

86.7periodiškai (kartą per ketvirtį) svarsto, kaip vykdomas Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos planas, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ar savo iniciatyva išklauso institucijų, įstaigų ir įmonių vadovus dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atlikto atitikties, finansinio ir veiklos audito metu nustatytų trūkumų ar teisės aktų pažeidimų pašalinimo, prireikus, kreipiasi pagal kompetenciją į merą ir (ar) į Tarybą dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos reikalavimų įvykdymo;

86.8 dirba pagal Tarybos patvirtintą veiklos programą ir kiekvienų metų pradžioje iki kovo 31 dienos už savo veiklą atsiskaito Tarybai pateikdamas ataskaitą raštu, dėl kurios Taryba priima sprendimą. Taryba Kontrolės komiteto veiklos programą patvirtina per vieną mėnesį nuo Kontrolės komiteto sudarymo, o kai Kontrolės komitetas sudarytas, – per vieną mėnesį nuo kalendorinių metų pradžios;

86.9nagrinėja iš asmenų gaunamus pranešimus ir pareiškimus apie savivaldybės administracijos, savivaldybės valdomų įmonių, savivaldybės įstaigų ir jų vadovų veiklą ir teikia dėl jų siūlymus pagal kompetenciją merui ar Tarybai arba persiunčia juos nagrinėti kompetentingoms institucijoms ar įstaigoms.

87.     Tarybos narys, pretenduojantis tapti Tarybos sudaromo komiteto ar komisijos pirmininku, privalo užpildyti vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui. Tarybai priėmus sprendimą dėl komiteto pirmininko skyrimo, komiteto pirmininko deklaracija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas paskelbiama viešai Savivaldybės interneto svetainėje ir skelbiama tol, kol Tarybos narys eina komiteto pirmininko pareigas. Už deklaracijos paskelbimą Savivaldybės interneto svetainėje atsako Tarybos sekretorius.

88.     Tarybos komiteto posėdis gali vykti nuotoliniu būdu arba daliai Tarybos narių fiziškai susirenkant į komiteto posėdį, o kitai Tarybos narių daliai dalyvaujant nuotoliniu būdu (toliau – mišrusis būdas). Sprendimą organizuoti posėdį nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu priima komiteto pirmininkas savo iniciatyva arba gavęs komiteto nario prašymą dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu. Apie priimtą sprendimą komiteto posėdį organizuoti nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu nedelsiant elektroninių ryšių priemonėmis turi būti pranešta komiteto nariams ir kitiems posėdžio dalyviams. Mišriuoju būdu organizuojamame posėdyje kiti komiteto nariai ir kiti posėdžio dalyviai savo pasirinkimu gali dalyvauti nuotoliniu būdu arba atvykę į komiteto posėdžių salę. Komiteto posėdžiai nuotoliniu būdu ar mišriuoju būdu vykti negali, jeigu tam raštu prieštarauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių, išskyrus:

89.     nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu vyksiančio Tarybos komiteto posėdžio klausimai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Reglamente nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatytas Tarybos nario teises. Nuotoliniu būdu ar mišriuoju būdu priimant komiteto sprendimus, turi būti užtikrinamas komiteto nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas;

90.     nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu, kai būtina neatidėliotinai spręsti Savivaldybės funkcijoms užtikrinti būtinus klausimus ir sprendimo nepriėmimas ar delsimas nedelsiant jį priimti lemtų neigiamus padarinius Savivaldybės bendruomenei ar atskiriems jos nariams, mero sprendimu komitetų posėdžių darbotvarkės gali būti skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje ir apie komiteto posėdžio laiką bei jame svarstytinus klausimus visais šiais atvejais pranešama per trumpesnį, negu nustatyta Reglamente, terminą, bet ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki komiteto posėdžio pradžios.

91.     Tarybos komitetų posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Komitetų posėdžiai, siekiant veiklos viešumo ir skaidrumo, išskyrus uždarus posėdžius, transliuojami tiesiogiai ir komitetų posėdžių garso ir vaizdo įrašai Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami viešai Reglamento nustatyta tvarka Savivaldybės interneto svetainėje. Svarstant valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančią, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – Reglamentas (ES) 2016/679) reikalavimų, susijusią informaciją ir (ar) teisės aktų, kuriuose yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimų, susijusios informacijos, projektus, posėdžių garso ir vaizdo įrašai neviešinami.

92.     Tarybos sprendimu arba mero siūlymu, išskyrus Etikos komisiją ir Antikorupcijos komisiją, gali būti sudaromos nuolatinės (tos kadencijos laikotarpiui) bei laikinosios (atskiriems klausimams nagrinėti) komisijos.

93.     Komisijų nuostatus tvirtina Taryba.

94.     Tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti Tarybos nariai, valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ekspertai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, visuomenės atstovai (Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, išskyrus valstybės ar Savivaldybės institucijas ar įstaigas, įgalioti atstovai), bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti Savivaldybės gyventojai.

95.     Tarybos sudaromos komisijos pirmininku Tarybos sprendimu gali būti skiriamas tik nepriekaištingos reputacijos, kaip ji yra apibrėžta Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje, Tarybos narys. Komisijos pirmininkas, išskyrus Etikos komisijos pirmininką ir Antikorupcijos komisijos pirmininką, komisijos narių siūlymu komisijos sprendimu nesuėjus terminui netenka savo įgaliojimų, jeigu jis neatitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų. Jeigu šiame įstatyme nustatytų komisijų pirmininkų įgaliojimai nutrūksta nesuėjus terminui, per 2 mėnesius nuo jų įgaliojimų nutrūkimo dienos šio įstatymo nustatyta tvarka turi būti paskirti nauji šiame įstatyme nustatytų komisijų pirmininkai.

