Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. liepos 12 d. Nr. 547

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė  n u t a r i a:

Pakeisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“:

1. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Minimali dienos ligos išmoka apskaičiuojama 11,64 procento šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti ligos išmoką atsiradimo dienos, dydį, o minimali dienos motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmoka – 8 bazinių socialinių išmokų, galiojusių praeitą mėnesį iki teisės gauti motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos, dydį dalijant iš teisės į atitinkamą išmoką atsiradimo metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

2. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Minimali dienos profesinės reabilitacijos išmoka apskaičiuojama profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesį galiojusių 2 valstybinių socialinio draudimo bazinių pensijų sumą dalijant iš teisės į atitinkamą išmoką atsiradimo metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

3. Papildyti 111 punktu:

111. Minimali dienos išmoka, nurodyta Nuostatų 10 ir 11 punktuose, taikoma, jei ji yra didesnė už atitinkamą dienos ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoką, apskaičiuotą pagal vidutinį dienos kompensuojamąjį uždarbį, vadovaujantis Nuostatų 7 ir 8 punktais.“

4. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Jeigu asmuo yra dirbęs užsienio valstybėje ir Lietuvos Respublikoje įgijęs teisę gauti motinystės išmoką, jo vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas paskutinių kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės išmoką atsiradimo mėnesį, kuriais, pasibaigus darbo užsienyje laikotarpiui, asmuo Lietuvoje dirbo ir (ar) gavo draudžiamųjų pajamų, nurodytų Įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje, draudžiamąsias pajamas dalijant iš to paties laikotarpio darbo dienų pagal kalendorių skaičiaus (taikoma 5 dienų darbo savaitė). Taip apskaičiuotas vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis motinystės išmokos dydžiui nustatyti taikomas tik tuo atveju, jeigu jis yra didesnis už vidutinį dienos kompensuojamąjį uždarbį, apskaičiuotą Nuostatų 8 punkte nustatyta tvarka.“

5. Pakeisti 494 punktą ir jį išdėstyti taip:

494. Jei apdraustasis asmuo už tą patį gimusį ar įvaikintą vaiką pasirinko tėvystės atostogas arba tėvystės laikotarpį skaidyti į dvi dalis su pertrauka, teisė į antrą tėvystės išmokos dalį nustatoma ir asmens vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis, apribotas maksimaliu dienos kompensuojamojo uždarbio dydžiu, bei minimali dienos tėvystės išmoka apskaičiuojami iš naujo.“

6. Papildyti 551 punktu:

551. Jeigu kitas iš tėvų (įtėvių), globėjų ar senelių kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos už tą patį vaiką (tuos pačius vaikus), jiems skiriamos išmokos mokėjimo trukmė nustatoma pagal pirmojo iš tėvų (įtėvių), globėjų ar senelių pasirinktą išmokos mokėjimo trukmę.“

7. Pakeisti 56 punktą ir jį išdėstyti taip:

56. Jeigu asmuo, gaunantis (gavęs pirmaisiais vaiko, gimusio ar įvaikinto iki 2022 m. gruodžio 31 d., auginimo metais arba 18 mėnesių laikotarpiu už vaiką, gimusį ar įvaikintą 2023 m. sausio 1 d. ir vėliau) vaiko priežiūros išmoką, ar kitas iš tėvų (įtėvių), globėjų ar senelių, atitinkantis Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies reikalavimus, kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos už tą patį vaiką (tuos pačius vaikus), pasirinkta išmokos mokėjimo trukmė besikreipiančio asmens prašymu gali būti keičiama tik grąžinus permokėtą vaiko priežiūros išmokos sumą į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą (jei vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė keičiama šią išmoką gaunančiam (gavusiam pirmaisiais vaiko, gimusio ar įvaikinto iki 2022 m. gruodžio 31 d., auginimo metais arba 18 mėnesių laikotarpiu už vaiką, gimusį ar įvaikintą 2023 m. sausio 1 d. ir vėliau) asmeniui, permokėta suma įskaitoma į mokėtiną išmokos sumą).“

8. Pakeisti 57 punktą ir jį išdėstyti taip:

57. Įstatymo 22 straipsnio 8 dalyje nustatytais atvejais skiriant vaiko priežiūros išmoką, laikotarpis, pagal kurio draudžiamąsias pajamas apskaičiuojamas asmens vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis, apribotas maksimaliu dienos kompensuojamojo uždarbio dydžiu, nustatomas ir minimali dienos vaiko priežiūros išmoka apskaičiuojama kitą dieną po nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, o jeigu šių atostogų asmuo neturėjo, – vaiko gimimo, globos ar įvaikinimo dieną.“

9. Pakeisti 99 punktą ir jį išdėstyti taip:

99. Paskirtos socialinio draudimo išmokos neperskaičiuojamos, jei meno kūrėjo statusą turinčio asmens arba sportininko, kuriam Sporto įstatymo nustatyta tvarka yra mokama valstybės stipendija, draudimo valstybės lėšomis suma perskaičiuojama socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamose valstybės socialinių fondų biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklėse nustatyta tvarka.“

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                                           Ingrida Šimonytė

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras,

pavaduojantis socialinės apsaugos ir darbo ministrą                                          Arūnas Dulkys