LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

2002 M. KOVO 8 D. ĮSAKYMO NR. 112 „DĖL RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTINIŲ PREPARATŲ, MEDICINOS PRIEMONIŲ (MEDICINOS PRIETAISŲ) IR KOMPENSUOJAMŲJŲ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONIŲ IŠDAVIMO (PARDAVIMO) VAISTINĖSE GYVENTOJAMS IR POPIERINIŲ RECEPTŲ SAUGOJIMO, IŠDAVUS (PARDAVUS) VAISTINIUS PREPARATUS, MEDICINOS PRIEMONES (MEDICINOS PRIETAISUS) IR KOMPENSUOJAMĄSIAS MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONES VAISTINĖJE, TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. gruodžio 21 d. Nr. V-1489

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymą Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisykles:

1.1.1. Papildau 3.71 papunkčiu:

3.71. Pigiausias kompensuojamasis vaistinis preparatas – konkretaus pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamasis vaistinis preparatas, už kurio dozuotę, atsižvelgiant į vaistinio preparato bendrinį pavadinimą, stiprumą ir farmacinę formą, paciento priemoka, nustatyta Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne, yra mažiausia.“

1.1.2. Pakeičiu 4.1.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.1.3. hospitalizuotiems pacientams jų išrašymo iš stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos dieną, vadovaujantis Taisyklių 9 punktu, vienu kartu galima išrašyti ne ilgesniam kaip vieno mėnesio trukmės gydymo kursui, išskyrus atvejus, kai kompensuojamojo vaistinio preparato mažiausia vidinė pakuotė, vadovaujantis vaistinio preparato charakteristikų santrauka, yra skirta ilgesniam nei vieno mėnesio gydymo kursui ir, vadovaujantis Taisyklių 99 punktu, jos negalima išardyti, – šiuo atveju gali būti išrašoma viena mažiausia kompensuojamojo vaistinio preparato vidinė pakuotė. Apie kompensuojamųjų vaistinių preparatų skyrimą turi būti pažymėta paciento medicinos dokumentuose;“.

1.1.3. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Išrašydamas vaistinius preparatus, kompensuojamąsias MPP ir medicinos priemones (medicinos prietaisus), jei receptai yra išrašomi ne kontroliniams pirkimams atlikti, sveikatos priežiūros specialistas privalo pacientui suteikti visą būtiną informaciją apie vaistinių preparatų vienkartinę dozę, vartojimo būdą ir vartojimo metodą, vartojimo dažnumą, vartojimo laiką, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės (medicinos prietaiso) naudojimą.“

1.1.4. Pakeičiu 85.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

85.6. AAGA kortelės ar SGAS kortelės, ar ESPBI IS suteiktas paciento apsilankymo, kurio metu išrašomas elektroninis receptas, identifikatoriaus numeris, jei skiriamas kompensuojamasis vaistinis preparatas ar kompensuojamoji MPP;“.

1.1.5. Papildau 85.12.11 papunkčiu:

85.12.11. žyma „Pirmas paskyrimas“, jei tam tikro bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamasis vaistinis preparatas išrašomas pirmą kartą ar po 6 mėnesių pertraukos pakartotinai, išskyrus Taisyklių 20.2 ir 20.3 papunkčiuose nustatytus atvejus, kai kartu su kompensuojamojo vaistinio preparato bendriniu pavadinimu yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus pavadinimas. Tęsiant nepertraukiamą gydymą ir pakartotinai išrašant to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamąjį vaistinį preparatą, žyma „Pirmas paskyrimas“ nededama;“.

1.1.6. Pakeičiu 98.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

98.4. farmacijos specialistas, pacientui sutikus, turi teisę išduoti (parduoti) to paties bendrinio pavadinimo kito stiprumo vaistinį preparatą, nekeisdamas farmacinės formos, išskyrus Taisyklių 98.5 papunktyje nustatytą atvejį, vienkartinės dozės bei vartojimo dažnumo. Išduodamas vaistinės medžiagos kiekis turi atitikti išrašytą vaistinės medžiagos kiekį;“.

