TRAKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL APGYVENDINIMO čižiūnų socialinių paslaugų centro SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE PASLAUGOS TEIKIMO

IR MOKĖJIMO UŽ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. lapkričio 15 d. Nr. S1E-209

Trakai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi bei atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymu A1 - 636 patvirtintas Savarankiško gyvenimo namų senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims veiklos metodines rekomendacijas, Trakų rajono savivaldybės taryba 

n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Apgyvendinimo Čižiūnų socialinių paslaugų centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos teikimo ir mokėjimo už tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Trakų rajono savivaldybės tarybos 2009 m. gruodžio 29 d. sprendimą Nr. S1-411 „Dėl Čižiūnų socialinių paslaugų centro (savarankiško gyvenimo namų) socialinių paslaugų klasifikacijos ir mokėjimo už paslaugas tvarkos patvirtinimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.          

 

 

 

Savivaldybės merė                                                                                                   Edita Rudelienė

 

PATVIRTINTA

Trakų rajono savivaldybės tarybos

2018 m. lapkričio 15 d.

sprendimu Nr. S1E- 209

 

 

APGYVENDINIMO čižiūnų socialinių paslaugų centro SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE PASLAUGOS TEIKIMO IR MOKĖJIMO UŽ TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Apgyvendinimo Čižiūnų socialinių paslaugų centro (toliau – Centras) savarankiško gyvenimo namuose paslaugos teikimo ir mokėjimo už ją tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos teikimo senyvo amžiaus, negalią turintiems suaugusiems asmenims bei mokėjimo už ją tvarką.

2. Apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos teikiamos biudžetinės įstaigos  Čižiūnų socialinių paslaugų centro Savarankiško gyvenimo namuose, adresu: Vilties  g. 2, Čižiūnų kaime, Aukštadvario seniūnijoje, Trakų rajone.

3. Apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslauga priskiriama socialinės priežiūros paslaugų grupei.

4. Sprendimą dėl apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos skyrimo priima Trakų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyrius, Socialinių paslaugų skyrimo ir vertinimo komisijos teikimu.

5. Apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslauga turi galimybę pasinaudoti asmenys, kurie savo gyvenamąją vietą deklaravę Trakų rajono savivaldybėje. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria bet kokį smurtą arba kyla grėsmė jo fiziniam ir emociniam saugumui, apgyvendinimo paslaugos gali būti teikiamos ir kitos savivaldybės asmeniui (šeimai), bet ne ilgiau, kaip 3 mėn.

6. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

6.1. Čižiūnų socialinių paslaugų centras – savivaldybės biudžetinė įstaiga, teikianti kompleksines (bendrąsias ir specialiąsias) socialines paslaugas, reglamentuotas Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų  kataloge.

6.2. Savarankiško gyvenimo namaiČižiūnų socialinių paslaugų centro įstaigos struktūrinis padalinys, kuriame apgyvendinami iš dalies savarankiški asmenys, sudarant jiems namų aplinkos sąlygas savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą, skatinant ir ugdant saviraišką pagal turimus gebėjimus ir (ar) teikiant nedidelę pagalbą, kad būtų kompensuojami prarasti (neturimi) savarankiško gyvenimo gebėjimai.

7. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. PASLAUGŲ GAVĖJAI

 

8. Centro savarankiško gyvenimo namuose apgyvendinami asmenys savarankiški arba iš dalies savarankiški, kuriems nereikia nuolatinės, intensyvios priežiūros:

8.1. senyvo amžiaus asmenys (vienas asmuo arba sutuoktiniai);

8.2. suaugę asmenys su negalia.

9. Teikiant apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugą, prioritetai teikiami:

9.1. vienišiems asmenims, kuriems nėra galimybių socialinės priežiūros paslaugų teikti jų namuose  bei tiems, kurie neturi nuosavybės teise priklausančio gyvenamojo būsto.

9.2. neįgaliems asmenims, kuriems nustatytas socialinės priežiūros (pagalbos) paslaugų poreikis arba pateikiama gydytojų rašytinė rekomendacija.

