rajono nespalvotas

 

ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2021 METŲ VEIKLOS ATASKAITOS

 

2022 m. balandžio 21 d. Nr. K-67

Alytus

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 19 punktu bei įgyvendindama Alytaus rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2007 m. gruodžio 14 d. sprendimu Nr. K-228 „Dėl Alytaus rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“, 214 punktą, Alytaus rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

Patvirtinti Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 metų veiklos ataskaitą (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                      Algirdas Vrubliauskas

 

 

PATVIRTINTA

Alytaus rajono savivaldybės tarybos
2022 m. balandžio 21 d. sprendimu Nr. K-67       

 

 

 

ALYTAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2021 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

 

01 programa. Jaunimo politikos įgyvendinimas.

 

01.01 tikslas. Kurti palankią aplinką (sąlygas) jauno žmogaus vertingam gyvenimui ir saviraiškai Alytaus rajone.

 

01.01.01 uždavinys. Didinti laisvalaikio užimtumo ir neformaliojo ugdymo paslaugų prieinamumą jaunimui.

 

01.02.01.01 priemonė. Jaunimo politika.

 

Jaunimo politikos įgyvendinimo programa skirta sudaryti sąlygas formuotis intelektualiai, išsilavinusiai, kūrybiškai ir pilietiškai aktyviai, sveikai ir saugiai gyvenančiai jauno žmogaus asmenybei, padedama jaunimui integruotis į politinį, ekonominį ir kultūrinį gyvenimą, rūpinamasi jaunimo problemų sprendimu. Programa siekiama plėtoti jaunimo socializacijos, kūrybinės saviraiškos bei pilietines iniciatyvas, skatinti jaunimo įsitraukimą į visuomeninę veiklą, įgalinti rajono jaunimą atstovauti savivaldybės jaunų žmonių interesus, stiprinti jaunimo NVO potencialą, gerinti jų veiklos kokybę. Įgyvendinant programą, jaunimo reikalų koordinatorius Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai parengė 4 ketvirtines jaunimo teisių apsaugos funkcijai savivaldybėje įgyvendinti skirtų lėšų panaudojimo ataskaitas, 2021 m. pasiektų rezultatų, vertinimo kriterijų ir jų įgyvendinimo ketvirtines ataskaitas.

 

Sudaromos sąlygos jaunimui įsitvirtinti ir ekonomiškai stabiliai gyventi rajono savivaldybėje, pagerinant jaunimo įsidarbinimą, skatinant profesinio ir aukštojo mokslo įstaigų, privataus verslo bei savivaldybės bendradarbiavimą, sprendžiant socialinę atskirtį patiriančių, nekvalifikuotų, išsilavinimo, specialybės, profesijos neturinčių, probleminių jaunų žmonių motyvacijos dirbti problemas, plėtojant jaunimo verslumo skatinimo priemones bei sudarant palankias sąlygas jaunimo verslo pradžiai. Skatinant rajono gyventojų verslumą bei įmonių konkurencingumą remiamas smulkus ir vidutinis verslas bei skatinama jo plėtra, finansiškai remiami fiziniai ir juridiniai asmenys, gerinamos verslo sąlygos Alytaus rajone. Savivaldybėje įgyvendinama Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programa. 2021 m. kreipėsi tik vienas jaunas žmogus (t. y. iki 29 m.) – įmonės vadovas, įmonei skirta 150 Eur internetinės svetainės kūrimo išlaidoms kompensuoti.

 

Per 2021 m. Jaunimo reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktos 2 ataskaitos apie nedirbančius, nesimokančius ir mokymuose nedalyvaujančius jaunus asmenis rajone.

 

Jaunimo nedarbui mažinti savivaldybėje kartu su Užimtumo tarnyba buvo įgyvendinamas pirminės intervencijos projektas „Jaunimo socialinių kompetencijų didinimas“, kurio tikslas – sumažinti nedirbančio, nesimokančio ir mokymuose nedalyvaujančio 16–29 metų amžiaus jaunimo skaičių, įgyvendinant ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones. Šis projektas tęsia Užimtumo tarnybos įgyvendinto pirminės intervencijos projekto „Atrask save“ veiklas. 2021 m. į projekto veiklas buvo įtraukti 397 Alytaus apskrities vidutinių ir ribotų įsidarbinimo galimybių nedirbantys, nesimokantys ir mokymuose nedalyvaujantys jaunuoliai, iš jų 60 iš Alytaus rajono, kurie visi sėkmingai užbaigė projekto veiklas, t. y. įsidarbino arba pasinaudojo UŽT priemone, dažniausiu atveju profesinio mokymo priemone – 26 dalyviai.

 

Taip pat buvo įgyvendinamas antrinės intervencijos projektas „Jaunimo užimtumo skatinimas“, kurio veiklose dalyvavo 1882 Užimtumo tarnyboje registruoti nedirbantys, nesimokantys ir mokymuose nedalyvaujantys jauni asmenys nuo 16 iki 29 m. amžiaus, dalyvavusių Jaunimo garantijų iniciatyvos pirminės intervencijos projektuose („Atrask save“, „Jaunimo socialinių kompetencijų didinimas“, „Judam“), iš kurių 77 buvo Alytaus rajono jauni neaktyvūs asmenys. Šio projekto metu jaunuoliams buvo siūloma dalyvauti aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse: profesinio mokymo, pameistrystės, stažuotės, kompetencijų pripažinimo neformaliuoju būdu, darbo įgūdžių įgijimo rėmimo, įdarbinimo subsidijuojant priemonėse.

 

Jaunimo atstovai buvo įtraukiami į administracijos sudaromų komisijų, darbo grupių, tarybų darbą. Alytaus rajone veikė 16 jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų, sporto klubų. Visose švietimo įstaigose veikė mokinių savivaldos, dviejų metų kadencijai išrinkta Alytaus rajono mokinių taryba, kurią sudaro po du asmenis iš kiekvienos gimnazijos Mokinių tarybos. Šie mokiniai ir jaunimas aktyviai organizavo valstybines ir kalendorines šventes, įvairias pilietines akcijas, sprendė aktualius vietos jaunimui klausimus, apie jaunimo dalyvavimą ir jų įtraukimą į vietos bendruomenių bei savivaldybės veiklas, kas jiems suteikė galimybę dalyvauti visuomeninėje veikloje, integruotis į vietos bendruomenių gyvenimą ir susikurti įvairiapusę jaunimo saviraišką užtikrinančias sąlygas.

 

Skatinamas saugios emocinės aplinkos švietimo įstaigose kūrimas, patvirtinti smurto ir patyčių prevencijos ir intervencijos vykdymo tvarkos aprašai, pagal juos vykdomos veiklos jaunimui: saugios emocinės aplinkos veiklos: Olweus, „Antras žingsnis“, „Gyvenimo įgūdžių ugdymo“, „Social Breeze“ programos, organizuojamos veiksmo savaitės „Be patyčių“. Mokyklose įgyvendinama „Geros savijautos programa“

 

Jaunimas aktyviai dalyvavo jaunųjų šaulių, maltiečių bei jaunųjų policijos rėmėjų veiklose, prisidėjo savanoriaudami organizuojant kultūros ir sporto renginius, valstybines ir kalendorines šventes, įvairias pilietines ir socialines akcijas, tokias kaip „Maisto banko“, „Maltiečių sriuba“.

 

Alytaus rajone veiklą vykdo Lietuvos šaulių sąjungos Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-oji rinktinė, Maltos ordino Alytaus rajono jaunieji maltiečiai (Simno ir Pivašiūnų skyriai), Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos Alytaus skyriaus nacionalinių organizacijų padaliniai, suteikiant galimybę jauniems žmonėms dalyvauti pilietinėje veikloje. 

 

Skatinamas jaunimo praktinių įgūdžių ugdymas švietimo įstaigose, įgyvendinamos praktinių įgūdžių programos ir projektai, skirti lavinti jauno žmogaus profesines ir socialines kompetencijas, suteikti žinių ir gebėjimų, padedančių įsitraukti į darbo rinką. Profesinis orientavimas integruotas į klasių auklėtojų veiklą, vykdomos Karjeros dienos (susitikimai su įvairių profesijų atstovais), ekskursijos į darbovietes, įmones, įstaigas, taip pat vykstama į „Studfestą“, kviečiami lektoriai iš aukštųjų mokyklų. Kasmet vyksta renginys „Įšok į tėvų klumpes“, atliekami tyrimai „Psichologinis konsultavimas ir pagalba pasirenkant mokymosi kryptį“, „Profesinis konsultavimas, pagalba pasirenkant studijas“, „Karjeros planavimas“, „Pagalba pasirenkant profesinę karjerą“. Buvo vykdomas jaunimo finansinio švietimo, pilietiškumo ir socialinės atsakomybės ugdymo projektas „Nepamiršk parašiuto“, ekologinio jaunimo švietimo  projektas „Eko karta“, nacionalinis projektas EkoMokykla.lt, „Lietuvos Junior Achievement“, STEAM programos.

 

Alytaus rajone veikia Butrimonių gimnazijos atvira jaunimo erdvė, kurioje per metus apsilankė ir veiklose dalyvavo per 100 vaikų ir jaunimo. Jaunuoliai įtraukti į įvairias veiklas, laisvalaikį jie leidžia tobulėdami, gilindami žinias įvairiose srityse.

 

2020-12-28 patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės tarybos sprendimas Nr. K-268 „Dėl  Alytaus rajono savivaldybės 2021–2028 metų strateginio plėtros plano patvirtinimo“, kuriame išskirti prioritetai, tikslai, uždaviniai ir priemonės. Strateginio plėtros plano I prioriteto „Tvari, darni, inovatyvi ekonomikos plėtra ir išvystyta infrastruktūra“ 1.1. tikslo „Plėtoti tvarų žemės ir miškų ūkį, vystyti konkurencingą tvarų verslą“ uždavinys 1.1.4. uždavinio „Skatinti gyventojų ir bendruomenių verslumą, kaimo vietovių gyvybingumą“ 1.1.4.3. priemonė „Skatinti jaunimo verslumą, jaunųjų ūkininkų kūrimąsi ir investicijas“; II prioriteto „Sumanios, veiklios, susitelkusios bendruomenės, pažangi, socialiai atsakinga savivalda“ 2.1 tikslo „Įgalinti bendruomenes, skatinti gyventojų aktyvumą, puoselėti kultūros paveldą ir gerąsias krašto tradicijas“2.1.2 uždavinio „Skatinti gyventojų bendruomeniškumą ir aktyvumą, mažinti skaitmeninę atskirtį“ 2.1.2.3. priemonė „Ugdyti vaikų ir jaunimo kūrybiškumą, verslumą, finansinį ir skaitmeninį raštingumą, skatinti bendruomenines ir pilietines vertybes“, 2.1.2.4. priemonė „Skatinti savanorystę, jaunimo laisvalaikio užimtumą ir iniciatyvas, tobulinti ir plėtoti jaunimui skirtas paslaugas“ 2.1.2.9. priemonė „Koordinuoti ir įgalinti bendruomenines organizacijas, NVO ir jaunimo NVO, skatinti neformalių jaunimo grupių, su jaunimu dirbančių organizacijų bendradarbiavimą, veiklos projektus, iniciatyvas ir inovacijas“.

 

Per 2021 m. įvairiose žiniasklaidos priemonėse buvo nuolat viešinama jaunimui aktuali informacija, informaciniai pranešimai apie jaunimo organizacijų bei su jaunimu dirbančių organizacijų vykdomą veiklą, organizuojamus renginius, vykdomus projektus. Savivaldybės interneto svetainėje www.arsa.lt ir socialiniame tinkle Facebook, savivaldybės paskyroje, Alytaus rajono mokinių tarybos paskyroje buvo pateikiama ir nuolat atnaujinama informacija apie jaunimo organizacijas, finansavimo galimybes, konkursus, kultūros, sveikatos, sporto renginius, mokymus ir t. t.

 

01.02 tikslas. Vietos jaunimo organizacijų bendradarbiavimas, jaunimo iniciatyvų skatinimas.

 

01.02.01 uždavinys. Skatinti jaunimo dalyvavimą vietinės bendruomenės gyvenime ir gerinti vietinio jaunimo veiklos kokybę.

 

01.02.01.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės jaunimo veiklos skatinimo projektų finansavimas.

 

Vienas iš programos tikslų – sudaryti sąlygas jauniems žmonėms dalyvauti savanoriškoje veikloje ir įgyti asmeninių, socialinių, profesinių kompetencijų ir darbo patirties, taip padedant jiems pasirinkti profesiją, reintegruotis į formaliojo švietimo sistemą ir (arba) pasirengti įsilieti į darbo rinką. 

 

Jaunimui sudarytos sąlygos  dalyvauti vietinės bendruomenės gyvenime per įvairias veiklas,  mokymuose, seminaruose, konferencijose taip stiprinant jaunimo ir su jaunimu dirbančias organizacijas. 

 

Siekiant įgyvendinti šį uždavinį buvo skelbiamas projektų atrankos konkursas, skatinantis jaunų žmonių aktyvų dalyvavimą vietinės bendruomenės gyvenime, remiant iniciatyvas, gerinančias jaunimo veiklos kokybę ir padedančias jaunimui integruotis į politinį, ekonominį ir kultūrinį gyvenimą, stiprinantys jaunimo ir su jaunimu dirbančias organizacijas, sprendžiant jaunimo problemas. 2021 m. tam buvo skirta 3 tūkst., 4 paraiškų finansavimui panaudota 0,9 tūkst. Eur lėšų suma. Buvo remiami projektai: Santaikos jaunimo iniciatyvinės grupės ir Santaikos kaimo bendruomenės – „Jaunimo vasara Santaikoje 2021“, neformalios Mikalavo jaunimo grupės „Mes jauni“ jaunimo iniciatyvos ir laisvalaikio užimtumo idėjų generavimui „Pasitikime rudenį keliaudami“, Luksnėnų kaimo bendruomenės „Drūtas dzūkas“, „Moliūgų fiesta 7“, Praniūnų kaimo bendruomenės „Gyvenkime kitaip“; organizuotos sportinės varžybos, konkursai, žygiai, skatinama savanorystė.

 

01.02.01.02 priemonė. Alytaus rajono jaunimo savanoriškos veiklos įgyvendinimas.

 

Jaunimo savanoriška veikla padeda jauniems žmonėms įgyti asmeninių, socialinių, profesinių kompetencijų, patirties, pasirinkti profesiją ir taip lengviau pasirengti įsilieti į darbo rinką. Jaunų žmonių įtraukimas į savanorišką veiklą sudaro sąlygas ne tik skatinti jų pilietiškumą bei didinti visuomeninį aktyvumą, bet ir įgyti darbinių įgūdžių.

 

Rajone yra 1 akredituota jaunimo savanorius priimanti organizacija – Alytaus rajono vietos veiklos grupė. Savanoriška veikla atliekama dalyvaujant projekte „JUDAM“. 2021 m. jaunuoliai taip pat vykdė trumpalaikę savanorystę Alytaus rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, kultūros centre ir jų filialuose.

 

Siekiama užtikrinti formalaus ir neformalaus ugdymo įstaigų paslaugų kokybę, prieinamumą, paslaugų įvairovę, pritaikant rajono infrastruktūrą jaunimo, jaunų šeimų poreikiams, didinant švietimo, kultūros, socialinių ir kitų įstaigų galimybes teikti kokybiškas, jaunimo poreikius atitinkančias, paslaugas, remiant jaunimo ir su jaunimu dirbančias Nevyriausybines organizacijas (NVO), skatinant vietos bendruomenių ir savivaldybės bendradarbiavimą kuriant jaunimo užimtumo formas, plėtojant darbą su socialiai atskirtu, pažeidžiamu, problemas patiriančiu jaunimu.

 

Įgyvendinant šias priemones, skatinamas jaunimo aktyvumas ir pilietinis ugdymasis bei neformalių jaunimo grupių kūrimasis, stiprinamos ir remiamos jaunimo, su jaunimu dirbančios jaunimo nevyriausybinės organizacijos, teikiant joms institucinį bei projektinį finansavimą, informacines-metodines paslaugas. Jaunimo ir su jaunimo dirbančioms organizacijoms bei neformalioms jaunimo interesų grupėms bus teikiamos informacinės-metodinės paslaugos įgyvendinant projektus, bus stiprinamas Alytaus rajono organizacijų žmogiškasis potencialas ir kuriama tinkama organizacijoms infrastruktūra.

 

02 programa. Savivaldybės veiklos, pagrindinių funkcijų vykdymo, strategijos formavimo ir jos įgyvendinimo.

 

02.01 tikslas. Efektyviai organizuoti savivaldybės darbą, tinkamai įgyvendinant jos funkcijas ir skatinant rajono bendruomeniškumą.

 

02.01.01 uždavinys. Sudaryti sąlygas savivaldybės funkcijoms įgyvendinti ir valstybines (perduotos savivaldybei) funkcijas vykdyti.

 

02.01.01.01 priemonė. Savivaldos institucijų veiklos programos įgyvendinimas.

 

Savivaldybės mero, jo pavaduotojų, patarėjų ir tarybos narių darbo užmokesčiui apmokėti buvo išleista 115,8 tūkst., socialinio draudimo įmokoms 1,7 tūkst. Eur. Savivaldos institucijos veiklos aptarnavimui buvo išleista: ryšių paslaugoms 1,2 tūkst. Eur, transporto išlaikymui 12,8 tūkst. Eur., komandiruočių išlaidoms ir kvalifikacijos kėlimui 1,8 tūkst. Eur, patalpų komunalinėms paslaugoms 3,2 tūkst. Eur. Tarybos posėdžių transliacijos ir sprendimų prieinamumo visuomenei užtikrnti naudojamos informacinės technologijos, kurių išlaikymui skirta buvo 4,4 tūkst. Eur. Kitoms išlaidoms ir paslaugoms išleista 182,5 tūkst. Eur. Iš jų su tarybos narių veikla susijoms išlaidoms apmokėti (kanceliarijos, pašto, telefono, internet paslaugų bei transport išlaidoms) išleista 175,9 tūkst. Eur. Kitos išlaidos, susijusios su tarybos posėdžių organizavimu: tarybos posėdžių sušaukimo ir darbotvarkės paskelbimo spaudoje, reportažų gamybos ir transliacijos, posėdžių balsavimos sistemos registracijos kortelėms ir kt. Mero rezervo fondui išlaista 10,2 tūkst. Eur. Tai išlaidos susijusios su dalyvavimu kultūros, sporto ir kituose visuomeniniuose renginiuose (išlaidos gėlėms, sveikinimo raštams, atvirukams, dovanėlėms jubiliejų, švenčių proga, ikimokyklinių, mokymo, sveikatos apsaugos, vaikų, senelių, invalidų globos įstaigų auklėtiniams ir globotiniams„ socialiai remtinoms šeimoms, taip pat išlaidos suvenyrams, dovanoms, gėlėms, pagal varžybų ir konkursų sąlygas numatytiems prizams). 2,5 tūkst. Eur buvo išleista planšetinio kompiuterio ir mobiliojo telefono įsigijimui. Iš viso savivaldos institucijos išlaikymui panaudota 337,1 tūkst. Eur.

 

02.01.01.02 priemonė. Savivaldybės administracijos veiklos programos organizavimas.

 

Alytaus rajono savivaldybės tarybos ir administracijos direktoriaus priimtų teisės aktų peržiūra ir priimamas sprendimas dėl esamo teisinio reguliavimo sumažinimo, pagerinimo ar panaikinimo dėl administracinės naštos mažinimo, parengiant atitinkamus teisės aktų projektus, numatant proceso supaprastinimą; institucijų, savivaldybės administracijos padalinių keitimąsi turima informacija ir duomenimis, atsisakant perteklinio dokumentų pateikimo

 

Savivaldybės administraciją sudaro struktūriniai ir struktūriniai teritoriniai padaliniai – seniūnijos. 2021 m. Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriui pavaldūs buvo 11 skyrių: Komunalinio ūkio ir architektūros skyrius, Buhalterinės apskaitos skyrius, Centralizuotas vidaus audito skyrius, Civilinės metrikacijos skyrius, Teisės ir vidaus administravimo skyrius, Turto valdymo skyrius, Finansų ir investicijų skyrius, Komunikacijos skyrius, Socialinės paramos skyrius, Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, Žemės ūkio skyrius, savivaldybės gydytojas (vyriausiasis specialistas), vyriausiasis specialistas (jaunimo reikalų koordinatorius).

 

Taip pat Alytaus rajono savivaldybės administracijos struktūroje yra 11 seniūnijų: Alytaus, Alovės, Butrimonių, Daugų, Krokialaukio, Miroslavo, Nemunaičio, Pivašiūnų, Punios, Raitininkų, Simno.

 

2021 m. gruodžio 31 d. savivaldybės administracijoje dirbo 46 valstybės tarnautojai, 108 darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis.

 

Tarybos patvirtintas didžiausias leistinas valstybės tarnautojų pareigybių ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičius Alytaus rajono savivaldybės administracijoje – 189.

 

Savivaldybės ir savivaldybės administracijos dokumentai

 

2021 m. paruošta ir užregistruota 1501 administracijos direktoriaus įsakymas veiklos klausimais, 415 – atostogų ir komandiruočių klausimais, 279 – personalo klausimais, 108 – dėl priemokos mokėjimo.

 

2021 m. gauti 7589 raštai, iš jų – 5433 iš įstaigų, 2156 - iš gyventojų.

 

Užregistruoti 5348 siunčiamieji raštai asmenims, įstaigoms ir organizacijoms. 86 administracijos direktoriaus įsakymai ir 86 savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai paskelbti Teisės aktų registre.

 

Personalo klausimai

 

Atlikus 2021 m. kasmetinį valstybės tarnautojų veiklos vertinimą, labai gerai įvertinti 27 valstybės tarnautojai. Atlikus 2021 m. kasmetinį darbuotojų veiklos vertinimą, labai gerai įvertinti 28 darbuotojai.

 

Buvo paskelbti 7 konkursai į valstybės tarnautojų pareigas: į Žemės ūkio skyriaus vedėjo, Alovės seniūnijos seniūno, Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus vedėjo bei šio skyriaus vyriausiojo architekto bei savivaldybės vyriausiojo inžinieriaus, Finansų ir investicijų skyriaus vedėjo, Daugų seniūnijos vyriausiojo specialisto pareigas (konkurso procedūros užbaigtos 2022 m.). Du konkursai neįvyko, t. y. Finansų ir investicijų skyriaus vedėjo ir Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus savivaldybės vyriausiojo inžinieriaus. Po laimėtų konkursų valstybės tarnautojų pareigas pradėjo eiti Žemės ūkio skyriaus vedėja Irma Stenionienė, Alovės seniūnijos seniūnas Jonas Baliukonis, Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus vedėjas Algirdas Latvys, Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus vyriausioji architektė Vilma Videikaitė.

 

Buvo paskelbti 2 konkursai į darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigas –  Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus 2 vyriausiųjų specialistų pareigas. Darbo sutartis sudaryta su vienu konkursą laimėjusiu asmeniu. Kitame konkurse dalyvavo vienas pretendentas, tačiau konkurso nelaimėjo, nes nesurinko reikiamo balų skaičiaus.

 

Prieš administracijos direktoriui skiriant į pareigas valstybės tarnautojus, kurie eina padalinių vadovų pareigas, teisės aktų nustatyta tvarka visais atvejais buvo kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl informacijos apie skiriamus asmenis pateikimo.

 

Viena valstybės tarnautoja tarnybinio kaitumo būdu buvo perkelta iš Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Alytaus skyriaus į Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas.

 

Sudarytos 44 darbo sutartys su priimamais asmenimis dirbti pagal Užimtumo didinimo programą seniūnijose.

 

Siekiant valdyti COVID-19 ligą (koronaviruso infekcija) administracijos direktorė išleido

 

Įsakymą, pagal kurį Alytaus rajono savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai turėjo periodiškai tikrintis, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas. Nustatytos valstybės tarnautojų ir darbuotojų kategorijos, kuriems periodiniai tikrinimai neatliekami, nustatyta periodinių sveikatos tikrinimų tvarka ir periodiškumas ir suteikti pavedimai atsakingiems valstybės tarnautojams ir darbuotojams įgyvendinti įsakymo nuostatas ir užtikrinti įsakymo įgyvendinimo kontrolę.

 

Viešųjų pirkimų organizavimas

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2016-12-22 įsakymu Nr. D1-1027 (2021-11-30 panaikinta) ir 2021-11-30 įsakymu Nr. D1-1365 (nauja) sudaryta viešųjų pirkimų (išskyrus mažos vertės pirkimus) komisija 2021 m. vykdė Centrinės viešųjų informacinės sistemos priemonėmis 20 supaprastintų atvirų pirkimų ir 6 tarptautinius pirkimus, kurių bendra vertė – 9173,89 tūkst. Eur su PVM. Tame tarpe 6 pirkimai atlikti pagal kitų įstaigų įgaliojimus – Alytaus rajono savivaldybės įstaigų automobilių remonto ir priežiūros paslaugos, kartu su paslaugoms atlikti reikiamomis automobilių detalėmis, 4 šilumos siurblių oras-vanduo įrengimo darbai, Atsinaujinančių energijos šaltinių įdiegimo darbai, Butrimonių etnografijos muziejaus vidaus ekspozicijos įrangos su įrengimu ir akmens anglių pirkimai.

 

Mažos vertės viešieji pirkimai

 

2021 m. atlikti 652 mažos vertės pirkimai, kurių bendra vertė – 6355, 76 tūkst. Eur, t. y. atlikti:

 

1.   206 mažos vertės pirkimai, kurių vertė 6080,36 tūkst. Eur (tarp jų, perkant prekes, atlikta 22 mažos vertės pirkimai – 339,5 tūkst. Eur; perkant paslaugas, atlikta 90 pirkimų – 764,78 tūkst. Eur; perkant darbus,  atlikta 95 pirkimai – 4976,08 tūkst. Eur), išskyrus pirkimus, atliktus, vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo 86 str. 9 d. (žodžiu ir per centrinę perkančiąją organizaciją (CPO) atliktus pirkimus);

 

2.   397 mažos vertės pirkimai – 231,56 tūkst. Eur, t. y. tie pirkimai, kurių sutarčių nereikalaujama paskelbti pagal viešųjų pirkimų įstatymo 86 str. 9 d. (pirkimai atlikti žodžiu, išskyrus per centrinę perkančiąją organizaciją (CPO) atliktus pirkimus);

 

3.   48 pirkimai atlikti Centrinės perkančiosios organizacijos katalogo pagalba (CPO) – 43,84 tūkst. Eur su PVM.

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė  išleido įsakymą „Dėl Alytaus rajono

 

savivaldybės administracijos pirkimų organizavimo tvarkos patvirtinimo“. Atliekamų pirkimų organizavimo tvarkos aprašo tikslas – sukurti vykdomų viešųjų pirkimų organizavimo sistemą, užtikrinančią vykdomų pirkimų teisėtumą, lygiateisiškumo, nediskriminavimo, abipusio pripažinimo, proporcingumo, konkurencijos ir skaidrumo principų laikymąsi, strateginių ir kitų perkančiosios organizacijos veiklos planų įgyvendinimą, sutartinių įsipareigojimų tretiesiems asmenims laikymąsi.

 

Asmens duomenų teisinė apsauga

 

2021 m. Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė savo įsakymais patvirtino:

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos asmens duomenų tvarkymo politiką, kuri reglamentuoja informaciją apie Alytaus rajono savivaldybės administracijos asmens duomenų valdytoją, asmens duomenų tvarkymo principus, nustato įstaigoje tvarkomus asmens duomenis, duomenų subjekto teises, nuostatas, susijusias su duomenų apsaugos pareigūnu, nustato asmens duomenų tvarkymo politikos taikymo nuostatas;

 

Vaizdo duomenų tvarkymo Alytaus rajono savivaldybės administracijoje taisyklių pakeitimą, kuris naujai reglamentuoja taisyklių priedus  „Vaizdo stebėjimo kamerų, esančių Alytaus rajono savivaldybėje sąrašas“ ir „Asmenų, įgaliotų tvarkyti  vaizdo stebėjimo kamerų  duomenis, Alytaus  rajono savivaldybės  administracijoje, sąrašą“;

 

Vaizdo stebėjimo ir vaizdo duomenų tvarkymo atliekų surinkimo vietose Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje taisyklių pakeitimą, kuris naujai reglamentuoja taisyklių priedą Nr. 1 – „Teritorijų,  kuriose  vykdomas  vaizdo stebėjimas,  sąrašą.“ 

 

Patvirtintas Lobistinės veiklos priežiūros Alytaus rajono savivaldybės administracijoje tvarkos aprašas

 

Patvirtintas Lobistinės veiklos priežiūros Alytaus rajono savivaldybės administracijoje tvarkos aprašas, nustatantis Alytaus rajono savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, atžvilgiu vykdytos lobistinės veiklos deklaravimo bei priežiūros Alytaus rajono savivaldybės administracijoje tvarką.

 

Korupcijos prevencija

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas, atsakingas už korupcijos prevenciją, dalyvavo įvairiuose mokymuose korupcijos srityje. Specialiųjų tyrimų tarnyba organizavo mokymus interesų konfliktų, pranešėjų apsaugos, dovanų politikos srityse. Valstybės tarnybos departamentas teikė rekomendacijas ir organizavo mokymus lobistinės veiklos klausimais.

 

Alytaus rajono savivaldybėje buvo atliekamas Antikorupcinis teisės aktų projektų vertinimas. Teisės akto rengėjas, Vyriausybės nustatyta tvarka, atlieka teisės akto vertinimą, jeigu teisės aktu numatoma reguliuoti visuomeninius santykius, susijusius su Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje numatytomis sritimis.

 

Seniūnijose buvo pildomas Korupcijos prevencijos klausimynas, patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorės 2017 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. D1-1162 „Dėl korupcijos prevencijos klausimyno tvirtinimo“. Buvo peržiūrėti Alytaus rajono savivaldybės administracijos Punios seniūnijos klausimynai. 2021 m. buvo užpildyti 37 klausimynai, kuriuos peržiūrėjus, korupcijos apraiškų nenustatyta.

 

Atstovavimas Alytaus rajono savivaldybei ir Alytaus rajono savivaldybės administracijai teismuose

 

Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmai išnagrinėjo bylą pagal pareiškėjos

 

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyriaus prašymą atsakovei Alytaus

 

rajono savivaldybės administracijai dėl 8,48 tūkst. Eur žalos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui atlyginimo. Pareiškėjos prašymas nebuvo tenkintas, tačiau pareiškėja teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Byla dar nagrinėjama.

 

Alytaus apylinkės teisme buvo nagrinėta byla dėl ieškinio atsakovei Alytaus rajono savivaldybės administracijai pateikimo, prašant priteisti  būsto pagerinimo išlaidas. Prašoma suma 2,48 tūkst. Eur. Alytaus apylinkės teismo 2021 m. rugsėjo 27 d. sprendimu ieškinys atmestas. Apeliaciniu skundu ieškovė prašė Alytaus apylinkės teismo 2021 m. rugsėjo 27 d. sprendimą panaikinti ir priimti naują sprendimą – ieškinį tenkinti. Klaipėdos apygardos teismas 2022 m. vasario 17 d. sprendimą paliko nepakeistu.

 

Norminių teisės aktų, reglamentuojančių vidaus kontrolę, įgyvendinimas

 

Vykdydama valstybės institucijų teisės aktus dėl Vidaus kontrolės įgyvendinimo viešajame juridiniame asmenyje tvarkos, Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė patvirtino Alytaus rajono savivaldybės administracijos vidaus kontrolės politikos aprašo pakeitimus ir patvirtino Biudžetinės įstaigos Alytaus rajono savivaldybės administracijos centralizuoto viešojo sektoriaus subjektų buhalterinės apskaitos organizavimo tvarkos aprašą.

 

 

 

Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių nekilnojamųjų daiktų pardavimas: parengta 6 naujų parduodamų objektų dokumentacija, 4 objektai buvo parduoti (2 kambarių butas, esantis Vytauto g. 54-2, Daugų m., Alytaus r. sav., perpumpavimo stotis, esanti Alyvų g. 1A, Miroslavo k., Alytaus r. sav., virtuvė, garažas ir sandėlis, esantys Vytauto g. 57, Simno m., Alytaus r. sav., buvusių kultūros namų dalis, esanti Vytauto g. 5, Ūdrijos k., Alytaus r. sav.).

 

Dokumentų ruošimas bešeimininkių statinių turto sutvarkymui: parengta 19 objektų dokumentai dėl kreipimosi į teismą, pripažįstant juos bešeimininkiais.

 

Parengti 46 sprendimų projektai dėl savivaldybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo bei pateikti svarstyti Alytaus rajono savivaldybės tarybai.

 

Parengta savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto valdymo naudojimo ir disponavimo juo ataskaita pagal 2020 m. gruodžio 31 d. duomenis ir pateikta Alytaus rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai bei Alytaus rajono savivaldybės tarybai.

 

Per 2021 metus išduoti 119 leidimai prekybai ir paslaugų teikimui viešosiose vietose. Apie 19 išduotų leidimų informacija pateikta į Licencijų informacinę sistemą.

 

2021 m. buvo parengti 142 įsakymų projektai ir 50 tarybos sprendimų projektų Turto valdymo skyriaus veiklos klausimais.

 

Materialinio-techninio savivaldybės aptarnavimo organizavimas: 2021 m. užpildyti 39 reprezentacinių išlaidų nurašymo aktai ir 11 atsargų nurašymo aktų.

 

Gaisrinės saugos, elektros, vandens, šilumos administravimas: parengta ir pateikta 12 ataskaitų apie sunaudotą elektros šilumos energiją, vandenį 2021 m..

