LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2007 M. VASARIO 20 D. ĮSAKYMO NR. A1-46 „DĖL SOCIALINĖS GLOBOS NORMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. spalio 20 d. Nr. A1-692

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. vasario 20 d. įsakymą Nr. A1-46 „Dėl Socialinės globos normų aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.3. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. A1-271 „Dėl Atrinktų pertvarkai stacionarių socialinės globos įstaigų ir sutrikusio vystymosi kūdikių namų sąrašo patvirtinimo“ atrinktoms pertvarkai stacionarioms socialinės globos įstaigoms netaikomas reikalavimas socialinės globos namuose laisvam, savarankiškam ir saugiam judėjimui užtikrinti įrengti vertikalius keltuvus (lifto tipo keltuvus) ir / ar liftus, kurie yra pasiekiami tiesiogiai, nenaudojant jokių papildomų priemonių, išskyrus asmenines.“

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Socialinės globos normų aprašą:

1.2.1. Pakeičiu 3 priedą:

1.2.1.1. Pakeičiu 11.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

11.2. Asmeniui, vaikui užtikrinta, kad dienos socialinės globos centro teritorija, patalpų planas ir įranga atitinka savo paskirtį, šio tipo statiniams galiojančias statybos normas, pastatų projektavimo normas, higienos, darbų saugos ir priešgaisrinės saugos normas ir reikalavimus, šiame priede nustatytus dienos socialinės globos centro aplinkos bei būsto reikalavimus. Dienos socialinės globos centro teritorija bei patalpos pritaikytos suaugusiems asmenims, vaikams su negalia, specialiųjų poreikių turintiems senyvo amžiaus asmenims ir atitinka jų poreikius.“

1.2.1.2. Pakeičiu 11.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

11.3. Asmeniui, vaikui užtikrinta kiek įmanoma saugi aplinka:

11.3.1. dienos socialinės globos centrui priklausanti teritorija ir patalpos, jose esantys įrenginiai yra saugūs, įrengti ir prižiūrimi taip, kad juos naudojant būtų išvengta nelaimingų atsitikimų (paslydimo, kritimo, susidūrimo, nudegimo, sužalojimo elektros srove, sprogimo ir pan.);

11.3.2. dienos socialinės globos centre, kuriame paslaugas gauna asmenys su negalia, įskaitant ir Alzheimerio liga ar demencija sergančius asmenis, taikomos augmentinės ar alternatyvios komunikacijos priemonės (pvz., kiemo zona, koridorius, patalpos pagal asmenų, nuolat naudojančių judėjimo techninės pagalbos priemonę – vežimėlį, akių lygį pažymėti neformaliais simboliais (daiktais, nuotraukomis, paveikslėliais, piešiniais) ir formaliais simboliais (Bliss, Mayer–Johnson, piktogramomis ir kt.).“

1.2.1.3. Papildau 11.3.4 papunkčiu:

11.3.4. dienos socialinės globos centro patalpose, kuriose paslaugas gauna asmenys, kuriems dėl nuolatinio agresyvaus elgesio, kuriuo jie gali fiziškai sužaloti save ar kitus, reikalinga intensyvesnė nei įprastai personalo pagalba ir (ar) aplinkos pritaikymas:

11.3.4.1. užtikrinama, kad tiesiogiai su asmenimis, kuriems būdingas nuolatinis agresyvus elgesys, kuriuo jie gali fiziškai sužaloti save ar kitus, dirbantis personalas yra specialiai instruktuotas agresijos, konfliktų valdymo, deeskalacijos, elgesio korekcijos metodų taikymo srityje ir tobulina savo įgūdžius, kad galėtų užkirsti kelią agresyviam ar saviagresyviam elgesiui ir užtikrinti kitų socialinės globos įstaigos gyventojų saugumą;

11.3.4.2. pirmiausia taikomi visi asmens laisvės nesuvaržantys agresijos valdymo metodai, tokie kaip deeskalacija, aplinkos dirgiklių pašalinimas, elgesio korekcija ir kt.;

11.3.4.3. užtikrinama tinkamai pritaikyta aplinka:

11.3.4.3.1. langai yra su nedūžtančiais stiklais (pvz., grūdintas stiklas ar stiklas su apsaugine plėvele, apsaugančia nuo dūžio, ir pan.), užraktais ir lango atvėrimo ribotuvais;

11.3.4.3.2. patalpos yra minkštomis arba paminkštintomis sienomis;

