LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL POLICIJOS AREŠTINIŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ

PATVIRTINIMO

 

2020 m. rugsėjo 15 d. Nr. 5-V-783

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. spalio 21 d. nutarimo Nr. 1316 „Dėl normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų normavimo sričių paskirstymo tarp valstybės institucijų“ 15 punktu ir siekdamas nustatyti pagrindinius reikalavimus policijos areštinių įrengimui bei materialiniam aprūpinimui:

1. T v i r t i n u pridedamas Policijos areštinių įrengimo ir eksploatavimo taisykles (toliau – Taisyklės).

2. N u s t a t a u, kad Taisyklių nuostatos yra taikomos naujai statomoms, rekonstruojamoms ar kapitališkai remontuojamoms policijos areštinėms.

3. P r i p a ž į s t u  netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2002 m. liepos 10 d. įsakymą Nr. 380 „Dėl Teritorinių policijos įstaigų areštinių saugos ir eksploatavimo reikalavimų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

4. S k e l b i u šį įsakymą Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

Policijos generalinis komisaras                                                                                           Renatas Požėla

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2020 m. rugsėjo 15 d. įsakymu Nr. 5-V-783

 

 

POLICIJOS AREŠTINIŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Policijos areštinių įrengimo ir eksploatavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus policijos areštinių patalpų įrengimui ir eksploatavimui.

2. Taisyklių nuostatos taikomos naujai statomoms, rekonstruojamoms ar kapitališkai remontuojamoms policijos areštinėms. Veikiančioms policijos areštinėms gali būti taikomi tik tie Taisyklių reikalavimai, kurie nesusiję su pastato ar patalpų remonto darbais.

3. Taisyklės privalomos juridiniams ir fiziniams asmenims, projektuojantiems, įrengiantiems, rekonstruojantiems, eksploatuojantiems policijos areštines.

 

II SKYRIUS

POLICIJOS AREŠTINIŲ ĮRENGIMAS

 

4. Policijos areštinių teritorija skirstoma į dvi izoliuotas teritorijas: administracinę ir režiminę (saugomą).

5. Administracinėje teritorijoje įrengiama:

5.1. policijos areštinės vadovo kabinetas;

5.2. policijos areštinės budėtojų padalinio patalpa;

5.3. kabinetai darbuotojams;

5.4. pareigūnų ir kitų policijos areštinės darbuotojų buitinė patalpa;

5.5. pareigūnų ir kitų policijos areštinės darbuotojų persirengimo kambarys (-iai);

5.6. pasimatymų patalpos;

5.7. asmenų trumpalaikio laikymo patalpos;

5.8. perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų tikrinimo patalpa;

5.9. sandėlis asmenų daiktams saugoti;

5.10. švarios patalynės laikymo patalpa;

5.11. nešvarios patalynės laikymo patalpa;

5.12. valymo inventoriaus ir dezinfekcinių medžiagų laikymo patalpa;

5.13. tualetas (-ai) personalui;

5.14. sanitarinės švaryklos patalpa su persirengimo kambariais ir dušais (policijos areštinėje laikomiems asmenims);

5.15. dezinfekcinės kameros patalpa (įrengiama pagal poreikį; ši paslauga gali būti perkama sudarius sutartį su tokią paslaugą teikiančia įstaiga);

5.16. uždaras asmenų atvežimo ir išvežimo kiemas.

6. Režiminėje (saugomoje) teritorijoje įrengiama:

6.1. kameros asmenims laikyti;

6.2. kamera, pritaikyta asmenims, turintiems negalią, laikyti;

6.3. drausmės izoliatorius;

6.4. infekcinių ligonių izoliatorius;

6.5. apklausos kabinetai;

6.6. sveikatos priežiūros specialisto kabinetas;

6.7. medicinos procedūrų kabinetas;

6.8. kratos ir habitoskopinių duomenų paėmimo patalpa;

6.9. maisto išdavimo patalpa su indų plovykla;

6.10. dušai;

6.11. pasivaikščiojimo kiemeliai;

6.12. liftas ar keltuvas (įrengiama pagal poreikį, jei policijos areštinė įrengiama per kelis aukštus ir kai būtina užtikrinti, kad į pastatą galėtų patekti žmonės, turintys negalią).

