LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2004 M. LAPKRIČIO 15 D. ĮSAKYMO NR. 1R-282 „DĖL NOTARŲ VEIKLOS TARNYBINĖS PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. kovo 30 d. Nr. 1R-106

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. lapkričio 15 d. įsakymą Nr. 1R-282 „Dėl Notarų veiklos tarnybinės priežiūros taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos notariato įstatymo 7 straipsnio 2 dalimi,“.

2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Notarų veiklos tarnybinės priežiūros taisykles ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).         

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                           Evelina Dobrovolska

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2004 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. 1R-282

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2022 m. kovo 30 d. įsakymo Nr. 1R-106

redakcija)

 

NOTARŲ VEIKLOS TARNYBINĖS PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Notarų veiklos tarnybinės priežiūros taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato notarų veiklos tarnybinės priežiūros būdus, jos pagrindus, apimtį, sąlygas, kurioms esant atliekama notarų veiklos tarnybinė priežiūra, notarų veiklos tarnybinės priežiūros atlikimo tvarką, ją atliekančių asmenų ir notarų, kurių veikla tikrinama, teises ir pareigas, notarų veiklos tarnybinės priežiūros metu nustatytų trūkumų, pažeidimų pašalinimo kontrolės tvarką.

2. Notarų veiklos tarnybinės priežiūros formos yra eilinis notaro veiklos patikrinimas
(toliau – eilinis patikrinimas) ir neeilinis notaro veiklos patikrinimas (toliau – neeilinis patikrinimas) (toliau kartu – veiklos patikrinimai).

 

II SKYRIUS

NOTARŲ VEIKLOS TIKRINIMO PAGRINDAI, APIMTIS, SĄLYGOS, KURIOMS ESANT ATLIEKAMI VEIKLOS PATIKRINIMAI

 

3.    Eiliniai patikrinimai atliekami vadovaujantis teisingumo ministro tvirtinamu metiniu notarų veiklos tarnybinės priežiūros planu, kuriame nurodomi Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos valstybės tarnautojai, paskirti atlikti nurodytų notarų veiklos patikrinimus. Patvirtintas metinis notarų veiklos tarnybinės priežiūros planas pateikiamas Lietuvos notarų rūmams. Kiekvieno notaro eilinis patikrinimas atliekamas ne rečiau kaip kartą per 6 metus.

4.    Eilinių patikrinimų objektas nustatytas Lietuvos Respublikos notariato įstatymo
7 straipsnio 2 dalyje. Atliekant eilinį patikrinimą,
už laikotarpį, kurį notaras nebuvo tikrintas, patikrinami ne mažiau kaip 3 kiekvienos eilinių notarų veiklos patikrinimų objektą sudarančių tikrintinų sričių elementai (pavyzdžiui, tikrinant, kaip notaras laikosi notarinio registro pildymo taisyklių, patikrinami ne mažiau kaip 3 notarinio registro įrašai).

5.    Neeilinio patikrinimo pagrindas yra:

5.1. fizinio ar juridinio asmens skundas, prašymas ar kitoks kreipimasis, kuriame nurodomi faktai ar aplinkybės, kad notaras nesilaiko Lietuvos Respublikos notariato įstatyme ar kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų;

5.2. kiti pranešimai ir informacija, leidžiantys pagrįstai abejoti notaro veiklos, išskyrus notarinius veiksmus, teisėtumu;

5.3. ankstesnio notaro veiklos patikrinimo metu nustatytų pažeidimų, trūkumų pašalinimo kontrolė.

6.    Sprendimas atlikti neeilinį patikrinimą priimamas esant bent vienam iš Taisyklių
5 punkte nurodytų pagrindų ir bent vienai iš šių sąlygų:

6.1. kai turimų duomenų nepakanka sprendimui, susijusiam su notaro veikla, priimti, notaras nepateikia reikalingų duomenų ir kitais būdais neįmanoma jų gauti;

6.2. įvertinus turimą informaciją ir kilus įtarimų dėl galimų sisteminių notaro veiklos pažeidimų, kai, siekiant įsitikinti jų buvimu, būtina atlikti neeilinį patikrinimą;

6.3. gavus informaciją, kad notaras darbo vietoje yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų arba nustatytu notaro darbo ir asmenų priėmimo laiku jo nėra notaro biure ir biure nėra darbuotojo, kuris teiktų informaciją besikreipiantiems asmenims, taip pat kitais atvejais, kai informaciją būtina patikrinti nedelsiant;

6.4. siekiant patikrinti aplinkybes, susijusias su Taisyklių 5 punkte nurodytais pagrindais, kurių kitais būdais neįmanoma patikrinti.

