Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1996 M. BIRŽELIO 3 D. NUTARIMO NR. 651DĖL ADMINISTRACINIŲ VIENETŲ IR GYVENAMŲJŲ VIETOVIŲ TERITORIJŲ RIBŲ IR PAVADINIMŲ TVARKYMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. lapkričio 13 d. Nr. 1140

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 3 d. nutarimą Nr. 651 „Dėl administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo“:

1.1. Pakeisti pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

DĖL ADMINISTRACINIŲ VIENETŲ IR GYVENAMŲJŲ VIETOVIŲ TERITORIJŲ RIBŲ IR PAVADINIMŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

1.2. Pripažinti netekusiu galios 2 punktą.

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo taisykles:

2.1. Pakeisti 7.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

7.2. apskrities teritoriją sudarysiančių savivaldybių sąrašą, sudarytą pagal vidaus reikalų ministro patvirtintą apskrities teritoriją sudarysiančių savivaldybių sąrašo formą, o tuo atveju, kai kartu keičiamos savivaldybių ribos, ir du šių Taisyklių 10.3 papunktyje nurodytų dokumentų egzempliorius;“.

2.2. Pakeisti 7.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

7.3. Vietos gyventojų apklausos tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 20 d. nutarimu Nr. 1019 „Dėl Vietos gyventojų apklausos tvarkos aprašo patvirtinimo“, (toliau – Aprašas) nustatyta tvarka atliktos vietos gyventojų apklausos rezultatus, jei teikiamas įstatymo projektas dėl apskrities steigimo ar panaikinimo, nustatant ar keičiant jos teritorijos ribas ar centrą;“.

2.3. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Kai pasiūlymą steigti naujas savivaldybes, panaikinti esamas savivaldybes, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas ir centrus Lietuvos Respublikos Vyriausybei teikia savivaldybės taryba, ji pateikia šiuos dokumentus:

10.1. savivaldybės tarybos sprendimo, kuriuo siūloma steigti naujas savivaldybes, panaikinti esamas savivaldybes, nustatyti ar keisti jų teritorijų ribas ir centrus, kopiją;

10.2. savivaldybės tarybos sprendimo, kuriuo siūloma steigti naujas savivaldybes, panaikinti esamas savivaldybes, nustatyti ar keisti jų teritorijų ribas ir centrus, aiškinamąjį raštą;

10.3. savivaldybę sudarysiančių gyvenamųjų vietovių sąrašą ir du savivaldybės teritorijos ribų planų M 1:50000 egzempliorius; savivaldybę sudarysiančių gyvenamųjų vietovių sąrašas ir teritorijų ribų planai turi būti parengti pagal vidaus reikalų ministro patvirtintus reikalavimus, derinti su savivaldybėmis, kurių teritorijų ribos keičiasi, suderinti su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Žemės ūkio ministerija ir valstybės įmone Registrų centru;

10.4. savivaldybių, kurių teritorijų ribos keisis, tarybų sprendimų dėl savivaldybės teritorijos ribų keitimo kopijas;

10.5. numatomų savivaldybių ribų, atitinkančių nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje įbraižytas žemės sklypų, vandens telkinių, kelių juostų, geležinkelių linijų žemės sklypų ir objektų ribas, magistralinių inžinerinių komunikacijų trasas, aprašymą.

2.4. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Per 5 darbo dienas nuo gyventojų iniciatyvinės grupės ir savivaldybės tarybos pateiktų pasiūlymų steigti naujas savivaldybes, panaikinti esamas savivaldybes, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas ir centrus Lietuvos Respublikos Vyriausybėje gavimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija pateikia Vidaus reikalų ministerijai juos nagrinėti ir organizuoti teritorinės reformos socialinio ir ekonominio poveikio įvertinimą. Gavusi šiuos dokumentus, Vidaus reikalų ministerija per 10 darbo dienų kreipiasi į kompetentingas institucijas, kad jos per 4 mėnesius nuo kreipimosi gavimo dienos pateiktų išvadas dėl poveikio įvertinimo. Gavusi išvadas, Vidaus reikalų ministerija jas apibendrina ir per 2 mėnesius nuo išvadų gavimo dienos pateikia informaciją apie teritorinės reformos galimą socialinį ir ekonominį poveikį, prireikus – ir atitinkamus teisės aktų projektus Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Per vieną mėnesį nuo šios informacijos ir (arba) teisės aktų projektų gavimo dienos Lietuvos Respublikos Vyriausybė ją įvertina ir sprendžia dėl teritorinės reformos procedūrų, nustatytų šiose Taisyklėse, organizavimo.“

2.5. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13. Steigiant ar panaikinant savivaldybes, nustatant ar keičiant jų teritorijų ribas ir centrus, vietos gyventojų apklausa atliekama Apraše nustatyta tvarka.“

2.6. Pakeisti 14.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

14.2. savivaldybę sudarysiančių gyvenamųjų vietovių sąrašą ir du savivaldybės teritorijos ribų planų M 1:50000 egzempliorius; savivaldybę sudarysiančių gyvenamųjų vietovių sąrašas ir teritorijų ribų planai turi būti parengti pagal vidaus reikalų ministro patvirtintus reikalavimus, derinti su savivaldybėmis, kurių teritorijų ribos keičiasi, suderinti su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Žemės ūkio ministerija ir valstybės įmone Registrų centru;“.

