LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2005 M. RUGSĖJO 22 D. ĮSAKYMO NR. 3D-451 „DĖL SKOLŲ, SUSIDARANČIŲ UAB ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDUI ĮVYKDŽIUS GARANTINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS, APSKAITOS, IŠIEŠKOJIMO, PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, NURAŠYMO IR REVIZAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. gruodžio 6 d. Nr. 3D-773

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Skolų, susidarančių UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondui įvykdžius garantinius įsipareigojimus, apskaitos, išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, nurašymo ir revizavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. 3D-451 „Dėl Skolų, susidarančių UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondui įvykdžius garantinius įsipareigojimus, apskaitos, išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, nurašymo ir revizavimo taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                  Kęstutis Navickas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2005 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. 3D-451

(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2022 m. gruodžio 6 d. įsakymo Nr. 3D-773

redakcija)

 

 

SKOLŲ, SUSIDARANČIŲ UAB ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDUI ĮVYKDŽIUS GARANTINIUS ĮSIPAREIGOJIMUS, APSKAITOS, IŠIEŠKOJIMO, PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, NURAŠYMO IR REVIZAVIMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Skolų, susidarančių UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondui įvykdžius garantinius įsipareigojimus, apskaitos, išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, nurašymo ir revizavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja skolų, susidarančių UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondui (toliau – Bendrovė) įvykdžius garantinius įsipareigojimus finansų įstaigoms dėl skolininkų negrąžintų paskolų, nesumokėtos finansinės nuomos (lizingo) sutartyje nustatytos išperkamo turto kainos ir piniginio reikalavimo dalinio apmokėjimo finansuotojams neįvykdytų įsipareigojimų pagal faktoringo sutartį (toliau – skola), apskaitą, išieškojimą, pripažinimą beviltiškomis, jų nurašymą ir revizavimą.

2. Bendrovė vykdo garantinius įsipareigojimus finansų įstaigoms už skolininkus, kurie negrąžino paskolos, nesumokėjo finansinės nuomos (lizingo) sutartyje nustatytos išperkamo turto kainos ir piniginio reikalavimo dalinio apmokėjimo finansuotojams už skolininkus, kurie neįvykdė įsipareigojimų pagal faktoringo sutartį (toliau – garantiniai įsipareigojimai), vadovaudamasi Bendrovės valdymo organų sprendimu.

3. Skolininkų grąžintos skolos mažina turtinius įsipareigojimus Bendrovei ir laikomos Bendrovės pajamomis.

 

II SKYRIUS

SKOLŲ APSKAITA

 

4. Duomenis apie įvykdytus garantinius įsipareigojimus Bendrovė kaupia ir saugo duomenų bazėje. Skolos registruojamos skolų apskaitos žiniaraščiuose, kurie sudaromi ir tvarkomi Bendrovės nustatyta tvarka.

5. Skolininkui nevykdant turtinių įsipareigojimų Bendrovei, skolos apskaitomos Taisyklių 8, 12, 13 ir 16–19 punktuose nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS

 

6. Bendrovė, įvykdžiusi garantinius įsipareigojimus ir perėmusi atgręžtinio reikalavimo teisę susigrąžinti skolą, vadovaudamasi Uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo perimtų iš finansų įstaigų, finansinių nuomos (lizingo) bendrovių ir piniginio reikalavimo dalinio apmokėjimo finansuotojų reikalavimo teisių patenkinimo ir perimto turto pardavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. rugsėjo 19 d. įsakymu Nr. 268 „Dėl Uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo perimtų iš finansų įstaigų, finansinės nuomos (lizingo) bendrovių ir piniginio reikalavimo dalinio apmokėjimo finansuotojų reikalavimo teisių patenkinimo ir perimto turto pardavimo taisyklių patvirtinimo“, informuoja skolininką dėl skolos grąžinimo Bendrovei per Bendrovės nurodytą terminą. Jeigu per Bendrovės nurodytą terminą skolininkas skolos negrąžina, Bendrovė skolas gali išieškoti vienu ar keliais iš šių būdų:

6.1. su skolininku sudarydama skolos grąžinimo sutartį, kurioje Bendrovė ir skolininkas susitaria dėl skolos grąžinimo tvarkos ir sąlygų;

6.2. nukreipdama skolos išieškojimą į Bendrovei įkeistą turtą, jei skolininkas nesudaro skolos grąžinimo sutarties su Bendrove ar skolininkas nevykdo skolos grąžinimo sutartimi prisiimtų įsipareigojimų;

6.3. kreipdamasi į teismą teisės aktų nustatyta tvarka dėl skolos priteisimo, jei skolininkas nesudaro skolos grąžinimo sutarties su Bendrove, skolininkas nevykdo skolos grąžinimo sutartimi prisiimtų įsipareigojimų, Bendrovė neturi įkeisto turto arba realizavusi jį gavo nepakankamai pajamų.

7. Bendrovė, išanalizavusi skolos išieškojimo galimybes, pasiūlymus dėl skolos išieškojimo būdo teikia Bendrovės valdymo organams sprendimui priimti.

8. Iki visiško turtinių įsipareigojimų įvykdymo ar skolos pasibaigimo ir nurašymo Bendrovė privalo vykdyti skolos grąžinimo apskaitą bei stebėseną (monitoringą). Skolininkui įvykdžius visus turtinius įsipareigojimus Bendrovei, skola laikoma pasibaigusia.