11.3.4.3.3. patalpose esančiuose balduose nėra dūžtančio stiklo durų, patalpose nėra daiktų, kuriais asmuo galėtų susižaloti ar sužaloti kitus asmenis;

11.3.4.3.4. patalpose yra pagalbos mygtukas arba personalas turi mobiliuosius pagalbos iškvietimo įrenginius, skirtus papildomam personalui išsikviesti, kad dienos socialinės globos centro nustatyta tvarka laikinai kūno jėga būtų nuramintas agresijos priepuolio ištiktas asmuo, kol priepuolis pasibaigs, o agresijos ar saviagresijos priepuoliui užsitęsus ar stiprėjant, personalas, esant būtinybei, galėtų iškviesti greitąją medicinos pagalbą ir / arba policiją.“

1.2.1.4. Papildau 11.3.5 papunkčiu:

11.3.5. įrengta relaksacinė erdvė ar priemonės (pvz., raminanti muzika, vaizdai ar pan.), aktyvios veiklos patalpa (-os) ypač judriems asmenims sportuoti, judėti, tikslinės grupės poreikiams pritaikytas sensorinis kambarys su vaizdo, garso, uoslės, lytėjimo, proprioreceptorinę bei vestibiuliarinę (judesio) sistemas stimuliuojančiomis priemonėmis.“

1.2.1.5. Papildau 12.7 papunkčiu:

12.7. Dienos socialinės globos centro patalpos, kuriose dienos socialinės globos paslaugas gauna Alzheimerio liga ar demencija sergantys asmenys, įrengtos pagal šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:

12.7.1. ne daugiau kaip 3 patalpos yra vienodų neblizgių skiriamųjų spalvų, kad asmuo lengviau atpažintų patalpų paskirtį;

12.7.2. patalpų sienų ir grindų spalvos skiriasi, jų susidūrimo riba aiškiai matoma;

12.7.3. patalpų grindų danga neblizgi, neslidi, besiribojančių patalpų grindų danga nekontrastiška;

12.7.4. patalpose esantys baldai yra kontrastiškos sienoms ir grindims spalvos arba paryškintais kontūrais;

12.7.5. patalpose esančiuose balduose nėra dūžtančio stiklo durų, aštrūs baldų kampai paryškinti.“

1.2.1.6. Pakeičiu 16.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.2. Personalas nuolat dalyvauja profesinės kompetencijos tobulinimo programose ir įgyja naujų žinių, reikalingų darbe. Personalas periodiškai instruktuojamas ar tobulina profesinę kompetenciją saugos ir sveikatos darbe klausimais. Socialinių paslaugų srities darbuotojams, sveikatos priežiūros specialistams, kitiems specialistams sudaryta galimybė tobulinti savo profesinę kompetenciją pagal teisės aktuose nustatytus profesinės kompetencijos tobulinimo reikalavimus. Socialinės globos įstaiga individualios priežiūros darbuotojams užtikrina galimybę dalyvauti įžanginiuose mokymuose.“

1.2.2. Pakeičiu 4 priedą:

1.2.2.1. Pakeičiu pavadinimą ir jį išdėstau taip:

SENYVO AMŽIAUS ASMENŲ IR SUAUGUSIŲ ASMENŲ SU NEGALIA ILGALAIKĖS (TRUMPALAIKĖS) SOCIALINĖS GLOBOS NORMOS, TAIKOMOS SOCIALINĖS GLOBOS NAMAMS, SOCIALINĖS GLOBOS NAMŲ SPECIALIZUOTAM SLAUGOS IR SOCIALINĖS GLOBOS PADALINIUI, SPECIALIZUOTIEMS SLAUGOS IR SOCIALINĖS GLOBOS NAMAMS IR GRUPINIO GYVENIMO NAMAMS“.

1.2.2.2. Pakeičiu 1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.1. Asmeniui suteikiama galimybė jam priimtina forma pareikšti savo nuomonę apie socialinės globos namų, socialinės globos namų specializuoto slaugos ir socialinės globos padalinio, specializuotų slaugos ir socialinės globos namų ar grupinio gyvenimo namų (toliau – socialinės globos įstaiga) parinkimą. Prieš pradedant teikti socialinę globą, asmeniui, jo globėjui, rūpintojui, kitiems šeimos nariams ar artimiesiems giminaičiams sudaromos sąlygos apsilankyti socialinės globos įstaigoje ir susipažinti su socialinės globos įstaigos teikiamomis paslaugomis.“

1.2.2.3. Pakeičiu 2.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.4. Grupinio gyvenimo namuose ilgalaikė (trumpalaikė) socialinė globa teikiama senyvo amžiaus asmenims ar suaugusiems asmenims su negalia (tarp jų ir suaugusiems asmenims su sunkia negalia), kuriems nustatytas visiškas ar dalinis nesavarankiškumas.