 

Autotransporto priemonių eksploatavimas, priežiūra ir remontas: Alytaus rajono savivaldybės administracija ir politikai naudojosi 31 lengvuoju automobiliu. 2021 metams transporto išlaidoms panaudota 55,8 tūkst. Eur. Įvykdytos 4 automobilių pirkimo procedūros. Nupirktas 1 mini traktoriukas su priedais (stumdymo peilis, rotorinė šluota, smėlio barstytuvas), kurio vertė 10,3 tūkst. Eur. 2021 m. atlikta 6 autotransporto priemonių techninė priežiūra. skaičius Prižiūrimų garažų skaičius – 16.

 

Atsižvelgiant į LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo priimtus sprendimus, savivaldybių administracijų direktoriams buvo pavesta užtikrinti asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), kurie išrašomi iš stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, tęsti COVID - 19 ligos (koronaviruso infekcijos) gydymą ambulatoriškai, transportavimą į šių asmenų namus ar kitą gyvenamąją vietą, jeigu tokie asmenys neturi galimybės grįžti nuosavu ar artimųjų transportu. 2021 m. buvo organizuoti 239 Alytaus rajono gyventojų (2020 m. - 115) pervežimai. Šiai paslaugai panaudota per 20,6 tūkst. Eur (2020 m. – 13,2 tūkst. Eur) savivaldybės lėšų.   

 

Prasidėjus nelegalių migrantų krizei, nuo 2021 m. liepos 5 d. iki 2021 m. spalio 1 d. Alytaus rajone buvusiose Verebiejų mokyklos patalpose buvo apgyvendinta iki 200 nelegalių migrantų. Tuo laikotarpiu buvo užtikrinamas būtinų higienos prekių migrantams tiekimas, patalpų valymo ir dezinfekavimo paslaugų bei migrantų pervežimo paslaugų teikimas.

 

Administracinės naštos įvertinimas, organizuojant besikreipiančių į Alytaus rajono savivaldybės administraciją asmenų apklausą dėl įvairių administracinių paslaugų suteikimo

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinės naštos mažinimo įstatymu, siekiama sumažinti asmenų laiko sąnaudas ir finansines išlaidas, kurios patiriamos, besikreipiantiems dėl įvairių administracinių paslaugų suteikimo. Siekiama supaprastinti administracines procedūras bei gerinti asmenų aptarnavimo kokybę. Taigi, įgyvendinat administracinės naštos mažinimą, savivaldybės strateginio planavimo dokumentuose buvo numatytos 4 priemonės: 1) nustatyti, kurie ir kiek iš Alytaus rajono savivaldybės tarybos ir Administracijos direktoriaus priimtų teisės aktų, reglamentuojančių administracines paslaugas, yra keistini dėl administracinės naštos mažinimo (procesų supaprastinimo, institucijų, savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių keitimosi turima informacija ir duomenimis, atsisakant perteklinių dokumentų pateikimo ir pan.) ir parengti teisės aktų projektus dėl jų pakeitimo,  panaikinimo, pagerinant esamą teisinį reguliavimą dėl administracinės naštos mažinimo; 2) organizuoti ir atlikti apklausą bei įvertinti administracinę naštą, besikreipiantiems į Alytaus rajono savivaldybės administraciją dėl įvairių administracinių paslaugų suteikimo; 3) savivaldybės internetiniame puslapyje sukurti DUK (Dažniausiai užduodami klausimai) skiltį ir atlikti analizę, siekiant išsiaiškinti administracinių paslaugų kokybės gerinimo bei administracinės naštos mažinimo galimybes; 4) pakeisti Biudžeto lėšų naudojimo sutarčių ataskaitų teikimo reikalavimus, siekiant sudaryti sąlygas biudžeto lėšų naudotojams pateikti ketvirtines, metines ataskaitas paprastesniu būdu – šalia ataskaitų pateikimo su originaliais parašais taikyti ir alternatyvų būdą - nustatyti, kad ketvirtinės, metinės ataskaitos gali būti teikiamos ir skenuotos elektroniniu būdu. Visos numatytos priemonės buvo įgyvendintos.

 

Atsižvelgiant į koronaviruso (COVID-19) infekcijos plitimą, Alytaus rajono savivaldybė ir administracija dėl paskelbto karantino ir ekstremaliosios situacijos pirmenybę teikė  gyventojų aptarnavimui nuotoliniu būdu (iki 2021 liepos 1 d.). Gyventojų buvo prašoma dėl saugumo ir sveikatos kuo daugiau paslaugų užsisakyti elektroninėmis priemonėms: jungiantis prie atitinkamų sistemų, konsultuojantis telefonu ar el. paštu. Tik išskirtiniais neatidėliotinais atvejais, kai paslaugų buvo neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu, gyventojai buvo priimami savivaldybės administracijos patalpose. Tačiau vėliau, užtikrinus nustatytus reikalavimus, asmenys buvo aptarnaujami ir tiesiogiai jiems apsilankius savivaldybės Priimamajame ir seniūnijose. Administracijos direktorės įsakymu buvo patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės administracijos teikiamų paslaugų, kurių dėl jų specifikos neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu sąrašas. Nustatyta, kad įsakyme paminėtos paslaugos  gali būti teikiamos kontaktiniu būdu asmenims, neatitinkantiems nustatytų reikalavimų, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi sąlygas, kitus visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmenimis apsaugos priemonėmis ir kitus valstybės institucijų teisės aktuose nurodytus reikalavimus.

 

2021 m. Alytaus rajono savivaldybės administracijoje dėl įvairių klausimų nuo liepos mėn. buvo 2761 apsilankęs  ir kontaktiniu būdu paslaugas gavęs gyventojas.

 

Daugiausiai gyventojų į savivaldybę kreipėsi į Žemės ūkio skyrių (dėl žemės ūkio technikos registravimo, ūkininko ūkio registravimo bei žemės ūkio valdų atnaujinimo klausimų); Civilinės metrikacijos skyrių (naujagimių registracijos, prašymų santuokai sudaryti pateikimo ir civilinės būklės aktų išrašų išdavimo); Socialinės paramos skyrių (daugiausiai dėl tikslinių kompensacijų skyrimo); Komunalinio ūkio ir architektūros skyrių (daugiausiai dėl leidimų medžiams kirsti, žemės naudojimo paskirties keitimo, žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projekto rengimo, aiškinantis, kokios  sąlygos ir kaip pateikti prašymus dėl kompensacijų už valymo įrenginių įsirengimą ir senų katilų keitimą, dėl kelių priežiūros).

 

Elektroninių paslaugų brandos lygio kėlimas

 

Dėl elektroninių paslaugų suteikimo kreipėsi 255 gyventojai, visos paslaugos įvykdytos.

 

Parengtų ir pateiktų svarstymui savivaldybės tarybai sprendimų projektų įgyvendinančių alkoholio ir / ar tabako kontrolę skaičius

 

2021 m. parengtų ir pateiktų svarstymui savivaldybės tarybai sprendimų projektų įgyvendinančių alkoholio ir / ar tabako kontrolę nebuvo.

 

 

 

Alytaus rajono savivaldybės 2021–2023 m. strateginio veiklos plano patvirtinimas

 

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 40 punkte nustatyta, kad Savivaldybės tarybos kompetencija yra tvirtinti savivaldybės strateginius veiklos planus. Todėl 2021 m. vasario mėn. buvo patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės 2021–2023 m. strateginis veiklos planas, kuris yra trumpos trukmės strateginio planavimo dokumentas, kuriame, atsižvelgiant į Alytaus rajono savivaldybės ilgos trukmės strateginio planavimo dokumentus, Savivaldybės tarybos priimtus sprendimus (įtakojančius savivaldybės institucijų veiklos organizavimą bei finansavimą) bei aplinkos analizės išvadas, suformuojama savivaldybės misija, strateginiai tikslai, aprašomos savivaldybės vykdomos programos, siekiami rezultatai ir nurodomos lėšos bei finansavimo šaltiniai programoms įgyvendinti, numatant veiklą trejiems metams į priekį. Jo pagrindu buvo sudaromas ir savivaldybės biudžetas. Suplanuotas lėšų poreikis kiekvieniems metams 10 programų finansuoti pagal įvairius finansavimo šaltinius: valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos, savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos, specialiųjų programų lėšos (pajamos už atsitiktines paslaugas ir patalpų nuomą), Europos Sąjungos fondų ir programų, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, Kelių priežiūros ir plėtros programos ir kitos lėšos, valstybės investicijų programos.

 

2021 m. SVP programoms buvo numatyta išleisti 49 101,40 tūkst. Eur iš įvairių finansavimo šaltinių. Iš jų didžiąją dalį sudaro savivaldybės lėšos – savivaldybės biudžeto lėšos (27 879,7 tūkst. Eur) ir dotacijos iš valstybės ir kitų valstybės valdymo lygių (9 602,3 tūkst. Eur). Taip pat buvo planuojama panaudoti 11 619,4 tūkst. Eur lėšų iš kitų šaltinių.

 

Alytaus rajono savivaldybės 2021–2028 m. strateginio plėtros plano patvirtinimas

 

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 22 punkte ir 16 straipsnio 2 dalies 40 punkte nustatyta, kad Savivaldybės tarybos kompetencija yra tvirtinti savivaldybės strateginius plėtros ir veiklos planus. 2020 m. gruodžio mėn. buvo patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės 2021–2028 m. strateginis plėtros planas, kuris yra kompleksinis teisinis strateginio planavimo dokumentas, kuriuo nustatoma bendroji savivaldybės plėtros strategija: plėtros prioritetai, tikslai, uždaviniai, priemonės strategijai įgyvendinti bei įgyvendinimo etapai. Strateginis plėtros planas sudaro galimybes nustatyti dabartinę rajono vietą ir reikšmę šalies ekonominiame bei socialiniame gyvenime, įvertinti nuolat kintančias plėtros tendencijas, išanalizuoti jų reikšmę savivaldybės politikai.

 

Alytaus rajono savivaldybės 2021 m. biudžeto patvirtinimas ir vykdymas

 

2021 m. Savivaldybės biudžetas gavo 31 596,4 tūkst. Eur pajamų, iš jų 18 207,3 tūkst. Eur surinkta iš mokesčių, 11 734,1 tūkst. Eur – dotacijų.

 

Speciali tikslinė dotacija savivaldybėms einamiesiems tikslams – 7 551,4 tūkst. Eur, iš kurių 3 071,6 tūkst. Eur – specialios tikslinės dotacijos valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti, 4 181,1 tūkst. Eur – mokinio krepšeliui finansuoti, 210,2 tūkst. Eur – iš apskričių perduotoms švietimo įstaigoms išlaikyti, 88,5 tūkst. Eur – savivaldybės vietinės reikšmės keliams tiesti, prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti.

 

666,4 tūkst. Eur – Europos Sąjungos, kitos tarptautinės finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšos einamiesiems tikslams, iš jų: 139,6 tūkst. Eur –  lėšos grąžintos už praėjusiais m. vykdytus projektus, 526,8 tūkst. Eur – ES finansinės paramos lėšos investiciniams projektams finansuoti, kurie buvo vykdomi einamaisiais m..

 

Kitos dotacijos einamiesiems tikslams – 1 161,0 tūkst. Eur, iš jų  12,1 tūkst. Eur – valstybės biudžeto lėšos skirtos išlaidoms, susijusioms su pedagoginių darbuotojų skaičiaus optimizavimu, 40,2 tūkst. Eur – lėšos siekiant šalinti COVID-19 ligos padarinius ir valdyti jos plitimą esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai, 41,1 tūkst. Eur – mokymo lėšos skaitmeninio ugdymo plėtrai finansuoti, 34,9 tūkst. Eur – akredituotai vaikų dienos socialinei priežiūrai organizuoti, 19,0 tūkst. Eur – kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui didinti, 107,1 tūkst. Eur – asmens sveikatos priežiūros įstaigų patirtoms išlaidoms už skiepijimo nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paslaugas kompensuoti, 278,0 tūkst. Eur – lėšos asmens sveikatos priežiūros įstaigų patirtoms darbo užmokesčio išlaidoms kompensuoti, 26,4 tūkst. Eur – asmens sveikatos priežiūros įstaigų patirtoms išlaidoms už ėminių COVID-19 ligos tyrimui ar greitajam testui mobiliuosiuose punktuose paslaugas kompensuoti, 1,2 tūkst. Eur lėšos skirtos tiesioginėms konsultacijoms mokiniams, pasirinkusiems laikyti brandos egzaminus 2021 m. ir patyrusiems mokymosi praradimų dėl COVID-19 pandemijos, 26,0 tūkst. Eur – konsultacijoms mokiniams, patiriantiems mokymosi sunkumų, 19,4 tūkst. Eur – lėšos naujoms mokytojų padėjėjų pareigybėms įsteigti, 78,2 tūkst. Eur – neformaliam vaikų švietimui, 152,4 tūkst. Eur – savivaldybės biudžeto negautoms pajamoms padengti, 15,9 tūkst. Eur – socialinių paslaugų įstaigų ir socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokesčiui didinti, 18,8 tūkst. Eur – lėšos skirtos bendruomeninei veiklai stiprinti savivaldybėje, 83,1 tūkst. Eur – patirtoms išlaidoms vykdant įsipareigojimus vietinio transporto vežėjams ir 207,2 tūkst. Eur – išlaidoms esant ekstremaliajai situacijai, paskelbtai visoje šalyje dėl masinio užsieniečių antplūdžio kompensuoti.

 

Speciali tikslinė dotacija savivaldybės turtui įsigyti – 1 670,5 tūkst. Eur, t. y. lėšos vietinės reikšmės keliams tiesti, taisyti  bei prižiūrėti.

 

Dotacija iš Europos Sąjungos, kitos tarptautinės finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų turtui įsigyti – 654,6 tūkst. Eur, iš jų 191,8 tūkst. Eur – lėšos už praėjusiais m. vykdytus investicinius projektus, 462,8 tūkst. Eur – lėšos už investicinius projektus vykdytus, 2021 m..

 

Kitos dotacijos turtui įsigyti – 30,2 tūkst. Eur – savivaldybių viešosioms bibliotekoms dokumentams įsigyti.

 

1 584,9 tūkst. Eur surinkta kitų pajamų, iš kurių didžiausią dalį – 1 434,0 tūkst. Eur, sudarė pajamos už prekes ir paslaugas, iš jų 396,2 tūkst. Eur – įmokos už išlaikymą švietimo, socialinės apsaugos ir kitose įstaigose, 163,0 tūkst. Eur – pajamos už ilgalaikio ir trumpalaikio materialiojo turto nuomą, 15,8 tūkst. Eur – biudžetinių įstaigų pajamos už prekes ir paslaugas. 859,0 tūkst. Eur surinkta rinkliavų, iš jų: 791,4 tūkst. Eur – vietinė rinkliava už atliekų surinkimą.

 

Nuomos mokestis už valstybinę žemę – 60,2 tūkst. Eur, 66,7 tūkst. Eur – mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius, pajamos iš baudų, konfiskuoto turto ir kitų netesybų – 21,1 tūkst. Eur, kitos neišvardytos pajamos – 1,9 tūkst. Eur.

 

Materialiojo ir nematerialiojo turto realizavimo pajamų gauta – 70,1 tūkst. Eur, iš jų: 3,9 tūkst. Eur – už parduotą valstybinę žemę, 66,2 tūkst. Eur – infrastruktūros ir kitų statinių realizavimo pajamos.

 

Savivaldybės biudžeto pajamų planas įvykdytas 107,7 proc., gauta 2 268,1 tūkst. Eur daugiau nei planuota.

 

Pajamų klasifikacijos kodas

Pajamų pavadinimas

2021 m. pajamų planas

2021 m. pajamų faktas

Vykdymas

%

tūkst. Eur

1

2

4

5

6

7

1.1

MOKESČIAI

16 374,0

18 207,3

111,2

1 833,3

1.1.1.

Pajamų ir pelno mokesčiai

15 925,0

17 146,1

107,7

1 221,1

1.1.1.1.1.

Gyventojų pajamų mokestis

15 925,0

17146,1

107,7

1 221,1

1.1.3.

Turto mokesčiai

424,0

1017,0

239,8

593,0

1.1.4.

Prekių ir paslaugų mokesčiai

25,0

44,2

176,8

19,2

1.3.

DOTACIJOS

 

 

 

 

1.3.4.

Dotacijos iš kitų valdžios subjektų

11453,3

11734,1

102,5

280,8

1.3.4.1.

Einamiesiems tikslams

9289,8

9378,8

101,0

89,0

1.3.4.1.1.1

Speciali tikslinė dotacija

7602,0

7551,4

99,3

-50,6

 

Valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti

3122,1

3071,6

98,4

-50,5

 

Mokinio krepšeliui finansuoti

4181,1

4181,1

100,0

 

 

Kita tikslinė dotacija

298,8

298,7

100,0

-0,1

1.3.4.1.1.4

Dotacija iš Europos Sąjungos, kitos tarptautinės finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų einamiesiems tikslams

526,8

666,4

126,5

139,6

1.3.4.1.1.5.

Kitos dotacijos einamiesiems tikslams

1161,0

1161,0

100,0

0

1.3.4.2.

Dotacijos iš kitų valdžios sektoriaus subjektų turtui įsigyti

2163,5

2355,3

108,9

191,8

1.3.4.2.1.1.

Speciali tikslinė dotacija turtui įsigyti

1670,5

1670,5

100,0

0

1.3.4.2.1.4.

Dotacija iš Europos Sąjungos, kitos tarptautinės finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų turtui įsigyti

462,8

654,6

141,4

191,8

1.3.4.2.1.5.

Kitos dotacijos turtui įsigyti

30,2

30,2

100,0

0

1.4.

KITOS PAJAMOS

1487,0

1584,9

106,6

97,9

4.1

Materialiojo ir nematerialiojo turto realizavimo pajamos

14,0

70,1

500,7

56,1

VISI MOKESČIAI, DOTACIJOS, PAJAMOS IR SANDORIAI

29 328,3

31 596,4

107,7

2 268,1

 

 

2021 m. daugiausia išlaidų – 27,7 proc. buvo panaudota 6 programai „Rajono infrastruktūros objektų ir būsto priežiūra, modernizavimas ir plėtra“, 24 proc. – 9 programai „Švietimo, sporto paslaugų tiekimas ir plėtra savivaldybės teritorijoje“, 17,3 proc. – 10 programai „Socialinės apsaugos plėtojimas, skurdo ir socialinės atskirties mažinimas ir sveikatos apsauga“, 15,3 proc. – 2 programai „Savivaldybės veiklos, pagrindinių funkcijų vykdymas, strategijos formavimas ir jos įgyvendinimas“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021 m. biudžeto išlaidų vykdymas pagal programas:

 

 

Programos: 01 Vaikų ir jaunimo socializacija; 02 Savivaldybės veiklos, pagrindinių funkcijų vykdymas, strategijos formavimas ir jos įgyvendinimas; 03 Urbanistinės plėtros ir strategijos formavimas; 04 Informacinės visuomenės plėtra; 05 Sąlygų verslo plėtrai sudarymas, patrauklios investicijoms aplinkos formavimas ir turizmo vystymas; 06 Rajono infrastruktūros objektų ir būsto priežiūra, modernizavimas ir plėtra; 07 Aplinkos ir kraštovaizdžio apsauga ir žemės ūkio plėtra; 08- Kultūros veiklos plėtra ir jos vaidmens bendruomenės gyvenime stiprinimas; 09 Švietimo, sporto paslaugų tiekimas ir plėtra savivaldybės teritorijoje; 10 Socialinės apsaugos plėtojimas, skurdo ir socialinės atskirties mažinimas ir sveikatos apsauga.

 

Per metus 2021 m. savivaldybės biudžeto pajamos ir išlaidos buvo tikslinamos septynis kartus. Tikslinimo priežastys – pagal patikslintą Lietuvos Respublikos 2021 m. Valstybės ir Savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių įstatymą padidintas gyventojų pajamų mokesčio planas – 1 252,0 tūkst. Eur. Taip pat gautos papildomos lėšos iš valstybės biudžeto: tikslinė dotacija ugdymo reikmėms finansuoti – 92,6,0 tūkst. Eur, išlaidoms, susijusioms su pedagoginių darbuotojų skaičiaus optimizavimu – 12,1 tūkst. Eur, naujoms mokytojų padėjėjų pareigybėms įsteigti – 19,4 tūkst. Eur, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos veiklai – 83,2 tūkst. Eur, savivaldybės erdvinių duomenų rinkinio tvarkymo funkcijai atlikti – 3,0 tūkst. Eur, socialinėms paslaugoms finansuoti – 86,2 tūkst. Eur, socialinėms išmokoms ir kompensacijoms mokėti 24,4 tūkst. Eur, savivaldybės vietinės reikšmės keliams tiesti, taisyti, prižiūrėti – 1 759,1 tūkst. Eur, socialinių paslaugų įstaigų ir socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokesčiui didinti – 15,9 tūkst. Eur, bendruomeninei veiklai stiprinti savivaldybėje – 18,8 tūkst. Eur ir 2020 m. savivaldybės biudžeto negautoms pajamoms padengti 152,4 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinant Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą iš Valstybės biudžeto gautas finansavimas konsultacijoms mokiniams, patiriantiems mokymosi sunkumų – 26,0 tūkst. Eur, mokinių, pasirinkusių laikyti brandos egzaminus 2021 m. ir dėl COVID-19 pandemijos patyrusių mokymosi praradimų, tiesioginių konsultacijų išlaidoms kompensuoti – 1,2 tūkst. Eur, mokymo lėšos skaitmeninio ugdymo plėtrai – 0,2 tūkst. Eur, asmens sveikatos priežiūros įstaigų patirtoms darbo užmokesčio išlaidoms kompensuoti – 278,0 tūkst. Eur, patirtoms skiepijimo nuo COVID-19 išlaidoms kompensuoti – 107,1 tūkst. Eur, 26,4 tūkst. Eur išlaidoms kompensuoti už ėminių COVID-19 ligos tyrimui ar greitajam testui mobiliuosiuose punktuose paslaugas, 40,2 tūkst. Eur lėšos siekiant šalinti COVID-19 ligos padarinius ir valdyti jos plitimą esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai,  vykdant įsipareigojimus vietinio transporto vežėjams patirtoms išlaidoms kompensuoti – 83,1 tūkst. Eur.

 

Esant ekstremaliajai situacijai dėl masinio užsieniečių antplūdžio patirtoms materialinių išteklių teikimo išlaidoms kompensuoti gauta – 207,2 tūkst. Eur.

 

Savivaldybės biudžetas buvo tikslinamas investiciniams projektams finansuoti gautomis iš Europos Sąjungos, kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis – 989,6 tūkst. Eur.

 

Palyginus su 2020 m., bendra savivaldybės kreditorinio įsiskolinimo suma sumažėjo 1 321,8 tūkst. Eur. Sumažėjimą lėmė  trumpalaikės paskolos grąžinimas LR finansų ministerijai negautoms 2020 m. pajamoms iš gyventojų pajamų mokesčio padengti.

 

Savivaldybės kreditorinis įsiskolinimas 2021-12-31 sudarė 2 539,3 tūkst. Eur:

 

·    500,4 tūkst. Eur – bankams;

 

·    467,3 tūkst. Eur – LR finansų ministerijai (paskola iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų);

 

·    1 281,9 tūkst. Eur – valstybės biudžetui (paskola pajamų trūkumui padengti apribojus BAB bankas „Snoras“ veiklą);

 

·    158,8 tūkst. Eur – už prekes ir paslaugas, gautas 2021 m. gruodžio mėnesį;

 

·    17,8 tūkst. Eur – kompensacijos vežėjams už keleivių pavežėjimą gruodžio mėn.

 

·    113,1 tūkst. Eur – socialinės paramos išmokos už gruodžio mėnesį.

 

Konsolidavimas

 

2021 m. buvo parengtas savivaldybės 2020 m. konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinys sukonsolidavus kontroliuojamų viešojo sektoriaus subjektų finansines ataskaitas, naudojantis viešojo sektoriaus apskaitos ir ataskaitų konsolidavimo informacine sistema (VSAKIS). Konsolidavimo pradžioje buvo teikiama informacija apie viešojo sektoriaus subjektų nuosavybės dalis.

 

Savivaldybės konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinį apjungia 19 viešojo sektoriaus subjekto (16 savivaldybės biudžetinės įstaigų, 2 kontroliuojamų viešųjų įstaigų ir Savivaldybės iždo) finansinių ataskaitų rinkinių. Taip pat šiame ataskaitų rinkinyje yra įtrauktas finansinis turtas, kurį sudaro savivaldybei priklausantis šių bendrovių ir įstaigų nuosavas kapitalas.

 

2020 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių m. konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro finansinės būklės ataskaita, veiklos rezultatų ataskaita, pinigų srautų ataskaita, grynojo turto pokyčio ataskaita ir aiškinamasis raštas su priedais. Finansinės būklės ataskaitoje pateikta informacija parodo, kiek viešojo sektoriaus subjektas turi turto, finansavimo sumų, įsipareigojimų ir grynojo turto paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną, t. y. iš viso finansavimo sumų, įsipareigojimų, grynojo turto ir mažumos dalies buvo 83 180,55 tūkst. Eur.

 

Veiklos rezultatų ataskaitoje pateikta informacija parodo viešojo sektoriaus subjekto veiklos rezultatus, t. y. uždirbtas pajamas ir turėtas sąnaudas per ataskaitinį laikotarpį. Konsoliduotasis bendras viešojo sektoriaus subjekto veiklos rezultatas 2020 m. pabaigoje – 1 246,09 tūkst. Eur.

 

Grynojo turto pokyčių ataskaita parodo, kaip judėjo grynasis turtas (turtas atėmus finansavimo sumas ir įsipareigojimus) per ataskaitinį laikotarpį. Konsoliduotasis įstaigos veiklos rezultatas, išskyrus nuosavybės metodo įtaką, t. y. sukauptas perviršis ir deficitas prieš nuosavybės metodo įtaką buvo 37 368,46 tūkst. Eur.

 

Pinigų srautų ataskaita parodo pinigų, pinigų ekvivalentų sąskaitų apyvartas ir sąskaitų, susijusių su netiesioginiais pinigų srautais, likučių kitimą. Konsoliduotieji pinigai ir pinigų ekvivalentai ataskaitinio laikotarpio pabaigoje buvo 11 399,55 tūkst. Eur.

 

 

 

Žemės nuomos mokestis

 

Savivaldybė nuo 2003 m. administruoja valstybinės žemės nuomos mokestį. Iš viso žemės nuomos mokesčio mokėtojų yra 1498, kurie nuomoja 2836 sklypus. 2021 m. buvo apskaičiuota 74,8 tūkst. Eur valstybinės žemės nuomos mokesčio, suformuota ir išsiųsta mokesčio mokėtojams 1200 deklaracijų. Per 2021 m. surinka 59,6 tūkst. Eur žemės nuomos mokesčio.

 

Pasibaigus mokesčio sumokėjimo terminui, yra sudaromi valstybinės žemės nuomos mokesčio skolininkų sąrašai ir pateikiami Teisės ir vidaus administravimo skyriui bei Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Alytaus skyriui. Skolininkams suformuojami priminimai apie nesumokėtą valstybinės žemės nuomos mokestį ir išsiunčiami. Per 2021 metus buvo išsiųsta 300 priminimų, bei skolininkai sumokėjo 7,8 tūkst. Eur žemės nuomos mokesčio skolą už praėjusius mokestinius laikotarpius.

 

Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2016 m. vasario 4 d. sprendimu Nr. K-10 buvo patvirtintas Nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sudarymo tvarkos aprašas. Aprašas taikomas nustatant nenaudojamus, apleistus privačios nuosavybės teise valdomus ir iš valstybės nuomojamus (suteiktus naudotis) žemės sklypus, kuriems Alytaus rajono savivaldybės tarybos sprendimais taikomi didesni žemės mokesčio ir valstybinės žemės nuomos mokesčio tarifai (4 %), išskyrus privačios nuosavybės teise valdomas žemės ūkio naudmenas. Į pradinį sąrašą buvo įtraukti 99 privačios ir nuomojamos žemės apleistų sklypų savininkai. Į Privačios nuosavybės teise valdomų nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašą tvirtinimui buvo įtraukti 53 apleistų sklypų savininkai, kurie valdo 60 sklypų ir į Nuomojamų (suteiktų naudotis) nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašą tvirtinimui įtrauktas vienas sklypas. Visiems apleistų kitos žemės paskirties sklypų savininkams buvo išsiųsti raštai su raginimu susitvarkyti apleistus sklypus. Didelė dalis savininkų susitvarkė savo sklypus ir informavo savivaldybę. Galutinis privačios nuosavybės teise valdomų nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašas (įrašyti 25 apleistų žemės sklypų savininkai) buvo perduotas apmokestinimui Valstybinei mokesčių inspekcijai. Priskaičiuotas 2021 m. žemės mokestis už šiuos apleistus sklypus – 5,6 tūkst. Eur. Pateiktoje medžiagoje buvo ir apleistų privačios nuosavybės teise valdomų žemės ūkio paskirties sklypų 6 sklypai), tarp jų sodininkų turimi mėgėjų sodų žemės sklypai. Informacija apie apleistus žemės ūkio paskirties sklypus buvo perduota žemės naudojimo valstybinę kontrolę organizuojančios ir vykdančios Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Alytaus skyriui.

 

Taip pat fiziniai ir juridiniai asmenys informuojami ir konsultuojami žemės nuomos ir žemės mokesčio klausimais. Suteikta per 100 konsultacijų.

 

Rengiami tarybos sprendimų projektai žemės ir žemės nuomos mokesčio klausimais (2 vnt.).

 

Ugdymo reikmėms finansuoti skiriamos lėšos

 

Nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. ugdymo proceso užtikrinimui skiriamos lėšos yra apskaičiuojamos pagal Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašą (su pakeitimais). Pagal šį aprašą mokyklos yra finansuojamos pagal klasės krepšelio modelį. Klasės krepšelio modelio esmė – tai vienai sąlyginei klasei (grupei) metams ugdymo planui įgyvendinti skiriamos lėšos, kurių dydis priklauso nuo sąlyginio klasės (grupės) dydžio tam tikrame mokinių sraute.

 

2021 m. švietimo, mokslo ir sporto ministras patvirtino Specialiosios tikslinės dotacijos ugdymo reikmėms finansuoti dydį Alytaus rajono savivaldybei, kuris buvo 4181,1 tūkst. Eur. Panaudota visa specialioji tikslinė dotacija (mokymo lėšos). Lyginant su 2020 m. mokinių skaičius padidėjo 34 mokiniais (2020 m. lyginant su 2019 m. mokinių skaičius sumažėjo 7 mokiniais). Padidėjęs mokinių skaičius bei dėl Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašo pakeitimų, mokymo lėšos 2021 m. buvo didesnės 253,3 tūkst. Eur (2020 m. patvirtintos mokymo lėšos siekė 3929,6 tūkst. Eur).

 

 

 

02.01.01.03 priemonė. Įsigytų objektų iš ES lėšų draudimas.

 

2021 metais buvo tęsiama įgyvendinti pradėtus ir pradėta įgyvendinti naujus ES, valstybės biudžeto ir savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamus projektus. Visas materialus ir nematerialus ilgalaikis ir trumpalaikis turtas įsigytas vykdant ES projektus pagal projektų įgyvendinimo sąlygas, 5 metus turi būti apdraustas nuo sugadinimo, vagysčių, gaisrų, nuo nelaimingų atsitikimų ir kt. 2021 m. šiam turtui apdrausti yra išleista 8,9 tūkst. Eur.

 

02.01.01.04 priemonė. Civilinės būklės aktų registravimas.

 

CMS, vykdydamas valstybės deleguotas funkcijas ir atsižvelgdamas į Alytaus rajono savivaldybės strateginio veiklos plano CMS programos tikslus, vykdo civilinės būklės aktų registravimą. Registruoja ir apskaito gimimą, santuoką, ištuoką, įvaikinimą, tėvystės pripažinimą, vardo, pavardės, tautybės, lyties pakeitimą, taiso, pakeičia klaidingai įrašytus civilinės būklės aktų įrašus, išduoda archyvinius išrašus apie civilinės būklės akto įrašo registravimo faktą. Šiam tikslui įgyvendinti iškeliamas uždavinys, užtikrinantis registruojamų civilinės būklės aktų teisėtumą tiek valstybės visuomenės interesais, tiek saugant asmenines bei turtines piliečių teises, organizuojant civilines apeigas, susijusias su civilinės būklės aktų registravimu.        

 

2021 m. Alytaus r. savivaldybės administracijos CMS užregistruota 184 gimimų (95 berniukai ir 89 mergaitės), 4 vaikai gimė vienišoms mamoms, 53-ims vaikučiams buvo pripažinta tėvystė. Pastebima, kad vaikų gimimai registruojami vos vaikui gimus, t. y. trečią–ketvirtą vaiko gyvenimo dieną. Matyt, tai apsprendžia noras greičiau gauti socialinę pašalpą. Tėvų valia vaikams suteikiami vardai, populiariausi iš jų yra Adomas, Ajus, Ignas, Emilija, Gustė, Patricija.

 

2021 m. sudaryta 570 mirties įrašai. Pagrindinės mirties priežastys lieka tos pačios: širdies ir  kraujagyslių ligos, onkologiniai susirgimai. 4 mirtys užregistruotos užsienyje. 84 mirtimis užregistruota daugiau nei praėjusiais metai, tai turėjo įtakos pandemijos laikas. Praėjusiais m. rajone užregistruota 104 santuokos ir 56 ištuokos, sudaryti 56 civilinės būklės aktų įrašų papildymai, pakeitimai, ištaisymai. 15 rajono gyventojų pareiškė norą pasikeisti vardus ir pavardes.

