PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO, SENYVO AMŽIAUS ASMENS, SUAUGUSIO ASMENS SU NEGALIA BEI VAIKO SU NEGALIA SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. vasario 24 d. Nr. T1-17

Pasvalys

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punktais, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. sausio 22 d. įsakymo Nr. A1-56 redakcija) (su visais aktualiais pakeitimais), atsižvelgdama į Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 22, 23, 25 punktus, Pasvalio rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio, senyvo amžiaus asmens, suaugusio asmens su negalia bei vaiko su negalia socialinės globos poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Pasvalio rajono savivaldybės tarybos 2007 m. rugsėjo 26 d. sprendimą Nr. T1-158 „Dėl  asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo senyvo amžiaus bei neįgaliems asmenims tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais).

3. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2021 m. balandžio 1 d.

Sprendimas gali būti skundžiamas Regionų apygardos administraciniam teismui, skundą (prašymą, pareiškimą) paduodant Regionų apygardos administraciniam teismo Kauno (A. Mickevičiaus g. 8A, 44312 Kaunas), Klaipėdos (Galinio Pylimo g. 9, 91230 Klaipėda), Panevėžio (Respublikos g. 62, 35158 Panevėžys) arba Šiaulių (Dvaro g. 80, 76298 Šiauliai) rūmuose, Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                            Gintautas Gegužinskas

 

PATVIRTINTA

Pasvalio rajono savivaldybės tarybos

2021 m. vasario 24 d. sprendimu Nr. T1-17

 

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO,  SENYVO AMŽIAUS ASMENS, SUAUGUSIO ASMENS SU NEGALIA BEI VAIKO SU NEGALIA SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio, senyvo amžiaus asmens, suaugusio asmens su negalia bei vaiko su negalia socialinės globos poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį bei socialinės globos poreikį nustatančius subjektus, informacijos saugojimo tvarką.

2. Aprašas taikomas nustatant individualų asmens socialinių paslaugų poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo (neskyrimo), jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo, asmenims, pageidaujantiems gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Pasvalio rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų Savivaldybės biudžetui. Aprašas netaikomas organizuojant socialines paslaugas, kurias apmoka pats asmuo (paslaugos organizuojamos ir teikiamos socialinių paslaugų gavėjo ir teikėjo susitarimu).

3. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ NUSTATANTYS SUBJEKTAI

 

4. Asmens (šeimos), pageidaujančio gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, socialinių paslaugų poreikį nustato:

4.1. senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems asmenims su negalia, vaikams su negalia, socialines rizikos asmenims, kitoms šeimoms ir asmenims – Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriai;

4.2. socialines paslaugas gaunantiems asmenims paslaugų teikimo laikotarpiu  – socialinių paslaugų įstaigų vadovų įgalioti socialiniai darbuotojai.

5. Jei asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti reikalingos kitų sričių specialistų išvados, kreipiamasi į atitinkamos srities specialistus reikalingoms išvadoms gauti arba Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaroma atitinkamos srities specialistų komisija.

6. Paskiriant darbuotojus, nustatančius asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, įvertinama jų specializacija, tinkama dirbti su atskiromis asmenų socialinėmis grupėmis, kompetencija ir gebėjimai, reikalingi asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimui bei nustatymui atlikti. Vertinimą atliekantys darbuotojai asmeniškai atsako už tinkamą, Aprašo nustatyta tvarka atliktą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimą ir nustatymą bei išvadų pateikimą.

7. Socialinių paslaugų poreikio nustatymas organizuojamas asmens namuose ar kiek galima arčiau asmens (šeimos) gyvenamosios vietos (seniūnijoje, socialinių paslaugų centre ir pan.).

 

III SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMAS

 

8. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 16 straipsnio nuostatomis, laikantis Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu bei šio Aprašo nustatytos tvarkos.

9. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis nustatomas asmeniui (globėjui, rūpintojui) pateikus Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1‑183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais) (toliau – Prašymas). Švietimo ir ugdymo, sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojai, pagal Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 15 straipsnio 4 dalį pranešdami apie socialinių paslaugų reikalingumą, asmens (šeimos) gyvenamosios vietos Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriui (toliau – Skyrius) laisva forma pateikia asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) vardą, pavardę ir (ar) gyvenamosios vietos adresą. Tokiu atveju Skyrius inicijuoja asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymą be asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo Prašymo.

10. Asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo Prašymas dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinės rizikos vaikui ir jo šeimai teikimo nėra teikiamas.

11. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis. O šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra. Asmeniui (šeimai) gali būti nustatytas kelių rūšių bendrųjų socialinių ar (ir) socialinės priežiūros paslaugų poreikis.

12. Nustatant asmens, kuris gyvena kartu su šeima (globėjais, rūpintojais), socialinių paslaugų poreikį, gali būti nustatomas ir asmens šeimos (globėjų, rūpintojų) socialinių paslaugų poreikis.

13. Nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, identifikuojama asmens poreikių rūšis bei socialinė grupė. Išskiriamos šios asmens socialinių paslaugų poreikių rūšys:

13.1. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra;

13.2. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami socialine globa.

14. Išskiriamos šios Apraše aktualios asmenų socialinės grupės:

14.1. vaikai su negalia ir jų šeimos;

14.2. senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos;

14.3. suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos;

14.4. socialinę riziką patiriantys suaugę asmenys ir jų šeimos;

14.5. kiti asmenys.

15. Nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į vaiko ugdymo ir vystymosi poreikius pagal įvairių sričių specialistų (vaiko teisių apsaugos institucijos ir jos teritorinių skyrių, švietimo įstaigų, pedagoginės psichologinės pagalbos tarnybų, sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų specialistų) išvadas ir rekomendacijas, kurios turi įtakos nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį (jos pridedamos prie socialinių paslaugų poreikio vertinimo formų).

16. Nustatant vaikų su negalia ir suaugusių asmenų su negalia bei senyvo amžiaus asmenų socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į asmens neįgalumo lygį, darbingumo lygį ar specialiųjų poreikių lygį, specialiuosius poreikius, nustatytus vadovaujantis Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu.

17. Laikino atokvėpio paslaugų poreikis asmeniui nustatomas vertinant su asmeniu kartu gyvenančių ir jį prižiūrinčių artimųjų galimybes ir motyvaciją derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą su artimųjų priežiūra, galimybes kompensuoti artimųjų interesus ir poreikius atitinkančiomis prižiūrimam asmeniui teikiamomis socialinėmis paslaugomis. Laikino atokvėpio paslaugų poreikis nustatomas vieną kartą per 24 mėnesių laikotarpį, jeigu asmens sveikatos būklė per šį laikotarpį nesikeičia. Kreipiantis dėl laikino atokvėpio paslaugų kitą kartą ir gavus iš asmens artimųjų informaciją, kad asmens sveikatos būklė pasikeitė, asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas iš naujo.

18. Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriai, socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato užpildydami Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

19. Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriai, ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį. Šis terminas gali būti pratęstas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu iki 15 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatoriui raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimu), taip pat nurodoma asmens, kurio socialinių paslaugų poreikis vertinamas, vardas, pavardė, gimimo data. Jei, nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį, paaiškėja, kad asmeniui neužtenka bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros, vertinamas socialinės globos poreikis.

20. Jei Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriams reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, jie gali prašyti iš asmens (šeimos narių, globėjų, rūpintojų) papildomų dokumentų arba duomenų, reikalingų socialinių paslaugų poreikiui nustatyti.