 

III. KREIPIMASIS DĖL APGYVENDINIMO SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE PASLAUGOS

 

10. Asmuo dėl apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos kreipiasi į Socialinės paramos skyriaus specialistą socialiniam darbui seniūnijoje pagal gyvenamąją vietą, arba į Centro specialistus, užpildo Socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą nustatytos formos Prašymą-paraišką (su priedais) socialinėms paslaugoms gauti ir pateikia šiuos dokumentus:

10.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

10.2 pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą iš seniūnijos arba Socialinės informacinės paramos šeimai  sistemos (toliau – SPIS sistemos) pažymą;

10.3. pažymą iš seniūnijos apie asmens (šeimos) faktinę gyvenamąją vietą, jeigu asmens (šeimos) deklaruota gyvenamoji vieta yra kitoje savivaldybėje, tačiau kreipimosi dėl socialinių paslaugų metu faktiškai gyvena Trakų rajono savivaldybėje;

10.4. pažymą iš seniūnijos apie šeimos sudėtį arba SPIS sistemos pažymą;

10.5. pažymą apie asmens (šeimos narių) už tris mėnesius iki kreipimosi dėl paslaugų gavimo arba kreipimosi mėnesio gaunamas pajamas ir turimą turtą;

10.6. socialinį statusą ar veiklos pobūdį patvirtinantį dokumentą (pensininko / neįgaliojo pažymėjimo kopiją);

10.7. išrašą iš medicininių dokumentų (F Nr. 027/a), kurioje gydytojas nurodo asmens sveikatos būklę;

10.8. esant būtinumui, buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kitus dokumentus, patikslinančius socialinių paslaugų poreikį.

 

IV. APGYVENDINIMO CENTRO SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE PASLAUGOS ORGANIZAVIMAS

 

11. Centro savarankiško gyvenimo namuose apgyvendinimo paslaugos asmeniui (šeimai) sudaromos namų aplinkos sąlygos, kurie pagal savo poreikius ir galimybes rūpinasi buitimi (gaminasi maistą, moka už komunalines paslaugas, įsigyja būtinus daiktus ar maisto produktus, tvarkosi kambarius ir kt.), esant būtinumui, iš dalies padedant socialiniam darbuotojui (socialinio darbuotojo padėjėjui).

12. Centro savarankiško gyvenimo namuose teikiamos šios nemokamos socialinės paslaugos:  informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas bei atstovavimas, kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas (planuojant ir atliekant namų ruošos darbus, perkant būtinus daiktus ir maisto produktus, planuojant pinigų apskaitą, padedant atlikti asmens higienos procedūras ir kitos paslaugos, susijusios su asmens socialinių įgūdžių ugdymu ir palaikymu).

13. Asmeniui apsigyvenus Centro savarankiško gyvenimo namuose, socialinis darbuotojas kartu su asmeniu atlieka asmens poreikio vertinimą.

14. Asmuo gali naudotis bendra Centro virtuve ir jos įrenginiais (virduliu, mikrobangų krosnele, šaldytuvu, virykle ir kt.), pagal pageidavimą jam suteikiama individuali spintelė ir kiti reikmenys.

15. Asmeniui užtikrinama pagalba gaunant sveikatos priežiūros paslaugas:

15.1. padedama pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą ir specialistus;

15.2. padedama registruotis pas gydytojus;

15.3. primenama dėl būtinumo atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus.

16. Pagal poreikius ir Centro galimybes Asmeniui sudaromos sąlygos gauti religinius patarnavimus.

17. Asmuo aprūpinamas pagrindiniais baldais ir pagal poreikį techninės pagalbos priemonėmis, bet gali turėti ir savo baldus bei kitus buičiai reikalingus asmeninius daiktus.

18. Centre įrengti skalbykla ir lyginimo kambarys, kuriais asmuo gali naudotis  pagal poreikį.

 

V. MOKĖJIMAS UŽ APGYVENDINIMO CENTRO SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE PASLAUGĄ

 

19. Už apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos mokestis nustatomas atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas ir paslaugos trukmę (dienų skaičių per mėnesį).

20. Už apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugas mokestis neturi viršyti 20 proc. asmens (šeimos) gaunamų pajamų.

21. Mokestis už apgyvendinimą Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugą imamas už praėjusį mėnesį, iki kito mėnesio 20 d. Asmuo moka pagal jam pateiktus kasos pajamų orderius, sąskaitas faktūras.