 

CMS archyve saugomos metrikinių dokumentų knygos, kuriose sukaupti įrašai, įrašyti nuo 1940 m. Į CMS praeitais m. kreipėsi 753 piliečių dėl įvairių civilinės būklės įrašų išdavimo.

 

02.01.01.05 priemonė. Valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolė.

 

Vykdoma valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolė.

 

Patikrinta 11 įmonių, įstaigų interneto svetainių, surašyti raštai, klaidų taisymo sąrašai, suteiktos konsultacijos.

 

Patikrinta 11 Alytaus rajono įstaigų dokumentų kalba, surašyti raštai, klaidų sąrašai. Tikrinti subjektai informuoti el. paštu, patikslinta telefonu, žodžiu. Suteiktos konsultacijos, pateiktos pastabos, ištaisytos klaidos. Nurodyta laikytis kalbos taisyklingumo, VLKK nutarimų, rekomenduota naudotis www.vlkk.lt Konsultacijų banku.

 

Savivaldybės interneto svetainėje paskelbtos 6 rekomendacijos dėl kalbos taisyklingumo, atmintinės ar straipsniai (Kurios kirčiuotės žodis „proga“?, Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena, 2021 m. Lietuvių kalbos dienų renginių, vyksiančių Alytaus rajone, planas, Kodėl negerai „Šiai dienai įvykdėme planą 80 procentų“?, Lietuvių kalbos dienų renginiai Alytaus rajono savivaldybėje, Atmintinė valgiaraščių kūrėjams).

 

Patikrinta 297 viešieji užrašai ir reklamos (suderinta 16 plakatų, 23 skelbimai, 36 sveikinimai, 203 padėkos, 8 lankstinukai, skrajutės, vizitinės kortelės, suderinta 11 iškabų, reklamų maketų, tikrinti informaciniai stendai ir krypties rodyklės).

 

Periodiškai tikrinama spaudoje („Alytaus Naujienos“, „Dainavos žodis“) skelbiama Alytaus rajono savivaldybės informacija.

 

Suteikta apie 302 konsultacijos juridiniams ir fiziniams asmenims žodžiu, el. paštu, telefonu įvairiais kanceliarinės kalbos vartojimo atvejais, dėl pavadinimų vartojimo, skelbimų, plakatų rengimo ir kt. klausimais. Individualios konsultacijos dažniausiai suteiktos dėl rašybos ir skyrybos, gramatinių formų, žodžių, linksnių vartojimo,  dokumentų rengimo ir kt. klausimais.

 

Apie 6000 suredaguotų ir pasirašytinai vizuotų Savivaldybės tarybos sprendimų, mero potvarkių, administracijos direktoriaus įsakymų, sutarčių, siunčiamų raštų ir kitų teisės aktų.

 

Parengtas Alytaus rajono savivaldybės 2021 m. Lietuvių kalbos dienų renginių planas.

 

Valstybinei kalbos inspekcijai pateikta valstybės perduotos savivaldybei valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolės funkcijos atlikimo 2021 m. pusmečio bei metinė ataskaitos.

 

02.01.01.06 priemonė. Negyvenamųjų patalpų nuoma (pajamos už paslaugas).

 

Parengti 3 tarybos sprendimų projektai ir 7 administracijos direktoriaus įsakymų projektai dėl negyvenamųjų patalpų nuomos, parengti 4 skelbimai apie viešus nuomos konkursus, suorganizuoti 4 vieši nuomos konkursai, paruoštos 5 turto nuomos sutartys.

 

02.01.01.07 priemonė. Gyvenamųjų patalpų nuoma (pajamos už paslaugas).

 

Alytaus rajono savivaldybės socialinio būsto fondą sudaro 75 socialiniai būstai ir 22 savivaldybės būstai. 2021 m. už gyvenamųjų patalpų nuomą gauta 7,3 tūkst. Eur. 2021 m. 3 asmenys ar šeimos apgyvendintos socialiniuose būstuose, 1 jauna šeima su mažamečiais vaikais apgyvendinta savivaldybės būste. 2021 m. Alytaus rajono savivaldybės būsto fondas buvo papildytas 2 socialiniais būstais.

 

02.01.01.08 priemonė. Savivaldybei priskirtų archyvinių dokumentų tvarkymas.

 

Per 2021 metus į savivaldybės archyvarą dėl archyvinių pažymų išdavimo, dirbusiems likviduotose rajono įmonėse, įstaigose, kolūkiuose, žemės ūkio bendrovėse, kreipėsi 324 asmenys, tarp jų ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Išduotos 330 archyvinės pažymos. Į savivaldybės archyvą priimta saugoti 53 archyvinės bylos iš 2021 m. 7 likviduotų rajono įmonių ir įstaigų, parengta ir išduota 15 pažymų dėl įmonių likvidavimo. Išduota 28 fiziniams asmenims juridinius faktus patvirtinantys dokumentai (iš likviduotų įmonių dokumentų). Išduota 302 juridiniams asmenims juridinius faktus patvirtinantis dokumentas (iš likviduotų įmonių dokumentų).

 

2021 m. gauta mažiau prašymų išduoti juridinius faktus patvirtinančius dokumentus (iš likviduotų įmonių dokumentų). Taip pat 2021 m. mažiau likviduota įmonių, perdavusių toliau saugoti dokumentus. 2021 m. ženkliai daugiau juridinius faktus patvirtinančių dokumentų buvo išduota juridiniams asmenims negu fiziniams.

 

02.01.01.09 priemonė. Dėl ekonominės krizės neproporcingai sumažinto darbo užmokesčio (atlyginimo) dalies grąžinimas.

 

Priemonė įgyvendinta 2020 m.

 

02.01.01.10 priemonė. Gyvenamos vietos deklaravimo duomenų ir gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitos duomenų tvarkymas.

 

Alytaus rajono seniūnijose vykdomas gyvenamosios vietos deklaravimas. Gyventojų, pasinaudojusių deklaravimo įstaigų paslaugomis per 2021 m. yra 2150 vnt. Deklaravo atvykimą 1574 asmenys, išvykimą – 141 asmenų, įtraukta į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą 116 asmenų, deklaravimo duomenų taisymo, keitimo ir naikinimo skaičius – 319.

 

02.01.01.11 priemonė.  Duomenų Suteiktos valstybės pagalbos registrui teikimas.

 

Duomenų Suteiktos valstybės pagalbos registrui teikimas siekė 41.

 

 

 

 

 

02.01.01.12  priemonė. Civilinė sauga.

 

2021 m. buvo sušaukti 4 (keturi) Ekstremalių situacijų komisijos posėdžiai. Posėdžiai įvyko:

 

2021 m. kovo 27 d. „Dėl apvirtusio vilkiko, kuris gabeno toksiškas cheminės medžiagas“.

 

2021 m. balandžio 2 d. „Dėl Civilinės saugos ataskaitos už 2020 m“, „Dėl situacijos susijusios su Covid-19 ir vakcinavimo eigos“, ir „Dėl savivaldybės lygio ekstremaliosios situacijos atšaukimo“.

 

2021 m. liepos 5 d. „Dėl pasirengimo šaltajam m. periodui“, „Dėl situacijos, susijusios su Covid-19, ir galimos gripo epidemijos“, „Dėl savivaldybės lygio ekstremaliosios situacijos, susijusios su Alytaus mieste, pramonės šiauriniame rajone kilusio gaisro, atšaukimo“, „Dėl operacijų vadovo, paskirto ekstremaliajai situacijai, susijusiai su nelegalių migrantų apgyvendinimu Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje, atšaukimo“.

 

Dėl gaisro Alytaus pramonės šiauriniame rajone, įmonėje „Ekologistika“, 2019 m. spalio 18 d. Alytaus rajone paskelbta ekstremali situacija, kuri iki 2021 m. pabaigos neatšaukta.

 

Pagal Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą 2021 m. civilinės saugos būklės kompleksinių patikrinimų planą,  buvo atlikti planiniai civilinės saugos būklės patikrinimai Butrimonių, Daugų Vlado Mirono ir Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijose. Tikrintuose objektuose civilinės saugos būklė  įvertinta gerai..

 

Buvo surengti 2 val. civilinės saugos mokymai savivaldybės darbuotojams.

 

2021 m. lapkričio 24 d. buvo surengtos savivaldybės lygio civilinės saugos stalo pratybos tema „Alytaus rajono savivaldybės įmonės „Simno komunalininkas“ vadovo, darbuotojų ir specialiųjų tarnybų veiksmai, nutrūkus elektros tiekimui Simno mieste šaltuoju m. periodu“, kurios buvo įvertintos gerai.

 

Atnaujintas ekstremalių situacijų valdymo planas ir gruodžio 30 d. suderintas su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrine gelbėjimo valdyba.

 

02.01.01.13 Gyventojų registro tvarkymas ir duomenų Valstybės registrui teikimas.

 

Įtraukiami civilinės būklės aktai į Gyventojų registro apskaitą. Taip pat glaudžiai bendradarbiaujama su visų savivaldybių Civilinės metrikacijos skyriais. Perduodami archyviniai duomenys Gyventojų registrų tarnybai.

 

02.01.01.14 priemonė. Dalyvavimas rengiant ir vykdant mobilizaciją.

 

Parengtas ir administracijos direktoriaus 2021 m. sausio 28 d. patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės mobilizacinio mokymo planas 2021 metams.

 

Vykdant valstybinę funkciją „Dalyvavimas rengiant ir vykdant mobilizaciją, demobilizaciją, priimančiosios šalies paramą“, parengtos 4 (keturios) ketvirtinės veiklos ataskaitos.

 

Vadovaujantis Civilinio mobilizacinio personalo rezervo sudarymo, apskaitos ir panaudojimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 674 „Dėl Civilinio mobilizacinio personalo rezervo sudarymo, apskaitos ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“,  patikslintas ir Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentui prie Krašto apsaugos ministerijos pateiktas Alytaus rajono savivaldybės ir savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių civilinio mobilizacinio personalo rezervo sąrašas.

 

Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentui prie Krašto apsaugos ministerijos pateikta didelės apimties informacija apie savivaldybės galimybes teikti priimančiosios šalies paramą Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje.

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė patvirtino Alytaus rajono savivaldybės mobilizacijos valdymo grupės nuostatus, reglamentuojančius Alytaus rajono savivaldybės mobilizacijos valdymo grupės funkcijas ir darbo organizavimo tvarką.

 

02.01.02 uždavinys. Užtikrinti finansavimą nenumatytoms išlaidoms dengti.

 

02.01.02.01 priemonė. Savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo tvarkymo programa.

 

Administracijos direktoriaus rezervo lėšos naudojamos ekstremaliosioms situacijoms ir ekstremaliesiems įvykiams likviduoti, jų padariniams šalinti ir padarytiems nuostoliams iš dalies apmokėti bei gaisrų ir stichinių nelaimių padariniams likviduoti ir jų padarytiems nuostoliams iš dalies apmokėti. 2021 m. administracijos direktoriaus rezervo lėšos naudotos nebuvo.

 

02.01.02.02 priemonė. Centralizuotas buhalterinės apskaitos tvarkymas.

 

Savivaldybė 15 biudžetinių įstaigų apskaitą tvarko centralizuotai. Tai Miroslavo ir Pivašiūnų globos namai, Visuomenės sveikatos biuras, Priešgaisrinės apsaugos tarnyba, Kultūros centras, Simno specialioji mokykla, Meno ir sporto mokykla,  Viešoji biblioteka, Pivašiūnų gimnazija, Daugų Vlado Mirono gimnazija, Miroslavo gimnazija, Butrimonių gimnazija, Simno gimnazija, Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazija, Kontrolės ir audito tarnyba. Buhalterinės apskaitos skyriuje yra 19 etatų. Šiai priemonei įgyvendinti išleista 171,8 tūkst. Eur. Šių etatų darbo užmokesčiui mokėti išleista 166,6 tūkst. Eur, socialiniam draudimui – 2,5 tūkst. Eur ir 2,7 tūkst. Eur socialinei paramai pinigais, t. y. ligos ir mirties pašalpoms.

 

02.01.03 uždavinys. Narystės mokesčių mokėjimas.

 

02.01.03.01 priemonė. Savivaldybės dalyvavimas Lietuvos savivaldybių asociacijoje.

 

Alytaus rajono savivaldybė yra Lietuvos savivaldybės asociacijos (toliau – Asociacija) narė. Asociacijos veiklos tikslai – siekti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir įstatymuose nustatyto savivaldybių savarankiškumo atstovaujant bendruosius Asociacijos narių interesus valstybės valdžios ir valdymo institucijose, bendradarbiaujant su užsienio valstybių savivaldybių ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis, įgyvendinant Lietuvoje Europos vietos savivaldos chartijos nuostatas ir vykdant atskiras Asociacijos programas. Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavimas 2010 m. nustatė metinį nario mokestį – 0,03 procento nuo savivaldybės biudžeto išlaidų. 2021 m. buvo sumokėta – 7,5 tūkst. Eur.

 

02.02 tikslas. Prižiūrėti, ar teisėtai, efektyviai, ekonomiškai ir rezultatyviai valdomas ir naudojamas savivaldybės turtas, patikėjimo teise valdomas valstybės turtas, kaip vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.

 

02.02.01 uždavinys. Atlikti finansinius ir veiklos auditus, patikrinimus, rengti išvadas.

 

02.02.01.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos užtikrinimas.

 

Centralizuotas vidaus audito skyrius atliko 5 planuotus vidaus auditus. Trys kompleksiniai vidaus auditai atlikti Alytaus r. Miroslavo ir Daugų Vlado Mirono gimnazijose, Alytaus rajono savivaldybės viešoje bibliotekoje. Du daliniai vidaus auditai atlikti Alytaus rajono savivaldybės administracijoje, vertinant administracinės naštos mažinimo priemonių vykdymą. Atlikus vidaus auditus, viešųjų juridinių asmenų vadovams buvo pateikta 57 pastebėjimai ir išvados.       

 

Vidaus audito ataskaitose pateikta iš viso 12 rekomendacijų, iš kurių 6 rekomendacijos – didelio reikšmingumo. Didelio reikšmingumo rekomendacijos pateiktos, vertinant veiklos organizavimo, valdymo atitiktį teisės aktams, vykdomų programų priemonių įgyvendinimo vertinimo kriterijus, darbuotojų vertinimą, vidaus kontrolės aplinkos ir procedūrų sukūrimą, vykdant viešuosius pirkimus, užtikrinant patikimą turto valdymą. Vidaus audito ataskaitose pateikta 12 rekomendacijų, iš kurių įgyvendinta 11. Pateiktų neįgyvendintų vidaus audito rekomendacijų, nuo kurių įgyvendinimo termino pabaigos praėjo mažiau kaip vieneri metai, skaičius – 1. Į visas pateiktas rekomendacijas atsižvelgta, priimtos priemonės, patvirtintos Viešųjų juridinių asmenų (VJA) direktorių įsakymais.

 

Veiklos ir vidaus kontrolės vertinimai atlikti 3 viešuosiuose juridiniuose asmenyse. Šių įstaigų vidaus audito tikslas buvo įvertinti vidaus kontrolės funkcionavimą bei galimą rizikos veiksnių įtaką, nustatyti ir įvertinti, ar audituojamose įstaigose valdymas ir vidaus kontrolė garantuoja, kad įstaigų tikslai, uždaviniai bus įgyvendinti, ar jų vykdoma veikla atitinka teisės aktų reikalavimus. Tuo tikslu viešuosiuose juridiniuose asmenyse buvo vertinta strateginiai ir kiti veiklos planai, kaip buvo laikomasi įstatymų, kitų norminių teisės aktų, turinčių įtakos jų veiklai. Vertinant vidaus kontrolę, buvo atlikti vidaus auditai rizikingiausiose ir svarbiausiose veiklos srityse. Centralizuotas vidaus audito skyrius vertino šias rizikingas veiklos sritis:

 

– įstaigų veiklos reglamentavimas ir planavimas, tikslų, uždavinių įgyvendinimas pagal nusistatytus vertinimo kriterijus,

 

– korupcijos prevencijos programos priemonių įgyvendinimas,

 

– savivaldybės biudžeto lėšų naudojimas,

 

– paslaugų kokybės užtikrinimas,

 

– turto įsigijimo, naudojimo ir apsaugos organizavimas,

 

– darbo užmokesčio mokėjimas, darbuotojų veiklos vertinimas,

 

– duomenų apsaugos užtikrinimas.

 

Administracinės naštos mažinimo priemonių plano vykdymo vertinimo tikslas – įvertinti kaip vykdomas Alytaus rajono savivaldybės administracijos 2021 m. veiklos plano administracinės naštos mažinimo priemonės. Pateikta išvada, kad vidaus kontrolės trūkumai, įgyvendinant priemones, neturi neigiamos įtakos įstaigos rezultatams. Siekiant gerinti gyventojų aptarnavimo sistemą ir mažinti administracinę naštą, pateikta rekomendacija savivaldybės administracijos 2021–2023 m. strateginiame plane įrašyti naujas administracinės naštos mažinimo priemones, nustatyti aiškius ir pamatuojamus vertinimo kriterijus, užtikrinti priemonių planavimo proceso vidaus kontrolę.

 

VJA vadovams raštu pateiktos ataskaitos, kuriose atliktas vidaus kontrolės veikimo įvertinimas, nustatyti veiklos trūkumai, pateiktos rekomendacijos trūkumams pašalinti arba veiklai tobulinti. Įstaigų vadovai, suderinę su Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėju, ėmėsi priemonių dėl rekomendacijų įgyvendinimo. Priimtos veiklos, rizikos valdymo ir vidaus kontrolės gerinimo priemonės sumažino galimą riziką.

 

Vidaus auditų metu nustatytų pažeidimų, perduotų nagrinėti teisėsaugos institucijoms, nebuvo.

 

Remiantis atliktų vidaus auditų ir pažangos stebėjimo rezultatais, pateikta išvada, kad audituotose įstaigose vidaus kontrolė gera, taikomos vidaus kontrolės procedūros pakankamai veiksmingos. Vidaus auditų metu atskirose veiklos srityse nustatyti vidaus kontrolės trūkumai, neturintys įtakos savivaldybės administracijos veiklos rezultatams.   

 

Vidutinė vidaus audito trukmė 26,6 d. d. Planuota vidaus audito vidutinė trukmė 30 d. d.

 

Savivaldybės vadovų požiūris į kontrolę yra teigiamas, atsižvelgiant į atliktus vidaus auditus ir pateiktas rekomendacijas vidaus audito ataskaitose, yra keičiami ir papildomi anksčiau galiojusieji vidaus administraciniai aktai, rengiami nauji tvarkų aprašai, padedantys užtikrinti veiksmingesnį vidaus kontrolės veikimą savivaldybės administracijoje ir kituose savivaldybei pavaldžiuose juridiniuose asmenyse.

 

2021 m. Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėjo kvalifikacijos kėlimo, mokymosi trukmė – 40 val.

 

02.02.01.02 priemonė. Dėl ekonominės krizės neproporcingai sumažinto darbo užmokesčio (atlyginimo) dalies grąžinimas.

 

Pagal Vyriausybės priimtus nutarimus per krizę neproporcingai sumažintas darbo užmokestis valstybės tarnautojams turi būti grąžinamas per 5 metus. Paskutinės šios išmokos buvo baigtos mokėti 2020 m. Todėl ši priemonė yra baigta įgyvendinti.

 

02.03 tikslas. Prisiimtų finansinių įsipareigojimų valdymas.

 

02.03.01 uždavinys. Paskolų ir palūkanų mokėjimas pagal pasirašytas skolų gražinimo sutartis.

 

02.03.01.01 priemonė. Paskolų grąžinimas.

 

Alytaus rajono savivaldybė 2021 m. nei trumpalaikių, nei ilgalaikių naujų finansinių įsipareigojimų neturėjo. Savivaldybė komerciniuose bankuose iš ankstesnių m. turėjo 1 paskolą, kuri buvo reikalinga investicinių projektų vykdymui, ir 2 paskolas iš LR finansų ministerijos, iš jų: paskola dėl apyvartos lėšų trūkumo po BAB banko „Snoras“ veiklos apribojimo ir licencijos atšaukimo ir paskola investiciniams projektams vykdyti. 2021 m. grąžinta 1 339,9 tūkst. Eur ankstesniais m. prisiimtų įsipareigojimų. Lyginant su 2020 m. m., 1 paskola sumažėjo, nes grąžinta trumpalaikė paskola LR finansų ministerijai 2020 m. negautoms pajamoms padengti – 1 150,0 tūkst. Eur. Negrąžintas paskolų likutis 2021 m. gruodžio 31 d. – 2 249,6 tūkst. Eur.

 

Savivaldybė dalyvauja daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, todėl savivaldybės paskirtas administratorius (SĮ Simno komunalininkas) pasirašė sutartį su kredito įstaiga gyvenamųjų patalpų savininkų vardu. Kadangi savivaldybės administracija dalį butų valdo kaip savo turtą ir lengvatinį kreditą grąžina kaip gyvenamųjų patalpų savininkas, todėl ši paskola įtraukta į savivaldybės skolą. Paskolos likutis 2021 m. gruodžio 31 d. pagal daugiabučių namų modernizavimo programą yra – 55,0 tūkst. Eur.

 

02.03.01.02 priemonė. Palūkanų už paskolas mokėjimas.

 

2021 m. sumokėta 13,8 tūkst. Eur priskaičiuotų palūkanų už savivaldybės turimas ilgalaikes paskolas.

 

 

02.04 tikslas. Užtikrinti gyventojų saugumą gesinant gaisrus ir vykdant gelbėjimo darbus.

 

02.04.01 uždavinys. Užtikrinti visuomenės, materialaus turto ir aplinkos apsaugą, operatyviai ir laiku pasiekti nelaimės vietą, modernizuoti priešgaisrinę gelbėjimo sistemą, užtikrinti gaisrų prevenciją ir visuomenės švietimą šioje srityje, teikti paslaugas juridiniams ir fiziniams asmenims.

 

02.04.01.01 priemonė. Priešgaisrinė sauga.

 

Priešgaisrinei 2021 m skirta 959,1 tūkst. Eur.

 

03 programa. Urbanistinės plėtros ir strategijos formavimas.

 

03.01 tikslas. Užtikrinti gerą teritorijų planavimą,  tinkamą žemės sklypų formavimą ir pertvarkymą, prisidėti prie turizmo ir kitų paslaugų plėtojimo.

 

03.01.01 uždavinys. Organizuoti teritorijų planavimą, pagal poreikį užtikrinti žemės sklypų formavimą ir pertvarkymą.

 

03.01.01.01 priemonė. Kadastro ir registro duomenų tvarkymas.

 

2021 m. pradėta rengti 250 žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų, iš jų: 37 projektai naujo valstybinės žemės sklypo suformavimo, 60 projektų dėl įsiterpusios valstybinės žemės ploto suformavimo ir sujungimo su besiribojančiais žemės sklypais, 153 projektai dėl privačios nuosavybės teise valdomų žemės sklypų pertvarkymo. Patvirtinta 37 projektai.

 

Vykdant programą, įgyvendintos Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymu deleguotos funkcijos: parengti 108 direktoriaus įsakymai dėl pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo pakeitimo, parengti 34 teritorijų planavimo komisijos teritorijų planavimo dokumentų kompleksinio derinimo protokolai. Organizuotos 5 detaliųjų planų koregavimo procedūros.

 

Alytaus rajone, kaip ir ankstesniais m., ir toliau vyrauja individualių gyvenamųjų namų statyba. 2021 m. savivaldybė išdavė 174 statybą leidžiančius dokumentus, iš jų 135 statyti naują statinį, 39 – statinių rekonstravimui. Naujai statyti vieno buto gyvenamąjį namą išduota 105 statybą leidžiantys dokumentai. Daugiausia tokių statybų vyksta Alovės ir Alytaus seniūnijose. Išduoti 7 statybą leidžiantys dokumentai ypatingiems statiniams.

 

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija tikrina savivaldybių išduodamų statybą leidžiančių dokumentų išdavimo teisėtumą. Per pastaruosius metus Alytaus rajono savivaldybės administracijoje nenustatyta nė vieno neteisėtai išduoto leidimo atvejo.

 

Patvirtintas ir perduotas Valstybinei mokesčių inspekcijai Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje esančio nekilnojamojo turto objektų, kuriems taikomas Alytaus rajono savivaldybės tarybos nustatytas maksimalus nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, sąrašas, į kurį įtraukta 9 apleisti statiniai.

 

Pagal priimtus Savivaldybės tarybos sprendimus, įregistruotos 6 gatvės, 4 gatvėms pakeistos geografinės charakteristikos 2015-05-27 LR Vyriausybės nutarimu buvo nustatytos gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos. Iki tol ribos buvo sąlyginės, netikslios, kertančios pastatus, žemės sklypus. Nustačius gyvenamųjų vietovių teritorijų ribas,  būtina pakeisti gatvių bei adresų duomenis. Todėl atsirado poreikis keisti jau esamų gatvių geografines charakteristikas, t. y. sutrumpinti, pratęsti, keisti gatvių posūkio taškus.

 

Gauti 37 prašymai formuoti naujus valstybinius žemės sklypus prie nuosavybės teise valdomų pastatų, 60 prašymai suformuoti įsiterpusius valstybinės žemės plotus ir sujungti su besiribojančiais žemės sklypais, 153 prašymai pertvarkyti žemės sklypus, padalinant ar atidalinant bendrosios nuosavybės teise valdomų žemės sklypų dalis ir suformuojant naujus žemės sklypus (patvirtinta 37 projektai).

 

Vykdant statinių naudojimo priežiūrą, 2021 m. patikrinti 89 statiniai, iš jų 37 gyvenamieji, 49 negyvenamieji, 3 inžineriniai statiniai.

 

03.01.01.02 priemonė. Savivaldybės teritorijos planavimas ir stebėsena.

 

2021 m. parengta ir patvirtinta Daugų miesto bendrojo plano sprendinių įgyvendinimo stebėsenos ataskaita. Pradėtas rengti Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialiojo plano keitimas.

 

03.01.01.03 priemonė. Savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto valdymas, naudojimas ir disponavimas juo patikėjimo teise.

 

2021 m. priemonės įgyvendinimui nebuvo poreikio, nes savivaldybė neturėjo priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto, kurį valdo, naudoja ar disponuoja juo patikėjimo teise.

 

03.01.02 uždavinys. Savivaldybės erdvinių duomenų rinkinio (SEDR) sudarymas ir nuolatinis atnaujinimas.

 

03.01.02.01 priemonė. Savivaldybėms priskirtiems geodezijos ir kartografijos darbams (savivaldybių duomenų rinkiniams tvarkyti) organizuoti ir vykdyti.

 

2021 m.  buvo teikiami duomenys ir derinami  topografiniai ir inžinerinių tinklų planai, naudojant Lietuvos erdvinės informacijos portalo Topografinių planų informacijos teikimo, priėmimo ir derinimo elektroninę paslaugą (TOPD) bei Topografinės ir inžinerinės infrastruktūros informacinę sistemą (TIIIS). Praėjusiais m. į  Savivaldybės erdvinių duomenų rinkinį (SEDR) integruota 1138 vnt. planų, iš jų 648 vnt. topografinių planų ir 490 vnt. inžinerinių tinklų planų. 

 

03.01.03 uždavinys. Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo 14 straipsnyje nurodytų architektūros plėtros krypčių įgyvendinimas.

 

03.01.03.01 priemonė. Architektūriniai konkursai, skirti geriausiai statinio architektūrinei ir urbanistinei idėjai atrinkti. Architektūros kūrybinių dirbtuvių organizavimas.

 

Vykdant priemonę numatyta savivaldybės tarybos sprendimu pripažintiems architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingų objektų planavimo ar projektavimo atvejais rengti architektūrinius konkursus geriausiai statinio architektūrinei ar urbanistinei idėjai atrinkti, taip pat organizuoti kūrybines dirbtuves įtraukiant visuomenę ir aukštųjų mokyklų studentus. 2021 m. nebuvo organizuoti projektinių pasiūlymų architektūriniai konkursai.

 

03.01.03.02 priemonė. Mažosios architektūros ir viešųjų erdvių įrengimas ir priežiūra.

 

Priemonėje numatyta viešose vietose įrengti mažosios architektūros objektus – skulptūras, suoliukus, kitus objektus, bei vykdyti objektų priežiūrą (kai yra poreikis). 2021 m. Daugų mieste paplūdimyje atnaujinti laiptai, atnaujinti suoleliai miesto sode bei paplūdimyje prie policijos pastato, pastatyta medinė Angelo skulptūra prie buvusios Eičiūnų mokyklos, bendruomenės „Punios ainiai“ iniciatyva prie Punios seniūnijos įrengtas gėlių medis, prie Nemunaičio seniūnijos įrengtos 3 medinės skulptūros, atnaujinti suolai ir stalas rekreacinėje teritorijoje prie Nemuno, sutvarkyta akmeninė Alovės kapinių tvora, įsigyti 3 suoleliai, kurie bus pastatyti Simne prie autobusų stotelės ir prie ambulatorijos. 

 

04 programa. Informacinės visuomenės plėtra.

 

04.01 tikslas. Visuomenės informavimas apie savivaldos vykdomą viešąją politiką.

 

04.01.01 uždavinys. Informuoti visuomenę informavimo priemonėmis.

 

04.01.01.01 priemonė. Visuomenės informavimas.

 

Informacinės visuomenės plėtros programą įgyvendina Komunikacijos skyrius. Savivaldybės taryba programai skyrė 27,2 tūkst. Eur, panaudota 26,2 tūkst. Eur.

 

Alytaus rajono savivaldybė, vykdydama savo funkcijas, rajono bendruomenei pateikia aktualiausią, naujausią informaciją. Alytaus rajono savivaldybė skelbia informaciją savivaldybės interneto svetainėje www.arsa.lt, socialiniuose tinkluose „Facebook“, „YouTube“, savivaldybės informaciniame biuletenyje, interneto žinių portaluose, vietos radijuje, televizijoje, vietos ir respublikinėje spaudoje.

 

Planuota paskelbti informacinių pranešimų 450 vnt., parengta ir paskelbta 498 vnt.

 

Savivaldybės interneto svetainėje www.arsa.lt 2021 m. iš viso paskelbta 1364 savivaldybės, savivaldybės įstaigų ir organizacijų, kitų įstaigų ir organizacijų pranešimai.

 

COVID-19 pandemijos laikotarpiu savivaldybės interneto svetainės specialiose srityse „Koronavirusas“, „Vakcinacija Alytaus rajone“ buvo skelbiama aktuali informacija, Vyriausybės nutarimai, skirti pandemijos valdymui.

 

Informacija apie savivaldybės veiklą skelbiama socialiniame tinkle „Facebook“, kurį, stebi 5,9 tūkst. socialinio tinklo vartotojų, tai yra 550 daugiau negu 2020 m. (2020 m. – 5350 vartotojų, 2019 m. – 4380).  

 

Daugiausia – 90,8 proc. savivaldybės „Facebook“ puslapio sekėjų yra šalies gyventojai, 9,2 proc. – užsienio gyventojai, įvykius rajone, stebi emigrantai, savivaldybės užsienio partneriai.

 

Socialinio tinklo vartotojai teikia klausimus, praneša apie problemas. Į klausimus atsakoma, apie problemas informuojami atsakingi savivaldybės padaliniai.

 

2021 m. savivaldybės interneto svetainėje ir socialiniame tinkle „YouTube“ tiesiogiai transliuoti Savivaldybės tarybos posėdžiai, reportažai iš įvairių kultūros renginių. Interneto svetainėje paskelbti Savivaldybės tarybos sprendimų projektai.

 

Dėl informacijos apie savivaldybės administracijos ir tarybos veiklą viešinimo sudarytos sutartys su žiniasklaidos priemonėmis: žinių portalais „Alytaus gidas“, „AlytusPlius“, „Danielius.net“, „Dzūkijos veidas“, „Dzūkijos laikas“, Alytaus radijas FM99, Alytaus regionine televizija, laikraščiais „Alytaus naujienos“, „Dainavos žodis“, nacionaliniu savaitraščiu „Savaitė“. 2021 m. išleisti “  6 numeriai savivaldybės informacinio biuletenio „Alytaus rajono žinios“.

 

Rengiant vizualinę informaciją, skaidres, reportažus, elektroninius sveikinimus, sveikinimo atvirukus naudojami ir populiarinami savivaldybės simboliai – savivaldybės ir seniūnijų herbai.

 

Komunikacijos skyrius skelbia savivaldybės vadovų darbotvarkę savivaldybės interneto svetainėje, „Facebook“ puslapyje. Savivaldybės interneto svetainėje skelbiami savivaldybės vadovų susitikimai su interesų grupėmis.

 

Savivaldybės interneto svetainėje skelbiamos viešosios konsultacijos su gyventojais. 2021 m. – vyko 3: dėl 2021 m. Alytaus rajono savivaldybės biudžeto projekto, dėl Alytaus rajono garbės piliečio vardo suteikimo, dėl individualių nuotekų valymo įrenginių Genių kaime, Alytaus sen.

 

04. 02 tikslas. Plėtoti ryšius su užsienio valstybių savivaldybėmis.

 

04.02.01 uždavinys. Koordinuoti ir plėtoti tiesioginius ryšius su užsienio miestais partneriais.

 

04.02.01.01 priemonė. Ryšių su užsieniu plėtojimas.

