AUDITO, APSKAITOS, TURTO VERTINIMO IR NEMOKUMO VALDYMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TURTO Arba Verslo VERTINTOJŲ, VYKDANČIŲ Teismo ekspertų VEIKLĄ, kvalifikacijos patikrinimo tvarkos aprašO PATVIRTINIMO

 

2021-01-13 Nr. V1-4

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teismo ekspertizės įstatymo 5 straipsnio 12 dalimi ir Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – AVNT) nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 2020 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. 1K-342 „Dėl finansų ministro 2015 m. lapkričio 23 d. įsakymo Nr. 1K-344 „Dėl Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“, 18.3 papunkčiu,

t v i r t i n u Turto arba verslo vertintojų, vykdančių teismo ekspertų veiklą, kvalifikacijos patikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                                  Audrius Linartas

 

PATVIRTINTA

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

direktoriaus 2021 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. V1-4

 

 

TURTO Arba Verslo VERTINTOJŲ, VYKDANČIŲ Teismo ekspertų VEIKLĄ, kvalifikacijos patikrinimo tvarkos aprašas

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Turto arba verslo vertintojų, vykdančių teismo ekspertų veiklą kvalifikacijos patikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja:

1.1.  siūlymų patikrinti  turto arba verslo vertintojų, vykdančių teismo ekspertų veiklą (toliau – vertintojai), kvalifikaciją nagrinėjimo tvarką ir trukmę;

1.2.  vertintojų kvalifikacijos patikrinimo (toliau – patikrinimas) atlikimo tvarką ir trukmę.

2.  Šio Tvarkos aprašo nuostatos taikomos vertintojų, kurie į Lietuvos Respublikos teismo ekspertų sąrašą buvo įrašyti remiantis Audito, apkaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – AVNT) jiems suteikta nekilnojamojo turto, kilnojamojo turto arba verslo srities vertintojo kvalifikacija, patikrinimams.

3.  Atliekant patikrinimą vadovaujamasi Lietuvos Respublikos teismo ekspertizės įstatymu, Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu bei šiuo Tvarkos aprašu. Patikrinimą atlieka AVNT  valstybės tarnautojas (-ai) ir (arba) darbuotojas (-ai), dirbantis (-ys) pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas (-ai)).

4.  Atlikdama patikrinimą AVNT:

4.1.  nagrinėja paaiškinimus ir dokumentus, susijusius su vertintojo atliktais ekspertiniais tyrimais;

4.2.  teikia nuomonę, ar vertintojo parengtuose ekspertinio tyrimo dokumentuose yra trūkumų, susijusių su turto arba verslo vertinimo metodų (jų būdų) taikymu, turto arba verslo vertės pagrindimu ir vertės skaičiavimais (toliau – trūkumai).

 

II SKYRIUS

SIŪLYMŲ PATIKRINTI VERTINTOJŲ KVALIFIKACIJĄ NAGRINĖJIMAS

 

5.  Į AVNT su siūlymu patikrinti vertintojų kvalifikaciją (toliau – siūlymas) gali kreiptis Teismo ekspertų veiklos koordinavimo taryba (toliau – pareiškėjas) Teismo ekspertizės įstatymo 5 straispnio 10 dalyje nurodytu pagrindu.

6.     Atsakymas dėl priimto sprendimo atlikti arba atsisakyti atlikti patikrinimą pareiškėjui ir vertintojui išsiunčiamas raštu arba el. paštu per Teismo ekspertizės įstatymo 5 straipsnio 11 dalyje numatytą terminą.

7.    AVNT gali atsisakyti atlikti patikrinimą, jeigu:

7.1. pagal siūlyme nurodytas aplinkybes galimas vertinimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nesilaikymas ir (arba) netinkamas jų vykdymas būtų mažareikšmis;

7.2. jeigu nuo ekspertinio tyrimo dokumentų parengimo dienos yra praėję daugiau kaip 3 metai;

7.3. jeigu siūlymo pateikimo metu vertintojo kvalifikacijos pažymėjimo galiojimas yra panaikintas;

8.    AVNT priimtas sprendimas atsisakyti atlikti patikrinimą gali būti apskųstas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

PATIKRINIMO ATLIKIMAS

 

9.     Sprendimas dėl patikrinimo atlikimo įforminamas AVNT direktoriaus arba jo įgalioto asmens rezoliucija.

10.   Atlikdama patikrinimą AVNT turi teisę gauti Teismo ekspertizės įstatymo 5 straipsnio 12 dalyje nurodytą informaciją, reikalingą patikrinimui atlikti.

11.       AVNT gali nutraukti patikrinimą, jeigu jo atlikimo metu paaiškėja, kad vertintojo kvalifikacijos pažymėjimo galiojimas yra panaikintas. Atsakymas dėl patikrinimo nutraukimo išsiunčiamas pareiškėjui ir vertintojui raštu arba el. paštu per Teismo ekspertizės įstatymo 5 straipsnio 11 dalyje numatytą terminą.

12.   Vertintojas apie AVNT poreikį gauti patikrinimui atlikti reikalingus dokumentus ir (arba) paaiškinimus informuojamas raštu arba el. paštu nurodant atsakymo pateikimo terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 7 darbo dienos ir ne ilgesnis kaip 14 darbo dienų.

13.   Patikrinimo terminas – ne ilgiau kaip 2 mėnesiai nuo sprendimo atlikti patikrinimą priėmimo dienos. Šis terminas AVNT direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip 1 mėnesiu. Į patikrinimo terminą neįskaičiuojamas laikotarpis, per kurį vertintojas teikia paaiškinimus (dokumentus), taip pat laikotarpis, per kurį pateikiama valstybės ar savivaldybių institucijų, įstaigų, įmonių ar fizinių ir privačių juridinių asmenų informacija ir dokumentų kopijos, dėl kurių gavimo patikrinimo atlikimo metu kreipėsi AVNT.

14.   Jeigu patikrinimo metu nenustatoma trūkumų arba nustatyti trūkumai yra mažareikšmiai, patikrinimas baigiamas parengus ir pasirašius Tvarkos aprašo priede nustatytos formos vertintojo kvalifikacijos patikrinimo aktą (toliau – Patikrinimo aktas). Patikrinimo akto kopija išsiunčiama pareiškėjui ir vertintojui raštu arba el. paštu per Teismo ekspertizės įstatymo 5 straipsnio 11 dalyje nustatytą terminą.

15.   Jeigu patikrinimo metu nustatoma trūkumų, kurie nelaikytini mažareikšmiais, AVNT vertintojui išsiunčia patikrinimo akto projektą. Vertintojas turi teisę per AVNT nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 7 darbo dienos ir ne ilgesnis kaip 14 darbo dienų, pateikti paaiškinimus ir (arba) dokumentus dėl patikrinimo akto projekte nurodytų trūkumų. Įvertinus šiuos paaiškinimus ir (arba) dokumentus parengiamas ir pasirašomas Patikrinimo aktas, kuriame nurodoma AVNT nuomonė dėl ekspertinio tyrimo dokumentuose nustatytų trūkumų.

16.   Patikrinimo aktą pasirašo patikrinimą atlikęs darbuotojas (-ai). Patikrinimo aktą patvirtina AVNT direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

17.   Mažareikšmiais trūkumais laikytini trūkumai, kurie nedaro reikšmingos įtakos vertės nustatymo pagrindimui ir kurių nebaigtinis sąrašas yra nurodytas Paklausimų dėl turto arba verslo vertinimo ataskaitų atitikties Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo 22 straipsnyje nustatytiems reikalavimams nagrinėjimo taisyklių, patvirtintų AVNT direktoriaus 2016 m. rugsėjo 5 d. įsakymu Nr. V1-349 „Dėl paklausimų dėl turto arba verslo vertinimo ataskaitų atitikties Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo 22 straipsnyje nustatytiems reikalavimams nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“, 16 punkte.

18.   Jeigu Patikrinimo akte užfiksuojama trūkumų, kurie nelaikytini mažareikšmiais, AVNT per ne ilgiau kaip 10 darbo dienų nuo Patikrinimo akto pasirašymo dienos kreipiasi į Turto arba verslo vertintojų garbės teismą (toliau – Garbės teismas) dėl vertintojo veiksmų atitikties Turto arba verslo vertintojų profesinės etikos kodekso, patvirtinto Lietuvos Respublikos finansų ministro 2012 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. 1K-160 „Dėl turto arba verslo vertintojų profesinės etikos kodekso patvirtinimo“ nuostatoms. Garbės teismas AVNT kreipimąsi nagrinėja ir sprendimą priima vadovaudamasis Turto arba verslo vertintojų garbės teismo nuostatais. Patikrinimas laikomas baigtu Garbės teismui priėmus vieną iš šių sprendimų:

18.1. nekelti drausmės bylos;

18.2. nutraukti drausmės bylą;

18.3. skirti vieną iš Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo 29 straipsnio 4 dalyje numatytų drausminių nuobaudų.

19.   Informacija apie Garbės teismo sprendimą išsiunčiama pareiškėjui ir vertintojui raštu arba el. paštu per Teismo ekspertizės įstatymo 5 straipsnio 11 dalyje numatytą terminą. Garbės teismo sprendimai gali būti skundžiami Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje numatyta tvarka.

 

___________________________

 

Turto arba verslo vertintojų, vykdančių teismo ekspertų veiklą, kvalifikacijos patikrinimo tvarkos aprašo priedas

 

 

Vertintojo KVALIFIKACIJOS PATIKRINIMO AKTAS

 

(Data skaitmenimis) Nr. (Numeris)

(Vieta)

 

I. DUOMENYS APIE PATIKRINIMĄ

 

Vertintojas

(Vardas ir pavardė) (toliau – Vertinojas)

Vertintojui suteikto (-ų) vertintojo kvalifikacijos pažymėjimo (-ų) numeris (-iai)

(įrašyti)

Vertintojas pagal kompetenciją turėjo teisę parengti ekspertinio tyrimo dokumenus

(Taip/Ne - priklausomai nuo vertintojo kvalifikacijos pažymėjimo)

Ekspertinio tyrimo dokumento (-ų) pavadinimas

(įrašyti)

Ekspertinio tyrimo dokumento (-ų) numeris

(įrašyti)

Ekspertinio tyrimo objektas

(įrašyti)

Ekspertinio tyrimo dokumento (-ų) surašymo data

(įrašyti)

 

II. NUOMONĖ DĖL PATIKRINIMO REZULTATŲ

 

________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________

 

 

 

 

________ ________ ______________

(pareigos)                                                                           (parašas)                                                                               (vardas, pavardė)