https://www.e-tar.lt/rs/legalact/bb6fca40cac011ec8d9390588bf2de65/content_files/image001.png

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2010 M. SPALIO 28 D. ĮSAKYMO NR. V-946 „DĖL TIESIOGINĖS VALSTYBINĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS SAUGOS KONTROLĖS REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. rugpjūčio 2 d. Nr. V-1295

Vilnius

 

P a k e i č i u  Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamentą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamento patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Centras) vykdo kontrolę Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 15 straipsnio 1, 2, 5, 6, 7, 8 ir 14 punktuose nurodytuose objektuose (toliau – objektai).“

2. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Reglamente nurodyti dokumentai – pavedimas atlikti patikrinimą, patikrinimo aktas (toliau – dokumentai) – pildomi aiškiai, įskaitomai, glaustai, logiškai, suprantamai. Administracinio nusižengimo protokolas, nutarimas administracinio nusižengimo byloje ir nutarimas dėl administracinio nusižengimo, kai protokolas nesurašomas, pildomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. birželio 22 d. nutarimo Nr. 640 „Dėl Administracinio nusižengimo protokolo, Nutarimo administracinio nusižengimo byloje, Nutarimo dėl administracinio nusižengimo, kai protokolas nesurašomas, formų ir jų pildymo taisyklių patvirtinimo“ nustatyta tvarka.“

3. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Pavedimai atlikti patikrinimą, patikrinimo aktai, mėginio (-ių) laboratoriniams tyrimams paėmimo aktai, laboratorinių tyrimų (matavimų) protokolai ir kiti su patikrinimu susiję dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo, Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklės, patvirtintos Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. V-100 „Dėl Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“, ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių dokumentų saugojimą, nustatyta tvarka.

4. Pripažįstu netekusiu galios 10 punktą.

5. Pripažįstu netekusiu galios 201 punktą.

6. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Jeigu pareigūnas neįleidžiamas į tikrinamo objekto teritoriją, patalpas, jam nepateikiami patikrinimui atlikti būtini duomenys, informacija ar dokumentai arba pateikiami klaidingi ar tikrovės neatitinkantys duomenys ar informacija, atsisakoma paaiškinti ar suteikti duomenis, nuslepiami dokumentai arba nevykdomi ar netinkamai vykdomi kiti teisėti pareigūno reikalavimai, surašomas administracinio nusižengimo protokolas už Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 505 straipsnyje numatyto administracinio nusižengimo padarymą.“

7. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

29. Kontrolės rezultatai įforminami Centro vadovo patvirtintos formos patikrinimo aktu.“

8. Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Objekto vadovas, jo įgaliotas ar atsakingas asmuo supažindinamas su patikrinimo aktu išsiunčiant jį objektui per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), jeigu ūkio subjektas yra E. pristatymo sistemos naudotojas. Jeigu ūkio subjektas nėra E. pristatymo sistemos naudotojas, informacija pateikiama registruotąja pašto siunta. Jeigu įteikimo apie registruotąją siuntą pranešime yra nurodyta, kad adresatas atsisakė priimti registruotąją siuntą, laikoma, kad patikrinimo aktas, siųstas šia registruotąja siunta, adresatui yra įteiktas ir adresatas su patikrinimo aktu supažindintas.“

9. Pripažįstu netekusiu galios 34 punktą.

10. Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. Apie grįžtamosios kontrolės datą objektas neinformuojamas, išskyrus atvejus, kai be išankstinio objekto informavimo neįmanoma įvertinti, ar pažeidimai pašalinti. Grįžtamoji kontrolė vykdoma ne vėliau kaip per mėnesį po patikrinimo akte nurodyto pažeidimų pašalinimo termino pabaigos, išskyrus atvejus, kai dėl objektyvių priežasčių negalima įvertinti, ar objektas pažeidimus pašalino.“

11. Pakeičiu 41 punktą ir jį išdėstau taip:

41. Grįžtamoji kontrolė vykdoma Reglamento 25, 27–34 punktuose nustatyta tvarka ir pagal šiame skyriuje nurodytus ypatumus.“

12. Papildau 411 punktu:

411. Jeigu grįžtamosios kontrolės metu reikės atlikti laboratorinius tyrimus (matavimus) pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje, Centro vadovo ar jo įgalioto asmens rašte pareiškėjui nurodoma, kad pareiškėjas turės sudaryti galimybę per Centro nurodytą terminą, suderintu laiku atlikti šiuos tyrimus (matavimus). Jeigu per Centro nurodytą terminą, suderintu laiku pareiškėjas nesudaro galimybės atlikti laboratorinių tyrimų (matavimų) jo gyvenamojoje aplinkoje, grįžtamoji kontrolė nevykdoma ir apie tai informuojamas pareiškėjas.“

13. Papildau 412 punktu:

412. Siekiant užtikrinti pareiškėjo, pranešusio apie galimus visuomenės sveikatos saugos teisės aktų pažeidimus, teisių ir teisėtų interesų apsaugą, laboratoriniai tyrimai (matavimai) pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje atliekami nedalyvaujant objekto atstovui.“