2.7. Pakeisti 14.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:

14.6. išvadą apie numatomos steigti savivaldybės ir savivaldybės (-ių), kurios (-ių) teritorijos (-ų) ribas numatoma keisti dėl naujos savivaldybės steigimo, atitiktį kriterijams, nustatytiems Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje;“.

2.8. Pakeisti 14.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

14.7. išvadą apie naujos savivaldybės steigimo išlaidas.“

2.9. Pakeisti 17.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

17.2. savivaldybę sudarysiančių gyvenamųjų vietovių sąrašą ir du savivaldybės teritorijos ribų planų M 1:50000 egzempliorius; savivaldybę sudarysiančių gyvenamųjų vietovių sąrašas ir teritorijų ribų planai turi būti parengti pagal vidaus reikalų ministro patvirtintus reikalavimus, derinti su savivaldybėmis, kurių teritorijų ribos keičiasi, suderinti su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Žemės ūkio ministerija ir valstybės įmone Registrų centru;“.

2.10. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

18. Kai pasiūlymą dėl savivaldybės teritorijos ribų ir centro nustatymo ir keitimo teikia gyventojų iniciatyvinė grupė, taip pat kai numatoma steigti ar panaikinti esamas apskritis, keisti jų teritorijų ribas, teritorijos ribų planų parengimą ir derinimą su savivaldybėmis, kurių teritorijų ribos keičiamos, bei suderinimą su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Žemės ūkio ministerija ir valstybės įmone Registrų centru, organizuoja Vidaus reikalų ministerija.“

2.11. Pakeisti III skyrių ir jį išdėstyti taip:

III. GYVENAMŲJŲ VIETOVIŲ TERITORIJŲ RIBŲ IR PAVADINIMŲ NUSTATYMO PRINCIPAI

 

20. Gyvenamųjų vietovių teritorijos nedalomos administracinių vienetų teritorijų ribomis. Gyvenamosios vietovės teritoriją sudaro vienas uždaras kontūras.

21. Vientisas žemės sklypas nedalomas dviem ar daugiau gyvenamųjų vietovių. Gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos negali kirsti statinių, kurie suformuoti kaip vienas atskiras nekilnojamasis daiktas, išskyrus inžinerinius statinius (inžinerinius tinklus, susisiekimo komunikacijas ir panašiai), žemės sklypų ribų, išskyrus žemės sklypus, suformuotus krašto apsaugai, valstybinės reikšmės miškams, hidrografiniams objektams. Valstybinės ar vietinės reikšmės keliams, geležinkeliams, valstybinės sienos apsaugai, suformuotus žemės sklypus gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos gali kirsti tik statmenai.

22. Gyvenamosios vietovės teritorijai priskiriami į ją įsiterpę ar prie jos prisišlieję miško žemės plotai (kai būtina suformuoti gyvenamosios vietovės teritoriją viename uždarame kontūre) ir vandens telkiniai. Jeigu gyvenamųjų vietovių teritorijas skiria privatūs upeliai ar grioviai, geležinkelis, valstybinės ar vietinės reikšmės kelias arba kiti natūralūs ar dirbtiniai nekilnojamojo turto objektai, gyvenamųjų vietovių ribos nustatomos pagal šiems objektams priskirtų žemės sklypų ribas, kitais atvejais upės ar griovio viduriu. Žemės sklypas su nekilnojamojo turto objektu priskiriamas vienai iš gyvenamųjų vietovių, kuri ribojasi su šiuo žemės sklypu. Miestų teritorijoms nepriskiriami išilgai jų riboms išsidėstę žemės sklypai, suformuoti valstybinės reikšmės keliams.

23. Gyvenamoji vietovė, kurios visa teritorija priskiriama kitų gyvenamųjų vietovių teritorijoms, panaikinama, o jos buvusioje teritorijoje suformuotai gatvei suteikiamas panaikintos gyvenamosios vietovės vardas.

231. Gyvenamosios vietovės pavadinimas yra unikalus seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje, o savivaldybėse, kuriose nėra seniūnijų, – unikalus savivaldybės teritorijoje.

