KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO DIREKTORIAUS 2019 M. GEGUŽĖS 28 D. ĮSAKYMO NR. V1-103 „DĖL MAŠINŲ IR ĮRANGOS GAMYBOS, TRANSPORTO PRIEMONIŲ GAMYBOS, TECHNINĖS PRIEŽIŪROS IR REMONTO SEKTORIAUS PROFESINIO STANDARTO PATVIRTINIMO“, PAKEITIMO

 

2022 m. kovo 4 d. Nr. V1-113

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Mašinų ir įrangos gamybos, transporto priemonių gamybos, techninės priežiūros ir remonto sektoriaus profesinį standartą, patvirtintą Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro direktoriaus 2019 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. V1-103 „Dėl Mašinų ir įrangos gamybos, transporto priemonių gamybos, techninės priežiūros ir remonto sektoriaus profesinio standarto patvirtinimo“:

1.   Papildau nauju 14.16 papunkčiu:

14.16. krovininių transporto priemonių priežiūros specialistas.

2. Pakeičiu 1 priedą ir išdėstau jį taip:

„Mašinų ir įrangos gamybos, transporto

priemonių gamybos, techninės priežiūros ir

remonto sektoriaus profesinio standarto

1 priedas

 

MAŠINŲ IR ĮRANGOS GAMYBOS, TRANSPORTO PRIEMONIŲ GAMYBOS, TECHNINĖS PRIEŽIŪROS IR REMONTO SEKTORIAUS IR JAM PRISKIRIAMOS TARPSEKTORINĖS KVALIFIKACIJOS BEI JŲ  LYGIAI

 

Kvalifikacijos pavadinimas

Kvalifikacijos lygis (pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, priedą)

Kvalifikacijos lygis (pagal

Europos Sąjungos Tarybos 2017 m. gegužės 22 d. Tarybos rekomendaciją dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros, kuria panaikinama 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos kūrimo (OL 2017 C 189, p. 1)) 

Mašinų ir įrangos gamybos, transporto priemonių gamybos, techninės priežiūros ir remonto sektoriaus kvalifikacijos

Šaltkalvis

II

II

Automobilių kėbulų remontininkas

III

III

Metalo apdirbimo staklių operatorius

III

III

Plastikų liejimo įrenginių operatorius

III

III

Šaltkalvis

III

III

Transporto priemonių remontininkas

III

III

Automobilių kėbulų remontininkas

IV

IV

Krovininių transporto priemonių priežiūros specialistas

IV

IV

Mechatronikas

IV

IV

Metalo apdirbimo staklių operatorius

IV

IV

Plastikų liejimo mašinų derintojas

IV

IV

Šaltkalvis

IV

IV

Transporto priemonių remontininkas

IV

IV

Gamybos kokybės technikas

V

V

Gamybos technikas– koordinatorius

V

V

Mechatronikas

V

V

Metalo apdirbimo staklių operatorius

V

V

Transporto priemonių remonto technikas

V

V

Vidaus degimo variklių technikas

V

V

Automatizuotos gamybos inžinierius

VI

VI

Mašinų gamybos inžinierius

VI

VI

Mechanikos inžinierius

VI

VI

Transporto inžinierius

VI

VI

Automatizuotos gamybos inžinierius

VII

VII

Mašinų gamybos inžinierius

VII

VII

Mechanikos inžinierius

VII

VII

Transporto inžinierius

VII

VII

Tarpsektorinė  kvalifikacija

Transporto priemonių elektronikas

IV

IV

.

3. Papildau 2 priedą nauju 51 punktu:

51. Kvalifikacijos pavadinimas: krovininių transporto priemonių priežiūros specialistas, LTKS IV

Kvalifikacijos apibūdinimas

Veiklos objektas: krovininių (N2 klasės transporto priemonių kroviniams vežti, kurių techniškai leistina pakrautos transporto priemonės (bendroji) masė didesnė kaip 3,5 t, tačiau ne didesnė kaip 12 t) ir sunkiųjų  krovininių (N3 klasės transporto priemonių kroviniams vežti, kurios techniškai leistina pakrautos transporto priemonės (bendroji) masė didesnė kaip 12 t) transporto priemonių mechanizmų, sistemų bei junginių techninė priežiūra, gedimų nustatymas ir remontas.

