LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL NUKENTĖJUSIŲJŲ SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ VERTINIMO PATVIRTINIMO

 

2016 m. vasario 29 d. Nr. I-63

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi ir
16 straipsnio 2 dalimi:

1.  T v i r t i n u Rekomendacijas dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo (pridedama).

2.  S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

3.  P a v e d u Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir teritorinių prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

 

 

 

Generalinis prokuroras                                                                                            Evaldas Pašilis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2016 m. vasario 29 d.

įsakymu Nr. I-63

 

 

REKOMENDACIJOS DĖL NUKENTĖJUSIŲJŲ SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ VERTINIMO

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1.  Rekomendacijos dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo (toliau – Rekomendacijos) nustato nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 362 straipsnyje, vertinimo tvarką ir specialių apsaugos priemonių taikymo faktinius pagrindus.

2.  Rekomendacijose vartojamos sąvokos:

2.1.    Specialūs apsaugos poreikiai – asmeninių savybių, nusikalstamos veikos pobūdžio ar jos padarymo aplinkybių nulemti nukentėjusiojo poreikiai naudotis BPK nustatytomis garantijomis, kad nukentėjusysis būtų apsaugotas nuo psichinės traumos, nusikalstamo poveikio ar kitų neigiamų padarinių.

2.2.    Specialių apsaugos poreikių vertinimas – ikiteisminio tyrimo veiksmus atliekančio pareigūno ar prokuroro ne vėliau kaip pirmosios nukentėjusiojo apklausos metu atliekamas vertinimas, kurio metu pagal Rekomendacijų nustatytą vertinimo tvarką nustatomi nukentėjusiojo specialūs apsaugos poreikiai.

 

2.3.    Nukentėjusysis – fizinis asmuo, kuriam nusikalstama veika padarė fizinės, turtinės ar neturtinės žalos, arba nuo nusikalstamos veikos mirusio fizinio asmens šeimos narys ar artimasis giminaitis, kurie dėl to asmens mirties patyrė fizinės, turtinės ar neturtinės žalos. Toks asmuo pripažįstamas nukentėjusiuoju ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nutarimu ar teismo nutartimi. Tuo atveju, kai akivaizdu, kad nusikalstama veika asmeniui padarė žalos, vertinimas gali būti atliekamas neatsižvelgiant į tai, ar priimtas nutarimas (nutartis) pripažinti asmenį nukentėjusiuoju.

2.4.    Specialios apsaugos priemonės – BPK numatytos šios organizacinės priemonės, taikomos siekiant sumažinti baudžiamojo proceso ar kitą traumuojantį poveikį:

2.4.1.   neviešas bylos nagrinėjimas teisme;

2.4.2.   lydinčio asmens dalyvavimas;

2.4.3.   tos pačios lyties pareigūno atliekama apklausa;

2.4.4.   besispecializuojančio pareigūno atliekama apklausa;

2.4.5.   to paties pareigūno atliekama pakartotinė apklausa;

2.4.6.   lietuvių kalbos nemokančiam arba turinčiam kalbos, klausos, psichinę negalią ir nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiam asmeniui ar jo atstovui užtikrinama teisė naudotis vertėjo paslaugomis;

2.4.7.   pranešimas apie įtariamojo paleidimą į laisvę ar pabėgimą iš laisvės atėmimo vietos;

2.4.8.   pranešimas apie įtariamojo suėmimą;

2.4.9.   pranešimas apie teisės aktuose nustatytas galimas taikyti apsaugos priemones ir jų skyrimo tvarką;

2.4.10. atstovo pagal įstatymą dalyvavimas;

2.4.11. įgaliotojo atstovo dalyvavimas;

2.4.12. apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis;

2.4.13. apklausa pas ikiteisminio tyrimo teisėją;

2.4.14. apklausa vaikų apklausoms pritaikytose patalpose;

2.4.15. apklausa ne daugiau kaip vieną kartą;

2.4.16. apklausos metu daromas vaizdo ir garso įrašas;

2.4.17. apklausa nedalyvaujant įtariamajam;

2.4.18. specialistų dalyvavimas apklausoje.