96.     Tarybos komisijos pirmininkas turi teisę gauti komisijos įgaliojimams vykdyti reikalingą informaciją iš valstybės ar Savivaldybės institucijų, įstaigų ir valstybės ar Savivaldybės valdomų įmonių.

97.     Tarybos komisijų darbe patariamojo balso teise, ne vėliau kaip likus 24 val. iki komisijos posėdžio informavę komisijos pirmininką, gali dalyvauti joms nepriklausantys Tarybos nariai, suinteresuoti asmenys. 

98.     Tarybos komisijos posėdis gali vykti nuotoliniu būdu ar mišriuoju būdu. Sprendimą organizuoti posėdį nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu priima komisijos pirmininkas savo iniciatyva arba gavęs komisijos nario prašymą dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu. Apie priimtą sprendimą komisijos posėdį organizuoti nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu nedelsiant elektroninių ryšių priemonėmis turi būti pranešta komisijos nariams ir kitiems posėdžio dalyviams. Mišriuoju būdu organizuojamame posėdyje kiti komisijos nariai ir kiti posėdžio dalyviai savo pasirinkimu gali dalyvauti nuotoliniu būdu arba atvykę į komisijos posėdžių salę. Komisijos posėdžiai nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu vykti negali, jeigu tam raštu prieštarauja daugiau kaip pusė visų komisijos narių, išskyrus:

98.1kai dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino komisijos posėdžiai negali vykti Tarybos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai;

98.2artimiausią numatytą nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu vyksiantį komisijos posėdį.

99.     Nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu vyksiančio Tarybos komisijos posėdžio klausimai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Vietos savivaldos įstatyme nustatytas Tarybos nario teises. Nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu priimant komisijos sprendimus, turi būti užtikrinamas komisijos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas.

100.   Tarybos komisijų, išskyrus Etikos komisijos posėdžius, posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Komisijų posėdžiai, išskyrus Etikos komisijos ir komisijų uždarus posėdžius, transliuojami tiesiogiai ir komisijų posėdžių garso ir vaizdo įrašai Dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami viešai Savivaldybės interneto svetainėje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po įvykusio posėdžio. Antikorupcijos komisijai šio punkto nuostatos taikomos, jeigu ji nenusprendžia kitaip. Svarstant valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančią, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimų, susijusią informaciją ir (ar) teisės aktų, kuriuose yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios, su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimų, susijusios informacijos, projektus, posėdžių garso ir vaizdo įrašai neviešinami

101.   Tarybos sudaromų komisijų nariai, kurie nėra Tarybos nariai, komisijų posėdžių metu atleidžiami nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje, išsaugant jiems darbo vietą ir už darbą Tarybos sudaromose komisijose jiems apmokant Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo nustatyta tvarka.

102. Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Etikos komisiją. Ši komisija sudaroma laikantis proporcinio Tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Komisijos sudėtis, išlaikant proporcinio Tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principą, turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Tarybos daugumos ir mažumos pasikeitimo. Etikos komisijos pirmininką iš šios komisijų narių – Tarybos narių – deleguoja Tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Tarybos posėdžio pirmininkui. Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš šios komisijos narių – Tarybos narių daugumos – skiria Taryba. Jeigu Tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Etikos komisijos pirmininko arba deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta Tarybos opozicija, Etikos komisijos pirmininką Taryba komisijos narių siūlymu skiria iš šios komisijos narių – Tarybos narių mažumos. Jeigu visi Tarybos nariai sudaro Tarybos daugumą, Etikos komisija, sudaryta iš Tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol Taryboje susidaro Tarybos mažuma ar Tarybos opozicija. Komisijos atsakingojo sekretoriaus pareigas atlieka mero paskirtas valstybės tarnautojas, ši funkcija įrašoma į jo pareigybės aprašymą.

103. Jeigu Etikos komisijos pirmininkas neatitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, jis netenka įgaliojimų nesuėjus terminui komisijos narių siūlymu Tarybos sprendimu, o jeigu Etikos komisijos pirmininkas buvo deleguotas Tarybos opozicijos, – jį Tarybos opozicijos raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu artimiausio Tarybos posėdžio pirmininkui, atšaukus. Jeigu artimiausiame Tarybos posėdyje Tarybos opozicija raštu neatšaukia savo deleguoto Etikos komisijos pirmininko ir nustatyta tvarka nedeleguoja kito Tarybos nario ar deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, sprendimą dėl Etikos komisijos pirmininko įgaliojimų netekimo ir naujo komisijos pirmininko skyrimo komisijos narių siūlymu priima Taryba.

104.   Etikos komisija:

104.1. prižiūri, kaip meras ir Tarybos nariai laikosi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo, Valstybės politikų elgesio kodekso, Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo, Reglamento, kitų teisės aktų, reglamentuojančių Tarybos narių veiklą ir elgesį, reikalavimų;

104.2. analizuoja Tarybos narių nedalyvavimo Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose ir šio įstatymo nustatytų pareigų nevykdymo priežastis;

104.3. tiria ir priima sprendimus dėl mero ir Tarybos narių veiklos atitikties Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo, Valstybės politikų elgesio kodekso, Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo, Reglamento, kitų teisės aktų, reglamentuojančių mero ir Tarybos narių veiklą ir elgesį, nuostatoms;

104.4. nagrinėja Savivaldybės bendruomenės narių, valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ar bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl mero ir Tarybos narių veiklos skaidrumo;

104.5. analizuoja Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatytų mero pareigų nevykdymo priežastis;

104.6. teikia Lietuvos Respublikos vyriausiajai rinkimų komisijai siūlymą priimti sprendimą dėl Tarybos nario įgaliojimų nutrūkimo, jeigu šis Tarybos narys yra praleidęs iš eilės 3 Tarybos posėdžius be pateisinamos priežasties;

104.7. Tarybos narių, mero ir savo iniciatyva teikia Tarybos nariams rekomendacijas dėl Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatų įgyvendinimo;

104.8. Tarybos narių ir savo iniciatyva teikia merui rekomendacijas dėl Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatų įgyvendinimo.