Tipinės darbo priemonės: elektroninių bei mechaninių sistemų gedimų diagnozavimo priemonės, elektriniai, hidrauliniai bei pneumatiniai įrankiai ir įrenginiai, skirti krovininių transporto priemonių techninei priežiūrai, gedimų nustatymui ir remontui, darbų saugos priemonės, duomenų bazės ir kitos reikalingos priemonės.

Tipinės darbo sąlygos: dirbama krovininių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto patalpose, atskirais atvejais – lauko sąlygomis.

Papildoma informacija: krovininių transporto priemonių priežiūros specialistas savo veikloje vadovaujasi darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo higienos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimais, darbus reglamentuojančiais dokumentais. Kvalifikaciją įgiję asmenys galės dirbti krovininių transporto priemonių techninės priežiūros bei remonto įmonėse.

Pagrindiniai kvalifikacijos vienetai (nurodant jų lygį pagal LTKS)

Kompetencijos

Kompetencijų ribos

1. Krovininių transporto priemonių variklių techninė priežiūra ir remontas (LTKS IV)

1.1. Vykdyti krovininių transporto priemonių variklių techninę priežiūrą.

Krovininių transporto priemonių vidaus degimo variklių mechanizmų ir juos aptarnaujančių sistemų, išmetamųjų dujų apdorojimo sistemų, variklių, maitinamų alternatyviosiomis degalų rūšimis, elektrinių ir hibridinių pavarų variklių, variklių stabdžių lėtintuvų  mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies techninės priežiūros darbai naudojantis gamintojų nustatytomis eksploatavimo ir techninės priežiūros atlikimo instrukcijomis ir laikantis darbų saugos bei aplinkosaugos reikalavimų. Variklių konstrukcinės ir eksploatacinės medžiagos.

1.2. Atlikti krovininių transporto priemonių variklių remonto darbus.

Krovininių transporto priemonių vidaus degimo variklių mechanizmų ir juos aptarnaujančių sistemų, išmetamųjų dujų apdorojimo sistemų, variklių, maitinamų alternatyviosiomis degalų rūšimis, elektrinių ir hibridinių pavarų variklių, variklių stabdžių lėtintuvų mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies gedimų atpažinimas ir nustatymas pagal išorinius požymius ir naudojantis techninės būklės diagnozavimo prietaisais ir įrenginiais. Variklių ir jo valdymo sistemų remontas (ardymo, defektavimo, mechaninio apdirbimo, specifiniai šaltkalviški, surinkimo, nesudėtingi suvirinimo darbai, techninių brėžinių skaitymas, techninių matavimų atlikimas) laikantis gamintojo techninių reikalavimų (instrukcijų) ir naudojantis variklių mechanizmų ir jo valdymo sistemų remontui skirtais įrankiais ir įranga. Variklių ir atskirų jo mazgų montavimas, derinimas ir reguliavimas.

2. Krovininių transporto priemonių transmisijų techninė priežiūra ir remontas (LTKS IV) 

2.1. Vykdyti krovininių transporto priemonių transmisijų techninę priežiūrą.

Krovininių transporto priemonių sankabų, pavarų dėžių,  skirstymo dėžių, perdavimo elementų, varančiųjų ašių, transmisijų stabdžių lėtintuvų, pavarų sistemų mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies techninės priežiūros darbai naudojantis gamintojų nustatytomis transporto priemonių eksploatavimo ir techninės priežiūros darbų atlikimo instrukcijomis ir atsižvelgiant į darbų saugos ir aplinkosaugos reikalavimus. Transmisijų konstrukcinės ir eksploatacinės medžiagos.