 

Savivaldybė bendradarbiauja su Lenkijos Respublikos Punsko valsčiumi, Pišo miesto, Pišo rajono, Olecko, Orzyšo, Monkos, Ostrolenkos, Bialos Piskos, Chočnos savivaldybėmis, Baltarusijos Respublikos Voronovo ir Gardino rajonais, Ukrainos Irpinės, Urmanės rajonais, Kosovo Respublikos Štimo savivaldybe, Sakartvelo Ozurgečio savivaldybe, Latvijos Respublikos Jelgavos rajono savivaldybe – iš viso su 16 užsienio savivaldybių. 2021 m. savivaldybės taryba pritarė bendradarbiavimo sutarčiai su Ukrainos Respublikos Urmanės rajono taryba.

 

Ryšiams su užsieniu plėtoti skirta 10,0 tūkst. Eur, panaudota 7,7 tūkst. Eur.

 

2021 m. Alytaus rajono savivaldybės atstovai – savivaldybės meras, vicemerė, savivaldybės administracijos, savivaldybės įstaigų darbuotojai – vyko į 7 komandiruotes užsienyje: Estiją, Suomiją,  Lenkiją, Belgiją, Italiją. 

 

Vietas

Vardas, pavardė

Tikslas

Suomija Estija

Almantas Jakimavičius

Seminaras „Edukacinės erdvės Suomijos ir Estijos gamtinio ugdymo įstaigose, gamtinis ir ekologinis ugdymas jose: metodai, patirtys, galimybės“

liepos 12–15 d.

Lenkija

Sigitas Karlonas,

Aivaras Vyšniauskas,

Eglė Sereičikienė,

Andrius Karlonas

Tarptautinis savivaldybių bendradarbiavimo renginys „Monki miesto dienos 2021“ ir Mediotekos atidarymas, 

rugpjūčio 14–15 d.

Lenkija

Sigitas Karlonas

Edita Zagurskienė

Oksana Nikulinienė

Tarptautinis savivaldybių bendradarbiavimo renginys Biala Piskos savivaldybės organizuojamoje derliaus šventėje

rugsėjo 3–4 d.

Lenkijoje

Sigitas Karlonas,

Kęstutis Patinskas

Lietuvos žuvininkystės regionų vietos veiklos grupių tinklas (LŽRVVGT) narių atstovų renginyse, rugsėjo 9–12 d.

Briuselis

Algirdas Vrubliauskas

Dalyvavimas 146 plenarinėje Europos Regionų komiteto sesijoje, spalio 11–14 d.

Italija

Dalia Kitavičienė

Dalyvavimas projekto „Town Twinning Citizens together solidarity in time of Crisis“ veiklose,

spalio 12–17 d.

Lenkija

Idalija Šukevičienė

Seminaras „Patirties ugdymas Lenkijos švietimo įstaigose“, lapkričio 3–4 d.

 

 

Savivaldybėje lankėsi viena delegacija iš Lenkijos, Liublino.

 

Dėl COVID-19 pandemijos ryšiai su savivaldybės partneriais buvo palaikomi per nuotolį.

 

05 programa. Sąlygų verslo plėtrai sudarymas, patrauklios investicijoms aplinkos formavimas ir turizmo vystymas.

 

05.01 tikslas. Didinti gyventojų užimtumą vietos darbo rinkoje.

 

05.01.01 uždavinys. Sudaryti galimybę laikinai įsidarbinti asmenims, negalintiems konkuruoti darbo rinkoje.

 

05.01.01.01 priemonė. Savivaldybių patvirtintoms užimtumo didinimo programoms įgyvendinti.

 

Programos tikslas – didinti gyventojų užimtumą vietos darbo rinkoje. Programos uždavinys – sudaryti galimybę laikinai įsidarbinti asmenims, negalintiems konkuruoti darbo rinkoje.

 

2021 m. savivaldybei darbo rinkos politikos rengimui ir užimtumo didinimo programos įgyvendinimui buvo skirta 152,7 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų, iš jų 65,0 tūkst. Eur užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimui.

 

Užimtumo didinimo programa buvo vykdoma gegužės–gruodžio mėnesiais. Vidutiniškai vienas asmuo dirbo nuo 1 iki 6 mėnesių.                                                                          

 

2021 m. iš viso buvo įdarbinti 54 bedarbiai: seniūnijose ir SĮ „Simno komunalininkas“ dirbo 47 bedarbiai, darbdaviai (ūkininkai ir verslininkai) įdarbino 7 bedarbius.

 

Programai įgyvendinti (be modelio) panaudota 87,7 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinant Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelį, dalyvavo 161 asmuo. Jiems buvo teikiamos: psichologo ir motyvavimo paslauga, lydimoji pagalba, konsultavimo tarpininkavimo ir atstovavimo paslauga. Asmenims, dėl daugybės sveikatos sutrikimų ir žalingų įpročių negebantiems atlikti darbo, buvo teikiama būtina ilgalaikė, kompleksinė socialinė pagalba, suteikiant galimybę integruotis į darbo rinką, taikant būtinų įsidarbinti sveikatos paslaugų (priklausomybės ligų gydymas) teikimą. Modelio įgyvendinimui panaudota 45,6 tūkst. Eur. 

 

Šia priemone pasinaudojo 18 buvusių bedarbių. Išnagrinėta 20 prašymų kelionės išlaidoms kompensuoti, parengti 28 įsakymai dėl kompensacijų išmokėjimo. Kompensacijoms buvo panaudota 4,6 tūkst. Eur. Palyginimui – 2020 m. kompensacijas gavo 20 įsidarbinusių bedarbių, jiems išmokėta 4,9 tūkst. Eur. Lėšos šiai priemonei buvo skirtos iš savivaldybės biudžeto.

 

05.02 tikslas. Remti smulkų ir vidutinį verslą bei skatinti jo plėtrą.

 

05.02.01 uždavinys. Skatinti rajono gyventojų verslumą bei įmonių konkurencingumą.

 

05.02.01.01 priemonė. Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimas.

 

Sąlygų verslo plėtrai sudarymo, patrauklios investicijoms aplinkos formavimo ir turizmo vystymo programos įgyvendinamas savivaldybės strateginis tikslas – sudaryti palankią aplinką investicijų pritraukimui ir verslo plėtrai, turizmo vystymui, rajono infrastruktūros objektų ir būsto priežiūrai, užimtumo didinimui.

 

Vienas iš programos tikslų – remti smulkųjį ir vidutinį verslą bei skatinti jo plėtrą. Įgyvendinant šį tikslą, finansiškai remiami fiziniai ir juridiniai asmenys, gerinamos verslo sąlygos Alytaus rajone, skatinant smulkiojo ir vidutinio verslo plėtrą.

 

1. Tikslo įgyvendinimui vykdomas uždavinys – skatinti rajono gyventojų verslumą bei įmonių konkurencingumą. Uždavinys įgyvendinamas, remiant smulkųjį ir vidutinį verslą. Administruojant lėšas, skirtas smulkiajam ir vidutiniam verslui remti, išnagrinėtos ir pateiktos svarstyti Smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo lėšų skirstymo komisijai 49 verslo subjektų pateiktos paraiškos, parengtas 1 Smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimo programos lėšų skyrimo komisijos protokolas ir 1 administracijos direktoriaus įsakymo projektas dėl lėšų skyrimo.

 

Į Alytaus rajono savivaldybės verslo plėtros komisiją dėl finansinės paramos skyrimo 2021 m. kreipėsi 49 verslo subjektai. Verslininkai iš viso pagal skirtingas paramos priemones pateikė 87 prašymus, iš kurių 29 dėl naujų darbo vietų išlaidų kompensavimo, 11 dėl naujos įmonės steigimo išlaidų kompensavimo, 9 dėl naujai kuriamų arba nuomojamų interneto svetainių diegimo ir administravimo konsultacinių paslaugų išlaidų kompensavimo, 1 dėl dalyvavimo Lietuvoje ir užsienyje vykstančiose parodose, mugėse ir verslininkų misijose išlaidų kompensavimo, 11 dėl konsultacijų buhalteriniais klausimais pirmaisiais verslo m. išlaidų kompensavimo, 9 dėl konsultacijų dėl verslo planų, investicinių projektų, paraiškų ir kitų reikiamų dokumentų finansinei paramai gauti rengimo išlaidų kompensavimo ir 17 dėl infrastruktūros verslui sukūrimo (pritaikymo) išlaidų kompensavimo. Iš viso pareiškėjai per paskutiniuosius 12 mėnesių deklaravo sukūrę 67 naujas darbo vietas.

 

Iš viso įregistruotų ūkio subjektų skaičius Alytaus rajone 2021 m. pradžioje buvo 1260. Iš jų – 595 veikiantys.

 

05.03 tikslas. Skatinti atvykstamąjį ir vietinį turizmą, stiprinant rajono turistinį patrauklumą bei didinant Alytaus rajono konkurencingumą tiek tarptautinėse, tiek vidinėse turizmo rinkose.

 

05.03.01 uždavinys. Įgyvendinti turizmo galimybių rėmimo (skatinimo) priemones.

 

05.03.01.01 priemonė. Turizmo plėtra, turizmo politikos formavimas.

 

Turizmo paslaugų ir išteklių pristatymo programa siekiama skatinti turizmą Alytaus regione, siekti, kad kraštas būtų patraukliai pristatytas turistams iš Lietuvos ir užsienio valstybių, skatinant turizmo verslo plėtrą ir pajamų, gaunamų iš turizmo, didėjimą, populiarinti turizmą vietinių gyventojų tarpe, siekti, kad apie regioną būtų skleidžiama teisinga informacija. 2021 m. buvo finansuota VšĮ Alytaus turizmo informacijos centro veikla ir panaudota 14,6 tūkst. Eur.

 

VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras (TIC) teikė informaciją apie turizmo paslaugas Alytaus rajone. COVID19 pandemija labai daug įtakojo turizmo sektorių. 2021 m. į Alytaus TIC kreipėsi 3,4 tūkst. interesantų. Iš jų tik mažiau nei 100 – užsienio valstybių piliečiai.

 

Alytaus rajono turizmo ištekliai ir paslaugos pristatyti Turizmo gatvėje, kuri buvo įrengta Klaipėdos Jūros šventėje liepos mėnesį ir Vilniaus „Sostinės dienose“ rugsėjo mėnesį. Renginiuose išdalinta daugiau kaip 2,4 tūkstančiai informacinių leidinių.

 

Alytaus turizmo informacijos centras  2021 m. parengė, išleido ar skaitmenizavo 5 leidinius (iš jų 2 elektroninius). Išleistų leidinių tiražas – 6000 egz.

 

Atnaujinta Alytaus krašto turizmo svetainė www.alytusinfo.lt, kurioje 2021 m. ieškojo informacijos daugiau kaip 82 tūkstančiai unikalių lankytojų iš 143 šalių. 

 

Turizmo centras parengė 12 straipsnių apie Alytaus rajono turizmo objektus, vietoves ir galimybes, kurie buvo spausdinami interneto tinklaraščiuose „WeloveLithuania“, „Delfi.lt“, „lrytas.lt“, „Šeimos gidas“, „Alytaus naujienose“, „LRT.lt“ ir kt. Daugiau kaip 45 tūkst. peržiūrų sulaukė parengtas ir portale www.pamatykLietuvoje.lt paviešintas automaršrutas. Kartu su VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ buvo vykdomi bendri projektai, kurių metu buvo viešinami įvairūs objektai (dviračių maršrutu .„Alytus – Varėna“ir jame esantys objektai, įdomios apgyvendinimo vietos, Kurnėnų mokykla, Raižių mečetė, informacija apie įdomius paslaugų teikėjus akcijai „O pas mus ar buvai?“, pirtys, kalėdinės dirbtuvės, naujos turizmo paslaugos ir objektai ir kt.), organizuotas infoturas žurnalistams, kurio metu aplankyta Kurnėnų mokykla, šaltalankių ūkis „Gintarinė uoga“, edukacinė programa „Praeities pavara“ Verebiejuose. Dalyvavo 14 žurnalistų iš LNK, LRT, „Savaitė“, „Kelionės ir pramogos“ ir kt. žiniasklaidos priemonių.

 

2021 m. COVID19 pandemija darė didelę įtaką turizmo sektoriaus darbui. Centro atliekamos pramogas siūlančių įmonių, muziejų, amatų centrų ir kiemelių apklausos neoficialiais apytiksliais duomenimis, 2021 m. Alytaus rajone apsilankė daugiau kaip 27 tūkstančių žmonių, t. y. 11 procentų daugiau nei 2020 m. Ypatingai daug lankytojų sulaukė po renovacijos atidaryta Kurnėnų mokykla. Išankstiniais duomenimis, Alytaus rajono turistų apgyvendinimo paslaugas teikiančių įstaigų paslaugomis naudojosi apie 13 tūkstančių svečių. Iš viso Alytaus rajone per 40 kaimo turizmo sodybų, nakvynės paslaugas teikiančių fizinių ir juridinių asmenų, kurių dalis veikia tik vasaros sezono metu. 2021 m. dalis apgyvendinimo įstaigų nevykdė veiklos. Klasifikuojamų apgyvendinimo paslaugų registre įregistruotas kol kas vienintelis Alytaus rajone viešbutis, teikiantis 4 ir 3 žvaigždučių viešbučio paslaugas.

 

Projekto „Reprezentacinio Lietuvos Šv. Jokūbo kelio maršruto ženklinimas Punia – Alytus –Miroslavas atkarpose, pažymint 2021‑uosius Šv. Jokūbo metus“ įgyvendinimo metu buvo įsigyti maršruto Punia – Alytus – Miroslavas (iš viso 70 km) ženklinimui reikalingi ženklinimo stulpeliai ir informacinės krypties rodyklės bei atlikti maršruto ženklinimo darbai.

 

Alytaus rajono Punios, Nemunaičio ir Raitininkų seniūnijose paženklintas tarptautinis pėsčiųjų maršrutas „Miško takas“, kuris eina per visas tris Baltijos valstybes.

 

05.03.02 uždavinys. Skatinti vietos gyventojų domėjimąsi krikščioniškosiomis Europos šaknimis, religija ir kultūra, tradicijomis ir paveldu, imantis koordinuojamų veiksmų, kad būtų atkurtas ir įprasmintas šalia Šv. Jokūbo kelių Alytaus rajone esantis architektūros, kultūros ir gamtinis paveldas.

 

05.03.02.01 priemonė. Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos nario mokestis.

 

Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos pagrindiniai tikslai yra išvystyti Šv. Jokūbo kelio tinklą Lietuvoje, tarptautinius ir Lietuvos vidaus maršrutus, Šv. Jokūbo kelių ženklinimo sistemą, naudojant vieningą Europos Tarybos pasiūlytą Šv. Jokūbo kelio ženklą, veikiant kartu su Lietuvos Respublikos Vyriausybe ir Lietuvos Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija. Skatinami prie Šv. Jokūbo kelių esančių miestų, rajonų ir regionų, Europos valstybių tarpusavio kultūriniai mainai, siekiant liudyti nesenstančią Europos kultūrinę tapatybę ir jos vertybes, prisidedant prie unikalaus istorinio, kultūrinio ir intelektinio palikimo sklaidos vietos ir tarptautiniuose lygmenyse.

 

Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacija įtraukia nares kartu įvertinti ir atrinkti lankymui pritaikytus objektus, kartu su Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija ir kitomis institucijomis rengia Šv. Jokūbo kelių maršrutus bei jų aprašymus. Savivaldybėse narėse koordinuojama su Šv. Jokūbo keliu susijusių institucijų (turizmo informacijos centrų, švietimo ir kultūros įstaigų) veikla. Rengiamos parodos bei renginiai, pristatantys Lietuvos Šv. Jokūbo kelią ir jame esančius objektus, organizuojami edukaciniai užsiėmimai, pristatantys savivaldybių, kurių teritorijas kerta Šv. Jokūbo kelias, kulinarinį, gamtinį, kultūrinį paveldą, tradicijų ypatumus, pasiekimus moksle, mene. Vykdoma komunikacija apie Šv. Jokūbo kelią kaip pirmąjį Europos kultūros kelią, skleidžiama informacija apie vykdomus piligriminius žygius bei kitus su Šv. Jokūbo keliu susijusius renginius, kurie organizuojami savivaldybėse narėse. Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos nario mokesčio 2021 m. sumokėta 0,5 tūkst. Eur.

 

05.04 tikslas. Visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos užtikrinimo organizavimas.

 

05.04.01 uždavinys. Vykdyti teisės pažeidimų prevenciją, įgyvendinant prevencines programas.

 

05.04.01.01 priemonė. Visuomenės saugumo projektų finansavimas.

 

2021 m. biudžete visuomenės saugumo projektų finansavimui buvo numatyta 8,7 tūkst.  Eur. Alytaus rajono savivaldybės biudžetinė įstaiga Priešgaisrinės apsaugos tarnyba pateikė projektą „Saugu sutemus kaime“. Prašoma suma iš savivaldybės – 8,7 tūkst. Eur. Projekte numatyta, kad bus organizuojama prevencinė veikla pažeidimų viešosiose vietose apsaugai, teisės pažeidimų prevencijai, nelaimingų atsitikimų tamsiuoju paros metu mažinimas. Lankantis gyvenamuosiuose būstuose,  bus vykdoma gyventojų priešgaisrinė prevencija,  įsigyjami įkraunami žibintuvėliai 4 LED.

 

Skyrus 8,7 tūkst. Eur projekto finansavimui, iš viso nupirkta 3929 vnt. prožektorių, išdalinta visoms seniūnijoms atitinkami pagal gyventojų skaičių.

 

05.05 tikslas. Efektyviai įgyvendinti projektus ir pasinaudoti ES struktūrinių fondų ir kitų finansavimo priemonių finansine parama.

 

05.05.01 uždavinys. Užtikrinti sėkmingą projektų rengimą ir įgyvendinimą.

 

05.05.01.01 priemonė. Daugiatikslių plėtros projektų įgyvendinimas.

 

2021 m. buvo tęsiama įgyvendinti pradėtus ir pradėta įgyvendinti naujus ES, valstybės biudžeto ir savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamus projektus. Iš viso 2021 m. buvo įgyvendinami 38 projektai, kurių bendra vertė – 12 638,3 tūkst. Eur, iš jų ES – 11 308,9 tūkst. Eur, valstybės biudžeto – 811,5 tūkst. Eur, savivaldybės biudžetas – 517,9 tūkst. Eur.

 

Investicijos, skirtos socialinei infrastruktūrai ir paslaugoms gerinti

 

Įgyvendinamas projektas „Alytaus rajono bendruomeniniai šeimos namai“, kurio tikslas – sudaryti sąlygas Alytaus r. šeimoms gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas, užtikrinant paslaugų prieinamumą ir siekiant įgalinti šeimas įveikti iškilusius sunkumus ir krizes. Projekto partneriai: Alovės bendruomenės VO „Susiedai“, BO „Dainavos kaukas“, Mikalavo k. bendruomenė „Šilaičiai“, VO „Junčionių k. bendruomenė“, kurie organizuoja pozityvios tėvystės mokymus, teikia psichosocialinę pagalbą, mediacijos paslaugas. Pagal poreikį teikiama vaikų nuo 3 m. iki mokyklinio amžiaus vaikų priežiūros paslauga, neturintiems galimybės naudotis viešuoju transportu teikiama pavėžėjimo paslauga į paslaugų teikimo vietą, taip pat asmeninio asistento paslauga,  pagalba asmenims (šeimoms), susiduriantiems su gyvenimo sunkumais, sąlygotais COVID-19 ligos. Numatytas projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2017–2021 metai, tačiau bus teikiamas prašymas dėl papildomo finansavimo 2022 metams. Projektas finansuojamas ES lėšomis. Projekto vertė – 332,7 tūkst. Eur. Planuojama, kad projekto įgyvendinimo metu socialinių paslaugų naudą gaus projekto tikslinė grupė – šeimos – 1119 asmenų.

 

Įgyvendinamas projektas „Vaikų dienos centrų tinklo plėtra Alytaus rajono savivaldybėje“. Projekto tikslas – sukurti sąlygas, reikalingas veiksmingam ir tvariam perėjimui nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų. Projekto tikslą planuojama pasiekti įgyvendinat uždavinį – įsteigti naujus vaikų dienos centrus (toliau – VDC) Rimėnų kaime, Daugų seniūnijoje ir Butrimonių miestelyje, Butrimonių seniūnijoje. Projekto tikslinė grupė – vaikai iš socialinę riziką patiriančių ir (ar) nepasiturinčių šeimų, taip pat jų šeimos nariai. Projektui suplanuotos investicijos bus skirtos nestacionarių paslaugų infrastruktūros plėtrai, plėtojant VDC tinklą, prisidėsiantį prie to, kad vaikai nepatektų į globos įstaigas dėl išvystytų paslaugų bendruomenėje. Projekto partneris – VĮ Alytaus šeimos pagalbos centras. Projektas 100 proc. finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Netinkamos finansuoti, tačiau projektui įgyvendinti būtinos išlaidos (jeigu tokios išlaidos būtų patirtos) bus apmokamos Alytaus rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2019–2022 metai. Preliminari projekto vertė – 200,8 tūkst. Eur.

 

 

 

Investicijos į turizmą

 

Įgyvendinamas projektas „Alytaus regiono turizmo ir informacinės infrastruktūros plėtra“. Siekiant subalansuotos turizmo plėtros bei norint išlaikyti esamus ir pritraukti naujus turistų srautus į Alytaus regioną, 5 regiono savivaldybės įgyvendina turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektą. Turizmo maršrutų ženklinimas sudaro sąlygas plėsti atvykstamąjį turizmą į regioną ir pateikti lankytojams išsamią informaciją. Projekto pareiškėjas – Alytaus miesto savivaldybės administracija. Projekto įgyvendinimo metu atliktas dviračių ir pėsčiųjų tako „Alytus – Varėna“, jungiančio 3 regiono savivaldybes, ženklinimas bei autoturizmo maršruto, jungiančio visas 5 regiono savivaldybes, ženklinimas. Projekto metu buvo numatyta įrengti daugiau kaip 300 ženklinimo infrastruktūros objektų, iš jų – 106 vnt. Alytaus rajone. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2017–2022 metai. Bendra projekto vertė – 208,2 tūkst. Eur, iš jų – 177,0 tūkst. Eur ES lėšos. Alytaus rajonui tenkanti projekto lėšų dalis – 41,6 tūkst. Eur, iš kurių 6,3 tūkst. Eur sudaro savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Investicijos į apleistų bešeimininkių pastatų sutvarkymą

 

2021 m. įgyvendinant tęstinį projektą „Bešeimininkių apleistų pastatų ir įrenginių tvarkymas Alytaus rajono savivaldybėje (II etapas)“ Nr. 05.5.1-APVA-R-019-11-0006 pasirašytos 9 griovimo darbų sutartys, iš jų 2021 m. likviduoti 2 apleisti objektai Alytaus rajone. Kitų apleistų objektų likvidavimas persikėlė į 2022 m. Įgyvendinant projektą atliekami Alytaus rajone esančių apleistų pastatų nugriovimo, susidariusių statybinių atliekų išvežimo, žemės paviršiaus išlyginimo ir žolės apsėjimo darbai. Numatoma projekto vertė – 101,8 tūkst. Eur, iš jų – 86,5 tūkst. Eur ES lėšos, 15,3 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Investicijos, skirtos infrastruktūrai gerinti

 

Įgyvendintas projektas „Kompleksinė Miklusėnų gyvenvietės plėtra“. Projekto tikslas – sudaryti sąlygas prieinamų ir aukštesnės kokybės viešųjų paslaugų plėtrai Miklusėnų kaime, taip prisidedant prie gyvenimo kokybės ir aplinkos gerinimo bei skatinant socialinę ir ekonominę plėtrą. Projekto įgyvendinimo metu buvo įrengta poilsio zona (skveras) (plotas apie 1300 kv. m.), aktyvaus laisvalaikio zona (plotas apie 2800 kv. m.), viešoji daugiafunkcė erdvė (plotas apie 3340 kv. m.), atnaujintas ir naujoms funkcijoms pritaikytas Pergalės g. 39, Miklusėnuose esantis pastatas (pastato bendrasis plotas – 399,21 kv. m., iš jų – 320,45 kv. m. priklauso Alytaus rajono savivaldybei nuosavybės teise; projekto metu atnaujintų patalpų plotas – 137 kv. m.), suremontuotos Pergalės, Šermukšnių, Šiltnamių, Bočių, Užubalių ir Alyvų gatvės, įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, apšvietimas, lietaus nuotekų surinkimo tinklas ir drenažas. Sutvarkytų gatvių ilgis – apie 1220 metrų, įrengtinų pėsčiųjų ir dviračių takų ilgis – apie 1180 metrų. Projekto vertė – 1169,7 tūkst. Eur. Iš jų – ES lėšos – 994,2 tūkst. Eur, valstybės biudžeto lėšos – 58,5 tūkst. Eur, o savivaldybės biudžeto lėšos – 117,0 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinamas projektas „Nemuno pakrantės pritaikymas vandens transporto priemonėms Punioje“. Projekto tikslas buvo įrengti slipą ir lieptą Punioje, Alytaus r., ties Punios piliakalniu, tačiau atlikus slipo projektavimo darbus buvo nuspręsta slipą statyti Alytaus r., Daugų m., prie Didžiulio ežero. Projekto įgyvendinimo metu numatoma atlikti slipo (laivų nuleidimo vietos) bei pontoninio liepto įrengimo darbus. Įgyvendinus projektą bus išspręstos dvi problemos: įrengus valčių įleidimo vietą bus išsaugota gamta, o aplinka taps patrauklesnė ir labiau pritaikyta lankytojams bei vandens turizmui. Projekto vertė – 13,3 tūkst. Eur, iš jų – 9,3 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos ir 4,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. Planuojama projektą įgyvendinti iki 2022 m. pab.

 

Įgyvendintas projektas „Viešo pastato Makniūnų k. sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poreikiams“. Projekto tikslas – padidinti Alytaus rajono patrauklumą vietos gyventojams, atliekant viešo pastato Makniūnų k. atnaujinimo darbus. Projekto įgyvendinimo metu buvo atlikti viešo pastato, esančio adresu Mokyklos g. 28, Makniūnų k., Raitininkų sen., Alytaus r., atnaujinimo darbai. Atlikti pastato fasado (cokolio, sienų šiltinimas ir apdaila, langų ir lauko durų keitimas ir t. t.) ir stogo (stogų aptvėrimas metalinėmis tvorelėmis, gaisrinių kopėčių įrengimas, stogų lietvamzdžių keitimas ir t. t.) bendrastatybiniai darbai. Įgyvendinus projektą, buvo pagerintos sąlygos Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazijos Makniūnų ikimokyklinio ugdymo skyriaus darbuotojams ir auklėtiniams. Preliminari projekto vertė – 94,9 tūkst. Eur, iš kurių 41,6 tūkst. Eur Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos ir 7,3 tūkst. Eur Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

 

Investicijos, skirtos aptarnavimo kokybei didinti

 

Įgyvendinamas projektas „Paslaugų ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimas Alytaus rajono savivaldybėje“. Projekto tikslas – pagerinti administracijos ir Kultūros centro bei skyrių, seniūnijų, susijusių su paslaugų ir asmenų aptarnavimu, kurie teikia gyventojams tokias pačias viešąsias kultūros paslaugas, teikiamų paslaugų ir asmenų aptarnavimo kokybę. Pagrindinės Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro teikiamos paslaugos – informavimas apie amatininkų, rajone veikiančių verslininkų, ūkininkų teikiamas paslaugas bei produktus, bendruomenių vykdomas veiklas, kultūros renginių organizavimą. Tačiau kokybiškai suteikti paslaugas bei tinkamai aptarnauti suinteresuotus asmenis ir paslaugų gavėjus yra labai sunku, kadangi šiuo metu nėra tam tinkamos įrangos, taip pat paslaugos nėra organizuojamos centralizuotai, informacija nėra susisteminta ir neretai gyventojų ir paslaugų vartotojų nepasiekia. Tam, kad būtų galima pasidalinti gerąja patirtimi, buvo surengtas gerosios patirties vizitas Neringoje, Liudviko Rėzos kultūros centre. Toliau numatyta sukurti ir įdiegti Alytaus rajono kultūros centro veiklos optimizavimui reikalingus įrankius (2 vnt.): papildomas funkcionalumas (įskiepis) klientų aptarnavimui bei stebėsenos, susijusios su klientų aptarnavimu, gerinimui ir mobilioji programėlė tai pat bus įvykdytos leidybos paslaugos. Projekto vertė – 192,8 tūkst. Eur, iš jų – 163,9 tūkst. Eur ES lėšos, 28,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Investicijos, skirtos vandens tiekimo ir nuotekų infrastruktūrai bei vandens būklei gerinti

 

Įgyvendinamas projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Alytaus rajone (Krokialaukyje)“. 2021 m. projekto įgyvendinimo metu buvo pastatyta nuotekų valykla, 7 nuotekų perpumpavimo stotys, naujai pakloti nuotekų surinkimo ir vandens tiekimo tinklai (Čiurlionių, Šiugždų, Krantinės, Žuvinto, Antokolio, Patrakės, Leinio, Peršėkės, Pagirių, Dariaus ir Girėno, Vytauto, Tarybų gatvėse). Įgyvendinus projektą bus suteikta galimybė prisijungti 192 nuotekų ir 41 vandens vartotojams. Projekto trukmė – 2018–2022 metai. Projekto vertė – 1 571,0 tūkst. Eur, iš jų – 920,5 tūkst. Eur ES lėšos, 650,5 tūkst. Eur privačios lėšos.

 

 

Įgyvendinamas projektas „Vandens būklės gerinimas Simno ežere ir Dovinės upėje“. Projekto metu iš Simno ežero bei Dovinės upės (nuo Metelių regioninio parko apsaugos zonos ir tik iki Žuvinto biosferos rezervato saugomos teritorijos) planuojama pašalinti perteklinę vandens makrofitų biomasę (šienavimo būdu ir / ar raunant su šaknimis). Įgyvendinus projektą, pagerės vandens kokybė ir sumažės ataugančių makrofitų kiekis šiuose vandens telkiniuose. Numatoma projekto įgyvendinimo trukmė – 2018–2023 metai. Planuojama projekto vertė – 979,3 tūkst. Eur. Iš jų ES lėšos – 905,8 tūkst. Eur, o savivaldybės biudžeto dalis – 73,5 tūkst. Eur.

 

Investicijos į švietimo, kultūros ir sporto infrastruktūrą

 

Įgyvendintas projektas „Alytaus r. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo prieinamumo didinimas įkuriant ir atnaujinant edukacines erdves“. Projekto įgyvendinimo metu buvo modernizuotos Alytaus r. Simno, Butrimonių, Miroslavo gimnazijų ikimokyklinių skyrių ir Daugų Vlado Mirono gimnazijos Venciūnų ikimokyklinio skyriaus grupės, įsigyti nauji baldai ir edukacinės priemonės grupių patalpoms įrengti. Įgyvendinus projektą Alytaus r. Simno, Butrimonių, Miroslavo gimnazijų ikimokykliniuose skyriuose ir Daugų Vlado Mirono gimnazijos Venciūnų ikimokykliniame skyriuje buvo įrengtos 8 naujos grupės (iš viso 80 naujų ugdymo vietų), sutvarkytos edukacinės erdvės lauke, kurių dėka buvo sukurta galimybė pilnavertiškam vaikų kūrybiškumo skatinimui ir savireguliacijai. Projekto trukmė – 2018–2021 m. Numatoma projekto vertė – 610,7 tūkst. Eur, iš jų – 494,0 tūkst. Eur ES lėšos, 43,8 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos ir 72,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Įgyvendintas projektas „Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos pritaikymas kultūrinėms ir turistinėms reikmėms“. Projekto tikslas – atlikti Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos vidaus patalpų ir dalies inžinerinių tinklų bei dalies sklypo tvarkomuosius darbus, paveldosaugos tvarkomuosius darbus bei įsigijus reikalingą įrangą, baldus, pritraukti naujus lankytojus, skatinti domėjimąsi mokyklos ir Alytaus rajono istorija. Dauguma numatytų darbų baigti įgyvendinti 2020 m.. 2021 m. įsigyta konferencijų įrangą ir įveiklintas visiškai atnaujintas kultūros paveldo objektas. Atnaujintame pastate buvo vykdomos įvairios su amatais susijusios veiklos: edukacijos, įvairūs užsiėmimai, ekspozicijos, vykdoma prekyba, demonstruojamos parodos, taip pat kultūriniai, turistiniai, švietėjiški renginiai ir šventės. Projekto įgyvendinimo trukmė – 2017–2021 m. Projekto vertė – 264 tūkst. Eur, iš jų – 224,5 tūkst. Eur ES lėšos, 39,5 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Įgyvendintas projektas „Esamų sporto bazių plėtra Alytaus rajone“. Projekto tikslas – gerinti sąlygas ir ugdyti fiziškai aktyvią visuomenę, remontuojant ir modernizuojant esamų sporto bazių infrastruktūrą Alytaus rajone. 2020 m. buvo suremontuota Krokialaukio multifunkcinė aikštelė: pakeista aikštelės danga, įrengti specialūs krepšinio ir tinklinio stovai pritaikyti neįgaliesiems. 2021 m. sutvarkyta Alovės multifunkcinė sporto aikštelė ir Nemunaičio stadionas. Alovėje pakeista multifunkcinės sporto aikštelės danga, įrengta bočia, petankė, specialūs krepšinio ir tinklinio stovai pritaikyti neįgaliesiems. Nemunaityje atnaujinta natūrali danga, bėgimo takelių asfaltbetonio danga, įrengta tinklinio aikštelė, specialūs krepšinio ir tinklinio stovai, tinkantys neįgaliesiems, bočios ir petankės žaidimų (žaidžiami neįgaliųjų) įrenginiai. Projektu skatinama neįgaliųjų sporto plėtra, vaikų ir jaunimo fizinis aktyvumas, gyvenamosios vietovės bendruomenės asmenų įtraukimas į sporto projektų veiklas. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2019–2021 m. Numatoma bendra projekto vertė – 208,5 tūkst. Eur, iš kurių savivaldybės biudžeto dalis ne mažesnės kaip 42,7 tūkst. Eur, Sporto rėmimo fondo lėšos (VB) – 165,8 tūkst. Eur.