105.   Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Antikorupcijos komisiją. Ši komisija sudaroma laikantis proporcinio Tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Komisijos sudėtis, išlaikant proporcinio Tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principą, turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Tarybos daugumos ir mažumos pasikeitimo. Antikorupcijos komisijos pirmininką iš šios komisijos narių deleguoja Tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Tarybos posėdžio pirmininkui. Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš šios komisijos narių – Tarybos narių daugumos – skiria Taryba. Jeigu Tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Antikorupcijos komisijos pirmininko arba deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta Tarybos opozicija, Antikorupcijos komisijos pirmininką Taryba komisijos narių siūlymu skiria iš šios komisijos narių – Tarybos narių mažumos. Jeigu visi Tarybos nariai sudaro Tarybos daugumą, Antikorupcijos komisija, sudaryta iš Tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol Taryboje susidaro Tarybos mažuma ar Tarybos opozicija. Komisijos atsakingojo sekretoriaus pareigas atlieka mero paskirtas valstybės tarnautojas, ši funkcija įrašoma į jo pareigybės aprašymą.

106.   Jeigu Antikorupcijos komisijos pirmininkas neatitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, netenka įgaliojimų nesuėjus terminui komisijos narių siūlymu Tarybos sprendimu, o jeigu Antikorupcijos komisijos pirmininkas buvo deleguotas Tarybos opozicijos, – jį Tarybos opozicijos raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu artimiausio Tarybos posėdžio pirmininkui, atšaukus. Jeigu artimiausiame Tarybos posėdyje Tarybos opozicija raštu neatšaukia savo deleguoto Antikorupcijos komisijos pirmininko ir nustatyta tvarka nedeleguoja kito komisijos pirmininko ar deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, sprendimą dėl Antikorupcijos komisijos pirmininko įgaliojimų netekimo ir naujo komisijos pirmininko skyrimo komisijos narių siūlymu priima Taryba.

107. Antikorupcijos komisija:

107.1. Tarybos ar mero iniciatyva Tarybos sprendimu ar mero potvarkiu dėl teisės aktų projektų vertinimo dalyvauja atliekant Savivaldybės institucijų teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą;

107.2. dalyvauja rengiant Savivaldybės korupcijos prevencijos veiksmų planą ir teikia išvadas merui ir Tarybai dėl šio veiksmų plano ir jo įgyvendinimo;

107.3. nagrinėja Savivaldybės bendruomenės narių, valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ar bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl kovos su korupcija priemonių vykdymo;

107.4. informuoja visuomenę apie savo veiklą, vykdomas korupcijos prevencijos priemones Savivaldybėje, taip pat apie kovos su korupcija rezultatus;

107.5. korupcijos prevencijos tikslais analizuoja Administracijos, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Savivaldybė, ir Savivaldybės valdomų įmonių atliktus viešuosius pirkimus ir apie galimus korupcijos atvejus informuoja merą, Tarybą, kompetentingas institucijas ar įstaigas. Antikorupcijos komisijos pirmininkas ir nariai turi teisę susipažinti su visa analizuojamų viešųjų pirkimų informacija;

107.6.            atlieka kitas kituose teisės aktuose nustatytas funkcijas, susijusias su Savivaldybėje įgyvendinama valstybės politika korupcijos prevencijos srityje.

 

VIII SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS TARYBOS FRAKCIJOS, GRUPĖS IR OPOZICIJOS LYDERIS

 

108.   Savo  politiniams tikslams įgyvendinti Tarybos nariai gali jungtis į frakcijas ir grupes. Frakciją gali sudaryti ne mažiau kaip 3 Tarybos nariai. Kiekvienas Tarybos narys gali būti tik vienos frakcijos nariu ir tuo pačiu metu negali būti Tarybos grupės nariu.

109.   Tarybos nariai (ne mažiau kaip 3), įkūrę frakciją, pirmajame ar kitame Tarybos posėdyje įteikia Tarybos posėdžio pirmininkui viešą pareiškimą, kuriuo deklaruoja, kad veiklą Taryboje tęsia susivieniję į frakciją, ir informuoja apie išrinktą frakcijos vadovą. Frakcijos gali jungtis į koalicijas ir veikti kaip viena frakcija.

110. Tarybos nariai, nesusivieniję į Tarybos narių frakcijas, sudaro Tarybos narių grupę. Tarybos narių grupę gali sudaryti ne mažiau kaip 2 susivieniję Tarybos nariai, nepriklausantys Tarybos narių frakcijai. Tarybos grupės narys gali būti tik vienos Tarybos grupės nariu ir tuo pačiu metu negali būti frakcijos nariu. Tarybos nariai, norintys įkurti grupę, apie grupės įkūrimą viešai paskelbia Tarybos posėdyje ir šį viešą pareiškimą įteikia posėdžio pirmininkui.

111. Tarybos narių grupė ir frakcijos pačios nusistato darbo tvarką, išsirenka vadovą. Pasikeitus frakcijos ar grupės pavadinimui, sudėčiai ar vadovui, frakcijai ar grupei iširus ar nutraukus veiklą, turi būti viešu pareiškimu, įteiktu Tarybos posėdžio pirmininkui, pranešta Tarybos posėdyje.

