Kasacinio skundo Nr. DOK-226/2024

Teisminio proceso Nr. 1-01-1-15654-2021-9

(S)

LIETUVOS AUKŠČIAUSIASIS TEISMAS

 

N U T A R T I S

 

2024 m. vasario 5 d.

Vilnius

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų atrankos kolegija, susidedanti iš teisėjų Daivos Pranytės-Zalieckienės (kolegijos pirmininkė), Tomo Šeškausko ir Artūro Ridiko, spręsdama suinteresuoto asmens MB „K“ nemokumo administratorės J. Š. kasacinio skundo dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. spalio 10 d. nuosprendžio ir Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2024 m. sausio 4 d. nutarties K. J. baudžiamojoje byloje priėmimo klausimą,

 

n u s t a t ė :

 

Suinteresuoto asmens MB „K“ nemokumo administratorė J. Š. kasaciniu skundu prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. spalio 10 d. nuosprendį dalyje, kurioje buvo nuspręsta MB „K“ banko sąskaitose esančioms piniginės lėšoms taikyti laikiną nuosavybės apribojimą ne didesne nei kaltinamajam K. J. priteisti civilinių ieškinių dydžiai, apimtimi palikti galioti iki šio nuosprendžio dalies, susijusios su visišku nusikalstamomis veikomis padarytų turtinių žalų atlyginimu, įvykdymo.

Kasaciniame skunde teigiama, kad apeliacinės instancijos teismas padarė esminių proceso pažeidimų, tai yra pažeidė Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo 28 straipsnio 1 dalies 6 punktą, 30 straipsnio 1 dalį bei Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 1997 metų spalio 1 d. nutarime nustatyto res judicata principą. Apeliacinės instancijos teismas pasisakė, kad iš nusikalstamos veikos gauti pinigai buvo pervedami ne į asmenines K. J. banko sąskaitas, o į apeliantui priklausančias banko sąskaitas. Atkreiptinas dėmesys, kad minėtose banko sąskaitose yra laikomos lėšos ne tik iš nusikalstamos veiklos, bet ir apelianto teisėtai gautos lėšos, todėl kasatorei pritaikius laikiną nuosavybės apribojimą apelianto banko sąskaitoms - kasatorė prarado teisę naudotis ir teisėtai gautomis lėšomis. Kasatorės bankroto byloje yra patvirtinti ir kitų kreditorių reikalavimai, todėl nepanaikinus laikino nuosavybės apribojimo - civilinių ieškovų reikalavimai įgys nepagrįstą pranašumą kitų kasatorės kreditorių atžvilgiu ir taip būtų pažeista Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymo 94 straipsnio 2 dalis. Jei laikinas nuosavybės teisės apribojimas apelianto piniginėms lėšoms būtų panaikintas, tai nusikalstama veika padarytas žalos atlyginimas civiliniams ieškovams būtų užtikrintas kasatorės bankroto byloje. Nesant pareikštų civilinių ieškinių apeliantui - nėra pagrindo nuosprendžiu skirti laikiną nuosavybės teisės apribojimą apelianto piniginėms lėšoms, esančiose apelianto vardu atidarytose banko sąskaitose.

Kasacinį skundą atsisakytina priimti.

Kasaciniame skunde turi būti nurodyti apskundimo ir bylos nagrinėjimo kasacine tvarka pagrindai ir teisiniai argumentai, pagrindžiantys šių pagrindų buvimą (BPK 368 straipsnio 2 dalis).

Kasaciniame skunde jokių teisinių argumentų, pagrindžiančių kasacinių pagrindų buvimą, nėra pateikta, t. y. nenurodyta koks baudžiamasis įstatymas netinkamai pritaikytas ir kokie esminiai BPK pažeidimai padaryti. Darytina išvada, kad paduotas kasacinis skundas neatitinka BPK 368 straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų ir BPK 369 straipsnio 1 dalyje nurodytų pagrindų, todėl kasacinį skundą atsisakytina priimti (BPK 372 straipsnio 4 dalies 3, 4 punktai).

Teisėjų atrankos kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 372 straipsnio 3 dalimi, 4 dalies 3 ir 4 punktais, 5 dalimi,

 

n u t a r i a :

 

Atsisakyti priimti suinteresuoto asmens MB „K“ nemokumo administratorės J. Š. kasacinį skundą ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

 

 

Teisėjai                                                                                                Daiva Pranytė-Zalieckienė

 

 

Tomas Šeškauskas

 

 

Artūras Ridikas