LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

 

STATUTAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NR. I-399 18, 20, 21, 78 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR STATUTO PAPILDYMO 181 STRAIPSNIU

 

2020 m. birželio 11 d. Nr. XIII-3056

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

18 straipsnis. Seimo nario pareiga vengti interesų konflikto

1. Draudžiama Seimo nario mandatą naudoti ne pagal paskirtį, t. y. ne Tautos, ne valstybės ir ne rinkėjų interesams. Seimo narys privalo gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus.

2. Kiekvienas Seimo narys, eidamas Seimo nario pareigas, privalo šio statuto nustatyta tvarka ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo numatytomis priemonėmis vengti interesų konflikto ir elgtis taip, kad nekiltų abejonių, kad toks konfliktas yra ar gali atsirasti.

3. Seimo nariui draudžiama dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip juos paveikti ar bandyti paveikti, arba atlikti kitas tarnybines pareigas (toliau – atlikti tarnybines pareigas), jeigu tai yra susiję su jo privačiais interesais.

4. Prieš pradėdamas atlikti tarnybines pareigas, nurodytas šio straipsnio 3 dalyje, Seimo narys privalo pranešti posėdžio pirmininkui ir kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims apie savo privačius interesus, dėl kurių galimas interesų konfliktas, pareikšti apie nusišalinimą ir jokia forma nedalyvauti toliau atliekant tarnybines pareigas.

5. Dėl šio straipsnio nuostatas pažeidžiančios Seimo nario veiklos tyrimą atlieka Seimo Etikos ir procedūrų komisija arba tam sudaryta tyrimo komisija ir tyrimo rezultatus pateikia Seimui.

6. Seimo, komiteto, komisijos ar kito Seimo padalinio motyvuotu sprendimu, vadovaujantis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos rekomendacijoje nustatytais kriterijais, Seimo nario pareikštas nusišalinimas gali būti nepriimtas, o Seimo narys įpareigotas toliau atlikti tarnybines pareigas. Duomenys apie sprendimą nepriimti Seimo nario pareikšto nusišalinimo nedelsiant, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos, pateikiami Etikos ir procedūrų komisijai.

7. Jeigu Seimo nario veiklą išnagrinėjusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija arba tam sudaryta tyrimo komisija pateikia Seimui išvadą, kad Seimo narys neįvykdė šio straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatytų reikalavimų ar kad sprendimas nepriimti Seimo nario pareikšto nusišalinimo neatitinka Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos rekomendacijoje nustatytų kriterijų, sprendimo (klausimo) rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūros Seimo nutarimu gali būti pradėtos iš naujo nuo tos stadijos, kai buvo padarytas pažeidimas.

8. Jeigu paaiškėja, kad priimant įstatymą buvo pažeistos šio straipsnio nuostatos dėl interesų konflikto vengimo, gali būti taikomos šio statuto 160 straipsnio nuostatos.“

 

2 straipsnis. Statuto papildymas 181 straipsniu

Papildyti Statutą 181 straipsniu:

181 straipsnis. Seimo nario privačių interesų deklaravimas ir priežiūra

1. Kiekvienas Seimo narys privalo deklaruoti privačius interesus Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nustatyta tvarka.

2. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija užtikrina Seimo narių privačių interesų deklaracijų ir Interesų konfliktų rizikos valdymo informacinės sistemos duomenų prieinamumą Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

3. Seimo Etikos ir procedūrų komisija, išnagrinėjusi Seimo narių privačių interesų deklaracijas, teikia Seimo nariams rašytines rekomendacijas, kaip išvengti interesų konflikto. Šias rekomendacijas Seimo nariai gali savo nuožiūra skelbti viešai. Šioje dalyje nurodytos rekomendacijos gali būti bendros visiems Seimo nariams ar individualios, t. y. skirtos Seimo nariui ar dėl konkrečios situacijos.“

 

3 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 20 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Jeigu posėdžio metu Seimo narys pradeda ginčus su Seimo nariais ar kitais posėdžio dalyviais, triukšmauja salėje, posėdžio pirmininkas gali Seimo narį įspėti žodžiu.“

2. Pakeisti 20 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Jeigu Seimo narys ir toliau nekreipia dėmesio į posėdžio pirmininko įspėjimą, įspėjimas gali būti įrašytas į posėdžio protokolą. Įspėjimas Seimo nariui gali būti iš karto įrašytas į posėdžio protokolą už viešus grasinimus savo kolegoms, už Seimo nario ar jų grupės įžeidimą arba už nesąžiningą balsavimą.“

 

4 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 21 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) po pareikšto įspėjimo toliau trukdo Seimo darbą;“.

2. Pakeisti 21 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytais atvejais sprendimus dėl Seimo nario pašalinimo iš posėdžių salės priima Seimas posėdžio pirmininko arba Etikos ir procedūrų komisijos teikimu be svarstymo paprasta balsavusių Seimo narių dauguma.“

 

5 straipsnis. 78 straipsnio pakeitimas.

1. Pakeisti 78 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) vadovaujantis Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatomis, padėti Seimui, jo padaliniams, Seimo nariams ugdyti demokratiškumą, derinti įvairius požiūrius bei įsitikinimus, siekti moralinės santarvės, Seimo narių žmogiškų tarpusavio santykių;“.

2. Pakeisti 78 straipsnio 1 dalies 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9) prižiūrėti, ar Seimo nariai laiku ir tinkamai deklaruoja privačius interesus;“.

3. Pakeisti 78 straipsnio 1 dalies 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10) remiantis Seimo narių privačių interesų deklaracijomis arba Seimo nario prašymu, parengti Seimo nariui rašytines rekomendacijas, kokių priemonių Seimo narys turėtų imtis, kad savo veiklą suderintų su Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymu ir šio statuto 18 straipsnyje nustatytais reikalavimais;“.

4. Pakeisti 78 straipsnio 1 dalies 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11) savo iniciatyva arba gavusi pareiškimą, kad kuris nors Seimo narys savo veikloje nevykdo Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo ir šio statuto 18 straipsnyje nustatytų reikalavimų, gali atlikti šio Seimo nario veiklos tyrimą. Apie gautus pareiškimus, sprendimą atlikti tyrimą bei tyrimo rezultatus informuojamas Seimo Pirmininkas, pareiškimą pateikęs asmuo, Seimo narys, kurio veikla buvo tiriama, ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Jeigu tiriant Seimo nario veiklą nustatoma, kad Seimo narys nevykdė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo ir šio statuto 18 straipsnyje nustatytų reikalavimų, apie tai nedelsiant pranešama Seimui;“.

 

 

 

Seimo Pirmininkas                                                                                              Viktoras Pranckietis