14. Papildau 413 punktu:

413. Jeigu vykdant grįžtamąją kontrolę paaiškėja, kad be išankstinio objekto informavimo nebus galima atlikti objekto keliamo triukšmo, vibracijos ar kitų laboratorinių matavimų išjungus triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį (uždara teritorija, patikrinimo metu nėra asmens, įgalioto išjungti triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį, apie triukšmo, vibracijos ar kito taršos šaltinio išjungimą reikia iš anksto informuoti kitus asmenis ar pan.), išjungus objekto triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį laboratoriniai matavimai pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje atliekami kaip galima greičiau su objekto vadovu, jo įgaliotu ar atsakingu asmeniu bei pareiškėju suderintu laiku. Šių matavimų atlikimo sąlygos (laikas, meteorologinės sąlygos ir pan.) turi būti maksimaliai panašios į tas, kurioms esant pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje buvo atliekami laboratoriniai matavimai veikiant objekto triukšmo, vibracijos ar kitam taršos šaltiniui.“

15. Papildau 431 punktu:

431. Apie operatyviosios kontrolės datą objektas neinformuojamas, išskyrus atvejus, kai be išankstinio objekto informavimo nebus galima atlikti objekto keliamo triukšmo, vibracijos ar kitų laboratorinių matavimų išjungus triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį (uždara teritorija, patikrinimo metu nėra asmens, įgalioto išjungti triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį, apie triukšmo, vibracijos ar kito taršos šaltinio išjungimą reikia iš anksto informuoti kitus asmenis ar pan.).“

16. Papildau 432 punktu:

432. Operatyvioji kontrolė vykdoma Reglamento 28–38 punktuose nustatyta tvarka ir Centro vadovo patvirtintomis Operatyviosios tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrintinų objektų atrankos taisyklėmis bei pagal šiame skyriuje nurodytus ypatumus.“

17. Papildau 433 punktu:

433. Pareigūnas, atvykęs į tikrinamą objektą, prisistato bet kuriam tuo metu objekte esančiam objekto atstovui, pateikia valstybės tarnautojo pažymėjimą, pavedimą ir patikrinimą atlieka lydimas bet kurio tuo metu objekte buvusio objekto atstovo.

18. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44. Jeigu operatyviosios kontrolės metu reikės atlikti laboratorinius tyrimus (matavimus) pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje, Centro vadovo ar jo įgalioto asmens rašte pareiškėjui nurodoma, kad pareiškėjas turės sudaryti galimybę per Centro nurodytą terminą, suderintu laiku atlikti šiuos tyrimus (matavimus). Jeigu per Centro nurodytą terminą, suderintu laiku pareiškėjas nesudaro galimybės atlikti laboratorinių tyrimų (matavimų) jo gyvenamojoje aplinkoje, skundas nenagrinėjamas ir apie tai informuojamas pareiškėjas.“

19. Pakeičiu 45 punktą ir jį išdėstau taip:

45. Siekiant nustatyti informacijos, kurios pagrindu vykdoma operatyvioji kontrolė, pagrįstumą bei užtikrinti pareiškėjo, pranešusio apie galimus visuomenės sveikatos saugos teisės aktų pažeidimus, teisių ir teisėtų interesų apsaugą, laboratoriniai tyrimai (matavimai) pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje atliekami nedalyvaujant objekto atstovui.“

20. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. Jeigu vykdant operatyviąją kontrolę paaiškėja, kad be išankstinio objekto informavimo nebus galima atlikti objekto keliamo triukšmo, vibracijos ar kitų laboratorinių matavimų išjungus triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį (uždara teritorija, patikrinimo metu nėra asmens, įgalioto išjungti triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį, apie triukšmo, vibracijos ar kito taršos šaltinio išjungimą reikia iš anksto informuoti kitus asmenis ar pan.), išjungus objekto triukšmo, vibracijos ar kitą taršos šaltinį laboratoriniai matavimai pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje atliekami kaip galima greičiau su objekto vadovu, jo įgaliotu ar atsakingu asmeniu bei pareiškėju suderintu laiku. Šių matavimų atlikimo sąlygos (laikas, meteorologinės sąlygos ir pan.) turi būti maksimaliai panašios į tas, kurioms esant pareiškėjo gyvenamojoje aplinkoje buvo atliekami laboratoriniai matavimai veikiant objekto triukšmo, vibracijos ar kitam taršos šaltiniui.“

21. Pripažįstu netekusiu galios 47 punktą.

22. Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:

53. Mėginius laboratoriniams tyrimams paima Laboratorijos darbuotojas, išskyrus kosmetikos gaminių mėginius, kuriuos gali paimti ir kontrolę vykdantis pareigūnas. Pastaruoju atveju Laboratorija mėginius imantį pareigūną aprūpina būtinomis mėginiams paimti priemonėmis.“

23. Pakeičiu 54 punktą ir jį išdėstau taip:

54. Kosmetikos gaminių mėginiai imami Kosmetikos gaminių mėginių paėmimo tvarkos aprašo (Reglamento 6 priedas) nustatyta tvarka.“