 

II SKYRIUS

SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ VERTINIMO TVARKA

 

3.  Pirminis specialių apsaugos poreikių vertinimas atliekamas per kuo trumpesnį laiką nuo pranešimo apie nusikalstamą veiką gavimo, bet ne vėliau kaip pirmos nukentėjusiojo apklausos metu.

4.  Specialiems apsaugos poreikiams įvertinti pildoma Nukentėjusiojo specialių apsaugos poreikių vertinimo pažyma (1 priedas), jeigu nukentėjusysis yra pilnametis asmuo, arba Nepilnamečio nukentėjusiojo specialių apsaugos poreikių vertinimo pažyma (2 priedas), jeigu nukentėjusysis yra nepilnametis asmuo.

5.  Vertinant Rekomendacijų 4 punkte nurodytose pažymose nurodytus kriterijus, atsižvelgiama į visus iki vertinimo momento surinktus duomenis iš visų galimų šaltinių. Prireikus gali būti pasitelkiamas psichologas ar kiti specialių žinių ar įgūdžių turintys asmenys.

6.  Specialių apsaugos poreikių vertinimo pažymas pildo ikiteisminio tyrimo veiksmus atliekantis pareigūnas arba prokuroras, kuris pats atlieka ikiteisminį tyrimą ar jam vadovauja.

7.  Specialių apsaugos poreikių vertinimas Rekomendacijose nustatyta tvarka gali būti neatliekamas, jei tokie nukentėjusiojo poreikiai buvo nustatyti kitais būdais – remiantis specialisto pažyma ar išvada, pakartotinės rizikos vertinimo išvada ar pan. Šie dokumentai, jei nenustatyta speciali jų saugojimo tvarka, saugojami Rekomendacijų 12 punkte nustatyta tvarka.

8.  Rekomenduotinos specialių apsaugos poreikių vertinimo gairės:

8.1.    Iki 10 balų – žema rizika patirti baudžiamojo proceso ar kitą neigiamą poveikį.

8.2.    Nuo 11 iki 20 balų – vidutinė rizika patirti baudžiamojo proceso ar kitą neigiamą poveikį.

8.3.    Nuo 21 balo – didelė rizika patirti baudžiamojo proceso ar kitą neigiamą poveikį.

9.  Nustačius didelę riziką patirti baudžiamojo proceso ar kitą neigiamą poveikį, rekomenduotina maksimaliai taikyti galimas specialias apsaugos priemones. 

10.     Nustačius vidutinę riziką patirti baudžiamojo proceso ar kitą neigiamą poveikį, rekomenduotina taikyti galimas specialias apsaugos priemones atsižvelgiant į nukentėjusiojo ar jo atstovo pagal įstatymą poziciją dėl tokių priemonių taikymo.

11.     Nustačius žemą riziką patirti baudžiamojo proceso ar kitą neigiamą poveikį, taikomos privalomos specialios apsaugos priemonės.

12.     Baudžiamąjį procesą organizuojantis pareigūnas ar prokuroras gali taikyti papildomas apsaugos priemones, atsižvelgdamas į vertinimo rezultatus.

13.     Ikiteisminio tyrimo pareigūno užpildyta specialių apsaugos poreikių vertinimo pažymos kopija pateikiama ikiteisminiam tyrimui vadovaujančiam prokurorui. Pažymos originalas saugomas kartu su proceso dalyvių asmens duomenimis, o prokurorui pateikta kopija – ikiteisminio tyrimo kontrolės byloje.

14.     Papildomas specialių apsaugos poreikių vertinimas gali būti prokuroro organizuojamas arba atliekamas atsiradus neįvertintoms aplinkybėms, nukentėjusiojo ar jo atstovo prašymu arba teismo pavedimu.

15.     Pakartotinis specialių apsaugos poreikių vertinimas atliekamas atsiradus būtinybei vertinti iš naujo, jeigu aplinkybės, kurios yra šio vertinimo pagrindas, labai pasikeičia.

