LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2014 M. LIEPOS 16 D. ĮSAKYMO NR. V-815 „DĖL SVEIKATOS NETOLYGUMŲ MAŽINIMO LIETUVOJE 2014–2023 M. VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. rugpjūčio 31 d. Nr. V-1061

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014–2023 metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. V-815 „Dėl Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014–2023 m. veiksmų plano patvirtinimo“, 7 priedą „Vaikų sveikatos stiprinimo, ligų profilaktikos bei efektyvaus gydymo užtikrinimo krypties aprašas“:

1. Pakeičiu 45.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.3. parengti, išleisti ir išplatinti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis (cukrinis diabetas, bronchinė astma, alerginės ligos, netaisyklinga laikysena ir t. t.) sergančių vaikų, ugdomų bendrojo ugdymo įstaigose, sveikatos priežiūros mokyklose metodines rekomendacijas ir apmokyti visuomenės sveikatos priežiūros specialistus. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su partneriais Higienos institutu, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

2. Pakeičiu 45.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.8. išleisti sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos įsivertinimo metodinę literatūrą, parengti ir išleisti šių mokyklų gerosios patirties leidinį bei organizuoti specialistų mokymus ir konferencijas, siekiant didinti su vaikais dirbančių savivaldybių specialistų kompetenciją sveikatinimo programų rengimo, veiklos įsivertinimo ir kitais vaikų sveikatinimo klausimais, ypač orientuojantis į regionus, kuriuose esančios mokyklos sveikatos stiprinimui skiria mažiausiai dėmesio; viešinti sveikatą stiprinančių mokyklų sampratą įvairiuose renginiuose bei visomis informavimo priemonėmis, sukurti sveikatą stiprinančių mokyklų atributiką, įvairią dalomąją medžiagą su logotipu „Sveika mokykla“, skatinti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo plėtrą. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos biurais;“.

3. Pakeičiu 45.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.9. parengti, išleisti ir išplatinti vaikų sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimo rizikos veiksnių prevencijos darbo ir ugdymo aplinkoje bei kitas aktualias vaikų sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo metodines rekomendacijas. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Higienos institutas, bendradarbiaujant su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru ir kt.;“.

4. Pakeičiu 45.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.10. organizuoti ir atlikti mokyklinio amžiaus vaikų faktiškos mitybos ir kitus tyrimus, padėsiančius identifikuoti vaikų sveikatos rizikos veiksnius ir nustatyti galimas prevencines priemones. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su partneriais visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

5. Pakeičiu 45.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.11. organizuoti kvalifikacijos tobulinimo kursus vaikų sveikatos stiprinimo, vadybos (procesų planavimas, organizavimas, koordinavimas, komunikacija) klausimais Sveikatos apsaugos ministerijos ir (ar) pavaldžių biudžetinių (specializuotų) visuomenės sveikatos įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems vaikų sveikatos stiprinimo srityje. Vykdytojas – Higienos institutas su partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

6. Pakeičiu 45.12.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.12.2. parengti informaciją sveikos gyvensenos ir sveikatos priežiūros, imunoprofilaktikos, atsparumo žalingiems sveikatai įpročiams ugdymo problematikos klausimais ir ją skleisti per visuomenines informavimo priemones. Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Higienos institutas su galimais partneriais visuomenės sveikatos biurais;“.

7. Pakeičiu 45.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.13. užtikrinti imigrantų vaikų skiepijimą pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir tuberkulino mėginių jiems atlikimą. Vykdytojas – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras su galimais partneriais Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ASPĮ, Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir kt.;“.

8. Pakeičiu 45.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

45.14. atlikti vaikų skiepijimo apimčių romų bendruomenėje, tarp pabėgėlių tyrimus, įvertinti realią skiepijimo būklę ir esant poreikiui organizuoti bendruomenės mokymo užkrečiamųjų ligų profilaktikos klausimais akciją bei didinti skiepijimo apimtis. Vykdytojas – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras su galimais partneriais Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ASPĮ, Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir kt.;“.