 

IV SKYRIUS

SKOLŲ PRIPAŽINIMAS BEVILTIŠKOMIS

 

9. Bendrovė, išanalizavusi skolos negrąžinimo priežastis, teikia Bendrovės valdymo organams rašytinį pasiūlymą pripažinti skolą beviltiška, kartu su motyvuota išvada bei jos pagrindimo dokumentais, kai skolos neįmanoma susigrąžinti dėl šių priežasčių:

9.1. mirus skolininkui, jei nėra įpėdinių, galinčių atsakyti už skolininko turtinius įsipareigojimus, skolininkas yra likviduotas arba jam užbaigta fizinio asmens bankroto byla;

9.2. su skolininku sudaroma Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatyme nurodyta taikos sutartis arba yra baigta šio skolininko restruktūrizavimo byla;

9.3. atlygintinai perleidus reikalavimą grąžinti skolas ir įvykdyti su jomis susijusius kitus turtinius įsipareigojimus, gauta suma yra mažesnė už skolą, beviltiška pripažįstama likusi negauta skolos dalis;

9.4. praėjus daugiau kaip vieniems metams nuo tos dienos, kai buvo pradėti išieškojimo veiksmai, nerasta skolininko turto arba rastas turtas yra nelikvidus (neįmanoma jo realizuoti), arba rasto turto pakanka tik skolos daliai padengti, beviltiška pripažįstama likusi skolos dalis;

9.5. sunki skolininko ekonominė (socialinė) padėtis.

10. Skolą pripažįstant beviltiška Taisyklių 9.5 papunktyje nurodytu atveju, sunkią ekonominę (socialinę) skolininko padėtį įrodančios aplinkybės turi būti patvirtintos kompetentingų institucijų išduotais dokumentais.

11. Bendrovės valdymo organas turi teisę pripažinti skolą beviltiška Taisyklių 9.5 papunktyje nurodytu skolos pripažinimo beviltiška atveju, jeigu:

11.1. skolininkas neturi turto ar pajamų, iš kurių gali būti išieškoma skola Bendrovei, išskyrus skolininko vardu registruotą nekilnojamąjį turtą, kuris yra skolininko gyvenamoji vieta;

11.2. skolininkas gauna valstybinę socialinio draudimo senatvės pensiją ir neturi turto ar kitų pajamų, į kuriuos gali būti nukreipiamas skolos išieškojimas, išskyrus skolininko vardu registruotą nekilnojamąjį turtą, kuris yra skolininko gyvenamoji vieta;

11.3. skolininkas vienas augina du ar daugiau nepilnamečių vaikų ir jo gaunamos mėnesinės pajamos neviršija vienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydžio, ir neturi turto ar kitų pajamų, į kuriuos gali būti nukreipiamas skolos išieškojimas, išskyrus skolininko vardu registruotą nekilnojamąjį turtą, kuris yra skolininko gyvenamoji vieta;

11.4. skolininkas gauna valstybinę socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensiją ir neturi turto ar kitų pajamų, į kuriuos gali būti nukreipiamas skolos išieškojimas, išskyrus skolininko vardu registruotą nekilnojamąjį turtą, kuris yra skolininko gyvenamoji vieta.

 

V SKYRIUS

SKOLŲ, PRIPAŽINTŲ BEVILTIŠKOMIS, REVIZAVIMAS, NURAŠYMAS

 

12. Skola, Bendrovės valdymo organų sprendimu pripažinta beviltiška Taisyklių 9.1–9.3 papunkčiuose nurodytais atvejais, laikoma pasibaigusia ir nurašoma. Tais atvejais, kai teismo nutartimi nutariama nurašyti likusius nepatenkintus Bendrovės kreditorinius reikalavimus, atskiras Bendrovės valdymo organų sprendimas nepriimamas ir skola nurašoma vadovaujantis teismo nutartimi.

13. Skola, Bendrovės valdymo organų sprendimu pripažinta beviltiška Taisyklių 9.4 ir 9.5 papunkčiuose nurodytais atvejais, revizuojama.

14. Bendrovė, revizuodama beviltiškas skolas, ne rečiau kaip kartą per metus nagrinėja skolų išieškojimo galimybes:

14.1. jeigu skola pripažinta beviltiška Taisyklių 9.4 papunktyje nurodytu atveju, – kreipiasi į antstolį, vykdantį skolos išieškojimą, dėl informacijos apie skolos išieškojimo eigą pateikimo Bendrovei;

14.2. jeigu skola pripažinta beviltiška Taisyklių 9.5 papunktyje nurodytu atveju, – įpareigoja skolininką pateikti kompetentingų institucijų išduotus dokumentus apie skolininko ekonominę (socialinę) padėtį.

15. Bendrovė, nustačiusi, kad atsirado galimybė išieškoti skolą, išieško skolą šių Taisyklių 6 punkte nurodytais būdais.

16. Bendrovei išieškojus arba skolininkui grąžinus revizuojamas skolas, skola laikoma pasibaigusia.

17. Jeigu revizuojama skola per 3 metus nuo sprendimo pripažinti ją beviltiška Taisyklių 9.4 ir 9.5 papunkčiuose nurodytais atvejais priėmimo nebuvo išieškota arba buvo išieškota tik dalis skolos, skola Bendrovės valdymo organų sprendimu laikoma pasibaigusia ir nurašoma.

18. Jei skolininkas, kurio skola pripažinta beviltiška Taisyklių 9.4 ir 9.5 papunkčiuose nurodytais atvejais, per revizavimo laikotarpį mirė ir nėra įpėdinių, galinčių atsakyti už jo turtinius įsipareigojimus Bendrovei, arba skolininkas likviduotas, jam užbaigta fizinio asmens bankroto byla, jo skola neberevizuojama, laikoma pasibaigusia ir nurašoma.

19. Bendrovės nurašytos skolos toliau nebeišieškomos.

 

_________________________

 

part_0a440483e19449269282d09a87f34b6c_end