LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO TERITORIJOS IR PATIKRINIMO ZONOS RIBŲ NUSTATYMO, JŲ ŽENKLINIMO REIKALAVIMŲ IR PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. gegužės 6 d. Nr. 3-223

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 16 straipsnio 8 dalimi,

t v i r t i n u Pasienio kontrolės punkto teritorijos ir patikrinimo zonos ribų nustatymo, jų ženklinimo reikalavimų ir pasienio kontrolės punkto priežiūros tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                                  Rokas Masiulis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo

ministro 2019 m. gegužės 6 d. įsakymu Nr. 3-223

 

 

PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO TERITORIJOS IR PATIKRINIMO ZONOS RIBŲ NUSTATYMO, JŲ ŽENKLINIMO REIKALAVIMŲ IR PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pasienio kontrolės punkto teritorijos ir patikrinimo zonos ribų nustatymo, jų ženklinimo reikalavimų ir pasienio kontrolės punkto priežiūros tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja pasienio kontrolės punkto teritorijos ir patikrinimo zonos ribų nustatymo, pasienio kontrolės punkto teritorijos ir patikrinimo zonos ribų ženklinimo reikalavimus, pasienio kontrolės punkto priežiūros tvarką.

2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme.

 

II SKYRIUS

PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO, ESANČIO PRIE AUTOMOBILIŲ KELIO, TERITORIJOS IR PATIKRINIMO ZONOS RIBOS

 

3. Pasienio kontrolės punkto, esančio prie automobilių kelio, teritorijos ir patikrinimo zonos ribų nustatymo tvarka:

3.1. Vykdydama pasienio kontrolės punktų statybos užsakovo funkcijas, Pasienio kontrolės punktų direkcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Direkcija), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo, Lietuvos Respublikos žemės įstatymo ir Lietuvos Respublikos statybos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, inicijuoja pasienio kontrolės punktui įrengti reikalingo žemės sklypo suformavimą ir šio sklypo įregistravimą Nekilnojamojo turto registre. Direkcijai šiame sklype įrengus būtiną infrastruktūrą, įgaliotos valstybės institucijos ir įstaigos gali vykdyti joms pavestas funkcijas.

3.2. Konkretaus žemės sklypo dydį, jo konfigūraciją, pasienio kontrolės punkto teritorijos ribas ir užstatymo plotą, atsižvelgdama į numatomą pasienio kontrolės punkto infrastruktūrą ir jos išdėstymą, Direkcija numato kartu su institucijomis ir įstaigomis, įgaliotomis atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose, nurodytomis Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme.

3.3. Suformavus žemės sklypą ir nustačius tokio žemės sklypo ribas, Direkcija, vadovaudamasi teritorijų planavimo dokumentų rengimą reglamentuojančiais teisės aktais, parengia pasienio kontrolės punkto, esančio prie automobilių kelio, teritorijos ribų schemą (pasienio kontrolės punkto infrastruktūrai įrengti skirto sklypo ribų schemą) ir teikia Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai (toliau – Susisiekimo ministerija) pasiūlymus dėl pasienio kontrolės punkto teritorijos ribų schemos patvirtinimo.

3.4. Pasienio kontrolės punkto, esančio prie automobilių kelio, teritorijos dalies, apimančios vykstančių per Lietuvos Respublikos valstybės sieną asmenų ir transporto priemonių patikrinimo vietas ir judėjimo juostas (toliau – patikrinimo zonos), ribos nurodomos pasienio kontrolės punkto teritorijos schemoje.

3.5. Direkcija, vadovaudamasi patvirtinta pasienio kontrolės punkto, esančio prie automobilių kelio, teritorijos schema, teikia Susisiekimo ministerijai pasiūlymus dėl pasienio kontrolės punkto patikrinimo zonos ribų tvirtinimo.

3.6. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministrui patvirtinus pasienio kontrolės punkto ribas ir patikrinimo zonos ribas, Direkcija pažymi pasienio kontrolės punkto teritorijos ribas, aptveria teritoriją tvora, įrengia teritorijos apšvietimą ir vaizdo stebėjimo sistemą. Asmenų ir transporto priemonių įleidimo į pasienio kontrolės punktą ir išleidimo iš jo vietose Direkcija įrengia vartus, įleidžiamąsias ir išleidžiamąsias užtvaras ir šviesoforus.

