LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2020 M. SAUSIO 21 D. ĮSAKYMO NR. 1R-25 „DĖL PATAISOS ĮSTAIGŲ IR TARDYMO IZOLIATORIŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. rugpjūčio 20 d. Nr. 1R-275

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu  Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2020 m. sausio 21 d. įsakymą Nr. 1R-25 „Dėl Pataisos įstaigų ir tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.2. Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. liepos 2 d. įsakymą Nr. 194 „Dėl Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Pataisos įstaigų ir tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisykles:

1.2.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Pataisos įstaigų ir tardymo izoliatorių vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato nuteistųjų siuntimo į pataisos įstaigą, nuteistųjų ir suimtųjų priėmimo į pataisos įstaigą ar tardymo izoliatorių ir laikymo šiose įstaigose tvarką, nuteistiesiems ir suimtiesiems pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose leidžiamus įsigyti ir turėti maisto produktus, drabužius, avalynę, higienos reikmenis, elektros prietaisus ir kitus daiktus (toliau – asmeniniai daiktai) ir jų bendrą masę, asmenų lankymosi pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose tvarką, nuteistųjų ir suimtųjų teisių ir laisvių apribojimo bei pareigų realizavimo pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose tvarką, pataisos pareigūnų įgaliojimus skiriant suimtiesiems paskatinimo priemones ir nuobaudas.“

1.2.2. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Per nuteistojo (suimtojo) asmens kratą ir asmeninių daiktų patikrinimą rasti daiktai, kurių neleidžiama nuteistiesiems (suimtiesiems) turėti pataisos įstaigoje (tardymo izoliatoriuje), maisto produktai, kurių galiojimo terminas pasibaigęs, taip pat asmeniniai daiktai, kurių svoris viršija nustatytą bendrą daiktų svorį, paimami. Paimti nuteistojo asmeniniai daiktai, jeigu dėl jų nepradedamas ikiteisminis tyrimas arba administracinė teisena, perduodami sunaikinti, rasti nuteistojo pinigai ir vertingi asmeniniai daiktai perduodami į socialinės paramos nuteistiesiems fondą, o rasti suimtojo pinigai ir asmeniniai daiktai, jeigu jie nepridedami prie ikiteisminio tyrimo medžiagos arba baudžiamosios bylos, Taisyklių 6 ir 7 punktuose nustatyta tvarka įrašomi į jo asmeninę sąskaitą tardymo izoliatoriuje, saugomi ar perduodami suimtojo nurodytam asmeniui.“

1.2.3. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Priskirti lengvajai grupei nuteistieji užrakinami tik nakčiai. Nuteistieji arešto bausme ir drausmės grupei priskirti nuteistieji laikomi užrakinti gyvenamosiose patalpose (kamerose), o paprastajai grupei priskirti nuteistieji laikomi užrakinti gyvenamosiose patalpose (kamerose), jei tai būtina jų laikymui atskirai užtikrinti arba jie dėl asmeninių savybių gali daryti neigiamą įtaką kitiems nuteistiesiems, kelti pavojų kitų asmenų gyvybei ar sveikatai, arba jei tai būtina teisės ir režimo pažeidimų prevencijos tikslais. Bausmių vykdymo kodekso 69 straipsnio 7 dalyje nurodytais pagrindais į kitą pataisos įstaigą laikinai perkelti nuteistieji šios įstaigos gyvenamosiose patalpose (kamerose) gali būti laikomi užrakinti nepriklausomai nuo to, kuriai grupei jie yra priskirti.“

1.2.4. Pakeičiu 18.15 papunktį ir jį išdėstau taip:

18.15. tausoti pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) turtą.“

1.2.5. Pakeičiu 20.5.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

20.5.6. tabako gaminių ir reikmenų (pypkę, popieriaus, filtrų), vienkartinį žiebtuvėlį, degtukų (išskyrus nepilnamečiams ir kartu su nepilnamečiais laikomiems dvidešimt ketverių metų amžiaus nesukakusiems nuteistiesiems, kurie laisvės atėmimo bausmę pradėjo atlikti būdami nepilnamečiai, taip pat asmenims, laikomiems laisvės atėmimo vietų ligoninėje);“.

1.2.6. Pakeičiu 20.5.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

20.5.13. informacijos, išskyrus įrašus, kuriuose propaguojamas smurtas ar žiaurumas, taip pat pornografinius įrašus, laikmenų (bendra turimų informacijos laikmenų talpa negali viršyti 35 GB);“.