2.12. Pakeisti 24 punktą ir jį išdėstyti taip:

24. Gyvenamąsias vietoves nustato ir panaikina, jų teritorijų ribas nustato ir keičia, pavadinimus pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvadoje pateiktus pasiūlymus gyvenamosioms vietovėms suteikia ir keičia Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atsižvelgdama į savivaldybės tarybos pasiūlymą, pateiktą įvertinus vietos gyventojų nuomonę (kokia gyventojų nuomonė, sužinoma su jais konsultuojantis šių Taisyklių V skyriuje nustatyta tvarka).“

2.13. Pakeisti 25 punktą ir jį išdėstyti taip:

25. Iniciatyvos teisę savivaldybės tarybos reglamento nustatyta tvarka siūlyti nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms (toliau vadinama – pasiūlymai) turi tų gyvenamųjų vietovių vietos gyventojai, jose veikiantys juridiniai asmenys ir jose esančio nekilnojamojo turto savininkai. Iniciatyvos teisę šiais klausimais turi ir savivaldybės institucijos.“

2.14. Pakeisti 27 punktą ir jį išdėstyti taip:

27. Pasiūlymai, kuriems po nagrinėjimo savivaldybės tarybos veiklos reglamento nustatyta tvarka pritariama, pateikiami savivaldybės administracijai, kuri:

27.1. naudodamasi ortofotografinio žemėlapio su georeferencinio pagrindo informacija ir nekilnojamojo turto kadastro žemėlapio (M 1:10000) informacija, pažymi esamas gyvenamųjų vietovių teritorijų ribas, pagal kurias nustatomi žemės sklypų adresai, su siūlomais pakeitimais;

27.2. organizuoja konsultavimąsi su vietos gyventojais šių Taisyklių V skyriuje nustatyta tvarka, pateikdama gyventojams pasiūlymus, prireikus šių Taisyklių 27.1 papunktyje nurodytus žemėlapius su siūlomais pakeitimais ir kitus dokumentus, paaiškinančius siūlomus pakeitimus.“

2.15. Pakeisti 28 punktą ir jį išdėstyti taip:

28. Savivaldybės administracija, atsižvelgdama į savivaldybės tarybos reglamento nustatyta tvarka išnagrinėtus pasiūlymus ir gyventojų nuomonę, prireikus organizuoja gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų planų (M 1:10000 ir M 1:50000) parengimą ir suderinimą su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Nacionaline žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir valstybės įmone Registrų centru, parengia savivaldybės tarybos sprendimo ir aiškinamojo rašto projektus. Parengtus dokumentus savivaldybės administracijos direktorius įteikia savivaldybės merui, kuris teikia juos svarstyti savivaldybės tarybos posėdyje.“

2.16. Pripažinti netekusiu galios 30 punktą.

2.17. Pakeisti 31.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

31.4. parengtus teritorijų ribų planus (M 1:10000 ir M 1: 50000) su pažymėtais gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų pakeitimais (po du egzempliorius), suderintus su šių Taisyklių 28 punkte nurodytomis institucijomis;“.

2.18. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:

34. Vidaus reikalų ministerija nustato, ar savivaldybės administracijos direktoriaus pateikti dokumentai, nurodyti šių Taisyklių 31 ir 32 punktuose, atitinka teisės aktus, jeigu reikia, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą patikslina, suderina jį su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Žemės ūkio ministerija ir valstybės įmone Registrų centru ir kartu su kitais savivaldybės administracijos direktoriaus pateiktais dokumentais teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei.“

2.19. Pakeisti 36 punktą ir jį išdėstyti taip:

36. Savivaldybės administracija, gavusi savivaldybės tarybos reglamento nustatyta tvarka išnagrinėtus pasiūlymus, savivaldybės tarybos reglamento nustatyta tvarka paskelbia konsultacijos vietą, laiką ir laikotarpį (nuo 1 iki 2 mėnesių), per kurį vietos gyventojai gali susipažinti su šių Taisyklių 27.2 papunktyje nurodytais dokumentais ir pareikšti nuomonę apie teikiamus pasiūlymus.“

2.20. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:

38. Konsultacijos laikotarpiu ir laiku turi būti suteikta galimybė visiems vietos gyventojams susipažinti su šių Taisyklių 27.2 papunktyje nurodytais dokumentais ir apklausos lapuose pareikšti nuomonę apie teikiamus pasiūlymus. Konsultacijos vietoje turi būti asmuo, galintis teikti kvalifikuotus paaiškinimus.“

3. Nustatyti, kad pagal iki šio nutarimo įsigaliojimo galiojusias nuostatas baigiamos tik tos administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo procedūros, dėl kurių inicijavimo savivaldybės ar gyventojų iniciatyvinė grupė iki šio nutarimo įsigaliojimo yra pateikusios dokumentus Vyriausybei ar Vidaus reikalų ministerijai.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Vidaus reikalų ministrė                                                                   Rita Tamašunienė