 

 

 

III SKYRIUS

SPECIALIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ SKYRIMO GAIRĖS

 

16.     Įvertinus nukentėjusiojo specialius apsaugos poreikius, skiriamos specialios apsaugos priemonės. Skiriant specialias apsaugos priemones rekomenduotina vadovautis nurodytomis gairėmis:

16.1.    Neviešas bylos nagrinėjimas teisme. Dėl šios specialios apsaugos priemonės taikymo sprendžiama teismo proceso metu, todėl ikiteisminio tyrimo metu ji neskiriama, tačiau rekomenduotina imtis visų galimų priemonių, siekiant riboti informacijos apie ikiteisminio tyrimo eigą, aplinkybes, ypač susijusias su nukentėjusiojo asmenybe ir elgesiu, patekimą į viešumą.

16.2.    Lydinčio asmens dalyvavimas. Vertinama nukentėjusiojo galimybė be baimės dalyvauti baudžiamajame procese. Pastebėjus, kad nukentėjusysis bijo, rekomenduotina siūlyti pasirinkti taikyti šią specialią apsaugos priemonę. Sprendžiant dėl lydinčio asmens dalyvavimo taikymo vertinamos nusikalstamos veikos aplinkybės, taip pat ar parinktas asmuo netrukdys sėkmingam bylos tyrimui.

16.3.  Tos pačios lyties pareigūno atliekama apklausa. Šią specialią apsaugos priemonę rekomenduotina taikyti nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, smurto artimoje aplinkoje, prekybos žmonėmis, pelnymosi iš kito asmens prostitucijos ir įtraukimo į prostituciją bylose ar bylose, susijusiose su diskriminavimu ar neapykanta dėl lyties.

16.4.  Besispecializuojančio pareigūno atliekama apklausa. Šią specialią apsaugos priemonę rekomenduotina taikyti atliekant smurto artimoje aplinkoje, seksualinio pobūdžio ir prekybos žmonėmis nusikaltimų tyrimą, taip pat tyrimus, kuriuose nuo nusikalstamų veikų nukentėjo nepilnamečiai asmenys.

16.5.  To paties pareigūno atliekama pakartotinė apklausa. Šią specialią apsaugos priemonę rekomenduotina taikyti įvertinus, ar nukentėjusysis pakankamai pasitikės kitu pareigūnu, ar pateikiama informacija bus išsami, taip pat ar kito pareigūno atliekama pakartotinė apklausa papildomai netraumuos nukentėjusiojo.

16.6.  Lietuvių kalbos nemokančiam arba turinčiam kalbos, klausos, psichinę negalią ir nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiam asmeniui ar jo atstovui užtikrinama teisė naudotis vertėjo paslaugomis. Nukentėjusiojo pageidavimu ši priemonė taikoma privalomai ir negali būti ribojama. Užtikrinamas vertėjas gimtąja kalba arba kita nurodyta kalba, kurią moka nukentėjusysis.

16.7.  Pranešimas apie įtariamojo paleidimą į laisvę ar pabėgimą iš laisvės atėmimo vietos. Esant išreikštam nukentėjusiojo pageidavimui ši speciali apsaugos priemonė taikoma privalomai ir negali būti ribojama.

16.8.  Pranešimas apie įtariamojo suėmimą. Ši speciali apsaugos priemonė yra privaloma, išskyrus atvejus, kai nukentėjusiojo gyvenamoji vieta nežinoma arba tai padarytų žalos įtariamajam.

16.9.  Pranešimas apie teisės aktuose nustatytas galimas taikyti apsaugos priemones ir jų skyrimo tvarką. Rekomenduotina išaiškinti specialių apsaugos priemonių taikymo galimybes ir jų skyrimo tvarką kartu su nukentėjusiojo procesinėmis teisėmis.

16.10.  Atstovo pagal įstatymą dalyvavimas. Toks atstovas parenkamas BPK 53 straipsnyje numatyta tvarka.

16.11.  Įgaliotojo atstovo dalyvavimas. Toks atstovas parenkamas įstatymo numatyta tvarka papildomai įvertinus jo atitiktį BPK reikalavimams.  

16.12.  Apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis. Ši speciali apsaugos priemonė rekomenduotina, kai įvertinus visas aplinkybes kyla grėsmė, kad tiesioginis dalyvavimas apklausoje traumuotų ar psichologiškai žeistų nukentėjusįjį, taip pat kitais BPK nustatytais pagrindais.

