image001

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SOCIALINIŲ IR KITŲ GARANTIJŲ, SUSIJUSIŲ SU DARBU LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖSE ATSTOVYBĖSE, KONSULINĖSE ĮSTAIGOSE IR SPECIALIOSIOSE MISIJOSE, SUTEIKIMO IR JŲ TAIKYMO, IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMO, APMOKĖJIMO IR KOMPENSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. rugpjūčio 29 d. Nr. V-274

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 3 ir 4 dalimis, 86 straipsnio 2 dalimi, 89 straipsnio 8, 9, 12, 13 ir 14 dalimis, 90 straipsniu, 901 straipsnio 1 ir 2 dalimis bei 97 straipsnio 4 ir 5 dalimis,

1. T v i r t i n u Socialinių ir kitų garantijų, susijusių su darbu Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir specialiosiose misijose, suteikimo ir jų taikymo, išlaidų apskaičiavimo, apmokėjimo ir kompensavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2022 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Užsienio reikalų ministras                                                                      Gabrielius Landsbergis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų

ministro 2022 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu

Nr. V-274

 

 

SOCIALINIŲ IR KITŲ GARANTIJŲ, SUSIJUSIŲ SU DARBU LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖSE ATSTOVYBĖSE, KONSULINĖSE ĮSTAIGOSE IR SPECIALIOSIOSE MISIJOSE, SUTEIKIMO IR JŲ TAIKYMO, IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMO, APMOKĖJIMO IR KOMPENSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinių ir kitų garantijų, susijusių su darbu Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir specialiosiose misijose, suteikimo ir jų taikymo, išlaidų apskaičiavimo, apmokėjimo ir kompensavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių, Lietuvos Respublikos konsulinių įstaigų ir Lietuvos Respublikos specialiųjų misijų (toliau kartu – atstovybė) personalo nariams ir Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 1 dalyje nurodytiems jų šeimos nariams (toliau – šeimos nariai) Diplomatinės tarnybos įstatyme nustatytų socialinių ir kitų garantijų (toliau kartu – garantijos) suteikimo ir jų taikymo, išlaidų apskaičiavimo, apmokėjimo ir kompensavimo tvarką.

2. Aprašas taikomas šiems atstovybių personalo nariams:

2.1. diplomatams, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos valstybės tarnautojams (toliau – URM valstybės tarnautojai) ir darbuotojams, nurodytiems Diplomatinės tarnybos įstatymo 17 straipsnio 4 dalyje (toliau – darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis) (toliau visi kartu – URM darbuotojai);

2.2. Lietuvos Respublikos specialiesiems atašė ir jų pavaduotojams, kitiems valstybės tarnautojams ir žvalgybos pareigūnams (toliau kartu – kiti valstybės tarnautojai).

3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Diplomatinės tarnybos įstatyme.

4. Sprendimą dėl garantijų URM darbuotojams suteikimo ir jų taikymo, išlaidų apskaičiavimo, apmokėjimo ir kompensavimo priima atstovybės vadovas, o sprendimą dėl garantijų kitiems valstybės tarnautojams suteikimo ir jų taikymo, išlaidų apskaičiavimo, apmokėjimo ir kompensavimo priima Lietuvos Respublikos valstybės institucijos ar įstaigos, paskyrusios, priėmusios ar perkėlusios kitą valstybės tarnautoją į pareigas atstovybėje (toliau – atitinkama institucija), vadovas ar jo įgaliotas asmuo (toliau kartu – atitinkamos institucijos vadovas), jeigu Aprašas ar kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai nenustato kitaip.

5. Garantijos diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui taikomos jo darbo atstovybėje laikotarpiu, o jo šeimos nariams – nuo šeimos narių atvykimo į valstybę, kurioje akredituota atstovybė (toliau ‒ priimančioji valstybė), kartu gyventi su diplomatu, URM valstybės tarnautoju ar kitu valstybės tarnautoju dienos, bet ne anksčiau kaip nuo pirmos diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje dienos ir ne ilgiau kaip iki šeimos narių išvykimo iš priimančiosios valstybės dienos (įskaitytinai).

Kai diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo persikėlimo atostogos ar jų dalis yra iki diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo iš pareigų atstovybėje į pareigas Užsienio reikalų ministerijoje ar kitoje atstovybėje ar atitinkamoje institucijoje dienos, šeimos nariams išvykstant persikėlimo atostogų metu, garantijos šeimos nariams taikomos ir persikėlimo atostogų metu, bet ne ilgiau kaip iki paskutinės diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje dienos (įskaitytinai).

Kai diplomato tarnybos sutartis buvo nutraukta ar terminuota diplomato tarnybos sutartis pasibaigė ar buvo nutraukta, ar kai URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas atsistatydina (atleidžiamas) iš pareigų atstovybėje, garantijos diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui ir jo šeimos nariams taikomos ne ilgiau kaip iki paskutinės diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje dienos (įskaitytinai).

Garantijos diplomatams, URM valstybės tarnautojams ar kitiems valstybės tarnautojams ir jų šeimos nariams taikomos ir laikino jų išvykimo iš priimančiosios valstybės metu. Diplomatų, URM valstybės tarnautojų ir kitų valstybės tarnautojų, pasiųstų į komandiruotę į Lietuvos Respubliką, ir jų šeimos narių laikino grįžimo į Lietuvos Respubliką garantijos taikomos Aprašo XIII skyriuje nustatyta tvarka.

Buvusio diplomato, buvusio URM valstybės tarnautojo ir buvusio kito valstybės tarnautojo ir (ar) jo šeimos narių persikėlimo į Lietuvos Respubliką išlaidos, mirusio ar žuvusio diplomato asmeninio krovinio nugabenimo į Lietuvos Respubliką ir jo šeimos narių persikėlimo į Lietuvos Respubliką išlaidos apmokamos ar kompensuojamos, kitos garantijos mirusio ar žuvusio diplomato šeimos nariams taikomos Aprašo XIV skyriuje nustatyta tvarka.

Kai diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas atšaukiamas iš pareigų atstovybėje atsižvelgiant į priimančiosios valstybės pranešimą, garantijos taikomos Aprašo XII skyriuje nustatyta tvarka.

Darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį, garantijos taikomos darbo sutartyje nustatytą laikotarpį.

6. Diplomato, URM valstybės tarnautojo raštišku prašymu atstovybė gali išmokėti avansą, užstatą ir kitas išmokas, nurodytas Aprašo 24, 36 punktuose (esant juose nustatytoms sąlygoms) ir 46  punkte, iki diplomato, URM valstybės tarnautojo darbo atstovybėje pradžios, bet ne anksčiau kaip 3 mėnesiai iki įsakyme ar potvarkyje nurodytos diplomato, URM valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę datos.

Kito valstybės tarnautojo raštišku prašymu atitinkama institucija gali išmokėti avansą, užstatą ir kitas išmokas, nurodytas Aprašo 24, 36 punktuose (esant juose nustatytoms sąlygoms) ir 46 punkte, iki kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje pradžios, bet ne anksčiau kaip 3 mėnesiai iki įsakyme ar potvarkyje nurodytos kito valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę datos.

Jeigu išmokėjus avansą, užstatą ar kitas išmokas, nurodytas Aprašo 24, 36 ir 46 punktuose, pasikeičia aplinkybės dėl diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę, išskyrus atvejus, kai tokios aplinkybės pasikeičia ne dėl diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo valios ar kaltės, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas grąžina jam išmokėtą avansą, užstatą ir kitas išmokas, nurodytas Aprašo 24, 36 ir 46 punktuose, atstovybei ar atitinkamai institucijai.

 

II SKYRIUS

IKIMOKYKLINIO UGDYMO, PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO IR MOKYMOSI IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMAS, JŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS

 

7. Diplomatinės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 2‒5 punktuose nurodytų šeimos narių, taip pat vaikų, kurių globėju ar rūpintoju įstatymų nustatyta tvarka yra paskirtas diplomatas ar kitas valstybės tarnautojas ar jų sutuoktiniai arba partneriai, (toliau kartu – vaikai), ikimokyklinio ugdymo išlaidų, priešmokyklinio ugdymo išlaidų ir mokymosi išlaidų apmokėjimas ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigai (toliau kartu – ugdymo įstaiga) ar kompensavimas (toliau kartu šiame skyriuje – kompensavimas) diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui atliekamas pagal diplomato ar URM valstybės tarnautojo pateiktą raštišką prašymą atstovybės vadovui ar kito valstybės tarnautojo pateiktą raštišką prašymą atitinkamos institucijos vadovui.

Prašymą apmokėti ugdymo įstaigai diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas pateikia ne vėliau kaip likus 10 darbo dienų iki išlaidas pagrindžiančiuose dokumentuose nurodyto mokėjimo termino pabaigos. Jeigu diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas negali pateikti prašymo per nustatytą terminą dėl objektyvių priežasčių (liga, komandiruotė ir pan.), prašymą jis pateikia ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo objektyvios priežasties išnykimo dienos. Nepateikęs prašymo nustatytais terminais, jei dėl to susidaro delspinigiai ar baudos, šias baudas ir delspinigius diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas apmoka savo asmeninėmis lėšomis.

Prašymą kompensuoti diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo patirtas ikimokyklinio ugdymo išlaidas, priešmokyklinio ugdymo išlaidas ar mokymosi išlaidas diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas pateikia ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo šių išlaidų apmokėjimo ugdymo įstaigai dienos.

8. Ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidas ar mokėjimo poreikį patvirtinantys dokumentai:

8.1. sutartis su ugdymo įstaiga;

8.2. sąskaita arba sąskaita faktūra ar kitas ūkinę operaciją patvirtinantis apskaitos dokumentas;

8.3. mokėjimą patvirtinantis dokumentas (sąskaitos banke išrašas, pinigų gavimo kvitas ir pan.).

9. Atstovybė ar atitinkamos institucijos vadovas, gavęs dokumentą, nurodytą Aprašo 8.1 ir (ar) 8.2 papunktyje, per 10 darbo dienų nuo dokumento gavimo atlieka mokėjimą ugdymo įstaigai. Atstovybė ar atitinkamos institucijos vadovas, gavęs dokumentą, nurodytą Aprašo 8.1 ir (ar) 8.2 papunktyje, ir dokumentą, nurodytą Aprašo 8.3 papunktyje, per 10 darbo dienų nuo dokumentų gavimo dienos atlieka mokėjimą atitinkamai diplomatui ar URM valstybės tarnautojui bei kitam valstybės tarnautojui.

10. Jaunesnio kaip 5 metų amžiaus vaiko priešmokyklinio ugdymo poreikis pagrindžiamas priešmokyklinio ugdymo įstaigos pažyma arba pagal priimančiosios valstybės švietimo sistemą privaloma vaiko iki 5 metų amžiaus priešmokyklinio ugdymo programa, kurią kartu su Aprašo 7 ir 8 punktuose nurodytais dokumentais diplomatas ar URM valstybės tarnautojas pateikia atstovybės vadovui, kitas valstybės tarnautojas – atitinkamos institucijos vadovui.

11. Visi ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidų skaičiavimai atliekami taikant atstovybės ar atitinkamos institucijos atsiskaitymo su ugdymo įstaiga ar diplomatu, URM valstybės tarnautoju ar kitu valstybės tarnautoju dienos Europos Centrinio Banko paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį arba Lietuvos banko paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį tais atvejais, kai orientacinio euro ir užsienio valiutos santykio Europos Centrinis Bankas neskelbia (toliau – buhalterinis kursas).

12. Ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos kompensuojamos vienu iš atstovybės arba atitinkamos institucijos vadovo pasirinktų būdų:

12.1. kompensuojamoji išlaidų dalis diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo prašymu gali būti jam išmokama pagal jo pateiktą Aprašo 8.1 ir (ar) 8.2 papunkčiuose ir 8.3 papunktyje nurodytus dokumentus;

12.2. diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas elektroniniu paštu ar raštu suderinęs priklausančią mokėti išlaidų sumą su atstovybės darbuotoju, atsakingu už finansų valdymą, arba atitinkamos institucijos atsakingu asmeniu, į atstovybės ar atitinkamos institucijos sąskaitą banke perveda jam priklausančią mokėti išlaidų dalį eurais, o atstovybė ar atitinkama institucija, gavusi įmokos dalį, apmoka visą išlaidų sumą ugdymo įstaigai. Jeigu atstovybė ar atitinkama institucija apmoka sąskaitą užsienio valiuta, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas perveda į atstovybės ar atitinkamos institucijos sąskaitą banke ar įmoka į kasą jam priklausančią mokėti išlaidų dalį eurais arba užsienio valiuta mokėjimo ugdymo įstaigai dieną.

13. Kai į atstovybę skiriamo (paskirto) ar perkeliamo (perkelto) diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo prašymu išmokamas avansas pagal Aprašo 24 punktą, kompensuojamų ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidų avanso suma skaičiuojama taikant avanso išmokėjimo dienos buhalterinį kursą, o kitiems mokėjimams taikomas vienas iš Aprašo 12 punkte nurodytų skaičiavimo būdų.

Gavus išlaidas patvirtinančius dokumentus, išlaidos pripažįstamos sąnaudomis atitinkamai pagal laikotarpį, už kurį suteiktos ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi paslaugos.

14. Jei toje pačioje ar skirtingose atstovybėse dirba kartu gyvenantys sutuoktiniai arba partneriai diplomatai, URM valstybės tarnautojai, kiti valstybės tarnautojai (kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka) (toliau – partneris), ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos kompensuojamos sutuoktinių arba partnerių pasirinkimu vienam iš jų, pateikus prašymą atitinkamai atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui.

15. Kompensuojamos šios ikimokyklinio ugdymo išlaidos:

15.1. ikimokyklinio ugdymo mokestis, įskaitant mokestį už pailgintos dienos grupę;

15.2. lietuvių kalbos mokymosi išlaidos;

15.3. registracijos, stojamieji mokesčiai;

15.4. mokestis už kelionę į ir iš ikimokyklinio ugdymo įstaigos, jeigu kelionę organizuoja ikimokyklinio ugdymo įstaiga ar ugdymo įstaigą aptarnaujanti transporto įmonė ar organizacija;

15.5. maitinimo išlaidos, jeigu maitinimą organizuoja ikimokyklinio ugdymo įstaiga ar ugdymo įstaigą aptarnaujanti maitinimo įmonė;

15.6. vaikų, turinčių negalią ir (ar) specialiųjų ugdymosi poreikių, papildomos išlaidos, kurias ikimokyklinio ugdymo įstaiga nustato kaip privalomas (specialiųjų pedagogų, logopedų, tiflopedagogų, surdopedagogų papildomų paslaugų, žodinės kalbos vertimo į gestų kalbą, teksto skaitymo ir konspektavimo bei kitos paslaugos, didinančios ugdymosi prieinamumą);

15.7. kitos ikimokyklinio ugdymo išlaidos, privalomos pagal priimančiosios valstybės teisę ir (ar) nustatytos ikimokyklinio ugdymo įstaigos (leidimai į ugdymo įstaigą, sveikatos draudimas, spintelių raktai, ikimokyklinės įstaigos išduodamos vaiko vardinės kortelės ir pan.).

16. Kompensuojamos šios priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos:

16.1. mokestis už priešmokyklinį ugdymą ir mokymąsi, įskaitant mokestį už priešmokyklinį ugdymą ir mokymąsi pailgintos dienos grupėje;

16.2. lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos mokymosi išlaidos;

16.3. registracijos, stojamųjų ir kitų egzaminų mokesčiai;

16.4. mokestis už kelionę į ir iš priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos, jeigu kelionę organizuoja priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaiga, ar ugdymo įstaigą aptarnaujanti transporto įmonė ar organizacija;

16.5. maitinimo išlaidos, jeigu maitinimą organizuoja priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaiga, ar ugdymo įstaigą aptarnaujanti maitinimo įmonė;

16.6. išlaidos už vadovėlius, knygas ir kitas individualiąsias mokymo priemones (pratybų sąsiuvinius ir kt.), už kurias sąskaitą išrašo priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaiga;

16.7. išlaidos, susijusios su papildomu priimančiosios valstybės valstybinės kalbos ir (ar) priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos nustatytos dėstomosios kalbos mokymusi, siekiant užtikrinti sklandesnę vaiko integraciją (angl. English Additional Language ir pan.);

16.8. vaikų, turinčių negalią ir (ar) specialiųjų ugdymosi poreikių, papildomos išlaidos, kurias priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos nustato kaip privalomas (specialiųjų pedagogų, logopedų, tiflopedagogų, surdopedagogų papildomų paslaugų, žodinės kalbos vertimo į gestų kalbą, teksto skaitymo ir konspektavimo bei kitos paslaugos, didinančios ugdymosi prieinamumą);

16.9. kitos priešmokyklinio ugdymo ar mokymo išlaidos, privalomos pagal priimančiosios valstybės teisę ir (ar) nustatytos priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos (organizuojamos privalomosios išvykos, leidimai į ugdymo įstaigą, sveikatos draudimas, spintelių raktai, priešmokyklinės ir mokymosi įstaigos išduodamos vaiko vardinės kortelės ir pan.).

17. Nekompensuojamos šios ikimokyklinio ugdymo išlaidos:

17.1. išlaidos, susijusios su papildomu kurios nors disciplinos mokymu, išskyrus lietuvių kalbos mokymosi išlaidas;

17.2. išlaidos už vadovėlius, knygas, lavinamuosius žaislus ir kitas individualiąsias ikimokyklinio ugdymo priemones (pratybų sąsiuvinius, rašymo priemones, skaičiuotuvus ir kt.), jeigu jos nėra įtrauktos į ikimokyklinio ugdymo įstaigos pateiktą sąskaitą;

17.3. uniformos įsigijimo išlaidos;

17.4. išlaidos už neprivalomus pagal ikimokyklinio ugdymo programą renginius, ekskursijas ir išvykas;

17.5. išlaidos už auklių paslaugas;

17.6. mokestis už lankymą sporto ir kitų specializuotų būrelių, neprivalomų pagal ikimokyklinio ugdymo įstaigos programą;

17.7. išlaidos, susijusios su įvairiomis rinkliavomis, dovanomis, suvenyrais;

17.8. kitos pagal privalomąją ikimokyklinio ugdymo programą neprivalomos išlaidos.

18. Nekompensuojamos šios priešmokyklinio ugdymo išlaidos ir mokymosi išlaidos:

18.1. išlaidos, susijusios su papildomu kurios nors disciplinos mokymu, išskyrus lietuvių kalbos mokymosi išlaidas ir priimančiosios valstybės valstybinės kalbos mokymosi, siekiant užtikrinti sklandesnę vaiko integraciją (angl. English Additional Language ir pan.) išlaidas;

18.2. išlaidos už rašymo priemones, skaičiuotuvus, nešiojamuosius kompiuterius, planšetes ir kitas priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi priemones, nenurodytas Aprašo 16.6 ir 16.7 papunkčiuose;

18.3. uniformos įsigijimo išlaidos;

18.4. išlaidos už neprivalomus pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar mokymo programą renginius;

18.5. išlaidos, susijusios su buvimu vasaros stovykloje, jei buvimas vasaros stovykloje nėra privalomosios priešmokyklinio ugdymo programos ar mokymo programos dalis;

18.6. išlaidos mokytojams, korepetitoriams samdyti, išskyrus atvejus, kai pateikiama priimančiosios valstybės sveikatos priežiūros įstaigos išduota pažyma, patvirtinanti vaiko ilgalaikius sveikatos sutrikimus, dėl kurių jis negali nuolat lankyti priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos;

18.7. mokestis už sporto ir kitų specializuotų būrelių lankymą, kurie nėra privalomosios priešmokyklinio ugdymo programos ar mokymo programos dalis;

18.8. išlaidos, susijusios su įvairiomis rinkliavomis, dovanomis, suvenyrais;

18.9. kitos pagal privalomąją priešmokyklinio ugdymo programą ar mokymo programą neprivalomos išlaidos.

19. Kompensuojamoji ikimokyklinio ugdymo išlaidų dalis (įskaitant registracijos mokestį ir avansu sumokėtas įmokas) yra apskaičiuojama šiuo būdu:

19.1. ikimokyklinio ugdymo išlaidų suma iki 3 000 eurų per kalendorinius metus kompensuojama 100 procentų, išskaičiuojant kiekvienam mėnesiui tenkančią 100 proc. kompensuojamąją dalį (250 eurų). Išlaidų dalis, viršijanti 100 procentų kompensuojamąją sumą, kompensuojama 70 procentų;

19.2. jeigu vaikas ikimokyklinio ugdymo įstaigą lanko ne visą mėnesį, gavus išlaidas pagrindžiantį dokumentą kompensuojama už laikotarpį, nurodytą sąskaitoje. 250 eurų suma dalinama iš ikimokyklinio ugdymo įstaigos darbo dienų skaičiaus ir dauginama iš faktiškai lankytų dienų skaičiaus.

20. Kompensuojamoji priešmokyklinio ugdymo išlaidų ir mokymosi išlaidų dalis (įskaitant ir registracijos mokestį bei avansu sumokėtas įmokas) apskaičiuojama šiuo būdu:

20.1. jeigu vaiko priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų laikotarpis sutampa su priimančiosios valstybės nustatytu priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų laikotarpiu, išlaidų suma iki 8 000 eurų per mokslo metus kompensuojama 100 proc., likusi suma ‒ 90 proc.;

20.2. jeigu vaiko priešmokyklinio ugdymo ar mokymosi laikotarpis nesutampa su priimančiosios valstybės ir (ar) ugdymo įstaigos nustatytu priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų laikotarpiu (prasideda ne nuo priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų pradžios ir (ar) baigiasi ne paskutinę priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų dieną), 100 proc. kompensuojamos mėnesio sumos dydis priklauso nuo priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos nustatytų priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų dienų skaičiaus. Gavus Aprašo 8.1 ir (ar) 8.2 papunkčiuose nurodytą (-us) dokumentą (-us), priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų 100 proc. kompensuojama suma dalinama iš priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaigos nustatytų priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų dienų skaičiaus ir dauginama iš Aprašo 8.1 ir (ar) 8.2 papunkčiuose nurodytame (-uose) dokumente (-uose) nurodytų dienų skaičiaus (laikotarpio, kurį priešmokyklinio ugdymo ar mokymo įstaiga teiks paslaugas, dienų skaičiaus). Likusi išlaidų dalis kompensuojama 90 procentų.

21. Kai diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje laikotarpis pasibaigia anksčiau nei baigiasi priimančiosios valstybės ir (ar) ugdymo įstaigos nustatytas einamųjų ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų laikotarpis, už kurį išlaidos jau buvo apmokėtos ir (ar) kompensuotos:

21.1. diplomatą, URM valstybės tarnautoją ar kitą valstybės tarnautoją atšaukus ar atleidus iš pareigų atstovybėje anksčiau nei diplomato rotacijos ar URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo perkėlimo ar paskyrimo į pareigas atstovybėje laikotarpio pabaiga, visos patirtos ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos iki įsakyme ar potvarkyje dėl atšaukimo, perkėlimo ar atleidimo nurodytos datos apmokamos taikant Aprašo 19 ir 20 punktų nuostatas, o likusi suma kompensuojama 100 proc., įskaitant ir baudą (-as) dėl sutarties su ugdymo įstaiga nutraukimo (jei taikoma) bei kitas sutartyje su ugdymo įstaiga numatytas tiesiogines išlaidas, kurių diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas patiria ir privalo sumokėti ugdymo įstaigai dėl tokio sutarties su ugdymo įstaiga nutraukimo prieš laiką;

21.2. jeigu diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbas atstovybėje baigiasi jo valia ar dėl jo kaltės anksčiau nei diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo perkėlimo, priėmimo ar paskyrimo į pareigas atstovybėje laikotarpio pabaiga, taip pat jeigu ikimokyklinis ugdymas, priešmokyklinis ugdymas ar mokymasis ugdymo įstaigoje nutraukiamas diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo valia ar dėl jo kaltės anksčiau nei diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo perkėlimo, priėmimo ar paskyrimo į pareigas atstovybėje laikotarpio pabaiga, diplomatas ir URM valstybės tarnautojas privalo grąžinti atstovybei, o kitas valstybės tarnautojas – atitinkamai institucijai, jos avansu jam kompensuotas ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ar mokymosi išlaidas, kurios yra skaičiuojamos nuo paskutinės diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje dienos arba atitinkamai nuo sutarties su ugdymo įstaiga nutraukimo dienos.