21. Valstybės registrų (kadastrų), žinybinių registrų, valstybės informacinių sistemų tvarkytojai, valstybės ir (ar) savivaldybių institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos Skyriaus prašymu privalo nemokamai teikti Skyriui dokumentus ir (ar) duomenis, kurių reikia nustatant teisę gauti paslaugą, jei reikalingos informacijos nėra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose. Duomenys teikiami asmens duomenų teikimo sutarčių nustatyta tvarka arba pagal prašymą, kuriame Skyrius, kreipdamasis dėl informacijos, nurodo asmens, dėl kurio kreipiasi, vardą, pavardę ir gimimo datą, asmens duomenų gavimo teisinį pagrindą, prašomų duomenų apimtį ir teisėtą tikslą.

22. Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriai, nustatę asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikia išvadas Skyriui.

23. Socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo asmeniui laikotarpiu periodiškai peržiūri vadovaudamiesi socialinių paslaugų įstaigos nustatyta tvarka bei Socialinės globos normomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. A1‑46 „Dėl Socialinės globos normų aprašo patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais). Esant poreikiui ar pasikeitus asmens savarankiškumui vertinimas atliekamas per 20 kalendorinių dienų nuo poreikio ar pasikeitusio asmens savarankiškumo fakto paaiškėjimo dienos. Pagal užpildytą socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą ar (ir) socialinės globos poreikio vertinimo formą nustačius, kad socialinių paslaugų įstaigoje asmeniui teikiamos socialinės paslaugos neatitinka asmens socialinių paslaugų poreikio, teikiama išvada dėl kitų socialinių paslaugų teikimo (jei reikia keisti socialinių paslaugų rūšį ar vietą, siūlomos alternatyvios socialinės paslaugos), kuri kartu su užpildytos socialinių paslaugų vertinimo formos ar (ir) socialinės globos poreikio vertinimo formos kopija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šios (šių) formos (formų) užpildymo dienos pateikiama Skyriui, priėmusiam sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo.

IV SKYRIUS

ASMENS SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO NUSTATYMAS

 

24. Asmens, pageidaujančio gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja Savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, socialinės globos poreikį nustato:

24.1. senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems asmenims su negalia, vaikams su negalia, socialines rizikos asmenims, kitoms šeimoms ir asmenims – Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatoriai;

24.2. socialinės globos paslaugas gaunantiems asmenims paslaugų teikimo laikotarpiu  – socialinių paslaugų įstaigų vadovų įgalioti socialiniai darbuotojai.

25. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais), ir Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1‑255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais) bei šiuo Aprašu.

26. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal įvertintą asmens nesavarankiškumo lygį užpildant Aprašo 19 punkte nurodytų Socialinės globos vertinimo metodikų priedų formas. Jei, nustačius asmens socialinės globos poreikį, paaiškėja, kad asmuo yra savarankiškas ir socialinė globa jam nereikalinga, socialinės globos poreikio vertinimo formoje teikiama išvada dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros teikimo asmeniui.

27. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal asmens nesavarankiškumo lygį, atsižvelgiant į asmeniui nustatytus specialiuosius poreikius, pagalbos mobilumui didinti poreikius, asmens pripažinimą neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, pagalbą jam priimant sprendimus, asmens priskyrimą asmenų su sunkia negalia grupei.

28. Asmens nesavarankiškumo lygis vertinamas pagal asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimą šiose veiklose: mobilumo (judėjimo), žinių taikymo, bendravimo, savarankiškumo, kasdienės veiklos.

29. Asmens veikla ir gebėjimai dalyvauti minėtose veiklose vertinami pildant Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais), 2 priedą – Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimo klausimyną (toliau – Klausimynas). Klausimyno rezultatai įrašomi į socialinės globos poreikio vertinimo formos 2.1 papunkčio lentelę.

30. Nustatęs asmens nesavarankiškumo lygį ir įvertinęs kitą informaciją, turinčią įtakos asmens socialinių paslaugų poreikiui, Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatorius ar socialinių paslaugų įstaigos socialinis darbuotojas parašo išvadą dėl asmeniui siūlomų socialinių paslaugų. Vertinimą atlikęs darbuotojas asmeniškai atsako už tinkamą asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimą ir išvadų pateikimą.

