LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO 2006 M. GRUODŽIO 18 D. ĮSAKYMO NR. ISAK-2391 „DĖL BRANDOS EGZAMINŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠO IR LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS ĮSKAITOS ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. gruodžio 27 d. Nr. V-1159

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2006 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. ISAK-2391 „Dėl Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo ir Lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Bazinė mokykla mokykla, priimanti eksternų prašymus laikyti brandos egzaminus, organizuojanti ir vykdanti mokyklinių brandos egzaminų pakartotinę sesiją, pakartotinės sesijos mokyklinių brandos egzaminų darbų vertinimą ir mokyklinius brandos egzaminus laikiusių kandidatų apeliacijų nagrinėjimą.

2.2. Buvęs mokinys nesimokantis pagal vidurinio ugdymo programą asmuo, turintis mokymosi pasiekimų pažymėjimą, liudijantį tai, kad yra mokęsis šios programos baigiamojoje klasėje, pageidaujantis laikyti brandos egzaminus.

2.3. Brandos egzaminas mokymosi pagal vidurinio ugdymo programas pasiekimų patikrinimas.

2.4. Brandos darbas – vidurinio ugdymo programos baigiamosios (arba kitos, jei dalyko programa intensyvinama ir baigiama anksčiau) klasės mokinio (kelių mokinių) ilgalaikis darbas, rengiamas ugdymo procese.

2.5. Dalyko brandos egzamino centras mokykla ar įstaiga, kurioje vykdomas dalyko valstybinis ar (ir) mokyklinis brandos egzaminas.

2.6. Duomenų perdavimo sistema KELTAS Nacionalinio egzaminų centro interaktyvi kandidatų brandos egzaminų pasirinkimo, mokyklų ir dalykų brandos egzaminų centrų duomenų registravimo ir informavimo priemonė.

2.7. Egzamino užduotis pagal brandos egzamino programą parengtas užduočių rinkinys.

2.8. Eksternas asmuo, įgijęs vidurinį išsilavinimą Lietuvoje ar užsienyje, arba užsienio šalies mokyklos vidurinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys, pageidaujantis laikyti brandos egzaminą.

2.9. Kalbos įskaita lietuvių kalbos ir literatūros sakytinės komunikacijos pasiekimų patikrinimas baigiant dalyko vidurinio ugdymo programą.

2.10. Kandidatas mokinys, buvęs mokinys ir eksternas.

2.11. Kriterinis mokyklinio brandos egzamino vertinimas vertinimas pagal nustatytus vertinimo kriterijus.

2.12. Kriterinis valstybinio brandos egzamino vertinimas – vertinimas pagal nustatytus vertinimo kriterijus ir kandidato brandos egzamino rezultato priskyrimas iš anksto nustatytam valstybinių brandos egzaminų pasiekimų lygiui (patenkinamam, pagrindiniam ar aukštesniajam).

2.13. Mokinys – vidurinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys (išskyrus mokinį, kuris mokosi pagal socialinių įgūdžių ugdymo programą) arba 11 (III gimnazijos) klasės mokinys, baigęs atitinkamo vidurinio ugdymo programos dalyko programą, jei, vadovaujantis mokyklos ugdymo planu, dalyko mokymas buvo intensyvinamas, ir pageidaujantis laikyti brandos egzaminą.

2.14. Nepatenkinamas įvertinimas brandos egzaminą laikiusių kandidatų darbų įvertinimas įrašu „Neišlaikyta“.

2.15. Nevertinimas – vyresniojo vykdytojo, vertinimo komisijos pirmininko ar švietimo ir mokslo ministro sprendimas nevertinti darbų kandidatų, pažeidusių brandos egzamino organizavimo ir vykdymo tvarką arba nebaigusių brandos egzamino dėl sveikatos sutrikimo kandidatams to prašant.

2.16. Patenkinamas įvertinimas – kandidatų mokyklinio (ar jam prilyginto) brandos egzamino darbų įvertinimas 4–10 balų; valstybinio brandos egzamino darbų įvertinimas 16–100 balų.

2.17. Specialiųjų ugdymosi poreikių turintis kandidatas – kandidatas, turintis ribotas galimybes išlaikyti brandos egzaminą dėl nustatytų specialiųjų ugdymosi poreikių, atsirandančių dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų.

2.18. Vertinimo instrukcija – vertinimo normų rinkinys atliktai brandos egzamino užduočiai įvertinti nustatytu taškų skaičiumi.“

3. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

II SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINAI“.

4. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Organizuojami valstybiniai ir mokykliniai lietuvių kalbos ir literatūros, tik valstybiniai biologijos, chemijos, fizikos, geografijos, informacinių technologijų, istorijos, matematikos, užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) brandos egzaminai, tik mokykliniai – gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių), menų, muzikologijos ir technologijų brandos egzaminai ir brandos darbas. Brandos darbas prilyginamas mokykliniam brandos egzaminui, tačiau jis nėra privalomo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino atitikmuo.

5. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Mokinys ir buvęs mokinys brandos atestatui gauti privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą (iki 2012 m. išlaikyti lietuvių kalbos (gimtosios) arba lietuvių kalbos (valstybinės) brandos egzaminai yra įskaitomi) ir dar vieno dalyko brandos egzaminą ar brandos darbą, išskyrus tuos atvejus, kai nuo pasirinkto brandos egzamino mokyklos vadovo įsakymu yra atleistas.“

6. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

III SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINŲ IR JŲ TIPŲ PASIRINKIMAS“.

7. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Kandidatas einamaisiais metais, be lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, gali rinktis ir laikyti ne daugiau kaip šešių dalykų brandos egzaminus ir brandos darbą.“

8. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Kandidatai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi savo nuožiūra. Mokinys ir buvęs mokinys, pasirinkęs valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą ir susirgęs pagrindinės sesijos metu, dėl sveikatos būklės pageidaujantis pakeisti brandos egzamino tipą į mokyklinį, prašymą teikia mokyklos vadovui, o mokyklos vadovas prašymą perduoda Nacionalinio egzaminų centro direktoriui, iš jo gavęs suderinimo raštą, prašymą pakeisti brandos egzamino tipą įformina įsakymu.“

9. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Brandos darbą gali rinktis vidurinio ugdymo programos mokinys iki einamųjų metų rugsėjo 18 dienos. Brandos darbas vykdomas nuo einamųjų metų rugsėjo 18 dienos iki kovo 16 dienos toje mokykloje, kurios mokinys pasirinko laikyti brandos darbą. Brandos darbas vertinamas brandos darbo vertinimo centre.“

10. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

PRAŠYMŲ PATEIKIMAS“.

11. Pakeičiu 12 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

12. Prašymą laikyti dalykų brandos egzaminus ir parengti brandos darbą kandidatas teikia mokyklos vadovui. Prašyme turi būti nurodomi pasirinkti egzaminai, egzaminų tipai, brandos darbas, pareiškiamas sutikimas dėl asmens duomenų tvarkymo brandos egzaminų organizavimo, pritaikymo, vykdymo, vertinimo, mokymosi rezultatų sutikrinimo, stojant į kitas mokyklas, tikslais. Specialiųjų ugdymosi poreikių turintis kandidatas pateikia prašymą pritaikyti brandos egzaminus ir pedagoginės psichologinės tarnybos (švietimo pagalbos tarnybos) pažymą apie brandos egzaminų užduoties formos, vykdymo ir vertinimo instrukcijų pritaikymo pobūdį. Galima naudoti ir Nacionalinio egzaminų centro duomenų perdavimo sistemoje KELTAS teikiamą prašymo formą. Prašymai registruojami vadovaujantis Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-118 „Dėl Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“. Prašymą iki einamųjų metų rugsėjo 18 dienos dėl brandos darbo, sausio 16 dienos dėl menų ir technologijų, o iki vasario 24 dienos dėl kitų brandos egzaminų pasirinkimo pateikia:“

12. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Pasirinkto dalyko brandos egzamino ir jo tipo ar individualaus ugdymo plano dalyko brandos darbo keisti neleidžiama.“

13. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

V SKYRIUS

LEIDIMAS LAIKYTI BRANDOS EGZAMINĄ“.

14. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Pasirinktus vidurinio ugdymo pasiekimų patikrinimus leidžiama laikyti mokyklos vadovo įsakymu

17.1. mokiniui:

17.1.1. lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą – iki pagrindinės sesijos šio egzamino datos turinčiam patenkinamą to dalyko metinį įvertinimą ir išlaikytą dalyko įskaitą teisės aktų nustatyta tvarka;

17.1.2. individualaus ugdymo plano dalyko, išskyrus menų, muzikologijos, technologijų ir užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių), brandos egzaminus – iki pagrindinės sesijos šio egzamino datos turinčiam patenkinamą to dalyko metinį įvertinimą;

17.1.3. individualaus ugdymo plano užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių), menų, muzikologijos ir technologijų brandos egzaminus;

17.1.4 ne individualaus ugdymo plano dalyko brandos egzaminą, išskyrus užsienio kalbos (rusų ar vokiečių), jei šios kalbos mokėsi kaip gimtosios, egzaminą;

17.1.5. rengti individualaus ugdymo plano pasirinkto dalyko brandos darbą.

