LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2019 M. VASARIO 19 D. ĮSAKYMO NR. A1-103 „DĖL BŪSTO PRITAIKYMO NEĮGALIESIEMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

 

2021 m. vasario 3 d. Nr. A1-104

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. vasario 19 d. įsakymu Nr. A1-103 „Dėl Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.    Pakeičiu 6.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.5. dėl daiktinės teisės į būstą, šių teisių suvaržymo nėra iškelta byla (pavyzdžiui, dėl arešto, nuosavybės nustatymo ir t. t.), išskyrus atvejus, kai yra patvirtinta būsto naudojimosi tvarka ir gautas kreditoriaus leidimas ir (ar) būsto bendraturčių sutikimai dėl būsto pritaikymo;“.

2.    Pakeičiu 9.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

9.2. būsto išorėje:

9.2.1. buitiniai biologiniai valymo įrenginiai ir jų montavimas, nuotekų įvado prijungimas prie buitinių nuotekų tinklo, esančio ne toliau kaip 25 metrai (arba toliau nei 25 metrai, jeigu prijungimo išlaidas, atsiradusias viršijus šį atstumą, apmoka pats pareiškėjas) iki individualaus gyvenamojo namo arba buto;

9.2.2. vandentiekio įrenginiai ir jo įvado iki gyvenamojo namo arba buto iš vandens šulinio, gręžinio ar centralizuoto vandentiekio tinklo, esančio ne toliau kaip 25 metrai (arba toliau nei 25 metrai, jeigu prijungimo išlaidas, atsiradusias viršijus šį atstumą, apmoka pats pareiškėjas) iki individualaus gyvenamojo namo arba buto, įrengimas.“

3. Papildau 121 punktu:

121. Komisijos sprendimu, atsižvelgiant į individualius neįgaliojo, turinčio teisę į būsto pritaikymą, poreikius, įvertintus pagal neįgaliojo fizines galimybes ir nurodytus Būsto pritaikymo neįgaliajam poreikio vertinimo akte (Aprašo 1 priedas), gali būti papildomai perkama kita įranga ir (ar) atliekami kiti būsto bei gyvenamosios aplinkos pritaikymo neįgaliajam darbai, neišvardyti Aprašo 9–12 punktuose, tačiau būtini jam gyventi savarankiškai. Papildomai perkamos įrangos ir (ar) atliekamų kitų būsto bei gyvenamosios aplinkos pritaikymo darbų sąrašas turi būti suderintas su Neįgaliųjų reikalų departamentu.“

4. Pakeičiu 16.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.4. atsižvelgdama į patvirtintas būsto pritaikymo eiles ir einamiesiems metams skirtas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšas, ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 1 d. sudaro ir tvirtina einamaisiais metais siūlomų pritaikyti būstų sąrašą. Komisija siūlomų pritaikyti būstų sąrašą gali papildyti, vadovaudamasi Aprašo 38 punktu. Jei Komisija dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbto karantino ar ekstremaliosios situacijos visoje šalyje metu įvestų apribojimų negali įvykdyti šiame papunktyje nustatytų reikalavimų, jie turi būti įvykdyti ne vėliau nei per vieną mėnesį nuo tokių apribojimų atšaukimo;“.

5. Papildau 16.11 papunkčiu:

16.11. vadovaudamasi Aprašo 121 punktu ir gavusi Neįgaliųjų reikalų departamento pritarimą, priima sprendimą dėl papildomai perkamos įrangos ir (ar) atliekamų būsto bei gyvenamosios aplinkos pritaikymo darbų neįgaliajam, kurie neišvardyti Aprašo 9–12  punktuose.“

6. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:

38. Būsto pritaikymo darbų projektus (jei tokie buvo rengiami), preliminarius darbų aprašus, išlaidų sąmatas, aktą bei Aprašo 18 ir 29 punktuose nurodytus dokumentus savivaldybės administracija ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo jų parengimo ar gavimo dienos pateikia svarstyti komisijai artimiausiame jos posėdyje. Komisija sprendimą dėl būsto pritaikymo (arba jo nepritaikymo), dėl būsto pritaikymo preliminaraus darbų aprašo ir išlaidų sąmatos patvirtinimo arba nepatvirtinimo priima ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 1 d. Jei Komisija dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbto karantino ar ekstremaliosios situacijos visoje šalyje metu įvestų apribojimų negali įvykdyti šiame papunktyje nustatytų reikalavimų, jie turi būti įvykdyti ne vėliau nei per vieną mėnesį nuo tokių apribojimų atšaukimo. Jei neįgaliojo eilė pritaikyti būstą praleidžiama, apie tai neįgalusis ir pareiškėjas informuojami raštu, nurodant eilės praleidimo motyvus. Jei savivaldybės administracija gauna papildomą finansavimą iš valstybės biudžeto ar gali skirti papildomų lėšų iš savivaldybės biudžeto, gali būti nagrinėjami pareiškėjų Prašymai, kurie nebuvo išnagrinėti iki birželio 1 d.“

7. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Savivaldybės administracija, atsižvelgdama į komisijos priimtus sprendimus pritaikyti būstą, būsto pritaikymo darbus organizuoja tiems pareiškėjams, kurie nepasirašė Sutarties dėl savarankiško būsto pritaikymo, išskyrus 741 punkte nurodytą atvejį, kai dalį būsto pritaikymo darbų organizuoja savivaldybės administracija, arba nenusprendė vietoj nepritaikyto neįgaliojo poreikiams būsto įsigyti jų poreikius atitinkantį būstą.“

8. Pripažįstu netekusiu galios 45 punktą.

9. Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:

53. Netinkamos finansuoti taip pat yra Apraše nenumatytos papildomos būsto pritaikymo išlaidos, kurios iš valstybės biudžeto lėšų pagal Aprašą nekompensuojamos, tačiau gali būti dengiamos iš kitų šaltinių, išskyrus Aprašo 121 punkte nurodytas išlaidas.“

10. Pakeičiu 56 punktą ir jį išdėstau taip:

56. Vienam pareiškėjui būsto pritaikymo išlaidoms dengti iš valstybės biudžeto gali būti skiriama ne didesnė kaip 155 bazinių socialinių išmokų dydžio suma, išskyrus Aprašo 59.1.1 ir 59.6 papunkčiuose nurodytus atvejus. Apskaičiuojant maksimalią sumą, taikomas komisijos sprendimo tenkinti būsto pritaikymo poreikį priėmimo dieną galiojantis bazinės socialinės išmokos dydis, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Pasikeitus bazinės socialinės išmokos dydžiui, komisijai priimant sprendimą apskaičiuota maksimali būsto pritaikymo suma neperskaičiuojama.“

11. Pakeičiu 59.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

59.1. vieno keltuvo (lifto) ar bet kurio tipo mobilaus keltuvo (taip pat ir laiptų kopiklio) pirkimo arba gamybos ir įrengimo (išmontavimo, kad jį būtų galima panaudoti kitų neįgaliųjų poreikiams tenkinti) išlaidoms:

59.1.1. iš valstybės biudžeto lėšų – ne daugiau kaip 60 procentų, bet:

59.1.1.1. ne daugiau kaip 105 bazinių socialinių išmokų dydžio suma vieno bet kurio tipo mobilaus keltuvo (įskaitant laiptų kopiklį) pirkimo išlaidoms;

59.1.1.2. ne daugiau kaip 170 bazinių socialinių išmokų dydžio suma, jei keltuvo (lifto) pirkimą ir įrengimą organizuoja savivaldybės administracija;

59.1.1.3. ne daugiau kaip 90 bazinių socialinių išmokų dydžio suma keltuvui (liftui), kurio kėlimo aukštis – iki namo antžeminės dalies pirmojo aukšto, ir ne daugiau kaip 170 bazinių socialinių išmokų dydžio suma keltuvui (liftui), kurio kėlimo aukštis – aukščiau nei namo antžeminės dalies pirmasis aukštas, jei keltuvo (lifto) pirkimą ir įrengimą organizuoja pats pareiškėjas;

59.1.2. iš savivaldybės biudžeto lėšų – ne mažiau kaip 40 procentų;“.