24. Pakeičiu 57 punktą ir jį išdėstau taip:

57. Mėginio (-ių) laboratoriniams tyrimams užsakymą (Reglamento 1 priedas) dėl periodinės kontrolės metu atliekamų laboratorinių tyrimų (matavimų) Centro teritorinis padalinys pateikia Laboratorijai likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki kontrolės vykdymo dienos.“

25. Pakeičiu 58 punktą ir jį išdėstau taip:

58. Mėginio (-ių) laboratoriniams tyrimams užsakymą dėl grįžtamosios arba operatyviosios kontrolės metu atliekamų laboratorinių tyrimų (matavimų) Centro teritorinis padalinys pateikia Laboratorijai likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki kontrolės vykdymo dienos.“

26. Pakeičiu 61 punktą ir jį išdėstau taip:

61. Mėginiai laboratoriniams tyrimams, kurie buvo transportuojami netinkamomis sąlygomis ar kilo įtarimų, kad mėginių būsena gali turėti įtakos tyrimo rezultatams, yra brokuojami. Išbrokavusi mėginius Laboratorija nedelsdama informuoja apie tai telefonu ar elektroniniu paštu ir raštu Centro teritorinį padalinį, kurio pareigūnas vykdė kontrolę ir pateikia Mėginio (-ių) laboratoriniams tyrimams brokavimo aktą (Reglamento 3 priedas) ar patvirtintą jo kopiją.“

27. Pakeičiu 62 punktą ir jį išdėstau taip:

62. Mėginiai, paimti laboratoriniams tyrimams, Laboratorijoje turi būti ištirti nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, išskyrus atvejus, kai laboratorinio tyrimo metodika numato ilgesnį tyrimo atlikimo terminą arba tai reikalinga dėl laboratorinio tyrimo eigos. Apie ilgiau nei tris darbo dienas užtrukusius laboratorinius tyrimus (išskyrus tuos atvejus, kai tai numato laboratorinio tyrimo metodika) raštu informuojamas Centro teritorinio padalinio pareigūnas, atlikęs patikrinimą.“

28. Pakeičiu 5 priedo 4 punktą ir jį išdėstau taip:

 

„4. Kosmetikos gaminių gamintojai

Kosmetikos gaminių mikrobiologinis tyrimas

 

Lietuvos higienos norma HN 64:2017 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 288 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 64:2017 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“ patvirtinimo““.

 

29. Papildau 5 priedą 41 punktu:

 

„41. papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, kuriose yra įrengti baseinai

 

Baseino vandens kokybės rodiklių tyrimai

 

Lietuvos higienos normos HN 109:2016 69 punktas

 

Šalto ir karšto vandens iš čiaupo temperatūros matavimai

 

Lietuvos higienos normos HN 109:2016 31 punktas“.

 

30. Papildau 5 priedą 42 punktu:

 

„42. papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, kurių delfinariumuose teikiamos psichoemocinio ir fizinio lavinimo paslaugos

 

Delfinariumo, kuriame teikiamos psichoemocinio ir fizinio lavinimo paslaugos, baseino vandens kokybės rodiklių tyrimai

 

Lietuvos higienos normos HN 133:2013 „Delfinariumuose teikiamos psichoemocinio ir fizinio lavinimo paslaugos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. V-374 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 133:2013 „Delfinariumuose teikiamos psichoemocinio ir fizinio lavinimo paslaugos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – HN 133:2013) 79 punktai

 

Šalto ir karšto vandens iš čiaupo temperatūros matavimai

 

Lietuvos higienos normos HN 133:2013 16 punktas“.

 

31. Pakeičiu 6 priedo pavadinimą ir jį išdėstau taip:

KOSMETIKOS GAMINIŲ MĖGINIŲ PAĖMIMO TVARKOS APRAŠAS“.

32. Pakeičiu 6 priedo 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Kosmetikos gaminių mėginių paėmimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato pagrindinius kosmetikos gaminių mėginių paėmimo reikalavimus. Kosmetikos gaminių mėginiai skirti mikrobiologiniams ir cheminiams tyrimams, reikalingiems vykdant kontrolę, atlikti.“

33. Pakeičiu 6 priedo 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Bendrieji kosmetikos gaminių mėginių paėmimo, gabenimo, laboratorinių tyrimų atlikimo reikalavimai nustatyti Reglamente.“

34. Pakeičiu 6 priedo 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių, Lietuvos higienos normoje HN 115:2002 „Kosmetikos gaminiai. Ingredientų ir jų kiekių nustatymas“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. 167 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 115:2002 „Kosmetikos gaminiai. Ingredientų ir jų kiekių nustatymas“ patvirtinimo, Lietuvos higienos normoje HN 64:2017 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 288 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 64:2017 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“ patvirtinimo““.

35. Pripažįstu netekusiais galios 6 priedo 17 ir 18 punktus.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                         Arūnas Dulkys