KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SUIMTŲJŲ IR NUTEISTŲJŲ SIUNTIMO Į ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS IR HOSPITALIZAVIMO JOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. rugpjūčio 24 d. Nr. V-297

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu, Konvojavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 1R-240/1V-246 „Dėl Konvojavimo taisyklių patvirtinimo“, Būtinosios medicinos pagalbos ir būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. V-208 „Dėl Būtinosios medicinos pagalbos ir Būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto patvirtinimo“, ir siekdamas pagerinti suimtiesiems ir nuteistiesiems teikiamų asmens sveikatos paslaugų prieinamumą:

1. T v i r t i n u   Suimtųjų ir nuteistųjų siuntimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir hospitalizavimo jose tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u r o d a u   Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžių laisvės atėmimo vietų įstaigų direktoriams užtikrinti šio įsakymo vykdymą.

3. P r i p a ž į s t u  netekusiu galios 2014 m. birželio 25 d. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus įsakymą Nr. V-260 „Dėl suimtųjų ir nuteistųjų siuntimo, konvojavimo konsultacijoms į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir hospitalizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

4. P a v e d u:

4.1. šio įsakymo vykdymo kontrolę Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojui, kuruojančiam apsaugos ir priežiūros sritį ir  Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojui, kuruojančiam sveikatos priežiūros sritį.

4.2. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Bendrajam skyriui šį įsakymą paskelbti Teisės aktų registre ir šio interneto svetainėje.

 

 

 

Direktorė                                                                                                                      Živilė Mikėnaitė

 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento

prie Lietuvos Respublikos

teisingumo ministerijos direktoriaus

2016 m. rugpjūčio 24 d.

įsakymu Nr. V-297

 

 

 

SUIMTŲJŲ IR NUTEISTŲJŲ SIUNTIMO Į ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS IR HOSPITALIZAVIMO jose TVARKOS APRAŠAS

 

 

I. SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Suimtųjų ir nuteistųjų siuntimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir hospitalizavimo jose tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato suimtųjų ir nuteistųjų siuntimo į Laisvės atėmimo vietų ligoninę ir kitas asmens sveikatos priežiūros įstaigas konsultacijoms bei kitų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui tvarką.

2. Šiuo Tvarkos aprašu vadovaujasi visos Kalėjimų departamentui pavaldžios laisvės atėmimo vietų įstaigos, siųsdamos pacientus gydytojų specialistų konsultacijoms į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir konsultacijoms bei hospitalizavimui į LAVL ir organizuodamos pacientų konvojavimą būtinajai medicinos pagalbai.

3. Suimtųjų ir nuteistųjų siuntimas į LAVL ir kitas asmens sveikatos priežiūros įstaigas konsultacijoms bei kitų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui organizuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymu, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu, Konvojavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 1R-240/1V-246 „Dėl konvojavimo taisyklių patvirtinimo“, Būtinosios medicinos pagalbos ir būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. V-208 „Dėl būtinosios medicinos pagalbos ir būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto patvirtinimo“ bei šiuo tvarkos aprašu.

4. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1. Būtinoji medicinos pagalba – pirmoji medicinos pagalba ir skubi medicinos pagalba.

4.2. Hospitalizavimas – asmens paguldymas į stacionarinę asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

4.3. Konsultacija – gydytojo specialisto asmens sveikatos priežiūros paslauga, kuri teikiama gydančiam gydytojui nustačius jos poreikį ir yra reikalinga paciento sveikatos būklės įvertinti, diagnozei nustatyti, gydyti ar įvertinti paciento sveikatos būklę, nustatant darbingumo ar neįgalumo lygį.

4.4. Medicinos dokumentų išrašas/siuntimas (toliau – Išrašas/siuntimas) – medicininis dokumentas, surašomas gydytojo, siunčiant pacientą į kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą (medicininės apskaitos forma Nr. 027/a).

4.5. Pacientas – asmuo, kuris naudojasi asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamomis paslaugomis, nepaisant to, ar jis yra sveikas, ar ligonis, ir, gaudamas šias paslaugas, turi įstatymų nustatytas teises bei pareigas.