Siekiant užtikrinti šiame papunktyje nurodytų asmenų teises ir teisėtus interesus, grupinio gyvenimo namuose gali gyventi ir šių asmenų nepilnamečiai vaikai, jei tai neprieštarauja geriausiems vaikų interesams. Grupinio gyvenimo namai užtikrina kartu su asmeniu su negalia apgyvendinto nepilnamečio vaiko poreikių tenkinimą. Jei grupinio gyvenimo namai teikia šiam nepilnamečiam vaikui ilgalaikę (trumpalaikę) socialinę globą, ji turi atitikti likusių be tėvų globos vaikų, socialinę riziką patiriančių vaikų, vaikų su negalia ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos normose nustatytus vaiko įgalinimo, ugdymo, konkrečių paslaugų poreikio nustatymo ir individualaus socialinės globos plano sudarymo reikalavimus. Šiuo atveju licencija teikti institucinę socialinę globą (ilgalaikę, trumpalaikę) vaikams socialinės globos įstaigoje nereikalinga.“

1.2.2.4. Pakeičiu 2.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.5. Socialinės globos namų specializuotame slaugos ir socialinės globos padalinyje ar specializuotuose slaugos ir socialinės globos namuose ilgalaikė (trumpalaikė) socialinė globa teikiama suaugusiems asmenims su sunkia negalia, kuriems nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis bei specialusis nuolatinės slaugos poreikis dėl protinio atsilikimo ar psichikos sutrikimo ir kurie yra visiškai nesavarankiški, dėl negalios negali savimi pasirūpinti, todėl jiems reikalinga nuolatinė specialistų pagalba, ar senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis dėl protinio atsilikimo ar psichikos sutrikimo ir kurie yra visiškai nesavarankiški, dėl negalios negali savimi pasirūpinti, todėl jiems reikalinga nuolatinė specialistų pagalba.“

1.2.2.5. Pakeičiu 6.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.3. Socialinės globos įstaigos asmeniui pagal poreikius organizuoja sveikatos priežiūros paslaugas. Asmeniui su negalia, asmeniui su sunkia negalia, senyvo amžiaus asmeniui, gyvenančiam socialinės globos namuose, socialinės globos namų specializuotame slaugos ir socialinės globos padalinyje ar specializuotuose slaugos ir socialinės globos namuose (toliau kartu šiame priede – socialinės globos namai), kuriuose ilgalaikę socialinę globą gauna 25 ar daugiau asmenų, slaugos paslaugos privalo būti teikiamos pačioje įstaigoje.“

1.2.2.6. Pakeičiu 16.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.2. Asmeniui užtikrinta, kad socialinės globos įstaigos teritorija, visų patalpų planas ir įrenginiai atitinka šio tipo statiniams galiojančias statybos normas, pastatų projektavimo normas, sveikatos apsaugos ministro tvirtinamas higienos normas ir reikalavimus, darbų ir priešgaisrinės saugos normas ir reikalavimus, šiame priede nustatytus socialinės globos įstaigos aplinkos bei būsto reikalavimus ir atitinka senyvo amžiaus asmenų ir asmenų su negalia poreikius.“

1.2.2.7. Pakeičiu 16.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.3. Asmeniui užtikrinama kiek įmanoma saugi aplinka, socialinės globos įstaigai priklausanti teritorija ir patalpos, jose esantys įrenginiai yra saugūs, įrengti ir prižiūrimi taip, kad juos naudojant būtų išvengta nelaimingų atsitikimų (paslydimo, kritimo, susidūrimo, nudegimo, sužalojimo elektros srove, sprogimo ir pan.).“

1.2.2.8. Pakeičiu 16.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.3. Asmeniui užtikrinama kiek įmanoma saugi aplinka:

16.3.1. socialinės globos įstaigai priklausanti teritorija ir patalpos, jose esantys įrenginiai yra saugūs, įrengti ir prižiūrimi taip, kad juos naudojant būtų išvengta nelaimingų atsitikimų (paslydimo, kritimo, susidūrimo, nudegimo, nutrenkimo, sužalojimo elektros srove, sprogimo ir pan.);