2.2. Atlikti krovininių transporto priemonių transmisijų remonto darbus.

Krovininių transporto priemonių sankabų, pavarų dėžių, skirstymo dėžių, perdavimo elementų, varančiųjų ašių, transmisijų stabdžių lėtintuvų, pavarų sistemų mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies gedimų atpažinimas ir nustatymas pagal išorinius požymius ir naudojantis techninės būklės diagnozavimo prietaisais ir įrenginiais. Krovininių transporto priemonių sankabų, pavarų dėžių, skirstymo dėžių, perdavimo elementų, varančiųjų ašių, transmisijų stabdžių lėtintuvų, pavarų sistemų mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies remontas (ardymo, defektavimo, mechaninio apdirbimo, specifiniai šaltkalviški, surinkimo, nesudėtingi suvirinimo darbai, techninių brėžinių skaitymas, techninių matavimų atlikimas) laikantis gamintojo techninių reikalavimų (instrukcijų) ir naudojantis remontui skirtais įrankiais ir įranga. Junginių montavimas, derinimas ir reguliavimas.

3. Krovininių transporto priemonių važiuoklių techninė priežiūra ir remontas (LTKS IV)

3.1. Vykdyti krovininių transporto priemonių važiuoklių techninę priežiūrą.

Krovininių transporto priemonių pakabų elementų, vairavimo mechanizmų, stabdžių pavarų, stabdymo mechanizmų, papildomų ašių mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies techninės priežiūros darbai naudojantis gamintojų nustatytomis transporto priemonių eksploatavimo ir techninės priežiūros darbų atlikimo instrukcijomis ir atsižvelgiant į darbų saugos ir aplinkosaugos reikalavimus. Ratų montavimas ir balansavimas, ratų geometrijos ir važiuoklių aukščio nustatymas, reguliavimas. Važiuoklių konstrukcinės ir eksploatacinės medžiagos.

3.2. Atlikti krovininių transporto priemonių važiuoklių remonto darbus.

Krovininių transporto priemonių pakabos elementų, vairavimo mechanizmų, stabdžių pavarų, stabdymo mechanizmų, papildomų ašių, mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies gedimų atpažinimas ir nustatymas pagal išorinius požymius ir naudojantis techninės būklės diagnozavimo prietaisais ir įrenginiais. Važiuoklių remontas (ardymo, defektavimo, mechaninio apdirbimo, specifiniai šaltkalviški, surinkimo, nesudėtingi suvirinimo darbai, techninių brėžinių skaitymas, techninių matavimų atlikimas) laikantis gamintojo techninių reikalavimų (instrukcijų) ir naudojantis važiuoklių remontui skirtais įrankiais ir įranga. Junginių montavimas, derinimas ir reguliavimas.

4. Krovininių transporto priemonių elektros ir elektroninės įrangos techninė priežiūra ir remontas (LTKS IV)

4.1. Vykdyti krovininių transporto priemonių elektros ir elektroninės įrangos techninę priežiūrą.

Krovininių transporto priemonių elektros įrenginių (srovės šaltinių, paleidimo sistemų, žibintų, signalinių prietaisų) ir elektroninių įrenginių (pasyvaus ir aktyvaus saugumo sistemų, komforto sistemų, telemetrinių parko valdymo sistemų) techninės priežiūros darbai naudojantis gamintojų nustatytomis transporto priemonių eksploatavimo ir techninės priežiūros darbų atlikimo instrukcijomis ir atsižvelgiant į darbų saugos ir aplinkosaugos reikalavimus. Vairuotojo darbo ir poilsio režimų registravimo sistemos (tachografų sistemos).

4.2. Atlikti krovininių transporto priemonių elektros ir elektroninės įrangos remonto darbus.

Krovininių transporto priemonių elektros įrenginių (srovės šaltinių, paleidimo sistemų, žibintų, signalinių prietaisų) ir elektroninių įrenginių (pasyvaus ir aktyvaus saugumo sistemų, komforto sistemų, telemetrinių parko valdymo sistemų) gedimų atpažinimas ir nustatymas pagal išorinius požymius ir naudojantis techninės būklės diagnozavimo prietaisais ir įrenginiais. Elektros ir elektroninės įrangos remontas  laikantis gamintojo techninių reikalavimų (instrukcijų) ir  naudojantis elektros ir elektroninių įrenginių diagnozavimui ir remontui skirta įranga. Įrenginių montavimas, programavimas, derinimas ir reguliavimas.

