LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2005 M. RUGSĖJO 30 D. ĮSAKYMO NR. A1-262 „DĖL DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ POTENCIALIAI SPROGIOJE APLINKOJE, SAUGOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO 

 

2014 m. vasario 26 d. Nr. A1-114

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymą Nr. A1-262 „Dėl Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatų patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Įgyvendindama 1999 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/92/EB dėl būtiniausių darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos reikalavimų, taikomų dirbant potencialiai sprogioje aplinkoje (penkioliktoji atskira Direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 5 skyrius, 3 tomas, p. 414), ir siekdama nustatyti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus:“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatus:

1.2.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

„2. Nuostatų tikslas − nustatyti būtiniausius darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos reikalavimus, taikomus dirbant potencialiai sprogioje aplinkoje įmonėse, įstaigose, organizacijose ar kitose organizacinėse struktūrose (toliau – įmonės).“

1.2.2. Pakeičiu 3.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„3.4. naudingųjų iškasenų gavybos įmonėms, kurioms taikomi Saugaus darbo organizavimo ir darbo vietų įrengimo reikalavimai naudingųjų iškasenų gavybos mechaniniais gręžiniais įmonėse ir Saugaus darbo organizavimo ir darbo vietų įrengimo reikalavimai naudingųjų iškasenų gavybos atvirais ir požeminiais kasiniais įmonėse, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. A1-104/D1-186 „Dėl Saugaus darbo organizavimo ir darbo vietų įrengimo reikalavimų naudingųjų iškasenų gavybos įmonėse patvirtinimo“;“.

1.2.3. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

„4. Pagrindiniai darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai siekiant apsaugoti darbuotojus nuo profesinės rizikos ar tokią riziką sumažinti yra nustatyti Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme. Nuostatai nustato privalomus būtiniausius reikalavimus, kuriuos turi įgyvendinti darbdaviai, kad darbuotojai būtų apsaugoti nuo sprogimo pavojaus. Darbdaviui atstovaujantis asmuo ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo darbuotojų saugai ir sveikatai konsultuoja ir informuoja darbuotojus bei jų atstovus apie saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimus, taikomus dirbant potencialiai sprogioje aplinkoje. Įstatymuose, kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose specifines veiklos sritis, ar kolektyvinėse sutartyse gali būti nustatyti ir taikomi papildomi reikalavimai, užtikrinantys aukštesnį darbuotojų apsaugos lygį, negu nustatyta šiuose Nuostatuose.“

1.2.4. Pakeičiu 11.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

„11.1. darbdaviui atstovaujantis asmuo ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo darbuotojų saugai ir sveikatai organizuoja profesinės rizikos vertinimą. Įvertinus naudojamų cheminių medžiagų ir jų preparatų, darbo priemonių, technologinių procesų keliamą riziką darbuotojų saugai ir sveikatai bei pavojingas vietas pagal klasifikavimo požymius, nurodytus šių Nuostatų 1 priede, darbdaviui atstovaujantis asmuo organizuoja vietų įmonėje ir jos padaliniuose, kuriuose gali susidaryti sprogi aplinka, klasifikavimą į zonas, kaip nurodyta šių Nuostatų 1 priede. Pavojingų vietų klasifikavimas turi būti atliekamas kvalifikuoto personalo, išmanančio sprogiųjų medžiagų savybes, gamybos procesą ir technologinę bei elektros įrangą, dalyvaujant saugos ir sveikatos apsaugos specialistams, projektuotojams ir kitam inžineriniam bei eksploataciniam personalui. Pavojingų vietų klasifikavimo procedūra turi būti atliekama vadovaujantis Tarptautinės elektrotechnikos komisijos standartais LST EN 60079-10-1:2009 ir LST EN 60079-10-2:2009 atliktų skaičiavimų, įvertinančių vietos sąlygas, pagrindu;“.

1.2.5. Pakeičiu 11.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„11.2. darbdaviui atstovaujantis asmuo ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo darbuotojų saugai ir sveikatai užtikrina, kad vietose, nurodytose Nuostatų 1 priede, būtų laikomasi šių Nuostatų 2 priedo I skyriuje nustatytų minimalių reikalavimų, skirtų darbuotojų, kuriems dėl potencialiai sprogios aplinkos gresia pavojus, saugai ir sveikatos apsaugai užtikrinti ir gerinti;“.

