ValstHtaikomi_ver_12

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS

TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL APSIMESTINIŲ TRUMPŲJŲ ŽINUČIŲ IDENTIFIKAVIMO Tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2024 m. sausio 25 d. Nr. TN-64

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 78 straipsnio 81 dalimi Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos taryba  nutaria:

Patvirtinti Apsimestinių trumpųjų žinučių identifikavimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

Tarybos pirmininkė                                                                                                         Jūratė Šovienė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos tarybos

2024 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. TN-64

 

APSIMESTINIŲ TRUMPŲJŲ ŽINUČIŲ IDENTIFIKAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Apsimestinių trumpųjų žinučių identifikavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato trumpųjų žinučių (toliau – SMS), kurios laikytinos apsimestinėmis ar galimai apsimestinėmis, identifikavimo kriterijus ir tvarką.

2.  Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme.

 

II SKYRIUS

APSIMESTINIŲ IR GALIMAI APSIMESTINIŲ SMS IDENTIFIKAVIMO KRITERIJAI IR TVARKA

 

3.  Viešųjų elektroninių ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai (toliau – Teikėjai) iš viso SMS srauto turi identifikuoti tas SMS, kurių identifikaciniai požymiai nėra suderinti Aprašo 10 punkte nustatyta tvarka ir kurios atitinka bent vieną iš šių kriterijų:

3.1. SMS siunčiamos iš užsienio operatorių ar asmenų, teikiančių SMS persiuntimo į viešąjį mobiliojo ryšio tinklą paslaugas (toliau – SMS agregatoriai);

3.2. SMS siuntėjo ryšio numerio laukelyje nurodoma raidinė numeracija arba nurodomas Nacionaliniame ryšio numeracijos plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos tarybos 2005 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. 1V-1104 „Dėl Ryšio numerių skyrimo ir naudojimo taisyklių ir Nacionalinio ryšio numeracijos plano patvirtinimo“, nenurodytas ryšio numeris;

3.3. SMS išsiųstos per interneto naršykles, taikomąsias programas (A2P) ar kitas aplikacijas bei mobiliąsias programėles;

3.4. paeiliui siunčiamos SMS, kurios yra vienodo ar panašaus simbolių skaičiaus;

3.5. tarp SMS siuntimo yra itin trumpas laiko tarpas, tai yra trumpesnis, nei asmeniui reikalingas surinkti ir išsiųsti SMS;

3.6. didelis vienu metu siunčiamas SMS skaičius iš to paties ryšio numerio arba kelių ryšio numerių;

3.7. toks pat ir (ar) panašus SMS skaičius vieną ar kelias paras iš eilės.

4.  Teikėjai, be Aprašo 3 punkte nustatytų kriterijų, turi teisę taikyti ir kitus kriterijus, kurie leidžia pagrįstai įtarti, kad siunčiama SMS gali būti apsimestinė.

5Teikėjai visose pagal Aprašo 3 ir 4 punktus identifikuotose SMS taikydami automatizuotas technines filtravimo priemones turi nustatyti, ar jose yra interneto svetainės nuoroda.

6Nustatę, kad SMS yra interneto svetainės nuoroda, Teikėjai, taikydami automatizuotas technines filtravimo priemones, privalo patikrinti, ar ši nuoroda yra įtraukta į Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau – NKSC) nustatytus žalingus interneto resursus (toliau – Žalingų resursų sąrašas).

7.  Jei SMS esanti interneto svetainės nuoroda nėra įtraukta į Žalingų resursų sąrašą, tokios SMS laikytinos galimai apsimestinėmis ir Teikėjai privalo nedelsdami:

7.1.    taikydami tinkamas technines ir (ar) organizacines priemones įspėti tokių SMS gavėjus apie galimai apsimestines SMS;

7.2.    persiųsti SMS nustatytą interneto svetainės nuorodą NKSC su prašymu įvertinti, ar ji neįtrauktina į Žalingų resursų sąrašą, jei Teikėjas turi įtarimų, kad ši nuoroda yra žalinga.

8.  Jei SMS esanti interneto svetainės nuoroda yra įtraukta į Žalingų resursų sąrašą, tokios SMS laikytinos apsimestinėmis ir Teikėjai privalo nedelsdami stabdyti (blokuoti) tokių SMS siuntimą.

9.  Galimai apsimestinėmis ar apsimestinėmis SMS turi būti laikomos ir kitos Aprašo 7 ar 8 punktuose nurodytų kriterijų neatitinkančios SMS, jei Teikėjų iš teisėsaugos institucijų, NKSC ir (ar) kitų kompetentingų institucijų gauta ar kita turima informacija leidžia pagrįstai įtarti, kad SMS yra galimai apsimestinė, ar nustatyti, kad SMS yra apsimestinė. Tokiais atvejais Teikėjai taip pat privalo taikyti Aprašo 7 ar 8 punktuose nurodytas priemones.

10Teikėjai privalo užtikrinti galimybę SMS turinio siuntėjui (toliau – siuntėjas) ir (ar) SMS agregatoriui nurodyti jų su raidine ir (ar) skaitine numeracija siunčiamų SMS identifikacinius požymius, leidžiančius identifikuoti tikrąjį siuntėją (raidinį vardinės SMS pavadinimą, konkretų ryšio numerį, SMS agregatorių ir (ar) viešąjį mobiliojo ryšio tinklą, iš kurio inicijuojama SMS, taip pat kitus su Teikėju suderintus požymius). Siuntėjui ir (ar) SMS agregatoriui nurodžius ir su Teikėju suderinus šio punkto pirmajame sakinyje nurodytus identifikacinius požymius (toliau – suderinti identifikaciniai požymiai), Teikėjai persiunčia į kitų Teikėjų viešuosius mobiliojo ryšio tinklus tik tokias to siuntėjo ir (ar) SMS agregatoriaus siunčiamas SMS, kurios atitinka suderintus identifikacinius požymius. Teikėjai privalo vadovautis ir tarpusavyje keistis suderintais identifikaciniais požymiais.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11. Teikėjai SMS turinį, srauto ir susijusius duomenis, kurie yra būtini apsimestinėms ir (ar) galimai apsimestinėms SMS identifikuoti, tvarko ir toliau saugo tik tiek, kiek to reikia veiksmams pagal Aprašą atlikti.

12. Teikėjams draudžiama tvarkyti SMS turinį, srauto ir kitus susijusius duomenis kitais nei Aprašo tikslais.

13. Teikėjai turi taikyti technines ir (ar) organizacines priemones, užtikrinančias, kad SMS turinys, išskyrus interneto svetainių nuorodas, negalėtų būti atkuriamas.

 

_____________