vilk_herb

 

VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SpREndimas

Dėl VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ

APSAUGOS TAISYKLių patvirtinimo

 

2022 m. sausio 28 d. Nr. B-TS-964

Vilkaviškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2020 m. spalio 30 d. sprendimo Nr. B-TS-567 „Dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“ 1 punktą. 

Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įsigaliojimo dienos gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams (adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                       Algirdas Neiberka

 

PATVIRTINTA

Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2022 m. sausio 28 d. sprendimu Nr. B-TS-964

 

 

VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.

2. Taisyklės reglamentuoja Vilkaviškio rajono savivaldybės (toliau – savivaldybė) teritorijoje ne miškų ūkio paskirties žemėje esančių želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, priežiūros tvarką, fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas tvarkant ir prižiūrint želdynus ir želdinius. Taisyklės netaikomos žemės ūkio paskirties žemėje augantiems žemės ūkio augalams ir apleistiems žemės ūkio naudmenų plotams, apaugusiems sumedėjusiais augalais, išskyrus juose augančius saugomus ir saugotinus želdinius.

3. Taisyklės yra privalomos visiems savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

4. Fiziniai ir juridiniai asmenys želdynus ir želdinius saugo, tvarko ir prižiūri patys arba sudaro sutartis su atitinkamą kvalifikaciją turinčiais asmenimis, kuriems Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nustatyta tvarka yra suteikta teisė vykdyti šiuos darbus, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais, kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais ir taisyklėmis.

5. Už želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako žemės sklypo savininkai ir valdytojai, valdantys žemę nuosavybės ar kita valdymo teise, ar žemę naudojantys įstatymų, administracinių aktų, teismo sprendimo, sandorių pagrindu, ar faktiškai ją naudojantys kitu pagrindu (įstaigos, jų filialai, įmonės, gamyklos, daugiabučių namų savininkų bendrijos, garažų bendrijos, individualių namų, žemės sklypų savininkai ir kiti).

6. Pagrindinės taisyklėse vartojamos sąvokos:

6.1. atskirasis želdynas – parkas, miesto sodas, skveras ar kitoks želdynas, esantis žemės sklype, kuris pagal jo naudojimo būdą priskiriamas prie atskirųjų želdynų teritorijų;

6.2. intensyvus želdinių genėjimas – želdinių priežiūros darbai, kurių metu pašalinama daugiau kaip 30 procentų medžių ar krūmų lajos tūrio;

6.3. neteisėtas želdinių naikinimas – tiesioginis ar netiesioginis mechaninis ar cheminis poveikis želdiniams ar jų aplinkos sąlygų pakeitimas, dėl kurio pažeidžiamos želdinių gyvybinės funkcijos, želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų, taip pat saugotinų želdinių kirtimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas neturint galiojančio leidimo, sprendimo ar nesumokėjus želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos;

6.4. priklausomasis želdynas – želdynas, esantis statiniams ir įrenginiams skirtame žemės sklype;

6.5. saugotini želdiniai – medžiai ir krūmai, atitinkantys Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus augimo vietos, rūšies ir matmenų kriterijus, pagal kuriuos medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems, ir (ar) savivaldybės atstovaujamosios institucijos sprendimu saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai, kuriems kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti reikalingas leidimas ar sprendimas;

6.6. savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijos – želdiniais ar želdynais užimti žemės plotai, esantys savivaldybės patikėjimo ar panaudos teise valdomoje valstybinėje žemėje ir savivaldybei nuosavybės teise priklausančioje žemėje, taip pat valstybinės žemės valdytojos Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos valdomoje valstybinėje žemėje mieste.

6.7. želdynas – ne mažesnis kaip 0,01 hektaro ne miško žemės plotas su želdiniais, kuriame gali būti vandens telkinių, želdynų statinių ir įrenginių, vejų ir gėlynų;

6.8. želdynų ir želdinių apsauga – visuma veiksmų ir priemonių, kuriomis užtikrinamas želdynų kompozicijos, želdinių kiekio ir biologinės įvairovės išsaugojimas, želdinių gerovė, įskaitant želdynų ir želdinių apsaugą nuo neteisėto jų naikinimo;

6.9. želdynų ir želdinių tvarkymas – darbai, kuriais atkuriami, keičiami, atnaujinami želdynai, pavieniai želdiniai, želdynų statiniai ir įrenginiai, kai iškertama ar kitaip pašalinama iš augimo vietos arba papildoma naujais iki 20 procentų želdyno želdinių; 

6.10. kitos taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme, šio įstatymo įgyvendinamuosiuose ir kituose galiojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS IR TVARKYMO PRINCIPAI

 

7. Už želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako įmonės, įstaigos, organizacijos, privačių valdų savininkai ir valdytojai, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos.

8. Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje (jei ji nuosavybės ar valdymo teise nepriklauso fiziniams ar juridiniams asmenims) želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja ir kontroliuoja Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija. Darbus atlieka teisės aktų nustatyta tvarka parinktas paslaugos teikėjas.

9. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija organizuoja savivaldybės teritorijoje ne miškų ūkio paskirties žemėje (nepriklausomai nuo jos nuosavybės formos) esančių želdynų ir želdinių inventorizavimą ir apskaitą, stebi jų būklę, kuria ir tvarko želdinių apskaitos duomenų bazes.

10. Planiniai Vilkaviškio rajono savivaldybės želdinių priežiūros, kirtimo, genėjimo darbai atliekami pagal parengtą želdinių inventorizaciją, želdynų ir želdinių stebėsenos rezultatus, pagal esamą būklę.

11. Išlaikomas ir formuojamas gamtinis karkasas, kuriama vientisa tolygi miesto želdinių sistema, nemažinamas atskirųjų želdynų plotas, saugoma ir gausinama biologinė įvairovė. Želdynų sistemos ar jos dalių ribos numatomos, saugomi ir saugotini želdiniai gali būti pažymimi, sprendiniai dėl atskirųjų ir priklausomųjų želdynų gali būti nustatomi šiuose teritorijų planavimo dokumentuose: savivaldybės ar jos dalies bendrajame plane, detaliuosiuose planuose, inžinerinės infrastruktūros vystymo plane, specialiojo teritorijų planavimo žemėtvarkos dokumentuose, saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose.

12. Siekiama išsaugoti ir tinkamai tvarkyti bei prižiūrėti esamus želdinius jų augimo vietoje, prioritetą teikiant jau susiformavusiems želdynams prižiūrėti ir atnaujinti.

13. Siekiama, kad prie gatvių sodinamų medžių rūšys ir (ar) jų veislės pasižymėtų pakankamu atsparumu šalčiui (įšalui), vėjui, ligoms ir kenkėjams, oro ir dirvos taršai, ledo tirpsmo druskoms, kietai ir puskietei dangai, taip pat būtų pakantūs dirvos kokybei ir genėjimui.

14. Atsižvelgiant į teritorijos pobūdį, palaipsniui didinami daugiamečių gėlynų plotai, jais pakeičiant esamus vienmečius gėlynus arba įkuriant naujus.

15. Saugotinus želdinius, augančius ne miško žemėje, galima kirsti, kitaip pašalinti ar intensyviai genėti tik turint savivaldybės administracijos išduotą galiojantį leidimą ar sprendimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, sumokėjus pagal aplinkos ministro tvirtinamus Želdinių atkuriamosios vertės įkainius suskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją. Be leidimo ar sprendimo šių želdinių kirtimas ar kitoks pertvarkymas laikomas savavališku. Sprendimai priimami ir leidimai išduodami vadovaujantis Želdynų įstatymu ir Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nustatyta saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydžio perskaičiavimo nagrinėjimo ir sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarka.

 

III SKYRIUS

SAUGOTINŲ ŽELDINŲ IR ŽELDYNIŲ INVENTORIZAVIMO IR STEBĖSENOS TVARKA

 

16. Saugotiniems želdiniai priskiriami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytais kriterijais, t. y. augantys šių kriterijų nurodytose teritorijose ir atitinkantys nurodytus dydžius, rūšis.

17. Želdynų ir želdinių inventorizavimas, jų apskaita ne miškų ūkio paskirties žemėje, nepriklausomai nuo jos nuosavybės formos, organizuojama vadovaujantis Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro.

18. Želdynų ir želdinių inventorizavimą atlieka teisės aktų nustatyta tvarka parinktas paslaugos teikėjas. Želdynus ir želdinius inventorizuojantys specialistai, pateikę asmens dokumentą ir įgaliojimą atlikti inventorizavimo darbus, turi teisę darbo dienomis (šviesiu paros metu, suderinę laiką su želdynų ir želdinių savininkais ar valdytojais) įeiti į visus želdynus ir teritorijas, kur auga želdiniai, atlikti inventorizavimo darbus.

19. Želdynų ir želdinių apskaitos duomenys skelbiami viešai.

