LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2000 M. GEGUŽĖS 31 D. ĮSAKYMO NR. 301 „DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE“ PAKEITIMO

 

2017 m. sausio 2 d. Nr. V- 1

Vilnius

 

 

Siekdamas įgyvendinti 2015 m. balandžio 24 d. Europos Komisijos direktyvos 2015/653/ES, kuria iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/126/EB dėl vairuotojo pažymėjimų (OL 2015 L 107, p. 68) nuostatas:

P a k e i č i u Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašą (7 priedas), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“:

1. Pakeičiu 3 lentelę:

1.1. Pakeičiu 1.1 papunkčio 3 skiltį ir išdėstau ją taip:

Spręsti individualiai taikant reikiamą apribojimą 01.01, 01.02, 01.05, 01.06, 01.07“;

1.2. Pakeičiu 1.4 papunkčio 4 skiltį ir išdėstau ją taip:

Spręsti individualiai taikant reikiamą apribojimą 01.01, 01.02, 01.05, 01.06, 01.07“;

1.3. Pakeičiu 2.2 papunkčio 3 skiltį ir išdėstau ją taip:

„Spręsti individualiai taikant apribojimą 02“;

1.4. Pakeičiu 3 punktą ir išdėstau jį taip:

„3.

ASMENYS SU JUDĖJIMO SUTRIKIMAIS

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinami vairuotojams, kurie skundžiasi judėjimo sistemos negalavimais ar sutrikimais, kurie kelia pavojų saugiam variklio varomos priemonės vairavimui.

1 grupė:

1. Vairuotojo pažymėjimai, kuriems taikomi tam tikri apribojimai, prireikus gali būti išduodami fiziškai neįgaliems kandidatams į vairuotojus ar vairuotojams po to, kai savo išvadą pateikia gydytojas ortopedas traumatologas arba chirurgas po fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo bei techniko, dirbančio protezinių ortopedijos gaminių ir techninių priemonių pritaikymo įstaigose (institucijose), konsultacijos. Ši išvada turi remtis atitinkamo negalavimo ar sutrikimo medicininiu įvertinimu ir, jei būtina, praktiniu patikrinimu. Taip pat joje turi būti nurodyta, kokia automobilio modifikacija reikalinga ir ar vairuotojui reikalingas ortopedinis įrenginys, kuriuo naudojantis, kaip rodo įgūdžių ir elgsenos patikrinimas, vairavimas nekeltų pavojaus.

2. Vairuotojo pažymėjimai bet kuriam kandidatui į vairuotojus su progresuojančia negalia gali būti išduodami ar atnaujinami tik tokiu atveju, jei toks asmuo reguliariai tikrinsis sveikatą kad būtų nustatyta, ar jis dar gali visiškai saugiai vairuoti transporto priemonę.

Kai negalia neprogresuoja, vairuotojo pažymėjimas gali būti išduotas ar atnaujintas nereikalaujant reguliarios medicininės apžiūros.

2 grupė:

3. Gydytojai ir kiti specialistai, išvardinti 3.1 punkte, tinkamai įvertina papildomą riziką ir pavojus, kurie kyla, kai vairuojamos prie šios grupės priskiriamos transporto priemonės.

 

 

3.1.

Rankos, kojos, plaštakos, pėdos ar abiejų plaštakų, pėdų trūkumas, žymios deformacijos su lokomotorinės funkcijos sutrikimu: Z89.1, Z 89.2, Z 89.3, Z 89.4, Z 89.5, Z 89.6, Z 89.7, Z 89.8, Z 89.9

PASTABA: Tik individualiam transportui be teisės dirbti pagal darbo sutartis vairuotoju.

A; A1; A2; AM; B; B1 ir BE kategorijų vairuotojams turi būti nurodyta, kokia automobilio modifikacija reikalinga ir ar vairuotojui reikalingas ortopedinis įrenginys, kuriuo naudojantis vairavimas nekeltų pavojaus.

Spręsti individualiai, taikant reikiamą apribojimą 03, 03.01, 03.02

Visos transporto priemonės

3.2.