17.2. buvusiam mokiniui:

17.2.1. lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą – iki pagrindinės sesijos šio egzamino datos turinčiam patenkinamą to dalyko metinį įvertinimą ir išlaikytą dalyko įskaitą teisės aktų nustatyta tvarka;

17.2.2. individualaus ugdymo plano dalyko, išskyrus užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių), brandos egzaminus – iki pagrindinės sesijos šio egzamino datos turinčiam patenkinamą to dalyko metinį įvertinimą;

17.2.3. individualaus ugdymo plano užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) brandos egzaminus;

17.2.4 ne individualaus ugdymo plano dalyko brandos egzaminą, išskyrus užsienio kalbos (rusų ar vokiečių), jei šios kalbos mokėsi kaip gimtosios, egzaminą;

17.3. eksternui – pasirinktus brandos egzaminus.“

15. Pakeičiu VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VI SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINŲ SESIJOS“.

16. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Organizuojamos dvi brandos egzaminų sesijos. Pagrindinė sesija vykdoma balandžio–birželio mėnesiais, pakartotinė – birželio–liepos mėnesiais. Sesijų pradžia sutampa su egzaminų tvarkaraštyje nustatyta pagrindinės ir pakartotinės sesijų pirmojo egzamino ar jo dalies data.“ 

17. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Brandos darbas vykdomas einamųjų metų rugsėjo – kovo, o technologijų ir menų mokykliniai brandos egzaminai vykdomi sausio–gegužės mėnesiais.

18. Pakeičiu 22.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

22.4. eksternas, užsienio šalies mokyklos vidurinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys;“

19. Pakeičiu 22.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

22.5. eksternas, nepateikęs prašymo iki vasario 24 dienos, bet pateikęs jį pasibaigus prašymų teikimo laikui ne vėliau kaip likus 7 darbo dienoms iki pakartotinės sesijos pradžios, – Kauno miesto bazinės mokyklos vadovui, gali laikyti visus egzaminus, išskyrus menų, technologijų mokyklinius ir gimtosios kalbos (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) mokyklinio brandos egzamino I dalį;“ 

20. Pakeičiu VII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VII SKYRIUS

MOKINIŲ SUPAŽINDINIMAS SU DOKUMENTAIS“.

21. Pakeičiu 23.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.4. su brandos darbo vykdymo instrukcija – iki einamųjų metų rugsėjo 12 dienos, mokyklinių menų ir technologijų brandos egzaminų vykdymo instrukcijomis – iki einamųjų metų sausio 16 d.;“

22. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24Mokinių supažindinimas su brandos darbo, dalyko brandos egzamino programa, šiuo Aprašu, brandos darbo, dalyko brandos egzamino vykdymo instrukcija ir technologijų brandos egzamino technine užduotimi fiksuojamas vidurinio ugdymo mokytojo dienyno arba vidurinio ugdymo dienyno (arba viename iš šių dienynų, sudarytų remiantis elektroninio dienyno duomenimis) skyriuje „Saugaus elgesio ir kiti instruktažai“.

23. Pakeičiu VIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VIII SKYRIUS

BRANDOS DARBO PARENGIMAS, BRANDOS EGZAMINO LAIKYMAS MOKYKLOJE, KURIOJE MOKOMASI / MOKYTASI, ATSKIROSE EGZAMINŲ CENTRŲ PATALPOSE IR NAMIE

24. Papildau 251 papunkčiu:

251. Mokinys mokykloje, kurioje mokosi, parengia brandos darbą.“

25. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:                                

26. Namie mokytas mokinys ir buvęs mokinys, negalintys atvykti į dalyko brandos egzamino centrą ir mokyklą, kurioje mokosi ar mokėsi, brandos egzaminus laiko namie. Namie mokytas mokinys namie gali laikyti ir brandos darbą.“

26. Pakeičiu IX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IX SKYRIUS

ATLEIDIMAS NUO BRANDOS EGZAMINŲ“.

27. Pakeičiu 28.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

28.3. iki vasario 24 dienos yra pasirinkę laikyti užsienio kalbos valstybinį brandos egzaminą ir iki pirmojo pagrindinės sesijos brandos egzamino ar jo dalies, nustatytos įskaitos ir brandos egzaminų tvarkaraščiuose, mokyklos vadovui pateikė tarptautinį užsienio kalbos egzamino, kurio įvertinimas pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis yra ne žemesnio kaip B1 lygio, išlaikymo dokumentą ir prašymą atleisti nuo valstybinio brandos egzamino. Prie įsakymo pridedama tarptautinio egzamino išlaikymo dokumento kopija.“

28. Pakeičiu X skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

X SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINO ATIDĖJIMAS. EGZAMINO DALIŲ LAIKYMAS“.

29. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:

34 Brandos darbas, technologijų ir menų brandos egzaminai ir gimtosios kalbos (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) brandos egzamino kalbėjimo dalis neatidedama.“

30. Pakeičiu XI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XI SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINŲ PROGRAMŲ, UŽDUOČIŲ, VYKDYMO IR VERTINIMO INSTRUKCIJŲ RENGIMAS IR TVIRTINIMAS“.

 

31.     Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:

35. Švietimo ir mokslo ministras dalyko brandos egzamino ir brandos darbo programą tvirtina ne vėliau kaip prieš dvejus metus iki atitinkamų mokslo metų pradžios, jos neesminius pakeitimus ar papildymus – kasmet, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų vasario 24 dienos.“

32. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:

37. Nacionalinio egzaminų centro direktorius tvirtina dalykų brandos egzaminų vykdymo, vertinimo instrukcijas, brandos darbo vykdymo instrukciją ir valstybinių brandos egzaminų kriterinio vertinimo tvarką. Brandos egzamino užduotys tvirtinamos ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki dalyko brandos egzamino vykdymo dienos.“

33. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:

38. Patvirtintos valstybinio brandos egzamino užduotys tampa dokumentais, sudarančiais tarnybos paslaptį, jiems priskiriama „RIBOTO NAUDOJIMO“ slaptumo žyma. Valstybinio brandos egzamino užduotys tarnybos paslaptimi išlieka iki teisėtai atskleidžiant vokus, kuriuose yra valstybinio brandos egzamino užduoties ar jos dalies turinys arba perduodant kitu Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus nustatytu būdu.“

34. Pakeičiu XII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XII SKYRIUS

PRITAIKYMAI“.

35. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Kandidatams, turintiems sveikatos sutrikimų, patvirtintų gydytojų konsultacinės komisijos pažymomis, pagal šios komisijos rekomendaciją sudaromos brandos egzamino vykdymo sąlygos. Prašymą kartu su gydytojų konsultacinės komisijos pažyma iki kovo 1 dienos mokinys ir buvęs mokinys pateikia mokyklos vadovui, eksternas – bazinės mokyklos vadovui. Namie mokytas mokinys, negalintis atvykti į dalyko brandos egzamino centrą, todėl pageidaujantis laikyti brandos egzaminus ir pristatyti brandos darbą namie, raštu teikia prašymą mokyklos vadovui.

36. Pakeičiu XIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XIII SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO KOORDINAVIMAS“.

37. Pakeičiu XIV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XIV SKYRIUS

DALYKŲ BRANDOS EGZAMINŲ CENTRŲ IR BAZINIŲ MOKYKLŲ SKYRIMAS“.

38. Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

48. Dalykų brandos egzaminų centrus savivaldybės teritorijoje skiria savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, Lietuvos Respublikos ambasadose – švietimo ir mokslo ministras atskiru įsakymu. Brandos darbo, technologijų ir menų brandos egzamino centru tampa ta mokykla, kurios mokinys pasirinko parengti brandos darbą ir laikyti technologijų ir menų brandos egzaminus. Brandos darbo ir dalykų brandos egzaminų centrų sąrašai sudaromi duomenų perdavimo sistemoje KELTAS. Paskirti brandos darbo ir dalykų brandos egzaminų centrai nekeičiami.“

39. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:

49. Vienoje mokykloje tą pačią dieną skiriamas vienas dalyko mokyklinio ir (ar) valstybinio brandos egzamino, išskyrus užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) egzamino kalbėjimo dalį, centras. Mokykloje, kurioje paskirtas dalyko brandos egzamino centras, brandos egzamino metu ugdomoji veikla nevykdoma, išskyrus brandos darbo pristatymą, technologijų ir menų egzaminą ir kitus atvejus, kai sudarytos sąlygos tenkina egzamino centro patalpų paruošimo reikalavimus ir yra suderintos su savivaldybės administracijos švietimo padalinyje paskirtu atsakingu specialistu, kuris atsakingas už brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo koordinavimą. Užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) egzamino kalbėjimo dalis vienoje mokykloje tą pačią dieną gali būti vykdoma ne daugiau kaip dviejų kalbų.“

40. Pakeičiu XV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XV SKYRIUS

VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ CENTRŲ SKYRIMAS“.

41. Pakeičiu XVI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XVI SKYRIUS

MOKYKLINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ CENTRŲ SKYRIMAS“.

