LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2007 m. balandžio 6 d. įsakymo NR. 3d-152 „DĖL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007–2013 METŲ PROGRAMOS PRIEMONĖS „AGRARINĖS APLINKOSAUGOS IŠMOKOS“ PROGRAMŲ „KRAŠTOVAIZDŽIO TVARKYMAS“, „EKOLOGINIS ŪKININKAVIMAS“, „TAUSOJANTI APLINKĄ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ AUGINIMO SISTEMA“ IR „RIZIKOS“ VANDENS TELKINIŲ BŪKLĖS GERINIMAS“ ĮGYVENDINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

2016 m. vasario 24 d. Nr. 3D-76

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 3D-152 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Šiose taisyklėse vartojami sutrumpinimai:

2.1. Agentūra – Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.

2.2. Ministerija – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

2.3. ŽŪIKVC – VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.“

2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Daugiametė ganykla arba pieva – užsėtas daugiametėmis žolėmis arba natūralus nenaudojamas sėjomainoje penkerius ar daugiau metų žemės plotas gyvuliams ganyti, žolei ar žolės produkcijai gauti.

3.2. Deklaruotas laukas – paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškoje nurodytas žemės ūkio naudmenų ir (arba) kitas plotas.

3.3. Deklaruotas plotas – paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškoje nurodytų laukų, už kuriuos žemės ūkio veiklos subjektas prašo išmokų, plotų suma.

3.4. Duomenų neatitiktis – pateiktų duomenų nesutapimas su tikrove, kai jų nepataisius negalima tinkamai administruoti paramos, apskaičiuoti jos sumos.

3.5. Ekologinės gamybos ūkis – sertifikavimo įstaigos sertifikuotas ūkis, atitinkantis 2007 m. birželio 28 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 834/2007 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo ir panaikinančio reglamentą (EEB) Nr. 2092/91 (OL 2007 L 189, p.1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gegužės 13 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 517/2013 (OL 2013 L 158, p. 1), 2008 m. rugsėjo 5 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 889/2008, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (EB) Nr. 834/2007 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo įgyvendinimo taisyklės dėl ekologinės gamybos, ženklinimo ir kontrolės (OL 2008 L 250, p.1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. gruodžio 18 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 1358/2014 (OL 2014 L 365, p. 97), ir (ar) šių taisyklių reikalavimus.

3.6. Ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai – produktai, pagaminti ekologinę gamybą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

3.7. Ilgalaikė sankcija – pagal paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškoje deklaruoto ploto ir faktiškai nustatyto remiamo ploto skirtumą apskaičiuojamas paramos dydžio sumažinimas, papildantis einamaisiais kalendoriniais metais pareiškėjui taikomą sankciją. Ši sankcija gali būti pradėta išskaičiuoti iš paramos kalendoriniais pažeidimo nustatymo metais, tačiau negali būti išskaičiuojama ilgiau nei trejus kalendorinius metus po pažeidimo nustatymo metų.

3.8. Įsipareigojimų ar jų dalies perdavimas – vieno žemės ūkio veiklos subjekto įsipareigojimų ar jų dalies pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programas „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ arba „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ perleidimas kitam žemės ūkio veiklos subjektui.

3.9. Kontrolinis žemės sklypas – (toliau – KŽS) – natūralių gamtinių ir dirbtinių objektų (upių vagų, miško masyvų, kelių, pastatų ir pan.) ribojamas ar istorines žemės naudojimo ribas turintis vientisas žemės plotas, kuriam būdingos tam tikros gamtinės savybės, vyraujantis dangos tipas, ūkinio naudojimo ypatumai ir kuriam suteiktas unikalus atpažinties kodas kontrolinių žemės sklypų duomenų rinkinyje. Šio sklypo plotas naudojamas pareiškėjų deklaruotų laukų plotams kontroliuoti (KŽS visų pareiškėjų deklaruotų laukų plotų suma lyginama su minėto sklypo tinkamu paramai skirti plotu).

3.10. Kranto linija – sausumos ir paviršinio vandens telkinio vandens paviršiaus sąlyčio linija, esant vidutinio vandeningumo metų vandens lygiui.

3.11. Natūrali pieva – savaime auganti, nearta ir nepersėta pieva.

3.12. Neteisingas deklaravimas – didesnio žemės ūkio naudmenų ar kito ploto, negu pareiškėjas valdo, ir (arba) didesnio ploto, negu jame užsiima žemės ir (arba) miškų ūkio veikla, deklaravimas.