112. Tarybos opozicija – Tarybos mažumai priklausančių ir Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, opozicinėmis pasiskelbusių Tarybos narių frakcijų, Tarybos narių grupių, į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių Tarybos narių visuma, pateikusi savo veiklos kryptis.

113. Tarybos opozicijai atstovaujantis Tarybos narys – Tarybos opozicijos lyderis atlieka jam Vietos savivaldos įstatymu ir šiuo Reglamentu numatytas funkcijas, turi Vietos savivaldos įstatyme ir Reglamente nustatytas teises.

 

IX SKYRIUS

MERAS, VICEMERAS (VICEMERAI)

 

114. Meras – savivaldybės vykdomoji institucija (savivaldybės vadovas), turinti savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus, atsakinga už įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir Tarybos sprendimų tiesioginį įgyvendinimą.

115. Išrinktas meras įgyja įgaliojimus ir pradeda eiti mero pareigas po to, kai prisiekia Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka. Meras tiesiogiai ir asmeniškai atsako už įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Tarybos, savo sprendimų įgyvendinimą Savivaldybės teritorijoje jo kompetencijai priskirtais klausimais.

116. Per 3 mėnesius nuo tiesiogiai išrinkto mero priesaikos priėmimo dienos meras paskiria Administracijos direktorių, vicemerą. Jeigu Administracijos direktoriaus, vicemero įgaliojimai nutrūksta, per 2 mėnesius nuo įgaliojimų nutrūkimo dienos meras paskiria naują Administracijos direktorių, vicemerą.

117. Draudžiama merą persekioti už pareikštą nuomonę Tarybos ar jos komitetų, komisijų, Kolegijos posėdžiuose. Už asmens įžeidimą ar šmeižtą, už asmens garbę ir orumą žeminančios ir (ar) tikrovės neatitinkančios informacijos paskleidimą meras atsako įstatymų nustatyta tvarka.

118. Meras užtikrina, kad:

118.1. Savivaldybei būtų tinkamai atstovaujama Regiono plėtros tarybos kolegijoje ir šios  kolegijos priimti sprendimai būtų tinkamai įgyvendinami Savivaldybėje;

118.2. laiku ir tinkamai būtų rengiami Savivaldybės teritorijos raidos analizės ir ilgalaikių socialinių, kultūrinių, ūkinių, investicinių ir kitų programų projektai, užtikrinama jų įgyvendinimo kontrolė;

118.3. būtų sudarytos tinkamos vietos gyventojų dalyvavimo tvarkant viešuosius Savivaldybės reikalus sąlygos, nustatytos Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 10 straipsnyje;

118.4. būtų deramai atstovaujama Savivaldybės interesams bendradarbiaujant ir sprendžiant klausimus su valstybės valdžios ir valstybinio administravimo subjektais, teisėsaugos institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, užsienio valstybių savivaldybėmis.

119.   Mero įgaliojimus nustato Vietos savivaldos įstatymas ir kiti teisės aktai. Įstatymo nustatytos mero teisės ir įgaliojimai negali būti varžomi ar ribojami, išskyrus Lietuvos Respublikos įstatymų numatytus atvejus. sprendimai įforminami potvarkiais.

120.   Mero sprendimai įforminami potvarkiais. Potvarkio projektą pagal kompetenciją rengia vicemeras (-ai), Savivaldybės tarybos posėdžių sekretorius, Savivaldybės administracija. Mero potvarkių projektai pasirašomi rengėjo ir derinami su kalbos tvarkytoju, valstybės tarnautoju, atsakingu už teisės akto teisėtumą, atitinkamų Savivaldybės administracijos padalinių vadovais.

121.   Meras negali dirbti kitose institucijose, įstaigose, įmonėse ir organizacijose ir gauti kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už mokslinę, pedagoginę ar kūrybinę veiklą.

122.   Atstovavimo Lietuvoje ir užsienyje išlaidoms apmokėti skirto mero fondo dydis nustatomas nedidinant bendrų Savivaldybės reprezentacijai skirtų lėšų ir priklauso nuo Tarybos narių Savivaldybėje skaičiaus – iki vieno VMDU dydžio sumos.

123.   Meras:

123.1. sudaro ir teikia Tarybai Savivaldybės biudžeto projektą, biudžeto tikslinimą ir Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį;

123.2. iki kiekvienų einamųjų metų birželio 15 dienos Tarybai raštu atsiskaito, kaip įgyvendinami įstatymai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai, Tarybos sprendimai, kaip vykdomas Savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai;

123.3. administruoja Savivaldybės biudžeto asignavimus ir kitus piniginius išteklius, organizuoja Savivaldybės biudžeto vykdymą, administruoja Savivaldybės turtą;

123.4. sudaro Tarybos posėdžių darbotvarkių projektus ir teikia Tarybos sprendimų projektus, šaukia Tarybos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

123.5. pasirašo Tarybos sprendimus ir posėdžių, kuriems pirmininkavo, protokolus;

123.6. teikia Tarybai tvirtinti Savivaldybės biudžetinių įstaigų nuostatus ir darbo užmokesčio fondą bei didžiausio leistino valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičių biudžetinėje įstaigoje;

123.7. priima į pareigas ir atleidžia iš jų Savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) vadovus; įgyvendina kitas funkcijas, susijusias su Savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) vadovų darbo santykiais, Lietuvos Respublikos darbo kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka;

123.8. kontroliuoja ir prižiūri Savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus ir Tarybos sprendimus;