16.13.  Apklausa pas ikiteisminio tyrimo teisėją. Ši speciali apsaugos priemonė rekomenduotina, kai būtina apsaugoti nukentėjusįjį nuo antrinio traumavimo proceso metu, taip pat kai teismo proceso metu nukentėjusiojo nebus įmanoma apklausti dėl sveikatos ar kitų priežasčių.

16.14.  Apklausa vaikų apklausoms pritaikytose patalpose. Ši speciali apsaugos priemonė taikoma suaugusiems tais atvejais, kai būtina užtikrinti nukentėjusiojo specialius apsaugos poreikius siekiant išvengti kontakto su įtariamuoju.

16.15.  Apklausa ne daugiau kaip vieną kartą. Ši speciali apsaugos priemonė rekomenduotina, kai dėl nusikalstamos veikos pobūdžio ar kitų aplinkybių apklausa traumuoja ar psichologiškai žeidžia nukentėjusįjį.

16.16.  Apklausos metu daromas vaizdo ir garso įrašas. Ši speciali apsaugos priemonė rekomenduotina, kai nėra galimybės skubiai pristatyti apklausai pas ikiteisminio tyrimo teisėją, taip pat siekiant užfiksuoti nukentėjusiojo emocinę būklę ar elgesį.

16.17.  Apklausa nedalyvaujant įtariamajam (atliekama pas ikiteisminio tyrimo teisėją). Ši speciali apsaugos priemonė rekomenduotina, jeigu įtariamojo dalyvavimas trukdytų nukentėjusiajam duoti išsamius parodymus, baugintų ar emociškai traumuotų, tačiau šis draudimas negali riboti įtariamojo teisės užduoti nukentėjusiajam klausimus.

16.18.  Specialistų dalyvavimas apklausoje. Ši speciali apsaugos priemonė rekomenduotina, jeigu tai padėtų apklausti nukentėjusįjį.

 

IV SKYRIUS

NEPILNAMEČIAMS TAIKOMŲ SPECIALIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ SKYRIMO GAIRĖS

 

17.     Nuo nusikalstamos veikos nukentėjus nepilnamečiui, ikiteisminio tyrimo metu privalomai taikomos šios specialios apsaugos priemonės:

17.1.  Neviešas bylos nagrinėjimas teisme. Dėl šios specialios apsaugos priemonės taikymo sprendžiama teismo proceso metu, todėl vertinti ikiteisminio tyrimo metu nereikia, tačiau rekomenduotina imtis visų galimų priemonių, siekiant riboti informacijos apie ikiteisminio tyrimo eigą, aplinkybes, ypač susijusias su nukentėjusiojo asmenybe ir elgesiu, patekimą į viešumą.

17.2.  Apklausos metu daromas vaizdo ir garso įrašas.

18.     Nukentėjusiems nepilnamečiams pasirinktinai taikomos šios specialios apsaugos priemonės:

18.1.  Lydinčio asmens dalyvavimas. Lydintis asmuo, nepilnamečių bylose esant išreikštam nukentėjusiojo ar jo atstovo pageidavimui, turėtų dalyvauti išimtiniais atvejais, nes nepilnamečio interesus užtikrina atstovas pagal įstatymą, psichologas, vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas. Lydinčiu asmeniu negali būti nepilnametis.

18.2.  Tos pačios lyties pareigūno atliekama apklausa (žr. Rekomendacijų 16.3 p.).

18.3.  Kitos specialios apsaugos priemonės nukentėjusiems nepilnamečiams taikomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos ir šių Rekomendacijų III skyriaus nuostatomis.

 

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19.     Specialios apsaugos priemonės privalomai ar pasirinktinai skiriamos vadovaujantis Baudžiamajame procese taikomų specialių apsaugos priemonių atmintine (3 priedas).

