LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO VALDYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL VALSTYBĖS NEPRIKLAUSOMYBĖS STIPENDIJOS SKYRIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2017 m. rugsėjo 13 d. Nr. SV-S-378

Vilnius

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos Seimo valdyba, atsižvelgdama į Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos 2017 m. rugsėjo 6 d. siūlymą, n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo nuostatus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2008 m. liepos 11 d. sprendimą Nr. 2369 „Dėl Valstybės Nepriklausomybės stipendijos“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Seimo Pirmininkas                                                                                              Viktoras Pranckietis

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Seimo valdybos

2017 m. rugsėjo 13 d.

sprendimu Nr. SV-S-378

 

 

VALSTYBĖS NEPRIKLAUSOMYBĖS STIPENDIJOS SKYRIMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo nuostatuose (toliau – Nuostatai) nustatomi Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo tikslai, teikimo ir skyrimo tvarka, Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo komisijos sudarymo ir jos darbo tvarka.

2. Valstybės Nepriklausomybės stipendija (toliau – stipendija) įsteigta siekiant skatinti Lietuvos piliečius rinktis humanitarinių ir socialinių mokslų sričių mokslininko karjerą, grįžti į mokslo tyrimų sritį arba likti mokslo tyrimų srityje, galinčioje pasitarnauti Lietuvai, taip pat didinti pasitikėjimą Lietuvos valstybe, skatinti visuomenę, ypač jaunąją kartą, dirbti valstybės labui ir gerovei.

3. Stipendija skiriama humanitarinių ir socialinių mokslų sričių jauniesiems mokslininkams už Lietuvos valstybingumo stiprinimui svarbius mokslo tyrimus ir konkursui stipendijai gauti pateiktą įgyvendinti mokslinio tyrimo projektą.

4. Stipendijos įteikiamos kiekvienais kalendoriniais metais, minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Kovo 11-ąją. Apdovanojimo metu įteikiamas stipendijos diplomas, kurį pasirašo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas ir Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo komisijos (toliau – Komisija) pirmininkas.

5. Stipendija skiriama konkurso būdu ir tam pačiam asmeniui gali būti skiriama tik vieną kartą.

6. Stipendijos skyrimo kriterijus nustato ir stipendijos laureatą (laureatus) išrenka Komisija.

7. Konkurse stipendijai gauti gali dalyvauti kandidatai, kurie konkurso dokumentų pateikimo paskutinę dieną, tai yra tų metų gruodžio 31 dieną, yra ne vyresni kaip 35 metų amžiaus.

8. Kiekvienais metais skiriamos ne daugiau kaip dvi stipendijos. Stipendijos dydis –
12 000 eurų. Laureato (laureatų) stipendijos lėšos skiriamos į dvi dalis. Pirmoji stipendijos dalis įteikiama kiekvienų metų Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Kovo 11-ąją. Antroji stipendijos dalis skiriama po metų, laureatui (laureatams) pristačius įgyvendintą mokslinio tyrimo projektą ir jį patvirtinus Komisijai.

9. Seimo valdybos pritarimu stipendija laureatui skiriama iš Seimo kanceliarijos lėšų.

10. Seimo kancleris paskiria valstybės tarnautoją ar darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį, Komisijos sekretoriumi. Komisijos sekretorius padeda organizuoti Komisijos darbą, yra atsakingas už kandidatų ir stipendijos laureatų sąrašų tvarkymą, diplomų numeracijos ir pagaminimo organizavimą, taip pat su Komisijos darbu susijusių dokumentų tvarkymą. Komisijos sekretorius nėra Komisijos narys.

 

II SKYRIUS

KANDIDATŪRŲ PATEIKIMO TVARKA

 

11. Siūlyti kandidatus stipendijai gauti turi teisę mokslininkai ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijos.

12. Teikiant kandidatą stipendijai gauti, kiekvienais metais iki gruodžio 31 dienos pateikiami šie dokumentai:

12.1. užpildyta kandidato anketa;

12.2. bent dviejų mokslininkų ir bent vienos mokslo ir studijų institucijos rekomendacijos;

12.3. kandidato mokslinės ir visuomeninės veiklos aprašymas;

12.4. kandidato mokslo darbų sąrašas ir mokslo darbų kopijos skaitmeniniuose kompaktiniuose diskuose arba skaitmeniniuose vaizdo diskuose, arba kitose kompiuterinėse laikmenose (pdf formatu);

12.5. mokslinio tyrimo (darbo) projekto aprašymas, šio projekto įgyvendinimo darbų planas, numatomi rezultatai ir stipendijos išlaidų pagrindimas (pagal Komisijos patvirtintą formą);

12.6. kita informacija ir medžiaga, pagrindžianti siūlymą skirti stipendiją.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMO PRINCIPAI

 

13. Komisiją sudaro 10 narių, juos 5 metų kadencijai skiria Seimo valdyba, atsižvelgdama į Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos teikimą. Komisijos nariais negali būti Seimo nariai.

