VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO 2010 M. BIRŽELIO 21 D. ĮSAKYMO NR. 22.3-56 „DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-1.4.1-2016 „VADYBOS SISTEMA“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. sausio 30 d. Nr. 22.3-15

Vilnius

 

1. P a k e i č i u branduolinės saugos reikalavimus BSR-1.4.1-2016 „Vadybos sistema“, patvirtintus  Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2010 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 22.3-56 „Dėl branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.4.1-2016 „Vadybos sistema“ patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-1.4.1-2016 „Vadybos sistema“ (toliau – Reikalavimai) nustato reikalavimus asmenų, vykdančių veiklą branduolinės energetikos ir kitoje su branduolinėmis ir daliosiomis medžiagomis, kurių kiekiai nustatyti Reikalavimų 4.2 papunktyje nurodyto teisės akto 1 priede, ir (arba) su branduolinio kuro ciklo medžiagomis susijusioje srityje, kuriai vykdyti būtina Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) išduota 4.2 papunktyje nurodyto teisės akto 22 straipsnio 1 dalyje nurodyta licencija ir asmenų, pateikusių paraišką Reikalavimų 4.2 papunktyje nurodyto teisės akto 22 straipsnio 1 dalyje nurodytai licencijai gauti (toliau šios veiklos vadinamos – licencijuojama veikla, o asmenys – organizacija), vadybos sistemoms kurti, įdiegti, taikyti, vertinti ir gerinti – atlikti veiksmus, kuriais gerinama branduolinė, radiacinė, fizinė sauga ir (arba) branduolinio ginklo neplatinimo įsipareigojimų įgyvendinimo kontrolė, įskaitant branduolinių medžiagų apskaitą ir kontrolę (toliau – sauga), organizacijos procesai ir organizacijos vadybos sistema.“

1.2. Pakeičiu 3.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.1. Integruotoji vadybos sistema (toliau – vadybos sistema) – organizacijos tikslams pasiekti skirta vientisa saugos, aplinkos apsaugos, kokybės, darbuotojų saugos ir sveikatos vadybos sistema, jungianti visus, įskaitant ir ekonominius, organizacijos valdymo elementus ir saugą iškelianti organizacijos prioritetiniu tikslu.“

1.3. Pakeičiu 3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.2. Įsivertinimas – vadovų atliekama organizacijos veiklos peržiūra, kurios metu nagrinėjamas procesų rezultatyvumas ir efektyvumas visose jų atsakomybės srityse.“

1.4. Pakeičiu 3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.3. Organizacijos vadovybė (toliau – vadovybė) – aukščiausias pareigas organizacijoje einantis asmuo arba grupė asmenų, kurie vadovauja organizacijos vykdomai licencijuojamai veiklai, ją vertina, atsako už jos rezultatus ir kontroliuoja organizacijos išteklius.“

1.5. Pakeičiu 3.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.4. Organizacinė struktūra atsakomybei, funkcijoms, įgaliojimams ir ryšiams organizacijoje nustatyti reikalingų elementų – padalinių, pareigybių, darbuotojų skaičiaus, pavaldumo bei darbuotojams keliamų kompetencijos ir kitų su pareigybe susijusių reikalavimų – visuma, užtikrinanti tos organizacijos funkcijų vykdymą.

1.6. Pakeičiu 3.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.5. Saugai svarbus produktas (toliau – produktas) – prekė, paslauga, kompiuterių programa, dokumentai arba darbai, kurių neatitiktis pirkimo dokumentuose, teisės aktuose ir (ar) branduolinės saugos normatyviniuose techniniuose dokumentuose nustatytiems reikalavimams gali daryti poveikį saugai.“

1.7. Pakeičiu 3.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.6. Saugai svarbaus produkto tiekėjas (toliau – tiekėjas) – su organizacija bendradarbiaujantis jai nepriklausantis asmuo ar asmenų grupė, organizacijai tiekiantys ar galintys tiekti saugai svarbų produktą, įskaitant su tuo asmeniu ar jų grupe bendradarbiaujančius tiekėjus – subtiekėjus, kurie pasitelkiami prievolėms įvykdyti.“