42. Pakeičiu XVII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XVII SKYRIUS

REGISTRAVIMAS IR INFORMACIJOS PATEIKIMAS“

43. Pakeičiu 61.1 papunktį ir jį išdėstau taip: 

61.1. per dvi darbo dienas patikrina ir ištaiso Mokinių registre iki rugsėjo 20 dienos suvestus brandos darbo pasirinkimus ir iki sausio 16 dienos įvestus duomenis apie mokinių pasirinktus menų ir technologijų mokyklinius brandos egzaminus; mokyklos duomenų perdavimo sistemoje KELTAS sudaro sąrašus mokinių, pasirinkusių brandos darbą, menų ir technologijų brandos egzaminus, išspausdina juos ir pateikia mokiniams patikrinti. Patikrinę mokiniai pasirinkimus patvirtina savo parašais. Mokyklos duomenų perdavimo sistemoje KELTAS išspausdintus, kandidatų pasirašytus ir mokyklos vadovo parašu patvirtintus mokinių brandos darbo pasirinkimų sąrašus atsakingas asmuo iki spalio 4 dienos, o menų ir technologijų brandos egzaminų pasirinkimų sąrašus iki einamųjų metų sausio 19 dienos pateikia savivaldybės administracijos švietimo padaliniui, o šis juos perduoda Nacionaliniam egzaminų centrui. Jei nėra mokinio parašo, pridedamos kandidatų prašymų kopijos;“.

44. Pakeičiu 61.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

61.2. per dvi darbo dienas patikrina ir, jei reikia, Mokinių registre ištaiso iki vasario 24 dienos įvestus duomenis apie mokinių pasirinktus brandos egzaminus, atitinkamų dalykų kursus, pirmojo pusmečio įvertinimus, buvusių mokinių ir eksternų pasirinktus brandos egzaminus;

45. Papildau 61.6 papunkčiu:

61.6. iki sausio 8 dienos įkelia brandos darbo aprašą jo autentiškumui nustatyti; iki sausio 19 dienos gavęs patikrinimo dėl galimų sutapimų išvadas, pateikia jas darbų vadovams. Iki vasario 1 dienos įkelia pakartotinai tikrinamų darbų aprašus, jeigu po sutapimų patikrinimo darbo aprašas yra koreguojamas.“

46. Pakeičiu XVIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XVIII SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINŲ VYKDYMO PATALPOS“.

47. Pakeičiu 74 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

74. Į brandos egzamino patalpą tuo metu, kai prakerpami vokai su brandos egzamino užduotimis ar jos perduodamos kitu būdu ir kai vyksta brandos egzaminas (išskyrus užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) brandos egzaminų klausymo dalį), gali įeiti:

48. Pakeičiu XIX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XIX SKYRIUS

REIKALAVIMAI KANDIDATAMS“.

49. Pakeičiu XX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XX SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINO VYKDYMO GRUPĖ“.

50. Pakeičiu 76 punktą ir jį išdėstau taip:

76. Brandos egzaminui vykdyti dalyko brandos egzamino centre, išskyrus technologijų ir menų brandos egzaminus ir brandos darbą, tvirtinama vykdymo grupė, kurią sudaro vyresnysis vykdytojas, administratorius ir vykdytojai. Technologijų, menų brandos egzaminų ir brandos darbo vykdymą koordinuoja mokyklos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.

51. Pakeičiu XXI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXI SKYRIUS

ADMINISTRATORIAUS FUNKCIJOS“.

52. Pakeičiu XXII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXII SKYRIUS

VYRESNIOJO VYKDYTOJO FUNKCIJOS“.

53. Pakeičiu XXIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXIII SKYRIUS

VYKDYTOJO FUNKCIJOS“.

54. Pakeičiu XXIV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXIV SKYRIUS

EGZAMINŲ UŽDUOČIŲ IŠDAVIMAS IR SAUGOJIMAS“.

55. Pakeičiu XXV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXV SKYRIUS

BRANDOS EGZAMINO PERTRAUKIMAS“.

56. Pakeičiu XXVI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXVI SKYRIUS

KANDIDATŲ BRANDOS EGZAMINŲ DARBŲ VERTINIMAS“.

57. Pakeičiu 104 punktą ir jį išdėstau taip:

104. Pieštuku, o ne tamsiai mėlynai rašančiu rašikliu ar netvarkingai, neįskaitomai parašyti kandidatų atsakymai vertinami kaip neteisingi. Ne tam skirtoje vietoje parašyti atsakymai visai nevertinami. Kandidatų dalyko brandos egzamino darbai gali būti nevertinami, juose radus necenzūrinių užrašų, piešinių, kitų užrašų ar ženklų, leidžiančių identifikuoti asmenį, ir kt. Brandos darbo aprašas mokyklos vadovo sprendimu neteikiamas vertinti, jei patikrinus dėl galimų sutapimų jo simbolių atitiktis neatitinka nustatytų procentinių reikalavimų.“

58. Pakeičiu 106 punktą ir jį išdėstau taip:

106. Valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo centrų administratoriai iki einamųjų metų balandžio 28 dienos skiriami Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus įsakymu.

