LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

GENERALINIS PROKURORAS

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO 2004 M.

VASARIO 25 D. ĮSAKYMO NR. I-40 „DĖL REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO“

 

PAKEITIMO

 

 

 

2022 m. rugsėjo 28 d. Nr. I-282

 

Vilnius

 

 

 

1. P a k e i č i u Rekomendacijas dėl ikiteisminio tyrimo organizavimo ir vadovavimo jam, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2004 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. I-40 „Dėl rekomendacijų patvirtinimo“, ir jas papildau 152–157 punktais:

 

152. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, laikinai sulaikęs asmenį BPK 140 straipsnyje nustatyta tvarka, nedelsdamas IBPS priemonėmis užpildo įtariamojo laikino sulaikymo protokolą ir įkelia sulaikymą pagrindžiančius dokumentus. Jeigu dėl techninių kliūčių ar kitokių aplinkybių nėra galimybės IBPS užpildyti šio protokolo ir (ar) įkelti kitų dokumentų ar jų nuorašų (kopijų), tai turi būti nedelsiant padaroma, kai atsiranda tokia galimybė. Apie asmens laikiną sulaikymą ikiteisminio tyrimo pareigūnas IBPS priemonėmis, o nesant tokios galimybės – kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, informuoja ikiteisminį tyrimą organizuojantį prokurorą, o jo nesant – budintį prokurorą. Prokuroras, susipažinęs su asmens laikino sulaikymo dokumentais, nedelsdamas patikrina laikino sulaikymo ar ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimo sulaikyti asmenį teisėtumą bei pagrįstumą ir įrašo rezoliuciją IBPS arba pagal BPK 170 straipsnio 3 dalį priima nutarimą panaikinti pagal BPK 140 straipsnio 1 ar 2 dalį paskirtą laikiną sulaikymą.

 

153..Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, gavęs laikinai sulaikyto asmens ar jo gynėjo skundą dėl prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimo sulaikyti asmenį ir šio asmens laikino sulaikymo, per objektyviai įmanomą trumpiausią laiką susipažįsta su skundu ir IBPS priemonėmis nedelsdamas perduoda ikiteisminio tyrimo teisėjui. Jeigu toks skundas prokurorui ar ikiteisminio tyrimo pareigūnui pateikiamas proceso veiksmo atlikimo metu, baigęs atlikti proceso veiksmą, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas skundą į IBPS įkelia tuoj pat, kai atsiranda tokia galimybė, ir IBPS priemonėmis nedelsdamas perduoda ikiteisminio tyrimo teisėjui. Apie skundo dėl ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimo sulaikyti asmenį ir šio asmens laikino sulaikymo gavimą ikiteisminio tyrimo pareigūnas visais atvejais IBPS priemonėmis (surašydamas užduotį), o nesant tokios galimybės – kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, nedelsdamas informuoja ikiteisminį tyrimą organizuojantį prokurorą, o jo nesant – budintį prokurorą.

 

154. Poilsio ir švenčių dienomis arba pasibaigus prokuroro, organizuojančio ikiteisminį tyrimą, darbo valandoms gauti skundai dėl prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimo sulaikyti asmenį ir šio asmens laikino sulaikymo, taip pat prokurorams, kurių nutarimai skundžiami, tiesiogiai neįteikti skundai, registruojami kitą darbo dieną bendrame asmenų prašymų, pareiškimų ir skundų registre, skiltyje „Antraštė“ privalomai įrašant žodžius „Skundas dėl laikino sulaikymo“, ir prokuratūros dokumentų valdymo sistemos priemonėmis perduodami prokurorams, kurių sprendimai skundžiami.

 

155. Tais atvejais, kai asmuo nustatomas ir sulaikomas vykdant teismo nutartį dėl kardomosios priemonės – suėmimo, turi būti surašomas ne asmens sulaikymo, bet suėmimo protokolas. Jame nurodoma: tiksli asmens suėmimo vieta, data ir laikas (valandomis ir minutėmis), taip pat nutartis, kurią vykdant asmuo suimtas. Apie tokio asmens suėmimą ir suėmimo protokolo surašymą ikiteisminio tyrimo pareigūnas IBPS priemonėmis nedelsdamas informuoja ikiteisminį tyrimą, kuriame suimtas asmuo yra įtariamasis, organizuojantį prokurorą arba jį pavaduojantį prokurorą, o po darbo valandų, poilsio ir švenčių dienomis – budintį prokurorą. BPK nustatyta tvarka suimtas įtariamasis ne vėliau kaip per 48 valandas nuo suėmimo momento turi būti pristatytas ikiteisminio tyrimo teisėjui, priėmusiam nutartį dėl kardomosios priemonės – suėmimo, arba ikiteisminio tyrimo atlikimo vietos teismo ikiteisminio tyrimo teisėjui, jeigu nėra galimybės pristatyti nutartį dėl suėmimo priėmusiam teisėjui. Suimto įtariamojo pristatymą ikiteisminio tyrimo teisėjui organizuoja ikiteisminį tyrimą organizuojantis arba jį pavaduojantis prokuroras, o po darbo valandų, poilsio ir švenčių dienomis – budintis prokuroras.

 

156. Sulaikius ar suėmus kitos valstybės pilietį, prokuroras atskiru raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis (rekomenduojama elektroniniu paštu) turi nedelsdamas informuoti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją ir sulaikytojo ar suimtojo valstybės diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, jeigu sulaikytasis ar suimtasis to pageidauja. Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse (dvišalės konsulinės konvencijos) numatytais atvejais sulaikyto ar suimto užsienio valstybės piliečio diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga turi būti informuojama nepriklausomai nuo jo pageidavimo. Pasitikrinti, ar Lietuvos Respublika su tam tikra valstybe yra sudariusi dvišalę konsulinę konvenciją, galima Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainės tinklalapio „Užsienio politika“ skyriaus „Tarptautinės sutartys“ skiltyje „Dvišalės sutartys“ paspaudus reikiamos valstybės pavadinimą (https://www.urm.lt/default/lt/uzsienio-politika/tarptautines-sutartys/dvisales-sutartys).

 

157. Siunčiant pranešimą Užsienio reikalų ministerijai, būtina nurodyti, ar užsienio valstybės pilietis buvo supažindintas su teise pageidauti, kad apie jo suėmimą būtų informuota jo valstybės atstovybė ar konsulinė įstaiga, ar asmuo to pageidavo, o jeigu taip, – ar buvo atitinkamai informuojama.“

 

2. Skelbiu šį įsakymą Teisės aktų registre.

 

 

 

Generalinio prokuroro pavaduotojas,

einantis generalinio prokuroro pareigas                                                                   Saulius Verseckas