16.3.2. socialinės globos įstaigos patalpose, kuriose paslaugas gauna asmenys, kuriems dėl nuolatinio agresyvaus elgesio, kuriuo jie gali fiziškai sužaloti save ar kitus, reikalinga intensyvesnė nei įprastai personalo pagalba ir (ar) aplinkos pritaikymas:

16.3.2.1. užtikrinama, kad tiesiogiai su asmenimis, kuriems būdingas nuolatinis agresyvus elgesys, kuriuo jie gali fiziškai sužaloti save ar kitus, dirbantis personalas yra specialiai instruktuotas agresijos, konfliktų valdymo, deeskalacijos, elgesio korekcijos metodų taikymo srityje ir tobulina savo įgūdžius, kad galėtų užkirsti kelią agresyviam ar saviagresyviam elgesiui ir užtikrinti kitų socialinės globos įstaigos gyventojų saugumą;  

16.3.2.2. pirmiausia taikomi visi asmens laisvės nesuvaržantys agresijos valdymo metodai, tokie kaip deeskalacija, aplinkos dirgiklių pašalinimas, elgesio korekcija ir kt.;

16.3.2.3. užtikrinama tinkamai pritaikyta aplinka:

16.3.2.3.1. langai yra su nedūžtančiais stiklais (pvz., grūdintas stiklas ar stiklas su apsaugine plėvele, apsaugančia nuo dūžio, ar pan.), užraktais ir lango atvėrimo ribotuvais;

16.3.2.3.2. patalpos yra minkštomis arba paminkštintomis sienomis;

16.3.2.3.3. patalpose esančiuose balduose nėra dūžtančio stiklo durų, patalpose nėra daiktų, kuriais asmuo galėtų susižaloti ar sužaloti kitus asmenis;

16.3.2.3.4. patalpose yra pagalbos mygtukas arba personalas turi mobiliuosius pagalbos iškvietimo įrenginius, skirtus papildomam personalui išsikviesti, kad socialinės globos įstaigos nustatyta tvarka laikinai kūno jėga būtų sutramdytas agresijos priepuolio ištiktas asmuo, kol priepuolis pasibaigs, o agresijos ar saviagresijos priepuoliui užsitęsus ar stiprėjant, personalas, esant būtinybei, galėtų iškviesti greitąją medicinos pagalbą ir / arba policiją.“

1.2.2.9. Pakeičiu 16.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.4. Nuo 2030 metų suaugusiems asmenims su negalia ilgalaikė socialinė globa negali būti pradedama naujai teikti socialinės globos namuose suaugusiems asmenims su negalia, išskyrus socialinės globos namų specializuotą slaugos ir socialinės globos padalinį ar specializuotus slaugos ir socialinės globos namus. Socialinės globos namai suaugusiems asmenims su negalia ne vėliau kaip iki 2028 m. sausio 1 d. turi patvirtinti su įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija suderintus priemonių, kurias įgyvendinus bus pasiektas reikalavimas nuo 2030 metų nebeteikti suaugusiems asmenims su negalia ilgalaikės socialinės globos šiuose namuose, planus.“

1.2.2.10. Pripažįstu netekusiu galios 16.8 papunktį.

1.2.2.11. Pakeičiu 16.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.10. Asmeniui, turinčiam specialiųjų poreikių, ar darbingo amžiaus asmeniui su negalia užtikrinta jo poreikiams pritaikyta aplinka, reikalinga kasdieniam gyvenimui bei paslaugoms gauti, taip pat užtikrintos galimybės lengvai judėti socialinės globos įstaigos teritorijoje ir patalpose, saugiai naudotis poilsio ir rekreacijos zonomis, esančiomis socialinės globos įstaigos teritorijoje:

16.10.1. laisvam, savarankiškam ir saugiam judėjimui užtikrinti socialinės globos namuose įrengti vertikalūs keltuvai (lifto tipo keltuvai) ir (ar) liftai, kurie yra pasiekiami tiesiogiai, nenaudojant jokių papildomų priemonių, išskyrus asmenines;

16.10.2. grupinio gyvenimo namuose asmenys pagal galimybes naudojasi saugiomis bendruomenės rekreacijos zonomis, sporto aikštelėmis ir pan.;