59. Pakeičiu 108 punktą ir jį išdėstau taip:

108. Valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo komisijų (toliau – valstybinio brandos egzamino vertinimo komisija), kurias sudaro dalyko mokytojai ir kiti specialistai, pirmininkus Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus teikimu iki einamųjų metų kovo 23 dienos tvirtina švietimo ir mokslo ministras, o vardinį komisijos sąrašą – Nacionalinio egzaminų centro direktorius. Užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) kalbėjimo dalies vertintojų vardinius sąrašus savivaldybių administracijų direktorių ar jų įgaliotų asmenų įsteigtuose dalyko egzamino vykdymo centruose – Nacionalinis egzaminų centro direktorius savivaldybių administracijų teikimu sistemoje KELTAS iki Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus įsakymu nustatytos datos.“

60. Pakeičiu 109 punktą ir jį išdėstau taip:

109. Valstybinio brandos egzamino vertinimo komisiją sudaro: pirmininkas, pirmininko pavaduotojai, vyresnieji vertintojai ir vertintojai, kurių skaičius nustatomas, atsižvelgus į kandidatų skaičių ir laiką, per kurį turi būti įvertinti darbai ir paskelbiami vertinimo rezultatai.

61. Pakeičiu 112 punktą ir jį išdėstau taip:

112. Brandos darbo, mokyklinių ir valstybinių brandos egzaminų vertinimas yra kriterinis.

62. Pakeičiu 114 punktą ir jį išdėstau taip:

114. Brandos darbo ir mokyklinio brandos egzamino darbų vertinimo centrus (toliau – mokyklinio brandos egzamino vertinimo centras) ir brandos darbo ir mokyklinio brandos egzamino, išskyrus menų ir technologijų, darbų vertinimo komisijas (toliau – mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisija) iki einamųjų metų balandžio 18 dienos, o brandos darbo iki vasario 13 dienos skiria savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo. Nustatoma mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos darbo ir vertinamų darbų saugojimo vieta. Į mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijų sudėtį rekomenduojama įtraukti mokytojus tų mokyklų, kurių kandidatų darbai nebus vertinami tame centre. Asmuo, turintis privačių interesų dėl vertinamų artimų giminaičių ar pavienių kandidatų dalyko brandos egzamino rezultatų, negali būti mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos narys. Mokytoją į mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisiją skiria ir su Aprašu pasirašytinai supažindina jo darbdavys. Brandos darbo, menų ir technologijų brandos egzaminų mokinių darbai pristatomi ir vertinami mokyklinio brandos egzamino vertinimo centruose. Menų brandos egzamino atskiros srities dalyko ir technologijų brandos egzamino vertinimo komisija sudaroma ne vėliau kaip iki balandžio 11 dienos. Mokinių darbų vertinimo datos patvirtinamos ir egzamino vertinimo komisija skiriama mokyklos, kuri paskirta dalyko brandos egzamino vertinimo centru, vadovo įsakymu.“

63. Pakeičiu 115 punktą ir jį išdėstau taip:

115. Mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisiją sudaro vertinimo komisijos pirmininkas ir ne mažiau kaip du vertintojai – dalyko mokytojai ar atitinkamo dalyko (rekomenduojama vidurinio ugdymo programos) srities specialistai. Į brandos darbo vertinimo komisiją gali būti skiriami mokslo ir studijų institucijų atstovai. Mokyklinio brandos egzamino, išskyrus technologijų brandos egzaminą, vertinimo komisijos pirmininku skiriamas prityręs dalyko specialistas. Technologijų brandos egzamino vertinimo komisijos pirmininku skiriamas dalyko specialistas arba mokyklos vadovo pavaduotojas, skyriaus vedėjas. Muzikologijos brandos egzamino vertinimo komisiją sudaro muzikos istorijos mokytojas ir ne mažiau kaip du muzikos teorijos dalykų – solfedžio, harmonijos ir muzikos kūrinių analizės – mokytojai.“