7. Jei policijos areštinė įrengiama atskirame pastate, ji visa aptveriama ne mažiau kaip 3,5 m aukščio išorine aklina apsaugine tvora, virš jos papildomai įrengiama ne mažiau kaip 1,5 m aukščio įspėjamoji vielos tinklo tvora. Jei policijos areštinė įrengiama policijos įstaigos pastate, kuriame yra ne tik areštinė, tokia tvora aptveriama tik išorinė areštinės dalis (jei areštinės pastato išorinėje pusėje yra įrengti kamerų, kuriose laikomi asmenys, langai). Areštinės dalis, esanti vidiniame policijos įstaigos kieme, tvora neaptveriama.

8. Naujai statomos policijos areštinės negali būti įrengiamos rūsyje ar pusrūsyje.

9. Policijos areštinėje esančių patalpų skaičių ir plotą, atsižvelgiant į statomos, rekonstruojamos ar kapitališkai remontuojamos policijos areštinės dydį, uždaromiems asmenims skirtų vietų skaičių nustato policijos generalinio komisaro tvirtinami tipiniai policijos pastatų, statinių ir patalpų reikalavimai.    

 

III SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI POLICIJOS AREŠTINIŲ PATALPŲ ĮRENGIMUI

 

10. Policijos areštinės patalpose turi būti privestos komunikacijos, inžineriniai tinklai, patalpos turi būti šildomos ir vėdinamos. Patalpų mikroklimatas, triukšmo lygis, apšvietimas, patalpų vidaus apdailai ir baldų gamybai naudojamos medžiagos privalo atitikti Lietuvos Respublikos higienos normas.

11. Policijos areštinės patalpų grindys, lubos ir sienos turi būti lygios ir padengtos lengvai valoma drėgmei ir dezinfekcinėms medžiagoms atsparia danga.

12. Policijos areštinės patalpų vidaus apdailai naudojamos medžiagos ir baldai turi atitikti priešgaisrinės saugos reikalavimus.

13. Policijos areštinės patalpose vamzdynai, santechnikos prietaisai, elektros instaliacija, jei yra galimybė, montuojami taip, kad jų nebūtų matyti.

14. Projektuojant policijos areštinės patalpas, būtina atsižvelgti į tai, kad visos vietos areštinės kamerose, koridoriuje būtų gerai apžvelgiamos.

15. Policijos areštinės koridoriaus su abipusiu kamerų išdėstymu plotis turi būti ne mažesnis kaip 3 m, su vienpusiu kamerų išdėstymu – 2,5 m.

16. Policijos areštinės apsauginės pavojaus signalizacijos, vaizdo stebėjimo sistemos įrengimo ir priežiūros reikalavimus tvirtina policijos generalinis komisaras.

 

IV SKYRIUS

BUDĖTOJŲ PADALINIO PATALPOS ĮRENGIMAS

 

17. Budėtojų padalinio patalpoje įrengiama:

17.1. policijos areštinės apsaugos ir priešgaisrinis pultas, prie kurio prijungiama areštinės apsauginė įsilaužimo ir užpuolimo signalizacija ir priešgaisrinė signalizacija;

17.2. policijos areštinės kamerose bei pasivaikščiojimo kiemeliuose esančių asmenų nuotolinio stebėjimo ir areštinės budėtojo ir kamerose bei pasivaikščiojimo kiemeliuose esančių asmenų susisiekimo ryšio sistema. Policijos areštinės kamerose ir pasivaikščiojimo kiemeliuose įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros su filmavimo galimybe ir telefonspynės, skirtos areštinės kamerose ir pasivaikščiojimo kiemeliuose esantiems asmenims susisiekti su areštinės budėtojų padalinio pareigūnu. Budėtojų padalinio patalpoje įrengiamas vaizdo monitorius, skirtas šiems asmenims stebėti, ir budėtojo ir policijos areštinės kamerose bei pasivaikščiojimo kiemeliuose esančių asmenų ryšio palaikymo įranga. Vaizdo stebėjimo monitoriai ir susisiekimo su policijos areštinės kamerose bei pasivaikščiojimo kiemeliuose esančiais asmenimis ryšio sistema įrengiama ir areštinės postų teritorijose.

