KVALIFIKACIJŲ IR PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRO

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VAIZDUOJAMOJO MENO PASLAUGŲ IR DAILIŲJŲ DIRBINIŲ GAMYBOS SEKTORIAUS PROFESINIO STANDARTO PATVIRTINIMO

 

2019 m. spalio 11 d. Nr. V1-177

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Profesinių standartų rengimo, atnaujinimo ir tvirtinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 428 „Dėl Profesinių standartų rengimo, atnaujinimo ir tvirtinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 25 punktu ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2018 m. vasario 9 d. įsakymo Nr. V-127 „Dėl įgaliojimų Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centrui suteikimo“ 1.2 papunkčiu,

t v i r t i n u Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriaus profesinį standartą (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                           Tadas Tamošiūnas

 

PATVIRTINTA

Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros

centro direktoriaus 2019 m. spalio 11 d.

įsakymu Nr. V1-177

 

 

VAIZDUOJAMOJO MENO PASLAUGŲ IR DAILIŲJŲ DIRBINIŲ GAMYBOS SEKTORIAUS PROFESINIS STANDARTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriaus profesinis standartas (toliau – Standartas) apibrėžia vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektorių, jo posektorius ir pagrindinius veiklos procesus, aprašo sektoriaus kvalifikacijas.

2. Standarto rekvizitai:

2.1. Standarto pavadinimas: Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriaus profesinis standartas;

2.2. Standarto valstybinis kodas: PSR01.

3. Standarte vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

VAIZDUOJAMOJO MENO PASLAUGŲ IR DAILIŲJŲ DIRBINIŲ GAMYBOS SEKTORIAUS APIBRĖŽIMAS PAGAL EKONOMINĖS VEIKLOS RŪŠIŲ KLASIFIKATORIŲ

 

4. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektorius apima šias veiklas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių, patvirtintą Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226 „Dėl Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus patvirtinimo“:

4.1. scenos pastatymų veiklą (90.01 klasė);

4.2. scenos pastatymams būdingų paslaugų veiklą (90.02 klasė);

4.3. meninę kūrybą (90.03 klasė);

4.4. meno įrenginių eksploatavimo veiklą (90.04 klasė).

5. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektorių sudaro šie posektoriai:

5.1. meninės kūrybos;

5.2. sceninės kūrybos.

6. Meninės kūrybos posektoriui yra būdingos šios veiklos: meninės kūrybos idėjų, tapybos, grafikos, skulptūros, meninės fotografijos, videomeno, kompiuterinio meno darbų sumanymas ir kūrimas; dizaino koncepcijų, planų ir prototipų, kuriuose estetiniai aspektai derinami su techniniais, funkciniais, ekologijos ir gamybos reikalavimais, rengimas; animacijos, vektorinės grafikos objektų kūrimas; pažeistų, išteptų ir išblukusių meno kūrinių konservavimas ir restauravimas; žmonių, renginių, vaizdų, medžiagų, gaminių ir kitų objektų fotografavimas; komercinių, gamybinių, visuomeninių, gyvenamųjų pastatų interjero planavimas ir kūrimas; juvelyrinių kūrinių ir dirbinių iš tauriųjų bei spalvotųjų metalų, jų lydinių bei kūrinių ir dirbinių iš molio, porceliano, stiklo, akmens, medienos, odos, tekstilės kūrimas, gaminimas, dekoravimas, taisymas. Pagrindinės meninės kūrybos posektoriaus veiklos sritys: meninė kūryba ir meno įrenginių eksploatavimo veikla.

7. Sceninės kūrybos posektoriui yra būdingos šios veiklos: šokių ir kiti scenos pastatymai, scenografijos, kostiumų, teatrinio grimo, apšvietimo objektų kūrimas, projektavimas ir gamyba, vaizdo ir garso kūrimas. Pagrindinės sceninės kūrybos posektoriaus veiklos sritys: scenos pastatymų veikla ir scenos pastatymams būdingų paslaugų veikla.

8. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriui būdingos tipinės darbo sąlygos: aplinka, skatinanti kurti naujas idėjas, tiesioginis bendravimas su paslaugų vartotojais. Dalis veiklų pasižymi darbu įvairiu paros metu, dalis veiklų reikalauja dėvėti specialius darbo drabužius.

9. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriui būdingos taikomų technologijų kaitos tendencijos: skaitmeninio valdymo technologijų taikymo plėtra, daiktų interneto technologijų diegimas, leidžiantis automatizuoti užsakymų paieškos ir paruošimų procesus, aplinką tausojančių gamybos technologijų diegimas, siekiant mažinti šiltnamio dujų ir kitas aplinkai žalingas emisijas.

10. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriuje būdingi šie darbo organizavimo pokyčiai: populiarėja projektinis darbo organizavimas, leidžiantis individualizuoti gaminamą produkciją ir teikiamas paslaugas – tai skatina ir komandinio darbo formų taikymą; auga integracija tarp įvairių vizualaus meno krypčių, todėl veiklos sektoriuje persipina, sektoriuje plačiai naudojamos informacinės technologijos ir kitos komunikacinės technologijos.

11. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriui būdingos kvalifikuotos darbo jėgos paklausos ir pasiūlos kaitos tendencijos: didėja paklausa personalizuotoms vizualaus meno paslaugoms, todėl vyrauja mažos ir vidutinės įmonės, kurios gali greičiausiai patenkinti tokių paslaugų suteikimo poreikius. Kvalifikuota darbo jėga nepriklausomai nuo turimos kvalifikacijos lygio turi pasižymėti gebėjimu suprasti potencialių vartotojų poreikius ir sukurti personalizuotą vizualaus meno paslaugą.

 

III SKYRIUS

VAIZDUOJAMOJO MENO PASLAUGŲ IR DAILIŲJŲ DIRBINIŲ GAMYBOS SEKTORIAUS KVALIFIKACIJOS

 

12. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriui priskiriamos šios kvalifikacijos:

12.1. meninės kūrybos posektorius:

12.1.1. animatorius;

12.1.2. dirbinių (stiklo, metalo, medienos, akmens) gamintojas;

12.1.3. dirbinių (tekstilės, odos) gamintojas;

12.1.4. dizaino produkto ir paslaugų dizaineris;

12.1.5. floristas;

12.1.6. fotografijos menininkas;

12.1.7. grafikas;

12.1.8. interjero apipavidalintojas;

12.1.9. interjero dizaineris;

12.1.10. juvelyras;

12.1.11. juvelyrikos menininkas;

12.1.12. keramikas;

12.1.13. keramikos menininkas;

12.1.14. mados dizaineris;

12.1.15. meno objektų restauratorius;

12.1.16. multimedijų menininkas;

12.1.17. skulptorius;

12.1.18. stiklo menininkas;

12.1.19. tapytojas;

12.1.20. tekstilės menininkas;

12.2. sceninės kūrybos posektorius:

12.2.1. baleto artistas;

12.2.2. dekoruotojas;

12.2.3. grimuotojas;

12.2.4. renginių techninio aptarnavimo darbuotojas;

12.2.5. scenografas;

12.2.6. scenos dekoracijų konstruktorius;

12.2.7. šiuolaikinio šokio atlikėjas;

12.2.8. šviesų dailininkas;

12.2.9. teatro ir kino dekoracijų inžinierius.

13. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriaus kvalifikacijos ir jų lygiai pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, ir pagal Europos Sąjungos Tarybos 2017 m. gegužės 22 d. Tarybos rekomendaciją dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros, kuria panaikinama 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos kūrimo (OL 2017 C189, p. 1), yra nurodomi Standarto 1 priede.

14. Vaizduojamojo meno paslaugų ir dailiųjų dirbinių gamybos sektoriaus kvalifikacijų aprašai pateikiami Standarto 2 priede.

 

____________________________