22. Už tą patį laikotarpį kompensuojamos tik vienos ugdymo įstaigos suteiktos ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ar mokymosi paslaugos, išskyrus Aprašo 21.1 papunktyje nurodytus atvejus.

23. Apraše nenustatytais atvejais, kai diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas yra paskiriamas, priimamas ar perkeliamas dirbti į kitą atstovybę ne nuo priimančiosios valstybės ir (ar) ugdymo įstaigos nustatytos ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo ar mokslo metų pradžios, sprendimą dėl ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidų kompensavimo diplomatams ir URM valstybės tarnautojams priima atstovybės vadovas, kitiems valstybės tarnautojams ‒ atitinkamos institucijos vadovas, vadovaudamiesi ugdymo įstaigų pateiktais dokumentais ir atsižvelgdami į ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ar mokymo išlaidų privalomumą.

24. Į atstovybę skiriamo (paskirto), priimamo (priimto) ar perkeliamo (perkelto) diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo prašymu išmokamas avansas, ne didesnis kaip 3 000 eurų vieno vaiko ikimokyklinio ugdymo ir ne didesnis kaip 8 000 eurų priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidoms apmokėti, jeigu atitinkamai atstovybė ar atitinkama institucija turi galimybę avansą išmokėti, atsižvelgdama į jai skirtus Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimus.

 

III SKYRIUS

GYVYBĖS DRAUDIMO, SVEIKATOS DRAUDIMO IR SVEIKATOS PRIEŽIŪROS IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS

 

25. URM darbuotojus gyvybės draudimu apdraudžia Užsienio reikalų ministerija, kitus valstybės tarnautojus gyvybės draudimu apdraudžia atitinkama institucija.

26. Diplomatą, URM valstybės tarnautoją, jo šeimos narius, taip pat darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį (jei taikoma ir nurodyta darbo sutartyje), sveikatos draudimu apdraudžia, sveikatos draudimo išlaidas ar su sveikatos priežiūra susijusias išlaidas apmoka atstovybė. Kitą valstybės tarnautoją ir jo šeimos narius sveikatos draudimu apdraudžia, sveikatos draudimo išlaidas ar su sveikatos priežiūra susijusias išlaidas apmoka atitinkama institucija, jeigu įstatymuose ar Vyriausybės nutarimuose nenustatyta kitaip.

27. Už diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo šeimos narį mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos nėra įskaičiuojamos į šeimos nario sveikatos draudimo išlaidų normą.

28. Jei diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas atstovybėje dirba ne visus kalendorinius metus, jo ir jo šeimos narių sveikatos draudimo išlaidos apskaičiuojamos šiuo būdu:

28.1. diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mėnesiui tenkanti metinė sveikatos draudimo normos dalis dalinama iš mėnesio kalendorinių dienų skaičiaus ir dauginama iš dienų, kurias jis dirbo atstovybėje per mėnesį, skaičiaus;

28.2. diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo šeimos nario mėnesiui tenkanti metinė sveikatos draudimo normos dalis dalinama iš mėnesio kalendorinių dienų skaičiaus ir dauginama iš dienų, kurias šeimos narys gyveno priimančiojoje valstybėje per mėnesį, skaičiaus.

29. Diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo ir jo šeimos narių sveikatos draudimo išlaidos, viršijančios Socialinių ir kitų garantijų, susijusių su darbu Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir specialiosiose misijose, dydžių apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. gruodžio 27 d. nutarimu Nr. 1393 „Dėl Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Dydžių aprašas), nustatytą sveikatos draudimo kalendorinių metų išlaidų normą, gali būti apmokamos iš diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui skirtos sveikatos draudimo kalendorinių metų išlaidų normos, bet bendros diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo ir jo šeimos narių sveikatos draudimo išlaidos kalendoriniams metams negali viršyti jiems Dydžių apraše nustatytų sveikatos draudimo kalendorinių metų šeimos išlaidų normų sumos.

30. Jei nėra galimybių apdrausti sveikatos draudimu diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo ar jo šeimos narių, jų sveikatos priežiūros išlaidos apmokamos neviršijant Dydžių apraše nustatytų sveikatos priežiūros metų išlaidų normų sumos.

 

IV SKYRIUS

IŠMOKŲ APSIRŪPINTI GYVENAMOSIOMIS PATALPOMIS IR KOMUNALINĖMS, RYŠIŲ IR KITOMS SU GYVENAMŲJŲ PATALPŲ IŠLAIKYMU SUSIJUSIOMS IŠLAIDOMS PADENGTI SKYRIMAS

 

31. Išmoka apsirūpinti pareigybę ir šeimos narių skaičių atitinkančiomis gyvenamosiomis patalpomis, komunalinėms ir ryšių išlaidoms padengti (toliau – išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis) skiriama vadovaujantis Dydžių aprašu diplomatui (išskyrus Lietuvos Respublikos diplomatinį atstovą) ir URM valstybės tarnautojui pateikus raštišką prašymą atstovybės vadovui, o kitam valstybės tarnautojui ‒ raštišką prašymą atitinkamos institucijos vadovui kartu su šeimos narių statusą patvirtinančių dokumentų kopijomis.

32. Darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, gali būti skiriama išmoka (kompensacija) apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis. Tokiu atveju darbo sutartyje nustatomas išmokos (kompensacijos) mokėjimo terminas ir dydis, atsižvelgiant į valstybėje ar mieste, kuriame yra atstovybė, esamas sąlygas ir ypatumus.

33. Jeigu diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui, darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, skiriama išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis, gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį jis sudaro savo vardu ir yra atsakingas už sutarties sudarymą, vykdymą ir nutraukimą.

34. Diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui taikytina išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis didinama 15 procentų už vieną kartu gyvenantį šeimos narį ir po 5 procentus už kiekvieną kitą kartu gyvenantį šeimos narį, bet ne daugiau kaip 40 procentų už visus šeimos narius.

35. Išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis mokama iki diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo paskutinės darbo atstovybėje dienos, o darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį – iki darbo sutartyje nurodyto mokėjimo termino.

36. Diplomato, URM valstybės tarnautojo ir kito valstybės tarnautojo prašymu išmokamas ne didesnis kaip 3 mėnesių jam taikytinos išmokos apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis dydžio avansas, jeigu atstovybė ar atitinkama institucija turi galimybę avansą išmokėti, atsižvelgdama į jai skirtus valstybės biudžeto asignavimus. Diplomatui, URM valstybės tarnautojui ir kitam valstybės tarnautojui išmokėtas avansas į jam mokėtiną išmoką apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis įskaitomas ne vėliau kaip iki kitų kalendorinių metų gegužės 31 dienos, skaičiuojant nuo diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo pirmosios darbo atstovybėje dienos. Avansas įskaitomas avanso mokėjimo dienos buhalteriniu kursu. Tuo atveju, kai diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje laikotarpis baigiasi anksčiau nei jam išmokėtas avansas įskaitomas į mokėtiną išmoką apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas likusią neįskaitytą avanso dalį grąžina avansą išmokėjusiai atstovybei ar atitinkamai institucijai ne vėliau kaip paskutinę savo darbo atstovybėje dieną.

37. Jeigu diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje metu sumažėja ar padidėja kartu su juo gyvenančių šeimos narių skaičius, išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis mažinama arba didinama atsižvelgiant į Aprašo 34 punktą. Apie šeimos narių skaičiaus padidėjimą ar sumažėjimą (išskyrus laikiną šeimos narių išvykimą arba kartu priimančiojoje valstybėje negyvenančių šeimos narių atvykimą) diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šeimos narių skaičiaus padidėjimo arba sumažėjimo informuoja atitinkamai atstovybės vadovą arba atitinkamos institucijos vadovą.

38. Jeigu diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbas atstovybėje baigiasi ne jo valia ar ne dėl jo kaltės anksčiau nei jo perkėlimo, priėmimo ar paskyrimo į pareigas atstovybėje laikotarpio pabaiga, ir terminas, nurodytas atitinkamame Užsienio reikalų ministerijos ar atitinkamos institucijos vadovo sprendime, yra trumpesnis už priimančiosios valstybės teisės aktų ir (ar) diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo sudarytoje gyvenamųjų patalpų nuomos sutartyje nustatytą privalomąjį įspėjimo apie gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties nutraukimą terminą, ir jeigu gyvenamųjų patalpų nuomos sutartyje nustatytos netesybos sutarties nutraukimo prieš terminą atveju, diplomato, URM valstybės tarnautojo gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties nutraukimo išlaidas apmoka atstovybė, o kito valstybės tarnautojo gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties nutraukimo išlaidas apmoka atitinkama institucija.

39. Išmoką apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis diplomatui, URM valstybės tarnautojui ir darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, pagal jo pateiktą prašymą skaičiuoja ir moka atstovybė kas mėnesį lygiomis dalimis atstovybės vadovo įsakyme nurodyta (-omis) data (datomis), o kitam valstybės tarnautojui ‒ atitinkama institucija pagal kito valstybės tarnautojo atitinkamos institucijos vadovui pateiktą prašymą.

40. Jei diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas atstovybėje dirba ne visus metus:

40.1. jo mėnesiui tenkanti metinė išmokos apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis normos dalis dalinama iš mėnesio kalendorinių dienų skaičiaus ir dauginama iš jo darbo atstovybėje mėnesio dienų skaičiaus;

40.2. jo šeimos nariui mėnesiui tenkanti metinė išmokos apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis normos dalis dalinama iš mėnesio kalendorinių dienų skaičiaus ir dauginama iš šeimos nario buvimo priimančiojoje valstybėje mėnesio dienų skaičiaus, išskyrus laikino išvykimo atvejus;

40.3. darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, mėnesiui tenkanti metinė išmokos apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis normos dalis dalinama iš mėnesio kalendorinių dienų skaičiaus ir dauginama iš jo darbo atstovybėje mėnesio dienų skaičiaus.

41. Išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis paskutinį diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje mėnesį sumokama iki paskyrimo į pareigas Užsienio reikalų ministerijoje ar kitoje atstovybėje ar į pareigas kitoje institucijoje dienos (jos neįskaitant) arba atleidimo iš pareigų dienos (įskaitytinai). Apie numatomą savo šeimos narių išvykimo dėl atšaukimo iš darbo atstovybėje datą diplomatas ar kitas valstybės tarnautojas privalo informuoti atstovybės ar institucijos vadovą raštu.

42. Išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis skaičiuojama ir mokama paprastai eurais. URM darbuotojui pateikus raštišką prašymą išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis skaičiuojama ir išmokama valstybės, kurioje yra atstovybė, nacionaline valiuta į banko sąskaitą užsienyje. Valiutos rūšį galima keisti ne dažniau kaip vieną kartą per ketvirtį. Jei išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis apskaičiuojama ir mokama ne eurais, o kita valiuta, išmokos suma perskaičiuojama pagal mokėjimo dienos buhalterinį kursą.

Kitam valstybės tarnautojui išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis mokama eurais į banko sąskaitą Lietuvoje arba, pagal galimybes, valstybės, kurioje yra atstovybė, nacionaline valiuta į banko sąskaitą užsienyje.