16.10.3. asmuo, turintis judėjimo negalią, apgyvendinamas grupinio gyvenimo namuose, kurių bent vienas aukštas pritaikytas judėjimo negalią turinčių asmenų poreikiams. Jeigu grupinio gyvenimo namai (bent vienas jų aukštas) nepritaikyti tokių asmenų poreikiams, juose asmuo, turintis judėjimo negalią, negali būti apgyvendinamas;

16.10.4. socialinės globos įstaigose, kuriose paslaugas gauna asmenys su negalia, įskaitant ir Alzheimerio liga ar demencija sergančius asmenis, taikomos augmentinės ar alternatyvios komunikacijos priemonės (pvz., kiemo zona, koridorius, patalpos pagal asmenų, nuolat naudojančių judėjimo techninės pagalbos priemonę – vežimėlį, akių lygį pažymėti neformaliais simboliais (daiktais, nuotraukomis, paveikslėliais, piešiniais) ir formaliais simboliais (Bliss, Mayer–Johnson, piktogramomis ir kt.).“

1.2.2.12. Pakeičiu 16.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.11. Asmeniui užtikrinta galimybė greitai (neišeinant iš savo gyvenamojo kambario) išsikviesti personalą, jeigu to reikia dėl jo sveikatos būklės. Pagalbos mygtukai turi būti šalia kiekvieno asmens lovos ir jie turi būti pasiekiami ištiesus ranką.“

1.2.2.13. Papildau 16.13 papunkčiu:

16.13. Socialinės globos įstaigoje įrengta relaksacinė erdvė ar priemonės (pvz., raminanti muzika, vaizdai ar pan.), aktyvios veiklos kambarys ypač judriems asmenims sportuoti, judėti, tikslinės grupės poreikiams pritaikytas sensorinis kambarys su vaizdo, garso, uoslės, lytėjimo, proprioreceptorinę bei vestibiuliarinę (judesio) sistemas stimuliuojančiomis priemonėmis).“

1.2.2.14. Papildau 16.14 papunkčiu:

16.14. Socialinės globos įstaigos, kurioje gyvena Alzheimerio liga ar demencija sergantys asmenys, patalpos įrengtos pagal šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:

16.14.1. ne daugiau kaip 3 patalpos yra vienodų neblizgių skiriamųjų spalvų, kad asmuo lengviau atpažintų patalpų paskirtį; 

16.14.2. patalpų sienų ir grindų spalvos skiriasi, jų susidūrimo riba aiškiai matoma;

16.14.3. patalpų grindų danga neblizgi, neslidi, besiribojančių patalpų grindų danga nekontrastiška;

16.14.4. patalpose esantys baldai yra kontrastiškos sienoms ir grindims spalvos arba paryškintais kontūrais;

16.14.5. patalpose esančiuose balduose nėra dūžtančio stiklo durų, aštrūs baldų kampai paryškinti.“

1.2.2.15. Pakeičiu 16.14 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

16.14. Socialinės globos įstaigos, kurioje Alzheimerio liga ar demencija sergantys asmenys gyvena grupėmis iki 25 asmenų (socialinės globos įstaigos specializuotame slaugos ir socialinės globos padalinyje ar specializuotuose slaugos ir socialinės globos namuose – iki 10 asmenų), patalpos įrengtos pagal šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:“.

1.2.2.16. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

„17.

Asmuo naudojasi kasdieniniam gyvenimui būtinomis patalpomis, kuriose užtikrinamas jo privatumas ir orumas

17.1. Asmuo gyvena socialinės globos įstaigoje, kurios patalpos (gyvenamųjų miegamųjų kambarių, valgyklos, virtuvės ir valgomojo patalpos, skirtos socialinių paslaugų gavėjams ar jų artimiesiems, padedamiems darbuotojų, maistui pašildyti ar užkandžiams, skirtiems socialinių paslaugų gavėjams, pagaminti, ir pan., asmens higienos patalpos, laisvalaikio organizavimo, ugdymo, bendrojo naudojimo patalpos (laiptinės, koridoriai ir pan.)) pritaikytos gyventi ir būtiniesiems poreikiams tenkinti.

17.2. Socialinės globos namai turi leidimą-higienos pasą, išduotą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

17.3. Asmuo socialinės globos įstaigoje gyvena šiltose, gerai vėdinamose ir tinkamai apšviestose patalpose, atitinkančiose sveikatos apsaugos ministro patvirtintų higienos normų reikalavimus. Gyvenamosiose patalpose papildomai įrengtas vietinis dirbtinis apšvietimas.