123.9. koordinuoja ir kontroliuoja viešąsias paslaugas teikiančių subjektų darbą, įgyvendina juridinio asmens dalyvio turtines ir neturtines teises bei pareigas ir atlieka kitas pagal įstatymus ir Tarybos sprendimus priskirtas Savivaldybės juridinių asmenų valdymo funkcijas;

123.10. organizuoja Savivaldybės strateginio planavimo procesą, atsako už patvirtintų Savivaldybės planavimo dokumentų ir jų įgyvendinimo ataskaitų viešinimą;

123.11. teikia tvirtinti Tarybai Savivaldybės bendrąjį planą ar Savivaldybės dalių bendruosius planus;

123.12. tvirtina detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus;

123.13. įstatymų nustatytais atvejais tvirtina žemėtvarkos planavimo dokumentus;

123.14. tvirtina gyvenamųjų vietovių ar jų dalių suskirstymą (sugrupavimą) į seniūnaitijas (kai jos sudaromos);

123.15. atkuria Savivaldybės valdomo išlikusio nekilnojamojo turto nuosavybės teises religinėms bendruomenėms ir bendrijoms;

123.16. atstovauja pats arba mero potvarkiu įgalioja kitus asmenis atstovauti Savivaldybei teisme, bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės institucijomis, kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis;

123.17. atstovauja Savivaldybei Regiono plėtros tarybos kolegijoje;

123.18. gavęs Tarybos pritarimą, sudaro Savivaldybės bendradarbiavimo su valstybės institucijomis, kitomis savivaldybėmis ar užsienio institucijomis sutartis;

123.19. pagal Tarybos nustatytą tvarką atstovavimo Lietuvoje ir užsienyje išlaidoms apmokėti gali naudoti mero fondo lėšų ir atsiskaito už jų naudojimą;

123.20. teikia Tarybai kandidatūrą į vicemero pareigas.

123.21. teikia Tarybai siūlymus dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo;

123.22. Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka skiria į pareigas ir atleidžia iš jų mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojus;

123.23. suteikia Administracijos direktoriui, Savivaldybės kontrolieriui, kai Savivaldybės kontrolieriaus nėra, – jo pavaduotojui, vicemerui atostogas, siunčia Administracijos direktorių, Savivaldybės kontrolierių, kai Savivaldybės kontrolieriaus nėra, – jo pavaduotoją, vicemerą į komandiruotes;

123.24. Reglamento nustatyta tvarka skelbia vietos gyventojų apklausą;

123.25. teikdamas sprendimo projektą, gali siūlyti Tarybai pavesti Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikti veiklos plane nenumatytą Savivaldybės administravimo subjektų ar Savivaldybės valdomų įmonių atitikties, finansinį ir veiklos auditą, priima Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos pateiktas audito ataskaitas ir išvadas dėl atlikto atitikties, finansinio ir veiklos audito rezultatų, prireikus organizuoja šių ataskaitų ir išvadų svarstymą Tarybos komitetų ir Tarybos posėdžiuose;

123.26. savo kompetencijos klausimais gali sudaryti darbo grupes iš Tarybos narių šių sutikimu, Administracijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kitų Savivaldybės teritorijoje veikiančių asmenų ir visuomenės atstovų;

123.27. organizuoja Tarybos narių, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kvalifikacijos tobulinimą.

124.   Meras turi nuolat bendrauti su Savivaldybės nuolatiniais gyventojais. Meras Reglamento nustatyta tvarka atsiskaito Savivaldybės bendruomenei už savo veiklą. Ši informacija apie mero veiklos rezultatus įtraukiama į Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 62 straipsnyje nurodytą Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį.

125.   Mero teisės:

125.1. merui netaikomos Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatos, išskyrus nuostatas, reglamentuojančias darbo ir poilsio laiką, atostogas, kiek tai nenustatyta Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 2 dalyje, žalos atlyginimą ir darbuotojų saugą ir sveikatą;

125.2. meras turi teisę į 22 darbo dienų trukmės kasmetines minimaliąsias atostogas. Merui už kiekvienų 5 metų tarnybos stažą, kaip jis apibrėžiamas Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme, suteikiamos 3 darbo dienos kasmetinių papildomų atostogų, tačiau bendra kasmetinių atostogų trukmė negali būti ilgesnė kaip 37 darbo dienos. Merui kasmetinės, nemokamos ir tikslinės atostogos suteikiamos mero potvarkiu. Atostogų suteikimą merui sprendžia pats meras. Atostogų metu meras neatlieka mero pareigų. Mero ir vicemero atostogų laikotarpiai negali sutapti;

125.3. vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatomis, merui gali būti suteikiamos šios tikslinės atostogos: nėštumo ir gimdymo, tėvystės, mokymosi, nemokamos;

125.4. meras turi teisę į Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatytas lengvatas asmenims, auginantiems vaikus, ir į lengvatas neįgaliems darbuotojams;

125.5. meras į komandiruotes Lietuvoje ir užsienyje vyksta mero potvarkiu, mero potvarkiu merui suteikiamas atostogas.

