Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2015 M. KOVO 18 D. NUTARIMO NR. 284 „DĖL NACIONALINĖS ŠILUMOS ŪKIO PLĖTROS 2015–2021 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. lapkričio 20 d. Nr. 1156

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Nacionalinę šilumos ūkio plėtros 2015–2021 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. kovo 18 d. nutarimu Nr. 284 „Dėl Nacionalinės šilumos ūkio plėtros 2015–2021 metų programos patvirtinimo“:

1. Pakeisti 24 punktą ir jį išdėstyti taip:

24. Numatoma, kad pagrindinė kuro rūšis centralizuotai tiekiamos šilumos gamyboje turėtų būti atsinaujinantys ir (ar) vietiniai energijos ištekliai. Iš jų pagaminta centralizuotai tiekiama šiluma sudarytų apie 60 procentų 2017 metais ir apie 72 procentus 2021 metais. Gamtinės dujos liktų antroji pagal svarbą kuro rūšis centralizuoto šilumos tiekimo sistemose. Iš jų pagaminta centralizuotai tiekiama šiluma sudarytų iki 30 procentų 2017 metais ir apie 13–14 procentų 2021 metais. Centralizuotai tiekiamos šilumos, pagamintos iš komunalinių atliekų, dalis 2021 metais turėtų pasiekti 7 procentus, o iš biodujų pagaminta šiluma artėtų prie
4 procentų. Tačiau teikiant pirmenybę atitinkamos rūšies kurui, visais atvejais privaloma nuolat stebėti aplinkos oro užterštumo lygį, atsinaujinančių ir (ar) vietinių energijos išteklių potencialo tvarumą ir kainos kitimą. Pagal tai reikėtų planuoti konkrečias investicijas į šilumos energijos gamybą ir taip siekti užtikrinti mažiausiomis sąnaudomis pagrįstą šilumos kainą vartotojams
ir mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir aplinkos oro teršalų kiekį centralizuotai tiekiamos šilumos gamyboje.“

2. Pakeisti 29.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

29.3. Kitų miestų centralizuoto šilumos tiekimo sistemose bendrai tikslinga įrengti iki 43 MW naujus arba rekonstruoti esamus kogeneracinius įrenginius, gaminančius energiją iš biokuro, biodujų, kitų atsinaujinančių ir (ar) vietinių energijos išteklių.“

3. Pakeisti 30.3 papunkčio trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Užtikrindama Programoje numatytų uždavinių įgyvendinimą, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba turi derinti šilumos ūkio subjektų investicinius planus ir prižiūrėti, kaip jie įgyvendinami. Turi būti numatyti mechanizmai, kurie skatintų efektyvų investicijų įgyvendinimą, sudarytų sąlygas mažinti šilumos vartojimą, šilumos gamybos ir transportavimo sąnaudas ilguoju laikotarpiu. Nepriklausomų šilumos gamintojų ir tiekėjų veiklos efektyvumas turi būti vertinamas atsižvelgiant į geriausius atitinkamos ūkio subjektų grupės efektyvumo rodiklius.“

4. Pakeisti 1 priedo pastraipą Nr. R-1-2 ir ją išdėstyti taip:

„R-1-2

Tvarių atsinaujinančių ir (ar) vietinių energijos išteklių dalis centralizuoto šilumos tiekimo sistemų kuro balanse (procentais)

40

65

72“.

 

 

5. Pripažinti netekusia galios 1 priedo pastraipą Nr. R-1-3.

6. Pakeisti 1 priedo pastraipą Nr. P-1-1-3 ir ją išdėstyti taip:

„P-1-1-3

Kitų miestų centralizuoto šilumos tiekimo sistemoje papildomai įrengta naujų arba rekonstruota esamų kogeneracinių įrenginių, gaminančių energiją iš biokuro, biodujų, kitų atsinaujinančių ir (ar) vietinių energijos išteklių, elektros energijos gamybos įrenginių įrengtosios elektrinės galios (MW)

43

Energetikos ministerija, Aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija“.

 

7. Pakeisti 1 priedo pastraipą Nr. P-1-3-1 ir ją išdėstyti taip:

„P-1-3-1

Įvykdytų reguliacinės aplinkos pakeitimų dalis (procentais)

100

Energetikos ministerija, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba“.

 

8. Pakeisti 2 priedo 1.3.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„1.3.2.

Priemonė peržiūrėti ir (ar) patikslinti teisės aktus nustatant numatomų įgyvendinti projektų reguliavimo principus, leidžiančius užtikrinti ilgalaikį finansinį tvarumą, pinigų srautų subalansavimą ir investicijų efektyvumą bei apsaugą

*

Energetikos ministerija,

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba“.

 

9. Pakeisti 2 priedo 1.3.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„1.3.3.

Priemonė – sukurti bazę iš centralizuoto šilumos tiekimo sistemų techninių ir ekonominių duomenų apie šilumos ir elektros gamybos įrenginius, energijos gamybą, įvairių rūšių kuro naudojimą atskiruose įrenginiuose, veikiančiuose skirtingais darbo režimais, vartotojų sudėtį, vartojimo sezoninį kitimą, teršalų išmetimus ir kt.

*

Energetikos ministerija, Valstybinė enegetikos reguliavimo taryba, Lietuvos statistikos departamentas“.

 

 

 

 

Finansų ministras,

pavaduojantis Ministrą Pirmininką Vilius Šapoka

 

 

 

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas