LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

2013 M. SPALIO 31 D. ĮSAKYMO NR. V-1018 „DĖL ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOMS IŠ PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SKIRIAMŲ METINIŲ LĖŠŲ BRANGIŲJŲ TYRIMŲ IR PROCEDŪRŲ IŠLAIDOMS APMOKĖTI PLANAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. spalio 28 d. Nr. V-2393

Vilnius

 

 

P a k e i č i u  Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto skiriamų metinių lėšų brangiųjų tyrimų ir procedūrų išlaidoms apmokėti planavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. V-1018 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto skiriamų metinių lėšų brangiųjų tyrimų ir procedūrų išlaidoms apmokėti planavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstau nauja redakcija.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                    Aurelijus Veryga

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2013 m. spalio 31 d.

įsakymu Nr. V-1018

(Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2020 m. spalio 28 d.

įsakymo Nr. V-2393

redakcija)

 

ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOMS IŠ PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SKIRIAMŲ METINIŲ LĖŠŲ BRANGIŲJŲ TYRIMŲ IR PROCEDŪRŲ IŠLAIDOMS APMOKĖTI PLANAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto skiriamų metinių lėšų brangiųjų tyrimų ir procedūrų išlaidoms apmokėti planavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto asmens sveikatos priežiūros įstaigoms skiriamų metinių lėšų (toliau – metinės lėšos) už brangiuosius tyrimus ir procedūras, atliekamus teikiant ambulatorines asmens sveikatos priežiūros, ilgalaikio gydymo, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo paslaugas, planavimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Skaičiuojamasis laikotarpis – paskutinis praėjusių 12-os mėnesių laikotarpis – nuo vienų metų liepos 1 d. iki kitų metų birželio 30 d., pagal kurio duomenis planuojamos metinės lėšos brangiesiems tyrimams ir procedūroms. Jei brangieji tyrimai ar procedūros šalyje atliekami ne ilgiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojamuoju laikotarpiu laikomas tas mėnesis, kurį brangiųjų tyrimų ar procedūrų buvo atlikta daugiausia (planuojant metines lėšas, faktinis šiuo laikotarpiu atliktų atitinkamų brangiųjų tyrimų ar procedūrų skaičius dauginamas iš 12). Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbto karantino laikotarpis (nuo mėnesio, kurį buvo paskelbtas karantinas, pirmos dienos iki mėnesio, kurį buvo atšauktas karantinas, paskutinės dienos) į skaičiuojamąjį laikotarpį neįskaitomas. Skaičiuojamąjį laikotarpį (be karantino laikotarpio) suteiktų brangiųjų tyrimų ir procedūrų kiekis nustatomas faktiškai suteiktą šių paslaugų kiekį dalijant iš mėnesių be karantino laikotarpio skaičiaus ir dauginant iš 12 mėnesių.

2.2. Brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupė – atitinkama brangiųjų tyrimų ir procedūrų, grupuojamų pagal Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK) direktoriaus tvirtinamoje PSDF biudžeto pajamų ir išlaidų klasifikacijoje nurodytus PSDF biudžeto straipsnio „Ambulatorinėmis sąlygomis atliktiems brangiesiems tyrimams ir procedūroms“ postraipsnius, grupė.

3. Brangiųjų tyrimų ir procedūrų vartojimo rodiklio reikšmė apskaičiuojama pagal brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupes, vadovaujantis PSDF biudžeto lėšomis apmokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąlygų sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 23 d. nutarimu Nr. 370 „Dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąlygų sąrašo patvirtinimo“.

4. Metines lėšas brangiesiems tyrimams ir procedūroms planuoja VLK pagal privalomojo sveikatos draudimo informacinėje sistemoje „Sveidra“ kaupiamus duomenis.