125.6. meras savo įgaliojimų laikotarpiu gali turėti visuomeninių konsultantų, kurie mero prašymu teikia jam konsultacijas, pasiūlymus, išvadas ir kitą informaciją. Mero visuomeniniu konsultantu gali būti pilnametis asmuo. Mero visuomeniniu konsultantu negali būti asmuo, kuris įstatymų nustatyta tvarka yra pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą, taip pat jeigu jis yra įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos narys. Siekiant užtikrinti viešumą ir skaidrumą, informacija apie asmenį, mero paskirtą jo visuomeniniu konsultantu (asmens vardas, pavardė, paskyrimo data), nedelsiant paskelbiama Savivaldybės interneto svetainėje ir joje skelbiama tol, kol asmuo eina mero visuomeninio konsultanto pareigas;

125.7. pasibaigus mero įgaliojimų laikui, jeigu jis neišrenkamas meru dar vienai kadencijai, arba mero įgaliojimams nutrūkus nesuėjus terminui (išskyrus atvejus, kai meras savo įgaliojimų netenka Tarybos sprendimu pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnį), buvęs meras turi teisę Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka grįžti į iki išrinkimo meru eitas valstybės tarnautojo pareigas (išskyrus politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigas), o kai tokios galimybės nėra, – į kitas lygiavertes ar žemesnes valstybės tarnautojo pareigas (išskyrus politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigas). Be to, šioje dalyje nustatytu atveju meras turi teisę grįžti į iki išrinkimo meru eitas pareigas, jeigu jis ėjo šias pareigas Savivaldybės ar valstybės biudžetinėje ar viešojoje įstaigoje arba Savivaldybės valdomoje įmonėje, o kai tokios galimybės nėra, – į kitas pareigas Savivaldybės ar valstybės biudžetinėje ar viešojoje įstaigoje arba Savivaldybės valdomoje įmonėje. Jeigu iki išrinkimo meru šis asmuo ėjo pareigas Savivaldybės ar valstybės biudžetinėje ar viešojoje įstaigoje arba Savivaldybės valdomoje įmonėje, kurioms buvo nustatyta kadencija, kai yra tokia galimybė, jis turi teisę grįžti į šias pareigas likusiam kadencijos laikui. Jeigu šis asmuo iki išrinkimo meru tokių pareigų nėjo arba atsisakė pasiūlytų kitų žemesnių valstybės tarnautojo pareigų arba kitų pareigų Savivaldybės ar valstybės biudžetinėje ar viešojoje įstaigoje arba Savivaldybės valdomoje įmonėje, jam išmokama 3 mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka. Ši išmoka išmokama per 3 mėnesius lygiomis dalimis kas mėnesį. Jeigu asmuo pradeda eiti pareigas valstybės tarnyboje anksčiau negu po 3 mėnesių, likusi neišmokėta išmokos dalis nemokama. Jeigu šis asmuo mero pareigas ėjo mažiau kaip vienus metus iki kadencijos pabaigos, jam išmokama vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka.

126. Meras savo įgaliojimų laikui skiria vieną arba du vicemerus. Vicemeras yra politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas, kuris atlieka mero nustatytas funkcijas ir pavedimus.

127. Meras Tarybai teikia kandidatūrą (-as) į vicemero pareigas.

128. Merą pavaduoja mero paskirtas vicemeras, kai:

128.1. meras dėl atostogų, laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių laikinai neina savo pareigų;

128.2. mero įgaliojimai sustabdyti teismo nutartimi.

129.   Merą pavaduojantis vicemeras vykdo visus mero įgaliojimus, išskyrus nustatytuosius Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 4, 5, 7, 12, 13, 15, 19, 20 ir 21 punktuose. Vicemerui pavaduojant merą, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 12, 13 ir 15 punktuose nustatytus mero įgaliojimus vykdo Taryba, o įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 4, 5 ir 7 punktuose nustatytus mero įgaliojimus – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys.

130.   Mero pareigas laikinai eina Tarybos paskirtas Tarybos narys, kai:

130.1. mero įgaliojimai nutrūksta nesuėjus terminui;

130.2. išrinktas neprisiekęs meras netenka mandato ar mero rinkimų rezultatai pripažįstami negaliojančiais.

131.   Mero pareigas laikinai einantis Tarybos paskirtas Tarybos narys vykdo visus mero įgaliojimus, išskyrus nustatytuosius Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 12, 13, 15, 20 ir 21 punktuose. Šiuo atveju mero įgaliojimus, nustatytus Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 12, 13 ir 15 punktuose, vykdo Taryba.

132.   Tarybos paskirtam Tarybos nariui laikinai einant mero pareigas, jo kaip Tarybos nario teisės ir pareigos laikinai sustabdomos, jis negali balsuoti Tarybos posėdžiuose, taip pat negali dirbti kitose institucijose, įstaigose, įmonėse ir organizacijose ir gauti kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už mokslinę, pedagoginę ar kūrybinę veiklą. Mero pareigas laikinai einančio Tarybos nario darbo užmokestį pagal įstatymų nustatytus koeficientus tvirtina Taryba.

133.    Vicemeras:

133.1. meras savo įgaliojimų laikui skiria vicemerą. Vicemeras yra politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas. Vicemeras atlieka mero nustatytas funkcijas ir pavedimus;

133.2. meras Tarybai teikia kandidatūrą į vicemero pareigas;

133.3. jeigu Taryba du kartus iš eilės nepritaria teikiamai kandidatūrai į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu Tarybai teiktą kandidatą paskirti vicemeru;

133.4. jeigu meras, Tarybai pirmą kartą nepritarus jo teiktai kandidatūrai, teikė kito asmens kandidatūrą į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu vicemeru paskirti pasirinktinai vieną iš Tarybai teiktų kandidatų į vicemero pareigas;

133.5. Savivaldybės vicemerų skaičius – dvi vicemero pareigybės.

 

X SKYRIUS

ATASKAITŲ PATEIKIMAS BENDRUOMENEI IR TARYBAI

 

134.   Tarybos nariai, meras už savo veiklą atsako ir atsiskaito Savivaldybės bendruomenei. Savivaldybės veiklos ataskaita turi būti paskelbta laikantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 62 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

135.   Meras iki kiekvienų einamųjų metų birželio 15 dienos Tarybai raštu atsiskaito, kaip įgyvendinami įstatymai, Vyriausybės nutarimai, Tarybos sprendimai, kaip vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.