12. Papildau 59.7.5 papunkčiu:

59.7.5. Komisijos sprendimu papildomai perkamai kitai įrangai ir (ar) atliekamiems kitiems būsto bei gyvenamosios aplinkos pritaikymo neįgaliajam darbams, neišvardytiems Aprašo 9–12 punktuose, – ne daugiau kaip 60 procentų iš valstybės biudžeto lėšų, iš savivaldybės biudžeto lėšų – ne mažiau kaip 40 procentų.“

13. Pakeičiu IX skyrių ir jį išdėstau taip:

IX SKYRIUS

PARAIŠKOS NAGRINĖJIMAS, FINANSAVIMO SKYRIMAS, ATSISKAITYMAS

UŽ LĖŠŲ PANAUDOJIMĄ

 

61. Neįgaliųjų reikalų departamentas su savivaldybės administracija iki savivaldybės administracijos paraiškų pateikimo Neįgaliųjų reikalų departamentui Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus nustatyta tvarka sudaro būsto pritaikymo neįgaliesiems finansavimo sutartį.

62. Valstybės biudžeto lėšos būstui neįgaliesiems pritaikyti paskirstomos atsižvelgiant į savivaldybėje gautų Prašymų skaičių einamųjų metų sausio 1 d. Savivaldybių administracijos iki einamųjų metų sausio 15 d. teikia Neįgaliųjų reikalų departamentui informaciją apie savivaldybėje gautų Prašymų skaičių einamųjų metų sausio 1 d. Prireikus patikrinti prašomų biudžeto lėšų būstui neįgaliesiems pritaikyti pagrįstumą, Neįgaliųjų reikalų departamentas gali pareikalauti iš savivaldybės administracijos pateikti vardinius būsto pritaikymo laukiančių asmenų sąrašus (sąrašuose nurodomi eilėse laukiančių asmenų vardai ir pavardės). Neįgaliųjų reikalų departamentas, gavęs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informaciją apie būstui neįgaliesiems pritaikyti skirtų valstybės biudžeto lėšų dydį, šias lėšas paskirsto savivaldybėms ir apie tai raštu informuoja jų administracijas. Savivaldybės administracija, gavusi Neįgaliųjų reikalų departamento informaciją apie skirtas valstybės biudžeto lėšas, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo šios informacijos gavimo dienos raštu informuoja Neįgaliųjų reikalų departamentą, kiek skirtų lėšų planuoja panaudoti. Einamųjų metų paraiškas savivaldybės administracija gali pateikti ne vėliau kaip iki einamųjų metų liepos 15 d., o skyrus papildomų valstybės biudžeto lėšų patikslintos paraiškos Neįgaliųjų reikalų departamentui teikiamos Aprašo 66 punkte nustatytais terminais.

63. Neįgaliųjų reikalų departamentas, gavęs iš savivaldybės administracijos paraišką:

63.1. per 5 darbo dienas nuo paraiškos gavimo dienos patikrina, kaip užpildyta paraiškos forma. Nustatęs, kad paraiškoje yra netikslumų, jis per 2 darbo dienas nuo šios aplinkybės paaiškėjimo dienos kreipiasi į savivaldybės administraciją dėl nustatytų netikslumų paraiškoje patikslinimo;

63.2. prireikus prašo savivaldybės administracijos pateikti komisijos sprendimų dėl būsto pritaikymo poreikio tenkinimo ir būsto pritaikymo darbų bei išlaidų aprašų kopijas. Šiuos dokumentus savivaldybės administracija privalo pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tokio prašymo iš Neįgaliųjų reikalų departamento gavimo dienos;

63.3. gali pateikti pastabas savivaldybės administracijai, reikalauti patikslinti Aprašo 63.2 papunktyje nurodytus dokumentus;

63.4. paraiškas, kurios buvo tikslinamos, įvertina per 5 darbo dienas nuo paskutinio patikslinimo gavimo dienos.