4.6. Kita asmens sveikatos priežiūros įstaiga – licencijuota asmens sveikatos priežiūros įstaiga, nepavaldi Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos.

4.7. kitos sąvokos atitinka tvarkos aprašo 3 punkte nurodytuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. SKYRIUS

PACIENTO SIUNTIMAS Į ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGĄ KONSULTACIJOMS

 

5. Pacientas, kuriam reikalinga gydytojo specialisto konsultacija sveikatos būklei įvertinti, diagnozei nustatyti ar gydyti yra siunčiamas į Laisvės atėmimo vietų ligoninę (toliau – LAVL), atsižvelgiant į Tvarkos aprašo reikalavimus.

6. Pacientą LAVL konsultuoja gydytojai specialistai, kurie teikia asmens sveikatos priežiūros paslaugas pagal įstaigos turimą licenciją, vadovaudamiesi Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Laisvės atėmimo vietų ligoninėje tvarkos aprašu, patvirtintu  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2016 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. V-968/1R-212 „Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Laisvės atėmimo vietų ligoninėje tvarkos aprašo patvirtinimo“. Jei pacientui reikalingo gydytojo specialisto konsultacijos LAVL negali suteikti, ji organizuoja tokio gydytojo specialisto konsultaciją ar gydytojų specialistų nurodytų tyrimų atlikimą antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

7. Planines gydytojų specialistų konsultacijas, konsultacijas, reikalingas paciento darbingumo ar neįgalumo lygiui nustatyti, kurių neteikia LAVL ir kurios užsakomos kitose antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat turi teisę užsakyti tos laisvės atėmimo vietos įstaigos, kurioje pacientas tuo metu yra laikomas, sveikatos priežiūros tarnybos viršininkas (vedėjas) teritoriniu principu, jei toje teritorijoje yra kita asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje tokios asmens sveikatos priežiūros paslaugos yra teikiamos. Jei teritorijoje nėra kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios reikiamą pacientui asmens sveikatos priežiūros paslaugą, pacientas siunčiamas į LAVL. Paslaugų sąrašą pagal LAVL turimą įstaigos licenciją ir dirbančius gydytojus specialistus, LAVL kiekvieną ketvirtį teikia (siunčia susipažinti) į laisvės atėmimo vietų įstaigoms, o atsiradus pasikeitimų paslaugų sąraše, apie tai informuoja jas nedelsdama, bet ne vėliau kaip per tris darbo dienas.

8. Kai planines gydytojų specialistų konsultacijas ar konsultacijas, reikalingas paciento darbingumo ar neįgalumo lygiui nustatyti, užsako laisvės atėmimo vietos įstaigos, kurioje pacientas yra laikomas, sveikatos priežiūros tarnybos viršininkas (vedėjas), konvojavimą į kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą vykdo ši laisvės atėmimo vietų įstaiga. Esant medicininėms indikacijoms, konvojuojamiesiems lydėti iš konvojų vykdančios įstaigos skiriamas asmens sveikatos priežiūros specialistas.

9. Už reikalingų medicininių dokumentų surinkimą ir pristatymą gydytojui specialistui konsultantui yra atsakingas laisvės atėmimo vietų įstaigos, siunčiančios pacientą konsultacijoms, sveikatos priežiūros tarnybos viršininkas (vedėjas), o jei pacientas siunčiamas iš LAVL – gydantis gydytojas ir gydomojo skyriaus vedėjas. Visi dokumentai pildomi aiškiai ir įskaitomai.

10. Nėščiosios, kurių nėštumas yra 28 savaitės ir daugiau, gydytojų specialistų konsultacijoms ir/ar stacionariniam gydymui konvojuojamos neplaniniu konvojumi, lydimos asmens sveikatos priežiūros specialisto.

 

III. SKYRIUS

PACIENTO KONVOJAVIMAS BŪTINAJAI MEDICINOS PAGALBAI

 

11. Paciento konvojavimas būtinajai medicinos pagalbai vykdomas, vadovaujantis Konvojavimo taisyklėmis ir Būtinosios medicinos pagalbos ir būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto aprašu.