136.   Meras kartą per metus, paprastai po ataskaitos svarstymo Taryboje, savo veiklos ataskaitą pristato kiekvienos seniūnijos seniūnaičių ir gyventojų susirinkimuose. Susirinkimų grafikas skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijų skelbimų lentose.

137.   Tarybos nariai  atsiskaito gyventojams už savo veiklą ne rečiau kaip vieną kartą per metus parengdami savo individualias veiklos ataskaitas. Tokios ataskaitos perduodamos Tarybos posėdžių sekretoriui (-iams) ir paskelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje (skiltyje „Taryba“ – „Tarybos nariai“) iki balandžio 30 dienos.

138.   Savivaldybės kontrolierius iki liepos 1 dienos Tarybai pateikia Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinį:

138.1. pasibaigus kalendoriniams metams, Savivaldybės kontrolierius rengia Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinio projektą bei Tarybos sprendimo projektą dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo;

138.2. metinių ataskaitų rinkinį kontrolierius pateikia Tarybos posėdžių sekretoriui likus ne mažiau kaip 2 savaitėms iki Tarybos posėdžio, kuriame ataskaita bus pristatoma;

138.3. Tarybai priėmus sprendimą dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinio, rinkinį Savivaldybės administracija paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje.

 

XI SKYRIUS

BENDRAVIMO SU GYVENTOJAIS FORMOS IR BŪDAI

 

139.   Siekdama garantuoti vietos savivaldos principų ir teisių įgyvendinimą bendruomenės interesais, Taryba naudoja šias pagrindines bendravimo su gyventojais formas ir būdus:

139.1. Tarybos posėdžių darbotvarkės skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje;

139.2. Tarybos sprendimų projektai skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje; Tarybai pastabas dėl parengtų projektų gali pateikti sprendimų projektų rengėjams;

139.3. priimti Tarybos sprendimai skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje;

139.4. gyventojai gali dalyvauti svarstant biudžeto projektą, pateikdami pastabas ir pasiūlymus raštu;

139.5. Tarybos nariai ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaito rinkėjams;

139.6. Tarybos komitetai pagal kompetenciją nagrinėja jiems adresuotus gyventojų prašymus;

139.7. meras, vicemeras, Savivaldybės kontrolierius, Tarybos nariai ir Administracijos direktorius priima gyventojus asmeniniais klausimais;

139.8. Tarybos, Tarybos komitetų, komisijų posėdžiai paprastai yra atviri;

139.9. meras, vicemeras ir Tarybos nariai, norėdami gyventojams pateikti svarbią informaciją, gali organizuoti spaudos konferencijas.

 

XII SKYRIUS

SENIŪNAIČIŲ SUEIGŲ SPRENDIMŲ VERTINIMO TVARKA

 

140.   Seniūnaičių ir išplėstinių seniūnaičių sueigų veiklos organizavimą nustato Vietos savivaldos įstatymas.

141.   Seniūnaičių sueigos ir išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimai yra rekomendaciniai.

142. Seniūnaičių sueigos ir išplėstinės seniūnaičių sueigos priimti rekomendaciniai sprendimai turi būti įvertinti atitinkamos Savivaldybės institucijos:

142.1. jeigu seniūnaičių sueigos sprendimų vertinimas yra Tarybos kompetencija, jie vertinami ir sprendimas priimamas artimiausiame Tarybos posėdyje. Seniūnas per 5 darbo dienas pateikia sueigos sprendimą ir kitą su inicijuojamu klausimu susijusią medžiagą Savivaldybės merui. Savivaldybės meras paveda sueigos sprendimą nagrinėti Savivaldybės administracijos direktoriui, kuris nurodo atitinkamam Savivaldybės administracijos skyriui rengti Tarybos sprendimo projektą bei teikti jį svarstyti Tarybai šio Reglamento nustatyta tvarka;

142.2. jeigu seniūnaičių sueigos sprendimų vertinimas yra Savivaldybės mero kompetencija, seniūnijos seniūnas per 5 darbo dienas pateikia sueigos sprendimą ir kitą su inicijuojamu klausimu susijusią medžiagą Savivaldybės merui. Savivaldybės meras paveda sueigos sprendimą nagrinėti Savivaldybės administracijos direktoriui, kuris nurodo atitinkamam Savivaldybės administracijos skyriui rengti Savivaldybės mero sprendimo (potvarkio) projektą. Mero sprendimas (potvarkis) turi būti priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo seniūnaičių sueigos sprendimo gavimo;

142.3. Savivaldybės institucijos privalo paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje ir tų seniūnijų skelbimų lentose savo sprendimus dėl seniūnaičių sueigos sprendimų, nurodydamos savo sprendimų priėmimo motyvus ir numatomus veiksmus, jeigu tokių veiksmų bus imtasi.

 

XIII SKYRIUS

VIETOS GYVENTOJŲ APKLAUSA

 

143. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso Šalčininkų rajono savivaldybės gyventojams, Tarybai, merui ir seniūnui.