43. Kiekvieną mėnesį atstovybė, prieš išmokėdama URM darbuotojams išmokas apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis, sudaro Diplomatų, Užsienio reikalų ministerijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, išmokų apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis išmokėjimo žiniaraštį (1 priedas), kuriame išvardijami visi išmokas apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis gaunantys URM darbuotojai. Diplomatų, Užsienio reikalų ministerijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, išmokų apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis žiniaraštį tvirtina atstovybės vadovas.

 

 

 

 

 

 

V SKYRIUS

SU GYVENAMŲJŲ PATALPŲ NUOMOS SUTARTIES SUDARYMU SUSIJUSIOS IŠLAIDOS, JŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS

 

44. Jeigu diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas patiria su gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties sudarymu susijusių privalomųjų išlaidų, jos kompensuojamos arba apmokamos pagal raštišką prašymą, kurį diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas pateikia atitinkamai atstovybės vadovui arba atitinkamos institucijos vadovui per 60 dienų nuo faktines išlaidas patvirtinančių dokumentų išrašymo dienos.

45. Kompensuojamos arba apmokamos šios su gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties sudarymu susijusios išlaidos:

45.1. nekilnojamojo turto agentūrų mokesčiai;

45.2. gyvenamųjų patalpų būklės įvertinimo mokesčiai;

45.3. gyvenamųjų patalpų rezervacijos mokesčiai;

45.4. gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties registracijos mokesčiai;

45.5. kitos išlaidos, kurios pagal priimančios valstybės teisę yra privalomos sudarant gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį, arba kurios privalo būti apmokėtos pagal gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį jai pasibaigus (baigus darbą atstovybėje);

45.6. gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties nutraukimo išlaidos, kurių diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas patyrė dėl atšaukimo ar atleidimo iš pareigų atstovybėje anksčiau nei diplomato rotacijos ar URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo perkėlimo ar paskyrimo į pareigas atstovybėje laikotarpio pabaiga, išskyrus atvejus, kai diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas iš pareigų atstovybėje atšaukiamas ar atleidžiamas savo valia ar dėl savo kaltės.

46. Jeigu sudarant gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį reikalaujama pateikti užstatą, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas gali raštu kreiptis į atitinkamai atstovybės vadovą ar atitinkamos institucijos vadovą su prašymu išmokėti jam iki 3 mėnesių išmokos apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis dydžio išmoką užstatui sumokėti. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas ne vėliau kaip paskutinę savo darbo atstovybėje dieną privalo užstatą išmokėjusiai atstovybei ar atitinkamai institucijai grąžinti išmoką užstatui sumokėti (tokio dydžio ir tokia valiuta, kokia buvo išmokėta), išskyrus natūralaus nuomojamų gyvenamųjų patalpų ir jose esančio turto nusidėvėjimo išlaidoms padengti panaudotą užstato dalį, jei diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas pastarąsias išlaidas pagrindžia dokumentais. Jeigu diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas sumokėjo užstatą asmeninėmis lėšomis ir nutraukiant gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį reikalaujama sumokėti natūralaus nuomojamų gyvenamųjų patalpų ir jose esančio turto nusidėvėjimo išlaidas, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, neatgavęs asmeninėmis lėšomis sumokėto užstato ar jo dalies, gali raštu kreiptis į atstovybės vadovą ar atitinkamos institucijos vadovą su prašymu kompensuoti patirtas natūralaus nusidėvėjimo išlaidas, pagrįstas dokumentais.

Jeigu diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas sumokėjo užstatą asmeninėmis lėšomis ir nutraukiant gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį reikalaujama sumokėti natūralaus nuomojamų gyvenamųjų patalpų ir jose esančio turto nusidėvėjimo išlaidas, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, neatgavęs asmeninėmis lėšomis sumokėto užstato ar jo dalies, gali raštu kreiptis į atstovybės vadovą ar atitinkamos institucijos vadovą su prašymu kompensuoti jo patirtas natūralaus nusidėvėjimo išlaidas, pagrįstas dokumentais.

Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas natūralaus nuomojamų gyvenamųjų patalpų ir jose esančio turto nusidėvėjimo išlaidas patvirtinančius dokumentus pateikia atitinkamai atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui, kuris priima sprendimą dėl išlaidų pripažinimo tinkamomis padengti valstybės lėšomis. Išlaidos negali būti pripažįstamos tinkamomis padengti valstybės lėšomis, jei nuomojamos gyvenamosios patalpos ir (ar) jose esantis turtas buvo sugadintas dėl diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo ar jo šeimos narių tyčinės ar neatsargios veikos, taip pat dėl jo naminio (-ių) gyvūno (-ų) veiksmų.

Kai diplomatas ar URM valstybės tarnautojas nesutinka su atstovybės vadovo sprendimu, sprendimą dėl išlaidų pripažinimo tinkamomis padengti valstybės lėšomis priima Užsienio reikalų ministerijos kancleris.

 

VI SKYRIUS

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTERIJOS PATIKĖJIMO TEISE VALDOMŲ AR NUOMOJAMŲ GYVENAMŲJŲ PATALPŲ SUTEIKIMAS, KOMUNALINIŲ, RYŠIŲ IR KITŲ SU ŠIŲ GYVENAMŲJŲ PATALPŲ SUTEIKIMU IR IŠLAIKYMU SUSIJUSIŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS

 

47. Jeigu diplomatas ar URM valstybės tarnautojas negali sudaryti gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties savo vardu dėl to, kad pagal priimančiosios valstybės teisę ar nusistovėjusią praktiką reikalaujama sudaromas gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis pasirašyti atstovybės vadovui ir (ar) atstovybės pateikiamo garantinio rašto, arba jei dėl saugumo reikalavimų Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja gyventi atstovybės išnuomotose ar patikėjimo teise valdomose gyvenamosiose patalpose, diplomato ar URM valstybės tarnautojo prašymu vietoj išmokos apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis jam gali būti suteiktos:

47.1. Užsienio reikalų ministerijos patikėjimo teise valdomos gyvenamosios patalpos;

47.2. gyvenamosios patalpos, nuomojamos kartu su atstovybės patalpomis;

47.3. gyvenamosios patalpos, išnuomotos atstovybės vardu.

48. Diplomatui ar URM valstybės tarnautojui, esant galimybei, atstovybė suteikia tinkamai įrengtas, apstatytas ir, jei privaloma, apdraustas Aprašo 47 punkte nurodytas gyvenamąsias patalpas.

49. Darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, gali būti suteikiamos tinkamai įrengtos, apstatytos ir, jei privaloma, apdraustos Aprašo 47.1 arba 47.2 papunkčiuose nurodytos gyvenamosios patalpos, jeigu tai nustatyta darbo sutartyje. Suteikus gyvenamąsias patalpas darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, mutatis mutandis taikomos šio skyriaus nuostatos.

50. Diplomatui ar URM valstybės tarnautojui suteikiant Aprašo 47.3 papunktyje nurodytas gyvenamąsias patalpas, negali būti viršytas Dydžių apraše nustatytas gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydis, apskaičiuojamas pagal pareigybę ir šeimos narių skaičių.

51. Parenkant Aprašo 47.3 papunktyje nurodytas gyvenamąsias patalpas atsižvelgiama į gyvenamosios vietos kriminogeninę ir kitą saugumo situaciją.

52. Suteikiamų gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis pasirašo atstovybės vadovas arba jo įgaliotas asmuo. Už atstovybės vardu sudaromą gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį yra atsakingas atstovybės vadovas.

Į gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį, jei įmanoma, turėtų būti įtraukiama sąlyga dėl galimybės nutraukti šią sutartį prieš terminą Užsienio reikalų ministerijai atšaukus diplomatą ar URM valstybės tarnautoją iš pareigų atstovybėje nesibaigus jo paskyrimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę laikotarpiui.

53. URM darbuotojai, kuriems suteiktos gyvenamosios patalpos, privalo laikytis nuomos sutarčių sąlygų ir Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka atlyginti Užsienio reikalų ministerijai ar atstovybei žalą, padarytą dėl jų ar jų šeimos narių tyčinės ar neatsargios veikos, taip pat dėl jų naminių gyvūnų veiksmų.

54. Jeigu diplomato ar URM valstybės tarnautojo darbo atstovybėje laikotarpis yra trumpesnis nei pasibaigia Aprašo 47.3 papunktyje nurodytų suteiktų gyvenamųjų patalpų nuomos terminas, šios gyvenamosios patalpos gali būti suteikiamos kitam diplomatui ar URM valstybės tarnautojui, jeigu jos atitinka jo pareigybę ir šeimos narių skaičių. Jeigu nėra galimybių Aprašo 47.3 papunktyje nurodytas gyvenamąsias patalpas suteikti kitam diplomatui ar URM valstybės tarnautojui, atstovybė nutraukia gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį.

Išskirtiniais atvejais, remiantis ekonomiškumo kriterijumi, Užsienio reikalų ministerijos kanclerio sprendimu Aprašo 47.3 papunktyje nurodytos gyvenamosios patalpos gali būti laikinai, iki gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties termino pabaigos, suteiktos kitam diplomatui ar URM valstybės tarnautojui, nesilaikant Dydžių apraše nustatyto suteikiamų gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydžio, apskaičiuoto pagal pareigas ir pagal šeimos narių skaičių, jeigu nutraukti gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį prieš nuomos sutartyje nustatytą terminą ir (ar) sumokėti netesybas būtų brangiau nei suteikti gyvenamąsias patalpas kitam diplomatui ar URM valstybės tarnautojui.

55. Jeigu Aprašo 47.2 ir 47.3 papunkčiuose nurodytų suteiktų gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties terminas ar Aprašo 47.1 papunktyje nurodytų gyvenamųjų patalpų patikėjimo teisės terminas pasibaigia anksčiau, nei diplomatas ar URM valstybės tarnautojas baigia darbą atstovybėje, ir (ar) nėra galimybės nuomos sutarties pratęsti, šiame skyriuje nustatyta tvarka diplomatui ar URM valstybės tarnautojui suteikiamos kitos gyvenamosios patalpos arba Aprašo IV skyriuje nustatyta tvarka jam pradedama mokėti išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis.

56. Jeigu diplomato ar URM valstybės tarnautojo darbo atstovybėje metu sumažėja jam taikomas gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydis ir diplomatui ar URM valstybės tarnautojui apskaičiuotas suteiktų gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydis jį viršija, diplomatui ar URM valstybės tarnautojui turi būti suteiktos kitos gyvenamosios patalpos, išskyrus atvejus, kai gyvenamosios patalpos nuomos sutarties nutraukimo ir naujos sutarties sudarymo išlaidos yra didesnės už jam apskaičiuoto gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydžio dalį, viršijančią jam taikomo gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydį arba diplomatas ar URM valstybės tarnautojas sutinka gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydį viršijančią dalį sumokėti iš asmeninių lėšų.

57. Jeigu diplomato ar URM valstybės tarnautojo darbo atstovybėje metu padidėja jo šeimos narių skaičius ar jis perkeliamas į aukštesnes pareigas atstovybėje, o iki numatomos jo darbo atstovybėje pabaigos liko daugiau kaip 9 (devyni) mėnesiai ir atstovybei netaikomos netesybos už suteiktų gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties nutraukimą prieš terminą, diplomato ar URM valstybės tarnautojo prašymu šiame skyriuje nustatyta tvarka jam gali būti suteikiamos kitos gyvenamosios patalpos arba Aprašo IV skyriuje nustatyta tvarka pradedama mokėti išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis.

58. Suteikus diplomatui ar URM valstybės tarnautojui gyvenamąsias patalpas, jis pasirašytinai supažindinamas su atstovybės sudaryta gyvenamųjų patalpų nuomos sutartimi ir jam perduodama gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties kopija.

Suteiktos gyvenamosios patalpos perduodamos diplomatui ar URM valstybės tarnautojui naudoti pagal perdavimo‒priėmimo aktą, kurį pasirašo atstovybės vadovas ir diplomatas ar URM valstybės tarnautojas, kuriam išnuomotos gyvenamosios patalpos.