64. Savivaldybių administracijos Neįgaliųjų reikalų departamentui teikia:

64.1. finansines būsto pritaikymo ataskaitas kartą per ketvirtį iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 8 d.;

64.2. pranešimus apie skirtų valstybės biudžeto lėšų būstams pritaikyti grąžinimą ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 1 d.

65. Savivaldybės administracija gali Neįgaliųjų reikalų departamentui teikti prašymus dėl papildomų lėšų skyrimo iš valstybės biudžeto šiais atvejais tokiais terminais:

65.1. atsiradus papildomam lėšų poreikiui ir (ar) atsiradus papildomų pareiškėjų Prašymų – ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 15 d.;

65.2. gavusi informaciją iš Neįgaliųjų reikalų departamento, kad yra skirta papildomų lėšų iš valstybės biudžeto arba jų atsisako kitos savivaldybės, – iki einamojo ketvirčio pabaigos nuo tokio informacijos gavimo, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 15 d.

66. Savivaldybės administracija, gavusi Neįgaliųjų reikalų departamento informaciją apie skirtas papildomas valstybės biudžeto lėšas, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų teikia patikslintas paraiškas.

661. Neįgaliųjų reikalų departamento papildomai skirtos valstybės biudžeto lėšos gali būti skiriamos būstams pritaikyti arba kitais metais numatomų pritaikyti būstų pritaikymo eskiziniams brėžiniams, projektams, darbų ir išlaidų aprašams rengti, keltuvų (liftų) įsigijimo išlaidoms apmokėti avansu.“

14. Pakeičiu 70 punktą ir jį išdėstau taip:

70. Apskaičiuojant būsto pritaikymo išlaidas, neįtraukiamas pirkimo ir (arba) importo PVM, kurį prekių tiekėjai ar paslaugų teikėjai gali susigrąžinti, t. y. įtraukti į PVM atskaitą.“

15. Pripažįstu netekusiu galios 73.2.3 papunktį.

16. Papildau 741 punktu:

741. Pareiškėjas turi teisę organizuoti būsto pritaikymo darbus savarankiškai neįskaitant keltuvų (liftų) pirkimo ir įrengimo, nors jam ir buvo nustatytas keltuvo (lifto) įrengimo poreikis. Tokiu atveju keltuvų (liftų) pirkimą ir įrengimą organizuoja savivaldybės administracija, vadovaudamasi Aprašo 40 ir 42 punkto bei VIII skyriaus nuostatomis.“

17. Pakeičiu 75 punktą ir jį išdėstau taip:

75. Savarankiškai atliekami būsto pritaikymo darbai turi būti vykdomi pagal komisijos patvirtintą statybos darbų specialisto parengtą preliminarų būsto pritaikymo darbų aprašą ir išlaidų sąmatą. Savivaldybės administracija, gavusi pareiškėjo pateiktą būsto pritaikymo darbų apmokėjimo dokumentą ar dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitą faktūrą, išankstinę sąskaitą faktūrą, perdavimo–priėmimo aktą, pirkimo–pardavimo kvitą, čekį), kuriame (kuriuose) nurodytas būsto pritaikymo darbų sąrašas ir šių darbų kaina, turi teisę pareiškėjui išmokėti iki 40 procentų šiame apmokėjimo dokumente nurodytos išlaidų sumos (į pareiškėjo nurodytą sąskaitą). Išlaidos pagal apmokėjimo dokumentą ar dokumentus gali būti dengiamos tik einamaisiais metais pritaikomiems būstams ir naudojamos savivaldybės ar valstybės biudžetų lėšos. Likusi suma pareiškėjui išmokama vadovaujantis Aprašo 78 punkte nustatyta tvarka.“