17.4. Asmeniui jo gyvenamojoje aplinkoje kiek įmanoma užtikrinamas privatumas.

17.5. Socialinės globos įstaigos specializuotame slaugos ir socialinės globos padalinyje ar specializuotuose slaugos ir socialinės globos namuose gyvenamoji aplinka kuriama grupių principu – grupėje gyvena ne daugiau kaip 10 asmenų, viename gyvenamajame miegamajame kambaryje gyvena ne daugiau kaip 2 asmenys. Apgyvendinant šiuos asmenis grupėse, atsižvelgiama į jų negalią ir asmenines savybes (gebėjimus, amžių, lytį, psichikos ir fizines savybes, emocinius ir (ar) socialinius ryšius ir kt.). Asmenys, kuriems būdingi nuolat pasikartojantys agresijos proveržiai, nukreipti į save ar kitus asmenis, gyvenamajame miegamajame kambaryje gyvena po vieną.

17.6. Socialinės globos įstaigoje asmens gyvenamasis miegamasis kambarys atitinka šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:

17.6.1. minimalus plotas vienam asmeniui gyvenamajame miegamajame kambaryje turi būti ne mažesnis kaip 5 kv. m;

17.6.2. grupinio gyvenimo namuose viename gyvenamajame miegamajame kambaryje gali gyventi ne daugiau kaip 2 asmenys, išskyrus atvejus, kai kartu su asmeniu (šeima) apgyvendinami jo nepilnamečiai vaikai. Nepilnametis vaikas gali gyventi ir atskirame gyvenamajame miegamajame kambaryje, jei tai neprieštarauja geriausiems jo interesams. Socialinės globos namuose viename gyvenamajame miegamajame kambaryje gali gyventi 1–3 asmenys (ne daugiau kaip 4 slaugomi asmenys);

17.6.3. gyvenamajame miegamajame kambaryje turi būti asmeniui skirti baldai (lova (jei asmeniui reikia, lova turi apsaugą nuo iškritimo), naktinė spintelė, spinta (jei atskira uždara spintos dalis yra su stiklu, jis turi būti nedūžtantis, skaidrus ar apsaugotas nuo dūžio (apsaugine stiklų plėvele ar pan.), stalas, kėdė, fotelis ar pan.), jei jie galimi dėl asmens negalios specifikos, taip pat čiužinys, pagalvė, antklodė, paklodė, čiužinio, pagalvės ir antklodės užvalkalai, lovatiesė, rankšluosčių;

17.6.4. gyvenamasis miegamasis kambarys negali būti įrengtas rūsyje, pusrūsyje (cokoliniame aukšte);

17.6.5. gyvenamajame miegamajame kambaryje ant langų turi būti pakabintos užuolaidos, ritininės užuolaidos ar pan., jei yra poreikis ar jei asmenys pageidauja, gyvenamajame miegamajame kambaryje, kuriame gyvena du asmenys, gali būti pastatoma širma privačiai gyventojo erdvei sukurti.

17.7. Socialinės globos įstaigoje virtuvė ir valgomasis įrengti pagal šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:

17.7.1. virtuvėje turi būti viryklė, gartraukis ar viryklė su integruotu gartraukiu, plautuvė, šaldytuvas, spintelės, pagal paslaugų gavėjų skaičių sukomplektuoti valgomieji indai ir įrankiai;

17.7.2. virtuvės erdvė turi būti apstatyta baldais taip, kad asmenims būtų patogu dalyvauti maisto ruošos procese;

17.7.3. virtuvės įrenginiai, inventorius turi būti techniškai tvarkingi;

17.7.4. valgomajame turi būti stalas, kėdės (pagal poreikį – speciali įranga (pvz., maitinimo kėdė)) ir sudarytos sąlygos kiekvienam asmeniui, įskaitant ir vežimėliu judančius asmenis, pavalgyti prie patogaus aukščio stalo;

17.7.5. virtuvė, valgomasis ir bendrasis kambarys gali būti įrengti kartu ar atskirose patalpose, atsižvelgiant į socialinės globos įstaigoje gyvenančių asmenų negalios pobūdį, poreikius, individualias savybes, sutarimą ir pan.;

17.7.6. socialinės globos namuose virtuvės maistui saugiai savarankiškai arba su pagalba gamintis turi būti kiekviename pastato, kuriame įrengti daugiau kaip 5 gyvenamieji miegamieji kambariai, aukšte, o socialinės globos namų specializuotame slaugos ir socialinės globos padalinyje ir specializuotuose slaugos ir socialinės globos namuose – kiekvienoje grupėje. Joje viena virtuve ir valgomuoju gali naudotis ne daugiau kaip 50 socialinės globos paslaugas socialinės globos namuose gaunančių asmenų;

17.7.7. virtuvėje ar valgomajame esančiame valgiaraštyje (meniu) patiekalai turi būti nurodyti socialinės globos paslaugas gaunantiems asmenims suprantama ir atpažįstama forma (pvz., paveikslėliais ir pan.).