Neteisingo deklaravimo atvejais yra laikomi visi didesnio žemės ūkio paskirties žemės ploto deklaravimo atvejai, kurie yra apibrėžti paraiškos teikimo metu galiojančiose Paramos už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse, tvirtinamose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu kiekvienais metais (toliau – Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės).

3.13. Nuotolinė patikra – žemės ūkio naudmenų ar kitų plotų patikra, atliekama pagal palydovinę arba aerofotografinę nuotrauką.

3.14. Nutarimo dėl ekologinės gamybos išrašas (toliau – Nutarimo išrašas) – sertifikavimo įstaigos išduodamas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad jame nurodytas gamybos metodas ir išvardytų rūšių produkcija atitinka Reglamento (EB) Nr. 834/2007, Reglamento (EB) Nr. 889/2008 nuostatas ir Ekologinio žemės ūkio taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių patvirtinimo“, reikalavimus.

3.15. Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užauginti vaisiai, uogos ir daržovės – vaisiai, uogos ir daržovės, užauginti laikantis Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos reikalavimų ir turintys sertifikatą, kuriuo tai patvirtinama.

3.16. Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacija (toliau – specifikacija) – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 3D-308 „Dėl pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų specifikacijų patvirtinimo“ patvirtintas dokumentas, kuriame nurodomi išsamūs pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą auginamų šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbimo ir (arba) tiekimo rinkai reikalavimai.

3.17. Paramos paraiška – elektroniniu būdu užpildytas Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių nustatytos formos dokumentas (į Paraiškų priėmimo informacinę sistemą įvesti, išsaugoti ir patvirtinti duomenys), kuriuo prašoma einamaisiais metais skirti tiesioginę išmoką už plotą, susietąją paramą už gyvulius ir paramą už plotus pagal KPP priemones.

3.18. Pareiškėjas – žemės ūkio veiklos subjektas arba jo atstovas, Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių nustatyta tvarka teikiantis paramos paraišką Agentūrai.

3.19. Pareiškėjo ar paramos gavėjo duomenų ir dokumentų patikra (toliau – patikra) – fizinis ir (arba) administracinis pareiškėjo ar paramos gavėjo pateiktų duomenų ir dokumentų tikrinimas.

3.20. Patvirtinamasis dokumentas – remiantis Reglamento (EB) Nr. 834/2007, Reglamento (EB) Nr. 889/2008 ir šių taisyklių reikalavimais sertifikavimo įstaigos ekologinės gamybos ūkio subjektui išduodamas dokumentas, kuriuo ūkio subjektui suteikiama galimybė tiekti rinkai ekologiškus arba perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio žemės ūkio ir maisto produktus ir kuriuo patvirtinama, kad šie produktai pagaminti laikantis ekologinės gamybos reikalavimų. Šio dokumento pavyzdys nurodytas Reglamento (EB) Nr. 889/2008 XII priede.

3.21. Pusiau natūrali pieva – seniau kaip prieš penkerius metus arta arba įsėta pieva.

3.22. Sertifikatas – sertifikavimo įstaigos išduodamas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad vaisių, uogų ir daržovių gamyba, perdirbimas ir (arba) teikimas rinkai atitinka Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos reikalavimus.

3.23. Sertifikavimo įstaiga – juridinis asmuo, sertifikuojantis ir kontroliuojantis ekologinę gamybą ir ekologiškų produktų tvarkymą, taip pat laukinių augalų rinkimą, vadovaudamasis Reglamentu (EB) Nr. 834/2007, Reglamentu (EB) Nr. 889/2008, Ekologinio žemės ūkio taisyklėmis ir (arba) pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų šviežių vaisių, uogų ir daržovių gamybą, perdirbimą ir (arba) tiekimą rinkai, vadovaudamasis Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų pripažinimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 3D-524 „Dėl nacionalinės žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“, bei specifikacijos reikalavimais.

3.24. Sertifikuotas ekologinės gamybos plotas – sertifikavimo įstaigos patvirtintas žemės ūkio naudmenų plotas, kuriame laikomasi ekologinio žemės ūkio reikalavimų.

3.25. Sertifikuotas vaisių, uogų ir daržovių auginimo pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą plotas – sertifikavimo įstaigos patvirtintas vaisių, uogų ir daržovių auginimo plotas, kuriame laikomasi Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos reikalavimų.