20.     Vadovaujantis 2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2012/29/ES, kuria nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai ir kuria pakeičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2001/220/TVR, 23 straipsnio 1 dalimi, speciali apsaugos priemonė, numatyta taikyti atlikus specialių apsaugos poreikių vertinimą, netaikoma, jeigu tai neįmanoma dėl veiklos ar praktinių apribojimų arba jeigu būtina skubiai apklausti nukentėjusįjį ir to nepadarius gali būti pakenkta nukentėjusiajam ar kitam asmeniui arba baudžiamojo proceso eigai.

_______________________


 

Rekomendacijų dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo

1 priedas

 

NUKENTĖJUSIOJO SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ VERTINIMO PAŽYMA

 

 

(Data)

 

(Laikas)

Ikiteisminis tyrimas

 

(Numeris)

 

(Nukentėjusiojo vardas ir pavardė)

Vertinimas atliekamas

Iš karto po nusikalstamos veikos padarymo

Per 1 parą nuo nusikalstamos veikos padarymo

Daugiau nei po 1 paros nuo nusikalstamos veikos padarymo

Baudžiamojo proceso galimo neigiamo poveikio įvertis (žymėti +)

Visi 1 skilties atsakymai TAIP – 2 balai

Visi 2 skilties atsakymai TAIP – 1 balas

Visi 3 skilties atsakymai TAIP – 0 balų

Duomenys apie nusikalstamą veiką

 

1 skiltis

2 skiltis

3 skiltis

Nusikalstamos veikos pobūdis

smurtinio, seksualinio pobūdžio labai sunkūs ir sunkūs nusikaltimai ir nusikalstamos veikos, susijusios su smurtu artimoje aplinkoje

smurtinio, seksualinio pobūdžio apysunkiai ir nesunkūs nusikaltimai

kito pobūdžio

Veika nukreipta

į nukentėjusįjį

ir į artimuosius

į turtą

Poveikis

fizinis smurtas

psichinis smurtas

nenaudotas

Patirta žala

fizinė

moralinė

turtinė

Išoriniai sužalojimai

žymus sužalojimas

nežymus sužalojimas

nėra

Duomenys apie nukentėjusįjį

Sveikata (akivaizdūs požymiai arba nustatyti faktai)

fizinės sveikatos sutrikimas

psichinės sveikatos sutrikimas

nėra duomenų

Socialinė aplinka (šeiminė padėtis, finansinė padėtis, darbo santykiai ir kt.)

neigiama

(asocialus gyvenimo būdas)

nėra duomenų

teigiama

Kiti reikšmingi duomenys (tautybė, pilietybė, priklausymas religinei, etninei ar kt. grupei)

turėjo įtakos nusikalstamai veikai

nenustatyta įtaka nusikalstamai veikai

neturėjo įtakos nusikalstamai veikai

Santykis su kaltininku

pažįstamas

nepažįstamas

nenustatytas

Priklausomumas nuo kaltininko

materialinis priklausomumas

kitoks priklausomumas (tarnybinis, emocinis)

nėra

Elgesys vertinimo metu

akivaizdi potrauminė būklė (didelis jaudulys, nerišli kalba, dezorientacija ir kt.)

akivaizdus nerimas, baimė

akivaizdžių požymių nėra

Vaidmuo procese

konkrečiai nurodo kaltininką

parodymai iš dalies identifikuoja kaltininką

parodymai neidentifikuoja kaltininko

Nusikalstamas poveikis

žinomas

tikėtinas

nenustatytas

Kiti įtakos veiksniai

artimųjų priešiškumas

nenustatyta

artimųjų palaikymas

Duomenys apie kaltininką

Įtariamasis

nustatytas

žinomi požymiai

nenustatytas

Nusikalstamą veiką padarė*

grupė

vienas

nenustatyta

Kaltininko charakteristika*

teistas

nenustatyta

neteistas

 

agresyvus, konfliktiškas

nenustatyta

pozityvus

BALŲ SUMA

 

 

 

IŠ VISO

 

*pildoma, jeigu kaltininkas nustatytas

 

ĮVERTINIMAS:

DIDELĖ RIZIKA (nuo 21 balo)

 


VIDUTINĖ RIZIKA (nuo 11 iki 20 balų)

 


ŽEMA RIZIKA (iki 10 balų)

 

 