64. Pakeičiu 116 punktą ir jį išdėstau taip:

116. Gavęs dalyko, išskyrus menų ir technologijų, taip pat brandos darbo, mokyklinio brandos egzamino ar jo dalies darbus, mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos pirmininkas nustato mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos darbo tvarką, supažindina mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos narius su duomenų perdavimo sistemoje KELTAS išspausdinta vertinimo instrukcija, išspausdina vertinimo lapus (jei tokių yra), paskirsto darbus vertintojams, peržiūri kandidatų darbus ir prižiūri vertintojų darbą, užtikrina vertinimo instrukcijos reikalavimų laikymąsi (patikrina kiekvieno vertintojo po vieną ar kelis jo, kaip pirmojo vertintojo, įvertintus darbus), konsultuoja vertintojus. Kilus neaiškumų dėl vertinimo instrukcijos taikymo, mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos pirmininkas kreipiasi į Nacionalinį egzaminų centrą. Vertintojų pasirašyta vertinimo instrukcija iki einamųjų metų pabaigos saugoma mokykloje, kurioje dirbo mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisija. Menų mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos pirmininkas nustato kūrybinių darbų pristatymo datą, mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos darbo tvarką, išspausdina vertinimo lapus, paskirsto kūrybinių darbų aprašus vertintojams, juos konsultuoja. Brandos darbo vertinimo komisijos pirmininkas organizuoja komisijos darbą, iš duomenų perdavimo sistemos KELTAS išspausdina brandos darbo vertinimo lapus ir kt. Nustato pristatymo datą, mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos darbo tvarką, paskirsto darbų aprašus vertintojams, juos konsultuoja.

65. Pakeičiu 117 punktą ir jį išdėstau taip:

117. Mokyklinio brandos egzamino kiekvieną darbą vertina ne mažiau kaip du vertintojai. Rekomenduojama egzaminų, išskyrus technologijų, darbus vertintojams paskirstyti taip, kad visi vertintojai vertintų ne tos mokyklos, kurioje dirba, kandidatų darbus. Kiekvienas vertintojas savo įvertinimą įrašo darbe tam skirtoje vietoje arba vertinimo lape ir pasirašo. Jeigu dalyko brandos egzamino vertinimo instrukcija leidžia vertintojams savo įvertinimus rašyti kandidato darbe, vertintojai viename darbe turi rašyti skirtingų spalvų rašikliais (jie negali būti juodos ar mėlynos spalvos), kuriais pasirašo pirmajame lape.

Menų brandos egzamino vertinimo komisija kūrybinio darbo pristatymo dieną vertina kūrybinį darbą, kūrybinio darbo pristatymą ir pateikia komisijos pirmininkui kūrybinio darbo aprašo įvertinimus. Paskirtas kūrybinio darbo vadovas – mokantis mokytojas – vertina kūrybinį procesą, kūrybinio darbo aprašą ir vertinimo rezultatus pateikia vertinimo komisijai.

Technologijų brandos egzamino vertinimo komisija vertina baigiamojo darbo produktą, baigiamojo darbo aprašą, egzamino baigiamojo darbo pristatymą. Mokinį mokantis mokytojas technologijų egzamino baigiamojo darbo rengimo procese vertina egzamino baigiamojo darbo produktą, egzamino baigiamojo darbo aprašą.

Brandos darbo vertinimo komisija vertina brandos darbo aprašą, tyrimą ar sukurtą produktą ir viso brandos darbo pristatymą.

66. Pakeičiu 123 punktą ir jį išdėstau taip:

123. Brandos darbo, menų ir technologijų brandos egzamino vertinimo komisijos pirmininkai kartu su atsakingais asmenimis įkelia kandidatų gautų taškų suvestines, jas išspausdina ir pasirašo: brandos darbo – ne vėliau kaip iki kovo 17 dienos, o menų ir technologijų brandos egzaminų – ne vėliau kaip iki einamųjų metų gegužės 31 dienos.

67. Pakeičiu XXVII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXVII SKYRIUS

REZULTATŲ SKELBIMAS“.

68. Pakeičiu 127 punktą ir jį išdėstau taip:

127. Pasibaigus muzikologijos mokykliniam brandos egzaminui, jo pagrindinės sesijos rezultatai paskelbiami per penkias darbo dienas, pasibaigus lietuvių kalbos ir literatūros ir gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) mokykliniams brandos egzaminams – per devynias darbo dienas. Pakartotinės sesijos rezultatai paskelbiami: pasibaigus muzikologijos mokykliniam brandos egzaminui – per dvi darbo dienas, pasibaigus lietuvių kalbos ir literatūros ir gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) mokykliniams brandos egzaminams – per keturias darbo dienas. Brandos darbo rezultatai skelbiami per 7 darbo dienas nuo brandos darbo vykdymo pabaigos.“

69. Pakeičiu XXVIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXVIII SKYRIUS

APELIACIJOS DĖL VALSTYBINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ VERTINIMŲ“.