1.8. Pakeičiu 3.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.7. Saugos kultūra (angl. safety culture) – organizacijos ir kiekvieno jos  darbuotojo ypatybių, žinių apie  galimus veiklos padarinius, saugai svarbių nuostatų bei vertybių visuma ir praktika, kuri lemia išskirtinį visų organizacijos darbuotojų dėmesį saugai.“

1.9. Pakeičiu 3.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.8. Saugumo kultūra (angl. security culture) – organizacijos ir kiekvieno jos darbuotojo ypatybių, žinių apie galimus veiklos padarinius, saugumui svarbių nuostatų bei vertybių visuma ir praktika, leidžianti užtikrinti, kad saugumo klausimams, atsižvelgiant į jų svarbą, būtų skiriamas pakankamas dėmesys.“

1.10. Pakeičiu 3.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.9. Vadybos sistemos vertinamoji analizė (angl. management system review) – vadovybės sistemingai vykdomas organizacijos vadybos sistemos rezultatyvumo, efektyvumo ir tinkamumo vykdyti organizacijos politiką bei įgyvendinti organizacijos tikslus ir užduotis vertinimas.“

1.11. Papildau 4.41 papunkčiu:

4.41. Lietuvos Respublikos kibernetinio saugumo įstatymas;“.

1.12. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Įdiegiant ir gerinant vadybos sistemą, organizacijai rekomenduojama atsižvelgti į Tarptautinės atominės energijos agentūros rekomendacijas, 4.6–4.10 papunkčiuose nurodytų standartų nuostatas ir kitų organizacijų, vykdančių veiklą toje pačioje ar panašioje srityje, praktiką.“

1.13. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Vadybos sistemos dokumentuose turi būti dokumentuoti saugos kultūros ir saugumo kultūros stebėsenos rodikliai bei saugos kultūros ir saugumo kultūros vertinimo metodikos.“

1.14. Pakeičiu II skyriaus trečiojo skirsnio pavadinimą:

TREČIASIS SKIRSNIS

REIKALAVIMAI VADYBOS SISTEMOS DOKUMENTAMS IR ĮRAŠAMS

1.15. Pakeičiu 46 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

46. Organizacijoje turi būti sukurta, dokumentuota ir taikoma dokumentų ir įrašų valdymo tvarka, nustatanti reikalavimus:“.

1.16. Pakeičiu 46.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.1. dokumentų ir jų pakeitimų rengimui, priimtinumo patvirtinimui, įforminimui, žymėjimui, derinimui, tvirtinimui, kontrolei, atsekamumui, saugojimui, pripažinimui netekusiais galios ir naikinimui bei paskirstymui organizacijoje ir suinteresuotosioms šalims. Pakeitimai turi būti tvarkomi tokia pat tvarka kaip ir keičiamas dokumentas;“.

1.17. Pakeičiu 46.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.4. dokumentų ir įrašų, įskaitant saugomus elektroniniu formatu, apsaugai nuo atsitiktinių ir tyčinių įvykių, įskaitant kibernetinius incidentus, kurie keltų pavojų kaupiamų, saugomų, apdorojamų ir perduodamų saugai svarbių įrašų konfidencialumui, vientisumui ir prieinamumui;“.

1.18. Pakeičiu 50 punktą ir jį išdėstau taip:

50. Visiems įrašams, įskaitant saugomus elektroniniu formatu, turi būti nurodyta saugojimo trukmė atsižvelgiant į jų svarbą saugai. Saugant įrašus, įskaitant saugomus elektroniniu formatu, turi būti užtikrintas jų pasiekiamumas (suradimas, įskaitomumas, atkūrimas ir panašiai) ir užtikrinta apsauga nuo nesankcionuoto pakeitimo ar sunaikinimo visą numatytą jų saugojimo laiką.“

 

1.19. Pakeičiu 59.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

59.4. informuoti vadovybę apie proceso vykdymą, jo rezultatyvumą ir efektyvumą bei poreikį jį gerinti;“.