1.1.7. Pakeičiu 106 punktą ir jį išdėstau taip:

106. Išduodamas kompensuojamuosius vaistinius preparatus, išskyrus Taisyklių 1441 punkte nustatytą atvejį:

106.1. visuomenės ar universiteto vaistinėje, farmacijos specialistas, atsižvelgdamas į recepte nurodytą vaistinio preparato bendrinį pavadinimą, stiprumą ir farmacinę formą, išskyrus Taisyklių 20.2 ir 20.3 papunkčiuose nustatytus atvejus, kai kartu su kompensuojamojo vaistinio preparato bendriniu pavadinimu yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus pavadinimas, turi:

106.1.1. pateikti apdraustajam ar jo atstovui pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą, jei vaistinė jį turi;

106.1.2. pasiūlyti užsakyti pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą, jei šio vaistinio preparato neturi, o jį vaistinė turi teisę įsigyti ir jį turi bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas;

106.1.3. apdraustajam ar jo atstovui atsisakius įsigyti ar užsakyti pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą, informuoti jį ar jo atstovą, jei jie to pageidauja, apie kitų į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną įrašytų to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir tos pačios farmacinės formos vaistinių preparatų nustatytas priemokas ir išduoti pageidaujamą kompensuojamąjį vaistinį preparatą;

106.1.4. jei apdraustojo ar jo atstovo kreipimosi metu vaistinėje nėra paciento pageidaujamo kompensuojamojo vaistinio preparato, tačiau šį vaistinį preparatą vaistinė turi teisę įsigyti ir jį turi bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas, farmacijos specialistas turi pasiūlyti šį vaistinį preparatą užsakyti;

106.2. ligoninės vaistinėje farmacijos specialistas, atsižvelgdamas į recepte nurodytą vaistinio preparato bendrinį pavadinimą, stiprumą ir farmacinę formą, turi informuoti apdraustąjį ar jo atstovą apie į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną įrašytų to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir tos pačios farmacinės formos vaistinių preparatų kainas bei nustatytas priemokas ir pasiūlyti įsigyti ligoninės vaistinėje esantį kompensuojamąjį vaistinį preparatą, išskyrus Taisyklių 20.2 ir 20.3 papunkčiuose nustatytus atvejus, kai kartu su kompensuojamojo vaistinio preparato bendriniu pavadinimu yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus pavadinimas. Jei apdraustasis ar jo atstovas atsisako įsigyti ligoninės vaistinėje esantį kompensuojamąjį vaistinį preparatą, farmacijos specialistas apdraustajam turi pasiūlyti jį įsigyti visuomenės ar universiteto vaistinėje.

Jei kartu su kompensuojamojo vaistinio preparato bendriniu pavadinimu yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus pavadinimas, farmacijos specialistas turi parduoti tik nurodyto konkretaus pavadinimo kompensuojamąjį vaistinį preparatą, jei ligoninės vaistinė jį turi. Jei ligoninės vaistinė konkretaus pavadinimo kompensuojamojo vaistinio preparato neturi ir nėra galimybės jo užsakyti neatliekant šio vaistinio preparato viešojo pirkimo, farmacijos specialistas apdraustajam ar jo atstovui turi pasiūlyti jį įsigyti visuomenės ar universiteto vaistinėje.

Jei ligoninės vaistinė neturi apdraustajam recepte išrašyto kompensuojamojo vaistinio preparato, tačiau ligoninės vaistinė gali jį užsakyti neatlikdama šio vaistinio preparato viešojo pirkimo, farmacijos specialistas privalo pasiūlyti jį užsakyti. Jei apdraustasis ar jo atstovas nenori ligoninės vaistinėje užsakyti ir įsigyti jam išrašyto kompensuojamojo vaistinio preparato, farmacijos specialistas turi pasiūlyti vaistinį preparatą įsigyti visuomenės ar universiteto vaistinėje.“

1.1.8. Papildau 1061 punktu:

1061. Jei apdraustojo ar jo atstovo kreipimosi metu vaistinėje, išskyrus ligoninės vaistinę, nėra reikiamos kompensuojamosios MPP, tačiau ją turi didmeninio platinimo įmonė, farmacijos specialistas turi pasiūlyti šią kompensuojamąją MPP užsakyti.“

1.1.9. Pakeičiu 108 punktą ir jį išdėstau taip:

108. Vaistinė, išskyrus ligoninės vaistinę, pasirašiusi sutartį su TLK, privalo turėti kompensuojamuosius vaistinius preparatus, esančius Valstybinės ligonių kasos direktoriaus patvirtintame Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąraše.