Policijos areštinės kamerose esančios vaizdo stebėjimo kameros turi būti įrengiamos taip, kad, vykdant stebėjimą (filmavimą), nebūtų stebima (filmuojama) sanitarinio mazgo zonos vidinė dalis. Kamerose ir pasivaikščiojimo kiemeliuose įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros ir telefonspynės turi būti apsaugotos nuo tyčinio sugadinimo;

17.3. Asmeninių daiktų saugojimo spintelės su rakinamomis durelėmis, skirtos asmenų, kurie lankosi policijos areštinėje, asmeniniams daiktams laikyti.

 

V SKYRIUS

KAMERŲ ĮRENGIMAS

 

18. Policijos areštinėse asmenys laikomi rakinamose kamerose. Gyvenimo ir buities sąlygos kamerose turi atitikti Lietuvos Respublikos higienos normas.

19. Kameroje turi būti:

19.1. langas, pro kurį turi patekti natūrali dienos šviesa. Lango angoje iš išorinės patalpų pusės įrengiamos metalinės grotos. Lango stiklas turi būti atsparus smūgiams;

19.2. išorinės ir vidinės (grotinės) metalinės durys. Duryse turi būti įrengiama stebėjimo akutė ar langelis ir užsklendžiamas langelis maistui, knygoms ir kitiems daiktams perduoti. Langelis turi atsidaryti tik į koridoriaus pusę ir būti rakinamas. Vidinėse ir išorinėse duryse įtaisomi mechaniniai arba elektromechaniniai užraktai, kad kameroje laikomi asmenys negalėtų durų atsklęsti. Vidinės durys turi būti iš skersinių plieninių juostų ir įstatomų į jas ne plonesnių kaip 1,6 cm skersmens lygaus paviršiaus plieninių strypų. Išorinės ir vidinės durys turi atsidaryti tik į koridoriaus pusę, prie išorinių durų įrengiamas atidarymo ribotuvas. Išorinių durų užraktas gali būti montuojamas į sieną. Visoms policijos areštinėje esančių kamerų durims ir stebėjimo langeliams atrakinti gali būti naudojamas vienas raktas (kortelė);

19.3. dieninis ir naktinis apšvietimas. Kamerose turi būti įrengiami kištukiniai lizdai. Elektros laidai montuojami paslėptuoju būdu kameros sienose ir lubose po tinku. Koridoriuje prie kameros įrengiami elektros jungikliai;

19.4. vidinio ryšio sistema (vaizdo stebėjimo kameros (įrengiamos taip, kad nebūtų stebima sanitarinio mazgo zona), telefonspynės, aliarminio iškvietimo mygtukai);

19.5. sanitarinio mazgo patalpa. Ši patalpa turi būti atitverta nuo likusio kameros ploto ne žemesne kaip 1,8 m aukščio pertvara. Esant galimybei, sanitarinis mazgas gali būti ir visiškai izoliuotas nuo likusio kameros ploto, pertvaras įrengiant iki lubų. Sanitarinio mazgo patalpos vidinė dalis turi būti padengta lengvai valoma drėgmei ir dezinfekcijos medžiagoms atsparia danga. Sanitarinio mazgo patalpoje įrengiami antivandalinis praustuvas, į kurį tiekiamas vanduo turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus, ir antivandalinis klozetas. Sanitarinio mazgo patalpa turi turėti atskirą oro ventiliacijos sistemą ir apšvietimą;