20. Želdynų ir želdinių inventorizavimas atliekamas reguliariai, kad duomenys apie neurbanizuotoje teritorijoje esančius želdynus ir želdinius, žaliųjų jungčių želdinius, privačioje žemėje esančius želdynus ir želdinius būtų ne senesni kaip 10 metų, o duomenys apie viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, kelių, gatvių želdinius, kitus miesto vietovės viešuosius želdynus ir želdinius būtų ne senesni kaip 5 metų.          

21. Siekdama surinkti duomenis ir kitą informaciją apie savivaldybei priskirtoje teritorijoje esančius želdynus ir želdinius, kad būtų galima tinkamai vertinti jų būklę, valdyti ir prognozuoti ją, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija privalo vykdyti želdynų ir želdinių stebėseną, vadovaudamasi Želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro.

22. Savivaldybės želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programa rengiama 5 metams. Želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programa tvirtinama savivaldybės tarybos sprendimu. Programos priemonių plane nustatomas minimalus stebėjimo vietų skaičius, stebėjimų laikas, periodiškumas, išsidėstymo schema GIS (geografinių informacinių sistemų) pagrindu.

 

IV SKYRIUS

ŽELDINIŲ SODINIMAS

 

23. Želdynai kuriami, želdiniai veisiami (išskyrus privačioje žemėje veisiamus želdinius) vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais, želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais, kitais dokumentais, vadovaujantis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro. Naujiems viešiesiems atskiriesiems želdynams įrengti ar esamiems viešiesiems atskiriesiems želdynams pertvarkyti privaloma parengti želdyno projektą. Priklausomųjų želdynų įrengimas ar pertvarkymas numatomas statinių ir įrenginių projektuose, kuriuose būtina įvertinti želdinių inventorizavimo duomenis, nepriklausomo želdynų ir želdinių eksperto išvadą, kai tokią išvadą būtina parengti vadovaujantis teisės aktais, vadovautis priklausomųjų želdynų normomis.

24. Veisiant medžius ir krūmus, įrengiant vejas ir gėlynus, privaloma vadovautis Sodmenų kokybės reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro. Sodmenų kokybės reikalavimų lapuočiams ir spygliuočiams medžiams galima netaikyti sodinant želdinius valstybinėje ir savivaldybei priskirtoje žemėje visuomeninių akcijų, talkų metu, kai želdinių sodinimo organizatorius raštu susitaria su savivaldybės administracija arba tos žemės valdytoju dėl sodinamų želdinių kiekio, rūšies, želdinių sodinimo laiko, vietos, pasodintų želdinių priežiūros ir tvarkymo.

 

V SKYRIUS

MEDŽIŲ IR KRŪMŲ APSAUGOS, TVARKYMO BEI PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI

 

25. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose augančių želdinių ir želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja ir kontroliuoja savivaldybės administracija. Darbus atlieka teisės aktų nustatyta tvarka paskirtas paslaugos teikėjas.

26. Želdynų tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais, želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais. Bet kurio lygio teritorijų planavimo, žemės valdos projektai ir (ar) statinio projektai, siekiant gerinti žmonių gyvenamosios ir darbo aplinkos sąlygas, rengiami vadovaujantis Atskirųjų rekreacinės paskirties želdynų plotų normų ir priklausomųjų želdynų normų (plotų) nustatymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro.

27. Prižiūrint medžius ir krūmus (t. y., jų laistymas, tręšimas, dirvožemio purenimas, mulčiavimas, medžių ir krūmų šiltinimas, genėjimas), vandens telkinius, esančius želdynuose, vejas ir gėlynus visuose miesto želdynuose, išskyrus esančius privačioje žemėje ir privačioje namų valdoje, privaloma vadovautis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis, tvirtinamomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu. Šių taisyklių nustatyti genėjimo reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.

28. Fiziniai ir juridiniai asmenys privalo saugoti želdinius nuo ligų, kenkėjų, antropogeninės veiklos poveikio, bloginančio želdinių sanitarinę būklę, vadovaudamiesi Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro.

29. Vykdant statybos darbus, želdiniai saugomi vadovaujantis Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro.

30. Statybos objektus, kurių projektinėje dokumentacijoje numatytas teritorijos želdinimas, statinių pripažinimo tinkamais naudoti komisijos priima tiktai tuomet, kai įvykdyti želdinimo darbai ir šie objektai priimti savivaldybės. Kai objektas priimamas naudoti želdinimui nepalankiu metu, o želdinimo darbai objekte numatyti, jie užbaigiami per artimiausią želdinimo sezoną ir pateikiami minėtai komisijai.