14. Kandidatus (mokslininkus) į Komisijos narius iš socialinių mokslų srities, humanitarinių mokslų srities ir iš kitų mokslų sričių gali siūlyti mokslo ir studijų institucijos, Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos universitetų rektorių konferencija ir aukštosios mokyklos, o kandidatus (studentus) į Komisijos narius – studentų organizacijos. Seimo Valstybės istorinės atminties komisija iš pasiūlytų kandidatų atrenka 10 asmenų, tarp kurių privalo būti ne mažiau kaip 2 asmenys iš socialinių mokslų srities, 2 asmenys iš humanitarinių mokslų srities, 2 asmenys iš kitų mokslų sričių ir 2 asmenys iš studentų organizacijų.

15. Jeigu mokslo ir studijų institucijos, Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos universitetų rektorių konferencija, aukštosios mokyklos ar studentų organizacijos nepateikia kandidatūrų, Seimo Valstybės istorinės atminties komisija siūlymus Seimo valdybai dėl Komisijos sudėties teikia savo nuožiūra.

16. Seimo Valstybės istorinės atminties komisija siūlymus dėl Komisijos sudėties ne vėliau kaip iki spalio 20 dienos teikia Seimo valdybai.

17. Komisijos nariai Komisijos pirmininką ir jo pavaduotoją renka slaptu balsavimu, paprasta balsų dauguma. Iki Komisijos pirmininko ir jo pavaduotojo išrinkimo posėdžiams pirmininkauja vyriausias pagal amžių Komisijos narys.

18. Jeigu Komisijos narys nebegali dalyvauti Komisijos veikloje, šį Komisijos narį pasiūlęs Nuostatų 14 punkte nurodytas subjektas per du mėnesius nuo tokių aplinkybių paaiškėjimo dienos pateikia Seimo Valstybės istorinės atminties komisijai 2 kandidatus į Komisijos narius. Jeigu kandidatūrų nepateikiama, Seimo Valstybės istorinės atminties komisija siūlymus Seimo valdybai dėl Komisijos sudėties pakeitimo teikia savo nuožiūra.

19. Komisijos nariams už dalyvavimą Komisijos veikloje neatlyginama.

20. Jeigu Seimo Valstybės istorinės atminties komisija Lietuvos Respublikos Seimo statuto nustatyta tvarka nesudaroma, Komisijos funkcijas atlieka Seimo komitetas, kurio veiklos kryptys apima mokslo ir studijų institucijas.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS FUNKCIJOS

 

21. Vykdydama savo uždavinius, Komisija atlieka šias funkcijas:

21.1. kiekvienais metais priima fizinių ir juridinių asmenų teikiamus dokumentus;

21.2. svarsto pateiktas paraiškas;

21.3. vertina teorinę, praktinę ir išliekamąją kandidato (kandidatų) mokslinio tyrimo projekto reikšmę, analizės ir (ar) interpretacijos lygmenį, darbo savarankiškumą, originalumą ir naujumą, temos aktualumą valstybės stiprinimui;

21.4. vertina (atsižvelgia į) darbo autoriaus visuomeninį aktyvumą, dalyvavimą viešajame gyvenime, susijusiame su konkrečia mokslo tyrimų sritimi;

21.5. skiria stipendijas, teikia Seimo valdybai tvirtinti Komisijos sprendimą dėl išrinktų stipendijos laureatų;

21.6. skatina jaunuosius mokslininkus dalyvauti konkurse stipendijai gauti;

21.7. informuoja visuomenę apie stipendijos skyrimą, jos laureatus.

 

V SKYRIUS

KOMISIJOS TEISĖS

 

22. Atlikdama savo funkcijas, Komisija turi teisę:

22.1. prašyti fizinių ir juridinių asmenų papildomos informacijos apie kandidatus stipendijai gauti;

22.2. prireikus pasitelkti ekspertus.

 

VI SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

23. Komisijos pirmininkas, o kai jo nėra – Komisijos pirmininko pavaduotojas:

23.1. planuoja ir organizuoja Komisijos darbą pagal Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos apsvarstytą ir Komisijos patvirtintą darbo reglamentą, rengia Komisijos posėdžių darbotvarkes;

23.2. šaukia Komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

23.3. pasirašo Komisijos posėdžių protokolus, kitus Komisijos veiklos dokumentus;

23.4. atstovauja Komisijai valstybės, savivaldybių ir kitose įstaigose, įmonėse ir organizacijose ar įgalioja jai atstovauti kitus Komisijos narius.

24. Komisijos veiklos forma yra uždari posėdžiai. Komisijai nutarus, posėdyje gali dalyvauti ir kviestiniai asmenys.

25. Komisijos sprendimai įforminami Komisijos posėdžių protokolais.

26. Komisijos narys, negalintis dalyvauti posėdyje, privalo apie tai pranešti iš anksto Komisijos pirmininkui arba Komisijos sekretoriui.

27. Komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 Komisijos narių.

28. Komisija į eilinius posėdžius renkasi Komisijos pirmininko kvietimu. Komisija gali rinktis į neeilinius posėdžius Komisijos pirmininko kvietimu arba jeigu to raštu prašo ne mažiau kaip 1/3 Komisijos narių. Komisijos nariai apie eilinio Komisijos posėdžio laiką informuojami likus ne mažiau kaip 7 kalendorinėms dienoms iki Komisijos posėdžio dienos. Neeilinis Komisijos posėdis gali būti šaukiamas skubos tvarka, nesilaikant 7 kalendorinių dienų termino.