22. Asmeniui komunalinės išlaidos (elektros energijai, vandeniui, šildymui kietu kuru, šiukšlių išvežimui, ryšio paslaugoms) skaičiuojamos pagal bendrų apskaitos prietaisų parodymus, taip pat pagal sunaudoto kieto kuro sąnaudas bei mokėjimus už šiukšlių išvežimą.

23. Mokėjimo dydis už šildymą, elektrą, vandenį (vanduo ir nuotekos) bei šiukšlių išvežimą per mėnesį vienam asmeniui apskaičiuojamas pagal šią formulę:

 

AMD (kp) = BMK-BPI- 10 proc. / GS

 

AMD (kp) – asmens mokėjimo dydis už komunalines paslaugas per mėnesį;

BMK – bendras mokestis už komunalines paslaugas;

BPI – centro bendrųjų (skalbimo, maudymosi) paslaugų išlaidos;

10 proc. -  komunalinės išlaidos bendro naudojimo patalpoms šildyti, vandens, elektros.

GS – paslaugų gavėjų skaičius.

 

23.1. BMK (bendras mokestis už Centro komunalines paslaugas) susideda iš išlaidų: šildymui, elektrai, vandeniui ir nuotekoms, šiukšlių išvežimui, kurios apskaičiuojamos:

 

–    Šildymo išlaidų skaičiavimas:

Šildymo išlaidų dydis nustatomas vieną kartą per metus imant 12 mėnesių išlaidas kietam kurui (medžio granulėms), pridedant katilo techninio aptarnavimo išlaidas, ir padalijant  iš 12 mėnesių.

–    Vandens ir nuotekų, elektros išlaidų skaičiavimas:

Imamos mėnesio, už kurį skaičiuojamas mokestis, išlaidos.

 

–    Šiukšlių išvežimo išlaidos:

Šiukšlių išvežimo išlaidų dydis apskaičiuojamas metams, nustatytą mokestį padalinus iš 12 mėnesių.

23.2. BPI (bendrųjų paslaugų išlaidos) dydis skaičiuojamas imant praėjusio ketvirčio išlaidų bendrosioms paslaugoms vidurkį.

24. Centro savarankiško gyvenimo namuose gyvenantis asmuo papildomai moka už transporto, maitinimo, skalbimo,  kambario sutvarkymo paslaugas pagal Trakų rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintas kainas einamiems metams.

25. Asmuo, kuris savo kambaryje naudojasi nuosavu televizoriumi, radijo grotuvu, šaldytuvu ar kitu elektros prietaisu, moka papildomą mokestį už sunaudotą elektros energiją pagal Trakų rajono savivaldybės tarybos patvirtintus įkainius einamiems metams.

26. Jeigu asmuo gyvena komerciniu pagrindu, moka visą teikiamų socialinių paslaugų  kainą, nustatytą Trakų rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

27. Asmuo, padovanojęs savo būstą savivaldybei, nuo mokėjimo už apgyvendinimą savarankiško gyvenimo namuose yra atleidžiamas.

28. Mokėjimo už paslaugas dydis gali būti nustatytas tik pinigine išraiška.

29. Asmuo gali būti dalinai atleidžiamas nuo mokėjimo už teikiamas socialines priežiūras paslaugas 3–6 mėnesiams, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesiams per kalendorinius metus.

30. Asmuo dėl dalinio atleidimo nuo mokėjimo už apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugą kreipiasi į Centro direktorių ir (ar) Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, pateikdamas rašytinį prašymą.

31. Sprendimą dėl asmens (šeimos) dalinio atleidimo nuo mokėjimo už teikiamą apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugą priima Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjas. Asmenį atleidus nuo mokėjimo ar sumažinus mokestį už teikiamą apgyvendinimo paslaugą, paslaugos teikimo kaštai yra dengiami savivaldybės biudžeto lėšomis.

 

VI. SUTARTIES PASIRAŠYMAS

 

32. Centro direktorius, gavęs Trakų rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus sprendimą dėl apgyvendinimo paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo ir kitus dokumentus (suformuotos asmens bylos kopiją), sudaro su asmeniu (šeima) socialinių paslaugų teikimo sutartį.