59. URM darbuotojas, išsikeldamas iš jam suteiktų gyvenamųjų patalpų, perduoda jas pagal perdavimo–priėmimo aktą atstovybės vadovui. Jeigu nustatoma, kad gyvenamosios patalpos ir (ar) jose buvęs turtas sugadintas ar sunaikintas dėl URM darbuotojo, jo šeimos narių ar kitų asmenų tyčinių veiksmų ar neatsargumo, jų naminių gyvūnų veiksmų, žalą atlygina URM darbuotojas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. URM darbuotojas neatsako už natūralų gyvenamųjų patalpų ir jose esančio turto nusidėvėjimą, taip pat už gyvenamųjų patalpų ir (ar) jose esančio turto vertės sumažėjimą ar žuvimą dėl nenugalimos jėgos (force majeure).

60. Atstovybė apmoka diplomatui ir URM valstybės tarnautojui suteiktų Aprašo 47.3 papunktyje nurodytų gyvenamųjų patalpų, taip pat joms apstatyti reikalingų baldų ir buitinės technikos, jei nuomojamos baldais neapstatytos gyvenamosios patalpos, nuomos mokestį, teikiamų komunalinių ir ryšio paslaugų (abonementinis telefono ir interneto mokestis, pagrindiniai kabelinės ar palydovinės televizijos kanalai, radijo tinklai) išlaidas, jei už šias paslaugas mokėtina suma kartu su gyvenamųjų patalpų ir baldų nuomos suma neviršija Dydžių apraše nustatyto gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydžio, apskaičiuoto pagal pareigas ir šeimos narių skaičių.

61. Jei atstovybė privalo apdrausti (įskaitant civilinės atsakomybės draudimą) Aprašo 47.3 papunktyje nurodytas išnuomotas gyvenamąsias patalpas ir (ar) jose esančius baldus, buitinę techniką ir kitą turtą, draudžiama valstybės lėšomis, neviršijant Dydžių apraše nustatyto gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydžio, apskaičiuoto pagal pareigas ir šeimos narių skaičių.

62. Diplomatui ar URM valstybės tarnautojui suteiktų gyvenamųjų patalpų nuomai nepanaudotos lėšos (įskaitant mokesčius už komunalines ir ryšių paslaugas) negali būti skiriamos apmokėti kitam diplomatui ar URM valstybės tarnautojui suteiktų gyvenamųjų patalpų nuomos išlaidas, viršijusias Dydžių apraše nustatytą gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydį, apskaičiuotą pagal pareigas ir šeimos narių skaičių.

 

VII SKYRIUS

PERSIKĖLIMO IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO SĄLYGOS, PERSIKĖLIMO IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS

 

63. Diplomato, URM valstybės tarnautojo, kito valstybės tarnautojo ir jo šeimos narių persikėlimo iš Lietuvos Respublikos į užsienio valstybę ir iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką (ar į kitą priimančiąją valstybę arba kitą tos pačios priimančiosios valstybės miestą, kai darbuotojas paskiriamas ten dirbti), neviršijant Dydžių apraše nustatytų gabenamo turto (asmeninio krovinio) (toliau – asmeninis krovinys) limitų, išlaidos (toliau – persikėlimo išlaidos), atitinkančios šiame skyriuje nurodytas sąlygas, apmokamos ir (ar) kompensuojamos iš Užsienio reikalų ministerijai ar atitinkamai institucijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų.

64. Apmokamos ir (ar) kompensuojamos šios diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo ir jų šeimos narių persikėlimo faktinės išlaidos:

64.1. išlaidos kelionei iš Lietuvos Respublikos į užsienio valstybę ir iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką (ar į kitą priimančiąją valstybę arba kitą tos pačios priimančiosios valstybės miestą, kai darbuotojas paskiriamas ten dirbti ir dėl to keičia gyvenamąją vietą), jeigu kelionės būdas ir maršrutas pasirenkamas vadovaujantis ekonomiškumo, optimalumo, saugumo ir protingumo kriterijais:

64.1.1. skrydžio lėktuvu ekonomine klase bilietai, kai vieno nepertraukiamo skrydžio trukmė neviršija 6 val., ir skrydžio lėktuvu aukštesne kaip ekonomine klase bilietai (ekonomine plius ar verslo klase), kai vieno nepertraukiamo skrydžio trukmė viršija 6 val.;

64.1.2. kelionės kitų, nei nurodyta Aprašo 64.1.1 papunktyje, rūšių transporto priemonėmis, išskyrus taksi, pavežėjų ir tarnybinį transportą, faktinės išlaidos, neviršijančios Aprašo 64.1.1 papunktyje nurodytų skrydžio lėktuvu bilietų kainos, Aprašo 64.1.3 papunktyje nurodytų nuvykimo iki oro uosto ir iš jo transporto išlaidų ir Aprašo 64.1.5 papunktyje nurodyto ne daugiau kaip 2 registruoto bagažo mokesčių sumos, jeigu vykstama Aprašo 64.1.1 papunktyje nurodytu būdu;

64.1.3. nuvykimo visų rūšių transporto priemonėmis į oro ar jūrų uostą, geležinkelio ar autobusų stotį ir vykimo iš jų išlaidos, o lengvuoju automobiliu taksi ir pavežėjų išlaidos – tik tiek, kiek susiję su nuvykimu (išvykimu) į oro ar jūrų uostą, geležinkelio ar autobusų stotį miesto, kuriame jie yra, teritorijoje ar parvykimu iš jų;

64.1.4 vykstant netarnybiniu automobiliu – kelionės metu sunaudotų degalų įsigijimo išlaidos, atsižvelgiant į nuvažiuotų kilometrų skaičių ir atitinkamai transporto priemonei nustatytas degalų sunaudojimo mišriu ciklu normas, mokesčių už kelius, keltų bilietus, transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės draudimo kelionės laikotarpiu išlaidos, automobilio saugojimo aikštelėse užsienio valstybėje (valstybėse) ir nakvynės (paprastai kas 600 kilometrų), neviršijant Dienpinigių mokėjimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 523 „Dėl Dienpinigių mokėjimo tvarkos aprašo“ nustatytų normų, muitinės formalumų išlaidos. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos apmokamos neviršijant išlaidų, kurios būtų patirtos pasinaudojus 64.1.1 papunktyje nurodyto kelionės būdo, sumos;

64.1.5. dokumentų, susijusių su išvykimu, tvarkymo išlaidos, miesto (ekologinis) mokestis, registracijos į reisą, registruotojo bagažo mokesčiai (ne daugiau kaip po 2 registruotojo bagažo vienetus kiekvienam keleiviui, jeigu neįtraukta į kelionės bilieto kainą), bagažo saugojimo, kelionės bagažo draudimo, kelionės draudimo, būtinųjų skiepų ir vaistų nuo užkrečiamųjų ligų, užkrečiamųjų ligų ir kitų medicininių tyrimų bei kitos su kelione susijusios būtinos išlaidos;

64.2. asmeninio krovinio pervežimo išlaidos:

64.2.1. vieno lengvojo automobilio diplomatui, URM valstybės tarnautojui ar kitam valstybės tarnautojui (kai į tą patį priimančiosios valstybės miestą dirbti paskirti ar perkelti sutuoktiniai ar partneriai diplomatai, URM valstybės tarnautojai ir (arba) kiti valstybės tarnautojai, – šeimai) pervežimo išlaidos, jei nėra vykstama netarnybiniu automobiliu Aprašo 64.1.4 papunktyje nustatyta tvarka ir kelionės automobiliu iki paskirties vietos atstumas yra didesnis kaip 4 000 kilometrų;

64.2.2. baldų pervežimo išlaidos;

64.2.3. kito asmeninio krovinio pervežimo išlaidos.

64.3. Aprašo 64.2 papunktyje nurodyto asmeninio krovinio pakavimo priemonių įsigijimo, pakavimo paslaugų, pakrovimo ir iškrovimo paslaugų, asmeninio krovinio draudimo, muitinės įforminimo, automobilio statymo vietos rezervacijos mokesčio, lifto paslaugų ir (ar) lifto rezervavimo mokesčio išlaidos.

65. Viršijus Dydžių apraše nustatytus asmeninio krovinio limitus, viršijančią pervežimo išlaidų dalį apmoka diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas asmeninėmis lėšomis.

66. Aprašo 64.2 papunktyje nurodyto asmeninio krovinio gabenimas gali būti vykdomas sausumos ir (arba) vandens keliais vienu iš šių būdų:

66.1. diplomato ir URM valstybės tarnautojo asmeninis krovinys – atstovybės ar Užsienio reikalų ministerijos transportu, kito valstybės tarnautojo asmeninis krovinys – atitinkamos institucijos transportu;

66.2. diplomato ir URM valstybės tarnautojo asmeninis krovinys – atstovybės ar Užsienio reikalų ministerijos, o kito valstybės tarnautojo asmeninis krovinys – atitinkamos institucijos Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo arba Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo nustatyta tvarka pasirinkto paslaugų teikėjo;

66.3. diplomato, URM valstybės tarnautojo, jeigu nėra galimybės pasirinkti 66.1 ir 66.2 papunkčiuose nurodytų būdų, pasirinkto paslaugų teikėjo transportu, o kito valstybės tarnautojo - pasirinkto paslaugų teikėjo transportu;

66.4. atitinkamos institucijos prašymu kito valstybės tarnautojo asmeninis krovinys gali būti gabenamas atstovybės ar Užsienio reikalų ministerijos transportu ir (arba) atstovybės ar Užsienio reikalų ministerijos pasirinkto paslaugų teikėjo transportu Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo arba Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo nustatyta tvarka.

67. Kai diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo šeimos nariai vyksta į diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo paskyrimo vietą (arba grįžta iš jos) kitu metu nei diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, jo šeimos narių asmeninis krovinys gali būti gabenamas atskirai, neviršijant Dydžių apraše nustatytų limitų.

68. Kai kartu su diplomatu, URM valstybės tarnautoju ar kitu valstybės tarnautoju gyvenantis Diplomatinės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 3 ir 5 punkte nurodytas pilnametis šeimos narys įgyja vidurinį išsilavinimą, jo persikėlimo į Lietuvos Respubliką išlaidos apmokamos arba kompensuojamos, jei jis į Lietuvos Respubliką persikelia ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo vidurinio išsilavinimo įgijimo dienos.

69. Diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo prašymu jo asmeninis krovinys gali būti gabenamas kaip diplomatinis krovinys. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas yra atsakingas už tai, kad gabenamame asmeniniame krovinyje nebūtų teisės aktais draudžiamų į valstybę, į kurią asmeninis krovinys gabenamas, įvežti daiktų. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, išvykdamas iš Lietuvos Respublikos, kreipiasi į Užsienio reikalų ministeriją, o grįždamas iš darbo atstovybėje ‒ į atstovybės vadovą su prašymu įforminti jo asmeninį krovinį gabenti kaip diplomatinį krovinį.

70. Kai Aprašo 66.4 papunktyje nustatyta tvarka prašoma, kad kito valstybės tarnautojo asmeninio krovinio gabenimą organizuotų atstovybė ar Užsienio reikalų ministerija, atitinkama institucija apie Aprašo 64 punkte nurodyto asmeninio krovinio gabenimo poreikį raštu informuoja atstovybę ar Užsienio reikalų ministeriją ne vėliau kaip prieš 20 darbo dienų iki pageidaujamos asmeninio krovinio išvežimo dienos. Rašte nurodoma, iš kur ir kur bus gabenamas asmeninis krovinys, pageidaujama jo išvežimo data ir numatomas asmeninio krovinio kiekis (dydis).