29. Komisijos posėdžio darbotvarkė Komisijos nariams turi būti paskelbta likus ne mažiau kaip vienai kalendorinei dienai iki Komisijos posėdžio dienos. Komisijos posėdžio darbotvarkės projektas tvirtinamas ir patvirtinta darbotvarkė keičiama Komisijos posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių paprasta balsų dauguma.

30. Komisijos sprendimai dėl einamųjų, organizacinių ir kitų klausimų priimami Komisijos posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių bendru sutarimu arba balsuojant – balsų dauguma. Svarstant personalijų klausimus, Komisijos sprendimai priimami slaptu balsavimu posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma.

31. Komisijos sprendimai dėl stipendijos skyrimo priimami slaptu balsavimu posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių 2/3 balsų dauguma.

32. Dėl parengtų ir ankstesniame Komisijos posėdyje svarstytų Komisijos organizacinio darbo dokumentų projektų gali būti balsuojama elektroniniu paštu.

33. Komisijos posėdžiai yra įrašomi į garso takelį.

34. Komisijos posėdžių protokolus pasirašo Komisijos pirmininkas, o kai jo nėra, – Komisijos pirmininko pavaduotojas.

35. Komisijos sprendimai skelbiami Seimo interneto svetainėje.

36. Komisijos posėdžiai rengiami Seimo rūmuose, Gedimino pr. 53, LT-01109, Vilnius.

37. Seimo kanceliarija padeda organizuoti Komisijos posėdžius. Apie pirmojo naujai sudarytos Komisijos posėdžio datą ir laiką, suderinęs su Komisijos nariais, Komisijos nariams praneša Komisijos sekretorius.

38. Komisijos veikloje ekspertų teisėmis gali dalyvauti Komisijos pakviesti ankstesni stipendijos laureatai.

39. Komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos nariai, Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus atstovai, stipendijos laureatai.

 

VII SKYRIUS

STIPENDIJOS SKYRIMAS

 

40. Komisija kiekvienais metais ne vėliau kaip iki lapkričio 15 dienos Seimo interneto svetainėje paskelbia informaciją apie organizuojamą konkursą stipendijai gauti. Informacija taip pat išsiunčiama Lietuvos Respublikos aukštųjų mokyklų, tyrimų centrų padaliniams, mokslo institutams, Lietuvos universitetų rektorių konferencijai, Lietuvos mokslo tarybai, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungai ir kitoms suinteresuotoms institucijoms.

41. Iki kiekvienų metų vasario mėnesio pirmos savaitės pabaigos Komisija nagrinėja kandidatų pateiktus dokumentus ir siūlomus įgyvendinti mokslinių tyrimų projektus.

42. Apsvarsčiusi kiekvieno kandidato pateiktus dokumentus, Komisija slaptu balsavimu atrenka kandidatus baigiamojo posėdžio balsavimui ir jų sąrašą skelbia Seimo interneto svetainėje.

43. Komisijos sprendimas, kuriuo atrenkami stipendijos laureatai, priimamas slaptu Komisijos narių balsavimu, baigiamajame posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių 2/3 balsų dauguma.

44. Baigiamajame posėdyje negalėsiantis dalyvauti Komisijos narys savo sprendimą iš anksto pateikia Komisijos pirmininkui užklijuotame voke. Vokas atplėšiamas per baigiamąjį posėdį. Baigiamasis posėdis vyksta kiekvienais metais ne vėliau kaip iki vasario 15 dienos.

45. Jeigu kyla Komisijos narių interesų konfliktas dėl kandidatų, tokie Komisijos nariai galutiniame balsavime dėl stipendijos skyrimo nedalyvauja.

46. Apie Komisijos priimtą sprendimą raštu informuojami stipendijos laureatai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos. Informacija apie stipendijos laureatus skelbiama Seimo interneto svetainėje ne vėliau kaip iki kiekvienų metų vasario 20 dienos.

47. Sprendimą dėl stipendijos skyrimo Komisija pateikia Seimo Valstybės istorinės atminties komisijai, Seimo valdybai ir Seimo kanceliarijai.

48. Seimo valdyba ne vėliau kaip iki kiekvienų metų kovo 10 dienos priima sprendimą dėl stipendijos išmokėjimo.

49. Kandidatai, kuriems nebuvo skirtos stipendijos, gali būti pakartotinai siūlomi stipendijai gauti.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

50. Asmeniui, praradusiam stipendijos diplomą, jo prašymu gali būti išduotas diplomo dublikatas.

51. Stipendijos laureatai, išleidę monografiją, už kurią buvo skirta stipendija, du monografijos egzempliorius padovanoja Seimo skaityklai.

52. Stipendijos laureatai bendradarbiauja su Seimu ar Seimo kanceliarija, aktyviai dalyvauja Seimo renginiuose, skaito pranešimus Seime vykstančiose konferencijose ir seminaruose.

 

_________________________