144. Gyventojai apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina Vietos savivaldos įstatyme nustatyta tvarka.

145. Taryba apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 Tarybos narių grupės reikalavimu:

145.1. apklausą inicijuojanti Tarybos narių grupė pateikia merui prašymą dėl apklausos organizavimo. Prašymą pasirašo visi iniciatyvinės grupės nariai;

145.2. prašyme turi būti nurodyta: apklausai teikiamo klausimo tekstas, siūlomas apklausos būdas, siūloma apklausos teritorija ir iniciatyvinės grupės atstovas (atstovai). Prašyme gali būti nurodyta siūloma apklausos vieta, data, trukmė. Iniciatyvinė grupė turi teisę į apklausos komisiją deleguoti savo atstovą (-us);

145.3. meras privalo paskelbti apklausą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo iniciatyvinės Tarybos narių grupės reikalavimo gavimo dienos.

146. Meras apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina priimdamas potvarkį paskelbti apklausą.

147. Seniūnas seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje gali inicijuoti apklausą dėl jo kompetencijai priskirtų klausimų:

147.1. seniūnas apklausos iniciatyvos teisę įgyvendina pateikdamas Savivaldybės merui prašymą raštu, kuriame turi būti nurodyta: pagrindas, kodėl teikiamas klausimas priklauso seniūno kompetencijai, apklausai teikiamo klausimo tekstas, siūlomas apklausos būdas, siūloma apklausos teritorija. Prašyme gali būti nurodyta siūloma apklausos vieta, data, trukmė. Seniūnas turi teisę į apklausos komisiją deleguoti save ar kitą seniūnijos atstovą;

147.2. meras, gavęs nustatyta tvarka pateiktą seniūno iniciatyvą paskelbti apklausą, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų privalo paskelbti apklausą.

148. Mero potvarkyje paskelbti apklausą turi būti nustatyta: apklausai teikiamo klausimo tekstas, apklausos teritorija, būdas, data, vieta, trukmė, taip pat apklausos komisijos sudėtis. Nustatant apklausos komisijos sudėtį, nurodomi šie duomenys: komisijos nario vardas, pavardė, jo pareigos komisijoje; jeigu komisijos narys yra Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, nurodomos ir jo pareigos Savivaldybės administracijoje; jeigu komisijos narys yra iniciatyvinės grupės deleguotas asmuo, nurodoma, kad tai yra iniciatyvinės grupės atstovas.

149. Mero potvarkis paskelbti apklausą turi būti paskelbtas laikantis Vietos savivaldos įstatymo 43 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

150. Apklausą organizuoja Savivaldybės administracijos direktorius Tarybos nustatyta tvarka. Apklausos organizavimo išlaidos apmokamos iš Savivaldybės biudžeto.

151. Apklausos rezultatus ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po apklausos pabaigos apklausos komisija pateikia Savivaldybės merui. Meras paskelbia apklausos rezultatus laikydamasis Vietos savivaldos įstatymo 43 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

152. Taryba privalo artimiausiame Tarybos posėdyje Reglamento nustatyta tvarka svarstyti apklausai pateiktą klausimą, jeigu savo nuomonę pateiktu klausimu pareiškė ne mažiau kaip 10 procentų apklausos teritorijos gyventojų, turinčių teisę dalyvauti apklausoje.

153. Tarybos sprendimo dėl apklausai pateikto klausimo aiškinamajame rašte turi būti nurodyti apklausos rezultatai ir Tarybos sprendimo motyvai. Tarybos sprendimas dėl apklausai pateikto klausimo turi būti paskelbtas laikantis Vietos savivaldos įstatymo 43 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

 

XIV SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO RENGIMAS IR KONTROLĖ

 

154. Savivaldybė turi savarankišką biudžetą, kuris sudaromas ir tvirtinamas vieneriems biudžetiniams metams. Savivaldybės biudžeto rengimo, svarstymo ir tvirtinimo procedūrą nustato Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymas ir Vyriausybės nutarimu tvirtinamose taisyklėse .

155.   Savivaldybės biudžeto sudarymo pagrindas yra patvirtinti Savivaldybės strateginio planavimo dokumentai, taip pat savivaldybių funkcijoms įgyvendinti reikalingų lėšų skaičiavimai.

156.   Parengtas Savivaldybės biudžeto projektas ne vėliau kaip 14 dienų iki Tarybos posėdžio teikiamas svarstyti frakcijoms, komitetams, jis taip pat skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje. Gyventojai per 7 darbo dienas po Savivaldybės biudžeto projekto viešo paskelbimo gali pateikti raštu savo pastabas ir pasiūlymus merui.

157.   Savivaldybės biudžeto projektas svarstomas Tarybos komitetuose. Meras, išanalizavęs gautas gyventojų pastabas ir pasiūlymus, atsižvelgdamas į komitetų siūlymus ir pastabas dėl Savivaldybės biudžeto projekto, teikia juos svarstyti Ekonomikos, biudžeto ir finansų komitetui, kuris apsvarsto Savivaldybės biudžeto projektą ir pateikia apie jį savo išvadas.

158.   Atsižvelgdamas į komitetų išvadas, gyventojų pastabas ir pasiūlymus, meras šiame Reglamente nustatyta tvarka teikia Savivaldybės biudžeto projektą Tarybai svarstyti ir tvirtinti.

159.   Tarybos posėdyje išklausomas mero pranešimas dėl Savivaldybės biudžeto projekto, informuojama, į kuriuos pasiūlymus bei pastabas buvo atsižvelgta jį rengiant.

160.   Biudžetiniais metais Taryba mero siūlymu biudžetą gali tikslinti.

 

XV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

161. Reglamentas tvirtinamas ir gali būti keičiamas ar papildomas Tarybos sprendimu.

162. Esant Reglamento prieštaravimams įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatoms, vadovaujamasi įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatomis, iki Taryba patvirtins Reglamento pakeitimus.

_________________________________

 

part_f19c14afb37f45aab92cde99c975f92a_end