9. Pakeičiu 46.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.1. sukurti vaizdo klipus vaikams sužalojimų prevencijos tema ir juos skleisti. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais visuomenės sveikatos biurais ir kt.;“.

10. Pakeičiu 46.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.2. organizuoti tėvų (būsimų tėvų) ir vaikų traumų prevencijos bei pirmos pagalbos vaikui teikimo įgūdžių mokymus, parengti metodines rekomendacijas tėvams apie skirtingų amžiaus grupių vaikų sužalojimų rūšis, apie nuo traumų apsaugančias saugos priemones, jų paskirtį ir naudojimą. Išleisti leidinį tėvams apie vaikams skirtų produktų naudojimą ir jų saugos reikalavimus. Vykdytojas – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais Higienos institutu, visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

11. Pakeičiu 46.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.3. parengti, išleisti ir išplatinti edukacines knygas vaikams pagal tikslines amžiaus grupes apie joms būdingiausių sužalojimų rūšis (5–9 metų amžiaus grupė – atsitiktinis paskendimas, transporto įvykiai, atsitiktinis apsinuodijimas, 10–14 metų amžiaus grupė – transporto įvykiai, atsitiktinis paskendimas, savižudybė; 15–17 metų amžiaus grupė – transporto įvykiai, savižudybės, atsitiktinis paskendimas). Vykdytojai: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras su galimais partneriais Higienos institutu, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru, Valstybiniu psichikos sveikatos centru, visuomenės sveikatos biurais, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

12. Pakeičiu 47.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.1. parengti ir įgyvendinti pozityvios tėvystės įgūdžių mokymo programas tėvams, auginantiems vaikus, turintiems elgesio, emocinių sutrikimų, kuriomis siekiama ugdyti veiksmingus tėvystės įgūdžius, stiprinti tėvystės kompetencijas bei gerinti vaikų ir paauglių psichikos sveikatą ir vykdyti psichikos sutrikimų prevenciją. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir kt.;“.

13. Pakeičiu 47.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.6. parengti ir įgyvendinti bandomąją Neišnešiotų naujagimių tėvų mokymo programą  ir išleisti metodines rekomendacijas specialistams. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis;“.

14. Pakeičiu 47.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.12. pagerinti neišnešiotų naujagimių, turinčių raidos sutrikimų, diagnostikos ir ankstyvosios reabilitacijos paslaugų prieinamumą ir kokybę: įgyvendinti bandomąjį raidos stebėjimo nuo 0 iki 4 metų modelį, sukurti ir įdiegti didelės rizikos naujagimių sveikatos priežiūros metodikas. Vykdytojas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos su partneriu VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis;“.

15. Pakeičiu 47.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.14. sukurti diagnostikos ir gydymo metodikas tikslinėms klinikinėms programoms sveikatos priežiūros specialistams darbui su mėginusiais nusižudyti vaikais ir paaugliais; ankstyvojo amžiaus vaikais, ruošiamais perduoti iš sutrikusio vystymosi kūdikių namų ar kitų institucijų globėjams, įvaikintojams ar grąžinti į biologinę šeimą; su vaikais, sergančiais autizmu; su vaikais ir paaugliais, patyrusiais sunkias ir ilgalaikes psichologines traumas; su pirmąjį psichozės epizodą patyrusiais vaikais ir paaugliais; su vaikais ir paaugliais, turinčiais sunkių ir užsitęsusių psichikos ir elgesio sutrikimų; su vaikais ir paaugliais, piktnaudžiaujančiais alkoholiu ir kitomis psichoaktyviomis medžiagomis ir priklausomais nuo jų; atlikti šių metodikų taikymo VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose 1 metų laikotarpio studiją. Vykdytojas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos su partneriu VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis ir galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

16. Pakeičiu 47.16 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.16. parengti ir įgyvendinti Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos mokymo programą. Tikslinė grupė – vaikų ligų gydytojai, vaikų neurologai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, medicinos psichologai, logoterapeutai, kineziterapeutai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, teikiantys vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

17. Pakeičiu 47.17 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.17. parengti ir įgyvendinti naujų metodinių rekomendacijų taikymo psichikos sveikatos priežiūroje mokymo programą. Tikslinė grupė – psichiatrai ir vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Vykdytojas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos su partneriu VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis;“.