 

Investicijos į komunalinių atliekų tvarkymą

 

Įgyvendinamas projektas „Komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra Alytaus regione“. Šis projektas vykdomas visam regione. Projekto vykdytojas – Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras. Alytaus rajone 2021 m. įrengtos 6 antžeminės aikštelės. Vieną papildomą aikštelę planuojama įrengti 2022 m. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2017–2021. Projekto vertė – 4362,3 tūkst. Eur, iš jų – 3549,7 tūkst. Eur ES lėšos, 812,6 tūkst. Eur privačios lėšos. Alytaus rajonui tenkanti lėšų dalis – 610,7 tūkst. Eur.

 

Investicijos į bendradarbiavimo stiprinimą

 

Įgyvendinamas projekto „Kultūros paveldas kalba už mus (The Cultural Heritage Says About Us)“. Projektą įgyvendina Alytaus rajono Butrimonių gimnazija kartu su Pišo rajono savivaldybe. Projekto tikslas – sustiprinti, išsaugoti ir skatinti tvarų gamtinio ir kultūrinio paveldo naudojimą turizmui bendradarbiavimo per sieną teritorijoje. Projekto metu numatyta sutvarkyti dalį Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Butrimonių skyriaus patalpų, pritaikant jas Alytaus rajono Butrimonių gimnazijos muziejaus veikloms. 2021 m. buvo vykdomi viešieji pirkimai ir pasirašyta rangos sutartis dėl ekspozicijos įrangos su įrengimu, paruošta muziejaus koncepcija, pradėti restauruoti popieriniai eksponatai, nupirkti nauji eksponatai (tautiniai kostiumai, manekenai). Projektas finansuojamas iš Interreg V–A Lietuva–Lenkija bendradarbiavimo programos lėšų. Bendra projekto vertė – 722,3 tūkst. Eur, Alytaus rajonui tenkanti lėšų dalis – 261,4 tūkst. Eur.

 

Investicijos į sveikatos priežiūros gerinimą

 

Įgyvendintas projektas „Pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimas Alytaus r. savivaldybėje“. Projekto tikslas – pagerinti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir kokybę Alytaus rajone. Projekto metu atliktas paprastasis remontas VšĮ Alytaus rajono savivaldybės PSPC terapinio skyriaus pirmame aukšte, įrengiant du šeimos gydytojo kabinetus, priverstinę vėdinimo sistemą, suremontuojant priklausomybės nuo opioidų pakaitinio gydymo ir DOTS kabinetus, atnaujinant ir padidinant pacientų registracijos ir laukiamojo (koridorių) erdves bei įsigyjant reikalingą įrangą. Taip pat neįgaliųjų poreikiams pritaikytos 3 ambulatorijos. Atnaujinti baldai įrengtuose šeimos gydytojų kabinetuose, įsigyta pirminės asmens sveikatos priežiūros funkcijai vykdyti reikalinga įranga ir transporto priemonė, kompiuterinė įranga. Simno ambulatorijos odontologo kabinetui nupirkta ir sumontuota intraoralinė rentgeno diagnostinė įranga. Projekto veiklų trukmė gavus papildomą finansavimą buvo pratęsta iki 2022 kovo mėn. Projekto vertė – 200,1 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinamas projektas „Priemonių, gerinančių ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą tuberkulioze sergantiems asmenims Alytaus rajone“. Projekto tikslas – mažinti Alytaus rajono gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo tuberkuliozės, išvengti atsparių vaistams tuberkuliozės mikrobakterijų atsiradimo ir plitimo. Šiam tikslui pasiekti bus įgyvendinamos priemonės, gerinančios ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo prieinamumą tuberkulioze sergantiems pacientams. Iš projekto lėšų finansuojami maisto talonai ir vykdančiojo personalo nuvykimas pas tuberkulioze sergančius asmenis, kuriems paskirtas gydymas DOTS kabinete, transporto išlaidos.  Projekto trukmė – 2018–2022 m. Projekto vertė – 10,5 tūkst. Eur.  

 

Įgyvendintas projektas „Sveikos gyvensenos skatinimas Alytaus rajone“. Projekto tikslas – padidinti Alytaus rajono tikslinių grupių asmenų sveikatos raštingumo lygį bei formuoti pozityvius jų sveikatos elgsenos pokyčius. Uždavinys – sumažinti sveikatos netolygumus Alytaus rajone, gerinant sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą vietos gyventojams. Projekto metu įgyvendintos veiklos:

 

·   Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro infrastruktūros modernizavimas (atliktas patalpų remontas, įsigyta transporto priemonė; įsigyti biuro baldai);

 

·   Visuomenės informavimo priemonių, mažinančių žmonių abejingumą nelaimės ištiktiems, įgyvendinimas ir žinių apie pirmosios pagalbos teikimą bei profesionalios pagalbos prieinamumą skleidimas (įsigytos pirmosios pagalbos mokymams skirtos priemonės, įgyvendinti pirmosios pagalbos mokymai, suorganizuotos pirmosios pagalbos varžybos, sukurtas videoklipas, įrengti pirmosios pagalbos skęstant informaciniai stendai, išleistos mokomosios – informacinės knygelės, suorganizuoti renginiai apie atšvaitų dėvėjimą);

 

·   Informacijos, adekvačiai parinktos pagal amžiaus ir veiklos grupes, sklaida tikslinei grupei, naudojant įvairius ugdymo metodus (surengti sveikatos stiprinimo programos renginiai širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenims, fizinio aktyvumo renginiai bendruomenėse, mokyklose, sveikos mitybos, druskos kiekio mažinimo pasirinkimą skatinantys renginiai, renginiai apie lyčių nediskriminavimą bei streso valdymo renginiai bendruomenėse).

 

Projekto trukmė – 2018–2021 m. Projekto vertė – 199 tūkst. Eur, iš jų 169,0 tūkst. Eur ES lėšos, 15,0 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 15,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2018–2021 m. 

 

Įgyvendinamas projektas „Sveikatos prieinamumo paslaugų pajėgumo didinimas nutolusiose teritorijose Alytaus ir Voronovo rajonuose“. Projekto įgyvendinimo metu įsigytos dvi transporto priemonės  su įranga pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros šeimos medicinos paslaugoms teikti (mobilios ambulatorijos), viena transporto priemonė pirminės ambulatorinės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti. Dėl susiklosčiusios įtemtos tarptautinės situacijos, tarptautiniai mokymai, gerosios patirties pasikeitimas vykstant pas partnerius negalėjo būti vykdomas. Tikslinė grupė – VšĮ Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centre prisirašę gyventojai. Bendra projekto vertė – 432,0 tūkst. Eur, Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro – 270 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinamas projektas „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“. Alytaus rajono savivaldybės administracija kartu su 14 kitų Lietuvos savivaldybių  pradėjo partnerio teisėmis dalyvauti Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovaujamame projekte „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“. Projekto tikslai:

 

·   Sukurti integruotą ankstyvosios diagnostikos, priklausomybės gydymo ir socialinės pagalbos sistemą, kuri padidins asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų prieinamumą ir kokybę asmenims, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, socialinės rizikos šeimoms ir jose gyvenantiems vaikams;

 

·   Siekiant efektyvaus veiklos organizavimo ir paslaugų prieinamumo gerinimo numatoma parengti integruotos sistemos diegimo savivaldybėse tvarkos aprašus, aiškiai nustatant įstaigų, teikiančių priklausomybės ligų diagnostikos, gydymo ir socialinės integracijos paslaugas tarpinstitucinio bendradarbiavimo principus;

 

·   Kelti priklausomybės ligų srityje dirbančių specialistų kvalifikaciją ir profesinius sugebėjimus. Specialistų mokymas didins specialistų darbo našumą ir kels bendrą teikiamų paslaugų kokybę. Specialistai galės plačiau taikyti atvejo vadybos, motyvacinio interviu, ankstyvosios diagnostikos ir kitus, mokslu pagrįstus, pagalbos metodus.

 

Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2019–2022 m. Projekto biudžetas – 974,1 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinamas projektas „Integrali pagalba į namus“. Projekto tikslas – sukurti ir plėtoti kokybišką integralią pagalbą (socialinės globos ir slaugos) namuose neįgaliems vaikams, darbingo amžiaus neįgaliems asmenims, senyvo amžiaus asmenims ir konsultacinę pagalbą šeimos nariams, prižiūrintiems neįgalius vaikus, darbingo amžiaus neįgalius asmenis, senyvo amžiaus asmenis. Suburtos 3 mobilios komandos, kurios teikia integralią pagalbą 30 asmenų. Siekiant užtikrinti, kad integralios pagalbos gavėjų artimieji (šeimos nariai) geriau suvoktų bei užtikrintų neįgalių ir senyvo amžiaus asmenų poreikius, slaugos specialistai organizuos konsultacijas. Konsultuojama 30 asmenų. Kokybišką integralios pagalbos teikimą ir konsultavimą užtikrina aukšta darbuotojų kompetencija. Mobilių komandų darbuotojai (21 asmenys) kėlė savo kvalifikaciją mokymuose. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2016–2022 m. Projekto vertė – 453,0 tūkst. Eur. Preliminari Alytaus rajonui tenkanti projekto lėšų suma – 60,0 tūkst. Eur.

 

Investicijos į atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Simno gimnazijoje“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2019–2021 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2021 m. pateikta ŠESD ataskaita. Projekto vertė – 39,6 tūkst. Eur, iš jų – 31,7 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 7,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Pivašiūnų gimnazijoje“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2019–2021 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2021 m. pateikta ŠESD ataskaita. Projekto vertė – 36,2 tūkst. Eur, iš jų valstybės biudžeto lėšos – 29,0 tūkst. Eur, o savivaldybės biudžeto dalis – 7,2 tūkst. Eur.

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazijoje“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2019–2021 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2021 m. pateikta ŠESD ataskaita. Projekto vertė – 39,4 tūkst. Eur, iš jų – 31,5 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 7,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. 

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Miroslavo gimnazijoje“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2019–2021 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2021 m. pateikta ŠESD ataskaita. Projekto vertė – 39,8 tūkst. Eur, iš jų – 31,8 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  8,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Butrimonių gimnazijoje“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2019–2021 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2021 m. pateikta ŠESD ataskaita. Projekto vertė – 32,3 tūkst. Eur, iš jų – 25,9 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  6,4 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas VšĮ Alytaus r. savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centre“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2019–2021 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2021 m. pateikta ŠESD ataskaita. Projekto vertė – 51,3 tūkst. Eur, iš jų – 41,3 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 10,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Pivašiūnų senelių globos namų pastate“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2020–2022 m. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2022 m. numatytas ŠESD ataskaitos pateikimas.  Projekto vertė – 15,2 tūkst. Eur, iš jų – 12,2 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  3,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Kančėnų bendruomeninės organizacijos „Dėmesio centras“ bendruomenės namų pastate, esančiame Mokyklos g. 6, Kančėnų k., Alytaus r.“.  Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms, ir alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį oras–vanduo. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2020–2023 m. Projekto vertė – 25,2 tūkst. Eur, iš jų – 20,1 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  5,1 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos pastate“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2020–2022 m. Projekto vertė – 24,2 tūkst. Eur, iš jų – 19,3 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  4,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. 

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Miroslavo globos namuose“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms, ir alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį oras–vanduo. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2023 m. numatyta pateikti ŠESD ataskaitą. Projekto trukmė – 2021 –2023 m. Projekto vertė – 97,2 tūkst. Eur, iš jų – 77,8 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  19,4 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Daugų seniūnijos pastate“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms, ir alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį oras – vanduo. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo darbai įgyvendinti. 2023 m. numatyta pateikti ŠESD ataskaitą. Projekto trukmė – 2021–2023 m. Projekto vertė – 32,2 tūkst. Eur, iš jų – 25,8 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 6,4 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. meno ir sporto mokyklos pastate, esančiame Vytauto g. 44, Nemunaičio mstl.“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms, ir alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį oras–vanduo. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2021– 2023 m. Projekto vertė – 121,3 tūkst. Eur, iš jų – 97,1 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  24,2 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus r. Daugų V. Mirono gimnazijos Makniūnų pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio skyriaus pastate“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2021–2023 m. Projekto vertė – 35,6 tūkst. Eur, iš jų – 28,5 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 7,1 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Butrimonių skyriaus pastate“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2021–2023 m. Projekto vertė – 196,1 tūkst. Eur, iš jų – 156,9 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  39,2 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Įgyvendinamas projektas „Atsinaujinančių energijos šaltinių įdiegimas Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos Ūdrijos pagr. ugdymo ir daugiafunkc. skyriaus pastate“. Projekto tikslas – įrengti saulės fotovoltinę elektrinę, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudojama vidaus reikmėms. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2020–2023 m. Projekto vertė – 26,1 tūkst. Eur, iš jų – 20,9 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos, 5,2 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

Pasirašyta projekto „Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas Alytaus r. Pivašiūnų gimnazijos pastate“ finansavimo sutartis. Projekto tikslas – įrengti alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2022–2024 m. Projekto vertė – 69,5 tūkst. Eur, iš jų – 55,6 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  13,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. 

 

Pasirašyta projekto „Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas Alytaus r. savivaldybės administracijos Pivašiūnų seniūnijos pastate“ finansavimo sutartis. Projekto tikslas – įrengti alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2022–2024 m. Projekto vertė – 12,0 tūkst. Eur, iš jų – 9,65 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  2,35 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.  

 

Pasirašyta projekto „„Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas Alytaus r. meno ir sporto mokyklos pastate, adresu Ežero g. 18, Daugai“ finansavimo sutartis. Projekto tikslas – įrengti alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2022–2024 m. Projekto vertė – 24,7 tūkst. Eur, iš jų – 19,8 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  4,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. 

 

Pasirašyta projekto „Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazijos pastate“ finansavimo sutartis. Projekto tikslas – įrengti alternatyvų pilnai automatizuotą šilumos gamybos įrenginį – šilumos siurblį. Projektu siekiama skatinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, diegti aplinkai palankias technologijas. Projekto trukmė – 2022–2024 m. Projekto vertė – 144,5 tūkst. Eur, iš jų – 115,6 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšos,  28,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos.

 

05.06 tikslas. Plėtoti ir puoselėti mėgėjišką sodininkystę bei jos tradicijas, iš dalies padengiant mėgėjiško sodo bendrojo naudojimo objektų priežiūros išlaidas.

 

05.06.01 uždavinys. Skatinti sodininkų bendrijas tinkamai prižiūrėti bendrojo naudojimo objektus.

 

05.06.01.01 priemonė. Sodininkų bendrijų specialiosios rėmimo programos įgyvendinimas.

 

Alytaus rajono savivaldybės sodininkų bendrijų specialiųjų rėmimo projektų vertinimo ir atrankos komisija paramą 20 sodininkų bendrijų – 10 tūkst. Eur:

 

1. sodininkų bendrijai „Aniškis“ – 200 Eur;

 

2. sodininkų bendrijai „Berželis“ – 950 Eur;

 

3. sodininkų bendrijai „Dainava“ – 450 Eur;

 

4. sodininkų bendrijai „Dobilas“ – 850 Eur;

 

5. sodininkų bendrijai „Dzūkija“ – 950 Eur;

 

6. sodininkų bendrijai „Luksnėnai“ – 300 Eur;

 

7. sodininkų bendrijai „Papartis“ – 300 Eur;

 

8. sodininkų bendrijai „Pušelė“ – 350 Eur;

 

9. sodininkų bendrijai „Rugelis“ – 450 Eur;

 

10. sodininkų bendrijai „Sakalas“ – 300 Eur;

 

11. sodininkų bendrijai „Šaltinėlis“ – 300 Eur;

 

12. sodininkų bendrijai „Vaivorykštė“ – 200 Eur;

 

13. sodininkų bendrijai „Varsa“ – 200 Eur;

 

14. sodininkų bendrijai „Vyturėlis“ – 950 Eur;

 

15. sodininkų bendrijai „Volungėlė“ – 850 Eur;

 

16. sodininkų bendrijai „Žilvinas“ – 200 Eur;

 

17. sodininkų bendrijai „Šilas“ – 200 Eur;

 

18. sodininkų bendrijai „Giluitis“ – 1100 Eur;

 

19. sodininkų bendrijai „Versmė“ – 450 Eur;

 

20. sodininkų bendrijai „Nemunas“ – 450 Eur.

 

05.07 tikslas. Užtikrinti palankią aplinką vidaus ir užsienio investuotojams.

 

05.07.01 uždavinys. Palankios aplinkos vidaus ir užsienio investuotojams formavimas.

 

05.07.01.01 priemonė. Pramonės zonos kūrimas Alytaus rajone.

 

Alytaus rajono savivaldybės teritorija (Alytaus seniūnijos Bakšių, Navickų, Jasunskų ir Žaunieriškių kaimuose), besiribojanti su Alytaus miesto šiaurinėje dalyje esančiu Alytaus miesto pramonės parku, Alytaus rajono savivaldybės bendrojo plano sprendiniuose numatyta koncentruotai pramoninių teritorijų plėtrai. Įgyvendinant priemonę, numatoma aktyvinti ekonominę aplinką Alytaus miesto prieigose, skatinti smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą, užtikrinti palankią aplinką investicijų pritraukimui ir verslo kūrimuisi bei vystymuisi, tokiu būdu sudarant prielaidas ilgalaikiam rajono ekonomikos augimui bei konkurencingumo didėjimui. Minėtoje teritorijoje planuojamas steigti Alytaus rajono pramonės parkas, tuo tikslu 2019 m. atlikta Alytaus rajono pramonės parko steigimo galimybių studija. Pagrindinės potencialiai galimos veiklos: pramoninės mašinos ir jų elektroninė įranga, medienos apdorojimas ir baldai, tekstilė, netaršios chemijos pramonė, inžinerinių ir elektroninių produktų pramonė ir kt.

 

06 programa. Rajono infrastruktūros objektų ir būsto priežiūra, modernizavimas ir plėtra.

 

06.01 tikslas. Gerinti gyvenimo kokybę seniūnijose, kuriant sveiką, saugią ir švarią aplinką. Pagal finansines galimybes rūpintis seniūnijai priskirtų gyvenamųjų vietovių plėtra.

 

06.01.01 uždavinys. Sudarytos sąlygos komunalinio ūkio paslaugų plėtrai.

 

06.01.01.01 priemonė. Komunalinio ūkio plėtra.

 

Viešųjų erdvių priežiūra (šaligatvių valymas, žaliųjų plotų ir gėlynų priežiūra, ir t. t.), Alytaus rajono kapinių priežiūra (prižiūrimos kapinės)

 

Alytaus rajono savivaldybė prižiūri 300 ha viešųjų erdvių.

 

Raitininkų seniūnijoje buvo prižiūrima 27 ha viešųjų erdvių, 15 kapinių. 

 

Alytaus seniūnijoje buvo prižiūrima 28 ha viešųjų erdvių: nuvalyti šaligatviai, prižiūrėti gėlynai, nupjautos vejos, nupjautas 31 medis ir nugenėti 42 medžiai. Seniūnija prižiūri 2 kapines – Rumbonių ir Kaniūkų.  

 

Krokialaukio seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, nugenėta 12 ir nupjauta 145 medžiai, prižiūrimos 6 kapinės. 

 

Daugų seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 28 ha. Nugenėta ir nupjauta 39 medžiai. Daugų seniūnijoje buvo prižiūrimos 24 kapinės.  

 

Butrimonių seniūnijos prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, prižiūrimos 8 kapinės, nupjauti 28 medžiai.  

 

Nemunaičio seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, buvo prižiūrimos 8 kapinės, nupjauti 12 medžių. 

 

Alovės seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, prižiūrimų kapinių – 14. 

 

Miroslavo seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, prižiūrimų kapinių skaičius – 17 vnt.  

 

Simno seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 28 ha, nupjauta 22 medžiai, prižiūrėta 15 kapinių. 

 

Punios seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, buvo prižiūrima 13 kapinių. Išpjauta 31 medis. 

 

Pivašiūnų seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, nupjauti 15, prižiūrėta 10 kapinių.

 

Eismo reguliavimo priemonių priežiūra ir remontas (prižiūrima pastatyti kelio ženklai, įrengiami nauji kelio ženklai)

 

Kelio ženklams, lentelėms su gatvių pavadinimais 2021 m. panaudota 13,8 tūkst. Eur.

 

Alytaus rajono želdynų priežiūra (medžių genėjimas, pjovimas)

 

Išduoti leidimai medžių kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo darbams Ūdrijos, Rumbonių, Nemunaičio, Arčiūnų, Daugų, Vaikantonių, Bukauciškių II, Butrimonių, Klydžionių, Raižių, Norgeliškių, Punios, Vaisodžių, Taučionių kapinėse. Iš viso 2021 m. buvo išduoti 149 leidimai išpjauti ir nugenėti avarinius medžius.

 

Buvo vykdoma paplūdimiuose esančių biotualetų priežiūra – biotualetai daugiausiai prižiūrimi šiltuoju m. laikotarpiu, nuolat valomi pagal poreikį, prieš šventes ir po jų.

 

Vykdomas benamių gyvūnų gaudymas

 

2021 m. seniūnijoms suteiktos 35 metodinės konsultacijos dėl naminių gyvūnų ir beglobių gyvūnų gaudymo, prieglaudos, karantino ir eutanazijos.

 

1. Naminių gyvūnų ir beglobių gyvūnų gaudymas – 30 vnt.

 

2. Prieglauda – 17 vnt.

 

3. Karantinas – 30 vnt.

 

4. Eutanazija – 7 vnt.

 

5. Seniūnijoms suteiktos metodinės pagalbos skaičius – 35  vnt.

 

Statybos remonto darbai Alytaus rajono savivaldybėje

 

·      Daugų Vlado Mirono gimnazijos Alovės pagrindinio ugdymo skyriaus vidaus patalpų paprastasis remontas, taip pat suteikiant patalpas Alovės seniūnijos darbuotojams ir kultūros centro darbuotojams (darbų vertė 63,02 tūkst. Eur);

 

·      Atlikti Miroslavo gimnazijos pastato paprastojo remonto darbai (darbų vertė 65,52 tūkst. Eur);

 

·      Punios seniūnijos administracinio pastato pirmojo ir antrojo aukštų remontas (darbų vertė 137,36 tūkst. Eur), į pirmą aukštą persikėlė Punios seniūnijos darbuotojai, antrame aukšte įsikūrė Butrimonių gimnazijos Punios pagrindinis skyrius;

 

·      Atliktas viešo pastato Makniūnų kaime remontas (darbų vertė 95 tūkst. Eur);

 

·      Daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo aplinkos sutvarkymas Pavasario g. Simno m., (darbų vertė 607,85 tūkst. Eur);

 

·      Suremontuoti socialiniai būstai Kančėnų k., Kaniūkų k., Simne (darbų vertė 17,14 tūkst. Eur);

 

·      Lelijų g.18, Komisaruvkos k., Simno sen. Renovuotas daugiabutis (darbų vertė 105,94 tūkst. Eur);

 

·      Vytauto g. 42, Simne pradėtas, bet neužbaigtas renovuoti (liko pridavimo darbai) daugiabutis (darbų vertė 159,98 tūkst. Eur);

 

·      Alovės kapinių vidinės akmens tvoros sustiprinimas (darbų vertė 12,08 tūkst. Eur).

 

Per 2021 metus buvo atlikti vandentvarkos darbai:

 

·      Simne buvo sumontuoti vandens gerinimo įrenginiai Simne (darbų vertė 430,5 tūkst. Eur);

 

·      Simno miesto nuotekų trasos renovacija (darbų vertė 170 tūkst. Eur);

 

·   projektavimo darbai Kančėnų nuotekų valymo įrenginių (darbų vertė 69,65 tūkst. Eur);

 

·   sumontuoti Kedonių vandens gerinimo įrenginiai (darbų vertė 99 tūkst. Eur);

 

·   vykdyta Angininkų vandens tinklų statyba (darbų vertė 55,16 tūkst. Eur);

 

·   įrengtas Krokialaukio nuotekų išleistuvas (darbų vertė 110 tūkst. Eur);

 

·   Užupių k. nuotekų valyklos rekonstrukcija (darbų vertė 79,73 tūkst. Eur).

 

06.01.01.02 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės įmonės  „Simno komunalininkas“ technikos įsigijimas modernizuojant avarijų ir gedimų šalinimą.

 

2021 m. įsigyta pakelių šienavimo smulkintuvas, talpa geriamajam vandeniui pristatyti, įvykus gedimams, vilkikas su priekaba biokurui transportuoti.

 

06.01.01.03 priemonė. Lietuvos Respublikos savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo įgyvendinimas (Infrastruktūros plėtros rėmimo programa).

 

Įgyvendinant Lietuvos Respublikos savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo reikalavimus Alytaus rajono savivaldybėje buvo gauta ir išnagrinėta 40 fizinių ir juridinių asmenų paklausimų / prašymų dėl savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokos apskaičiavimo.

 

06.01.02 uždavinys. Sudaryti palankias sąlygas gyventojams atnaujinti ir modernizuoti gyvenamuosius namus bei gyvenamąją aplinką Alytaus rajone.

 

06.01.02.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų savininkų ir daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų rėmimo programa.

 

2021 m. biudžete buvo numatyta 200 tūkst. Eur rėmimo programai įgyvendinti, tačiau lėšos nebuvo panaudotos.

 

06.01.02.02 priemonė. Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas.

 

Alytaus rajono savivaldybė skatino gyventojus dalyvauti Aplinkos projektų valdymo agentūros įgyvendinamame projekte „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“. Dalyvaudami šiame projekte gyventojai galėjo pretenduoti į kompensacines išmokas už neefektyvių biomasę naudojančių šildymo katilų pakeitimą į efektyvius biokuro katilus arba šilumos siurblius. Alytaus rajono savivaldybė, skatindama gyventojus dalyvauti šioje programoje, planavo paremti visus namų ūkius, skirdama 10 proc. kompensaciją, patirtų išlaidų seno, neefektyvaus katilo keitimui, kuriems buvo patvirtintos registracijos formos ir kurie gavo 50 proc. negražinamąją subsidiją. 10 proc. Kompensacijos 2021 m. buvo skirtos 59 asmenims.

 

06.01.03 uždavinys. Atlikti kasmetinius rajono kelių ir miestelių ir kaimų gatvių priežiūros darbus.

 

06.01.03.01 priemonė. Kelių transporto plėtra.

 

Per 2021 m. paklota 18,76 km naujos asfalto dangos (kelių (gatvių) rekonstrukcija, kapitalinis remontas, nauja statyba).

 

Iš kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) panaudota kapitaliniam remontui – 1630 tūkst. Eur.

 

06.01.03.02 priemonė. Savivaldybių institucijų valdomiems vietinės reikšmės viešiesiems ir vidaus keliams tiesti, taisyti (remontuoti), rekonstruoti, prižiūrėti, saugaus eismo sąlygoms užtikrinti, šiems keliams inventorizuoti.

 

Iš kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) panaudota kelių ir gatvių paprastajam remontui – 88,5 tūkst. Eur, apšvietimui – 35,9 tūkst. Eur.

 

Kelių (gatvių) paprastasis remontas – kelių žvyravimas 3,954 km buvo atliktas vietinės reikšmės keliuose: Nr. AL0621 Lačionys–Juodgiris–Ratininkai, Pivašiūnų sen., Alytaus r. sav.; Nr. AL1401 Norūnai–Radžiūnai, Nemuno g., Radžiūnų k., Alytaus sen., Alytaus r. sav.; Nr. AL1222 Miroslavas–Laukinčiai–Pošnia, Klevų g., Miroslavo k., Miroslavo sen., Alytaus r. sav.; Nr. AL0801 Trakininkai–Butrimonys, Žirgyno g., Butrimonių k., Butrimonių sen., Alytaus r. sav.

 

Kelių (gatvių) su žvyro danga suprofiliuota apie 6100 km už 297,6 tūkst. Eur.

 

Kelių valymui nuo sniego ir barstymui panaudota 176,23 tūkst. Eur.

 

Asfalto dangose išdaužų užtaisymui panaudota 30,28 tūkst. Eur.

 

Žvyro dangose silpnų ruožų pažvyravimui panaudota 95,80 tūkst. Eur.

 

Įrengtas „Baltosios Rožės“ takas Alytaus k., Pylimo g., panaudota 34,6 tūkst. Eur.

 

Išlyginamuoju asfaltbetonio sluoksniu paklota – 5,55 km (kelių (gatvių) paprastasis remontas) už 516,8 tūkst. Eur.

 

Bendra suma kelių priežiūrai ir remontui panaudota KPPP lėšos ir savivaldybės biudžeto 6546,6 tūkst. Eur, iš jų 4504,9 tūkst. Eur panaudota kekių kapitaliniam remontui.

 

Per 2021 metus išasfaltuotų kelių ir gatvių sąrašas:

 

vietinės reikšmės kelias Nr. AL0005 Raižiai–Paliepiai–Punia ruožo, Punios sen. 161,0 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL0010 privažiuojamasis kelias prie Žagarių nuo kelio 129 Antakalnis–Jieznas–Alytus–Merkinė, Lauko g., ruožo Punios sen. 139,7 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelių Nr. AL0042 privažiuojamasis kelias prie Kružiūnų nuo kelio Nr. AL0004 Kružiūnai–Silgionys–Gerkiškės, Sodžiaus g., ir Nr. AL0020 Kružiūnai–Gemaitiškės, Sodžiaus g., Punios sen., Alytaus r. sav. ruožų 73,7 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL0419 Švobiškės–Židonys–Kalesninkai, Domantonių g., Alovės sen., Alytaus r. sav., ruožo 89,4 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL0609 Skraičionys–Kalesninkų miškas, Pivašiūnų sen. ruožo 144,70 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL0618 Ūta–Lačionys ruožo, Pivašiūnų sen. 143,28 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL0801 Butrimonys–Trakininkai, Žirgyno g., Butrimonių sen. ruožo 72,6 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1207 Mankūnai–Miroslavas, Liepų g., Miroslavo sen., Alytaus r. sav., ruožo 156,6 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1216 Miroslavas–Jurgiškiai ruožas Miroslavo sen., Alytaus r. sav. 156,5 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1218 ruožo nuo 1,48 km iki 2,74 km Saulės g., Volungių k., Alytaus sen., Alytaus r. sav. 219,2 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1223 Luksnėnai–Kurnėnai–Laburdiškės, Ežero g. ruožas, Miroslavo sen., Alytaus r. sav. 171,5 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1235 Papėčiai–Obelninkėliai, Piliakalnio g., Miroslavo sen., Alytaus r. sav. 152,4 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1406 Jurgiškiai–Likiškėliai, Beržynėlio g., Likiškėlių k., Alytaus r. sav. 164,3 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1417 Butrimiškiai–Kaniūkai, (Kaniūkų g.), ruožo 138,5 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1417 Butrimiškiai–Kaniūkai ruožo nuo 0,97 iki 2,53 km., Daugirdėlių k., Alytaus sen., Alytaus r. sav. 266,2 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1422 Užubaliai–Likiškiai, (Saulėtekio g., Užubalių k.) 128,7 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1428 Rutka – Kriauniai – Rumbonys, Nemuno g. ruožo 83,5 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL1432 privažiuojamasis kelias prie Genių nuo kelio 1114 Geniai–Panemuninkai, Alytaus sen., Alytaus r. sav. ruožo 120,2 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL2021 Ūdrija – Aniškis – Luksnėnai ruožo 64,1 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL2032 Jackonys–Ūdrija ruožo, Krokialaukio sen., Alytaus r. sav. 103,3 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL2035 Varanauskas–Šipultiškės ruožo 127,6 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL2217 Pocelonys–Mieliūnai ruožo 160,0 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL2253 Vėžionys–Vaikantonys–Kančėnai ruožo 84,7 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL7042 Pievų g., Punios sen., Alytaus r. sav., ruožo 51,5 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio Nr. AL7128 Alovėlės g. Poteronių k. ruožo, Alovės sen., Alytaus r. sav. 141,0 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelių Nr. AL7438 Gintaro g. ir Nr. AL7439 Birutės g., Miklusėnų k., Alytaus r. sav. 65,9 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelių Nr. AL7441 Vytauto g. ir Nr. AL7440 Vyšnių g., Miklusėnų k., Alytaus r. sav. 95,5 tūkst. Eur;

 

vietinės reikšmės kelio ruožo Lauko g., Radžiūnų k., Alytaus r. sav. 53,2 tūst. Eur;

 

Miklusėnų k., Margirio g. 4,9 tūkst. Eur;

 

Miklusėnų g. Bočių g. 7,7 tūkst. Eur;

 

Miklusėnų k., Alyvų g. 16,7 tūkst. Eur;

 

Krokialaukio kapai 22,0 tūkst. Eur;

 

Kumečių k., Dvaro g. Kreivoji g. 37,0 tūkst. Eur;

 

Simnas, Pavasario g. 16,7 tūkst. Eur;

 

Krokialaukis, Žuvinto g. 9,4 tūkst. Eur;

 

Simnas, Mergalaukis, Topolių g. 2A 15,4 tūkst. Eur;

 

Miroslavas, Vienuolyno g. 2A 16,7 tūkst. Eur;

 

Miroslavas, Dainavos g. 7 16,1 tūkst. Eur;

 

Simnas, Mergalaukis, Jaunystės g. 43,9 tūkst. Eur;

 

Simnas, Kreivoji g. 22,5 tūkst. Eur;

 

Simnas, Vytauto g. 8,2 tūkst. Eur;

 

Simnas, Vanagėlio g. 52,5 tūkst. Eur;

 

Krokialaukis, Žuvinto g. 9,9 tūkst. Eur;

 

Krokialaukis, Leinio g. 33,6 tūkst. Eur;

 

Verebiejų k., Beržų g. 54,9 tūkst. Eur;

 

Simnas, Mergalaukis, Topolių g. 13,9 tūkst. Eur;

 

Pivašiūnų k., Mokyklos g. 3  45,7 tūkst. Eur;

 

Varanausko k., Geležinkelio g. 39,7 tūkst. Eur;

 

Daugai, Daugų g. 18,4 tūkst. Eur;

 

Daugai. Jaunystės g. 10,3 tūkst.Eur;

 

Daugai, Maironio g. 42,5 tūkst. Eur;

 

Norgeliškių k., Mokyklos g. 1, 10,9 tūkst. Eur;

 

Atesninkų k., Verslo g. 52,8 tūkst. Eur;

 

Krokialaukio k., tvenkinys 104,5 tūkst. Eur;

 

Kaimynų k., Sodininkų g. 31,7 tūkst. Eur;

 

Kavalčiukų k., Žaliakalnio g. 96,4 tūkst. Eur.