5. Metinė lėšų suma brangiesiems tyrimams ir procedūroms, kuriuos numato atlikti nauji šių paslaugų teikėjai, iš anksto neplanuojama. Jų atliekami brangieji tyrimai ir procedūros apmokami vadovaujantis Brangiųjų tyrimų ir procedūrų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. V-304 „Dėl Brangiųjų tyrimų ir procedūrų, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąrašo bei Brangiųjų tyrimų ir procedūrų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

6. VLK nepaskirsto iki 1,5 procento visų brangiesiems tyrimams ir procedūroms skirtų lėšų. Nepaskirstytos lėšos skiriamos prioriteto tvarka šiems brangiesiems tyrimams ir procedūroms apmokėti (mokama tokiu eiliškumu: pirmiausia apmokami Aprašo 6.1 papunktyje nurodyti brangieji tyrimai ir procedūros, juos apmokėjus – Aprašo 6.2 papunktyje nurodyti brangieji tyrimai ir procedūros, po to – Aprašo 6.3 papunktyje nurodyti brangieji tyrimai ir procedūros ir galiausiai – Aprašo 6.4 papunktyje nurodyti brangieji tyrimai ir procedūros):

6.1. brangiesiems tyrimams ir procedūroms, atliktiems vadovaujantis Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. V-957 „Dėl Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, apmokėti;

6.2. naujiems brangiesiems tyrimams ir procedūroms, įtrauktiems į Brangiųjų tyrimų ir procedūrų, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. V-304 „Dėl Brangiųjų tyrimų ir procedūrų, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąrašo bei Brangiųjų tyrimų ir procedūrų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, apmokėti;

6.3. pozitronų emisijos tomografijos tyrimams apmokėti, kai jiems taikytinas koeficientas nesiekia 1,00;

6.4. ataskaitinio laikotarpio brangiųjų tyrimų ir procedūrų, apmokėtų taikant koeficientą, mažesnį nei 1,00, atlikimo išlaidoms kompensuoti prioriteto tvarka (kuo mažesnis koeficientas, tuo prioritetas didesnis) tuo atveju, jei atitinkamos grupės brangiesiems tyrimams ir procedūroms apmokėti taikytas koeficientas (skaičiuojant nuo metų pradžios iki paskutinio ataskaitinio laikotarpio pabaigos) yra mažesnis nei visų grupių brangiesiems tyrimams ir procedūroms apmokėti taikytų koeficientų vidurkis.

 

II SKYRIUS

PLANUOJAMOS METINIŲ LĖŠŲ SUMOS ATITINKAMAI BRANGIŲJŲ TYRIMŲ IR PROCEDŪRŲ GRUPEI APSKAIČIAVIMAS

 

 

7. Planuojama skirti metinių lėšų suma (eurais) kiekvienos grupės brangiesiems tyrimams ir procedūroms (Bj plan) apskaičiuojama pagal formulę:

 

 

 

 

čia:

Bj plan – planuojama metinių lėšų suma (eurais) atitinkamos grupės brangiesiems tyrimams ir procedūroms;

Bj – suma (eurais), už kurią skaičiuojamuoju laikotarpiu buvo atlikta atitinkamos grupės brangiųjų tyrimų ir procedūrų;

B – VLK direktoriaus įsakymu skirta metinių lėšų suma (eurais) brangiesiems tyrimams ir procedūroms.

 

 

8. Suma (eurais), už kurią skaičiuojamuoju laikotarpiu buvo suteikta atitinkamos brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupės paslaugų (Bj), apskaičiuojama pagal formulę:

 

čia:

Bj – suma (eurais), už kurią skaičiuojamuoju laikotarpiu buvo atlikta atitinkamos grupės brangiųjų tyrimų ir procedūrų;

Ni – atitinkamos grupės tam tikros rūšies brangiųjų tyrimų ar procedūrų, atliktų skaičiuojamuoju laikotarpiu, kiekis;

BKi – atitinkamos grupės tam tikros rūšies brangiojo tyrimo ar procedūros bazinė kaina (balais);

BV – balo vertė (eurais), nustatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. V-1010 „Dėl balo vertės patvirtinimo“ (toliau – sveikatos apsaugos ministro įsakymas);

KPi – tam tikros rūšies brangiajam tyrimui ar procedūrai taikomo kompensacinio priedo, numatyto Brangiųjų tyrimų ir procedūrų, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. V-304 „Dėl Brangiųjų tyrimų ir procedūrų, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąrašo patvirtinimo“ (toliau – kompensacinis priedas), suma (eurais);

KMi – kontrastinių medžiagų, panaudotų skaičiuojamuoju laikotarpiu atliekant atitinkamos grupės tam tikros rūšies brangiuosius tyrimus ar procedūras, vertė (eurais);

i – tam tikros rūšies brangusis tyrimas ar procedūra, priskiriami atitinkamai brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupei;

j atitinkama brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupė;

KA – dviem vienas paskui kitą einančiais skaičiuojamaisiais laikotarpiais faktiškai atliktų genetinių tyrimų kiekio pokyčio koeficientas, taikomas (jei toks pokytis yra teigiamas, t. y. didesnis už 1) tik šiems tyrimams, planuojant jiems skiriamų metinių lėšų sumą, ir apskaičiuojamas kiekvienos rūšies genetiniam tyrimui atskirai.