12. Pacientas, kurį reikia konvojuoti būtinajai medicinos pagalbai, kai yra iškilusi reali grėsmė jo gyvybei, asmens sveikatos priežiūros specialisto sprendimu, užpildžius medicininės apskaitos formą Nr. 027/a, neplaniniu konvojumi konvojuojamas iš laisvės atėmimo vietų įstaigos, kurioje yra laikomas, į artimiausią kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Atlikus paciento apžiūrą ir gydytojams nustačius, kad pacientas turi būti siunčiamas hospitalizavimui į kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą ar LAVL ir gavus užpildytą medicininės apskaitos formą Nr. 027/a, konvojaus viršininkas telefonu suderina maršrutą su konvojų paskyrusiu asmeniu. Maršruto pasikeitimai registruojami Konvojaus viršininko pranešimų apie konvojaus atvykimą ir išvykimą iš paskirties (pasikeitimo) punktų apskaitos žurnale.

13. Paciento konvojavimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos į LAVL metu, pablogėjus jo sveikatos būklei ir atsiradus būtinybei teikti būtinąją medicinos pagalbą nedelsiant, atsižvelgiant į pacientą lydinčio asmens sveikatos priežiūros specialisto siūlymą keisti maršrutą ir vykti į artimiausią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, konvojaus viršininkas apie pasikeitusią paciento sveikatos būklę ir būtinybę keisti maršrutą telefonu informuoja konvojų paskyrusį asmenį ir suderina pasikeitusį maršrutą. Maršruto pasikeitimai registruojami Konvojaus viršininko pranešimų apie konvojaus atvykimą ir išvykimą iš paskirties (pasikeitimo) punktų apskaitos žurnale.

14. Įvertinus paciento sveikatos būklę ir laisvės atėmimo vietų įstaigos, iš kurios bus konvojuojamas pacientas, sveikatos priežiūros specialistui nusprendus, kad pacientą būtinajai medicinos pagalbai reiktų konvojuoti į LAVL, vadovaujamasi šiomis nuostatomis:

14.1. prieš konvojuojant pacientą, siunčiančiosios laisvės atėmimo vietų įstaigos asmens sveikatos priežiūros specialistas susisiekia su LAVL Priėmimo skyriaus gydytoju ar budinčiu gydytoju, išsiaiškina ir suderina, ar konvojuojamam pacientui bus galima suteikti reikiamos apimties asmens sveikatos priežiūros paslaugas LAVL;

14.2. jei LAVL Priėmimo skyriaus gydytojas ar budintis gydytojas užtikrina, kad reikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos pacientui gali būti suteiktos, pacientas iš siunčiančiosios laisvės atėmimo vietų įstaigos, užpildžius medicininės apskaitos formą Nr. 027/a, kurioje pažymima, su kuriuo LAVL gydytoju buvo suderintas paciento priėmimo į LAVL klausimas, konvojuojamas į LAVL;

14.3. jei LAVL Priėmimo skyriaus gydytojas ar budintis gydytojas nurodo, kad pacientui reikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos negali būti suteiktos LAVL, jis privalo informuoti siunčiančiosios laisvės atėmimo vietų įstaigos asmens sveikatos priežiūros specialistą, kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje reikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos pacientui gali būti suteiktos ir kur reikia konvojuoti pacientą;

14.4. jei pacientas, suderinus su LAVL Priėmimo skyriaus gydytoju ar budinčiu gydytoju, buvo atvežtas į LAVL ir įvertinus jo sveikatos būklę paaiškėjo, kad dėl sveikatos būklės jį reikia konvojuoti į kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą, paciento konvojavimą iš LAVL į kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir paciento saugojimą joje užtikrina LAVL;

14.5. LAVL Priėmimo skyriaus gydytojas ar budintis gydytojas informuoja LAVL vadovybę ar direktoriaus budintįjį padėjėją apie būtinybę konvojuoti pacientą, nurodydamas, iš kurios laisvės atėmimo vietų įstaigos į kurią kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą bus konvojuojamas pacientas.