1.2.6. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

„12. Vykdydamas Nuostatų 7 ir 9 punktuose nurodytus įpareigojimus, darbdavys užtikrina, kad būtų parengtas ir nuolat atnaujinamas Įmonės apsaugos nuo sprogimo dokumentas.

12.1. Įmonės apsaugos nuo sprogimo dokumente nurodoma:

12.1.1. kad buvo nustatyta ir įvertinta sprogimo rizika;

12.1.2. kokios numatytos ir įgyvendinamos priemonės darbuotojų apsaugai nuo potencialaus sprogimo pavojaus užtikrinti;

12.1.3. vietų suskirstymas į zonas pagal šių Nuostatų 1 priedą;

12.1.4. vietos, kuriose turi būti laikomasi šių Nuostatų 2 priede nustatytų reikalavimų;

12.1.5. kad darbovietė ir darbo įrenginiai, kitos darbo priemonės, įspėjamieji ženklai įrengiami, naudojami ir prižiūrimi laikantis reikalavimų, nustatytų atitinkamais darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais (Darboviečių įrengimo bendraisiais nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 1998 m. gegužės 5 d. įsakymu Nr. 85/233 „Dėl Darboviečių įrengimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“, Darbo įrenginių naudojimo bendraisiais nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 „Dėl Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“, Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. 95 „Dėl Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatų“).

12.2. Įmonės apsaugos nuo sprogimo dokumentas pildomas prieš pradedant veiklą įmonėje, jos padaliniuose ar kitose vietose ir papildomas, kai darbovietėje arba organizuojant darbą įvyksta esminių pokyčių (pertvarkomos darbo vietos, pakeičiamos ar patobulinamos darbo priemonės ar technologija, pakeičiamos naudojamos medžiagos ir kt.).

12.3. Tais atvejais, kai atsižvelgiant į įmonės veiklos pobūdį rizika įmonėje įvertinama pagal kitus teisės aktus, sprogimo rizikos įvertinimo rezultatai, gauti pagal šiuos Nuostatus ir kitus teisės aktus, įrašomi juos sujungiant.“

1.2.7. Pripažįstu netekusiu galios 14 punktą.

1.2.8. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

„15. Įgyvendinant šiuos Nuostatus, taip pat vadovaujamasi Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techniniu reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 432 „Dėl Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techninio reglamento tvirtinimo.“

1.2.9. Pakeičiu nurodytų nuostatų 2 priedą:

1.2.9.1. Pakeičiu 2 priedo I skyriaus „Minimalūs reikalavimai, skirti darbuotojų, kuriems dėl sprogios aplinkos gresia potencialus pavojus, saugai ir sveikatos apsaugai gerinti“ 2.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„2.4. Įranga, prietaisai, darbo įrenginiai bei apsauginės sistemos ir atitinkami jungiamieji įtaisai potencialiai sprogioje aplinkoje gali būti pradėti naudoti tik tada, kai Įmonės apsaugos nuo sprogimo dokumente yra nurodyta, kad juos galima saugiai naudoti sprogioje aplinkoje. Šis reikalavimas taikomas ir įrangai bei atitinkamiems jungiamiesiems įtaisams, kurie pagal Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techninį reglamentą (Nuostatų 15 punktas) nelaikomi įranga arba apsaugos sistemomis, jei dėl paties jų prijungimo prie įrenginių gali kilti užsidegimo pavojus. Būtina imtis priemonių, kad nebūtų supainioti jungiamieji įtaisai.“

1.2.9.2. Pakeičiu 2 priedo II skyrių „Įrangos ir apsauginių sistemų parinkimo kriterijai“ ir jį išdėstau taip:

„Jeigu pagal rizikos įvertinimo rezultatus sudarytame Įmonės apsaugos nuo sprogimo dokumente nenurodyta kitaip, visose vietose, kuriose gali susidaryti sprogi aplinka, naudotina įranga ir apsauginės sistemos turi būti parenkamos vadovaujantis Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techniniu reglamentu (Nuostatų 15 punktas).

Nurodytose zonose pirmiausia turi būti naudojama šių kategorijų įranga, jei ji tinka apsisaugoti atitinkamai nuo dujų, garų arba rūko ir (arba) dulkių:

- 0 arba 20 zonoje – 1 kategorijos įranga;

- 1 arba 21 zonoje – 1 arba 2 kategorijos įranga;

- 2 arba 22 zonoje – 1, 2 arba 3 kategorijos įranga.“

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2014 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                  Algimanta Pabedinskienė