LOGOnespalv-maz2

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 375 „DĖL EKOLOGINIO ŽEMĖS ŪKIO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. kovo 4 d. Nr. 3D-113

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Ekologinio žemės ūkio taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių patvirtinimo“:

1.   Papildau 4.9 papunkčiu:

„4.9. juodasis pūdymas – ariamosios žemės plotas, kurio žemė periodiškai įdirbama, tačiau einamaisiais metais nenaudojama produkcijai gauti;“.

2.       Buvusius 4.9–4.15 papunkčius atitinkamai laikau 4.10–4.16 papunkčiais.

3.       Pakeičiu 8.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.1augalininkystės, gyvulininkystės, bitininkystės, akvakultūros gyvūnų produktų pirminę gamybą iki einamųjų metų birželio 6 d. sertifikavimo įstaigai raštu teikia jos nustatytos formos prašymą sertifikuoti;“.

4.       Pakeičiu 8.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.3.2. jei turi neformaliojo mokymo kurso (baigto ne anksčiau kaip prieš penkerius metus nuo kreipimosi į Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centrą datos) arba formaliojo mokymo kurso pagal žemės ūkio srities mokymo programas, susijusias su ekologine gamyba, baigimo patvirtinimo pažymėjimus arba diplomus, turi teisę kreiptis (raštu, el. paštu info@zmmc.lt, faksu (8 37) 39 7074) į Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centrą pateikdami prašymą (2 priedas) ir baigimo dokumentus dėl turimo išsimokslinimo pripažinimo lygiaverčiu nustatytam privalomajam Ekologinio ūkininkavimo pagrindų kursui arba kitiems mokymams, susijusiems su ekologine gamyba. Šiame papunktyje nurodyti prašymai gali būti teikiami ištisus metus;“.

5.       Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11.   Ūkio subjektai, ketinantys sertifikuoti gamybą kaip ekologinę, kasmet iki birželio 6 d. Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka pateikia paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraišką.“

6.    Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12.   Po birželio 6 d. prašymų sertifikuoti gamybą kaip ekologinę sertifikavimo įstaiga nepriima, išskyrus šių taisyklių 8.2 papunktyje nurodytais atvejais.“

7.      Papildau 221 punktu:

221.  Ūkio subjektams, nesilaikantiems reglamento (EB) Nr. 834/2007 ir šių taisyklių reikalavimų, taikomos sertifikavimo įstaigos nustatytos poveikio priemonės.

8.    Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Ūkio subjektui einamaisiais metais paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškoje nepažymėjus iki deklaravimo pabaigos konkretaus lauko, kuris praėjusiais metais buvo pažymėtas stulpelyje „Pageidaujami sertifikuoti laukai pagal ekologinei gamybai keliamus reikalavimus“, arba sertifikavimo įstaigą informavus apie atsisakymą šį lauką sertifikuoti, šis to paties ūkio subjekto laukas galės būti einamaisiais metais sertifikuojamas, jeigu ūkio subjektas sertifikavimo įstaigai iki einamųjų metų rugsėjo 15 d. raštu pateikė prašymą, kuriame nurodė objektyvias nepažymėjimo priežastis ir sertifikavimo įstaigos direktoriaus įsakymu patvirtinta komisija, įvertinusi ūkio subjekto nurodytas priežastis, nuspręs einamaisiais metais tokį lauką sertifikuoti. “

9.    Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

„29. Ūkio subjektai, kurie einamaisiais metais ketina sertifikuoti gyvūnus, pildydami paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraišką, turi pažymėti ketinamą sertifikuoti gyvūnų grupę. Jei gyvūnų grupė šiame punkte nurodyta tvarka nepažymima:“.

10.     Papildau 301 punktu:

„301.  Kiekvienas perkantis sertifikuotus javus ūkio subjektas, kuris juos tiekia rinkai ne galutiniam vartojimui, privalo užtikrinti iš kiekvieno ūkio subjekto įsigytos kiekvienos javų rūšies partijos mėginių paėmimą ir laikymą ne trumpiau kaip 1,5 metų.“

11.    Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Sertifikavimo įstaiga savo nustatyta tvarka kasmet atlieka:

32.1.  ne mažiau kaip 10 proc. papildomų patikrinimų nuo visų sertifikuotų ūkio subjektų;

32.2.  iš anksto nepranešdama ne mažiau kaip 10 proc. patikrinimų nuo visų jos atliekamų kasmetinių ir papildomų patikrinimų.“

12.    Pakeičiu 37.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„37.2. auginti kaip žaliąjį pūdymą daugiamečių pupinių žolių augalus: baltuosius dobilus, esparcetus, barkūnus, liucernas, gargždenius, raudonuosius dobilus, rausvuosius dobilus arba šių nurodytų vyraujančių daugiamečių pupinių žolių augalų mišinius su varpinėmis žolėmis, kurie turi būti pasėti ir auginami visą auginimo sezoną einamaisiais metais ne trumpiau kaip vieną kartą per penkerių metų laikotarpį arba įsėti su pagrindine kultūra kaip įsėlis, o kitais metais auginami kaip pagrindinė kultūra.“

13.    Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

„43. Jeigu sertifikavimo įstaigos kontroliuojamame lauke ūkio subjektas Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka yra deklaravęs juodąjį pūdymą, tačiau patikros metu nustatoma, kad tam tikrame lauke ariamoji žemė nėra periodiškai įdirbama, sertifikuojant toks laukas įvardijamas kaip „neįdirbtas juodasis pūdymas.“

14. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44.   Jeigu sertifikavimo įstaiga sertifikuodama nustato, kad derlius sertifikavimo įstaigos kontroliuojamame lauke jo nuėmimo metu bus ypatingai mažas, toks sertifikavimo įstaigos kontroliuojamas laukas įvardijamas kaip „ypatingai mažas derlius“, o jeigu derliaus visai nebus (nepriklausomai nuo to, ar augalai einamaisiais metais pagal jų auginimo specifiką turi duoti derlių, ar ne) – toks sertifikavimo įstaigos kontroliuojamas laukas įvardijamas kaip „derliaus nėra“. Ūkio subjektas savo iniciatyva turi teisę sertifikavimo įstaigą kviesti dėl pakartotinio derliaus įvertinimo, iš anksto ją informuodamas raštu apie planuojamą derliaus nuėmimo datą. Tokiu atveju sertifikavimo įstaiga atlieka papildomą kontrolę ir derliaus kiekis lyginamas su mažiausiu leistinu ekologiškos produkcijos derliaus pagal skirtingas augalų rūšis kiekiu, kuris yra skelbiamas sertifikavimo įstaigos interneto svetainėje jos nustatyta tvarka.“

15.  Pakeičiu 59 punktą ir jį išdėstau taip:

59. Ekologinės gyvulininkystės ūkiuose laikomų sertifikuojamų gyvūnų perskaičiavimo į sutartinius gyvulius ekvivalentas pateikiamas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. balandžio 20 d. įsakyme Nr. 3D-286 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“, o jeigu jame tam tikros gyvūno rūšies perskaičiavimo į sutartinius gyvulius ekvivalentas nepateiktas – Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše.“

16.  Pakeičiu 62 punktą ir jį išdėstau taip:

„ 62. Suaugusiais gyvuliais laikomi ne jaunesni kaip šio produktyvaus amžiaus gyvuliai:

 

 

 

Gyvulių rūšys

Amžius

Arkliai

2 metai

Galvijai

14 mėn.

Avys

8 mėn.

Ožkos

10 mėn.

Kiaulės

8 mėn.

Triušiai

5 mėn.

“.

17.  Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. Siekiant ekologinės gamybos ūkiuose užkirsti kelią intensyvaus auginimo būdams taikyti, naminiai paukščiai turi būti auginami, kol pasieks mažiausią šių taisyklių 64 punkte nustatytą amžių, arba turi būti auginami lėto augimo rūšių naminiai paukščiai.“

18.  Pakeičiu 65 punktą ir jį išdėstau taip:

„65.   Prie lėto augimo naminių paukščių yra priskiriami:

65.1.  prie žąsų Lietuvos vištinių žąsų veislės paukščiai;

65.2.  prie mėsai skirtų viščiukų – paukščiai, kurių vidutinis dienos svoris neviršija 50 gramų, o skerdimo amžius ne trumpesnis negu 71 diena.

19.  Pakeičiu 67 punktą ir jį išdėstau taip:

67.   Ekologinės gamybos ūkiuose gyvūnų rišimas lauke draudžiamas, išskyrus atskirus gyvūnus ribotą laikotarpį ir dėl pagrįstų žmonių ir gyvūnų sveikatos apsaugos, gerovės arba veterinarinių priežasčių.“

20.  Pakeičiu 118 punktą ir jį išdėstau taip:

„118. Išduodami šie leidimai: dėl ekologinės gamybos būdu užaugintos sėklos sėjimo ir (arba) augalų dauginamosios medžiagos naudojimo; dėl atrajotojams sintetinių A, D ir E vitaminų naudojimo; dėl toje pat valdoje esančiuose inkubatoriuose ir augyklose ekologiškų ir neekologiškų žuvų jauniklių auginimo; dėl toje pat valdoje ekologinės ir neekologinės suaugusių žuvų (nebeauginamų inkubatoriuose ir augyklose) gamybos; dėl pereinamojo laikotarpio tvenkiniams sutrumpinimo; dėl leidimo didinti ekologiškai laikomų ūkinių gyvūnų bandą ar pulką neekologiškai išaugintais ūkiniais gyvūnais; dėl leidimo atlikti veiksmus siekiant pagerinti ūkinių gyvūnų saugumą, sveikatą, gerovę ir higieną; dėl leidimo naudoti neekologiškas žemės ūkio kilmės maisto sudedamąsias dalis, kurios neįtrauktos į reglamento (EB) Nr. 889/2008 IX priedą; dėl leidimo sklypams sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį; dėl leidimo sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį ūkio subjektams panaudojus ekologinei gamybai neleistiną produktą; dėl leidimo valdyti ekologiškus ir neekologiškus augalininkystės ūkius toje pat vietovėje vienu metu; dėl leidimo auginti ūkyje ekologiškai ir neekologiškai tokių pat rūšių ūkinius gyvūnus; dėl leidimo esant didelio masto nelaimėms; dėl leidimo rišti galvijus nedidelių ekologinės gamybos gyvulininkystės ūkių tvartuose:“.

21.  Papildau 118.14 papunkčiu:

118.14. dėl leidimo rišti galvijus nedidelių ekologinės gamybos gyvulininkystės ūkių tvartuose (neatsižvelgiant į tvartų eksploatavimo laikotarpio pradžią) gavimo, sertifikuoti ūkio subjektai turi kreiptis į sertifikavimo įstaigą iki 2016 m. gegužės 1 d. pateikdami sertifikavimo įstaigos nustatytos formos prašymą, kuriame turi būti nurodyti pagal reglamento 834/2007 22 straipsnio 2 dalies a punkto ir reglamento Nr. 889/2008 39 str. nuostatas reikalaujami pagrindimai, o pirmą kartą sertifikuojantys gyvulininkystės veiklą – kartu su šių taisyklių 8.1 papunktyje nustatytos formos prašymą sertifikuoti.“.

 

 

Žemės ūkio ministrė                                                                           Virginija Baltraitienė