31. Nustačius, kad socialinė globa asmeniui nebūtina, teikiama išvada (socialinės globos poreikio vertinimo formos 6.1 papunktis) dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros teikimo.

32. Jei nėra galimybės asmeniui savivaldybėje suteikti siūlomų ar asmens pageidaujamų socialinių paslaugų arba siūloma socialinė paslauga, kuriai gauti sudaryta eilė, Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatorius siūlo alternatyvią socialinę paslaugą, kuri geriausiai atitinka nustatytą asmens socialinių paslaugų poreikį.

33. Jei socialinės globos poreikio asmeniui nustatymo metu paaiškėja, kad kartu su asmeniu gyvenančiai šeimai, neveiksnaus ar ribotai veiksnaus tam tikroje srityje asmens globėjui (rūpintojui), asmeniui, padedančiam priimti sprendimus pagal pagalbos priimant sprendimus sutartį, reikalingos socialinės paslaugos, Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatorius, pildydamas socialinės globos poreikio vertinimo formą, nurodo kokios socialinės paslaugos jiems yra siūlomos.

34. Vertindami asmens socialinės globos poreikį, Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatoriai, socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai visą asmens socialinės globos poreikiui nustatyti reikiamą informaciją bei duomenis apie asmenį turi rinkti pokalbio su asmeniu, kartu gyvenančiais artimaisiais metu bei pagal gautas kitų specialistų išvadas ir (ar) dokumentus. Jei asmuo dėl ligos ir (ar) negalios negali informacijos pateikti žodžiais, informacija gali būti renkama raštu, stebint asmenį ir bendraujant su jo artimaisiais (globėju, rūpintoju).

35. Asmens socialinės globos poreikio nustatymo terminai nuo Prašymo gavimo dienos: dienos ir ilgalaikės socialinės globos – per 20 kalendorinių dienų, trumpalaikės socialinės globos – per 15 kalendorinių dienų. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu šis terminas gali būti pratęstas: dienos ar ilgalaikės socialinės globos poreikio nustatymo terminas iki 30 kalendorinių dienų, o trumpalaikės socialinės globos – iki 25 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos, Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatoriui raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinės globos poreikio vertinimu), taip pat asmens, kurio socialinės globos poreikis vertinamas, vardą, pavardę, gimimo datą.

36. Jei asmens socialinės globos poreikiui nustatyti reikalingos kitų sričių (sveikatos priežiūros ir kt.) specialistų išvados, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu gali būti sudaroma specialistų, vertinančių asmens socialinės globos poreikį, komisija (toliau – Komisija) arba Skyrius raštu kreipiasi į kitų sričių specialistus dėl išvadų pateikimo. Vertinant ir nustatant asmens socialinės globos poreikį turi būti teikiamas prioritetas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai paslaugoms – trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupiniuose gyvenimo namuose. 

37. Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatorius socialinės globos poreikio vertinimo formą su išvada dėl siūlomų socialinių paslaugų skyrimo pateikia Skyriui, socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai – įstaigos vadovui.

 

V SKYRIUS

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS, SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS

 

38. Sprendimas dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai), kurių teikimą finansuoja Savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, skyrimo, jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo (toliau – Sprendimas) priimamas Savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatoriaus ar socialinių paslaugų įstaigos socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikimu. Sprendimą (forma SP-9), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, priima Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo – Skyriaus vedėjas šiais skyrimo terminais:

38.1. bendrosioms socialinėms paslaugoms ar socialinei priežiūrai asmeniui (šeimai) bei laikino atokvėpio paslaugoms ne vėliau nei per 10 kalendorinių dienų nuo asmens socialinių paslaugų vertinimo išvadų Skyriui pateikimo dienos. Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugos skyrimo priimamas vieną kartą per 24 mėnesius, jei asmens būklė per šį laikotarpį nesikeičia, atsižvelgiant į nustatytą prižiūrimo asmens socialinių paslaugų poreikį, numatant galimybę pakartotinai gauti laikino atokvėpio paslaugas vadovaujantis Sprendimu;

