LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL lIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

2006 M. LIEPOS 5 D. ĮSAKYMO Nr. V-584 DĖL ŽEMO SLENKSČIO PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. liepos 7 d. Nr. V-907

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. liepos 5 d. įsakymą Nr. V-584 „Dėl Žemo slenksčio paslaugų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Įgyvendindamas Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2010–2016 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2010 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. IX-1078 „Dėl Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2010–2016 metų programos patvirtinimo“, priedo 2 uždavinio 9 priemonę bei Lietuvos Respublikos narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinio veiklos plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. vasario 25 d. nutarimu Nr. 217 „Dėl Lietuvos Respublikos narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo“, 1 priedo 2.2.1 papunkčio priemonę:“.

2. Pakeičiu šiuo įsakymu patvirtintą Žemo slenksčio paslaugų teikimo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

2.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Adatų ir švirkštų keitimo paslaugos – naudotų adatų ir švirkštų keitimas į sterilias adatas bei švirkštus švirkščiamąsias narkotines ir psichotropines medžiagas ne gydymo tikslui vartojantiems asmenims, siekiant mažinti riziką užsikrėsti per kraują ir (ar) kitus kūno skysčius plintančiomis infekcijomis (toliau – infekcijos).

2.2. Infekuoti aštrūs daiktai – su krauju ir (ar) kitais kūno skysčiais, ekskretais turėję sąlytį daiktai (pvz., švirkštai su adatomis, adatos), kuriais galima į(si)pjauti, į(si)durti, su(si)žeisti.

2.3. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos – į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus kontroliuojamų medžiagų sąrašus įrašytos gamtinės ar sintetinės medžiagos, kurios dėl kenksmingo poveikio ar piktnaudžiavimo jomis sukelia sunkų žmogaus sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį asmens psichine ir fizine priklausomybe nuo jų, ar pavojų žmogaus sveikatai.

2.4. Nauji paslaugų gavėjai – paslaugų gavėjai, kurie žemo slenksčio paslaugų kabinete pradėjo lankytis ataskaitiniais metais.

2.5. Nuolatiniai paslaugų gavėjai – paslaugų gavėjai, kurie per ataskaitinius metus bent vieną kartą per mėnesį apsilankė žemo slenksčio paslaugų kabinete.

2.6. Rizikinga elgsena – narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas ne gydymo tikslui, švirkštimasis naudotomis adatomis ir švirkštais, nesaugūs lytiniai santykiai (su nepažįstamu ar mažai pažįstamu asmeniu be apsaugos priemonių, dažna partnerių kaita (daugiau nei 1 partneris per 12 mėnesių), seksualinių paslaugų teikimas ir kitas elgesys, susijęs su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu, keliantis grėsmę asmens ir visuomenės sveikatai bei saugumui.

2.7. Tarpininkavimas – pagalbos žemo slenksčio paslaugų gavėjui suteikimas, sprendžiant įvairias paslaugų gavėjo problemas, užregistruojant pas specialistus, tarpininkaujant tarp paslaugų gavėjo ir atitinkamų paslaugų teikėjo.

2.8. Žemo slenksčio paslaugos – laikantis Apraše patvirtintų reikalavimų teikiamos nemokamos konfidencialios anoniminės sveikatos priežiūros ir kitos paslaugos asmenims, vartojantiems švirkščiamąsias narkotines ir psichotropines medžiagas ne gydymo tikslu bei dėl rizikingos elgsenos turintiems didžiausią riziką užsikrėsti infekcijomis.

2.9. Žemo slenksčio paslaugų gavėjai – asmenys, vartojantys švirkščiamąsias narkotines ir psichotropines medžiagas ne gydymo tikslu bei dėl rizikingos elgsenos turintys didžiausią riziką užsikrėsti infekcijomis (toliau – paslaugų gavėjai).

2.10. Žemo slenksčio paslaugų kabinetas – savarankiškas juridinis asmuo arba įstaigų ar organizacijų struktūrinis padalinys (toliau – Kabinetas), teikiantis žemo slenksčio paslaugas.

2.11. Žemo slenksčio mobilios paslaugos – žemo slenksčio paslaugos, teikiamos paslaugų gavėjams už įstaigos ar organizacijos ribų.

2.12. Žemo slenksčio stacionarios paslaugos – žemo slenksčio paslaugos, teikiamos paslaugų gavėjams įstaigos ar organizacijos patalpose.“

2.3. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

II SKYRIUS

ŽEMO SLENKSČIO PASLAUGŲ TEIKIMO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI“.

2.4. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

III SKYRIUS

ŽEMO SLENKSČIO PASLAUGŲ TEIKIMAS“.

2.5. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

„6. Aprašo 5.8 ir 5.9 papunkčiuose nurodytas paslaugas teikia asmens sveikatos priežiūros įstaiga, turinti atitinkamų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo licenciją ir sudariusi sutartį su Kabinetu dėl šių paslaugų teikimo.“

2.6. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

„7. Pagal kompetenciją 5.9 papunktyje nurodytą paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros specialistai, kaip tai numatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. lapkričio 16 d. įsakyme Nr. V-991 „Dėl Tyrimų dėl žmogaus imunodeficito viruso infekcijos tvarkos aprašo patvirtinimo“.

2.7. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

INFEKUOTŲ AŠTRIŲ DAIKTŲ TVARKYMAS“.

2.8. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Konteineriai su infekuotais aštriais daiktais turi būti paženklinti, vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakyme Nr. 217 Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo nustatytais pavojingų atliekų ženklinimo reikalavimais.“

2.9. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS“.

2.10. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

„14. Kabineto darbuotojai turi išklausyti ne trumpesnį kaip 8 valandų mokymosi kursą, pagal aukštojo mokslo įstaigų patvirtintą mokymosi programą arba su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija suderintą tobulinimo programą, parengtą vadovaujantis Sveikatos specialistų tobulinimo programų derinimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-645 „Dėl Sveikatos specialistų tobulinimo programų derinimo taisyklių ir Tobulinimo programų vertinimo komisijos nuostatų patvirtinimo.“

2.11. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

„17. Vadovas tvirtina Adatų ir švirkštų keitimo tvarkos aprašą, kuriame nustatomas naudotų adatų ir švirkštų keitimo į sterilias adatas ir švirkštus santykis, kuris negali būti didesnis kaip 1:7. Neatnešus naudotų švirkštų ir adatų, paslaugų gavėjui duodama ne daugiau kaip 7 švirkštai ir adatos.“

2.12. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

„18. Kabinetai pagal Aprašo priede pateiktą pavyzdinę ataskaitos formą parengia Kabineto veiklos metinę ataskaitą už praėjusius kalendorinius metus ir ją teikia ją teikia savivaldybės, kurios teritorijoje Kabinetas veikia, administracijai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui kasmet iki vasario 1 d. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Kabinetų pateiktų ataskaitų pagrindu parengia bendrą ataskaitą už praėjusius kalendorinius metus ir kasmet iki kovo 1 d. pateikia Sveikatos apsaugos ministerijai.“

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                              Juras Požela