________________________________________ __________________ ____________________________

(Įvertinimą atlikusio pareigūno pareigų pavadinimas)                                (Parašas)                               (Vardas ir pavardė)

________________________________________ __________________ ____________________________

(Dalyvavusio specialisto pareigų pavadinimas)                            (Parašas)                               (Vardas ir pavardė)

 

____________________________________________


 

Rekomendacijų dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo

2 priedas

 

NEPILNAMEČIO NUKENTĖJUSIOJO SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ VERTINIMO PAŽYMA

 

 

 

(Data)

 

 

(Laikas)

 

Ikiteisminis tyrimas

 

 

(Numeris)

 

(Nukentėjusiojo vardas ir pavardė)

Vertinimas atliekamas

iš karto po nusikalstamos veikos padarymo

per 1 parą nuo nusikalstamos veikos padarymo

daugiau nei per 1 parą nuo nusikalstamos veikos padarymo

Baudžiamojo proceso galimo neigiamo poveikio įvertis (žymėti +)

Visi 1 skilties atsakymai TAIP – 10 balų

Visi 2 skilties atsakymai TAIP – 5 balai

Visi 3 skilties atsakymai TAIP – 0 balų

Duomenys apie nusikalstamą veiką

 

1 skiltis

2 skiltis

3 skiltis

Nusikalstamos veikos pobūdis

nusikalstamos veikos žmogaus sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai ar dorovei*

sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai

kito pobūdžio

Veika nukreipta

į nukentėjusįjį

ir į artimuosius

į turtą

Poveikis

fizinis smurtas

psichinis smurtas

nenaudota

Patirta žala

fizinė

moralinė

turtinė

Išoriniai sužalojimai

žymus sužalojimas

nežymus sužalojimas

nėra

Duomenys apie nukentėjusįjį

Amžiaus grupė

0–10 m.

11–14 m.

15–18 m.

Socialinė aplinka

neigiama (gyvena asocialioje šeimoje ir pan.)

nėra duomenų

teigiama (yra akivaizdūs duomenys, kad vaiku rūpinamasi tinkamai)

Elgesys vertinimo metu

akivaizdi potrauminė būklė (didelis jaudulys, nerišli kalba, dezorientacija ir kt.)

akivaizdus nerimas, baimė

akivaizdžių požymių nėra

Nusikalstamas poveikis

žinomas

tikėtinas

nenustatytas

Anksčiau yra nukentėjęs nuo nusikalstamos veikos

nukentėjo nuo šeimos narių

nukentėjo ne nuo šeimos narių

nenukentėjo / nėra duomenų

Atstovavimas

atstovas pagal įstatymą negali užtikrinti nepilnamečio teisių ir teisėtų interesų (įtariamas nusikalstamais veiksmais prieš vaiką, neblaivus, turi asmeninį suinteresuotumą byloje ir pan.)*

atstovas pagal įstatymą – valstybinės institucijos atstovas

atstovas pagal įstatymą tinkamai užtikrina nepilnamečio teises ir teisėtus interesus

BALŲ SUMA

 

 

 

IŠ VISO

 

*būtinas įgaliotojo atstovo dalyvavimas

 


DIDELĖ RIZIKA (nuo 21 balo)

 


VIDUTINĖ RIZIKA (nuo 11 iki 20 balų)

 


ŽEMA RIZIKA (iki 10 balų)

 

________________________________________ __________________ ____________________________

(Įvertinimą atlikusio pareigūno pareigų pavadinimas)                                (Parašas)                               (Vardas ir pavardė)

________________________________________ __________________ ____________________________

(Dalyvavusio specialisto pareigų pavadinimas)                            (Parašas)                               (Vardas ir pavardė)

 

____________________________________________


 

Rekomendacijų dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo

3 priedas

 

BAUDŽIAMAJAME PROCESE TAIKOMŲ SPECIALIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ
ATMINTINĖ

 

Speciali apsaugos priemonė

BPK str.