71. Jeigu Aprašo 66.4 papunktyje nustatyta tvarka prašoma, kad kito valstybės tarnautojo asmeninio krovinio gabenimą organizuotų atstovybė ar Užsienio reikalų ministerija, atitinkama institucija asmeninio krovinio gabenimo išlaidas atlygina atstovybei arba Užsienio reikalų ministerijai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sąskaitos gavimo dienos. Į asmeninio krovinio gabenimo sąskaitą įtraukiamos 64.3 papunktyje nurodytos ir šios išlaidos:

71.1. paslaugų teikėjui už asmeninio krovinio gabenimą mokėtina suma;

71.2. atstovybės arba Užsienio reikalų ministerijos, kai asmeninis krovinys buvo gabenamas atstovybės ar Užsienio reikalų ministerijos transporto priemonėmis, patirtos išlaidos:

71.2.1. vairuotojų komandiruotės išlaidos;

71.2.2. išlaidos degalams;

71.2.3. kelių, tiltų, taršos ir automobilių statymo mokesčiai;

71.2.4. keltų bilietai;

71.2.5. kitos tiesiogiai su asmeninio krovinio vežimu susijusios išlaidos (medicininių tyrimų išlaidos, mokestis už lifto rezervavimą ir pan.).

72. Asmeninio krovinio gabenimas apima jo paėmimą iš vietos, krovimą, nuvežimą ir iškrovimą vietoje (angl. Delivered-at-Place (DAP)).

73. Į tą pačią ar skirtingas atstovybes paskirtiems ar perkeltiems kartu gyvenantiems sutuoktiniams ar partneriams diplomatams, URM valstybės tarnautojams ir (arba) kitiems valstybės tarnautojams persikėlimo išlaidos skaičiuojamos ir apmokamos kiekvienam atskirai, išskyrus Aprašo 64.2.1. ir 64.2.2 papunkčiuose nurodytas išlaidas, kurios skaičiuojamos šeimai, neviršijant Dydžių apraše nustatytų limitų.

74. Darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį, gali būti apmokamos ar kompensuojamos persikėlimo į užsienio valstybę, kurioje yra atstovybė, ir iš jos išlaidos, darbo sutartyje nurodant, kokios persikėlimo išlaidos kompensuojamos. Darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, asmeninio krovinio apimtys neturi viršyti Dydžių apraše nustatytų asmeninio krovinio limitų, taikomų URM valstybės tarnautojui. Atstovybė turi teisę pasirinkti darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, asmeninio krovinio gabenimo būdą.

75. Aprašo 64.2 papunktyje nurodytas faktines persikėlimo išlaidas pagrindžiančius dokumentus kartu su prašymu URM darbuotojai privalo pateikti Užsienio reikalų ministerijai ar atstovybei, o kiti valstybės tarnautojai – atitinkamai institucijai ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo dokumentų išrašymo dienos. Aprašo 64.1 papunktyje nurodytas faktines persikėlimo išlaidas pagrindžiančius dokumentus kartu su prašymu URM darbuotojai privalo pateikti Užsienio reikalų ministerijai ar atstovybei, o kiti valstybės tarnautojai – atitinkamai institucijai ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo faktinių išlaidų patyrimo dienos.

 

VIII SKYRIUS

KELIONIŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS

 

76. Kartą per metus, skaičiuojant nuo pirmosios darbo atstovybėje dienos, diplomatui, URM valstybės tarnautojui, kitam valstybės tarnautojui ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams apmokamos ar kompensuojamos kelionės į Lietuvos Respubliką ir atgal išlaidos, o kartu negyvenantiems šeimos nariams – kelionės pas diplomatą, URM valstybės tarnautoją ar kitą valstybės tarnautoją ir atgal į Lietuvos Respubliką išlaidos.

77. Jeigu sutuoktiniai arba partneriai diplomatai, URM valstybės tarnautojai ar kiti valstybės tarnautojai yra paskirti dirbti į skirtingas priimančiąsias valstybes arba skirtingus tos pačios priimančiosios valstybės miestus, diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo pasirinkimu vietoj Aprašo 76 punkte nurodytų kelionės į Lietuvos Respubliką ir atgal išlaidų apmokėjimo ar kompensavimo apmokamos ar kompensuojamos jo ir kartu su juo gyvenančių šeimos narių kelionės į kitą priimančiąją valstybę ar kitą tos pačios priimančiosios valstybės miestą, į kurią (kurį) paskirtas dirbti kitas sutuoktinis arba partneris, ir atgal išlaidos.

78. Aprašo 76 ir 77 punktuose nurodytų išlaidų apmokėjimui ar kompensavimui mutatis mutandis taikomos Aprašo 64.1 papunkčio nuostatos.

79. Faktines kelionės išlaidas patvirtinančius dokumentus diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas kartu su raštišku prašymu privalo pateikti atitinkamai atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui ne vėliau kaip per 60 dienų nuo faktinio išlaidų patyrimo dienos.

80. Jeigu dėl nenumatytų objektyvių aplinkybių diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas ir (ar) jų šeimos nariai negalėjo įgyvendinti Aprašo 76 ir 77 punktuose įvardytos teisės per nurodytą terminą, esant motyvuotam diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo raštiškam prašymui, atitinkamai Užsienio reikalų ministerijos kanclerio arba atitinkamos institucijos vadovo sprendimu šios teisės įgyvendinimo terminas pratęsiamas 6 mėnesiams.

 

IX SKYRIUS

VIENKARTINĖS ĮSIKŪRIMO IŠMOKOS MOKĖJIMAS

 

81. Į tą pačią atstovybę ar skirtingas atstovybes tos pačios priimančiosios valstybės mieste paskirtiems, priimtiems ar perkeltiems kartu gyvenantiems sutuoktiniams ar partneriams diplomatams, URM valstybės tarnautojams ar kitiems valstybės tarnautojams vienkartinė įsikūrimo išmoka skiriama kiekvienam atskirai, o už kiekvieną kitą kartu gyvenantį jų šeimos narį ‒ vienam iš sutuoktinių ar partnerių.

Į skirtingas priimančiąsias valstybes arba skirtingus tos pačios priimančiosios valstybės miestus paskirtiems, priimtiems ar perkeltiems atskirai gyvenantiems sutuoktiniams ar partneriams diplomatams, URM valstybės tarnautojams ar kitiems valstybės tarnautojams vienkartinė įsikūrimo išmoka skiriama kiekvienam atskirai, o už kiekvieną kitą kartu gyvenantį jų šeimos narį ‒ tam sutuoktiniui ar partneriui, su kuriuo jis gyvena.

82. Diplomatui ar URM valstybės tarnautojui, pateikus prašymą Užsienio reikalų ministerijai ar atstovybės vadovui vienkartinė įsikūrimo išmoka gali būti išmokama iki paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo į pareigas atstovybėje datos, bet ne anksčiau kaip 3 mėnesiai iki įsakyme ar potvarkyje nurodytos diplomato ar URM valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę datos, o kitam valstybės tarnautojui vienkartinė įsikūrimo išmoka gali būti išmokama iki paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo į pareigas atstovybėje datos, bet ne anksčiau kaip 3 mėnesiai iki įsakyme ar potvarkyje nurodytos diplomato, URM valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę datos – pateikus prašymą atitinkamos institucijos vadovui.

Jeigu išmokėjus vienkartinę įsikūrimo išmoką pasikeičia aplinkybės dėl diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę, išskyrus atvejus, kai tokios aplinkybės pasikeičia ne dėl diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo valios ar kaltės, diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas grąžina jam išmokėtą vienkartinę įsikūrimo išmoką atitinkamai Užsienio reikalų ministerijai, atstovybei ar atitinkamai institucijai.

 

X SKYRIUS

NETARNYBINIŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMAS TARNYBOS REIKMĖMS

 

83. URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas, naudodamas teisėtu pagrindu valdomą netarnybinį automobilį (toliau – netarnybinis automobilis) tarnybos reikmėms, turi teisę gauti ne didesnę nei Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 12 dalyje nustatyto dydžio kompensaciją degalų įsigijimo ir automobilio amortizacijos išlaidoms padengti (toliau – kompensacija netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti), kuri naudojama neatsiskaitytinai.

84. Naudodamasis netarnybiniu automobiliu tarnybos reikmėms, URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas privalo turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą, suteikianti teisę vairuoti atitinkamos kategorijos ir klasės transporto priemonę. Vairuodamas netarnybinį automobilį, URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas privalo laikytis kelių eismo taisyklių reikalavimų ir gerbti kitus priimančiojoje valstybėje galiojančius teisės aktus.

85. Kitas valstybės tarnautojas, kurį ūkiškai aprūpina ir finansuoja jį paskyrusi, priėmusi ar perkėlusi į pareigas atstovybėje institucija iš jai skirtų valstybės biudžeto asignavimų, prašymą dėl kompensacijos netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti skyrimo pateikia atitinkamos institucijos vadovui, kuris priima sprendimą dėl kompensacijos mokėjimo, nurodydamas šios kompensacijos dydį ir mokėjimo laikotarpį.

86. URM darbuotojas ir kitas valstybės tarnautojas, kurį ūkiškai aprūpina Užsienio reikalų ministerija pagal Specialiųjų atašė nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gruodžio 12 d. nutarimu Nr. 1407 „Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų atašė nuostatų patvirtinimo“, (toliau šiame ir Aprašo XI skyriuje – URM ūkinį aprūpinimą gaunantis kitas valstybės tarnautojas) dėl kompensacijos netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti skyrimo kreipiasi į atstovybės vadovą, pateikdamas prašymą, kurio forma nustatyta Aprašo 2 priede.

87. Atstovybės vadovas, įvertinęs URM darbuotojų ir URM ūkinį aprūpinimą gaunančių kitų valstybės tarnautojų pateiktą informaciją, atstovybei tarnybiniams automobiliams išlaikyti skirtas lėšas, turimų tarnybinių automobilių skaičių, darbuotojų atliekamų užduočių ir funkcijų pobūdį, kriminogeninę šalies ir miesto situaciją, darbo susitikimų, posėdžių ar renginių vietą ir atstumą nuo atstovybės bei kitas svarbias aplinkybes, paprastai iki kiekvienų metų spalio 1 d. informuoja Užsienio reikalų ministerijos kanclerį apie URM darbuotojų ar URM ūkinį aprūpinimą gaunančių kitų valstybės tarnautojų netarnybinių automobilių naudojimo tarnybos reikmėms poreikį ir prašo pritarimo kitiems biudžetiniams metams atstovybės biudžete numatyti lėšų kompensacijoms netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti. Motyvuotame prašyme atstovybės vadovas nurodo pareigybes, kurioms būtų planuojama skirti kompensacijas už netarnybinių automobilių naudojimą tarnybos reikmėms, planuojamą kompensacijų dydį ir skyrimo laikotarpį.

88. Gavęs Užsienio reikalų ministerijos kanclerio pritarimą dėl lėšų kompensacijoms netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms skyrimo, atstovybės vadovas išleidžia įsakymą, kuriame nustato URM darbuotojų ar URM ūkinį aprūpinimą gaunančių kitų valstybės tarnautojų kompensacijų dydžius pagal 87 punkte nustatytus kriterijus ir mokėjimo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip biudžetiniams metams.

89. URM darbuotojas ar URM ūkinį aprūpinimą gaunantis kitas valstybės tarnautojas, kuriam mokama kompensacija netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti, negali naudotis atstovybės tarnybiniu automobiliu su vairuotoju ar be vairuotojo, išskyrus atvejus, kai vyksta tarnybiniu automobiliu į komandiruotę arba kai tarnybinė užduotis objektyviai negali būti atlikta naudojantis netarnybiniu automobiliu.

90. Kompensacija netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti nemokama už komandiruočių, atostogų, laikinojo nedarbingumo, papildomų poilsio dienų, poilsio ir švenčių dienų laikotarpius, išskyrus atvejus, kai ne darbo metu dirbama pagal atstovybės vadovo ar atitinkamos institucijos vadovo patvirtintą grafiką, įsakymą ar nurodymą dirbti viršvalandinį darbą, arba kai netarnybinis automobilis naudojamas neatidėliotinai konsulinei pagalbai teikti.

91. Jeigu kompensacija už netarnybinio automobilio naudojimą tarnybos reikmėms mokama ne už visą darbo mėnesį, kompensacijos mėnesiui skirta suma dalinama iš darbo dienų skaičiaus ir dauginama iš faktiškai dirbtų dienų skaičiaus.