17.8. Socialinės globos įstaigoje bendrasis kambarys įrengtas pagal šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:

17.8.1. bendrajame kambaryje kiekvienam asmeniui turi būti sudaryta galimybė atsisėsti ar privažiuoti su vežimėliu;

17.8.2. bendrajame kambaryje asmenys turi galėti nevaržomai judėti;

17.8.3. bendrojo kambario erdvė turi atitikti negalios specifiką (būti patogi ir aiški, baldai suplanuoti ir išdėstyti taip, kad asmenims būtų patogu bendrauti, kartu leisti laiką ir pan.).

17.9. Socialinės globos įstaigoje higienos patalpos įrengtos pagal šiame papunktyje nustatytus reikalavimus:

17.9.1. higienos patalpos – tualetai, prausimosi ir (ar) maudymosi patalpos – turi būti lengvai ir greitai pasiekiamos, patogios naudotis, taip pat jose turi būti užtikrintas privatumas ir saugumas;

17.9.2. po 2013 metų pradėtuose statyti, rekonstruoti ar naujai įsteigtuose socialinės globos namuose higienos patalpa (-os) turi būti įrengta (-os) prie kiekvieno gyvenamojo miegamojo kambario ar kelių (ne daugiau kaip 3) gyvenamųjų miegamųjų kambarių (išskyrus kambarius, kuriuose apgyvendinami sunkią negalią turintys asmenys), o socialinės globos namų specializuotuose slaugos ir socialinės globos padaliniuose ir specializuotuose slaugos ir socialinės globos namuose – kiekvienoje grupėje;

17.9.3. socialinės globos įstaigoje tualetų, dušų, vonių plotai bei jų įrengimas ir aprūpinimas higienos reikmenimis turi atitikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro tvirtinamus higienos normų reikalavimus. Prie gyvenamųjų miegamųjų kambarių įrengtose higienos patalpose kiekvienas asmuo turi turėti atskirą kabyklą rankšluosčiui, vietą higienos reikmenims pasidėti ir pan.;

17.9.4. higienos patalpoje, jeigu būtina dėl asmens judėjimo negalios, turi būti įrengti specialūs priedai: laikikliai, specialios rankenėlės, speciali įranga, skirta asmeniui pakelti ir (ar) perkelti iš vienos vietos į kitą, gulinčiam ar sunkiai judančiam asmeniui prausti ar padėti atlikti procedūras, susijusias su asmens higiena.“

 

1.2.2.17. Pakeičiu 17.6.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

17.6.1. minimalus vienviečio gyvenamojo miegamojo kambario plotas turi būti ne mažesnis kaip 9 kv. m, dviviečio gyvenamojo miegamojo kambario plotas – ne mažesnis kaip 14 kv. m;“.

1.2.2.18. Pakeičiu 17.6.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

17.6.2. gyvenamajame miegamajame kambaryje gali gyventi ne daugiau kaip 2 asmenys, kurie kambaryje apgyvendinami atsižvelgiant į jų pageidavimus, išskyrus atvejus, kai grupinio gyvenimo namuose kartu su asmeniu (šeima) apgyvendinami jo nepilnamečiai vaikai. Grupinio gyvenimo namuose nepilnametis vaikas gali gyventi ir atskirame gyvenamajame miegamajame kambaryje, jei tai neprieštarauja geriausiems jo interesams;“.

1.2.2.19. Pakeičiu 17.9.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

17.9.2. socialinės globos namuose higienos patalpa (-os) turi būti įrengta (-os) prie kiekvieno gyvenamojo miegamojo kambario. Į higienos patalpą turi būti patenkama tiesiai iš gyvenamojo miegamojo kambario arba iš koridoriaus, kuriuo naudojasi ne daugiau kaip dviejų viename bloke esančių gyvenamųjų miegamųjų kambarių gyventojai;“.