1.20. Pakeičiu VI skyriaus pavadinimą:

VI SKYRIUS

PRODUKTŲ TIEKIMAS IR MATAVIMO PRIEMONIŲ KONTROLĖ

1.21. Pakeičiu VI skyriaus pirmojo skirsnio pavadinimą:

PIRMASIS SKIRSNIS

PRODUKTŲ TIEKIMAS

1.22. Pakeičiu 89 punktą ir jį išdėstau taip:

89. Pirkimo dokumentuose organizacija, atsižvelgdama į 4.3 ir 4.4 papunkčiuose nurodytus teisės aktus, kiek tai jiems neprieštarauja, turi nurodyti atliktinų darbų apimtį, techninius reikalavimus perkamiems produktams, patikrinimų ir bandymų reikalavimus, patekimo į tiekėjo gamybinius objektus reikalavimus, kokybės užtikrinimo reikalavimus, reikalavimus dokumentams, reikalavimus dėl produkto pateikimo terminų, neatitikčių pranešimo reikalavimus, reikalavimus tiekėjo gebėjimams, tiekėjo darbuotojų kvalifikacijai ir taikomai vadybos sistemai.“

1.23. Pakeičiu 107.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

107.3. dalyvauti tiekėjo patalpose atliekamuose produktų patikrinimuose ir bandymuose;“.

1.24. Pakeičiu VIII skyriaus ketvirtojo skyriaus pavadinimą:

KETVIRTASIS SKIRSNIS

VADYBOS SISTEMOS VERTINAMOJI ANALIZĖ

1.25. Pakeičiu 138.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

138.2. ne rečiau kaip kartą per metus vadybos sistemos vertinamosios analizės metu išnagrinėti vadybos sistemos ir procesų rezultatyvumo ir efektyvumo stebėsenos ir vadybos sistemos ir procesų atitikties organizacijos vykdomai licencijuojamai veiklai keliamiems reikalavimams vertinimo rezultatus bei politikos įgyvendinimą ir tinkamumą;“.

1.26. Pakeičiu 138.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

138.3. atsižvelgusi į vadybos sistemos vertinamosios analizės rezultatus nustatyti vadybos sistemos gerinimo tikslus ir imtis būtinų gerinimo veiksmų, informuoti organizacijos darbuotojus apie priimtus sprendimus, galinčius turėti įtakos saugai bei jų priežastis.“

1.27. Pakeičiu 139 punktą ir jį išdėstau taip:

139. Vadybos sistemos vertinamosios analizės susirinkimai turi būti protokoluojami.“

1.28. Pakeičiu 140 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

140. Vadybos sistemos vertinamosios analizės metu būtina nagrinėti ir atsižvelgti į duomenis apie:“.

1.29. Pakeičiu 141 punktą ir jį išdėstau taip:

141. Vadybos sistemos vertinamosios analizės dokumentai turi būti tvarkomi pagal Organizacijos nustatytus reikalavimus.“

1.30. Pakeičiu 151.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

151.1. iki kiekvienų metų kovo 1 dienos – metines vadybos sistemos (vidaus ir tiekėjų) auditų programas;“.

1.31. Pakeičiu 151.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

151.2. vidaus ir tiekėjų auditų ataskaitų su nustatytomis koreguojančiomis priemonėmis (jei nustatytos neatitiktys) kopijas per 20 kalendorinių dienų nuo vidaus ir tiekėjų auditų ataskaitų ir koreguojančių priemonių (jei nustatytos neatitiktys) patvirtinimo;“.

1.32. Pakeičiu 151.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

151.5. 28 punkte nurodytą informaciją bei saugos kultūros ir saugumo kultūros stebėsenos, vertinimo ir 36 punkte nurodytas darbuotojų apklausų vertinant saugos kultūrą ir saugumo kultūrą ataskaitas per 20 kalendorinių dienų nuo jų patvirtinimo;“.

1.33. Pakeičiu 151.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

151.7. 123 ir 139 punktuose nurodytus dokumentus per 20 kalendorinių dienų nuo jų patvirtinimo;“.

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2017 m. gegužės 1 dieną.

 

 

 

Viršininkas                                                                                          Michail Demčenko