4. Pasienio kontrolės punkto, esančio prie automobilių kelio, patikrinimo zonose Direkcija įrengia asmenų, prekių ir transporto priemonių patikrinimo vietas.

 

III SKYRIUS

PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO, ESANČIO TARPTAUTINIAME ORO UOSTE (AERODROME), ATVIRAME TARPTAUTINEI LAIVYBAI UOSTE, GELEŽINKELIO STOTYJE, TERITORIJOS IR PATIKRINIMO ZONOS RIBOS

 

5. Pasienio kontrolės punkto, esančio atvirame tarptautinei laivybai uoste, ribos nustatomos ar keičiamos atsižvelgiant į ūkio subjekto, kurio teritorijoje steigiamas ar yra pasienio kontrolės punktas, argumentuotą prašymą. Susisiekimo ministerijos parengta pasienio kontrolės punkto teritorijos ribų schema derinama su Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba) ir Muitinės departamentu prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas).

6. Ūkio subjektas, kurio teritorijoje įsteigtas pasienio kontrolės punktas, esantis tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje, pažymi pasienio kontrolės punkto teritorijos ir patikrinimo zonos ribas.

7. Į pasienio kontrolės punktą, esantį tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje, asmenis ir transporto priemones įleidžia ir iš jo išleidžia ūkio subjekto, kurio teritorijoje įsteigtas pasienio kontrolės punktas, apsaugos padaliniai pagal ūkio subjekto nustatytus ir su Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio rinktine bei teritorine muitine (jūrų uoste – ir su VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija) suderintus apsaugos (ar įeigos kontrolės) ir leidimų sistemos nuostatus.

8. Ūkio subjektas, kurio teritorijoje įsteigtas pasienio kontrolės punktas, esantis tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje, privalo įrengti apsaugines aptvaras (tvoras), vartus, užtvaras ir kitas technines priemones, kad į patikrinimo zoną be Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir muitinės leidimo nepatektų ir iš jos neišvyktų nepatikrintos ar nebaigtos tikrinti transporto priemonės, pašaliniai (nevykstantys per valstybės sieną arba nedirbantys pasienio kontrolės punkte) asmenys, būtų sudarytos galimybės kontroliuoti Lietuvos Respublikos valstybės sienos teisinį režimą (toliau – valstybės sienos teisinis režimas), techninėmis priemonėmis stebėti pasienio kontrolės punkto teritoriją.

9. Ūkio subjektas, kurio teritorijoje įsteigtas pasienio kontrolės punktas, esantis tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje,  negali iš pasienio kontrolės punkto išleisti patikrinimą atliekančių institucijų pareigūnų nepatikrintos transporto priemonės, jeigu toks patikrinimas yra būtinas.

 

IV SKYRIUS

PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

10. Pasienio kontrolės punkto teritorijos ir patikrinimo zonos ribos žymimos, kelių transporto priemonių srautas pasienio kontrolės punkto teritorijoje reguliuojamas vadovaujantis kelio ženklais ir horizontaliuoju ženklinimu, reglamentuotais Kelių eismo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Kelių eismo taisyklės), informaciniais stendais ir eismo juostas žyminčiais ženklais. Kelio ženklų, informacinių stendų, eismo juostas žyminčių ženklų ir horizontalaus ženklinimo įrengimą organizuoja ir atlieka Direkcija.

11. Prie įvažiuojamojo į pasienio kontrolės punkto, esančio prie automobilių kelio, teritoriją kelio ir sankryžose turi būti įrengti informaciniai stendai, kuriuose pavaizduotos kelių transporto priemonių judėjimo pasienio kontrolės punkto teritorijoje schemos. Šiuos darbus organizuoja ir pagal kompetenciją atlieka Direkcija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir savivaldybė, kurios teritorijoje įrengtas pasienio kontrolės punktas.