19.6. vientisos tvirtos konstrukcijos (metalo, betono ar kitos ilgaamžės medžiagos) prie grindų tvirtinamos vieno aukšto lovos (įrengiant lovas, būtina atkreipti dėmesį į lovos konstrukcijos medžiagų ir naudotino čiužinio suderinamumą, kad būtų išvengta galimo čiužinio drėkimo), taburetės (suoliukai) kiekvienam asmeniui ir bendras stalas. Po lova, jei yra galimybė, gali būti įrengiama dėžė asmeniniams daiktams sudėti. Kiekvienai policijos areštinėje laikomų asmenų vietai numatomas minkštasis inventorius: čiužinys (rekomenduotini dirbtine oda aptraukti čiužiniai, kuriuos būtų galima lengvai dezinfekuoti, nenaudojant sudėtingų dezinfekavimo įrenginių), pagalvė, antklodė ir trys komplektai patalynės. Vieną patalynės komplektą turi sudaryti paklodė, užvalkalas antklodei, užvalkalas pagalvei ir du rankšluosčiai (vietoje užvalkalo antklodei gali būti naudojama paklodė);

19.7. spintelė arba lentyna maisto produktams, knygoms ir kitiems daiktams susidėti kiekvienam asmeniui;

19.8. viršutinių drabužių pakaba (bendra);

19.9. natūralus vėdinimas (langai su pravėrimo funkcija arba langai su orlaidėmis) arba mechaninis vėdinimas;

19.10. patalpos šildymo įranga.

20. Kameroje, pritaikytoje asmenims, turintiems negalią, laikyti, įrengiamos platesnės durys (neįrengiamas durų slenkstis), neįgaliems asmenims pritaikyti sanitarinio mazgo įrenginiai.

21. Kamerų langai ir durys turi būti blokuojami apsaugos signalizacijos priemonėmis. Rekomenduotina, kad kamerų langai būtų nukreipti į vidinį policijos įstaigos kiemą. Langų kontrolė iš lauko pusės užtikrinama techninėmis priemonėmis.

22. Policijos areštinės kamerų išorinėms (lauko) ir vidinėms sienoms įrengti turi būti naudojamos atsparios ir ilgalaikį naudojimą garantuojančios statybinės ir apdailos medžiagos, siekiant užkirsti kelią asmenų galimam pabėgimui, tyčiniam fiziniam poveikiui (smūgiams ir pan.). Vidinės sienos tarp kamerų ir sienos tarp kamerų ir koridoriaus izoliuojamos taip, kad asmenys negalėtų susisiekti ir susikalbėti. Kamerų sienų storis, jų atsparumo tyčiniam fiziniam poveikiui ir garso izoliavimo lygis įvertinamas statomos naujos ar renovuojamos esamos policijos areštinės projektavimo metu, atsižvelgiant į pasirinktų statybinių ir apdailos medžiagų technines charakteristikas. Tiek išorinės, tiek vidinės kamerų sienos viduje (paslepiant) turi būti sutvirtinamos iš ne mažesnių nei 0,8 cm skersmens metalinių strypų (akutės dydis – ne didesnis nei 20 x 20 cm) suvirintu tinklu.

23. Policijos areštinės perdangos išliejamos iš monolitinio betono arba gelžbetoninių plokščių, kurių storis turi būti ne mažesnis kaip 22 cm. Neatitinkančios šių reikalavimų perdangos sutvirtinamos iš ne mažesnių nei 0,8 cm skersmens metalinių strypų (akutės dydis – ne didesnis nei 20 x 20 cm) suvirintu tinklu.

Pirmame aukšte esančių kamerų grindys sutvirtinamos iš ne mažesnių nei 0,8 cm skersmens metalinių strypų (akutės dydis – ne didesnis nei 20 x 20 cm) suvirintu tinklu.

