LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2016 M. VASARIO 24 D. ĮSAKYMO NR. 1V-131 „DĖL PRIEGLOBSČIO LIETUVOS RESPUBLIKOJE SUTEIKIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. vasario 25 d. Nr. 1V-141

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Prieglobsčio Lietuvos Respublikoje suteikimo ir panaikinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2016 m. vasario 24 d. įsakymu Nr. 1V-131 „Dėl Prieglobsčio Lietuvos Respublikoje suteikimo ir panaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Prašymas suteikti prieglobstį laikomas pateiktu, kai užsienietis jį pateikia įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 67 straipsnio 1 dalyje nurodytai valstybės institucijai ar įstaigai, laikydamasis to paties straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų. Neteisėtai kirtus Lietuvos Respublikos valstybės sieną, prašymas suteikti prieglobstį turi būti pateiktas nedelsiant.

Kai yra įvesta karo padėtis, nepaprastoji padėtis, taip pat paskelbta ekstremalioji situacija dėl masinio užsieniečių antplūdžio, prašymas suteikti prieglobstį laikomas pateiktu, kai užsienietis jį pateikia įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 14012 straipsnio 1 ar 2 dalyje nurodytai valstybės institucijai ar įstaigai, laikydamasis įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 67 straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba, vertindama, ar gali būti priimtas prašymas suteikti prieglobstį įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 14012 straipsnio 2 dalyje nurodytu atveju, atsižvelgia į šias aplinkybes: ar užsienietis yra nelydimas nepilnametis; ar užsienietis tiesiogiai atvyksta iš valstybės, kurioje jam kyla grėsmė dėl persekiojimo ar yra grėsmė jo sveikatai, saugumui ar laisvei; ar yra kitų individualių aplinkybių.

Nuo prašymo suteikti prieglobstį pateikimo momento jį pateikęs asmuo naudojasi prieglobsčio prašytojams numatytomis teisėmis ir garantijomis. Prašymas suteikti prieglobstį turi būti motyvuotas, jame turi būti išdėstyti faktai, patvirtinantys prieglobsčio prašytojo visiškai pagrįstą baimę būti persekiojamam arba realų įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 87 straipsnio 1 dalyje nurodytų veiksmų pavojų. Jeigu laisvos formos prašymas suteikti prieglobstį nėra motyvuotas, jo pateikimo motyvai turi būti atskleisti užpildant nustatytos formos prašymą suteikti prieglobstį, nurodytą Aprašo 25.5 papunktyje. Tai, kad laisvos formos prašymas suteikti prieglobstį nėra motyvuotas, nesudaro pagrindo atsisakyti jį priimti ir atlikti Aprašo 25 punkte nurodytus veiksmus.

Migracijos departamento direktorius nustato Migracijos departamento struktūrinius padalinius, kuriuose priimami prašymai suteikti prieglobstį.“

2. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Jeigu užsienietis prašo suteikti prieglobstį įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 67 straipsnio 1 dalyje nenurodytos valstybės institucijos ar įstaigos, užsieniečiui žodžiu ta kalba, kurią, kaip pagrįstai galima manyti, jis supranta, paaiškinama prašymų suteikti prieglobstį pateikimo tvarka ir apie užsieniečio ketinimą pateikti prašymą suteikti prieglobstį šios valstybės institucijos ar įstaigos ne vėliau kaip per 2 darbo dienas raštu, elektroninių ryšių priemonėmis arba per MIGRIS informuoja Migracijos departamentą.“

3. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Prašymas suteikti prieglobstį laikomas priimtu, kai jį priimančios institucijos ar įstaigos (toliau – priimanti institucija) įgaliotas valstybės tarnautojas užregistruoja prieglobsčio prašytojo duomenis ir prašymą suteikti prieglobstį MIGRIS.