3.26. Žemės ūkio valdos ar jos dalies perdavimas – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 27 d. nutarimu Nr. 1351 „Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“, ir kitų šio registro administravimą reglamentuojančių dokumentų nustatyta tvarka atliekamas žemės ūkio valdai priklausančių objektų ar jų dalies nuosavybės teisės ar naudojimo teisės perdavimas nuomos, panaudos ar kitais pagrindais kitam žemės ūkio veiklos subjektui, paliekant tą patį unikalų valdos atpažinties kodą.

3.27. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės ūkio bendrovių įstatyme, Lietuvos Respublikos kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatyme ir kituose teisės aktuose.“

3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Pareiškėjas laikomas įgyvendinančiu KPP priemonę „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ (toliau – Priemonė) nuo paramos paraiškos pagal atitinkamą Priemonės programą pateikimo dienos (paramos paraiškos forma ir paramos paraiškos pildymo instrukcija pateikiama vadovaujantis paraiškos teikimo metu galiojančiomis Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėmis).“

4. Pakeičiu 8.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.5. visoje valdoje laikytis kompleksinės paramos reikalavimų, kurie apima Valdymo reikalavimus ir Trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimus, nurodytus Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų ir trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. 3D-23 „Dėl Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų ir trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų aprašo patvirtinimo ir valdymo kontrolės institucijų paskyrimo“, ir Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimus, nurodytus Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2015 metų, apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2014 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. 3D-932 „Dėl Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2015 metų, aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas).“

5. Pakeičiu 8.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.9. jei valdoje naudojami augalų apsaugos produktai, skirti profesionaliajam naudojimui (pildyti Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-564 „Dėl Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklių patvirtinimo“, 3 priede nurodytos formos Naudotų augalų apsaugos produktų apskaitos žurnalą (toliau – žurnalas). Žurnalas turi būti užpildytas per 24 valandas po produkto naudojimo. Agentūros vykdomų patikrų ūkyje metu pareiškėjas ir (arba) paramos gavėjas Agentūros darbuotojui privalo pateikti pildomą Naudotų augalų apsaugos produktų, skirtų profesionaliajam naudojimui, apskaitos žurnalą. Žurnalas privalo būti saugomas visą įsipareigojimų laikotarpį. Žurnalas gali būti pildomas ir saugomas elektroninėje laikmenoje;“.

6. Pakeičiu 8.10.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.10.1. ūkiai pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. D1-367/3D-342 „Dėl Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“, privalo turėti tręšimo planus, nurodytus minėtame apraše, ir juos įgyvendinti;“.

7. Pakeičiu 8.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.12. programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikloje „Šlapynių tvarkymas“ šlapynes nustatyti vadovaujantis Šlapynių nustatymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2009 m. balandžio 7 d. įsakymu Nr. 3D-228 „Dėl Šlapynių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“;“.

8. Pakeičiu 8.13.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.13.2. tvarkymo veiklą vykdyti pakrantės apsaugos juostoje, privalomoje pagal teisės aktų reikalavimus (vadovaujantis Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. 540 „Dėl Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“), ir papildomai išskirtoje 5 m pločio juostoje. Jeigu pagal teisės aktų reikalavimus pakrantės juosta neišskiriama, veikla įgyvendinama tik 5 m pločio juostoje;“.

9. Pakeičiu 8.22 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.22. pareiškėjai privalo deklaruoti ir įbraižyti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų vaisių, uogų ir daržovių auginimo laukus.“