92. Kompensaciją už netarnybinio automobilio naudojimą tarnybos reikmėms gaunantis URM darbuotojas ar URM ūkinį aprūpinimą gaunantis kitas valstybės tarnautojas pateikia atstovybės darbuotojui, atsakingam už finansus, savo darbo laiko apskaitos žiniaraštį.

 

XI SKYRIUS

VAŽIAVIMO TARNYBOS TIKSLAIS KELEIVIŲ VEŽIMĄ VIETINIO (MIESTO IR PRIEMIESTINIO) REGULIARAUS SUSISIEKIMO MARŠRUTAIS VYKDANČIOMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS IR (AR) KOMPENSAVIMAS

 

93. Viešajam transportui priskiriami autobusai, troleibusai, maršrutiniai mikroautobusai, tramvajai, metropolitenas, kitos keleivių vežimą vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais vykdančios transporto priemonės. Važiavimu tarnybos tikslais viešuoju transportu nelaikomas važiavimas taksi ir pavėžėjimo paslaugos. Jeigu dėl saugumo situacijos užsienio valstybėje važiavimas taksi ir (ar) naudojantis kitomis pavėžėjimo paslaugomis yra būtina užtikrinti atstovybės funkcijų vykdymą, Užsienio reikalų ministerijos kanclerio ar atitinkamos institucijos vadovo sprendimu važiavimas taksi ir (ar) pavėžėjimo paslaugos gali būti pripažintos važiavimu tarnybos tikslais viešuoju transportu.

94. Sprendimą apmokėti ar kompensuoti URM darbuotojui ar URM ūkinį aprūpinimą gaunančiam kitam valstybės tarnautojui faktines važiavimo tarnybos tikslais keleivių vežimą vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais vykdančiomis transporto priemonėmis (toliau – viešasis transportas) išlaidas (toliau – važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos), kai toks važiavimas nėra laikomas komandiruote, priima atstovybės vadovas, atsižvelgdamas į darbo planus, darbų apimtį ir įvertinęs, ar darbo funkcijoms atlikti yra reikalinga naudotis viešuoju transportu.

95. Sprendimą apmokėti ar kompensuoti kito valstybės tarnautojo, kurį ūkiškai aprūpina ir finansuoja jį paskyrusi, priėmusi ar perkėlusi į pareigas atstovybėje institucija iš jai skirtų valstybės biudžeto asignavimų, faktines važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu, kai toks važiavimas nėra laikomas komandiruote, išlaidas priima atitinkamos institucijos vadovas, atsižvelgdamas į darbo planus, darbų apimtį ir įvertinęs, ar darbo funkcijoms atlikti yra reikalinga naudotis viešuoju transportu.

96. Jeigu URM darbuotojui ar kitam valstybės tarnautojui jam pareigybės aprašyme nustatytoms funkcijoms atlikti nuolat reikia naudotis viešuoju transportu ir dėl to yra ekonomiškiau apmokėti važiavimo tarnybos tikslais mėnesinį ar metinį bilietą, atstovybės ar atitinkamos institucijos vadovas gali priimti sprendimą apmokėti ar kompensuoti mėnesinį ar metinį darbuotojo važiavimo viešuoju transportu bilietą.

97. URM darbuotojo ar kito valstybės tarnautojo važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos apmokamos arba kompensuojamos, jeigu:

97.1. URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas negauna kompensacijos netarnybinio automobilio naudojimo tarnybos reikmėms išlaidoms padengti;

97.2. URM darbuotojui ar kitam valstybės tarnautojui nepaskirtas tarnybinis automobilis arba juo pasinaudoti nėra galimybės.

98. Važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos neapmokamos ir nekompensuojamos atostogų, komandiruočių ir nedarbingumo metu, poilsio ir švenčių dienomis, išskyrus atvejus, kai poilsio ir švenčių dienomis URM darbuotojas ir kitas valstybės tarnautojas vykdo atstovybės vadovo ar atitinkamos institucijos vadovo pavedimus, kurie pagrindžiami renginio programa, atstovybės vadovo elektroniniu laišku ir kitas dokumentais.

99. Važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos kompensuojamos pagal kito valstybės tarnautojo pateiktą prašymą, o URM darbuotojui ir URM ūkinį aprūpinimą gaunančiam kitam valstybės tarnautojui – pagal atstovybės finansų valdymo informacinės sistemos avanso apyskaitą, prie kurių turi būti pridėti važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidas pagrindžiantys dokumentai (vienkartiniai ar daugkartiniai bilietai).

100. Važiavimo viešuoju transportu vienkartiniai bilietai turi būti URM darbuotojo ar kito valstybės tarnautojo detalizuoti (nurodyta, kur, kada, į kokį darbo susitikimą ar kokioms tarnybinėms užduotims atlikti URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas važiavo). Už pateiktų duomenų teisingumą atsako URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas, pateikęs išlaidas pagrindžiančius dokumentus.

101. URM darbuotojui ar kitam valstybės tarnautojui važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos paprastai kompensuojamos kartą per mėnesį.

102. Baigiančiam darbą atstovybėje URM darbuotojui ar URM aprūpinimą gaunančiam kitam valstybės tarnautojui važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos, suderinus su atstovybės vadovu, kompensuojamos ne vėliau kaip paskutinę jo darbo atstovybėje dieną, o baigusiam darbą atstovybėje kitam valstybės tarnautojui, kurį ūkiškai aprūpina ir finansuoja jį paskyrusi, priėmusi ar perkėlusi į pareigas atstovybėje institucija iš jai skirtų valstybės biudžeto asignavimų, važiavimo tarnybos tikslais viešuoju transportu išlaidos kompensuojamos ne vėliau kaip iki kito mėnesio pabaigos.

 

XII SKYRIUS

GARANTIJŲ TAIKYMAS ŠEIMOS NARIAMS, KAI DIPLOMATAS, URM VALSTYBĖS TARNAUTOJAS AR KITAS VALSTYBĖS TARNAUTOJAS ATŠAUKIAMAS ATSIŽVELGIANT Į PRIIMANČIOSIOS VALSTYBĖS PRANEŠIMĄ

 

103. Jeigu su diplomatu, URM valstybės tarnautoju ar kitu valstybės tarnautoju, kuris atšaukiamas iš pareigų atsižvelgiant į priimančiosios valstybės pranešimą, kartu gyvena sutuoktinis arba partneris ir kartu gyvena ir mokosi vaikai, šiems užsienio valstybėje reziduojantiems šeimos nariams po diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo atšaukimo iš pareigų atstovybėje iki einamųjų mokslo metų pabaigos atitinkamai užsienio reikalų ministro arba atitinkamos institucijos vadovo sprendimu iš Užsienio reikalų ministerijos ar atitinkamos institucijos lėšų gali būti mokamos šios išmokos ir kompensacijos bei padengiamos šios išlaidos:

103.1. Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 1, 2, 5 dalyse nurodytos kompensacijos šeimos nariams išlaikyti;

103.2. Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodytos vaikų ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos;

103.3. Diplomatinės tarnybos įstatymo 86 straipsnio 2 dalyje nurodytos sveikatos draudimo ar sveikatos priežiūros išlaidos pagal Dydžių apraše nustatytas normas;

103.4. Diplomatinės tarnybos įstatymo 87 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nurodytos privalomojo sveikatos draudimo, pensijų, motinystės ir nedarbo socialinio draudimo įmokos;

103.5. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 7 dalyje nurodyta išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis, jeigu ji buvo mokama iki priimančiosios valstybės pranešimo gavimo dienos;

103.6. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 7 dalyje nurodytos persikėlimo ir asmeninio krovinio gabenimo išlaidos, taikant Aprašo VII skyriaus nuostatas.

104. Atšauktas diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas per 3 darbo dienas pateikia prašymą užsienio reikalų ministrui ar atitinkamos institucijos vadovui dėl Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 1–5 dalyse, 86 straipsnio 2 dalyje ir 87 straipsnio 2 ir 3 dalyse, 89 straipsnio 7 dalyje numatytų išmokų ir išlaidų apmokėjimo ir (ar) kompensavimo taikymo. Užsienio reikalų ministro ar atitinkamos institucijos vadovo raštišku nurodymu atstovybės vadovas ar atitinkama institucija pratęsia darbuotojui ir jo šeimos nariams priklausančių socialinių garantijų mokėjimą Diplomatinės tarnybos įstatyme nustatytais terminais.

105. Užsienio reikalų ministro arba atitinkamos institucijos vadovo sprendimu gali būti visiškai ar iš dalies apmokamos arba kompensuojamos kartu su diplomatu, URM valstybės tarnautoju ar kitu valstybės tarnautoju užsienio valstybėje gyvenusių ir besimokusių vaikų bei dėl diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo atšaukimo atsižvelgiant į priimančiosios valstybės pranešimą iš pareigų atstovybėje į Lietuvos Respubliką grįžusių vaikų mokymosi Lietuvos Respublikoje išlaidos iki einamųjų mokslo metų pabaigos, jeigu jie nėra priimami mokytis valstybinėje ar savivaldybės bendrojo ugdymo mokykloje, esančioje mokyklos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos priskirtoje teritorijoje, kurioje jie gyvena, ir (arba) valstybinėje ar savivaldybės bendrojo ugdymo mokykloje nėra galimybės tęsti užsienio valstybėje pradėtos švietimo programos. Mokymosi išlaidų kompensuojama dalis ir kompensuojamosios išlaidos nustatomos, apskaičiuojamos ir kompensuojamos vadovaujantis Dydžių aprašo ir Aprašo II skyriaus nuostatomis.

106. Aprašo 103 punkte nurodytas diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas per 30 dienų nuo atšaukimo iš pareigų atstovybėje dienos atitinkamai Užsienio reikalų ministerijos kancleriui ar atitinkamos institucijos vadovui pateikia motyvuotą prašymą dėl Aprašo 105 punkte nurodytų mokymosi Lietuvos Respublikoje iki einamųjų mokslo metų pabaigos išlaidų kompensavimo. Kartu pateikiamas dokumentas, patvirtinantis, kad valstybinė ar savivaldybės bendrojo ugdymo mokykla, esanti mokyklos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos priskirtoje teritorijoje, kurioje diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas gyvena, nepriima vaiko mokytis ir (arba) valstybinėje ar savivaldybės bendrojo ugdymo mokykloje nėra galimybės tęsti užsienio valstybėje pradėtos švietimo programos.

107 Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas raštu informuoja atitinkamai atstovybės vadovą ar Užsienio reikalų ministerijos kanclerį arba atitinkamos institucijos vadovą apie einamųjų mokslo metų pabaigos datą.

108. Jeigu Aprašo 103 punkte nurodytas diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas yra skiriamas ar perkeliamas į pareigas kitoje atstovybėje, Aprašo 103 punkte nurodytos garantijos netaikomos nuo jo paskyrimo ar perkėlimo į pareigas kitoje atstovybėje dienos.

 

XIII SKYRIUS

DIPLOMATŲ, URM VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ AR KITŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ, PASIŲSTŲ Į KOMANDIRUOTĘ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IR JŲ ŠEIMOS NARIŲ LAIKINO GRĮŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ GARANTIJOS

 

109. Kai diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas pasiunčiamas į komandiruotę į Lietuvos Respubliką, jam ir jo šeimos nariams ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo komandiruotės į Lietuvos Respubliką dienos toliau mokamos šios išmokos ir kompensacijos ir padengiamos šios išlaidos iš Užsienio reikalų ministerijos ar atitinkamos institucijos lėšų:

109.1. Diplomatinės tarnybos įstatymo 84 straipsnyje nurodyta su darbu užsienyje susijusių išlaidų kompensacija ir Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 1, 2, 5 ir 7 dalyse nurodytos kompensacijos šeimos nariams išlaikyti;

109.2. Diplomatinės tarnybos įstatymo 86 straipsnio 2 dalyje nurodytos sveikatos draudimo ar sveikatos priežiūros išlaidos pagal Dydžių apraše nustatytas normas;

109.3. Diplomatinės tarnybos įstatymo 87 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytos privalomojo sveikatos draudimo, pensijų, motinystės ir nedarbo socialinio draudimo įmokos;

109.4. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 7 dalyje nurodyta išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis, jeigu ji buvo mokama iki komandiruotės pirmosios dienos;

109.5. Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodytos ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos; šios išlaidos ir jų kompensuojama dalis nustatomos, apskaičiuojamos ir kompensuojamos vadovaujantis Dydžių aprašo ir Aprašo II skyriaus nuostatomis;

109.6. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 7 dalyje nurodytos persikėlimo ir asmeninio krovinio gabenimo išlaidos, taikant Dydžių aprašo ir Aprašo VII skyriaus nuostatas;

109.7. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 8 dalyje nurodytos diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo ir jo šeimos narių kelionės į Lietuvos Respubliką ir atgal išlaidos;

109.8. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 11 dalyje nurodytos užsienio kalbos mokymosi išlaidos;

109.9. Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 14 dalyje nurodytais atvejais – persikėlimo ir asmeninio krovinio gabenimo išlaidos, taikant Aprašo VII skyriaus nuostatas.