7.    Sprendimas atlikti neeilinį patikrinimą įforminamas teisingumo ministro įsakymu, o Taisyklių 6.3 papunktyje nurodytais atvejais – tarnybiniu pranešimu.

8.    Valstybės tarnautojas, gavęs Taisyklių 6.3 papunktyje nurodytą informaciją, nedelsdamas surašo tarnybinį pranešimą ir kartu su kitu Teisingumo ministerijos valstybės tarnautoju atlieka neeilinį patikrinimą arba tais atvejais, kai vykimas į neeilinio patikrinimo vietą pareikalautų didelių laiko sąnaudų, kreipiasi į Lietuvos notarų rūmus dėl neeilinio patikrinimo atlikimo. Šiuo atveju Lietuvos notarų rūmai nedelsdami paskiria asmenį ar asmenis, kurie atlieka neeilinį patikrinimą Lietuvos notarų rūmų nustatyta tvarka.

9.    Neeilinio patikrinimo apimtis nustatoma teisingumo ministro įsakymu ar tarnybiniu pranešimu dėl neeilinio patikrinimo atlikimo. Neeilinio patikrinimo metu tikrinama tai, kas nurodyta teisingumo ministro įsakyme dėl neeilinio patikrinimo ar tarnybiniame pranešime dėl neeilinio patikrinimo. Neeilinio patikrinimo apimtis gali būti išplėsta ir tikrinama daugiau aplinkybių tik tais atvejais, jeigu neeilinio patikrinimo metu nustatomi kiti akivaizdūs notaro veiklos trūkumai ar pažeidimai.

10. Teisingumo ministro įsakyme ar tarnybiniame pranešime dėl neeilinio patikrinimo nurodoma:

10.1. įsakymo priėmimo ar tarnybinio pranešimo data;

10.2. notaro, kurio veikla bus tikrinama, vardas, pavardė, biuro, kuriame jis dirba, pavadinimas;

10.3. neeilinį patikrinimą atliekančių asmenų vardas, pavardė, pareigos;

10.4. neeilinio patikrinimo apimtis ir pagrindas.

 

III SKYRIUS

NOTARŲ VEIKLOS TIKRINIMo atlikimO TVARKA, VEIKLOS PATIKRINIMUS ATLIEKANČIŲ ASMENŲ IR NOTARŲ, KURIŲ VEIKLA TIKRINAMA, TEISĖS ir pareigos, NOTARŲ VEIKLOS PATIKRINIMų metu nustatytų trūkumų, pažeidimų pašalinimas

 

11. Veiklos patikrinimai atliekami nuotoliniu būdu ir (ar) notaro biure. Aplinkybės, kurias galima patikrinti ir dėl kurių atitikties teisės aktuose nustatytiems reikalavimams galima įsitikinti naudojant technines priemones, gali būti tikrinamos nuotoliniu būdu.

12.  Notaras, kurio veikla tikrinama, turi teisę dalyvauti atliekant veiklos patikrinimą, jo metu teikti reikalingus paaiškinimus ar dokumentus. Jei notaras, kurio veikla tikrinama, veiklos patikrinime nedalyvauja ar vengia dalyvauti, dokumentus, reikalingus veiklos patikrinimui atlikti, siūloma pateikti kitam notaro (notarų) biuro darbuotojui. Apie tai turi būti nurodyta veiklos patikrinimo akte.  

13Veiklos patikrinimą atliekantys asmenys turi teisę:

13.1.  susipažinti su visais duomenimis, informacija, dokumentais ar jų kopijomis, kurie reikalingi veiklos patikrinimui atlikti;

13.2 reikalauti iš notaro pasiaiškinti dėl pažeidimų ir trūkumų, susijusių su jo veikla, ir reikalauti juos pašalinti;

13.3.  nuotolinio ryšio priemonėmis susisiekti su notaru, kurio veikla tikrinama, dėl su veiklos patikrinimu susijusios informacijos patikslinimo, dėl tikrinamų faktų, dokumentų, aplinkybių ar kitų su veiklos patikrinimu susijusių klausimų.    

14.  Atliekant veiklos patikrinimą susipažįstama su duomenimis, informacija, dokumentais ar jų kopijomis, kurie susiję su šiuo veiklos patikrinimu, gali būti pasitelkiamos techninės, telekomunikacijų, elektroninių ryšių priemonės, reikalingos veiklos patikrinimui atlikti.

15. Eilinis patikrinimas atliekamas šia tvarka:

15.1. Notaras, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki eilinio patikrinimo, elektroninių ryšių priemonėmis informuojamas apie šį patikrinimą išsiunčiant jam notaro veiklos patikrinimo klausimyną, skirtą pirminei informacijai, duomenims ir (ar) dokumentams, reikalingiems atliekant šį patikrinimą (toliau – klausimynas), surinkti.