10. Pakeičiu 14.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

14.5. pavėluotai pateiktos paraiškos priimamos iki Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyto pavėluotai pateiktų paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus paraiškų priėmimo termino pabaigos (išskyrus paraiškas sertifikuoti ekologinę gamybą ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintus vaisius, uogas ir daržoves), už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinę paramos sumą mažinant 1 proc. Pasibaigus Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatytam paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus paraiškų priėmimo (nepavėluotai) terminui, pareiškėjų paramos paraiškos sertifikuoti ekologinę gamybą ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintus vaisius, uogas ir daržoves nepriimamos. Pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui, paraiška priimama tik tais atvejais, kai vėlavimas nepriklauso nuo pareiškėjo valios (pvz., pareiškėjo mirtis, ilgalaikis profesinis nepajėgumas, stichinė nelaimė, padariusi stiprų poveikį valdai). Tokiais atvejais pareiškėjas ar jo įpėdinis per 15 darbo dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba galėjo sužinoti apie nuo pareiškėjo valios nepriklausančias aplinkybes, seniūnijos ar konsultavimo biuro darbuotojui kartu su paraiška pateikia prašymą priimti pavėluotą paraišką ir vėlavimo priežasties pagrindimo dokumentus. Į PPIS įvedami paraiškos duomenys, paraiška patvirtinama. Vėlavimo priežastį nurodantys dokumentai PPIS neregistruojami, o jų originalai kartu su pasirašytu registracijos dokumentu siunčiami paštu Agentūrai, kuri priima sprendimą dėl tokios paraiškos priėmimo. ŽŪIKVC, gavęs Agentūros sprendimą, kad tokia paraiška gali būti priimta, elektroninius paraiškos duomenis perduoda Agentūrai. Paraiškos, pateiktos pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui, priimamos iki einamųjų metų gruodžio 1 d. Vėliau paraiškos nepriimamos.“

11. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Melioracijos griovio plotas yra matuojamas nuo melioracijos griovio kranto linijos su vandens paviršiumi iki melioracijos griovio šlaito viršutinės briaunos, o 1 m pločio daugiamečių žolių apsauginė juosta, kurią galima arti tik persėjus juostą žole (Melioracijos statinių techninės priežiūros taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 3D-218 „Dėl melioracijos techninio reglamento MTR 1.12.01:2008 „Melioracijos statinių techninės priežiūros taisyklės“ patvirtinimo“), nėra įskaičiuojama į prašomos paramos plotą.“

12. Pakeičiu 24.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

24.1.2. kompensacinė išmoka pareiškėjui išmokama vėliausiai iki kitų metų balandžio 30 d., nenustačius neatitikčių arba jeigu patikra vietoje nebuvo inicijuota.“

13. Pakeičiu 24.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

24.2.2. kompensacinė išmoka mokama dviem etapais: 50 proc. pareiškėjui apskaičiuotos paramos sumos sumokama įvertinus paraišką (nenustačius neatitikčių išmokama vėliausiai iki kitų metų balandžio 30 d.), o likusi 50 proc. suma pagal kiekvieną pasėlių grupę atskirai sumokama po to, kai pareiškėjas pateikia Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo 18 lentelę „Ekologiškų produktų realizavimo apskaita“ (nenustačius neatitikčių arba jeigu nebuvo inicijuota patikra vietoje išmoka išmokama vėliausiai iki kitų metų birželio 30 d.). 50 proc. likusios pareiškėjui apskaičiuotos paramos sumos išmokama tik tuomet, kai sertifikavimo įstaigos išduotame patvirtinamajame dokumente nurodyta informacija apie produkcijos sertifikavimą sutampa su pateikta Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo 18 lentelės „Ekologiškų produktų realizavimo apskaita“ informacija, išskyrus atvejus, kai laukai sertifikuojami kaip pirmųjų metų perėjimo prie ekologinės gamybos statuso laukai (tokiu atveju turi sutapti 18 lentelės ir nutarimo išrašo duomenys). Dėl aplinkybių, nurodytų Komisijos reglamento (EB) Nr. 1974/2006 47 straipsnio 1 dalyje force majeure, pareiškėjas kartu su 18 lentele arba vietoj 18 lentelės per 10 darbo dienų nuo force majeure paskutinės veikimo dienos pateikia Agentūrai prašymą ir dokumentą, kuriuo įrodoma, jog produkcijos negali realizuoti dėl force majeure, tuomet pareiškėjui mokama 100 proc. paramos suma. Išmokos mokamos tiek ekologinės gamybos, tiek pereinamojo į ekologinę gamybą laikotarpio ūkiams. Naujai įveistų sodų ir uogynų augintojams pirmaisiais ir antraisiais programos įgyvendinimo metais, neatsižvelgiant į produkcijos realizavimo apimtį, mokama 100 proc. paramos suma.“

14. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Ekologinio žemės ūkio taisyklių bei specifikacijoje išdėstytų reikalavimų laikymąsi kontroliuoja ir sertifikavimą atlieka sertifikavimo įstaiga.“

15. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

29. Skundus, pranešimus ar kitą informaciją, susijusią su galimai netiksliai ir (arba) neteisėtai pareiškėjo deklaruotu plotu, deklaruoto ploto persidengimu ir (arba) deklaruoto ploto KŽS viršijimu, Agentūra nagrinėja Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių nustatyta tvarka:

29.1. tuo atveju, jei yra gaunamas skundas, pranešimas ar kita informacija apie pareiškėjo, tęsiančio prisiimtus įsipareigojimus pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklą „Melioracijos griovių tvarkymas“, galimai netiksliai ir (arba) neteisėtai deklaruotą plotą, šis pareiškėjas be Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nurodytų dokumentų Agentūrai taip pat turi pateikti ir savivaldybės, kurios teritorijoje yra melioracijos grioviai, išduotą rašytinį sutikimą, patvirtinantį, jog pareiškėjas atliks melioracijos griovio sutvarkymo darbus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pelno nesiekiančios investicijos“ ir vykdys tęstinius įsipareigojimus 5 metus pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklą „Melioracijos griovių tvarkymas“ (toliau – savivaldybės sutikimas);

29.2. Agentūrai nustačius, jog tą patį plotą pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklą „Melioracijos griovių tvarkymas“ deklaravo keli pareiškėjai, vykdyti prisiimtus įsipareigojimus galės tas pareiškėjas, kuris yra įvykdęs įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pelno nesiekiančios investicijos“ ir turi savivaldybės sutikimą.“

16. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:

34. Įgyvendinantiems programą „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ parama mokama tik už sertifikuotus vaisių, uogų ir daržovių auginimo pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą plotus. Tinkamos sertifikuoti vaisių, uogų ir daržovių rūšys pateikiamos šių taisyklių 7 priede.“

17. Pakeičiu 37.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

37.1. parama pagal visas Priemonės programas („Ekologinis ūkininkavimas“, „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“, „Kraštovaizdžio tvarkymas“ ir „Rizikos vandens telkinių būklės gerinimas“) einamaisiais metais neskiriama:

37.1.1. kai deklaruotas remiamos pasėlių grupės plotas viršija faktinį daugiau kaip 20 proc. faktinio ploto;

37.1.2. pareiškėjui neleidus atlikti patikros vietoje visuose arba dalyje deklaruotų laukų, be to, pareiškėjui dar taikoma ir ilgalaikė sankcija, lygi deklaruoto ir nustatyto ploto skirtumui. Jei pareiškėjas patikros vietoje metu nepateikia dokumentų, susijusių su prisiimtų įsipareigojimų vykdymu, laikoma, kad jis įsipareigojimo nesilaiko (išskyrus teisės aktuose nustatytus atvejus, kai pareiškėjui, neturinčiam reikiamų dokumentų patikros vietoje metu, leidžiama per nustatytą laikotarpį pateikti juos Agentūrai);

37.1.3. kai deklaruotas plotas viršija faktinį daugiau kaip 50 proc. faktinio ploto, be to, pareiškėjui dar taikoma ir ilgalaikė sankcija, lygi deklaruoto ir nustatyto ploto skirtumui;

37.1.4. kitais teisės aktų numatytais atvejais;“.

18. Pakeičiu 37.2.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

37.2.9. jei paraiškos vertinimo metu arba patikros metu nustatoma, kad pareiškėjas, dalyvaujantis programoje „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“, prašo paramos už sertifikuotus vaisių, uogų ir daržovių auginimo pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą plotus, kuriuose buvo nesilaikoma 9.10 ir (arba) 8.20 papunkčiuose išdėstytų reikalavimų;“.

19. Pakeičiu 55 punktą ir jį išdėstau taip:

55. Už Ekologinio žemės ūkio taisyklių bei specifikacijoje išdėstytų reikalavimų laikymosi tinkamą kontrolę ir sertifikavimą atsako ekologinę žemės ūkio ir maisto produktų ir (arba) pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų vaisių, uogų ir daržovių gamybą sertifikuojančios žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos sertifikavimo įstaigos.“

20. Pakeičiu 8 priedo išnašą, pažymėtą *, ir ją išdėstau taip:

„*1 ir 2 stulpeliuose nurodomi numeriai tik tų kontrolinių žemės sklypų ir laukų, kuriuose buvo ganoma, šienaujama arba pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą auginami vaisiai, uogos ir daržovės“.

 

 

 

Žemės ūkio ministrė                                                                            Virginija Baltraitienė