31. Želdynus ir želdinius tvarkančios įmonės privalo turėti specialistų, kuriems, vadovaujantis Želdynų įstatymu, būtų suteikta teisė vykdyti želdinių veisimo, medžių ir krūmų genėjimo, želdinių apsaugos nuo ligų ir kenkėjų, vejų ir gėlynų įrengimo darbus.

32. Fiziniai ar juridiniai asmenys, kuriems išduotas leidimas arba priimtas sprendimas kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius  arba pagal sutartį vykdantys darbus kiti subjektai, iškerta medžius ar krūmus, išrauna kelmus, išveža, užlygina duobes, sutvarko žaliąsias atliekas.

33. Iškirtus medžius miesto savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose, mediena turi būti realizuojama arba kitaip panaudojama savivaldybės reikmėms, o gautos lėšos panaudojamos miesto želdiniams prižiūrėti ir atželdinti arba kaip nurodyta sutartyje su teisės aktų nustatyta tvarka parinktu želdinių tvarkymo paslaugos teikėju.

 

VI SKYRIUS

DRAUDIMAI SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ TERITORIJŲ ŽELDYNUOSE

 

34. Atskiruosiuose želdynuose (parkuose, skveruose, miesto sode, kituose poilsiui skirtuose, memorialinės, apsauginės ir ekologinės paskirties želdynuose, kurie žymimi bendrajame ir specialiuosiuose planuose) bei priklausomuosiuose (gyvenamųjų, visuomeninės paskirties, komercinės paskirties, inžinerinės infrastruktūros, rekreacinių ir kitų teritorijų) želdynuose draudžiama:

34.1. sodinti medžius ir krūmus, kurie gausiai skleidžia teršiančias aplinką ar alergizuojančias žiedadulkes, žiedus ar žiedynus, vaisius, intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus;

34.2. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip pašalinti želdinius;

34.3. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti pomedį;

34.4. leisti iš medžių sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžių pažeidimus;

34.5. kabinti ant medžių sūpuokles, virves, klijuoti skelbimus arba kitą informaciją;

34.6. mindžioti gėlynus, vejas;

34.7. važinėti sportinėmis ir bevariklio transporto priemonėmis, išskyrus takus;

34.8. be leidimo važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis, kur neįrengta kieta danga;

34.9. statyti motorines transporto priemones ne tam skirtose vietose, ant neuždengtų specialiomis grotelėmis pomedžių;

34.10. kertant ar genint medžius piliakalnių ar pilkapių objekto teritorijoje, darbams naudoti sunkiąją ar kitą techniką, galinčią pažeisti kultūrinį sluoksnį. Draudžiama rauti kelmus;

34.11. plauti visų rūšių transporto priemones;

34.12. deginti medžių lapus, šakas, daržininkystės ar kitas atliekas;

34.13. kūrenti laužus ne tam skirtose vietose;

34.14. be leidimo statyti palapines, laikinus statinius, reklaminius skydus;

34.15. gaudyti ir naikinti paukščius, žvėris, smulkiąją fauną, ardyti skruzdėlynus, ganyti gyvulius;

34.16. pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų), ledą ir kt.;

34.17. valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių;

34.18. sandėliuoti statybines medžiagas, jų laužą, malkas, namų ūkio reikmenis, prekių atsargas, tarą ir kitas medžiagas;

34.19. žaisti sportinius žaidimus tam nepritaikytose vietose;

34.20. nesuderinus su savivaldybės administracija, savavališkai veisti želdinius bendro naudojimo teritorijose;

34.21. naudoti ir laikyti chemines medžiagas (išskyrus skirtas augalų priežiūrai);

34.22. laikyti ant želdinių gatvėms barstyti naudojamą mišinį;

34.23. laikyti sniegą, užterštą druska ar jos mišiniu su žvyru, smėliu ar skaldele, mažesniu nei 2 m atstumu nuo želdinių, augančių kietosios dangos plotuose.

35. Draudžiama vykdyti želdinių kirtimą, kitokį pašalinimą iš augimo vietos ar intensyvų genėjimą augalų vegetacijos metu, intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu, nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus atvejus, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui.