15.2. Klausimyną notaras turi užpildyti ir, likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki eilinio patikrinimo, elektroninių ryšių priemonėmis pateikti eilinį patikrinimą atliekantiems asmenims.

15.3. Eilinį patikrinimą atliekantys asmenys nustatytą dieną tikrina duomenis, dokumentus ir aplinkybes, susijusias su atliekamu eiliniu patikrinimu.

16. Neeilinis patikrinimas atliekamas šia tvarka:

16.1. Notaras elektroninių ryšių priemonėmis informuojamas apie neeilinį patikrinimą likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki jo atlikimo, išskyrus Taisyklių 6.3 papunktyje numatytus atvejus. Jeigu informavimas apie šį patikrinimą gali pakenkti objektyviam aplinkybių ištyrimui, notaras apie neeilinį patikrinimą iš anksto gali būti neinformuojamas. Jeigu pagal tikrintinas aplinkybes ir neeilinio patikrinimo pagrindą būtina, elektroninių ryšių priemonėms notarui išsiunčiamas klausimynas, kurį notaras turi užpildyti ir per vieną darbo dieną nuo jo gavimo dienos pateikti neeilinį patikrinimą atliekantiems asmenims.

16.2. Taisyklių 6.3 papunktyje nurodytais atvejais neeilinis patikrinimas atliekamas nedelsiant.

17. Atliekant neeilinį patikrinimą dėl neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų, įvertinami šie požymiai, kuriems esant galima įtarti, kad notaras yra neblaivus ar apsvaigęs nuo minėtų medžiagų: iš burnos sklindantis alkoholio kvapas, neadekvati elgsena, nerišli kalba, nekoordinuoti judesiai.

18. Įvertinus Taisyklių 17 punkte nurodytus požymius ir esant pagrįstam įtarimui, kad notaras yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų, neeilinį patikrinimą atliekantys asmenys pasiūlo notarui nedelsiant vykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros, siekiant nustatyti, ar jis nėra apsvaigęs nuo minėtų medžiagų. Jei notaras atsisako vykti į minėtą įstaigą ar atlikti medicininę apžiūrą, laikoma, kad jis yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų.

19. Ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo veiklos patikrinimo pabaigos veiklos patikrinimą atlikę asmenys surašo veiklos patikrinimo aktą ir elektroninių ryšių priemonėmis išsiunčia jį notarui.

20. Veiklos patikrinimo akte nurodoma:

20.1. veiklos patikrinimą atlikę asmenys;

20.2. veiklos patikrinimo atlikimo data ir vieta ar būdas, kai veiklos patikrinimas atliekamas nuotoliniu būdu;

20.3. veiklos patikrinimo pagrindas;

20.4. veiklos patikrinimo forma (eilinis patikrinimas ar neeilinis patikrinimas);

20.5. veiklos patikrinimo dalykas;

20.6. veiklos patikrinimo metu konstatuoti notaro veiklos pažeidimai, trūkumai;

20.7. išvada, nurodymai, rekomendacijos, priemonės, terminai pažeidimams ar trūkumams pašalinti;

20.8. veiklos patikrinimo akto surašymo data ir veiklos patikrinimą atlikusių asmenų parašai.

21. Notaras, gavęs veiklos patikrinimo aktą, turi teisę per 7 darbo dienas nuo jo gavimo dienos pateikti rašytinį paaiškinimą dėl veiklos patikrinimo akto ir papildomus dokumentus.

22. Veiklos patikrinimo akte nurodytus veiklos patikrinimo metu konstatuotus trūkumus ar pažeidimus notaras turi pašalinti per šiame dokumente nurodytą terminą ir apie tai informuoti asmenis, atlikusius veiklos patikrinimą.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Veiklos patikrinimų aktų nuorašai saugomi notarų asmens bylose.

24. Notaras, kurio veikla tikrinama, už prašomos informacijos ar duomenų nepateikimą arba žinomai neteisingos informacijos, duomenų pateikimą gali būti traukiamas drausminėn atsakomybėn.

25. Teisingumo ministro įsakymas, kuriuo tvirtinamas notarų veiklos tarnybinės priežiūros planas, ir apibendrinta informacija apie veiklos patikrinimų metu nustatytus trūkumus bei pažeidimus skelbiama Teisingumo ministerijos ir Lietuvos notarų rūmų interneto svetainėse. Atsižvelgdama į nustatytus notarų veiklos trūkumus, Teisingumo ministerija teikia rekomendacijas Lietuvos notarų rūmams dėl notarų profesinės veiklos organizavimo tobulinimo.

 

______________