VALSTYBINĖS GELEŽINKELIO INSPEKCIJOS

PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO

ĮSAKYMAS

 

DĖL REKOMENDACIJŲ ASMENŲ, ATSAKINGŲ UŽ KROVINIŲ KROVIMĄ IR TVIRTINIMĄ VAGONUOSE (DARBŲ VADOVŲ), MOKYMAMS PATVIRTINIMO

 

2015 m. gegužės 28 d. Nr. V-109

Vilnius

 

 

Siekdamas užtikrinti tinkamą asmenų, atsakingų už krovinių krovimą ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovų), mokymų organizavimą ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 363 straipsniu,

t v i r t i n u Rekomendacijas asmenų, atsakingų už krovinių krovimą ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovų), mokymams (pridedama).

 

 

 

Viršininko pavaduotojas,                                                                                   Rokas Milovanovas

Pavaduojantis viršininką


 

PATVIRTINTA

Valstybinės geležinkelio inspekcijos

prie Susisiekimo ministerijos viršininko

2015 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. V-109

 

 

REKOMENDACIJOS ASMENŲ, ATSAKINGŲ UŽ KROVINIŲ KROVIMĄ IR TVIRTINIMĄ VAGONUOSE (DARBŲ VADOVŲ), MOKYMAMS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rekomendacijos asmenų, atsakingų už krovinių krovimą ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovų), mokymams (toliau – rekomendacijos) apibrėžia rekomenduojamus reikalavimus asmenų, atsakingų už krovinių krovimą ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovų) (toliau – darbų vadovai), mokymų (toliau – mokymai) programoms, dalyvavimo mokymuose patvirtinimo tvarką.

2. Mokymų tikslas – užtikrinti, kad neįvyktų geležinkelių transporto katastrofos, eismo įvykiai, ar riktai dėl netinkamai pakrauto ir (ar) įtvirtinto krovinio, taip pat kad nebūtų sugadintas ar prarastas krovinys.

3. Mokymų tikslinė grupė – darbuotojai, turintys pažymėjimus, išduotus vadovaujantis Valstybinės geležinkelio inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko (toliau – VGI) 2004 m. spalio 14 d. įsakymu Nr. V-30 patvirtintu „Asmenų, atsakingų už krovinių krovimą ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovų), žinių tikrinimo tvarkos aprašu“ (toliau – Aprašas) (toliau – pažymėjimai).

4. Mokymus rekomenduojama vykdyti pagal įmonės, kurios darbuotojai turi pažymėjimus (toliau – įmonė), vadovo arba jo įgalioto asmens patvirtintas mokymų programas, parengtas pagal šių rekomendacijų II skyriaus reikalavimus.

5. Šiose rekomendacijose vartojamos sąvokos:

5.1. Lektorius – asmuo, vedantis mokymus pažymėjimus turintiems darbuotojams, skiriamas įmonės nustatyta tvarka ir pagal įmonės nustatytus reikalavimus.

5.2. Mokymų programa – mokymų planas, skirtas mokymosi priemonėms įgyvendinti, kad būtų periodiškai atnaujinamos darbuotojų, turinčių pažymėjimus, žinios, siekiant, kad neįvyktų geležinkelių transporto katastrofos, eismo įvykiai ar riktai dėl netinkamai pakrauto ir (ar) įtvirtinto krovinio, taip pat kad nebūtų sugadintas ar prarastas krovinys.

6. Kitos šiose rekomendacijose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto kodekse, Lietuvos Respublikos geležinkelių transporto eismo saugos įstatyme apibrėžtas sąvokas.

 

II. REKOMENDUOJAMI REIKALAVIMAI MOKYMŲ PROGRAMOMS

 

7. Rekomenduotinos mokymų programos sudedamosios dalys:

7.1. Mokymų priemonės:

7.1.1. vaizdinės (pvz., mokomieji filmai, vaizdinė medžiaga);

7.1.2. demonstracinės (pvz., skaidrės, plakatai, maketai);

7.1.3. kompiuterinės (pvz., mokomosios kompiuterinės programos, kompiuterinės užduotys, testai), dalomoji medžiaga (pvz., lektoriaus paruošti konspektai);

7.1.4. parodomosios praktinės (pvz., lektoriaus ar kito atsakingo asmens atliekami mokomieji veiksmai darbo vietoje);

7.1.5. kitos priemonės.