1.2.2.20. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

„18.

Asmens gyvenamoji aplinka yra kiek galima artimesnė namų aplinkai

18.1. Asmens gyvenamasis miegamasis kambarys sutvarkytas jaukiai, aplinka artima namų aplinkai, t. y. aplinka atitinka jo poreikius. Kiekvienas asmuo gyvenamajame miegamajame kambaryje turi šio priedo 17.6.3 papunktyje nurodytus baldus, jei jie galimi dėl asmens negalios specifikos. Spinta ir stalas gali būti skirti keliems gyvenamajame miegamajame kambaryje gyvenantiems asmenims. Asmeniui sudaryta galimybė kambaryje turėti savo baldų ir kitų asmeninių daiktų, jei tai nekelia pavojaus jo ar kitų asmenų saugumui (tai numatyta vidaus tvarkos taisyklėse).

18.2. Asmeniui sudaryta galimybė saugiai laikyti savo asmeninius daiktus, jis gali užsirakinti savo asmeninį gyvenamąjį miegamąjį kambarį, spintą ar naktinę spintelę, jeigu, įvertinus jo savarankiškumą, tai nekelia pavojaus jo ar kitų asmenų saugumui.  

18.3. Asmeniui jo gyvenamajame miegamajame kambaryje užtikrintos sąlygos skaityti ar užsiimti kita laisvalaikio veikla, atsižvelgiant į asmens pageidavimus, įrengiant reikiamą vietinį dirbtinį apšvietimą.

18.4. Judėjimo negalią turinčiam asmeniui užtikrinta, kad socialinės globos įstaiga išnaudoja visas galimybes, siekdama, kad gyvenamajame miegamajame kambaryje langų aukštis ir lovos vieta leistų asmeniui stebėti aplinką pro langą sėdint ar gulint.“

 

1.2.2.21. Pakeičiu 22.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

22.2. Personalas nuolat tobulina savo profesinę kompetenciją, dalyvaudamas profesinės kompetencijos tobulinimo programose, įgyja naujų žinių, reikalingų darbe. Kiekvienas darbuotojas, socialinės globos įstaigoje teikiantis socialinę globą senyvo amžiaus asmeniui ar darbingo amžiaus asmeniui su negalia (taip pat ir su sunkia negalia), teisės aktų nustatyta tvarka dalyvauja profesinės kompetencijos tobulinimo kursuose. Socialinę globą teikiantiems darbuotojams, sveikatos priežiūros specialistams, kitiems specialistams sudaryta galimybė tobulinti savo profesinę kompetenciją pagal teisės aktuose nustatytus profesinės kompetencijos tobulinimo reikalavimus. Socialinės globos įstaiga užtikrina galimybę individualios priežiūros darbuotojams dalyvauti įžanginiuose mokymuose.“

1.2.2.22. Pakeičiu 22.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

22.3. Personalas periodiškai (atsižvelgiant į pareigybę ir vykdomas funkcijas) instruktuojamas ar tobulinama profesinė jo kompetencija saugos ir sveikatos darbe klausimais. Socialinės globos įstaiga yra sudariusi sveikas ir saugias darbo sąlygas bei aprūpinusi personalą būtiniausiomis priemonėmis, reikalingomis personalo sveikatai apsaugoti, perkeliant asmenį iš vienos vietos į kitą, keičiant asmens padėtį ar kryptį, padedant asmeniui atsistoti, ir paslaugoms asmenims, turintiems specialiųjų poreikių, ar asmenims su negalia (įskaitant asmenis, turinčius sunkią negalią arba linkusius į agresiją ar saviagresiją) saugiai teikti (pvz., mobiliaisiais pagalbos iškvietimo įrenginiais, kad prireikus būtų galima išsikviesti papildomą personalą).“

1.2.2.23. Pakeičiu 24.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

24.7. Socialinės globos įstaiga teisės aktų nustatyta tvarka laiku teikia informaciją apie savo veiklą Valstybės duomenų agentūrai.“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šio įsakymo 1.2.1.3, 1.2.1.4, 1.2.1.5, 1.2.2.8, 1.2.2.13, 1.2.2.14 papunkčiai įsigalioja 2029 m. sausio 1 d.;

2.2. šio įsakymo 1.2.2.12, 1.2.2.15, 1.2.2.17, 1.2.2.18, 1.2.2.19 papunkčiai įsigalioja 2035 m. sausio 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                 Monika Navickienė