38.2. ilgalaikei ar dienos socialinei globai per 20 kalendorinių dienų nuo asmens socialinės globos poreikio vertinimo išvadų pateikimo Skyriui. Sprendimas skirti ilgalaikę socialinę globą institucijoje asmeniui priimamas tik tais atvejais, kai, nustačius ilgalaikės socialinės globos institucijoje poreikį, socialinio darbuotojo pateiktose išvadose yra nurodytos ir galimos alternatyvios ilgalaikei socialinei globai institucijoje paslaugos ir įvardytos priežastys, dėl kurių nurodytų alternatyvių paslaugų nesiūloma teikti;

38.3. trumpalaikei socialinei globai per 10 kalendorinių dienų nuo asmens socialinės globos poreikio vertinimo išvadų pateikimo Skyriui dienos, gavus rašytinę informaciją iš trumpalaikę socialinę globą teikiančios įstaigos, kad įstaigoje yra vieta skiriamoms paslaugoms gauti. Negavus patvirtinimo, jog per paslaugai paskirti nustatytą laiką atsiras vieta socialinėms paslaugoms gauti, asmeniui pasiūlomos alternatyvios socialinės paslaugos, geriausiai atitinkančios asmeniui nustatytą socialinių paslaugų poreikį, o Sprendime nurodoma galima trumpalaikės socialinės globos gavimo data.

39. Skiriant asmeniui socialines paslaugas, prioritetas teikiamas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje, – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupinio gyvenimo namuose. Asmeniui (šeimai) vienu metu gali būti skiriamos kelių rūšių bendrosios socialinės ar (ir) socialinės priežiūros paslaugos, jeigu nustatomas tokių paslaugų poreikis.

40. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo – Skyriaus vedėjas gali priimti Sprendimą nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų pradėjus teikti  (arba jau suteikus) socialines paslaugas.

41. Paaiškėjus, kad asmuo, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų (vienas iš suaugusių šeimos narių, jo globėjas, rūpintojas), sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, Sprendimas nepriimamas, kol informacija bus patikslinta. Šiuo atveju asmens Prašymo pateikimo diena laikoma patikslintos informacijos Skyriuje gavimo diena.

42. Asmuo siunčiamas į socialinės globos paslaugų įstaigą vadovaujantis Socialinės globos paslaugų institucijoje vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Savivaldybės tarybos sprendimu.

43. Duomenis apie skirtas socialines paslaugas Skyrius teikia Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS). SPIS registruojamų duomenų apimtis nurodyta Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. A1‑172 „Dėl Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatų ir Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenų saugos nuostatų patvirtinimo“ (toliau ‒ Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatai).

44. Skyriuje, Savivaldybės administracijos seniūnijose, socialinių paslaugų įstaigose asmens (šeimos) socialinių paslaugų, socialinės globos poreikio nustatymo ir skyrimo dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais, duomenys, kuriuos privaloma registruoti SPIS – Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatų nustatyta tvarka ir terminais.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

45. Savivaldybės administracijos seniūnijų socialinio darbo organizatorių, socialinių paslaugų įstaigų socialinių darbuotojų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, socialinės globos poreikio nustatymo išvadas dėl socialinės globos paslaugų teikimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui. Tokiais atvejais Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu per 10 darbo dienų sudaroma 3 asmenų komisija, kuri pakartotinai nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų, socialinės globos poreikį.

46. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybės biudžetui, poreikio nustatymo išvadas, sprendimus dėl šių paslaugų skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui.

47. Asmuo (šeima) turi teisę į duomenų apie asmenį (šeimą) konfidencialumą.

48. Asmuo (šeima) atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

49. Klausimai, neaptarti šiame Apraše, sprendžiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės aktais.

______________________________