Pokytis apskaičiuojamas pagal formulę:

 

KA = (Ni / Ni2 ),

 

čia:

Ni2 atitinkamai grupei priskiriamų tam tikros rūšies genetinių tyrimų, atliktų ankstesniu skaičiuojamuoju laikotarpiu, kiekis.

 

III SKYRIUS

PLANUOJAMOS ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS METINIŲ LĖŠŲ SUMOS BRANGIŲJŲ TYRIMŲ IR PROCEDŪRŲ GRUPEI APSKAIČIAVIMAS

 

9. Asmens sveikatos priežiūros įstaigai planuojama skirti metinių lėšų suma (eurais) už kiekvienos grupės brangiuosius tyrimus ir procedūras (BjASPĮ) apskaičiuojama pagal formulę:

 

 

 

 

čia:

BjASPĮ  – asmens sveikatos priežiūros įstaigai planuojama skirti metinių lėšų suma (eurais) už atitinkamos grupės brangiuosius tyrimus ir procedūras;

nj – suma (balais), už kurią asmens sveikatos priežiūros įstaiga skaičiuojamuoju laikotarpiu atliko atitinkamos grupės brangiųjų tyrimų ar procedūrų;

Nj – bendra suma (balais), už kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigos skaičiuojamuoju laikotarpiu atliko atitinkamos grupės brangiųjų tyrimų ir procedūrų;

BV – balo vertė (eurais), nustatyta sveikatos apsaugos ministro įsakymu;

kmj – kontrastinių medžiagų, skaičiuojamuoju laikotarpiu asmens sveikatos priežiūros įstaigos panaudotų atliekant atitinkamos grupės brangiuosius tyrimus ir procedūras, vertė (eurais);

KMj– bendra kontrastinių medžiagų, skaičiuojamuoju laikotarpiu asmens sveikatos priežiūros įstaigų panaudotų atliekant atitinkamos grupės brangiuosius tyrimus ir procedūras, vertė (eurais);

kpj – kompensacinių priedų suma (eurais), mokama už skaičiuojamuoju laikotarpiu asmens sveikatos priežiūros įstaigos atliktus atitinkamos grupės brangiuosius tyrimus ir procedūras;

KPj – bendra kompensacinių priedų suma (eurais), mokama už skaičiuojamuoju laikotarpiu asmens sveikatos priežiūros įstaigų atliktus atitinkamos grupės brangiuosius tyrimus ir procedūras;

Bj plan – metinių lėšų suma (eurais), numatyta atitinkamos grupės brangiesiems tyrimams ir procedūroms;

j – atitinkama brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupė.

10. Jei asmens sveikatos priežiūros įstaiga skaičiuojamuoju laikotarpiu neatlieka brangiųjų tyrimų ir procedūrų, apmokamų PSDF biudžeto lėšomis, metinės lėšos šios įstaigos atliekamiems brangiesiems tyrimams ir procedūroms neplanuojamos.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11. Aprašo nustatyta tvarka apskaičiuotos planuojamos asmens sveikatos priežiūros įstaigos metinių lėšų sumos atskiroms brangiųjų tyrimų ir procedūrų grupėms yra preliminarios ir nefiksuojamos asmens sveikatos priežiūros įstaigos bei teritorinės ligonių kasos sutartyje. Šios sumos tvirtinamos VLK direktoriaus įsakymu ir skelbiamos interneto svetainėje.

12. VLK įvertina ataskaitinio laikotarpio faktiškai suteiktų brangiųjų tyrimų ir procedūrų kiekį eurais ir turi teisę perskirstyti metų pradžioje numatytas PSDF biudžeto lėšas skirtingų grupių brangiesiems tyrimams ir procedūroms, neviršydama ataskaitiniam laikotarpiui skiriamos bendros lėšų sumos brangiesiems tyrimams ir procedūroms apmokėti. Lėšos perskirstomos pagal Aprašo 6.4 papunkčio nuostatas.

 

___________________