12. Įvažiavimo į pasienio kontrolės punktą ir išvažiavimo iš jo, privalomųjų sustojimų ir patikrinimo vietos, asmenų ir transporto priemonių, vykstančių per valstybės sieną, judėjimo kryptys ir kelių ruožai, kuriuose draudžiama sustoti, stovėti arba keisti važiavimo kryptį, žymimi Kelių eismo taisyklėse nustatytais kelio ženklais ir užrašais, horizontaliuoju ženklinimu.

13. Informacinius stendus, kelio ženklus išdėstyti ir dangas sužymėti horizontaliuoju ženklinimu būtina taip, kad lengvojo ir krovininio transporto srautai iš anksto būtų skirstomi ir nukreipiami į atitinkamas eismo juostas. Šiuos darbus Direkcija ar ūkio subjektas, kurio teritorijoje įsteigtas pasienio kontrolės punktas, esantis tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje, organizuoja ir atlieka taip, kaip nurodyta pasienio kontrolės punkto teritorijos schemoje.

14. Informaciniai stendai, kelio ženklai ir horizontalusis ženklinimas turi atitikti Kelio ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklių, tvirtinamų susisiekimo ministro, reikalavimus.

15. Įrengiamų kelio ženklų medžiagos, komponentai ir atraminės konstrukcijos turi atitikti Automobilių kelių vertikaliųjų kelio ženklų įrengimo taisyklių ĮT VŽ 14, tvirtinamų Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos direktoriaus, nuostatas.

16. Jeigu pasienio kontrolės punktui skirtas sklypas yra pakankamo dydžio ir tinkamų parametrų, statant naują pasienio kontrolės punktą ar plečiant ir rekonstruojant esamą, į Lietuvos Respubliką atvykstančių asmenų ir transporto priemonių judėjimo juostos ir patikrinimo vietos turi būti atskirtos nuo išvykstančių iš Lietuvos Respublikos asmenų ir transporto priemonių judėjimo juostų ir patikrinimo vietų, o keleivinių transporto priemonių judėjimo juostos ir patikrinimo vietos – nuo krovininių transporto priemonių judėjimo juostų ir patikrinimo vietų.

17. Statant naują pasienio kontrolės punktą ar plečiant esamą, pasienio kontrolės punkte turi būti įrengtos atskiros juostos (pasienio tikrinimo vietos) Europos Sąjungos / Europos ekonominės erdvės ir Šveicarijos Konfederacijos valstybių piliečiams ir visų šalių piliečiams. Tokios juostos (pasienio tikrinimo vietos) turi būti pažymėtos eismo juostas žyminčiais ženklais, atitinkančiais 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas) (OL 2016 L 77, p. 1) III priedo reikalavimus.

18. Transporto priemonių judėjimo juostos gali būti skirstomos pagal transporto priemonių tipus, prekių deklaravimo būdą (žaliasis ir raudonasis kanalai) ir kitas vykimo sąlygas.

19. Pėsčiųjų eismo juosta turi būti pažymėta ženklais ir horizontaliuoju ženklinimu ir, esant galimybei, atitverta tvora nuo kitų eismo juostų.

 

V SKYRIUS

PASIENIO KONTROLĖS PUNKTŲ, ESANČIŲ PRIE AUTOMOBILIŲ KELIŲ, PRIEŽIŪROS TVARKA

 

20. Direkcija vykdo pasienio kontrolės punktų, esančių jos apskaitoje ir atskaitomybėje, turto valdymą bei jo priežiūrą iš jai Lietuvos Respublikos valstybės biudžete numatytų asignavimų. Valstybės institucijos savo lėšomis eksploatuoja tikrinimo įrenginius ir priemones, kuriais naudojasi. Ūkio subjektai savo lėšomis eksploatuoja patalpas ir įrenginius, kuriais naudojasi.