24. Kamerų baldai ir inventorius turi būti pagaminti ir įrengti taip, kad jų nebūtų galima lengvai išardyti ar panaudoti užpuolimui.

25. Pagrindiniai vandentiekio vamzdynai negali tęstis per visas kameras. Įvadas į kamerą turi turėti uždaromąjį ventilį už kameros ribų. Kanalizacijos stovai ir pravalos turi būti įrengiami už kameros ribų.

 

VI SKYRIUS

PASIVAIKŠČIOJIMO KIEMELIŲ ĮRENGIMAS

 

26. Pasivaikščiojimo kiemeliai, skirti į policijos areštinę uždarytiems asmenims pasivaikščioti gryname ore, įrengiami viršutiniame areštinės pastato režiminės teritorijos kamerų bloko aukšte, kad pasivaikščioti išėjusius asmenis būtų galima stebėti iš areštinės koridoriaus, analogiškai kaip stebimi asmenys, esantys areštinės kamerose, t. y. įėjimo į pasivaikščiojimo kiemelį durys įrengiamos taip pat kaip ir areštinės kamerų išorinės durys su stebėjimo langeliu. Vidinės įėjimo į pasivaikščiojimo kiemelį durys neįrengiamos.

27. Jei nėra galimybės pasivaikščiojimo kiemelių įrengti paskutiniame policijos areštinės pastato aukšte, jie gali būti įrengiami pastato pirmo aukšto teritorijoje (ant žemės). Įrengiant tokius pasivaikščiojimo kiemelius, policijos areštinės pareigūnams turi būti sudaryta galimybė pasivaikščiojimo kiemeliuose esančius asmenis stebėti iš vidinės (šildomos) policijos areštinės pastato (koridoriaus) pusės.

28. Pasivaikščiojimo kiemelio viršutinė dalis uždengiama metaliniu grotuotu rėmu (akutės dydis ne didesnis kaip 15 x 15 cm). Grotuotas rėmas uždengiamas metaliniu tinklu, kurio akutės dydis ne didesnis kaip 5 x 5 cm. Pasivaikščiojimo kiemelyje įrengiami ne mažesni kaip    1,2 m pločio stogeliai, kad pasivaikščiojimo metu asmenys galėtų pasislėpti nuo atmosferos kritulių. Pasivaikščiojimo kiemeliuose turi būti įrengta atmosferos kritulių vandens šalinimo sistema, pritvirtinti suoliukai, šiukšliadėžės.

29. Rekomenduotinas pasivaikščiojimo kiemelių skaičius – ne mažiau kaip 20 procentų nuo policijos areštinėje įrengtų asmenims uždaryti skirtų kamerų skaičiaus. Pasivaikščiojimo kiemelių sienos turi būti ne žemesnės kaip 3,5 m aukščio.

 

VII SKYRIUS

PASIMATYMŲ PATALPŲ ĮRENGIMAS

 

30. Policijos areštinėje įrengiamos pasimatymų patalpos, fiziškai atskiriant areštinėje laikomą asmenį nuo lankytojų.

31. Pasimatymų patalpa dalijama į dvi atskiras dalis – viena skirta policijos areštinėje laikomam asmeniui, kita – pasimatyti atvykusiems lankytojams. Patalpoje iš abiejų pusių įrengiamas stalas. Stalas vienu galu turi remtis į sieną. Nuo stalviršio apačios iki grindų stalas pertveriamas ištisine pertvara. Pagal stalo ilgį nuo lubų iki stalo viršaus įrengiama permatoma pertvara, izoliuojanti lankytojus ir areštinėje laikomą asmenį nuo fizinio kontakto. Įrengiant keletą pasimatymų patalpų, toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti areštinėje laikomas asmuo, įrengiamos kabinos. Visos kabinos nuo grindų iki lubų atskiriamos pertvaromis. Nuo grindų iki stalo viršaus pertvarų šonai turi būti nepermatomi. Likusioje pertvarų dalyje iki lubų įrengiamos permatomos pertvaros. Kiekvienos kabinos viduje įrengiamas telefoninis pasikalbėjimo su priešais kabiną kitoje pertvaros pusėje esančiais asmenimis įrenginys, kuris įjungiamas ir išjungiamas iš pasimatymus prižiūrinčio areštinės darbuotojo vietos, taip pat įrengiama po vieną prie grindų pritvirtintą taburetę. Stalo pusėje, skirtoje atvykusiems lankytojams sėdėti, pastatomas reikiamas kiekis kėdžių. Kabinos uždaromos užsklendžiamomis arba rakinamomis durimis. Pasimatymai gali būti kontroliuojami vaizdo stebėjimo priemonėmis.