1.2.7. Pakeičiu 20.5.15 papunktį ir jį išdėstau taip:

20.5.15. vaistinių preparatų, kuriais Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos viršininko nustatyta tvarka leidžiama prekiauti vaistinių preparatų mažmeninės prekybos įmonėms, vitaminų (gamintojų pakuotėmis, ne daugiau kaip 30 tablečių arba kapsulių), gydytojo rekomenduotų medicinos priemonių (nuteistiesiems, gavusiems rašytinį pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktoriaus leidimą įsigyti ir turėti medicinos priemonių);“.

1.2.8. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Paprastajai grupei priskirtiems nuteistiesiems (išskyrus atliekančius Bausmių vykdymo kodekso 142 straipsnio 2 dalyje nurodytą nuobaudą) leidžiama įsigyti ir pataisos įstaigoje (tardymo izoliatoriuje) turėti Taisyklių 20.1.1–20.1.9, 20.1.12, 20.1.17, 20.2, 20.3, 20.4.1, 20.4.3, 20.4.4, 20.4.6, 20.4.7 ir 20.5 papunkčiuose nurodytų asmeninių daiktų (išskyrus MP3 grotuvą), taip pat sausų dribsnių.“

1.2.9. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Paprastajai grupei priskirtiems nuteistiesiems (išskyrus atliekančius Bausmių vykdymo kodekso 142 straipsnio 2 dalyje nurodytą nuobaudą) leidžiama įsigyti ir pataisos įstaigoje (tardymo izoliatoriuje) turėti Taisyklių 20.1.1–20.1.9, 20.1.12, 20.1.17, 20.2, 20.3, 20.4.3, 20.4.4, 20.4.6, 20.4.7 ir 20.5 papunkčiuose nurodytų asmeninių daiktų (išskyrus MP3 grotuvą), taip pat sausų dribsnių.“

1.2.10. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Drausmės grupei priskirtiems nuteistiesiems (išskyrus nuteistuosius, atliekančius Bausmių vykdymo kodekso 142 straipsnio 2 dalyje nurodytą nuobaudą) leidžiama įsigyti ir pataisos įstaigoje (tardymo izoliatoriuje) turėti Taisyklių 20.1.1, 20.2, 20.3, 20.5.1, 20.5.3, 20.5.9, 20.5.12, 20.5.15 ir 20.5.16 papunkčiuose nurodytų asmeninių daiktų, taip pat vokų, pašto ženklų, religinės simbolikos, kalendorių, laiškų, rašymo popieriaus, sąsiuvinių ir rašymo reikmenų.“

1.2.11. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Nuteistiesiems, atliekantiems Bausmių vykdymo kodekso 142 straipsnio 2 dalyje nurodytą nuobaudą, neleidžiama įsigyti ir turėti asmeninių daiktų, išskyrus Taisyklių 20.2.1–20.2.5 papunkčiuose nurodytus asmeninius daiktus, vokus, pašto ženklus, rašymo priemonę ir popierių, rankšluostį, muilą, dantų pastą, dantų šepetėlį, šukas, nosinę (moterims – moterų higienos reikmenų), tualetinį popierių, sauskelnes, akinius arba kontaktinius lęšius ir jiems skirtas dėtuves bei kontaktinių lęšių priežiūros priemones, pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktoriaus nutarimo dėl nuobaudos skyrimo kopiją. Patalynė, čiužinys, pagalvė ir antklodė šiame punkte nurodytiems nuteistiesiems išduodama tik dienotvarkėje nustatytam miego laikui. Pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktorius privalo užtikrinti, kad nuteistųjų asmeniniai daiktai, kurių jie negali turėti atlikdami nuobaudą, bus saugiai laikomi visą nuobaudos atlikimo laiką. Greitai gendantys maisto produktai įdedami į šaldytuvą, o dėl natūralių sąlygų sugedę saugomi maisto produktai sunaikinami. Sunaikinus maisto produktus surašomas aktas, su kuriuo pasirašytinai supažindinamas nuteistasis, kuriam priklausė sunaikinti produktai.“

1.2.12. Papildau 391 punktu:

391. Nuteistajam, kuriam paskirta Bausmių vykdymo kodekso 142 straipsnio 2 dalyje nurodyta nuobauda, arba suimtajam, kuriam paskirta Suėmimo vykdymo įstatymo 34 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodyta nuobauda, prašant (išskyrus uždarant į kamerų tipo patalpas (drausmės izoliatorių) agresyviai besielgiančius nuteistuosius ir suimtuosius), sudaromos galimybės pačiam telefonu pranešti artimajam giminaičiui ar kitam asmeniui apie nuobaudos vykdymo pradžią. Ši teisė suimtajam suteikiama atsižvelgiant į Suėmimo vykdymo įstatymo 23 straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas. Apie nuteistojo (suimtojo) uždarymą į kamerų tipo patalpas (drausmės izoliatorių) jo prašymu nuteistojo (suimtojo) nurodytą artimąjį giminaitį ar kitą asmenį telefonu informuoja pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) administracija.“