Nusikalstama veika

Subjektas

Privaloma /

Rekomenduotina

Lydinčio asmens dalyvavimas

9 str. 5 d., 561str.

nusikalstamų veikų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, smurto artimoje aplinkoje, prekybos žmonėmis bylose, taip pat bylose, susijusiose su diskriminavimu ar neapykanta dėl lyties

pilnametis

rekomenduotina

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

taikoma išimtiniais atvejais

Tos pačios lyties pareigūno atliekama apklausa

185 str. 2 d.

nusikalstamų veikų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, smurto artimoje aplinkoje, taip pat bylose, susijusiose su diskriminavimu ar neapykanta dėl lyties

visi

rekomenduotina, jeigu nukentėjusysis prašo (atsisakyti galima tik motyvuotu ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimu)

Besispeciali-zuojančio pareigūno atliekama apklausa

 

nusikalstamų veikų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, smurto artimoje aplinkoje, prekybos žmonėmis bylose, taip pat bylose, kuriose nukentėjo nepilnametis

visi

rekomenduotina

To paties pareigūno atliekama pakartotinė apklausa

186 str. 2 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

rekomenduotina

Vertėjo dalyvavimas

8 str. 4 d.

visos nusikalstamos veikos

nemokantys lietuvių kalbos ar turintys kalbos, klausos, psichinę negalią

privaloma

Pranešimas apie įtariamojo suėmimą

128 str. 4 d.

308 str. 5 d.

visi nusikaltimai

visi

privaloma, išskyrus atvejus, kai nukentėjusiojo gyvenamoji vieta nežinoma ar tai padarytų žalos įtariamajam

Pranešimas apie įtariamojo paleidimą į laisvę ar pabėgimą iš laisvės atėmimo

vietos

128 str. 4 d.

308 str. 5 d.

visos nusikalstamos veikos

visi

privaloma, kai nukentėjusysis prašo

Pranešimas apie teisės aktuose nustatytas galimas taikyti apsaugos priemones ir jų skyrimo tvarką

128 str. 4 d.

visos nusikalstamos veikos

visi

privaloma

Atstovo pagal įstatymą dalyvavimas

53 str.

visos nusikalstamos veikos

nepilnamečiai

rekomenduotina

pilnamečiai neveiksnūs asmenys, taip pat BPK 53 str. 4 d. numatyti asmenys

Įgaliotojo atstovo dalyvavimas

55 str. 4 d.

nusikalstamų veikų žmogaus sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui; vaikui ir šeimai ar dorovei bylose, kai be įgaliotojo atstovo pagalbos nukentėjusiojo nepilnamečio teisės ir teisėti interesai nebūtų tinkamai ginami

visi

rekomenduotina

Apklausa garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis

183 str. 4 d.

visos nusikalstamos veikos

nukentėjusysis, kuriam taikomos apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonės arba kuris dėl kitų svarbių priežasčių negali atvykti į apklausą

rekomenduotina

Apklausa pas ikiteisminio tyrimo teisėją

185 str.

186 str. 1 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

rekomenduotina

nusikalstamų veikų seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui;

smurto artimoje aplinkoje; prekybos žmonėmis; pelnymosi iš kito asmens prostitucijos ir įtraukimo į prostituciją bylose

pilnametis

rekomenduotina

Apklausa vaikų apklausoms pritaikytose patalpose

186 str. 2 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

rekomenduojama

Apklausa ne daugiau kaip vieną kartą

186 str. 2 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

rekomenduojama

smurto artimoje aplinkoje ir seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų bylose

pilnametis

Apklausos metu daromas vaizdo ir garso įrašas

186 str. 2 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

privaloma

pilnametis

rekomenduotina, kai nėra galimybės skubiai pristatyti apklausai pas ikiteisminio tyrimo teisėją, taip pat siekiant užfiksuoti nukentėjusiojo emocinę būklę ar elgesį

Apklausa nedalyvaujant įtariamajam

186 str. 3 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

rekomenduotina, jeigu įtariamasis gali daryti poveikį

Specialistų dalyvavimas apklausoje (psichologas, socialinis darbuotojas)

186 str. 5 d.

188 str. 5 d.

visos nusikalstamos veikos

nepilnametis

privaloma, kai to prašo proceso dalyviai, kitais atvejais rekomenduotina

pilnametis

 

rekomenduotina, jeigu tai padėtų apklausti nukentėjusįjį

____________________________