Kai yra įvesta karo padėtis, nepaprastoji padėtis, taip pat paskelbta ekstremalioji situacija dėl masinio užsieniečių antplūdžio, prašymas suteikti prieglobstį nepriimamas, kai užsienietis jį pateikia nesilaikydamas įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 14012 straipsnio 1 dalyje nustatytos tvarkos ir (arba) 67 straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų ir (arba) nėra Aprašo 22 punkto trečiojoje pastraipoje nurodytų aplinkybių. Tokiu atveju, atsižvelgiant į tai, kokiu būdu prašymas suteikti prieglobstį teikiamas, užsieniečiui žodžiu arba raštu ta kalba, kurią, kaip pagrįstai galima manyti, jis supranta, paaiškinama prašymo suteikti prieglobstį pateikimo tvarka.“

4. Papildau 241 punktu:

241. Prieglobsčio prašytojo duomenys ir prašymas suteikti prieglobstį užregistruojami MIGRIS ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo prašymo suteikti prieglobstį priimančiai institucijai pateikimo dienos, o, kai yra įvesta karo padėtis, nepaprastoji padėtis, taip pat paskelbta ekstremalioji situacija dėl masinio užsieniečių antplūdžio, – ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo suteikti prieglobstį priimančiai institucijai pateikimo dienos.

Kai Aprašo 23 punkte nurodytu atveju Migracijos departamentas gauna informaciją apie užsieniečio ketinimą pateikti prašymą suteikti prieglobstį, Migracijos departamentas kuo greičiau sudaro galimybę užsieniečiui pateikti prašymą suteikti prieglobstį. Prieglobsčio prašytojo duomenys ir prašymas suteikti prieglobstį užregistruojami MIGRIS ne vėliau kaip per 6 darbo dienas nuo kreipimosi į Aprašo 23 punkte nurodytą valstybės instituciją ar įstaigą dėl ketinimo pateikti prašymą suteikti prieglobstį dienos, jeigu tokį prašymą užsienietis, laikydamasis įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 67 straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų, pateikia Migracijos departamentui.“

5. Pakeičiu 181 punktą ir jį išdėstau taip:

181. Prašymą suteikti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, nurodytą Aprašo 179.5 ir 179.7 papunkčiuose, prieglobsčio prašytojas ar užsienietis, kuriam panaikinamas prieglobstis, arba tokių asmenų atstovas pagal įstatymą raštu pateikia Migracijos departamentui. Prašyme turi būti nurodoma, kokias konkrečiai teisines paslaugas prašoma suteikti, asmens duomenys (vardas, pavardė, gimimo data), vieta, kurioje asmuo gyvena, o, kai asmuo gyvena savo pasirinktoje gyvenamojoje vietoje, – ir elektroninis paštas.“

6. Pakeičiu 182 punktą ir jį išdėstau taip:

182. Migracijos departamentas, gavęs prašymą suteikti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, nurodytą Aprašo 179.5 ir 179.7 papunkčiuose, teismo pranešimą, nurodytą Aprašo 179.6 papunktyje arba teismo įpareigojimą, nurodytą Aprašo 179.8 papunktyje, arba išsiuntęs pranešimą prieglobsčio prašytojui apie paskirtą žodinį posėdį Migracijos departamente, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas elektroniniu paštu valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikėjui išsiunčia pavedimą teikti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, o šio pavedimo kopiją ar informaciją apie valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą pateikia per MIGRIS arba elektroniniu paštu valstybės institucijai ar įstaigai, kurioje prieglobsčio prašytojas apgyvendintas, kuri ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo pavedimo kopijos ar informacijos apie valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą gavimo informuoja prieglobsčio prašytoją apie valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą. Tais atvejais, kai prieglobsčio prašytojas gyvena savo pasirinktoje gyvenamojoje vietoje, apie valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą Migracijos departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo prašymo suteikti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą gavimo dienos informuoja prašyme suteikti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą nurodytu elektroniniu paštu.

Jeigu tai įmanoma ir prieglobsčio prašytojas ar užsienietis, kuriam panaikinamas prieglobstis, to pageidauja, užtikrinama, kad valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiantis įgaliotas atstovas būtų tos pačios lyties kaip prieglobsčio prašytojas ar užsienietis, kuriam panaikinamas prieglobstis, išskyrus atvejus, kai yra pagrindas manyti, kad toks pageidavimas pateikiamas dėl priežasčių, nesusijusių su tuo, kad asmeniui kyla sunkumų išsamiai paaiškinti visas jo bylai reikšmingas aplinkybes.“

 

 

 

Vidaus reikalų ministrė                                                                                            Agnė Bilotaitė