18. Pakeičiu 47.18 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.18. parengti ir įgyvendinti Vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros nuotolinių paslaugų teikimo stažuočių programą, skirtą psichikos sveikatos priežiūros paslaugas vaikams ir paaugliams teikiantiems specialistams. Tikslinė grupė – psichiatrai ir vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis;“.

19. Pakeičiu 48.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

48.2. sukurti ir įdiegti praktikoje vaikų anafilaksijos atvejų registraciją. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos kartu su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir kt.;“.

20. Pakeičiu 48.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

48.4. parengti, išleisti ir skleisti metodines rekomendacijas, informacinę medžiagą  apie alergiją maistui bei anafilaksiją vaikų maitinimo mokyklose organizatoriams, visuomenės sveikatos specialistams, mokyklų darbuotojams, alergiškų vaikų tėvams. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos su partneriais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis, Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

21. Pakeičiu 48.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

48.5. parengti ir įgyvendinti bandomąją Alergiškų vaikų tėvų mokymo programą (programą išklausys apie 100 tėvų per metus) ir išleisti metodines rekomendacijas specialistams. Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos su partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir galimais partneriais Vilniaus universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų su universitetu, Klaipėdos universitetu ir kt.;“.

22. Pakeičiu 49.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

49.3. parengti ir nacionaliniu lygiu įdiegti tėvų ir vaikų mokymo bei informavimo vaikų odontologinės priežiūros klausimais sistemai reikalingas metodines rekomendacijas ir informacinę medžiagą, skirtas asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, kitiems specialistams, besirūpinantiems vaikų burnos sveikata, bei visuomenei. Taip pat reikia pagerinti burnos sveikatinimo paslaugų prieinamumą. Vienas iš galimų būdų – užtikrinti, kad vaikų ugdymo įstaigose būtų burnos sveikatos priežiūros specialistas (burnos higienistas), kuris reguliariai lankytųsi darželiuose ir mokyklose praktinių burnos sveikatos išsaugojimo įgūdžių lavinimo tikslu. Šis specialistas kartu stebėtų vaikų sergamumo burnos ligomis dinamiką pagal naujus vaikų sveikatos būklės pažymėjimus, t. y. stebėtų, ar vaikų dantys yra gydomi. Tam tikrais vaiko burnos nepriežiūros atvejais būtų informuojamas vaiko teisių apsaugos atstovas. Vykdytojas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos su partneriu VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika ir galimais partneriais Sveikatos apsaugos ministerija, visuomenės sveikatos biurais, pirminėmis asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, teikiančiomis odontologinės priežiūros paslaugas vaikams.“

23. Pakeičiu 51.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

51.4. pastatyti naują Vaikų ligoninės, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo, pediatrijos korpusą; įrengti Vaikų ligoninę, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialą, adresu Santariškių g. 7, Vilnius; į Vaikų ligoninę (Santariškių g. 7, Vilnius) iš seno Vaikų ligoninės korpuso (Santariškių g. 4, Vilnius) perkelti  vaikų stacionarinius skyrius, naujame pediatrijos korpuse įkurti vaikų medicininės reabilitacijos padalinį, vaikų konsultacijų polikliniką bei kitus vaikų asmens sveikatos priežiūrai skirtus padalinius.  Vykdytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos.“

 

 

 

Krašto apsaugos ministras, pavaduojantis

sveikatos apsaugos ministrą                                                                                      Juozas Olekas