 

06.01.04 uždavinys. Apšviesti rajono gyvenviečių gatves ir plėsti gatvių apšvietimo tinklus.

 

06.01.04.01 priemonė. Gatvių apšvietimo tinklų priežiūra (vykdomi apšvietimo tinklų priežiūros ir remonto darbai, apmokama už sunaudotą apšvietimui elektros energiją).

 

Vykdant šią priemonę prižiūrimi apšvietimo tinklai, atliekami remonto darbai, apmokama už sunaudotą apšvietimui elektros energiją. Įrengtas naujas apšvietimas Raižių k., Vytauto g. už 14,2 tūkst. Eur, įrengtas naujas pėsčiųjų ir dviračių tako Simno m. apšvietimas už 35,9 tūkst. Eur. Už sunaudotą apšvietimui elektros energiją sumokėta 61,5 tūkst. Eur.

 

06.01.05 uždavinys. Užtikrinti komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus veiklos efektyvumą ir rezultatyvumą.

 

06.01.05.01 priemonė. Komunalinio ūkio ir architektūros skyriaus veiklos organizavimas.

 

Patvirtintas ir perduotas Valstybinei mokesčių inspekcijai Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje esančio nekilnojamojo turto objektų, kuriems taikomas Alytaus rajono savivaldybės tarybos nustatytas maksimalus nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, sąrašas, į kurį įtraukti 9 apleisti statiniai.

 

Pagal priimtus Savivaldybės tarybos sprendimus, įregistruotos 6 gatvės, 4 gatvėms pakeistos geografinės charakteristikos 2015-05-27 LR Vyriausybės nutarimu buvo nustatytos gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos. Iki tol ribos buvo sąlyginės, netikslios, kertančios pastatus, žemės sklypus. Nustačius gyvenamųjų vietovių teritorijų ribas, būtina pakeisti gatvių bei adresų duomenis. Todėl atsirado poreikis keisti jau esamų gatvių geografines charakteristikas, t. y. sutrumpinti, pratęsti, keisti gatvių posūkio taškus.

 

Gauti 37 prašymai formuoti naujus valstybinius žemės sklypus prie nuosavybės teise valdomų pastatų, 60 prašymų suformuoti įsiterpusius valstybinės žemės plotus ir sujungti su besiribojančiais žemės sklypais, 153 prašymai pertvarkyti žemės sklypus, padalinant ar atidalinant bendrosios nuosavybės teise valdomų žemės sklypų dalis ir suformuojant naujus žemės sklypus (patvirtinta 37 projektai).

 

06.01.06 uždavinys. Atnaujinti ir plėtoti vandens ir nuotekų tinklus.

 

06.01.06.01 priemonė.  Vandens tiekimas ir nutekamojo vandens valymas.

 

Pradėtas rengti Alytaus rajono savivaldybės vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialusis planas.

 

Individualių nuotekų valymo įrenginiai iš dalies finansuojami Alytaus rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Individualių nuotekų valymo įrenginiai finansuojami tik tuo atveju, kai nėra techninės galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų. Kompensuojama 300 Eur už vieną įrenginį. 2021 m. finansavimas skirtas 203 asmenims.

 

Individualių nuotekų valymo įrenginiai Alytaus sen. Genių gyvenvietėje 70 procentų (nedaugiau kaip 1,33 tūkst. Eur su PVM) įrenginio vertės finansuojami Alytaus rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Individualių nuotekų valymo įrenginiai finansuojami todėl, kad Genių gyvenvietėje nėra techninės galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų. Kompensuojama 70 procentų (nedaugiau kaip 1,33 tūkst. Eur su PVM) įrenginio vertės. 2021 m. finansavimas skirtas 9 asmenims.

 

06.01.06.02 priemonė.  Alytaus rajono savivaldybės įmonės  „Simno komunalininkas“ vandens gerinimo įrenginių rekonstrukcija.

 

SĮ „Simno komunalininkas“ 2021 m. įgyvendino šiuos projektus:

 

Projekto pavadinimas

Suma, Eur

Tinklų ilgis, m

Pajungimai

Simno miesto vandens gerinimo įrenginiai

430 500

-

-

Simno miesto nuotekų trasos renovacija

170 000

920

-

Kančėnų nuotekų valymo įrenginių projektavimas

69 650

-

-

Kedonių vandens gerinimo įrenginiai

99 000

-

-

Angininkų vandens tinklų statyba

55 157

912

35

Krokialukio nuotekų išleistuvas

110 000

633,5

-

Užupių nuotekų valyklos rekonstrukcija

79 729,4

-

-

 

 

06.02 tikslas. Didinti savivaldybės socialinio būsto fondą, kuris būtų nuomojamas mažas pajamas gaunantiems asmenims (šeimoms), turintiems teisę į socialinį būstą pagal Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą.

 

06.02.01 uždavinys. Plėsti Alytaus rajono savivaldybės ir socialinio būsto fondą siekiant išplėsti galimybes apsirūpinti būstu asmenims ir šeimoms, turintiems teisę į socialinio būsto nuomą.

 

06. 02. 01. 01 priemonė. Savivaldybės ir socialinio būsto fondo plėtra.

 

Alytaus rajono savivaldybėje yra sudaryti ir patvirtinti 6 sąrašai šeimų ir asmenų, turinčių teisę į socialinį būstą. Metų pabaigoje į asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašą iš viso įrašyti 59 asmenys ar šeimos, laukiantys išsinuomoti savivaldybės socialinį būstą:

 

·    jaunų šeimų sąraše – 11 šeimų;

·    šeimų, auginančių tris ir daugiau vaikų, – 11 šeimų;

·    buvusių našlaičių ir be tėvų globos likusių asmenų – 0;

·    neįgaliųjų asmenų ir šeimų, kuriose yra neįgalių asmenų, – 9 asmenys ar šeimos;

·    bendrajame sąraše – 28 asmenys ar šeimos,

·    socialinio būsto nuomininkų, turinčių teisę į būsto sąlygų pagerinimą, – 0.

Per metus į asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašą naujai įrašyta 16 asmenų ar šeimų. Per metus iš sąrašo buvo išbraukta 11 asmenų ar šeimų, iš kurių 9 asmenys ar šeimos buvo išbrauktos, nes nedeklaravo turimo turto (įskaitant gautas pajamas) už praėjusius kalendorinius metus.

 

Alytaus rajono savivaldybės socialinio būsto fondą sudaro 75 socialiniai būstai ir 22 savivaldybės būstai. 2021 m. už gyvenamųjų patalpų nuomą gauta 7,3 tūkst. Eur. 2021 m. 3 asmenys ar šeimos apgyvendintos socialiniuose būstuose, 1 jauna šeima su mažamečiais vaikais apgyvendinta savivaldybės būste. 2021 m. Alytaus rajono savivaldybės būsto fondas buvo papildytas 2 socialiniais būstais. Skelbiamų derybų būdu Alytaus rajono savivaldybės nuosavybėn buvo įsigytas 2 kambarių butas, esantis Jaunystės g. 14-2, Mergalaukio k., Simno sen., Alytaus r. sav. Neskelbiamų derybų būdu įsigytas 2 kambarių butas, esantis Parko g. 11, Obelijos k., Miroslavo sen., Alytaus r. sav.

 

07 programa. Aplinkos ir kraštovaizdžio apsaugos ir žemės ūkio plėtra.

 

07.01 tikslas. Konkurencingo žemės ūkio kūrimas.

 

07.01.01 uždavinys. Koordinuoti funkcijų vykdymą žemės ūkio srityje.

 

07.01.01.01 priemonė. Žemės ūkio funkcijoms atlikti.

 

Prašymų, dokumentų dėl išmokų ir kompensacijų priėmimas, kaupimas bei registravimas. Įsakymų projektų ir sprendimų pagal kuruojamas sritis ruošimas

 

Dalies draudimo įmokų ir palūkanų kompensavimo paraiškų administravimas

 

2021 m. priimta: 50 ūkininkų prašymai dėl draudimo įmokų, susijusių su  pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimu. Priskaičiuota paramos dalis iš ES lėšų – 71,57 tūkst. Eur, iš valstybės biudžeto lėšų – 76,5 tūkst. Eur. 2 pareiškėjų prašymai dėl dalies draudimo įmokos susigrąžinimo, apdraudus ūkinius gyvūnus. Priskaičiuota galima išmokėti kompensacijos dalis sudarė 2,54 tūkst. Eur. Paraiškų duomenys suvesti į ŽŪMIS.

 

Įsakymų projektų, sprendimų projektų tarybai rengimas

 

Parengti 25 įsakymai, 3 savivaldybės tarybos sprendimų projektai.

 

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijų priėmimas ŽŪIKVC PRIS sistemoje

 

2021 m. buvo pateikta 4 819 paraiškų tiesioginėms išmokoms gauti, deklaruoti 64 762 ha žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų:

 

·    pagal priemonę „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ pateikta 147 paraiškos.

 

·    pagal ekologinį ūkininkavimą pateikta 49 paraiškos.

 

·    pagal priemonę „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitokių specifinių kliūčių“ pateiktos 2449 paraiškos.

 

Iš viso Alytaus rajono pareiškėjams paskaičiuota paramos suma 14410, 72 tūkst. Eur.

 

Traktorių, savaeigių važiuoklių, traktorinių priekabų ir kelių tiesimo mašinų registravimas ir techninė apžiūra

 

2021 m. atlikta 993 žemės ūkio technikos įregistravimo, išregistravimo ir duomenų keitimo operacijos bei 2079 vienetai techninių apžiūrų. Už šias paslaugas surinkta 25,83 tūkst. Eur valstybinės rinkliavos. Iš viso Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre Alytaus rajono savivaldybėje įregistruota 9 284 transporto priemonės. Šiais m. įregistruota 16 vienetų naujos technikos.

 

Supirktos žemės ūkio produkcijos kvotų skirstymas, pieno gamybos deklaracijų priėmimas, prašymų dėl pasėliams padarytos žalos, palūkanų, draudimo įmokų kompensavimas

 

Priimta prašymų dėl COVID-19 ligos protrūkio

 

Priimtos 363 paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Išimtinė laikina parama ūkininkams ir MVĮ, kuriuos ypač paveikė COVID-19 krizė (39b straipsnis)“. Priskaičiuota suma – 184,53 tūkst. Eur, kurią pareiškėjams išmokėjo Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.

 

Parama bičių laikytojams

 

Iš Specialiosios kaimo rėmimo programos lėšų bičių laikytojams buvo teikiama parama kompensuojant dalį išlaidų už papildomą bičių maitinimą: kreipėsi 226 pareiškėjai, išmokėta suma – 20, 65 tūkst. Eur. 

 

Tiesioginio pardavimo pieno gamyba ir deklaravimas

 

2021 m. priimtos: 72 pieno gamybos ir realizavimo metinės deklaracijos  už 2020–2021 tiesioginio pieno pardavimo apskaitos metus.  

 

Kanopinių ir medžiojamųjų žvėrių žemės ūkiui padarytos žalos nustatymas

 

2021 m. dėl vilkų padarytos žalos kreipėsi  ūkininkai.  Už papjautus 124 ūkinius gyvūnus apskaičiuota 21,51 tūkst. Eur paramos suma.

 

Kreipėsi 8 ūkininkai dėl elnių, stirnų, šernų padarytos žalos. Surašyti įvertinimo aktai ir komisijos protokolai. Parengti ir išsiųsti pranešimai pareiškėjams. Apskaičiuota padaryta žala už 446,72 Eur.

 

Melioracijos įrenginių remontas ir priežiūra

 

Alytaus rajone yra 41,3 tūkst. ha drenažu nusausintos žemės. Šiam plotui sausinti įrengta 23,3 tūkst. km drenažo linijų, iškasta 903,2 km magistralinių griovių, juose pastatyta 15 tiltų ir 1008 vandens pralaidos. Rajone yra 3 sausinimo siurblinės ir 2 tvenkiniai, užimantys 84,5 ha plotą.

 

Ūkininkų ūkių, žemės ūkio valdų registravimas / atnaujinimas VĮ ŽŪIKVC registre. Metodinės pagalbos ūkininkams teikimas

 

Alytaus rajone per 2021 metus buvo įregistruota 130 ūkininkų ūkių. Iš viso rajone Ūkininkų ūkių registre įregistruota 3 093 ūkininkų ūkiai. Vidutinio ūkio žemės plotas – 11,14 ha. Perimtos administracinės paslaugos, susijusios su žemės ūkio veikla, funkcijų perėmimu iš Alytaus miesto savivaldybės.

 

07.01.01.02 priemonė. Žemės ūkio funkcijų administravimas (ūkininkų ūkių įregistravimo paslaugos).

 

Strateginis planavimas, sąmatos projektai, prekių pirkimo planai

 

2021 m. parengta: 2021–2024 m. Žemės ūkio plėtros programos tikslų, uždavinių ir priemonių išlaidų suvestinė, suderinta su vedėju ir specialistais. Suvestinės pateiktos Finansų ir strateginio planavimo skyriui.

 

2021 m. išlaidų sąmatų projektas Žemės ūkio funkcijoms atlikti.

 

Prekių pirkimo planas 2021 metams, pateiktas prekių pirkimo organizatoriui.

 

07.02 tikslas. Gerinti žemės ūkio produkcijos gamybos sąlygas, koordinuoti ir išsaugoti melioruotų žemių fondą.

 

07.02.01 uždavinys. Užtikrinti melioracijos įrenginių hidrotechnikos statinių normalų funkcionavimą ir išsaugoti žemės ūkiui tinkamą nusausintų žemių būklę.

 

07.02.01.01 priemonė. Melioracijos ir hidrotechnikos statinių valdymas ir naudojimas.

 

07.02.01.02 priemonė. Melioracijos sistemų ir statinių remontas ir rekonstrukcija.

 

Melioracijos ir hidrotechnikos statinių valdymas

 

Melioracijos statinių remonto ir priežiūros darbams 2021 m. skirta 184,0 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų. Už šias lėšas:

 

·   Gervėnų kadastrinėje vietovėje įvykdytas melioracijos griovių remonto darbų projektas, suremontuota 8,2 km griovių, 11 pralaidų;

 

·   Nemunaičio kadastrinėje vietovėje įvykdytas melioracijos griovių remonto darbų projektas, suremontuota 1,3 km griovių, 2 pralaidos;

 

·   Rimėnų kadastrinėje vietovėje įvykdytas melioracijos griovių remonto darbų projektas, suremontuota 0,8 km griovių, 1 pralaida;

 

·   Makniūnų kadastrinėje vietovėje įvykdytas melioracijos statinių projektas, suremontuota 0,2 km drenažo rinktuvų.

 

Pagal žemės naudotojų prašymus atlikti melioracijos statinių avarinio remonto darbai Alovės, Kalesninkų, Mergalaukio, Makniūnų, Eičiūnų, Alytaus ir Nemunaičio kadastrinėse vietovėse.

 

Mergalaukio, Kalesninkų, Genių, Žuvinto, Santaikos, Butrimonių, Praniūnų, Vaisodžių, Mikalavo ir Gervėnų kadastrinėje vietovėse atliktas melioracijos griovių šlaitų šienavimas, viso 50,0 km.

 

Alytaus rajono savivaldybės administracija iš Žemės ūkio ir kaimo bendruomenių projektų finansavimo skyrė 21,17 tūkst. Eur melioracijos statinių asociacijos projektui „Alytaus rajono Bažavos melioracijos statinių rekonstrukcija“ (vykdomas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama žemės ūkio vandentvarkai“) ir 10,64 tūkst. Eur bendro naudojimo drenažo statinių remontui.

 

2021 m. pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama žemės ūkio vandentvarkai“, skirtą melioracijos statinių rekonstrukcijai, administracija pradėjo vykdyti projektą „Alytaus rajono Parečėnų ir Vankiškių kadastrinių vietovių dalies melioracijos griovių rekonstrukcija“ Viso projekto vertė 375,00 tūkst. Eur. Projekto paramos vertė 296,25 tūkst. Eur. Savivaldybės lėšų indėlis 78,75 tūkst. Eur (21,0 proc.).

 

2021 m. pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama žemės ūkio vandentvarkai“, skirtą melioracijos statinių rekonstrukcijai, administracija pateikė projekto „Alytaus rajono Krokialaukio ir Santaikos kadastrinių vietovių dalies melioracijos griovių rekonstrukcija“ paraišką paramai gauti. Viso projekto vertė 375 tūkst. Eur. Projekto paramos vertė 300,00 tūkst. Eur. Savivaldybės lėšų indėlis 75,00 tūkst. Eur (20,0 proc.).

 

07.03 tikslas. Modernizuoti žemės ūkį ir alternatyvius verslus, didinti verslumą, žemės ūkio konkurencingumą, sudaryti sąlygas infrastruktūros plėtrai, aktyvinti bendruomeninę veiklą.

 

07.03.01 uždavinys. Plėtoti asociacijų, bendruomenių veiklą ir jų kūrimąsi, skatinti paklausių netradicinių žemės ūkio produktų gamybos plėtrą, skatinti verslą kaime, remti bendruomenių iniciatyvas.

 

07.03.01.01 priemonė. Žemės ūkio ir kaimo bendruomenių projektų finansavimas. Nevyriausybinių organizacijų projektų finansavimas.

 

Alytaus rajone yra įregistruota 61 kaimo bendruomenė. 2021 m. buvo skelbiami 2 žemės ūkio ir kaimo bendruomenių projektų finansavimo konkursai, kurių metu buvo pateikta 30 paraiškų. Žemės ūkio ir kaimo bendruomenių projektams panaudota 70,1 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų. Parama skirta 21 paraiškai, o 9 buvo atmestos, nes neatitiko Alytaus rajono savivaldybės žemės ūkio ir kaimo bendruomenių projektų finansavimo tvarkos apraše patvirtintų uždavinių ir prioritetų. 25,4 tūkst. Eur parama skirta 16 kaimo bendruomenių, 12,9 tūkst. Eur – 3 rajono ūkininkams, melioracijos statinių naudotojų asociacijai „Bažava“ – 21,1 tūkst. Eur. Kaimo bendruomenėms buvo kompensuotos patalpų draudimo išlaidos, bendrafinansuoti parengti investiciniai projektai, renginiams, susijusiems su žemės ūkio veikla, organizuoti Alytaus rajone. Programos lėšos taip pat buvo skirtos rajono melioracijos statiniams renovuoti ir modernizuoi 31,8 tūkst. Eur. Rajono ūkininkams bendrafinansuotas sertifikuotos sėklos įsigijimas.

 

07.03.01.02 priemonė. Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, skatindama bendruomeninės organizacijas, kaip pačių bendruomenių narių įsteigtas ir valdomas organizacijas, savarankiškai priimti sprendimus ir įgyvendinti vietos bendruomenės poreikius tenkinančias veiklas, bendruomeninei veiklai stiprinti 2021 m. Alytaus rajonui skyrė 18,8 tūkst. Eur lėšų sumą.

 

Bendruomenės 2021 m. paramai gauti parengė 26 paraiškas. Daugiausiai įgyvendinta projektų, skirtų viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti. Mikalavo bendruomenė „Šilaičiai“ gražino aplinką sodindama augalus ir ruošdama aikštelės pagrindą bei atlikdama lauko židinio statybos darbus. Asociacija „Makniūnų sodžiaus bendruomenė“ įsigijo reikalingą buitinę techniką ir organizavo renginius apie sveiką mitybą. Visuomeninė organizacija „Junčionų kaimo bendruomenė“ bendradarbiavo su kitomis bendruomenėmis ir organizavo sporto renginius. Mergalaukio bendruomenė įsigijo visą reikiamą įrangą ir organizavo renginį „Auksinis ruduo“. Asociacija „Kaimynų kaimo bendruomenė“ įsigijo vėjapjovę ir organizuodami 3 susitikimus gražino aplinką. Asociacija „Užaugę ant laiptų“ pasirūpino Vanagėlių seniūnaitijos laisvalaikio zonos įkūrimu, viešosios erdvės sutvarkymu ir sportinio inventoriau įsigijimu.

 

Visos bendruomenės stengėsi aktyviai įtraukti į vykdomas projekto veiklas kiekvieną žmogų, skatino drauge bendruomenėje praleisti laiką, propagavo sveiką gyvenseną, populiarino sportą, bendravo tarpusavyje ir dalinosi mintimis, idėjomis.

 

Šias iniciatyvas finansavo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 m. veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.4 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“.

 

07.04 tikslas. Sudaryti sąlygas Alytaus rajono gyventojams saugiai ir tvarkingai atsikratyti buityje susidarančių atliekų.

 

07.04.01 uždavinys. Komunalinių atliekų surinkimas ir transportavimas iš Alytaus rajono savivaldybės atliekų turėtojų.

 

07.04.01.01 priemonė. Atliekų tvarkymo programa. Komunalinių atliekų šalinimas (UAB ARATC). Komunalinių atliekų surinkimas ir transportavimas šalinti regioniniame sąvartyne.

 

2021 m. pašalinta 4 705,42 t mišrių komunalinių atliekų. Antrinių žaliavų ir pakuočių atliekų surinkta 2 125,15 t.

 

2021 m. buvo surinkta 771,72 tūkst. Eur vietinės rinkliavos, suteikta lengvatų Alytaus rajono savivaldybės gyventojams už 58 tūkst. Eur.

 

07.04.01.02 priemonė. Asbesto turinčių gaminių atliekų surinkimas apvažiavimo būdu, transportavimas ir saugus šalinimas.

 

2021 m surinkta ir išvežta 0 t asbesto turinčių gaminių atliekų.

 

07.05 tikslas. Užtikrinti gamtinės aplinkos išsaugojimą.

 

07.05.01 uždavinys. Vykdyti biologinės įvairovės ir gamtos apsaugą, mažinti aplinkos teršimą, priemonėmis, kuriomis kompensuojama aplinkai padaryta žala.

 

07.05.01.01 priemonė. Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialioji programa.

 

2021 m. Alytaus rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos sudarė 104,3 tūkst. Eur: 44,2 tūkst. Eur – mokesčiai už teršalų išmetimą į aplinką, ir 32,9 tūkst. Eur – mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius, 34,6 tūkst. Eur – mokesčiai už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą. Lėšų likutis 2021-01-01 buvo 42,1 tūkst. Eur. Per metus panaudota 28,5 tūkst. Eur.

 

Projektui „Kraujasiurbių upinių mašalų populiacijos pokyčių stebėjimo ir populiacijos reguliavimas“, kurį vykdė Druskininkų savivaldybės administracija, panaudota 4,1 tūkst. Eur.

 

7,6 tūkst. Eur panaudota chemikalų įsigijimui nepageidaujamiems augalams naikinti savivaldybės teritorijoje.

 

Atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris nebeegzistuoja, tvarkymui panaudota 0,8 tūkst. Eur.

 

Želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, būklės stebėsenos, želdynų kūrimo, želdinių veisimo ir inventorizavimo priemonėms – 11 tūkst. Eur.

 

Medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencinėms priemonėms kompensuoti panaudota 0,00 Eur.

 

Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiajai programai skirta 8,9 tūkst. Eur.

 

07.05.02 uždavinys. Užtikrinti tinkamą kapinių priežiūrą, prižiūrėti ir tvarkyti bendrojo naudojimo objektus.

 

07.05.02.01 priemonė. Sanitarija ir aplinkos tvarkymas.

 

Išduoti leidimai medžių kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo darbams Ūdrijos, Rumbonių, Nemunaičio, Arčiūnų, Daugų, Vaikantonių, Bukauciškių II, Butrimonių, Klydžionių, Raižių, Punios, Norgeliškių, Vaisodžių, Taučionių kapinėse.

 

 

 

Darbai seniūnijose

 

 

 

Raitininkų seniūnijoje buvo prižiūrima 27 ha viešųjų erdvių, 15 kapinių.

 

Alytaus seniūnijoje buvo prižiūrima 28 ha viešųjų erdvių: nuvalyti šaligatviai, prižiūrėti gėlynai, nupjautos vejos, nupjautas 31 medis ir nugenėti 42 medžiai. Seniūnija prižiūri 2 kapines – Rumbonių ir Kaniūkų.

 

Krokialaukio seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, nugenėta 12 ir nupjauta 145 medžiai, prižiūrimos 6 kapinės.

 

Daugų seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 28 ha. Nugenėta ir nupjauta 39 medžiai. Daugų seniūnijoje buvo prižiūrimos 24 kapinės.

 

Butrimonių seniūnijos prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, prižiūrimos 8 kapinės, nupjauti 28 medžiai.

 

Nemunaičio seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, buvo prižiūrimos 8 kapinės, nupjauti 12 medžių.

 

Alovės seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, prižiūrimų kapinių – 14.

 

Miroslavo seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, prižiūrimų kapinių skaičius – 17 vnt.

 

Simno seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 28 ha, nupjauta 22 medžiai, prižiūrėta 15 kapinių.

 

Punios seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, buvo prižiūrima 13 kapinių. Išpjauta 31 medis.

 

Pivašiūnų seniūnijoje prižiūrimų viešųjų erdvių plotas – 27 ha, nupjauti 15, prižiūrėta 10 kapinių.

 

07.06 tikslas. Formuoti ir įgyvendinti gamtos apsaugos ir atliekų tvarkymo programų politiką bei atlikti visus veiksmus susijusius su rajono aplinkos ir kraštovaizdžio apsauga.

 

07.06.01 uždavinys. Užtikrinti darbuotojo veiklos efektyvumą ir rezultatyvumą.

 

07.06.01.01 priemonė. Aplinkos apsaugos specialisto veiklos organizavimas.

 

Priemonė – aplinkos apsaugos specialisto veiklos organizavimas. 2021 m. darbo užmokesčiui sunaudota 13 tūkst. Eur, 0,2 tūkst. Eur darbuotojo socialinio draudimo įmokoms.

 

08 programa. Kultūros veiklos plėtra ir jos vaidmens bendruomenės gyvenime stiprinimas.

 

08.01 tikslas. Gerinti gyventojų informacinį, kultūrinį aptarnavimą.

 

08.01.01 uždavinys. Sudaryti sąlygas bendruomenei naudotis universaliais dokumentų fondais, plėtoti modernias informacines paslaugas, skleisti kultūros informaciją regione, viešaisiais renginiais prisidėti prie krašto kultūrinės atminties gaivinimo ir valstybei reikšmingų datų minėjimo.

 

08.01.01.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklos organizavimas.

 

Alytaus rajono savivaldybės administracija vykdo Viešosios bibliotekos buhalterinės veiklos išlaikymą. 2021 m. skirta 15,9 tūkst. Eur. Alytaus rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir 32 filialuose sukauptas 317690 fiz. vnt. spaudinių ir kitų laikmenų fondas, lankytojams sudarytos galimybės naudotis nemokama interneto prieiga, lankytis kultūriniuose renginiuose, dalyvauti skaitymo skatinimo programose ir konkursuose.

 

ARSVB įrengtos 344 darbo vietos vartotojams, iš jų 128 kompiuterizuotos darbo vietos, prijungtos prie interneto. Ataskaitiniais m. bibliotekoje įregistruota 7812 skaitytojų. Apsilankė 78954 lankytojai, išduoti 173188 dokumentai. Per metus ARSVB suorganizuota 890 renginių, iš jų 494 – dokumentų parodos. Renginių skaičius per metus padidėjo, nes dauguma jų buvo perkelti į virtualią erdvę. 2021 m., dalyvaujant projekte „Prisijungusi Lietuva“, buvo atnaujinti Miklusėnų ir Kumečių filialų viešieji interneto prieigos taškai (VIPT). Atnaujinta Mokymų klasė Viešojoje bibliotekoje. Nauja paslauga Viešojoje bibliotekoje – knygomatas. ARSVB 2021 m. įgyvendino 7 projektus. 5 projektus rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus rajono savivaldybė, vienam finansavimą skyrė Lietuvos kultūros paveldo departamentas ir vieną finansavo UAB „Garsų pasaulis“.

 

08.02 tikslas. Išsaugoti ir plačiau panaudoti regiono kultūrinį savitumą, užtikrinant kultūros įstaigų veiklą.

 

08.02.01 uždavinys. Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro ir jo skyrių darbo organizavimas, materialinės bazės stiprinimas. Kokybiškas kultūrinių renginių organizavimas.

 

08.02.01.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro veiklos organizavimas.

 

Alytaus rajono savivaldybės administracija vykdo Kultūros centro buhalterinės veiklos išlaikymą. 2021 m. skirta 14,3 tūkst. Eur.

 

08.03 tikslas. Ugdyti visuomenės kultūrinį, pilietinį bei visuomeninį aktyvumą, vadovaujantis lyčių lygybės ir nediskriminavimo principais.

 

08.03.01 uždavinys. Remti kultūros vartojimo ir kultūros poreikio ugdymo iniciatyvas.

 

08.03.01.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės kultūros plėtros projektų finansavimas.

 

Kultūros plėtros projektų finansavimui 2021 m. buvo skirta 50 tūkst. Eur, išnaudota 50 tūkst. Eur. Alytaus rajono savivaldybės administracija parėmė 31 kultūros projektą. Kultūros programos lėšomis paremta: Punios skyriaus liaudiškos muzikos kapela „Punelė“ – CD leidybai, Simno skyrius–kokybiškam renginių įgarsinimui įsigyta modernios įrangos. Finansuoti svarbiausi rajono, valstybinių ir kalendorinių datų paminėjimai bei tradiciniai renginiai (finansuota 16 renginių, kuriuos suorganizavo Alytaus rajono savivaldybės kultūros centras ir skyriai). Šie meniniai renginiai pritraukė žiūrovų ir dalyvių ne tik iš Alytaus rajono, bet ir visos Lietuvos. Dėl COVID 19 pandemijos kai kurie renginiai buvo organizuojami virtualiai: Vasario 16-ajai paminėti kultūros ir meno darbuotojai sukūrė virtualų vaizdo klipą „Sudainuokime Lietuvą“, Kovo 11-ajai paminėti sukurti trys virtualūs vaizdo klipai. Tradiciškai Joninių šventės vyko Simne, Nemunaityje, Pivašiūnuose, Butrimonyse. Rajono savivaldybė Valstybės dienai skirtą šventę Dauguose organizavo jau 24-tą kartą. Minėdami Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną Alytaus rajono gyventojai „Tautišką giesmę“ giedojo ant piliakalnių ir kitose pamėgtose vietose. „Šviežios duonelės“ – Oninių – šventė Punioje, sutraukusi ypač gausų būrį žiūrovų, vyko jau 20-tą kartą. 2021 m. net 12 kultūros programų paraiškų pateikė bendruomenės. Visas šias paraiškas finansiškai parėmė Alytaus rajono savivaldybės administracija. Alytaus rajono vietos veiklos grupės ir rajono bendruomenių iniciatyva liepos 17 d. Ąžuoliniuose įvyko visų Alytaus rajono bendruomenių sąskrydis „Dzūkiški atsivėrimai“, sukvietęs gausų būrį dalyvių ir žiūrovų. Pivašiūnuose surengtas pramogų vakaras „Žolinė Pivašiūnuose“. Alovėje surengta 6-oji respublikinė armonikierių šventė „Skambėk širdy, nenustok!“. Miroslave vyko seniūnijos šventė „Širdim tave apkabinsiu“. Ypatinga šventė – Lietuvos totorių „sostinės“ renginys – suorganizuotas Raižiuose pažymint Lietuvos Respublikos Seimo 2021 m. paskelbtus Lietuvos totorių istorijos ir kultūros m.. Lietuvos totorių kultūros ir istorijos m. minėjimo renginį organizavo Alytaus rajono savivaldybė, Kultūros centras ir Raižių musulmonų religinė bendruomenė. Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokykloje Alytaus rajono vietos veiklos grupės iniciatyva suorganizuotas, Alytaus rajono savivaldybės administracijos finansuotas renginys, skirtas LR Seimo ir UNESCO paskelbtiems pasaulinį pripažinimą pelniusios archeologės Marijos Gimbutienės metams. Kultūros paveldo objekte – dailininko Antano Žmuidzinavičiaus tėviškėje – po pertraukos vėl atgaivintas klojimo teatrų festivalis-konkursas „Kaimo liktarna“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus rajono savivaldybės administracija. Konkurso nugalėtojui įteikta Alytaus rajono savivaldybės tarybos įsteigta teatrologo Vytauto Maknio premija. Visose vienuolikoje seniūnijų įžiebtos Kalėdų eglutės, vyko koncertai ir kitokio pobūdžio pramogos.