5. Krovininių transporto priemonių rėmų/porėmių, kabinų, kėbulų bei antstatų įrangos techninė priežiūra ir remontas (LTKS IV)

5.1. Vykdyti krovininių transporto priemonių rėmų/porėmių, kabinų, kėbulų bei antstatų įrangos techninę priežiūrą.

Krovininių transporto priemonių rėmų/porėmių, kabinų, kabinų pakabų, kėbulų, antstatų nešančiųjų konstrukcijų pertvarų, dangų bei jų elementų, sukabinimo įtaisų, priekabų/puspriekabių mechanizmų ir sistemų mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies techninės priežiūros darbai naudojantis gamintojų nustatytomis transporto priemonių eksploatavimo ir techninės priežiūros darbų atlikimo instrukcijomis ir atsižvelgiant į darbų saugos ir aplinkosaugos reikalavimus. Konstrukcinės ir eksploatacinės medžiagos.

5.2. Atlikti krovininių transporto priemonių rėmų/porėmių, kabinų, kėbulų bei antstatų įrangos remonto darbus.

Krovininių transporto priemonių rėmų/porėmių, kabinų, kabinų pakabų, kėbulų, antstatų, nešančiųjų konstrukcijos pertvarų, dangų bei jų elementų, sukabinimo įtaisų, priekabų/puspriekabių mechanizmų ir sistemų mechaninės, hidraulinės, pneumatinės bei elektrinės dalies gedimų atpažinimas ir nustatymas pagal išorinius požymius ir naudojantis techninės būklės diagnozavimo prietaisais ir įrenginiais. Rėmų/porėmių, kabinų, kėbulų bei antstatų įrangos remontas (ardymo, defektavimo, mechaninio apdirbimo, specifiniai šaltkalviški, surinkimo, nesudėtingi suvirinimo darbai, techninių brėžinių skaitymas, techninių matavimų atlikimas) laikantis gamintojo techninių reikalavimų (instrukcijų) ir naudojantis rėmų/porėmių, kabinų, kėbulų bei antstatų įrangos remontui skirtais įrankiais ir įranga. Junginių montavimas, derinimas ir reguliavimas.

Reikalavimai asmeniui kvalifikacijai ar savarankiškai jos daliai įgyti (reikalavimai turimam išsilavinimui, kvalifikacijai, profesinei patirčiai) (jeigu taikomi)

Kvalifikacija suteikiama asmeniui, turinčiam vidurinį išsilavinimą ir baigusiam profesinio mokymo programą.

Kvalifikacija asmeniui taip pat gali būti suteikta, pripažinus neformaliojo mokymosi arba savišvietos būdu ir (arba) iš profesinės veiklos įgytas kompetencijas.

Stojančiajam mokytis pagal kvalifikaciją suteikiančią profesinio mokymo programą taikomi šie reikalavimai: pagrindinis išsilavinimas ir mokymasis vidurinio ugdymo programoje arba vidurinis išsilavinimas.

Kvalifikacijai įgyti taikomi reikalavimai pagal Europos Sąjungos teisės aktus, tarptautines sutartis ar Lietuvos Respublikos teisės aktus (jeigu taikomi)

Netaikomi.

Kompetencijų vertinimo reikalavimai

Kvalifikacijai įgyti reikalingos asmens turimos kompetencijos vertinamos vadovaujantis kompetencijų formuluotėmis ir jų ribų aprašais, kurie išreiškia slenkstinį (minimalųjį) kompetencijos įgijimo lygmenį. Asmens įgytų kompetencijų vertinimas ir pripažinimas vykdomas vadovaujantis švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir su ekonomikos ir inovacijų ministru bei socialinės apsaugos ir darbo ministru suderinta asmens įgytų kompetencijų vertinimo tvarka. 

Kvalifikacijos atitiktis Europos Sąjungos ir tarptautiniams standartams (jeigu taikoma)

Netaikoma.

“.

 

 

 

Direktorius                                                                                          Tadas Tamošiūnas