18. Pakeičiu 78 punktą ir jį išdėstau taip:

78. Savivaldybės administracija, gavusi komisijos pasirašytą darbų užbaigimo aktą, padengia būsto pritaikymo išlaidas, pagal pateiktą (-us) mokėjimo dokumentą (-us) (sąskaita faktūra, sąskaita faktūra, kurioje nurodytas apmokėjimo termino atidėjimas, perdavimo–priėmimo aktas, pirkimo–pardavimo kvitas, čekiai) perveda lėšas į pareiškėjo nurodytą sąskaitą. Mokėjimo dokumente ar dokumentuose turi būti nurodytas Sutartį dėl savarankiško būsto pritaikymo pasirašiusio pareiškėjo vardas ir pavardė arba fizinio (juridinio) asmens vardas, pavardė (pavadinimas), su kuriuo pareiškėjas yra sudaręs sutartį dėl būsto pritaikymo darbų atlikimo. Jei buvo pritaikytas būstas, neįtrauktas į einamaisiais metais pritaikomų būstų sąrašą, būsto pritaikymo išlaidų suma, neviršijanti Sutartyje dėl savarankiško būsto pritaikymo nurodytos sumos, pervedama pareiškėjui tik tuomet, kai būstas įtraukiamas į einamaisiais metais pritaikomų būstų sąrašą.“

19. Pripažįstu netekusiu galios 97.2 papunktį.

20. Papildau 1 priedą 201 punktu:

201. Ar neįgaliajam reikalinga papildoma kita įranga ir (ar) kiti būsto bei gyvenamosios aplinkos pritaikymo neįgaliajam darbai, neišvardyti Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašo 9–12 punktuose?

ne

taip

________________________________________________________________

(konkrečiai aprašyti, kokia reikalinga papildoma kita įranga ir (ar) kiti būsto bei gyvenamosios aplinkos pritaikymo darbai)“.

21. Pakeičiu 1 priedo 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Pareiškėjas ketina:

būsto pritaikymą organizuoti savarankiškai

keisti būstą į jo poreikiams pritaikytą būstą

būsto pritaikymą organizuoti savarankiškai neįskaitant keltuvų (liftų) pirkimo ir įrengimo, nors jam ir buvo nustatytas keltuvo (lifto) įrengimo poreikis“.

22. Papildau 4 priedą 3.5 papunkčiu:

3.5. pateikus savivaldybės administracijai būsto pritaikymo darbų apmokėjimo dokumentą ar dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitą faktūrą, išankstinę sąskaitą faktūrą, perdavimo–priėmimo aktą, pirkimo–pardavimo kvitą, čekį), kuriame (kuriuose) nurodytas būsto pritaikymo darbų sąrašas ir šių darbų kaina, turi teisę gauti iki 40 procentų šiame apmokėjimo dokumente nurodytos išlaidų sumos, kuri pervedama į Darbų organizatoriaus nurodytą sąskaitą. Gali būti dengiamos tik einamaisiais metais pritaikomiems būstams patiriamos išlaidos.“

23. Papildau 4 priedą 5.5 papunkčiu:

5.5. gavusi Darbų organizatoriaus būsto pritaikymo darbų apmokėjimo dokumentą ar dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitą faktūrą, išankstinę sąskaitą faktūrą, perdavimo–priėmimo aktą, pirkimo–pardavimo kvitą, čekį), kuriame (kuriuose) nurodytas būsto pritaikymo darbų sąrašas ir šių darbų kaina, pervesti iki 40 procentų šiame apmokėjimo dokumente nurodytos išlaidų sumos į Darbų organizatoriaus nurodytą sąskaitą. Gali būti dengiamos tik einamaisiais metais pritaikomiems būstams patiriamos išlaidos.“

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                    Monika Navickienė