1.1.10. Papildau 1292 punktu:

1292. Farmacijos specialistas, apdraustajam ar jo atstovui pageidaujant, pagal popierinį 3 formos ar 3 formos (išimties atvejams) receptą, kuriame išrašytas kompensuojamasis vaistinis preparatas, vadovaudamasis Taisyklių 105 punktu, gali parduoti nekompensuojamąjį vaistinį preparatą, kurio bendrinis pavadinimas, stiprumas ir farmacinė forma tokie pat kaip recepte nurodyto kompensuojamojo vaistinio preparato. Farmacijos specialistas šio vaistinio preparato pardavimą turi registruoti vaistinės nustatyta tvarka taip, kad būtų galima identifikuoti šiuos duomenis:

1292.1. datą, kada buvo parduotas nekompensuojamasis vaistinis preparatas;

1292.2. recepto numerį ar atitinkamai recepto seriją ir numerį;

1292.3. parduoto nekompensuojamojo vaistinio preparato konkretų pavadinimą, stiprumą, farmacinę formą, parduotų dozuočių kiekį ar parduotų pakuočių kiekį.“

1.1.11. Papildau 1293 punktu:

1293. Visi Taisyklių 1292 punkte nurodyti registruojami duomenys turi būti aiškūs, įskaitomi, apsaugoti nuo neteisėtų pakeitimų. Duomenų įrašai daromi ir saugomi ne trumpiau kaip 1 metus, neskaitant einamųjų metų, raštu ar elektroniniu būdu, užtikrinant duomenų saugumą. Jeigu nekompensuojamųjų vaistinių preparatų, parduotų pagal popierinius 3 formos ar 3 formos (išimties atvejams) receptus, apskaitai naudojama informacinė sistema, turi būti užtikrintas duomenų tvarkymo veiksmų istorijos atsekamumas ir galimybė juos pateikti kontroliuojančioms institucijoms.“

1.1.12. Papildau 1294 punktu:

1294. Popieriniai 3 formos receptai ir 3 formos (išimties atvejams) receptai, pagal kuriuos parduoti nekompensuojamieji vaistiniai preparatai, pildomi atitinkamai vadovaujantis Taisyklių 124, 125, 128, 129, 1291 punktais, išskyrus reikalavimą užpildyti 3 formos recepto 14 punktą ir 3 formos (išimties atvejams) recepte 12 punktą „kompensuojamoji suma“ (jos nurodyti nereikia). Apdraustasis ar jo atstovas turi pasirašyti ant vaistinėje paliekamo recepto blanko kopijos.“

1.1.13. Papildau 1295 punktu:

1295. Per mėnesį sukaupti 3 formos ar 3 formos (išimties atvejams) receptai, pagal kuriuos apdraustiesiems ar jų atstovams buvo parduoti nekompensuojamieji vaistiniai preparatai, pateikiami TLK pasibaigus ketvirčiui iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 15 dienos. Taip pat kartu teikiama ataskaita (elektroniniu būdu) apie pacientams per praėjusį ketvirtį parduotus nekompensuojamuosius vaistinius preparatus pagal 3 formos ar 3 formos (išimties atvejams) receptus, kurioje nurodoma vaistinių preparatų pardavimo data, kiekvieno recepto numeris ar atitinkamai recepto serija ir numeris bei parduoto nekompensuojamojo vaistinio preparato konkretus pavadinimas, stiprumas, farmacinė forma, parduotų dozuočių kiekis ar parduotų pakuočių kiekis.“

1.1.14. Papildau 1441 punktu:

1441. Apdraustajam ar jo atstovui pagal elektroninį receptą su žyma „Pirmas paskyrimas“, vadovaujantis Taisyklių 99 ir 101 punktais, turi būti išduotas (parduotas) pigiausias kompensuojamasis vaistinis preparatas, išskyrus kai pacientas atsisako įsigyti pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir Taisyklių 1442 punkte nustatyta tvarka įsigyja kitą vaistinį preparatą.

Farmacijos specialistas, atsižvelgdamas į elektroniniame recepte su žyma „Pirmas paskyrimas“ nurodytą vaistinio preparato bendrinį pavadinimą, stiprumą ir farmacinę formą, turi pateikti pacientui pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą, jei vaistinė jį turi, arba pasiūlyti užsakyti, jei šio vaistinio preparato vaistinė neturi, o jį vaistinė turi teisę įsigyti ir jį turi bent vienas didmeninio platinimo licencijos turėtojas, ir parduoti užsakytą pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą.

Jei vadovaujantis Taisyklių 99 ir 101 punktais nėra galimybių nepažeidžiant vaistinio preparato vidinės pakuotės išduoti (parduoti) pigiausią recepte nurodyto bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamąjį vaistinį preparatą (pigiausio kompensuojamojo vaistinio preparato pakuotėje esantis dozuočių kiekis yra daugiau kaip 10 proc. mažesnis arba daugiau kaip 30 proc. didesnis už recepte išrašytą vaistinio preparato dozuočių kiekį), išduodamas (parduodamas) kitas iš eilės pigiausias recepte nurodyto bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamasis vaistinis preparatas, kurį galima išduoti (parduoti) vadovaujantis Taisyklių 99 ir 101 punktais, nepažeidžiant vidinės pakuotės.“