 

08.03.01.02 priemonė. Kultūros įstaigų centralizuotos priemonės.

 

Kultūros įstaigų centralizuotoms priemonėms 2021 m. skirta 229,3 tūkst. Eur lėšų. Panaudota 3,9 tūkst. Eur.

 

08.04 Tradicinės religinės bendruomenės skatinimas.

 

08.04.01 uždavinys. Remti Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje esančių organizacijoms priklausančių pastatų tvarkybos darbus ir šių pastatų pritaikymą bendruomenės poreikiams, skatinti etnokultūros puoselėjimą, nekilnojamų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugą.

 

08.04.01.01 priemonė. Religinių bendruomenių projektų finansavimas.

 

2021 m. buvo skelbiami 2 religinių bendruomenių projektų finansavimo konkursai, kurių metu buvo pateiktos 2 paraiškos. Konkurse dalyvavo Alytaus Šv. Liudviko parapija, jos pateiktos paraiškos atitiko tvarkos apraše patvirtintus prioritetus ir buvo skirtas finansavimas projektui „Bažnyčios pastato kapitalinis remontas“ įgyvendinti – iš viso 50,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

08.05 tikslas. Formuoti ir įgyvendinti savivaldybės kultūros politiką bei atlikti visus veiksmus susijusius su savivaldybės teigiamo įvaizdžio formavimu.

 

08.05.01 uždavinys. Užtikrinti Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus darbuotojų, vykdančių kultūros politiką ir dalyvaujančių jos formavime veiklos efektyvumą ir rezultatyvumą.

 

08.05.01.01 priemonė. Kultūros darbuotojų veiklos organizavimas.

 

2021 m. vieno kultūros darbuotojo darbo užmokesčiui skirta 16,6 tūkst. Eur.

 

08.05.01.02 priemonė. Kultūros centralizuotos priemonės.

 

Kultūros darbuotojų centralizuotoms priemonėms 2021 m. buvo skirtas 3,2 tūkst. Eur. Panaudota 1,756 tūkst. Eur

 

08.06 tikslas. Kultūrinio palikimo atkūrimas, tvarkant ir globojant materialinės ir dvasinės kultūros bei gamtos paminklus.

 

08.06.01 uždavinys. Alytaus rajono kultūros paveldo objektų priežiūra.

 

08.06.01.01 priemonė. Paminklosauga.

 

Alytaus rajono savivaldybės teritorija pasižymi nekilnojamojo kultūros paveldo objektų gausa ir įvairove. 2021 m. į kultūros vertybių registrą yra įtraukta 411 objektų, iš jų 94 objektai yra valstybės saugomi. Į kilnojamųjų vertybių registrą įrašyta 210 objektų. Alytaus rajone yra 19 piliakalnių su senovinėmis gyvenvietėmis. Dailės kūrinių daugiausia yra sukaupta bažnyčiose. Savivaldybės teritorijoje vykdomas kultūros paveldo objektų išryškinimas, pritaikymas pažinimui ir turizmui. Tai sudaro išskirtines sąlygas formuoti krašto patrauklumą turizmui. Savivaldybė kiekvienais m. savo biudžete numato lėšų kultūros paveldo objektų apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbams. Didelis dėmesys skiriamas tęstiniams kultūros paveldo objektų priežiūros darbams.

 

2021 m. buvo skirta 23,5 tūkst. Eur Kurnėnų mokyklos statinių komplekso vėjo jėgainės vėjaračio mentės įrašui atkurti, 1,8 tūkst. Eur laiptų turėklams į Rumbonių piliakalnį su gyvenviete įrengti, 11,5 tūkst. Eur menkaverčių medžių ir krūmų atžalų pašalinimui piliakalnio prieigose ir šlaituose, pašalinti audros padariniai iš Nemunaičio miestelio žydų senųjų kapinių dalies, Visų Šventųjų ir Vėlinių (Mirusiųjų atminimo) dieną aplankyti Vasario 16-osios Akto ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų, žuvusiųjų už Lietuvos laisvę, Seimo narių ir iškilių visuomenės veikėjų kapai, pagerbtas jų atminimas, paminint totorių metus, suorganizuota išvyka dviračiais į Raižių mečetę, įvyko Lietuvos totorių „sostinės“ renginys, Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokykloje suorganizuota atvirų durų savaitė, renginys „Atvertys: Marijos Gimbutienės fenomenas“, vyko Europos paveldo dienų renginiai, surašyti du patikrinimo aktai, vadovaujantis LR nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 15 straipsniu (sandoriai dėl kultūros paveldo objektų).

 

2021 m. buvo surašyta 31 Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje esančių kultūros paveldo objektų būklės patikrinimo aktas. Kurnėnų mokyklos statinių komplekso vėjo jėgainės vėjaračio mentės objekto būklė pablogėjo, kadangi išnyko autentiškas įrašas, kuris vėliau buvo atkurtas, Raižių mečetės būklė gerėja, pakeista stogo danga, viduje įrengti šildomi maldos kilimėliai, Rumbonių piliakalnio su gyvenviete būklė gerėja, įrengti laiptų turėklai, pašalinti menkaverčiai medžiai ir krūmų atžalos, Kurnėnų mokyklos statinių komplekso būklė labai pagerėjo, atlikti statinių komplekso tvarkybos darbai, nuolat organizuojami renginiai.

 

09 programa. Švietimo, sporto paslaugų tiekimas ir plėtra savivaldybės teritorijoje.

 

09.01 tikslas. Kokybiškas ugdymo proceso organizavimas ir saugios aplinkos kūrimas.

 

09.01.01 uždavinys. Sudaryti sąlygas ugdytis ir įgyti išsilavinimą pagal įvairias ugdymo programas.                                                                                                             

 

09.01.01.01 priemonė. Ikimokyklinio ugdymo proceso užtikrinimas.

 

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo proceso užtikrinimas bendradarbiaujant su Alytaus miesto savivaldybe, užtikrinant ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo prieinamumą Alytaus rajono savivaldybės vaikams Alytaus miesto savivaldybės lopšeliuose-darželiuose ir mokyklose-darželiuose. 2021 m. pirmąjį pusmetį Alytaus miesto savivaldybės lopšelius-darželius ir mokyklas-darželius lankė 157–160 vaikų, antrąjį pusmetį 254–265 vaikai. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procesui užtikrinti šiems mokiniams 2021 m. prireikė 107,57 tūkst. Eur.  

 

09.01.01.02 priemonė. Vidurinio ugdymo proceso užtikrinimas.

 

2021 m. Alytaus rajone buvo 6 gimnazijos, 1 specialioji mokykla, 1 neformaliojo ugdymo įstaiga, 1 pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcis skyrius, 1 pagrindinio ugdymo skyrius, 6 ikimokyklinio ugdymo skyriai. 2021 m. buvo – 1459 mokinių.

 

Paskelbus brandos egzaminų rezultatus paaiškėjo, kad Alytaus rajono abiturientai valstybinius brandos egzaminus išlaikė gerai, Alytaus rajono savivaldybės mokinių laikytų egzaminų rezultatų vidurkis daugelyje dalykų panašus į šalies vidurkį. Alytaus rajono abiturientai geriausiai laikė lietuvių kalbos valstybinį egzaminą. 2021 m. rajone vidurinį išsilavinimą įgijo 83 abiturientai, besimokantys Alytaus rajono gimnazijose. Iš jų 25 įstojo į universitetus ir 9 į kolegijas. Iš viso į aukštąsias mokyklas įstojo 41 % abiturientų, 21 abiturientas arba 25 % įstojo į profesines mokyklas. 2021 m. likę abiturientai arba 34 % pasirinko tarnybą kariuomenėje arba pradėjo dirbti.

 

09.01.01.03 priemonė. Pagrindinio ugdymo proceso užtikrinimas.

 

2021 m. rajone pagrindinį išsilavinimą įgijo 121 dešimtokas.

 

2021 metais pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinime dalyvavo 105 mokiniai iš Alytaus rajono bendrojo ugdymo mokyklų. Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo metu bent pagrindinį lietuvių kalbos mokymosi pasiekimų lygį pasiekusių mokinių dalis sudarė 50,5 proc., bent pagrindinį matematikos mokymosi pasiekimų lygį pasiekusių mokinių buvo 29,5 proc.

 

Visi mokiniai, kurie lanko pailgintos dienos grupę atleisti nuo mokesčio. Dėl šios priežasties padaugėjo pailgintos dienos grupes lankančių mokinių skaičius. 2021 metais veikė 14 pailgintų dienos grupių, jas lankė 298 mokiniai, iš kurių 279 – pradinių klasių mokiniai, 5–8 klasių – 15 mokinių. Mokiniai grupėse ugdomi iki 16–17 valandos.

 

09.01.02 uždavinys. Sudaryti saugias sąlygas mokiniams pasiekti mokyklą, užtikrinti gimnazijoms laiku sukomplektuoti trūkstamus dalykų mokytojus ugdymo plano įgyvendinimui ir specialistus pagalbai mokiniui suteikti.

 

09.01.02.01 priemonė. Mokinių ir mokytojų kelionės išlaidų organizavimas ir kompensavimas.

 

Visi mokiniai, gyvenantys 3 km nuo mokyklos ir toliau, turi galimybę į švietimo įstaigą Alytaus r. važiuoti mokykliniu transportu, pavežama 873 mokiniai. Mokykliniu transportu, geltonaisiais autobusais pavežama 60 proc. mokinių, skaičiuojant nuo bendro mokinių skaičiaus, apie 27 proc. jų sudaro spec. poreikių turintys mokiniai Alytaus rajono švietimo įstaigose yra 26 autobusai mokinių vežiojimui, iš kurių 22 – geltonieji autobusai. Turimi autobusai šiandieną tenkina visą reikiamą poreikį pavėžėjimui. Mokyklose pamokų pradžia ir pabaiga, neformaliojo ugdymo veiklų laikas derinamas prie mokinių pavėžėjimo, stengiantis, kad kuo daugiau mokinių turėtų galimybę ugdytis visapusiškai.

 

Užtikrinant gimnazijoms laiku sukomplektuoti trūkstamų mokomųjų dalykų mokytojus ugdymo plano įgyvendinimui ir pagalbos mokiniui specialistus kompensuotos trūkstamų gimnazijoms dalykų mokytojų ir pagalbos specialistų kelionės išlaidos. 2021 metai šiai priemonei skirta 14,68 tūkst. Eur. Kompensacijas už kelionę į darbą ir atgal mokytojai skirtos pagal savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintą tvarką.

 

09.02 tikslas. Sudaryti sąlygas gauti specialiąją pedagoginę,  psichologinę pagalbą  ir kitą ugdymo proceso kokybės gerinimui įtakos turinčią pagalbą, užtikrinant kompleksinių paslaugų vaikui ir šeimai pagalbos teikimo koordinavimą ir kokybę.

 

09.02.01 uždavinys. Teikti pedagoginės psichologinės pagalbos paslaugas, skirtas Alytaus rajono savivaldybės ugdymo įstaigų vaikams ir mokiniams bei ugdymo įstaigų bendruomenėms.

 

09.02.01.01 priemonė. Specialiosios  pedagoginės psichologinės pagalbos teikimas.

 

Pedagoginė psichologinė pagalbos paslauga teikiama vaikams ir mokiniams, turintiems specialiųjų poreikių. Paslauga teikiama nuo 3 m. iki 18 m. (iki 21 m., jei mokosi bendrojo lavinimo mokykloje ir turi specialiųjų poreikių) vaikams ir mokiniams, jų tėvams (globėjams).

 

Kadangi pedagoginę psichologinę pagalbą ugdymo įstaigoms gali teikti tik pedagoginės psichologinės tarnybos, paslaugos teikėja pasirinkta arčiausia Alytaus rajono savivaldybės teritorijos esanti Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT). Sutartis sudaryta su Alytaus miesto PPT, sutarties vertė Eur – 12,0 tūkst. Eur su PVM.

 

Paslaugos teikėjas teikia paslaugas asmenims, kuriuos nukreipia Gimnazijų vaiko gėrovės komisijos, o paslaugos teikimą koordinuoja Alytaus rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius. 2021 m. paslauga suteikta 110 vaikų, turintiems spec. poreikių.

 

09.02.02 uždavinys. Teikti tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo paslaugas, skirtas Alytaus rajono savivaldybės vaikams, padedant jo tėvams (globėjams, rūpintojams) kurti saugią aplinką, užtikrinant gyvenimo, asmeninių bei socialinių ryšių kokybę.

 

09.02.02.01 priemonė. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pareigybei išlaikyti savivaldybėje finansavimas.

 

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pareigybei išlaikyti skirta 19 tūkst. Eur dydžio dotacija iš valstybės biudžeto.

 

2021 m. buvo gauti 10 pranešimų iš teisėsaugos institucijų apie nepilnamečių padarytas nusikalstamas veikas arba administracinius nusižengimus. Įvertinus gautą informaciją, Vaiko gerovės komisijos siūlymu 1 nepilnamečiui skirta vaiko minimalios priežiūros priemonė. Buvo organizuoti 2 Alytaus rajono savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisijos posėdžiai (pagal LR vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo nuostatas tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius atlieka šios komisijos pirmininko pareigas), 3 tarpinstituciniai pasitarimai su VšĮ Alytaus šeimos pagalbos centru ir Valstybinės vaiko teisių tarnybos prie SADM Alytaus apskrities skyriumi, teiktos rekomendacijos ir konsultacijos atvejo vadybininkams, mokyklų Vaiko gerovės komisijoms.

 

09.03 tikslas. Lėšų skyrimas švietimo centralizuotoms priemonėms.

 

09.03.01 uždavinys. Teikti kvalifikuotą pagalbą centralizuotiems švietimo ir sporto renginiams.

 

09.03.01.01 priemonė. Švietimo centralizuotos priemonės.

 

2021 m. buvo skirta 18,0 tūkst. Eur, panaudota – 4,527 tūkst. Eur. Finansuoti rajoniniai moksleivių konkursai, apdovanoti gabiausi abiturientai, mokytojai pasveikinti Tarptautinės mokytojo dienos proga, mokyklos aprūpintos mokykline dokumentacija:

 

– moksleivių konkursams – 0,248 tūkst. Eur,

 

– premijos geriausiems abiturientams – 0,87 tūkst. Eur,

 

– mokyklinei dokumentacijai – 0,131 tūkst. Eur,

 

– Tarptautinės mokytojų dienos šventei – 3,278 Eur.

 

09.03.01.02 priemonė. Švietimo įstaigų centralizuotos priemonės.

 

2021 m. švietimo įstaigų centralizuotoms priemonėms skirta 549,9 tūkst. Eur. ES projekto „Kokybės krepšelis“ 15 proc. dalis – 10,195 tūkst. Eur; Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Alovės pagrindinio ugdymo skyriaus remonto darbams – 30,553 tūkst. Eur; Pivašiūnų gimnazijos modernizavimo darbams – 279,99 tūkst. Eur; Miroslavo gimnazijos fasado remonto darbams – 54,947 tūkst. Eur.

 

09.03.01.03 priemonė. Vaikų vasaros stovykloms ir kitoms neformalioms vaikų veikloms.

 

Valstybės biudžeto lėšos 2021 m. nebuvo skirtos. Vyko keletas stovyklų vaikams ir jaunimui, finansuojamų savivaldybės biudžeto lėšomis, įgyvendinat sporto rėmimo projektus.

 

09.04 tikslas. Organizuoti kiekvienam rajono moksleiviui prieinamą neformalųjį ugdymą, teikiant kokybiškas meninio ir sportinio ugdymo paslaugas.

 

09.04.01 uždavinys. Tenkinti mokinių pažinimo, lavinimosi ir saviraiškos poreikius meno ir sporto srityse teikiant kokybišką ugdymo programų įvairovę, padėsiančią mokiniams tapti aktyviais visuomenės nariais.

 

09.04.01.02 priemonė. Neformalus vaikų švietimas.

 

Alytaus rajono savivaldybė sudarė sąlygas neformaliojo vaikų švietimo (toliau – NVŠ) programoms įgyvendinti, tam buvo skirta 78,2 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų, buvo vykdoma 17 NVŠ programų pagal sporto ir sveikos gyvensenos, informacinių technologijų, teatro, techninės kūrybos ir dailės, pilietiškumo ugdymo ir savanorystės skatinimo savanorystės skatinimo. Panaudotos visos lėšos. NVŠ programas vykdė 8 laisvieji mokytojai, 2 asociacijos ir 3 viešosios įstaigos. Per metus užsiėmimuose dalyvavo beveik 600 rajono moksleivių nuo 7 iki 19 m.. Lėšos vienam NVŠ programą lankančiam vaikui svyravo nuo 10 Eur iki 15 Eur. Pagal Alytaus rajono savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir naudojimo tvarkos aprašą daugiau lėšų skirta NVŠ programoms, vykdytoms pagal prioritetines ugdymo kryptis – techninės kūrybos, technologijų, medijų bei gamtos ir ekologijos ugdymo bei programoms, įgyvendinamoms savivaldybės gyvenamosiose vietovėse, kuriose nėra Meno ir sporto mokyklos ar jos filialų.

 

09.05 tikslas. Siekti rezultatyvios sporto plėtros, sudaryti palankią sportavimo aplinką.

 

09.05.01 uždavinys. Užimti Alytaus rajono gyventojus sporto ir kita sveikatinimo veikla, tenkinant jų pažinimo, lavinimosi, sportinio meistriškumo didinimo, saviraiškos bei bendravimo poreikius.

 

09.05.01.01 priemonė. Alytaus rajono savivaldybės sporto rėmimo projektų finansavimas.

 

2021 m. Alytaus rajono savivaldybės taryba skyrė 55,0 tūkst. Eur Sporto rėmimo programai. Sporto rėmimo programa padeda rajono gyventojams domėtis sportu, paįvairinamas rajono gyventojų fizinis užimtumas, skatinama rajono sporto klubų veikla. Aktyviausi rajono klubai yra Simno futbolo klubas „Simnas“, Simno sporto klubas „Ąžuolas“, Daugų sporto klubas „Daugis“.

 

Sporto rėmimo programoje buvo panaudota 39,2 tūkst. Eur ir finansuota 13 programų, skirtų fiziniam aktyvumui gerinti, krepšinio sporto šakai vystyti – 4 programos, motosporto, tinklinio, futbolo po 2 programas, motosporto, žirgų po 1 programą.

 

Sporto programoje aktyviai dalyvavo Alytaus rajono gimnazijos, padėjo organizuoti seniūnijose įvairius sportinius renginius, seniūnijų sporto šventes.

 

Įgyvendinant Sporto programą, Nemunaityje vyko nemokama sporto stovykla Daugų ir Pivašiūnų vaikams bei jaunimui, kurią organizavo Daugų sporto ir kultūros klubas „Daugis“, dalyviai ugdė sveiką gyvenseną.

 

Simno futbolo klubas „Simnas“ suorganizavo futbolo turnyrą ir futbolo stovyklą vaikams.

 

Rajone ir toliau populiarėja moto sportas, tinklinis ir krepšinis 3x3. Šias sporto šakas vis mieliau renkasi ir suaugusieji, ir jaunimas.

 

09.06 tikslas. Sudaryti sąlygas formuotis jauno žmogaus asmenybei.

 

09.06.01 uždavinys. Užtikrinti moksleivių užimtumo projektų finansavimą, nediskriminuojant jų amžiaus, socialinės ir lyties pagrindu.

 

09.06.01.01 priemonė. Moksleivių užimtumo projektų finansavimas.

 

Valstybės biudžeto lėšos 2021 m. nebuvo skirtos. Paskelbus karantiną, vaikų vasaros stovyklos nevyko, todėl savivaldybės biudžeto lėšos taip pat nebuvo skiriamos.

 

09.06.02 uždavinys. Užtikrinti moksleivių konkurencingumą, įtraukiant į darbo rinką.

 

09.06.02.01 priemonė. Vairavimo mokymų dalinis kompensavimas.

 

2021 m. 36 rajono mokiniai gavo kompensacijas už įsigytas vairuotojo teises. Kiekvienam mokiniui išmokėta po 200 Eur. Iš viso išmokėta 7,2 tūkst. Eur. Biudžete buvo numatyta 18 tūkst. Eur.

 

09.07 tikslas. Efektyvios darbo aplinkos užtikrinimas Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje.

 

09.07.01 uždavinys. Sudaryti tinkamas sąlygas darbo aplinkos kūrimui Alytaus rajono savivaldybės skyriui, kuruojančiam švietimą.

 

09.07.01. 01 priemonė. Švietimo darbuotojų veiklos organizavimas.

 

Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje dirba 4 darbuotojai, kuriems skirta darbo užmokesčio 65,2 tūkst. Eur.

 

09.08 tikslas. Mokymosi visą gyvenimą koncepcijos skatinimas ir plėtojimas, didinant suaugusiųjų neformalaus ugdymo galimybių prieinamumą, vadovaujantis lyčių lygybės ir nediskriminavimo principais.

 

09.08.01 uždavinys. Plėtoti ir padidinti galimybes gyventojams, nediskriminuojant jų amžiaus, socialinės padėties, gyvenamosios vietos ir lyties pagrindu, gauti socialiai teisingas, tikslingas ir kryptingas neformalaus suaugusiųjų švietimo priemones ir paslaugas.

 

09.08.01.01 priemonė. Plėtoti ir padidinti galimybes gyventojams, nediskriminuojant jų amžiaus, socialinės padėties, gyvenamosios vietos ir lyties pagrindu, gauti socialiai teisingas, tikslingas ir kryptingas neformalaus suaugusiųjų švietimo priemones ir paslaugas.

 

2021 m. Alytaus rajone buvo įgyvendintos penkios neformalaus suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos: Alytaus neformaliojo švietimo centro „Tolerancija“ programa „Lenkų kultūra ir kalbos pradžiamokslis“, Alytaus kolegijos, Alytaus STEAM atviros prieigos centro – „Naujausių maisto technologijų diegimas skatinant Alytaus rajono gyventojų verslumą“, Alytaus r. meno ir sporto mokyklos – Alytaus trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Daugų filialo Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programa, Alytaus profesinio rengimo centro – „Sušių gaminimas ir realizavimas“ ir „Gyvenamųjų erdvių interjero dekoravimas“. Programų įgyvendinimui buvo skirta 10 tūkst. Eur, panaudota – 4,54 tūkst. Eur.

 

09.09 tikslas. Remti Lietuvos Respublikos universitetinėse aukštosiose mokyklose, kolegijose studijuojančius asmenis, profesinių mokyklų mokinius.

09.09.01 uždavinys. Teikti paramą asmenims studijuojantiems universitetinėse aukštosiose mokyklose, kolegijose ir besimokantiems profesinėse mokyklose.

09.09.01.01 priemonė. Studijų rėmimo fondo finansavimas.

Siekiant skatinti rajono jaunuolius mokytis profesijų, Alytaus rajono savivaldybėje finansinė parama skiriama ne tik aukštųjų universitetinių mokyklų studentams, bet ir kolegijų studentams bei profesinių mokyklų mokiniams. 2021 m. paramą gavo 30 aukštosiose bei profesinėse mokyklose besimokančių jaunuolių, jiems išmokėta 10 tūkst. Eur.

 

10 programa. Socialinės apsaugos plėtojimas, skurdas ir socialinės atskirties mažinimas ir sveikatos apsauga.

 

10.01 tikslas. Sudaryti sąlygas asmeniui (šeimai) ugdyti ir stiprinti gebėjimus ir galimybes savarankiškai spręsti savo socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, taip pat padėti įveikti socialinę atskirtį, vadovaujantis lygybės ir nediskriminsvimo principais ir įgyvendinant lygių galimybių ir lyčių lygybės įstatymų nuostatas.

 

10.01.01 uždavinys. Stiprinti neįgalių asmenų galimybes ir gebėjimus, didinti jų savarankiškumą.

 

10.01.01.01 priemonė. Kitos socialinės apsaugos funkcijos ir priemonės: aplinkos ir būsto pritaikymas žmonėms su negalia.    

 

Alytaus rajono savivaldybėje vykdoma Būsto pritaikymo žmonėms su negalia programa. Savivaldybės administracija organizuoja ir dalinai  finansuoja būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo darbus  neįgaliesiems. 2021 m. šiai priemonei įgyvendinti panaudota 10 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.01.02 priemonė. Būsto pritaikymas žmonėms su negalia.

 

Vadovaujantis Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos  socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. vasario 19 d. įsakymu Nr. A1-103 „Dėl Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašo patvirtinimo“,  2021 m. būstai pritaikyti 6 suaugusiems neįgaliems rajono gyventojams  skirta 15,0 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų. Pagal Šeimų, auginančių vaikus su sunkia negalia, socialinio saugumo stiprinimo pritaikant būstą ir gyvenamąją aplinką tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos  socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-365 „Dėl Šeimų, auginančių vaikus su sunkia negalia, socialinio saugumo stiprinimo pritaikant būstą ir gyvenamąją aplinką tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2 vaikams su sunkia negalia kompensuotos sensorinės priemonės už 4,0 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų.

 

10.01.01.03 priemonė. Administravimo išlaidų kompensavimas pritaikant būstą žmonėms su negalia.

 

Šiai priemonei įgyvendinti panaudota 0,6 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų (skiriama 4 proc. būsto pritaikymui žmonėms su negalia panaudotų valstybės biudžeto lėšų).

 

10.01.01.04 priemonė. Neįgaliųjų socialinė integracija.

 

Ši priemonė nebuvo įgyvendinama, nesant poreikio.

 

10.01.01.05 priemonė. Teikti paramą neįgaliųjų  socialinei integracijai.

 

Pagal šią priemonę buvo organizuojamas asmeninės pagalbos teikimas neįgaliesiems (asmeninės pagalbos teikimo tikslas – atsižvelgiant į individualius asmens poreikius, suteikti jam individualią pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant), kuri padėtų jam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse, siekiant užtikrinti negalią turinčių žmonių teisę gyventi bendruomenėje ir jiems sudaryti tokias pat sąlygas kaip ir kitiems visuomenės nariams ugdytis, dirbti, leisti laisvalaikį, dalyvauti bendruomenės gyvenime, taip pat paskatinti žmones su negalia dirbti. 2021 m. asmeninė pagalba suteikta 8 neįgaliesiems, panaudota 8,3 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų.

 

10.01.01.06 priemonė. Teikti paramą neįgaliųjų socialinei integracijai (administravimas).

 

Pagal šią priemonę buvo mokamas darbo užmokestis asmeninės pagalbos teikimą administruojančiam atsakingam asmeniui, panaudota 0,2 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų.

 

 

 

10.01.02 uždavinys. Gerinti neįgaliųjų socialinę integraciją į bendruomenę.

 

10.01.02.01 priemonė. Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektų finansavimas.

 

Savivaldybės administracija vykdo socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektų administravimo funkciją. 2021 m. savivaldybės administracija organizavo projektų vertinimą bei atranką, skyrė lėšų ir finansavo projektus, kontroliavo projektų įgyvendinimą. Finansuoti 3 projektai, projektams įgyvendinti skirta 45,6 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų, socialinės reabilitacijos paslaugomis pasinaudojo 214 neįgaliųjų bei jų šeimų narių.

 

10.01.02.02 priemonė. Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektų administravimo išlaidų kompensavimas.

 

Šiai priemonei įgyvendinti panaudota 2,3 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų (5 proc. socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektams finansuoti skirtų valstybės biudžeto lėšų).

 

10.01.02.05 priemonė. Neįgaliųjų rėmimas.

 

Savivaldybės administracija savivaldybės biudžeto lėšomis finansavo Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus (panaudota 9,2 tūkst. Eur).

 

10.01.02.06 priemonė. Mokėti išmokas neįgaliesiems (0,2 BSI).

 

Buvo mokama 20 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka auginantiems vaikus iki 18 m. (besimokančius bendrojo lavinimo mokykloje, profesinėje, aukštesniojoje mokykloje ar aukštojoje mokykloje dienine forma – iki 24 m.) neįgaliesiems, kurie Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pripažinti nedarbingais ir kurių šeimose nėra darbingų asmenų, komunalinių paslaugų, elektros energijos, kuro įsigijimo ar telefono išlaidoms padengti Socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka. 2021 m. išmoką gavo 1 neįgalusis, jam išmokėta 0,03 tūkst. Eur.

 

10.01.03 uždavinys. Užtikrinti socialinės globos teikimą asmenims su negalia.

 

10.01.03.01 priemonė. Socialinėms paslaugoms  (socialinė globa asmenims turintiems sunkią negalią).

 

Siekdamas patenkinti neįgaliųjų socialinės globos poreikius, Socialinės paramos skyrius organizavo socialinės globos teikimą asmenims su sunkia negalia. 2021 m. ilgalaikė socialinė globa institucijoje buvo teikiama 56 asmenims su sunkia negalia, dienos socialinė globa asmens namuose – 42 neįgaliesiems, dienos socialinė globa institucijoje – 5 asmenims,  šioms paslaugoms finansuoti  skirta  352,00 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų.

 

10.01.03.02 priemonė. Socialinėms paslaugoms: socialinės globos asmenims su sunkia negalia administravimo išlaidų kompensavimas.

 

Socialinei globai asmenims su sunkia negalia administruoti skiriama 3 proc. socialinei globai panaudotų valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšų. 2021 m. šiai priemonei įgyvendinti panaudota 10,6 tūkst. Eur.

 

10.01.03.03 priemonė. Neįgaliųjų išlaikymas globos įstaigose (socialinės globos asmenims su negalia finansavimas).

 

Siekiant patenkinti neįgaliųjų socialinės globos poreikius, organizuotas socialinės globos teikimas asmenims su negalia. 2021 m. ilgalaikė socialinė globa institucijoje buvo teikiama 73 asmenims su negalia, šioms paslaugoms finansuoti skirta 108,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.04 uždavinys. Užtikrinti socialinės globos teikimą senyvo amžiaus asmenims.

 

10.01.04.01 priemonė. Senatvės pagalbos pašalpos ir senelių išlaikymas globos įstaigose.

 

Siekiant įgyvendinti šią priemonę, organizuotas socialinės globos teikimas senyvo amžiaus asmenims Rumbonių parapijos grupinio gyvenimo namuose. Socialinei globai finansuoti šioje įstaigoje gyvenantiems seneliams panaudota 12,1 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų, socialinės globos paslaugas gavo 5 asmenys. 3 rajono vienišiems senyvo amžiaus asmenims skirti pagalbos pinigai, jiems išmokėta 0,44 tūkst. Eur.

 

10.01.05 uždavinys. Užtikrinti socialinės globos paslaugų teikimą vaikams, likusiems be tėvų globos.

 

10.01.05.01 priemonė. Vaikų išlaikymas globos įstaigose: vaikams, likusiems be tėvų globos, socialinės globos paslaugų teikimo globos įstaigose finansavimas, socialinės globos paslaugų šeimynose finansavimas.

 

Vaikams, likusiems be tėvų globos, socialinės globos paslaugos buvo teikiamos globos institucijose ir globėjų šeimose. 2021 m. 5 vaikai, likę be tėvų globos,  gyveno globos įstaigose, 2 vaikai buvo globojami šeimynoje.  Iš viso vaikų išlaikymui  institucijoje  bei šeimynoje panaudota 75,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.05.02 priemonė. Vaikų globėjų rėmimas.

 

Siekiant, kad institucinėse vaikų globos įstaigose nebeliktų Alytaus rajono vaikų ir didinant gyventojų motyvaciją globoti tėvų globos netekusius Alytaus rajono vaikus, vadovaujantis Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gruodžio 22 d. sprendimu Nr. K-289 „Alytaus rajono savivaldybės tarybos sprendimo Nr. K- 198 „Dėl Priedo fiziniam asmeniui (globėjui ar rūpintojui) už vaiko globą skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo (Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2016-08-30 sprendimo Nr. K-198 redakcija), globėjams už vaiko globą mokamas 300 Eur per mėnesį priedas (už neįgalaus vaiko globą –  nuo 350 Eur iki 500 Eur). 2021 m. priedas už vaiko globą buvo mokamas 57 globėjų šeimoms, globojančioms 81 vaiką, likusį be tėvų globos,  išmokėta 234,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.05.03 priemonė. Vaiko globos šeimoje skatinimas.

 

Siekiant didinti gyventojų motyvaciją globoti tėvų globos netekusius Alytaus rajono vaikus, sudarant jiems galimybę gauti įvairią pagalbą  Globos centre, kurio tikslas suteikti reikalingą konsultacinę, psichosocialinę, teisinę ir kitą pagalbą globėjams ir įtėviams ar asmenims, ketinantiems jais tapti, finansuota   Globos centro, kurio funkcijas vykdo Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2018 m. gegužės 10 d. sprendimu Nr. K-88 „Dėl pritarimo vykdyti globos centro funkcijas“ paskirta viešoji įstaiga „Alytaus Šeimos pagalbos centras”,  veikla. Šiai priemonei įgyvendinti panaudota 70,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.06 uždavinys. Ugdyti ir formuoti visuomenei priimtinus socialinės rizikos šeimų socialinius įgūdžius.

 

10.01.06.01 priemonė. Socialinėms paslaugoms: socialinės priežiūros paslaugų šeimoms teikimas.

 

Šeimoms, patyrusioms socialinę riziką, teikiamos socialinės priežiūros paslaugos. 2021 m. socialinės paslaugos suteiktos 115 šeimų, 207 jose augantiems vaikams. Socialinei priežiūrai šeimoms skirta 307,5 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų. Labai svarbu, kad socialines paslaugas šeimoms teiktų kvalifikuoti specialistai, jiems būtina nuolat atnaujinti ir tobulinti profesinę kompetenciją, todėl 21 socialinis darbuotojas darbui su šeimomis dalyvavo supervizijose, socialinių darbuotojų mokymams buvo panaudota 7,4 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų.