 

VIII SKYRIUS

KITŲ PATALPŲ ĮRENGIMAS

 

32. Drausmės izoliatoriaus kameroje turi būti sanitarinis mazgas (jame įrengiamas antivandalinis klozetas ir antivandalinis praustuvas), lova, sieninė lentyna asmens higienos reikmenims sudėti, viršutinių drabužių pakaba ir pritvirtinti prie grindų stalas bei taburetė. Lango stiklas iš vidaus aptraukiamas metaliniu tinklu. Elektros lemputė įrengiama nišoje virš kameros durų arba lubose ir aptraukiama metaliniu tinklu. Kameros sienos gali būti padengtos paminkštinta (pvz., specialia guma) ir lengvai valoma tyčiniam fiziniam poveikiui, susižalojimui ar sugadinimui atsparia medžiaga.

33. Asmenų trumpalaikio laikymo patalpoje įrengiamas prie grindų pritvirtintas suolas ir metalinis praustuvas, į kurį tiekiamas šaltas vanduo, klozetas neįrengiamas.

34. Infekcinių ligonių izoliatorius įrengiamas analogiškai kaip ir kamera asmenims laikyti, išskyrus tai, kad jame turi būti prieškambaris su visiškai nuo kitos kameros dalies atskirta sanitarinio mazgo patalpa, kurioje įrengiami antivandalinis klozetas ir antivandalinis praustuvas.

35. Apklausos kabinete turi būti įrengta kompiuterizuota darbo vieta pareigūnams. Policijos areštinėje laikomam asmeniui ne mažesnė kaip 1 kv. m erdvė iki lubų atitveriama grotuota pertvara iš kartu suvirintų metalo juostų ir į jas įstatomų 1,6 cm skersmens strypų. Pertvaroje įrengiamos rakinamos durys ir paliekamas tarpas dokumentams perduoti.

36. Perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų tikrinimo patalpoje įrengiamas praustuvas, į kurį tiekiamas karštas ir šaltas vanduo, lentynos siuntiniams laikyti, stalas, svarstyklės, spintelė patikros įrankiams laikyti.

37. Pareigūnų ir kitų policijos areštinės darbuotojų buitinei patalpai ir personalo tualeto patalpai turi būti tiekiamas šaltas ir karštas vanduo, jis turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus. Tualeto patalpos prieškambaryje turi būti įrengti praustuvas, elektrinis rankų džiovintuvas.

38. Pareigūnų ir kitų policijos areštinės darbuotojų persirengimo kambaryje turi būti dušas, rūbų skalbyklė ir džiovyklė.

39. Sanitarinės švaryklos patalpoje įrengiami dušai, į kuriuos tiekiamas karštas ir šaltas vanduo, persirengimo kambariuose turi būti suolų, sieninių pakabų viršutiniams drabužiams.

40. Valymo inventoriaus ir dezinfekcinių medžiagų laikymo patalpoje turi būti įrengta ištraukiamoji ventiliacija, taip pat plautuvė, lentynos, pakabos šepečiams, elektrinis šluosčių džiovintuvas.

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Policijos areštinių patalpos, įrenginiai ir inventorius eksploatuojami laikantis Lietuvos Respublikos higienos normų ir kitų teisės aktų reikalavimų.

 

_____________________________