15. Konvojuojant pacientus į kitas asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kai jų apsaugą reikia užtikrinti ilgiau nei 8 valandas arba nakties metu, direktoriaus budintysis padėjėjas apie tai elektroniniu paštu informuoja apskrities vyriausiąjį arba teritorinį policijos komisariatą.

16. Jei pacientas konvojuojamas į kito miesto, nei yra laisvės atėmimo vietų įstaiga, teritoriniu principu artimiausią kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą, konvojų (sargybą) užtikrina laisvės atėmimo vietų įstaiga, iš kurios buvo konvojuotas pacientas. Šių pacientų apsaugą taip pat gali vykdyti ir laisvės atėmimo vietų įstaiga, pagal teritorinį principą esanti arčiausiai asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tokiu atveju įstaiga, iš kurios konvojuotas pacientas, turi sudaryti rašytinį susitarimą su laisvės atėmimo vietų įstaiga, kuriai perduodama apsauga, ir gauti Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pritarimą

17. Jei kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje suteikus pacientui būtinąją medicinos pagalbą, jam reikalingas tolesnis stacionarinis gydymas ir šios įstaigos asmens sveikatos priežiūros specialistai leidžia pervežti pacientą, su šios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojo išrašytu siuntimu pacientas toliau gydyti konvojuojamas į LAVL, o apie paciento vykimą į LAVL pacientą lydintis asmens sveikatos priežiūros specialistas informuoja LAVL Priėmimo skyriaus ar budintįjį gydytoją.

 

IV. SKYRIUS

PACIENTO SIUNTIMAS Į LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ LIGONINĘ KONSULTACIJOMS IR (AR) HOSPITALIZAVIMUI

 

18. Gydytojas, siųsdamas pacientą konsultacijoms ir (ar) hospitalizavimui į LAVL, užpildo Išrašą/siuntimą (forma Nr. 027/a), kuriame nurodo dokumento pildymo datą, instituciją ar specialistą, kuriam siunčiamas pacientas, ir detaliai paaiškina siuntimo priežastį ir tikslą,  surašo paciento asmens duomenis (vardą ir pavardę, gimimo metus ir įstaigą, iš kurios pacientas atvyksta). Pildydamas Diagnozės skiltį, išvardija visas paciento ligas, nurodydamas pagrindinę ligą, jos funkcinę klasę, laipsnį, sutrikimą ir kodą pagal tarptautinę ligų kvalifikaciją (TLK-10-AM), gretutinius susirgimus ir komplikacijas, taip pat ligos anamnezę, diagnostinius tyrimus, ligos eigą, taikytą gydymą.

 

V. SKYRIUS

PACIENTO HOSPITALIZAVIMAS Į LAVL

 

19. Pacientą hospitalizavus į LAVL, LAVL gydantis gydytojas numato tyrimų ir gydymo planą ir jei nustato, kad reikalingos LAVL ar kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos kitų gydytojų specialistų papildomos konsultacijos, jas užsako.

20. Pacientui atvykus tikslinei planinei konsultacijai, kuri buvo užsakyta anksčiau, LAVL gydantis gydytojas parengia reikiamus medicininius dokumentus ir atlieka reikiamus tyrimus.

21. Paciento, atsiųsto į LAVL hospitalizavimui, nehospitalizuojant, Priėmimo skyriaus gydytojas ar budintis gydytojas surašo išsamią motyvuotą išvadą (forma Nr. 027/a) pacientą siuntusiam gydytojui, nurodydamas, kodėl nuspręsta paciento nehospitalizuoti, esamą paciento būklę ir priežastis, kodėl nebus teikiamos stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, bei pateikia rekomendacijas gydančiam gydytojui. Šią išvadą pasirašo ją surašęs gydytojas.

 

VI. SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Pacientui, asmens sveikatos priežiūros specialistui ir asmens sveikatos priežiūros įstaigai galioja visos kitos teisės ir pareigos, numatytos Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir kitų teisės aktų.

 

_________________________________