LIETUVOS SAUGIOS LAIVYBOS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LOCMANŲ VEIKLOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2015 m. spalio 2 d. Nr. V-260

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasis  Lietuvos  Respublikos  saugios laivybos įstatymo 19 straipsnio 3 dalimi,

tvirtinu Locmanų veiklos nuostatus (pridedama).

 

 

 

L. e. direktoriaus pareigas                                                                             Mindaugas Česnauskis

 


 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos saugios laivybos administracijos

direktoriaus 2015 m. spalio 2 d.

įsakymu Nr. V-260

 

LOCMANŲ VEIKLOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Locmanų veiklos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja locmanų veiklą bei laivų vedimo su locmanu tvarką.

2. Nuostatai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymu, jūrų uostų laivybos taisyklėmis ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais saugią laivybą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje, teritorinėje jūroje ir jūrų uostuose.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos yra suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatyme.

4. Vykdyti locmanų veiklą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje, teritorinėje jūroje ir jūrų uostuose gali juridiniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai (toliau – įmonė), atestuoti pagal Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo 38 straipsnio bei 39 straipsnio 6 dalies keliamus reikalavimus.

5. Locmanais gali dirbti asmenys, turintys susisiekimo ministro nustatyta tvarka išduotą Locmano liudijimą.

 

II. LOCMANŲ VEIKLA

 

6. Locmanai ir įmonės, vykdančios locmanų veiklą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymu, Lietuvos Respublikos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymu, jūrų uostų laivybos taisyklėmis ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais saugią laivybą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje, teritorinėje jūroje ir jūrų uostuose.

7. Svarbiausi locmanų veiklos uždaviniai yra užtikrinti saugų laivų įplaukimą į Lietuvos Respublikos jūrų uostus ir išplaukimą iš jų, laivų peršvartavimo nuo vienos uosto krantinės prie kitos ir laivų stovėjimo vietos uosto akvatorijoje pakeitimą.

8. Locmanai privalo:

8.1. žinoti Lietuvos Respublikos ir tarptautinius teisės aktus, reglamentuojančius saugią laivybą;

8.2. teikti vedamo laivo kapitonui duomenis apie navigacijos sąlygas laivybos rajone, kuriuo vedamas laivas (toliau – laivybos rajonas), ir informaciją apie navigacinių sąlygų pasikeitimus laivybos rajone ir Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje;

8.3. žinoti visą uosto akvatoriją, krantines, laivų švartavimo ir stovėjimo sąlygas bet kurioje uosto vietoje;

8.4. kelti savo kvalifikaciją;

8.5. siekdami užtikrinti saugią laivybą, bendradarbiauti su valstybinėmis institucijomis.

9. Locmanų paslaugas teikianti įmonė privalo:

9.1. pagal gautas paraiškas bet kokiu paros metu sutartu laiku pristatyti locmaną į laivą ir, jam baigus darbą, paimti iš laivo;

9.2. organizuoti locmanų kvalifikacijos kėlimą, stažuotes locmano kvalifikacijai įgyti.

 

IIILAIVŲ VEDIMO SU LOCMANU TVARKA

 

10. Laivų tipus ir rajonus Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje ir išskirtinėje ekonominėje zonoje, kuriuose plaukiojimas su locmanu yra privalomas, nustato Lietuvos saugios laivybos administracija (toliau – Administracija).

11. Uostų akvatorijose privalomą plaukiojimą su locmanu nustato šių uostų laivybos taisyklės.

12. Atvykęs į laivą, locmanas privalo laivo kapitonui pateikti locavimo pažymą. Pažymoje nurodomas laivo pavadinimas ir vėliava, šaukiniai, registracijos uostas, agentas, laivo ilgis, plotis, tonažas, vasaros ir faktinė grimzlė, locmano atvykimo vieta, data ir laikas, locmano išvykimo vieta, data ir laikas, paskirties uostas, išplaukos uostas, krovinių rūšis ir kiekis, vilkikai, kapitono pavardė, locmano pavardė.

13. Pastebėjęs vedamame laive trūkumus, kurie kelia arba gali kelti grėsmę saugiai laivybai, locmanas apie tai nedelsdamas privalo pranešti Administracijai.

14. Locmanas privalo duoti vedamo laivo kapitonui patarimus, užtikrinančius saugų laivo vedimą, ir įsitikinti, kad vedamo laivo kapitonas teisingai suprato duotus patarimus.

15. Jeigu vedamo laivo kapitonas neatsižvelgia į locmano patarimus, locmanas vis tiek privalo (kiek tai įmanoma) teikti laivo kapitonui duomenis apie laivybos rajono ypatumus.

16. Pradėjęs vesti laivą, locmanas be vedamo laivo kapitono leidimo neturi teisės palikti laivo:

16.1. išvedant laivą į jūrą – kol laivas nenuplaukia iki tos vietos, nuo kurios toliau gali saugiai plaukti be locmano pagalbos;

16.2. įvedant laivą į uostą – kol laivas nuleidžia inkarą arba saugiai prisitvirtina prie krantinės;

16.3. kol locmaną vedamame laive pakeičia kitas locmanas.

17. Locmanas, vesdamas laivą, privalo stebėti farvaterį bei jo ženklinimą ir tuojau pat pranešti Administracijai ir valstybės įmonei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai apie bet kokius farvaterio pasikeitimus ar avariją, kuri ištiko vedamą laivą.

 

IVBAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Įmonių, teikiančių locmanų paslaugas, veiklos valstybinę priežiūrą vykdo Administracija.

 

_________________