70. Pakeičiu 130 punktą ir jį išdėstau taip:

130. Apeliacijos metu darbas vertinamas iš naujo. Kandidatai apeliacijas gali pateikti mokyklos vadovui per tris darbo dienas nuo valstybinio brandos egzamino rezultatų paskelbimo dienos. Atsakingas asmuo duomenų perdavimo sistemoje KELTAS užpildo apeliacijų teikimo formą.

71. Pakeičiu XXIX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXIX SKYRIUS

APELIACIJOS DĖL MOKYKLINIŲ BRANDOS EGZAMINŲ VERTINIMŲ“.

72. Pakeičiu 135 punktą ir jį išdėstau taip:

135. Apeliacijoms dėl lietuvių kalbos ir literatūros mokyklinio brandos egzamino, gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) mokyklinio brandos egzamino II ir III dalies, muzikologijos mokyklinio brandos egzamino II dalies nagrinėti ir kandidatų darbams pakartotinai vertinti bazinėje mokykloje sudaroma mokyklinio brandos egzamino įvertinimo apeliacinė komisija, kurios sudėtį tvirtina savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo. Mokyklinio brandos egzamino įvertinimo apeliacinės komisijos pirmininku skiriamas bazinės mokyklos vadovas, jo pavaduotojas ugdymui arba skyriaus vedėjas, nariais (ne mažiau kaip 3) – to dalyko specialistai, nevertinę kandidato brandos egzamino darbo. Apeliacijų dėl brandos darbo, mokyklinių technologijų ir menų brandos egzaminų neteikiama.

73. Pakeičiu 137 punktą ir jį išdėstau taip:

137. Kandidatams leidžiama susipažinti su darbais dalyvaujant mokyklos atstovui.“

74. Pakeičiu XXX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXX SKYRIUS

PRAŠYMAI“.

75. Pakeičiu XXXI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXXI SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ“.

76. Pakeičiu 156 punktą ir jį išdėstau taip:

156. Brandos darbo, mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisijos pirmininkas atsako už gautų kandidatų darbų saugumą. Mokyklos, kurioje dirba mokyklinio brandos egzamino vertinimo komisija, vadovas, vadovaudamasis savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens nustatyta tvarka, atsako už vertinamų darbų, menų brandos egzamino kūrybinių darbų fotografijų, garso ir vaizdo įrašų, jeigu tokių buvo, saugojimą, užtikrina jų perdavimą mokyklų, kurių kandidatai laikė egzaminą, vadovams. Mokyklų, kurių kandidatai laikė mokyklinius brandos egzaminus ne savo mokykloje, vadovai kitą dieną po to, kai buvo paskelbti rezultatai, privalo atsiimti šių kandidatų darbus.

77. Pakeičiu 160 punktą ir jį išdėstau taip:

160. Už brandos darbo, brandos egzamino organizavimą, vykdymą, vertinimą ir priežiūrą atsakingi asmenys, gavę informacijos apie Aprašo 157 punkte nurodytus atvejus, privalo ją nedelsdami pateikti Nacionaliniam egzaminų centrui, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai, savivaldybės administracijos direktoriui arba jo įgaliotam asmeniui.

78. Pakeičiu XXXII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXXII SKYRIUS

PRIEŽIŪRA“.

79. Pakeičiu 163 punktą ir jį išdėstau taip:

163. Brandos egzaminų organizavimo, vykdymo ir vertinimo priežiūrą vykdo savivaldybės vykdomosios institucijos ar jos įgalioto asmens paskirti švietimo specialistai, Nacionalinio egzaminų centro, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos teisės aktų nustatyta tvarka paskirti asmenys, nesuinteresuoti pavienių kandidatų dalyko brandos egzamino rezultatais prižiūrimame dalyko brandos egzamino centre. Mokyklinių brandos egzaminų priežiūrą vykdo ir mokyklos, kurioje paskirtas dalyko brandos egzamino centras, vadovas.“

80. Pakeičiu 166 punktą ir jį išdėstau taip:

166.  Nacionalinis egzaminų centras gali laikinai (iki 4 mėnesių) paimti iš mokyklos kandidatų mokyklinių brandos egzaminų ir brandos darbo įvertintus darbus. Darbai perduodami Nacionalinio egzaminų centro įgaliotam atstovui pagal pateiktą raštišką reikalavimą ir pasirašytą darbų perdavimo ir priėmimo aktą. Po rezultatų paskelbimo nustačius, kad darbai buvo įvertinti nesilaikant vertinimo instrukcijos, juose padaryta pataisymų, turėjusių įtakos kandidato mokyklinio brandos egzamino rezultatui, vertinimo komisijos (grupės) nariui gali būti taikoma drausminė atsakomybė Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka.“

 

 

 

Švietimo ir mokslo ministrė                                                                 Jurgita  Petrauskienė