7.2. Mokymų metodai, kurių parinkimą koordinuoja lektorius, atsižvelgdamas į mokymus klausančių darbuotojų skaičių, įmonės darbo specifiką ir pan.:

7.2.1. lektorių vedamos paskaitos;

7.2.2. praktinių situacijų, susijusių su krovinių krovimu ir tvirtinimu bei vežimu, aptarimas;

7.2.3. dažniausiai pasitaikančių praktikoje klaidų nagrinėjimas;

7.2.4. praktiniai apmokymai darbo vietoje;

7.2.5. teorinių nestandartinių situacijų, susijusių su krovinių krovimu ir tvirtinimu bei vežimu, sukūrimas ir išsprendimas;

7.2.6. kiti metodai.

7.3. Turinys.

Rekomenduojama turinyje nurodyti, kad organizuojamų mokymų tema atitinka Aprašo 21 punkto reikalavimus – mokymai, susiję su krovinių krovimo ir tvirtinimo vagonuose bei krovinių vežimo geležinkelio transportu reikalavimais.

Rekomenduojama nustatyti detalesnes mokymų temas atsižvelgiant į Aprašą, dažniausiai pasitaikančias klaidas įmonėje, informaciją apie aktualias geležinkelių transporto katastrofas, eismo įvykius ar riktus, teisės aktų pasikeitimus ir kita.

7.4. Pagrindiniai mokymų šaltiniai:

7.4.1. Krovinių vežimo geležinkelio transportu taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2000 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. 174 „Dėl krovinių vežimo geležinkelio transportu taisyklių tvirtinimo“;

7.4.2. Krovinių krovimo ir tvirtinimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2003 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. 3-611 „Dėl Krovinių krovimo ir tvirtinimo taisyklių patvirtinimo“;

7.4.3. įmonėje įvykusių ir kitų aktualių geležinkelių transporto eismo įvykių medžiaga (skelbiama VGI interneto svetainėje www.vgi.lt);

7.4.4. VGI pateiktos rekomendacijos ir nurodymai;

7.4.5. kita aktuali medžiaga.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

8. Siekiant įsitikinti, kad darbuotojas įsisavino mokymų metu pateiktą informaciją, mokymų pabaigoje rekomenduojama pateikti mokymuose dalyvaujantiems asmenims 30 klausimų testą (raštu), nustatant, kad testas yra išlaikytas, jei atsakoma į daugiau nei 70% klausimų. Testą sudaro ir jo atsakymus tikrina lektorius.

9. Asmeniui išklausius mokymus, mokymų žurnale pažymima, kad darbuotojas išklausė mokymus, vadovaujantis Aprašo 21 punktu, nurodant asmens vardą, pavardę, pareigas, pažymėjimo numerį ir išdavimo datą, mokymų valandų skaičių, išduodamas mokymų baigimo pažymėjimas (pavyzdinė forma nurodyta 1 priede) arba kitokiu būdu patvirtinama ir užfiksuojama, kad asmuo išklausė mokymus.

10. Darbuotojams išklausius mokymus, įmonė dalyvavimą mokymuose patvirtinančių dokumentų kopijas turi pateikti pažymėjimą išdavusiam egzaminavimo centrui (egzaminavimo centrų sąrašas skelbiamas VGI interneto svetainėje www.vgi.lt).

11. Mokymų programa turi būti periodiškai (rekomenduojama kartą per metus) peržiūrima ir, esant poreikiui atnaujinama, atsižvelgiant į:

11.1. teisės aktų (taip pat ir įmonės saugos valdymo sistemos) pasikeitimus;

11.2. įvykusias aktualias geležinkelių transporto katastrofas, eismo įvykius ir riktus (informacija apie geležinkelių transporto eismo įvykius skelbiama VGI interneto svetainėje www.vgi.lt);

11.3. kitas aplinkybes, kurios gali būti svarbios, siekiant užtikrinti tinkamą įmonės darbuotojų mokymų organizavimą.

____________________


 

Rekomendacijų asmenų, atsakingų

už krovinių krovimą ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovų), mokymams 1 priedas

 

(Mokymų baigimo pažymėjimo formos pavyzdys)

 

 

_______________________________________________

(juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas)

 

MOKYMŲ BAIGIMO Pažymėjimas

 

______________________Nr.___________

(data)

___________________

(miestas)

 

 

 

________________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________________

(asmens vardas, pavardė, pareigos, turimo pažymėjimo, patvirtinančio, kad asmuo pasirengęs dirbti krovinių krovimo ir tvirtinimo vagonuose darbų vadovu numeris, jo išdavimo data)

 

 

išklausė 16 val. mokymus asmenims, atsakingiems už krovinių krovimą

ir tvirtinimą vagonuose (darbų vadovams).

 

 

 

Lektorius                                                

(parašas)                                                                 (Vardas, pavardė)

 

____________________