1.1.15. Papildau 1442 punktu:

1442. Apdraustajam ar jo atstovui pageidaujant įsigyti ne pigiausią elektroniniame recepte su žyma „Pirmas paskyrimas“ nurodyto bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamąjį vaistinį preparatą (sumokant visą vaistinio preparato kainą) arba įsigyti nekompensuojamąjį vaistinį preparatą, kurio bendrinis pavadinimas, stiprumas ir farmacinė forma yra tokie pat kaip recepte nurodyto kompensuojamojo vaistinio preparato (toliau – įsigyti kaip nekompensuojamąjį vaistinį preparatą), farmacijos specialistas jį parduoda Taisyklių 105 nustatyta tvarka ir išdavimo (pardavimo) dokumente pacientui skirtame pastabų lauke pažymi, kad pacientas atsisakė įsigyti kompensuojamąjį vaistinį preparatą.“

1.1.16. Papildau 144.171 papunkčiu:

144.171. jei apdraustasis ar jo atstovas recepte nurodyto bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamąjį vaistinį preparatą įsigyja kaip nekompensuojamąjį vaistinį preparatą, farmacijos specialistas pacientui skirtame pastabų lauke pažymi, kad apdraustasis ar jo atstovas atsisakė įsigyti kompensuojamąjį vaistinį preparatą.“

1.1.17. Pakeičiu 1461 punktą ir jį išdėstau taip:

1461. Vaistiniai preparatai, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės (medicinos prietaisai) pagal elektroninį receptą su žyma „Gydymui tęsti“ ar žyma „Ilgalaikiam gydymui“, skirti atitinkamam periodui, neįsigyti iki to periodo pabaigos, neišduodami (neparduodami).“

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Kompensacijos rūšių sąrašą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.3. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Kompensacijos rūšių sąrašą ir pripažįstu netekusiu galios 7 punktą.

1.4. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Receptų sunaikinimo tvarkos aprašą:

1.4.1. Pakeičiu 6.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.1. kiekybiškai apskaitomų vaistinių preparatų receptų akte – vaistinio preparato pavadinimas, jo farmacinė forma, stiprumas, pakuotė, pakuočių kiekis ir receptų skaičius ar vaistinės medžiagos pavadinimas, jos kiekis pakuotėje, pakuočių skaičius ir receptų skaičius bei bendras šiame papunktyje nurodytų sunaikintų receptų skaičius;“.

1.4.2. Pakeičiu 6.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.2. aprašo 6.1 papunktyje nenurodytų vaistinių preparatų receptų akte − išduotų vaistinių preparatų farmakoterapinės grupės ir kiekvienos grupės receptų skaičius bei bendras šiame papunktyje nurodytų sunaikintų receptų skaičius. Jei naikinami tik vienos išduotų vaistinių preparatų farmakoterapinės grupės receptai ir jų skaičius sutampa su bendru šiame papunktyje nurodytų sunaikintų receptų skaičiumi, bendro šiame papunktyje nurodytų sunaikintų receptų skaičiaus nurodyti nereikia.“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas, išskyrus šio įsakymo 1.1.1, 1.1.5, 1.1.7, 1.1.10–1.1.16 ir 1.3 papunkčius, įsigalioja 2019 m. sausio 1 d.;

2.2. šio įsakymo 1.1.1, 1.1.5, 1.1.7, 1.1.10–1.1.16 papunkčiai įsigalioja 2019 m. kovo 1 d.;

2.3. šio įsakymo 1.3 papunktis įsigalioja 2019 m. liepos 1 d.;

2.4. kompensuojamieji vaistiniai preparatai pagal iki 2019 m. kovo 1 d. išrašytus elektroninius receptus išduodami (parduodami) vadovaujantis Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių nuostatomis, galiojusiomis iki šio įsakymo įsigaliojimo.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                       Aurelijus Veryga

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112

(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

2018 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. V-1489

redakcija)

 

KOMPENSACIJOS RŪŠIŲ SĄRAŠAS

 

Eilės Nr.

Kompensacijos rūšies kodas

Kompensacijos rūšis

Kompensavimo

procentas

1.

1

Vaikui

100 %

2.

2

Neįgaliajam

100 %

3.

3

Liga pagal sąrašą

100 %

4.

6

Neįgaliajam

50 %

5.

7

Pensininkui

50 %

6.

9

Liga pagal sąrašą

50 %

7.

12

Liga pagal sąrašą (taikomas receptams, išrašytiems iki 2019 m. sausio 1 d.)

100 %

8.

13

Reta liga

50 %

9.

16

Reta liga

100 %