Abiejų rankų trūkumas arba abiejų rankų plaštakų, pirštų kontraktūros, ankilozės, nejudrumas, trukdantys sugriebti ir išlaikyti daiktą abiejų pečių, alkūnių, riešų sąnarių ankilozės, kontraktūros (net ir fiziologiškai patogios padėties): Z89.3, M24.5, M24.6

PASTABA:

A; A1; A2; AM; B; B1 ir BE kategorijų vairuotojams turi būti nurodytą kokia automobilio modifikacija reikalinga ir ar vairuotojui reikalingas ortopedinis įrenginys, kuriuo naudojantis, vairavimas nekeltų pavojaus. Apie galimybę vairuoti rankinio valdymo ar su automatine pavarų dėže automobilį sprendžiama individualiai.

Spręsti individualiai, taikant reikiamą apribojimą 03, 03.01, 03.02

Visos transporto priemonės“

 

1.5. Pakeičiu 4 punktą ir išdėstau jį taip:

„4.

ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGOS

Liga, dėl kurios kandidatas į vairuotojus, pateikęs prašymą pirmajam vairuotojo pažymėjimui gauti, ar vairuotojas, pateikęs prašymą pažymėjimui atnaujinti, gali patirti staigų širdies ar kraujagyslių sistemos sutrikimą dėl kurio staiga sutrinka cerebralinės funkcijos, kelia pavojų kelių eismo saugumui. 1 grupė:

1. Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinami vairuotojams, kurie serga sunkia aritmija.

2. Vairuotojo pažymėjimai gali būti išduodami kandidatams į vairuotojus ar atnaujinami vairuotojams su širdies stimuliatoriumi, pateikus gydytojo kardiologo išvadą ir reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

3. Išduoti ar neišduoti vairuotojo pažymėjimą kandidatams į vairuotojus ar vairuotojams, kurie skundžiasi nenormaliu arteriniu kraujospūdžiu, sprendžiama remiantis kitais apžiūros rezultatais, atsižvelgiant į galimas komplikacijas ir pavojų, kurį jos galėtų sukelti kelių eismo saugumui.

4. Apskritai vairuotojo pažymėjimas neišduodamas kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinamas vairuotojams, kuriuos ramybės būsenoje ar susijaudinus gali ištikti stenokardijos priepuolis. Kandidatams į vairuotojus ar vairuotojams, kurie patyrė miokardo infarktą, vairuotojo pažymėjimai išduodami ar atnaujinami pateikus gydytojo kardiologo išvadą ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

2 grupė:

Gydytojas kardiologas tinkamai įvertina papildomą riziką ir pavojus, kurie kyla, kai vairuojamos prie šios grupės priskiriamos transporto priemonės.

 

 

4.1.

Būklė po miokardo infarkto: I25.2

Spręsti individualiai

Visos transporto priemonės

4.2.

Būklė su implantuotu širdies ritmo stimuliatoriumi: Z95.0

Spręsti individualiai

Visos transporto priemonės

4.3.

II laipsnio su didele rizika ir III laipsnio arterinė hipertenzija:

I11–I15

PASTABA: Tikrinimo terminai nustatomi individualiai.

Spręsti individualiai

Visos transporto priemonės

4.4.

Sunkios lėtinės plaučių ligos II ir III laipsnio kvėpavimo funkcijos nepakankamumas.

Spręsti individualiai

Visos transporto priemonės“

 

1.6. Pakeičiu 6.1.2 papunkčio 3 skiltį ir išdėstau ją taip:

„Spręsti individualiai, alkoholio sukeltų priepuolių atveju taikant apribojimą 68“;

1.7. Pakeičiu 6.1.11 papunkčio 4 skiltį ir išdėstau ją taip:

„Spręsti individualiai, alkoholio sukeltų priepuolių atveju taikant apribojimą 68“;

1.8. Pakeičiu 7.10 papunkčio 3 skiltį ir išdėstau ją taip:

„Spręsti individualiai“;

1.9. pakeičiu 7.13. papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.13.

Elgesio ir emocijų sutrikimai, prasidedantys vaikystėje ir paauglystėje F90–F98

Spręsti individualiai

Spręsti individualiai

 

PASTABA: Psichozinio lygio sutrikimų atveju kokybiška remisija turėtų trukti ne trumpiau kaip 3 metus Nepsichozinio lygio psichikos sutrikimų atveju remisija turėtų trukti ne trumpiau kaip 1 metus Galima taikyti 68 apribojimą ir skirti trumpesnį pakartotino sveikatos tikrinimo laikotarpį.

Spręsti individualiai

Visos transporto priemonės

 

1.10. Pakeičiu 8 punktą ir išdėstau jį taip:

„8.

ALKOHOLIS

Alkoholio vartojimas kelia didžiulį pavojų kelių eismo saugumui. Atsižvelgiant į problemos mastą, medikai turi būti ypač budrūs.

1 grupė:

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinami vairuotojams, priklausomiems nuo alkoholio arba negalintiems susilaikyti negėrus ir nevairavus esant neblaiviems.

Praėjus įrodytam abstinencijos laikotarpiui ir pateikus gydytojo psichiatro išvadą bei reguliariai atliekant medicinines apžiūras, vairuotojo pažymėjimai gali būti išduodami kandidatams į vairuotojus ar atnaujinami vairuotojams, kurie praeityje buvo priklausomi nuo alkoholio.

2 grupė:

Gydytojas psichiatras tinkamai įvertina papildomą riziką ir pavojus, kurie kyla, kai vairuojamos prie šios grupės priskiriamos transporto priemonės.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68

8.1.

Priklausomybės ligos

PASTABOS:

Po sėkmingo gydymo sprendžiama individualiai. Vadovaujantis gydytojų komisijos išvada, gali būti leista vairuoti.

Sergantiesiems priklausomybės liga turi būti ne trumpesnė kaip 3 metų remisija

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68“

 

1.11. Pakeičiu 9 punktą ir išdėstau jį taip:

„9.

NARKOTIKAI IR VAISTAI

Piktnaudžiavimas:

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinami vairuotojams, kurie priklauso nuo psichotropinių medžiagų arba nuo jų nepriklauso, bet reguliariai jomis piktnaudžiauja, nesvarbu, kokios kategorijos vairuotojo pažymėjimo yra prašoma. Reguliarus vartojimas:

1 grupė:

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus ar neatnaujinami vairuotojams, kurie reguliariai bet kokia forma vartoja psichotropines medžiagas, galinčias trukdyti saugiai vairuoti, kai suvartotas kiekis gali turėti neigiamą poveikį vairavimui. Tai taikoma ir visiems kitiems vaistams ar vaistų deriniams, turintiems poveikį gebėjimui vairuoti.

2 grupė:

Gydytojas psichiatras tinkamai įvertina papildomą riziką ir pavojus, kurie kyla, kai vairuojamos šiai grupei priskiriamos transporto priemonės.

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68

9.1.

Piktnaudžiavimas narkotikais ir vaistais

PASTABOS:

Po sėkmingo gydymo sprendžiama individualiai. Vadovaujantis gydytojų komisijos išvada, gali būti leista vairuoti.

Sergantiesiems priklausomybės liga turi būti ne trumpesnė kaip 3 metų remisija.

Galima skirti trumpesnį pakartotino sveikatos tikrinimo laikotarpį.

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68

Spręsti individualiai. Taikyti apribojimą 68“

 


 

 

2.  Pakeičiu 5 lentelę ir išdėstau ją taip:

Kodas

Apribojimas

Dėl medicininių priežasčių

(kandidatui į vairuotojus ir vairuotojui – išvadą pateikia SPĮ)

01.

Regos korekcija ir (arba) apsauga

01.01

Akiniai

01.02

Kontaktinis (-iai) lęšis (-iai)

01.05

Akies raištis

01.06

Akiniai arba kontaktiniai lęšiai

01.07

Speciali optinė pagalbinė priemonė

02.

Klausos ir susikalbėjimo pagalbinė priemonė

03.

Galūnių protezai arba korekcijos įtaisai

03.01

Viršutinės galūnės protezas arba korekcijos įtaisas

03.02

Apatinės galūnės protezas arba korekcijos įtaisas

Transporto priemonės pritaikymas

Nuo 10 iki 50

Transporto priemonės pritaikymas – išvadą pateikia protezinių ortopedijos gaminių ir techninių priemonių pritaikymo įstaigos (institucijos) (žymima kodu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. 1V-186 „Dėl Vairuotojo pažymėjimo blanko aprašymo ir privalomosios formos patvirtinimo“).

Transporto priemonės naudojimo ribojimo kodai

68

Draudžiama vairuoti išgėrus alkoholio

 

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                   Aurelijus Veryga