 

VII SKYRIUS

ŽELDINIŲ TVARKYMO METU SUSIDARIUSIŲ ATLIEKŲ TVARKYMAS

 

36. Želdinių tvarkytojai želdinių tvarkymo metu susidarančias ir atskirai surinktas žaliąsias atliekas turi tvarkyti vadovaudamiesi Vilkaviškio rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

37. Želdinių genėjimo, kirtimo metu susidariusios atliekos (šakos), mediena gali būti naudojama biokuro gamybai, taip pat socialinėms įmonėms, organizacijoms, šeimoms, asmenims aprūpinti, arba taip, kaip numatyta galiojančiose sutartyse su želdinių priežiūrą vykdančiomis įmonėmis.

38. Tais atvejais, kai yra suformuotas sklypas prie daugiabučio namo ir tame sklype yra atliekami genėjimo, tvarkymo darbai, daugiabutį namą administruojanti įmonė, bendrijos pirmininkas ar jungtinės veiklos sutarties įgaliotinis užtikrina želdinių kirtimo ar genėjimo darbų metu susidariusių žaliųjų atliekų sutvarkymą ir išvežimą.

 

VIII SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ PAREIGOS IR TEISĖS

 

39. Želdynų ir želdinių valdytojai ir savininkai privalo:

39.1. išsaugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos tvarkyti, atkurti ir veisti naujus;

39.2. taikyti kovos su kenkėjais ir ligomis priemones;

39.3. pjauti ar genėti medžius, išvežti pjovimo ar genėjimo atliekas darbo dienomis nuo 7 iki 22 val. (savaitgaliais ir švenčių dienomis nuo 9 iki 22 val.) nekeldami triukšmo, trikdančio kitų asmenų ramybę, poilsį ar darbą.

40. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę:

40.1. privačioje žemės valdoje esančius želdinius, kurie teisės aktais nėra priskirti saugotiniems, tvarkyti savo nuožiūra, nepažeisdami kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų;

40.2. sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis, valstybės institucijomis ir savivaldybėmis dėl želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros, kovos su augalų ligomis ir kenkėjais;

40.3. nustatyti želdynų lankymo sąlygas (laiką, lankymo įkainius), kurios nurodomos prie įėjimo pastatytuose stenduose.

41. Savivaldybės administracija pagal kompetenciją nustatyta tvarka turi teisę naudoti želdynus ir želdinius moksliniams tyrimams, mokymui, kultūrinei, švietėjiškai veiklai, gamtos ir kultūros objektų apsaugai, visuomenės lankymui, rekreacijai ir kitiems, įstatymams bei teisės aktams neprieštaraujantiems, tikslams.

 

IX SKYRIUS

VISUOMENĖS INFORMAVIMAS

 

42. Planuojant, projektuojant želdinių ir želdynų pertvarkymą ar naujų kūrimą visuomenė informuojama, vadovaujantis statybos techniniu reglamentu STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro bei Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo nustatyta tvarka, taip pat organizatoriaus ar užsakovo iniciatyva.

43. Savivaldybės administracija užtikrina želdynų ir želdinių inventorizacijos, jų būklės stebėsenos bei kitų su želdynais ir želdiniais susijusių duomenų viešumą.

44. Visuomenė informuojama apie numatomus želdynų kūrimo, viešųjų želdynų ir želdinių tvarkymo darbus, priimtus sprendimus ir išduodamus leidimus kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, einamąjį ir perspektyvinį sodmenų poreikį, atliktas želdynų ir želdinių būklės ekspertizes, želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos išvadas, želdinių atkuriamosios vertės kompensacijų lėšų panaudojimą, vadovaujantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais. Informacija skelbiama Savivaldybės interneto svetainės skiltyje „Aplinkos apsauga → Želdinių tvarkymas“.

X SKYRIUS

TAISYKLIŲ KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

45. Želdinių sunaikinimu yra laikomi tam tikrų medžio gyvybinių funkcijų pažeidimai, kurie nustatomi vadovaujantis Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus, skaičiavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro.

46. Fiziniai ir juridiniai asmenys, padarę žalą želdynų ir želdinių savininkų ir valdytojų želdynams ir želdiniams, teisėtiems interesams ar želdynams ir želdiniams, kaip aplinkos objektams, privalo visiškai ją atlyginti arba, jeigu yra galimybė, atkurti iki pažeidimo buvusią būklę.

47. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys ir kitos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme nurodytos institucijos.

48. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Taisyklės gali būti keičiamos, papildomos ir pripažįstamos netekusiomis galios Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

50. Pasikeitus taisyklėse nurodytiems Vilkaviškio rajono savivaldybės teisės aktams, galioja patvirtinti naujos redakcijos teisės aktai.

 

_________________________