 

XIV SKYRIUS

BUVUSIO DIPLOMATO, BUVUSIO URM VALSTYBĖS TARNAUTOJO AR BUVUSIO KITO VALSTYBĖS TARNAUTOJO IR (AR) JO ŠEIMOS NARIŲ PERSIKĖLIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS, MIRUSIO AR ŽUVUSIO DIPLOMATO, URM VALSTYBĖS TARNAUTOJO AR KITO VALSTYBĖS TARNAUTOJO ASMENINIO KROVINIO NUGABENIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR JO ŠEIMOS NARIŲ PERSIKĖLIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS IR KOMPENSAVIMAS BEI KITOS MIRUSIO AR ŽUVUSIO DIPLOMATO, URM VALSTYBĖS TARNAUTOJO AR KITO VALSTYBĖS TARNAUTOJO ŠEIMOS NARIŲ GARANTIJOS

 

110. Kai diplomato tarnybos sutartis buvo nutraukta, ar terminuota diplomato tarnybos sutartis pasibaigė ar buvo nutraukta, ar kai URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas atsistatydina (atleidžiamas) iš pareigų, buvusio diplomato, buvusio URM valstybės tarnautojo ar buvusio kito valstybės tarnautojo ir (ar) jo šeimos narių persikėlimo iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką išlaidos (įskaitant asmeninio krovinio nugabenimą neviršijant Vyriausybės nustatytų limitų) apmokamos ar kompensuojamos neviršijant Dydžių apraše nustatytų limitų ir taikant Aprašo VII skyriaus nuostatas, jeigu buvęs diplomatas, buvęs URM valstybės tarnautojas ar buvęs kitas valstybės tarnautojas ir (ar) jo šeimos nariai persikėlė iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką per 2 mėnesius nuo diplomato sutarties pasibaigimo ar nutraukimo ar jo atsistatydinimo (atleidimo) iš pareigų dienos.

111. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, likus ne mažiau kaip 20 darbo dienų iki diplomato tarnybos sutarties ar terminuotos diplomato sutarties pabaigos ar atsistatydinimo (atleidimo) dienos, pateikia prašymą atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui dėl persikėlimo organizavimo. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, pasirinkęs Aprašo 66.3 papunktyje numatytą asmeninio krovinio gabenimo būdą, prašymą dėl persikėlimo išlaidų kompensavimo pagal faktines išlaidas patvirtinančius dokumentus pateikia atstovybės vadovui arba atitinkamos institucijos vadovui ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo faktinių išlaidų patyrimo dienos.

Jeigu atitinkama institucija persikėlimo neorganizuoja ir, vadovaujantis Aprašo 66.4 papunkčio ir 70 punkto nuostatomis, nepateikiamas prašymas atstovybei ar Užsienio reikalų ministerijai, kitas valstybės tarnautojas prašymą dėl persikėlimo išlaidų kompensavimo pagal faktines išlaidas patvirtinančius dokumentus pateikia ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo faktinių išlaidų patyrimo dienos. 

112. Jeigu diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas atleidžiamas iš pareigų dėl jo kaltės, jis per 3 darbo dienas nuo diplomato tarnybos sutarties ar terminuotos diplomato sutarties pabaigos ar kito valstybės tarnautojo atleidimo iš pareigų dienos pateikia prašymą atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui dėl persikėlimo organizavimo. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, pasirinkęs Aprašo 66.3 papunktyje numatytą asmeninio krovinio gabenimo būdą, prašymą dėl persikėlimo išlaidų kompensavimo pagal faktines išlaidas patvirtinančius dokumentus pateikia atstovybės vadovui arba atitinkamos institucijos vadovui ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo faktinių išlaidų patyrimo dienos.

Jeigu atitinkama institucija persikėlimo neorganizuoja ir, vadovaujantis Aprašo 66.4 papunkčio ir 70 punkto nuostatomis, nepateikiamas prašymas atstovybei ar Užsienio reikalų ministerijai, kitas valstybės tarnautojas prašymą dėl persikėlimo išlaidų kompensavimo pagal faktines išlaidas patvirtinančius dokumentus pateikia atitinkamai institucijai ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo faktinių išlaidų patyrimo dienos.

113. Diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties atveju apmokamos ar kompensuojamos jo asmeninio krovinio gabenimo į Lietuvos Respubliką išlaidos, neviršijant Dydžių apraše nustatytų limitų, taip pat jo šeimos narių persikėlimo iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką išlaidos, įskaitant šeimos narių asmeninio krovinio nugabenimą neviršijant Dydžių apraše nustatytų limitų, taikant Aprašo VII skyriaus nuostatas, jeigu šeimos nariai persikelia iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką per 3 mėnesius nuo diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos.

Viršijus Dydžių apraše nustatytus asmeninio krovinio limitus, viršijančią pervežimo išlaidų dalį asmeninėmis lėšomis apmoka buvęs diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, o mirusio ar žuvusio diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo – pilnametis šeimos narys.

114. Diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties atveju kartu su juo gyvenusiems jo šeimos nariams iki jų persikėlimo į Lietuvos Respubliką dienos, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesius nuo diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos, iš Užsienio reikalų ministerijos ar atitinkamos institucijos lėšų taikomos šios garantijos:

114.1. mokamos Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 1, 2, 5 dalyse nurodytos kompensacijos šeimos nariams išlaikyti, jei jos buvo mokamos iki diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos;

114.2. apmokamos Diplomatinės tarnybos įstatymo 86 straipsnio 2 dalyje nurodytos sveikatos draudimo ar sveikatos priežiūros išlaidos pagal Dydžių apraše nustatytas normas;

114.3. mokamos Diplomatinės tarnybos įstatymo 87 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytos privalomojo sveikatos draudimo, pensijų, motinystės ir nedarbo socialinio draudimo įmokos, jeigu jos buvo mokamos iki diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos;

114.4. apmokamos ar kompensuojamos Diplomatinės tarnybos įstatymo 85 straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodytos ikimokyklinio ugdymo, priešmokyklinio ugdymo ir mokymosi išlaidos, jeigu jos buvo apmokamos ar kompensuojamos iki diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos; šios išlaidos ir jų kompensuojamoji dalis nustatomos, apskaičiuojamos ir kompensuojamos vadovaujantis Dydžių aprašo ir Aprašo II skyriaus nuostatomis;

114.5. mokama Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 7 dalyje nurodyta išmoka apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis tokio pat dydžio, kokia buvo mokama iki mirties ar žūties, jeigu ji buvo mokama iki diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kitos valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos;

114.6. jeigu diplomatui ir URM valstybės tarnautojui buvo suteiktos Užsienio reikalų ministerijos patikėjimo teise valdomos gyvenamosios patalpos, nurodytos Aprašo 47.1 ir 47.2 papunkčiuose, mirusio ar žuvusio diplomato ar URM valstybės tarnautojo šeimos nariai toliau jomis naudojasi, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesius nuo diplomato ar URM valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos;

114.7. jeigu diplomatui ir URM valstybės tarnautojui buvo suteiktos gyvenamosios patalpos, išnuomotos atstovybės vardu, nurodytos Aprašo 47.3 papunktyje, atstovybė apmoka gyvenamųjų patalpų, kuriomis toliau naudojasi mirusio ar žuvusio diplomato ar URM valstybės tarnautojo šeimos nariai, nuomos išlaidas pagal sudarytą nuomos sutartį, netaikant pagal Dydžių aprašo 10 punktą sumažėjusio suteikiamų gyvenamųjų patalpų nuomos metų išlaidų dydžio, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesius nuo diplomato ar URM valstybės tarnautojo mirties ar žūties dienos;

114.8. apmokamos arba kompensuojamos Diplomatinės tarnybos įstatymo 89 straipsnio 8 dalyje nurodytos kartu su mirusiu ar žuvusiu diplomatu, URM valstybės tarnautoju ar kitu valstybės tarnautoju gyvenusių šeimos narių kelionės kartą per metus, skaičiuojant nuo diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo paskyrimo, priėmimo ar perkėlimo dirbti į atstovybę, į Lietuvos Respubliką ir atgal išlaidos, o kartu negyvenusiems šeimos nariams – kelionės į užsienio valstybę, kurioje yra atstovybė, kurioje dirbo miręs ar žuvęs diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, ir atgal į Lietuvos Respubliką išlaidos.

115. Mirusio ar žuvusio diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo pilnametis šeimos narys, nurodytas Diplomatinės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 1, 3, 5 arba 6 punkte, per 10 darbo dienų  nuo diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo žūties ar mirties dienos pateikia Užsienio reikalų ministerijos Finansų departamentui ir atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui raštišką prašymą, kuriame nurodo banko sąskaitos, į kurią pervedamos Aprašo 113 ir 114 punktuose nurodytos kompensacijos ir išmokos, numerį bei mirusio ar žuvusio diplomato, URM valstybės tarnautojo ar kito valstybės tarnautojo mirties faktą patvirtinančių dokumentų kopijas.

 

XV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

116. URM darbuotojai ar kiti valstybės tarnautojai yra asmeniškai atsakingi už pateiktos informacijos teisingumą, už laiku (jei nustatyta – raštišką) atstovybės vadovo, atstovybės darbuotojo, atsakingo už finansų valdymą, ar atitinkamos institucijos vadovo informavimą apie atsiradusį, pasibaigusį ar pasikeitusį teisinį ir (ar) faktinį pagrindą garantijoms suteikti ir taikyti.

117. Diplomatas, URM valstybės tarnautojas ar kitas valstybės tarnautojas, teikdamas prašymą atstovybės vadovui ar atitinkamos institucijos vadovui dėl socialinių garantijų taikymo jo šeimos nariams, kartu privalo pridėti šeimos narių statusą patvirtinančių dokumentų kopijas.

118. Jeigu URM darbuotojo ar kito valstybės tarnautojo darbo atstovybėje laikotarpiu atsiranda ar pasikeičia teisinės ir (ar) faktinės aplinkybės, darančios įtaką jam ir (ar) jo šeimos nariams taikomų garantijų dydžiams ir apimtims, URM darbuotojas ar kitas valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo minėtųjų aplinkybių atsiradimo ar pasikeitimo dienos privalo raštu informuoti atstovybės vadovą ar atitinkamos institucijos vadovą.

119. Už Aprašo nuostatų pažeidimą arba nesilaikymą URM darbuotojai ir kiti valstybės tarnautojai atsako teisės aktų nustatyta tvarka ir privalo atlyginti dėl jų ir (ar) jų šeimos narių tyčinės ar neatsargios veikos padarytą žalą atitinkamai Užsienio reikalų ministerijai ar atstovybei ir (ar) atitinkamai institucijai ar atstovybei.

120. Atstovybės vadovas ir atitinkamos institucijos vadovas kontroliuoja Aprašo nuostatų laikymąsi. Atstovybės vadovas yra atsakingas už racionalų lėšų, skirtų atstovybės išlaikymui, naudojimą įgyvendinant Aprašo nuostatas.

 

––––––––––––––––––––

 

part_cb66375fd1174cffb4c93e5484676e4f_end