1.2.13. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44. Nuteistiesiems, turintiems teisę gauti kelis trumpalaikius ar ilgalaikius pasimatymus per tam tikrą Bausmių vykdymo kodekso nustatytą laikotarpį, taip pat nuteistiesiems, kuriems paskatinimo tvarka suteiktas papildomas trumpalaikis ar ilgalaikis pasimatymas, šie pasimatymai gali vykti paeiliui be pertraukos, jei to pageidauja nuteistasis arba asmuo, kuris nori pasimatyti su nuteistuoju. Suimtiesiems tą pačią dieną gali būti suteikti ne daugiau kaip du pasimatymai iš eilės be pertraukos, jei to pageidauja suimtasis arba asmuo, kuris nori pasimatyti su suimtuoju. Nuteistasis (suimtasis) arba asmuo, kuris nori pasimatyti su nuteistuoju (suimtuoju), turi nurodyti kelių iš eilės pasimatymų be pertraukos poreikio motyvus.“

1.2.14. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. Per nuteistojo trumpalaikį pasimatymą ir suimtojo pasimatymą (išskyrus Suėmimo vykdymo įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytą pasimatymą) pasimatyti su nuteistuoju ir suimtuoju gali ne daugiau kaip trys asmenys.“

1.2.15. Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:

47. Į trumpalaikį pasimatymą su nuteistuoju, taip pat į pasimatymą su suimtuoju (išskyrus Suėmimo vykdymo įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytą pasimatymą) be suaugusiųjų palydos įleidžiami ne jaunesni kaip 16 metų amžiaus nuteistojo (suimtojo) vaikai ar įvaikiai.“

1.2.16. Pakeičiu 71 punktą ir jį išdėstau taip:

71. Nuteistojo prašymas išvykti už pataisos įstaigos teritorijos ribų teikiamas pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktoriui ne vėliau kaip likus penkioms darbo dienoms iki pageidaujamos išvykimo datos. Nuteistojo (suimtojo) prašymas išvykti už pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) teritorijos ribų dėl sutuoktinio, sugyventinio ar artimojo giminaičio mirties ar sunkios ligos, dėl kurios gresia pavojus ligonio gyvybei, taip pat dėl gaivalinės nelaimės, padariusios didelę materialinę žalą nuteistajam (suimtajam) ar jo sutuoktiniui, sugyventiniui arba artimiesiems giminaičiams, teikiamas ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki pageidaujamos išvykimo datos. Prie šiame punkte nurodytų prašymų (toliau – prašymas išvykti už pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) teritorijos ribų) pridedami dokumentai ar jų kopijos, patvirtinančios prašyme nurodytas aplinkybes.“

1.2.17. Pakeičiu X skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

X SKYRIUS

PERDUODAMŲ DAIKTŲ, GRYNŲJŲ PINIGŲ IR LABDAROS SIUNTŲ PRIĖMIMAS IR ĮTEIKIMAS (PASKIRSTYMAS) NUTEISTIESIEMS (SUIMTIESIEMS)“.

1.2.18. Pakeičiu 85 punktą ir jį išdėstau taip:

85. Asmuo, atnešęs nuteistajam (suimtajam) perduodamus daiktus, pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) administracijai pateikia prašymą dėl jų perdavimo nuteistajam (suimtajam). Kartu su šiuo prašymu pateikiamas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas.“

1.2.19. Pakeičiu 86 punktą ir jį išdėstau taip:

86. Pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) administracija nuteistajam (suimtajam) perduodamus daiktus patikrina atnešusio asmens akivaizdoje. Daiktai, kurių perdavimas nenustatytas Bausmių vykdymo kodekse (Suėmimo vykdymo įstatyme) ir Taisyklėse, grąžinami asmeniui, atnešusiam nuteistajam (suimtajam) perduodamus daiktus. Apie grąžintus daiktus pažymima asmens pateiktame prašyme dėl daiktų perdavimo.“

1.2.20. Pakeičiu 87 punktą ir jį išdėstau taip:

87. Nuteistajam (suimtajam) perduodami daiktai nepriimami, jeigu:

87.1. jie adresuoti nuteistiesiems (suimtiesiems), kurie neturi teisės gauti perduodamų daiktų;

87.2. vienu metu perduodami daiktai (visi kartu) sveria daugiau kaip 15 kg;

87.3. jie adresuoti nuteistiesiems (suimtiesiems), kurie paleisti iš pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) arba kurie perkelti į kitą pataisos įstaigą ar tardymo izoliatorių (kai perduodami daiktai gaunami ne pašto siunta), arba mirusiems nuteistiesiems (suimtiesiems).“