 

 

 

10.01.06.02 priemonė. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugų vaikams ir jų šeimoms socialinių paslaugų įstaigose finansavimas.

 

Finansuotos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos  vaikams ir jų šeimoms socialinių paslaugų įstaigose. 2021 m. minėtos paslaugos buvo suteiktos 32 vaikams, augantiems socialinę riziką patiriančiose ir nepasiturinčiose šeimose, šiam tikslui panaudota 8,1 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.06.03 priemonė. Akredituotos vaikų dienos socialinės priežiūros organizavimas, teikimas ir administravimas.

 

Pagal šią priemonę finansuojamos akredituotos vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugos. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Socialinių paslaugų įstatymo pakeitimus, kuriais nustatė, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. savivaldybės turi akredituoti jų teritorijoje teikiamas vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugas. Akredituotos paslaugos finansuojamos valstybės bei savivaldybių biudžetų lėšomis. 2021 m. Alytaus rajone veikė 2 akredituoti vaikų dienos centrai, teikiantys vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugas, taip pat, siekiant, kad kuo daugiau Alytaus rajono vaikų turėtų galimybę lankyti vaikų dienos centrus, su dar 7 Alytaus mieste veikiančiais vaikų dienos centrais buvo pasirašytos bendradarbiavimo sutartys. Vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugos buvo teikiamos 71 rajono vaikui,  paslaugų finansavimui panaudota 50,1 tūkst. Eur, iš jų –  33,6 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų ir 16,5 tūkst. savivaldybės biudžeto lėšų. 1,3 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų skirta akredituotos vaikų dienos socialinės priežiūros administravimui.

 

10.01.07 uždavinys. Teikti socialinę paramą mokiniams.

 

10.01.07.01 priemonė. Socialinei paramai mokiniams: išmokų mokinio reikmenims įsigyti mokėjimas.

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu, 2021 m. parama mokinio reikmenims įsigyti skirta 767 mokiniams, jiems išmokėta 61,4 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų.

 

10.01.07.02 priemonė. Socialinės paramos mokiniams administravimas: socialinės paramos mokiniams administravimo išlaidų kompensavimas.

 

Socialinės paramos mokiniams administravimui panaudota 12,7 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų (4 proc. socialinei paramai mokiniams finansuoti skirtų lėšų).

 

10.01.08 uždavinys. Teikti piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams.

 

10.01.08.01 priemonė. Būsto šildymo išlaidų ir išlaidų karštam ir šaltam vandeniui kompensacijų mokėjimas.

 

Savivaldybės administracija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, nepasiturintiems rajono gyventojams teikia būsto šildymo išlaidų, išlaidų karštam bei šaltam vandeniui kompensacijas. 2021 m. kompensacijos skirtos 1008 asmenims, jiems išmokėta 105,8 tūkst. Eur, iš jų – 74,6 tūkst. Eur kietojo kuro įsigijimo išlaidoms padengti.

 

10.01.08.02 priemonė. Socialinės pašalpos nepasiturintiems gyventojams mokėjimas.

 

Vadovaujantis Lietuvos  Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu bei siekiant suteikti piniginę paramą nepasiturintiems rajono gyventojams, jiems buvo skiriama ir mokama socialinė pašalpa. Pašalpos gavėjų skaičius – 1288 asmenų (767 šeimos), jiems išmokėta 926,1 tūkst. Eur.

 

10.01.08.03 priemonė. Socialinėms išmokoms ir kompensacijoms skaičiuoti ir mokėti.

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms įstatymu, kompensacija buvo mokama 1 nepriklausomybės gynėjo šeimai, išmokėta 0,8 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų.

 

10.01.08.04 priemonė. Socialinės išmokos natūra ir pinigais socialiai pažeidžiamiems asmenims.

 

Siekiant suteikti piniginę socialinę paramą šeimoms, dėl įvairių priežasčių (ligos, neįgalumo, gaisro, stichinės nelaimės ir kitais atvejais) patekusioms į sunkią materialinę padėtį, atsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens socialinę, materialinę padėtį ir kitas aplinkybes, turinčias įtakos socialinės paramos būtinumui, gyventojams skiriama vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė pašalpa. Šia priemone siekiama teikiamos piniginės socialinės paramos veiksmingumo, taiklumo ir socialinio teisingumo, kad paramą galėtų gauti visi nepriteklių patiriantys savivaldybės gyventojai, kuriems jos labiausiai reikia. 2021 m. piniginė parama suteikta 876 šeimoms, iš jų 508-iems rajono gyventojams skirta tikslinė pašalpa kurui įsigyti. Šiam tikslui panaudota 131,8 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų. 527 rajono vienišiems asmenims ir neįgaliesiems buvo išdalinti šventiniai maisto produktų paketai (kalėdinės dovanos), kalėdinėms dovanoms skirta 6,3 tūkst. Eur.

 

10.01.09 uždavinys. Užtikrinti paramos ir paslaugų teikimą mirties atveju.

 

10.01.09.01 priemonė. Laidojimo pašalpų mokėjimas.

 

Savivaldybės administracija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos paramos mirties atveju įstatymu, skyrė ir mokėjo gyventojams laidojimo pašalpas mirties atveju. Ši parama suteikta 558 asmenims, jiems išmokėta 184,9 tūkst. Eur. Parama finansuota iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų.

 

Įgyvendinant šį uždavinį,  3 rajono gyventojams buvo suteikta valstybės finansinė parama parvežant į Lietuvą užsienyje mirusiųjų (žuvusiųjų) Lietuvos Respublikos piliečių palaikus, jiems išmokėta 6,4 tūkst. Eur. Parama  finansuota iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų.

 

10.01.09.02 priemonė. Laidojimo pašalpų administravimas.

 

Laidojimo pašalpų administravimui panaudota 5,5 tūkst. Eur valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšų (skiriama 3 proc. laidojimo pašalpoms mokėti panaudotų lėšų).

 

10.01.09.03 priemonė. Žmogaus palaikų gabenimo, laikino laikymo (saugojimo) paslaugos.

 

Vadovaujantis Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymu Nr.  V-157 / 1V-118 „Dėl Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – įsakymas), Lietuvos Respublikos žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymo nustatyta tvarka konstatavus mirties faktą, žmogaus palaikų patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams gabenimą organizuoja (atrenka paslaugų teikėjus) savivaldybė, kurios teritorijoje buvo nustatytas asmens mirties faktas.  Žmogaus palaikų gabenimo išlaidos finansuojamos savivaldybės biudžeto lėšomis. 2021 m. poreikio gabenti žmogaus palaikus įsakymo nustatyta tvarka poreikio nebuvo, išlaidos nepatirtos.

 

10.01.10 uždavinys. Mokėti  tikslines kompensacijas.

 

10.01.10.01 priemonė. Tikslinių kompensacijų mokėjimas.

 

Socialinės paramos skyriuje mokamos slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos. Per ataskaitinį laikotarpį 943 tikslinių kompensacijų gavėjams išmokėta 1961,5 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų. Slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos skiriamos ir  mokamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymu.

 

10.01.10.02 priemonė. Tikslinių kompensacijų administravimo ir dalyvavimo vertinant asmens savarankiškumą kasdienėje veikloje išlaidų kompensavimas.

 

Socialinės paramos skyrius administruoja slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas bei dalyvauja vertinant asmens savarankiškumą kasdienėje veikloje. 2021 m. įvertintas asmenų savarankiškumas kasdienėje veikloje bei užpildyti Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimynai 326 asmenims. Administravimui panaudota 78,5 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų (administravimui skirta 4 proc. tikslinėms kompensacijoms mokėti panaudotų lėšų).

 

10.01.11 uždavinys. Mokėti išmokas vaikams.

 

10.01.11.01 priemonė. Išmokų vaikams mokėjimas.

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymu, išmokos vaikams (vienkartinė išmoka vaikui, išmoka vaikui, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, globos (rūpybos) išmoka, vienkartinė išmokai nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui) skirtos 4791 asmeniui, jiems išmokėta 4851,1 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų.

 

10.01.11.02 priemonė. Išmokų vaikams administravimo išlaidų kompensavimas.

 

Išmokoms vaikams administruoti panaudota 34,0 tūkst.Eur valstybės biudžeto lėšų (0,7 proc. išmokoms vaikams mokėti panaudotų lėšų).

 

10.01.11.03 priemonė. Vienkartinių išmokų vaikams, skirtų COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemijos padariniams mažinti, mokėjimas.

 

Vienkartinės išmokos, skirtos COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemijos padariniams mažinti, išmokėtos 16-ai vaikų, šiam tikslui panaudota 2,1 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų.

 

10.01.12 uždavinys. Organizuoti maisto iš intervencinių atsargų tiekimą labiausiai nepasiturintiems asmenims.

 

10.01.12. 01 priemonė. Maisto nepasiturintiems asmenims tiekimas.

 

Siekdama įgyvendinti šį uždavinį, savivaldybės administracija, kaip projekto „Parama maisto produktais ir higienos prekėmis II“, projekto kodas Nr. EPSF-2020-V-07-01, partnerė organizavo maisto produktų ir higienos prekių išdalijimą nepasiturintiems asmenims. 2021 m. paramą maisto produktais ir higienos prekėmis gavo 3025 rajono gyventojai, išdalintų maisto produktų ir higienos prekių vertė – 91,9 tūkst. Eur (finansuojama Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis).  Paramos skurstantiems asmenims teikimui  panaudota 5,9 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.13. uždavinys. Kompensuoti važiavimo išlaidas.

 

10.01.13.01 priemonė. Vežėjų negautoms pajamoms kompensuoti.

 

2021 m. keleiviai buvo vežami 21 vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo kelių transporto maršrutu, kuriuos aptarnavo 6 keleivių vežimo įmonės (4 uždarosios akcinės bendrovės ir 2 individualios įmonės).

 

2021 m. išduota 19 leidimų vežti keleivius priemiestiniais reguliaraus susisiekimo kelių transporto maršrutais.

 

2021 m. faktiškai panaudota 398,1 tūkst. Eur lėšų:

 

1)   59,0 tūkst. Eur – vietinio (priemiestinio) keleivinio kelių transporto vežėjų negautoms pajamoms kompensuoti dėl keleiviams suteiktų važiavimo lengvatų taikymo pagal LR Transporto lengvatų įstatymą;

 

2)   205,0 tūkst. Eur vežėjų nuostolių priemiestiniais maršrutais kompensavimui, vykdant keleivių vežimo viešąsias paslaugas;

 

3)   15,1 tūkst. Eur – mokinių vežiojimui į rajono mokyklas maršrutiniais reguliaraus susisiekimo autobusais ir mokytojų kelionės išlaidoms kompensuoti;

 

4)   119,0 tūkst. Eur – mokinių vežiojimui mokykliniais (geltonaisiais) autobusais ir mokyklų transporto išlaidoms.                                                                                                                                          

 

Vykdant keleivinio priemiestinio transporto kontrolę, atlikta 12 patikrinimų maršrutuose, peržiūrėta 50 vaizdo įrašų autobusuose, patikrinta 80 lengvatinio keleivių vežimo ir vežėjų nuostolių ataskaitų.

 

10.01.14 uždavinys. Užtikrinti socialinių paslaugų teikimą socialinės rizikos asmenims krizės, benamystės atveju.

 

10.01.14.01 priemonė. Priemonės susijusios su socialiai pažeidžiamais asmenimis: laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugų finansavimas.

 

Siekdamas užtikrinti socialinių paslaugų teikimą  socialiai pažeidžiamiems  asmenims, patyrusiems krizes, benamystės atveju, Socialinės paramos skyrius šiems asmenims organizavo laikino apnakvindinimo nakvynės namuose paslaugas. 2021 m. laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo nakvynės namuose socialinės rizikos asmenims paslaugos buvo suteiktos 3 rajono gyventojams, šioms paslaugoms finansuoti skirta 1,0 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.15 uždavinys. Teikti kokybiškas socialines paslaugas Alytaus rajono gyventojams.

 

10.01.15.01 priemonė. Socialinės paramos skyriaus veiklos organizavimas.

 

Siekdamas užtikrinti socialinių paslaugų kokybę ir prieinamumą rajono gyventojams, Socialinės paramos skyrius organizavo bendrųjų ir specialiųjų (socialinės priežiūros, socialinės globos) paslaugų teikimą neįgaliesiems, senyvo amžiaus asmenims, vaikams, likusiems be tėvų globos, šeimoms, patiriančioms socialinę riziką, socialinės rizikos asmenims ir kitiems socialiai pažeidžiamiems asmenims. Per 2021 metus, įvertinus socialinių paslaugų poreikį, Socialinės paramos skyriaus vedėjas priėmė 364 sprendimus dėl socialinių paslaugų skyrimo rajono gyventojams (šeimoms).

 

Per ataskaitinį laikotarpį parengti ir pateikti administracijos direktoriui 4 teikimai dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo ir vaiko laikinojo globėjo (rūpintojo) paskyrimo, administracijos direktoriaus įsakymu laikinoji globa nustatyta 4 globos netekusiems vaikams, iš kurių 3 vaikams globa nustatyta šeimoje ir tik 1 delikventinio elgesio paauglei (17 m.) laikinoji rūpyba buvo nustatyta institucijoje, nes minėta mergina nepritapo globėjų šeimoje.

 

Socialinės paramos skyrius rengė ir teikė teismui išvadas dėl asmens pripažinimo neveiksniu tam tikrose srityse, globos ar rūpybos nustatymo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo. Tokių išvadų 2021 m. buvo parengta 44.

 

39 neįgaliesiems atstovauta teismuose, nustatant jiems globą ar rūpybą ir paskiriant globėją ar rūpintoją.

 

Neįgalieji, turintys specialiųjų poreikių, buvo aprūpinti techninės pagalbos priemonėmis. 2021 m. tokia pagalba buvo suteikta 23 asmenims.

 

10.01.17 uždavinys. Skirti finansinę išmoką asmenims, registruojantiems kūdikio gimimą Alytaus rajono savivaldybėje bei deklaruojantiems gyvenamąją vietą Alytaus rajone.

 

10.01.17.01 priemonė. Piniginių išmokų šeimai, gimus kūdikiui, mokėjimas.

 

Vienkartinė išmoka gimus kūdikiui skirta 81 šeimoms, kurios Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo numatyta tvarka ne trumpiau nei 1 metus deklaruoja gyvenamąją vietą arba yra įtraukta į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Alytaus rajono savivaldybėje, kai gimusio vaiko deklaruota gyvenamoji vieta registruojama Alytaus rajono savivaldybėje. Šiam tikslui panaudota 36,5 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.18 uždavinys. Gerinti asmens higienos ir priežiūros paslaugų prieinamumą Alytaus rajono gyventojams.

 

10.01.18.01 priemonė. Asmens higienos ir priežiūros (dušo, skalbimo) paslaugų bendruomenėje  finansavimas.

 

Siekiant įgyvendinti šį uždavinį,  12 vietos bendruomenių teikia asmens higienos ir priežiūros (dušo, skalbimo) paslaugas, kurias finansuoja Alytaus rajono savivaldybė. Per 2021 m. dušo ir skalbimo paslaugomis pasinaudojo 613 asmenų, neturinčių galimybių savo namuose naudotis dušu ir (ar) skalbykle, panaudota 15,3 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų.

 

10.01.19 uždavinys. Užtikrinti neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimą.

 

10.01.19.01 priemonė. Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimui užtikrinti.

 

Siekiant užtikrinti neveiksnių asmenų lygias galimybes, Alytaus rajono savivaldybės neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisija peržiūrėjo 62 neveiksnių tam tikroje srityje asmenų būklę ir priėmė sprendimus dėl tikslingumo kreiptis į teismą dėl teismo sprendimų, kuriais asmenys pripažinti neveiksniais tam tikroje srityje, peržiūrėjimo.

 

10.01.20 uždavinys. Užtikrinti kompleksinių paslaugų Alytaus rajono šeimoms teikimą.

 

10.01.20.01 priemonė. Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas.

 

Siekiant sudaryti sąlygas Alytaus rajono šeimoms gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas, užtikrinant paslaugų prieinamumą, ir įgalinti šeimas įveikti iškilusius sunkumus ir krizes, rajone kartu su partneriais – keturiomis vietos bendruomenėmis, toliau įgyvendinamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamas projektas „Alytaus rajono bendruomeniniai šeimos namai“ (toliau – projektas). Kiekvienoje seniūnijoje „vieno langelio“ principu veikė 11 Bendruomeninių šeimos namų, šeimoms buvo teikiama  psichosocialinė pagalba (individualios psichologinės ir socialinės konsultacijos, grupinės psichologinės konsultacijos), organizuojami pozityvios tėvystės mokymai, mediacijos paslaugos, asmenio asistento paslaugos neįgaliesiems. 2020 m. pabaigoje į projektą buvo įtraukta nauja veikla, kuri susijusi su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) protrūkio padarinių mažinimu, siekiant užtikrinti būtinuosius šeimų (asmenų) poreikius. Projekto vertė – 413,5 tūkst. Eur, projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2017–2022 m. 2021 m. kompleksinėmis paslaugomis pasinaudojo 364 rajono gyventojai, iš jų asmeninio asistento paslauga suteikta 16 neįgaliųjų, pagalba asmenims (šeimoms), susiduriantiems su gyvenimo sunkumais, įtakotais COVID-19 ligos (maisto produktų, medikamentų, higienos ir (ar) kitų būtinų prekių nupirkimo ir (ar) pristatymo paslauga, pagalba sumokant mokesčius), suteikta 69 rajono gyventojams. Projekto veikloms įgyvendinti 2021 m. panaudota 121,1 tūkst. Eur, iš viso nuo projekto įgyvendinimo pradžios panaudota 376,6 tūkst. Eur.

 

10.01.21 uždavinys. Patirtos žalos kompensavimas dėl ekstremalios situacijos Alytaus rajone.

 

10.01.21.01 priemonė. Patirtai žalai kompensuoti dėl ekstremalios situacijos, kilus gaisrui Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“.

 

Priemonė įvykdyta, žala kompensuota 2020 m.

 

10.01.21.02 priemonė. Savivaldybės patirtoms išlaidoms  kompensuoti esant ekstremaliajai situacijai, paskelbtai visose šalyje dėl masinio užsieniečių antplūdžio.

 

Lietuvoje paskelbus ekstremalią situaciją dėl masinio nelegalių migrantų srauto per Baltarusijos teritoriją, savivaldybių prašoma prisidėti sulaikant ir izoliuojant bėglius privalomam karantino laikotarpiui. Savivaldybė savo lėšomis rūpinosi jų apgyvendinimu, maitinimu, pirmosios medicininės pagalbos teikimu ir kitų būtiniausių poreikių tenkinimu. Tam buvo išleista 207,2 tūkst. Eur. Savivaldybei šios išlaidos kompensuojamos iš valstybės biudžeto. Savivaldybė laikinam migrantų apgyvendinimui pritaikytos nenaudojamas buvusios Verebiejų kaimo mokyklos patalpos. Mokyklos remonto ir priežiūros darbams, pritaikant migrantų apgyvendinimui išleista 100,0 tūkst. Eur. Nuo liepos 5 d. čia apgyvendinti 125 asmenys. Tai pabėgėliai iš įvairių Afrikos valstybių ir Irako. Paruoštos vietos iš viso priimti 150 pabėgėlių. Verebiejų kaimo mokyklos pastatas buvo aptvertas, teritoriją saugojo policijos pareigūnai. Pabėgėlių būtiniausių poreikių tenkinimui atvežti biotualetai, mobilūs dušai, tiekiamos higienos priemonės, vaistai, kitos medicinos prekės, patalpos yra valomos ir dezinfekuojamos, tiekiamas maitinimas.

 

10.01.21.03 priemonė. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų patirtoms išlaidoms darbo užmokesčiui kompensuoti.

 

Vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams didinimas darbo užmokestis dėl COVID-19 ligos (koronoviruso infekcijos). 278,0 tūkst. Eur darbo užmokesčio kompensuojama valstybės biudžeto lėšomis. Iš jų VšĮ Alytaus rajono Pirminės sveikatos priežiūros centrui – 8,4 tūkst. Eur ir VšĮ Greitosios medicinos pagalbos stočiai – 269,6 tūkst. Eur.

 

10.01.22 uždavinys. Patirtoms išlaidoms kompensuoti, siekiant šalinti COVID-19 ligos (koronoviruso infekcijos) padarinius ir valdyti jos plitimą esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai.

 

10.01.22.01 priemonė. Patirtoms išlaidoms kompensuoti, siekiant šalinti COVID-19 ligos (koronoviruso infekcijos) padarinius ir valdyti jos plitimą esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai.

 

Siekiant suvaldyti COVID-19 ligos plitimą ir padarinius VšĮ Alytaus rajono Pirminės sveikatos priežiūros centras vykdo rajono gyventojų vakcinaciją. Įstaigos patirtoms išlaidoms, susijusioms su skiepų įsigijimu kompensuojama 107,1 tūkst. Eur.

 

10.01.22.02 priemonė. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų patirtoms išlaidoms kompensuoti už ėminių COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) tyrimui ar greitajam testui mobiliuosiuose punktuose paslaugas.

 

Siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) situaciją šalyje ir toliau stiprinama viruso plitimo valdymo kontrolė – nemokamai atliekami profilaktiniai tyrimai dėl COVID-19. VšĮ Alytaus rajono Pirminės sveikatos priežiūros centras vykdo ėminių COVID-19 ligos tyrimui ar greitajam testui paėmimą mobiliuosiuose punktuose. Šioms išlaidoms kompensuoti įstaigai skirta 26,4 tūkst. Eur iš valstybės biudžeto.

 

10.01.22.03 priemonė. Savivaldybių išlaidoms, patirtoms vykdant įsipareigojimus vietinio (miesto ir priemiesčio) transporto vežėjams, kurie negavo pajamų dėl COVID-19 pandemija susijusių keleivių vežimo apribojimų, esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai, kompensuoti.

 

83,1 tūkst. Eur gautų iš valstybės biudžeto lėšų buvo panaudota savivaldybės išlaidoms, patirtoms vykdant įsipareigojimus vietinio (priemiestinio) transporto vežėjams, kurie negavo pajamų dėl su COVID-19 pandemija susijusių keleivių vežimo apribojimų, esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai, kompensuoti.

 

10.01.23 uždavinys. Sudaryti sąlygas asmenims gauti paramą būstui įsigyti ir išsinuomoti.

 

10.01.23.01 priemonė. Būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms.

 

Būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms skirti gyventojai nesikreipė.

 

10.01.24 uždavinys. Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėje.

 

10.01.24.01 Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėje.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, skatindama bendruomeninės organizacijas, kaip pačių bendruomenių narių įsteigtas ir valdomas organizacijas, savarankiškai priimti sprendimus ir įgyvendinti vietos bendruomenės poreikius tenkinančias veiklas, bendruomeninei veiklai stiprinti 2021 m. Alytaus rajonui skyrė 18,8 tūkst. Eur lėšų sumą.

 

Bendruomenės 2021 m. paramai gauti parengė 26 paraiškas. Daugiausiai įgyvendinta projektų, skirtų viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti. Mikalavo bendruomenė „Šilaičiai“ gražino aplinką sodindama augalus ir ruošdama aikštelės pagrindą bei atlikdama lauko židinio statybos darbus. Asociacija „Makniūnų sodžiaus bendruomenė“ įsigijo reikalingą buitinę techniką ir organizavo renginius apie sveiką mitybą. Visuomeninė organizacija „Junčionų kaimo bendruomenė“ bendradarbiavo su kitomis bendruomenėmis ir organizavo sporto renginius. Mergalaukio bendruomenė įsigijo visą reikiamą įrangą ir organizavo renginį „Auksinis ruduo“. Asociacija „Kaimynų kaimo bendruomenė“ įsigijo vėjapjovę ir organizuodami 3 susitikimus gražino aplinką. Asociacija „Užaugę ant laiptų“ pasirūpino Vanagėlių seniūnaitijos laisvalaikio zonos įkūrimu, viešosios erdvės sutvarkymu ir sportinio inventoriau įsigijimu.

 

Visos bendruomenės stengėsi aktyviai įtraukti į vykdomas projekto veiklas kiekvieną žmogų, skatino drauge bendruomenėje praleisti laiką, propagavo sveiką gyvenseną, populiarino sportą, bendravo tarpusavyje ir dalinosi mintimis, idėjomis.

 

Šias iniciatyvas finansavo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 m. veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.4 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“.

 

10.02 tikslas. Stiprinti sveikatos priežiūrą, užtikrinant kokybiškas ir visiems prieinamas asmens ir visuomenės sveikatos paslaugas, skatinant visų amžiaus grupių gyventojus rūpintis sveikatos išsaugojimo galimybėmis.

 

10.02.01 uždavinys. Kompensuoti dantų protezavimo paslaugas socialiai pažeidžiamų grupių gyventojams.

 

10.02.01.01 priemonė. Dantų protezavimas.

 

Gyventojams nemokama dantų protezavimo paslauga kompensuojama teisės aktais nustatyta tvarka iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Daugiau nei dešimtmetį, laukiančiųjų dantų protezavimo paslaugų eilės buvo mažinamos skiriant papildomus asignavimus ir iš savivaldybės biudžeto. Tačiau 2020 m. žymiai sumažėjus, o nuo 2021 pradžios visiškai nebelikus dantų protezavimo eilių ir įsigaliojus vienos sutarties principui Lietuvoje, Alytaus rajono savivaldybės biudžete 2021 m. numatyti 10,0 tūkst. Eur nebuvo panaudoti.

 

10.02.02 uždavinys. Organizuoti ir užtikrinti visuomenės sveikatos specialiosios rėmimo programos vykdymą.

 

10.02.02.01 priemonė. Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programos vykdymas.

 

Viena iš savivaldybės savarankiškųjų funkcijų – Savivaldybės visuomenės sveikatos specialiosios rėmimo programos rengimas ir įgyvendinimas. 2021 m. siekiant tikslingai, kryptingai organizuoti ir užtikrinti Visuomenės sveikatos specialiosios rėmimo programos vykdymą, pagal šią programą, sutarties pagrindu tarp projekto vykdytojų ir savivaldybės administracijos direktoriaus, buvo finansuoti 8 projektai. Nors Programos lėšomis buvo vykdomi ir į jautrių visuomenės grupių (vaikų, jaunimo ir neįgaliųjų) sveikatos išsaugojimą nukreipti projektai, tačiau 2021 m. didžioji dalis Programos lėšų buvo nukreipta į COVID-19 pandemijos valdymo priemonių įgyvendinimą. Šios Programos lėšomis buvo finansuotos itin sėkmingos skiepijimo nuo COVID-19 ligos skatinimo priemonės tiek suaugusiems, tiek ir nepilnamečiams. Alytaus rajono savivaldybė nuo šių priemonių taikymo pradžios tapo antra Lietuvoje savivaldybe pagal pasiskiepijusių gyventojų nuo COVID-19.

 

10.02.03 uždavinys. Teikti kitas aktualias savivaldybės gyventojams asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

 

10.02.03.01 priemonė. Sveikatos priežiūros paslaugų programos vykdymas.

 

Pastarųjų m. sveikatos stebėsenos duomenys rodo, kad sergamumo tuberkulioze Alytaus rajono savivaldybėje rodikliai stabilizavosi, o paskutiniu metu vaistams atspari tuberkuliozė iš vis nediagnozuojama. Galima daryti prielaidą, kad ir savivaldybės biudžete numatyti asignavimai papildomoms tuberkuliozės kontrolės ir prevencijos priemonėms prisideda prie situacijos gerėjimo. 2021 m. tuberkulino mėginys buvo atliktas 404 tikslinių grupių gyventojams.

 

10.02.04 uždavinys. Sukurti pagalbos sistemą asmenims, nesaikingai vartojantiems alkoholį arba priklausomiems nuo jo ir jų šeimoms, siekiant mažinti jų socialinę atskirtį, ugdyti socialinius įgūdžius bei padėti jiems integruotis į visuomenę ir darbo rinką.

 

10.02.04.01 priemonė. Priklausomybės ligų mažinimas Alytaus rajono savivaldybėje.

 

2021 m. buvo tebeteikiamos pagalbos priemonės, skirtos asmenims, nesaikingai vartojantiems alkoholį arba priklausomiems nuo jo, ir jų šeimoms, siekiant mažinti jų socialinę atskirtį, ugdyti socialinius įgūdžius bei padėti jiems integruotis į visuomenę ir darbo rinką. Per metus šia programa pasinaudoja 43 asmenys. Įgyvendinant šias priemones ir atsižvelgiant į COVID-19 pandemijos „padiktuotus“ iššūkius (pablogėjusi gyventojų psichikos sveikata; padidėjęs alkoholio suvartojimas ir kt.), didesnis dėmesys buvo skiriamas atkryčių prevencijai ir pagalbos priemones ankstesniais m. gavusiems asmenims.

 

Taip pat paskutiniais m. Alytaus rajono savivaldybės administracija kartu su 14 kitų Lietuvos savivaldybių tęsė dalyvavimą partnerio teisėmis Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovaujamame projekte „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“. 2021 m. buvo parengtas ir patvirtintas Alytaus rajono savivaldybės psichoaktyvias medžiagas žalingai vartojančių ar priklausomybės ligomis sergančių asmenų integruotos pagalbos sistemos tvarkos aprašas, skirtas tarpinstitucinio bendradarbiavimo pagrindu suteikti kompleksinę pagalbą žalingai psichoaktyvias medžiagas vartojantiems ar priklausomybės ligomis sergantiems asmenims, kuriame aptariamos paslaugos, jų organizavimas, teikimas, koordinavimas, vertinimas ir stebėsena. Taip pat paslaugas teikiantys specialistai dalyvavo mokymuose, seminaruose ir diskusijose.

 

10.02.05 uždavinys. Užtikrinti kokybiškas ir gyventojams prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas savivaldybėje.

 

10.02.05.01 priemonė. Savivaldybės  sveikatos apsaugos specialisto išlaikymas.

 

Vykdant visuomenės sveikatos stebėseną – tikslingai organizuotą ir sistemingai atliekamą visuomenės sveikatos būklės ir ją veikiančių visuomenės sveikatos rizikos veiksnių duomenų rinkimą, kaupimą, apdorojimą, saugojimą, analizę ir vertinimą, buvo apdorojama beveik 60 savivaldybės gyventojų sveikatos būklę atspindinčių rodiklių. Dauguma analizuotų rodiklių pateko į „žaliąją“ zoną, t. y. buvo geresni už Lietuvos vidurkį. Pagrindinės mirties priežastys ir Lietuvoje, ir Alytaus rajone vis dar išlieka nepakitusios. Tai – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys.  

 

Užtikrinant kokybiškas ir gyventojams prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas, savivaldybėje taip pat buvo vykdoma maudyklų vandens ir paplūdimio smėlio kokybės stebėsena, triukšmo ir užkrečiamųjų ligų prevencinės priemonės, koordinuojamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, aktyviai dalyvaujama, skleidžiant tikslinę informaciją savivaldybės gyventojams tiek asmens, tiek ir visuomenės sveikatos apsaugos srityse.

 

Tarp prioritetinių funkcijų ir uždavinio įgyvendinimo priemonių išskirtinos šios:

 

• tabako vartojimo prevencijos priemonės (projektų rengimas, koordinavimas, įgyvendinimas, esant poreikiui, nerūkymo zonų įrengimas);

 

• alkoholio vartojimo  prevencijos priemonės (projektų rengimas, koordinavimas, įgyvendinimas);

 

• žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonės (projektų rengimas, koordinavimas, įgyvendinimas, konsultacijų teikimas užkrečiamųjų ligų ir profilaktikos klausimais, informacijos teikimas visuomenei apie Alytaus rajono gyventojams diagnozuojamas infekcines ligas ir jų profilaktikos priemones (taip pat ir skiepus) bei epidemiologinę situaciją savivaldybėje), dalyvavimas kitose teisės aktais numatytose veiksmų priemonėse;

 

• triukšmo valdymo prevencinių priemonių, tokių kaip reagavimas į individualius skundus dėl triukšmo, triukšmo lygio matavimai tikslinėse savivaldybės vietose ir konkrečių pasiūlymų, sprendžiančių triukšmo problemas (jeigu yra pagrįstas tyrimais) teikimas Savivaldybės tarybai, pritaikius prevencines priemones, jų veiksmingumo koordinavimas, kitų su triukšmo valdymu ir prevencija susijusių priemonių vykdymas, koordinavimas, kaip tai numato Triukšmo valdymo įstatymas.

 

10.03 tikslas. Teikti pirminę teisinę pagalbą savivaldybės gyventojams.

 

10.03.01 uždavinys. Sudaryti sąlygas savivaldybės gyventojams gauti kvalifikuotą teisinę pagalbą.

 

10.03.01.01 priemonė. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimas.

 

2021 m. specialios tikslinės dotacijos, skirtos pirminei teisinei pagalbai teikti, sudarė 5,4 tūkst. Eur. Pareiškėjų, kuriems per ataskaitinį laikotarpį buvo suteikta pirminė teisinė pagalba, yra 146. Surašytų prašymų suteikti antrinę teisinę pagalbą – 43. Parengtų dokumentų, skirtų savivaldybių ir valstybės institucijoms, – 3. Surašytų prašymų suteikti privalomąją mediaciją – 11. Daugiausia pareiškėjai kreipiasi klausimais, susijusiais su šeimos teise, paveldėjimu.