33. Sutartyje nustatomos apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugų teikimo sąlygos, paslaugų teikimo terminas, mokėjimo už paslaugas sąlygos, mokėjimo tvarka, šalių teisės, pareigos ir kitos sąlygos.

34. Iki sutarties pasirašymo asmeniui sudaromos galimybės apsilankyti Centro savarankiško gyvenimo namuose, susipažinti su teikiamomis paslaugomis, gauti visą informaciją. Asmuo iki sutarties pasirašymo jam priimtina forma pasirašytinai supažindinamas su Centro vidaus tvarkos taisyklėmis gyventojams, kitais dokumentais, reglamentuojančiais gyvenimą Centro savarankiško gyvenimo namuose.

35. Apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugų teikimo laikas nustatomas Trakų rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus sprendime dėl apgyvendinimo paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo.

 

VII. APGYVENDINIMO CENTRO SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE PASLAUGOS SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS

 

36. Dėl apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos asmeniui sustabdymo ir nutraukimo asmuo, nurodydamas aplinkybes ir laikotarpį, kreipiasi su prašymu, kuriame nurodytas sustabdymo terminas, į Centro direktorių.

37. Sprendimą dėl apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos asmeniui sustabdymo ir nutraukimo  priima Centro direktorius, tai registruodamas SPIS sistemoje.

38. Apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos asmeniui teikimas nutraukiamas šiais atvejais:

38.1. asmens rašytiniu prašymu;

38.2. asmeniui (daugiau kaip 3 kartus per metus) pažeidžiant Centro vidaus tvarkos taisykles gyventojams;

38.3. pasikeitus aplinkybėms, turinčioms įtakos asmens (šeimos) socialinės priežiūros paslaugų poreikiui tenkinti;

38.4. paaiškėjus, kad asmuo, besikreipiantis dėl apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos gavimo, sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti;

38.5. jei asmuo dėl sveikatos pablogėjimo nukreiptas į kitą socialinės globos, sveikatos priežiūros, reabilitacijos ar kitą įstaigą;

38.6. asmeniui mirus;

38.7. jei asmens veiksmai prieštarauja priešgaisriniams ir saugos centre reikalavimams, sutarties sąlygoms;

38.8. asmeniui išvykus iš savarankiško gyvenimo namų ilgiau kaip trims mėnesiams, išskyrus 38.5 punkte numatytus atvejus;

38.9. asmeniui, piktnaudžiaujančiam alkoholiu ir kitomis psichiką veikiančiomis  medžiagomis, bei kitais šiame Apraše nenumatytais atvejais, kai pažeidžiamas kitų gyventojų saugumas bei interesai.

 

VIII. ASMENS TEISĖS IR PAREIGOS

 

39. Asmuo (šeima) turi teisę:

39.1. į informacijos ir dokumentų apie asmenį ir jo šeimą konfidencialumą;

39.2. gauti teisingą, išsamią, tikslią ir aiškią informaciją apie socialines paslaugas, paslaugų teikimo trukmę / dažnumą, kainas, mokėjimo už jas tvarką ir kt. bei gauti tinkamos kokybės socialines paslaugas;

39.3.  pranešti Centrui apie aplinkybes, turinčias įtakos socialinių paslaugų teikimui. 

40. Asmuo (šeima) privalo:

40.1. teikti socialiniams darbuotojams tikslią informaciją, susijusią su Asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimu. Asmuo atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikslumą bei informacijos teisingumą.

40.2. Pateikti būtinus dokumentus bei kitą informaciją, reikalingą socialinių paslaugų poreikiui nustatyti ar socialinių paslaugų teikimo tęstinumui užtikrinti (apie save, šeimos narius, gimines ir artimuosius, gaunamas pajamas, turimą turtą ir pan.).

40.3. Laiku apmokėti už suteiktas socialines paslaugas.

40.4. Pranešti apie savo (savo šeimos) pajamų ir turto pokyčius per socialinių paslaugų gavimo laikotarpį.

40.5. Turėti kitų įstatymais ir kitais teisės aktais nustatytų pareigų ir teisių.

 

 

IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Trakų rajono savivaldybės gyventojams apgyvendinimo Centro savarankiško gyvenimo namuose paslaugos teikimą koordinuoja Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, paslaugas teikia Centre dirbantys socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai.

 

____________________