1.2.21. Pakeičiu 88 punktą ir jį išdėstau taip:

88. Paštu nuteistųjų (suimtųjų), kurie perkelti į kitą pataisos įstaigą ar tardymo izoliatorių, vardu gauti perduodami daiktai ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jų gavimo dienos persiunčiami įstaigai, į kurią perkelti nuteistieji (suimtieji).“

1.2.22. Pakeičiu 89 punktą ir jį išdėstau taip:

89. Pašto siunta nuteistojo (suimtojo), kurio vardu ji gauta, akivaizdoje atidaroma ir patikrinama, ar joje nėra daiktų, kurių perdavimas nenustatytas Bausmių vykdymo kodekse (Suėmimo vykdymo įstatyme) ir Taisyklėse.“

1.2.23. Pakeičiu 90 punktą ir jį išdėstau taip:

90. Paštu gautoje siuntoje rasti daiktai, kurių perdavimas Bausmių vykdymo kodekse (Suėmimo vykdymo įstatyme) ir Taisyklėse nenumatytas (išskyrus pinigus ir vertingus daiktus), sunaikinami, jeigu dėl jų nepradedamas ikiteisminis tyrimas arba administracinė teisena, o rasti pinigai ir vertingi daiktai perduodami į pataisos įstaigos socialinės paramos nuteistiesiems (suimtiesiems) fondą.“

1.2.24. Pakeičiu 91 punktą ir jį išdėstau taip:

91. Nuteistajam (suimtajam) perduodami daiktai įteikiami pasirašytinai. Kai nuteistasis (suimtasis) atlieka Bausmių vykdymo kodekso 142 straipsnio 2 dalyje (Suėmimo vykdymo įstatymo 34 straipsnio 1 dalies 4 punkte) nurodytą nuobaudą, jam pageidaujant perduodami tik tie perduoti daiktai, kuriuos jis gali turėti, o kiti daiktai jam perduodami ne vėliau kaip kitą darbo dieną po nuobaudos atlikimo ar jos vykdymo nutraukimo.“

1.2.25. Pakeičiu 110 punktą ir jį išdėstau taip:

110. Apie suimtojo prašymą suteikti jam galimybę sudaryti santuoką tardymo izoliatoriaus (pataisos įstaigos) administracija privalo nedelsdama raštu pranešti šio suimtojo ikiteisminiam tyrimui vadovaujančiam ar jį atliekančiam prokurorui arba teismui, kurio žinioje yra byla.“

1.2.26. Pakeičiu XIX skyrių ir jį išdėstau taip:

XIX SKYRIUS

PATAISOS PAREIGŪNŲ ĮGALIOJIMAI SKIRIANT SUIMTIESIEMS PASKATINIMO PRIEMONES IR NUOBAUDAS

 

144. Pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktorius turi teisę suimtiesiems skirti visas paskatinimo priemones ir nuobaudas, nustatytas Suėmimo vykdymo įstatyme.

145. Pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktoriaus pavaduotojas, atsakingas už suimtųjų užimtumą ir socialinių poreikių tenkinimą, turi teisę suimtiesiems skirti paskatinimo priemones, nustatytas Suėmimo vykdymo įstatymo 33 straipsnio 2 ir 3 punktuose.“

1.2.27. Pripažįstu netekusiu galios XX skyrių.

1.2.28. Pakeičiu 160.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

160.1. nuteistųjų (suimtųjų) turimų asmeninių daiktų, jų išvykų už pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) teritorijos ribų ar į namus, paskatinimo priemonių ir nuobaudų, laiškų, perduodamų daiktų, telefoninių pokalbių ir pasimatymų, leidimų įeiti į pataisos įstaigą (tardymo izoliatorių) ir išeiti iš jos apskaitos tvarką;“.

1.2.29. Papildau 161 punktu:

161. Pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktorius turi teisę sudaryti komisiją, patariančią jam nuteistųjų (suimtųjų) skatinimo priemonių ir nuobaudų parinkimo ar kitais su nuteistojo teisinės padėties pokyčiais susijusiais klausimais. Šios komisijos siūlymai pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktoriui yra neprivalomi. Šios komisijos nuostatus tvirtina pataisos įstaigos (tardymo izoliatoriaus) direktorius.“  

2Nustatau, kad:

2.1. šio įsakymo 1.2.27 ir 1.2.29 papunkčiai įsigalioja 2020 m. spalio 1 d.

2.2. šio įsakymo 1.2.9 papunktis įsigalioja 2021 m. birželio 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                                             Elvinas Jankevičius