21. Direkcija, tvarkydama ir prižiūrėdama jai patikėtus pasienio kontrolės punktus, vadovaujasi nustatytais reglamentais, taisyklėmis, normomis ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais tokią veiklą:

21.1. pasienio kontrolės punkto teritorijoje statybos (rekonstravimo) ir kitokius darbus, turinčius įtakos patikrinimus atliekančių institucijų darbui, vykdo tik juos suderinusi su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės departamentu ir kitomis patikrinimus atliekančiomis institucijomis;

21.2. apie numatomus statybos (rekonstravimo) ir kitokius darbus, neturinčius įtakos patikrinimus atliekančių institucijų darbui, informuoja Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio rinktinę, teritorinę muitinę ir kitas patikrinimus atliekančias institucijas iš anksto, bet ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki numatomų darbų pradžios;

21.3. organizuoja viešuosius pirkimus ir sudaro sutartis, susijusias su statinių ir žemės sklypų naudojimu, priežiūra ar kitokiu tvarkymu;

21.4. sudaro sutartis dėl elektros energijos, ryšių, vandens, dujų tiekimo, biologinių ir lietaus vandens valymo įrenginių priežiūros ir kitas sutartis, tiesiogiai susijusias su statinių ar patalpų eksploatavimu;

21.5. bendradarbiauja su institucijomis ir įstaigomis, įgaliotomis atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose turto priežiūros klausimais, vadovaudamasi Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos bendradarbiavimo su pasienio kontrolės punktuose tikrinimą atliekančiomis valstybės institucijomis dėl pasienio kontrolės punktų projektavimo, statybos darbų bei priežiūros ir turto valdymo tvarkos aprašu, tvirtinamu susisiekimo ministro.

 

VI SKYRIUS

PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO, ESANČIO TARPTAUTINIAME ORO UOSTE (AERODROME), ATVIRAME TARPTAUTINEI LAIVYBAI UOSTE, GELEŽINKELIO STOTYJE, PRIEŽIŪROS TVARKA

 

22. Pasienio kontrolės punkto, esančio tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje, teritoriją tvarko ir prižiūri ūkio subjektas, kurio teritorijoje yra šis pasienio kontrolės punktas.

23. Ūkio subjektas, kurio teritorijoje įsteigtas pasienio kontrolės punktas, esantis tarptautiniame oro uoste (aerodrome), atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje, privalo:

23.1. suteikti pastatus (patalpas) patikrinimą atliekančioms valstybės institucijoms naudotis Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 16 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka;

23.2. užtikrinti uosto (stoties) apsaugą;

23.3. įrengti keleiviams vietas, kur jie galėtų pasirengti patikrinimui, gautų reikiamos informacijos apie patikrinimo tvarką;

23.4. derinti su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės departamentu ir kitomis patikrinimus atliekančiomis institucijomis pasienio kontrolės punkto teritorijoje planuojamų statyti (rekonstruoti) statinių, turinčių įtakos patikrinimus atliekančių institucijų darbui, projektus; vykdyti pasienio kontrolės punkto teritorijoje statybos (rekonstravimo) ir kitokius darbus, turinčius įtakos patikrinimus atliekančių institucijų darbui, tik juos suderinęs su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės departamentu ir kitomis patikrinimus atliekančiomis institucijomis;

23.5. nustatyta tvarka iš anksto informuoti patikrinimą atliekančių valstybės institucijų darbuotojus apie orlaivių ir traukinių atvykimo ir išvykimo laiką, patikrinimo vietą (apie laivų atvykimo ir išvykimo laiką, patikrinimo vietą, persišvartavimą prie kitos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto krantinės buvimo uoste metu informuoja laivo agentas, kapitonas ar savininkas per VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos eksploatuojamą vieno langelio sistemą arba tiesiogiai);

23.6. nedelsdamas informuoti Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir muitinės pareigūnus apie savavališką nepatikrintos ar nebaigtos tikrinti transporto priemonės išvykimą;

23.7. nedelsdamas informuoti Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio rinktinę ir teritorinę muitinę apie reguliaraus tarptautinio susisiekimo maršrutais tvarkaraščio pakeitimus;

23.8. derinti su Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio rinktine ir teritorine muitine Šengeno erdvėje vietinio susisiekimo maršrutais vykstančių laivų, orlaivių ir traukinių atvykimą į pasienio kontrolės punkto teritoriją, buvimą joje ir išvykimą;

23.9. informuoti Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasienio rinktinę, teritorinę muitinę ir kitas patikrinimus atliekančias institucijas apie numatomus statybos (rekonstravimo) ir kitokius darbus, neturinčius įtakos patikrinimus atliekančių institucijų darbui, iš anksto, bet ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki numatomų darbų pradžios.

 

––––––––––––––––––––––––––––––