PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS PADARYTOS ŽALOS ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. gruodžio 21 d. Nr. 1-416

Panevėžys

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26, 32 punktais, Lietuvos Respublikos kelių įstatymo 4 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 2 straipsnio 31 punktu, 10 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.263, 6.266, 6.271 straipsniais, Panevėžio miesto savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Panevėžio miesto savivaldybės padarytos žalos atlyginimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                  Rytis Mykolas Račkauskas


 

PATVIRTINTA

Panevėžio miesto savivaldybės tarybos

2017 m. gruodžio 21 d. sprendimu Nr. 1-416

 

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS PADARYTOS ŽALOS ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS, VARTOJAMOS SĄVOKOS

 

1Panevėžio miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) padarytos žalos atlyginimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato fiziniams ar juridiniams asmenimis padarytos turtinės ar neturtinės žalos atlyginimo tvarką, kai žala padaryta dėl Savivaldybės, kaip statinio savininko (valdytojo) (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.266 straipsnis), atsakingos už valstybinėje ir Savivaldybei priskirtoje žemėje esančių želdynų ir želdinių priežiūrą (Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 10 straipsnio 1 dalis), dėl savivaldybės institucijų neteisėtų aktų (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.271 straipsnis), kaltės.

2.  Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu, Lietuvos Respublikos kelių įstatymu, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu ir kitais teisės aktais.

3Apraše vartojamos sąvokos:

3.1.    Pareiškėjas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris kreipėsi į Savivaldybę dėl žalos atlyginimo.

3.2.    Įvykis – atsitikimas ar incidentas, kurio metu Pareiškėjui ar jo turtui buvo padaryta turtinė ar neturtinė žala.

3.3.    Objektas – statinys, želdynas ar želdinys, neteisėtas aktas, suprantami taip, kaip yra apibrėžti Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse.

4Kitos Apraše nenurodytos, bet naudojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse, Lietuvos Respublikos kelių įstatyme, Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme, kituose įstatymuose ir teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMŲ DĖL ŽALOS ATLYGINIMO NAGRINĖJIMAS

 

5Savivaldybėje gauti prašymai ar pretenzijos dėl žalos atlyginimo (toliau – Prašymas), perduodami nagrinėti sudarytai komisijai dėl Savivaldybės padarytos žalos atlyginimo (toliau – Komisija). Komisijos sudėtis, jos darbo reglamentas ir Prašymo forma (su reikalingais pateikti dokumentais) tvirtinami, keičiami Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.

6.  Komisija, nagrinėdama Prašymą, nustato:

6.1.    ar įvykis įvyko Savivaldybės teritorijoje;

6.2.    ar objektas priklauso Savivaldybei;

6.3.    ar objektas buvo pažymėtas įvykio metu;

6.4.    ar dėl įvykusio įvykio buvo iškviesta policija ar kitos kompetentingos institucijos, kurios užfiksavo įvykį teisės aktų nustatyta tvarka;

6.5.    ar policija, ar kita kompetentinga institucija priėmė sprendimą dėl Pareiškėjo ar kitų asmenų veiksmų įvykio metu;

6.6.    ar nepraleistas senaties terminas žalai atlyginti;

6.7.    ar pateikti visi padarytą žalą pagrindžiantys dokumentai (sąskaitos faktūros, kvitai, čekiai, sąmatos, banko pavedimai, eismo įvykio vietos schema, policijos ar kitos institucijos nutarimas ar kitoks sprendimas ir kiti dokumentai);

6.8.    ar yra visos aplinkybės, leidžiančios padarytą žalą atlyginti: 1) neteisėti Savivaldybės veiksmai (neveikimas), 2 ) žalos padarymo faktas, 3) priežastinis ryšys tarp neteisėtų veiksmų (neveikimo) ir atsiradusios žalos;

6.9.    ar prašomas atlyginti žalos dydis yra pagrįstas;

6.10ar įvykio metu nebuvo nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių;

6.11kitas reikšmingas aplinkybes.

7.  Žalos padarymo faktą, dydį ir kitas reikšmingas aplinkybes turi įrodyti Pareiškėjas, pateikdamas Savivaldybei tai įrodančius dokumentus.

8Komisija, išnagrinėjusi Prašymą, pateikia administracijos direktoriui motyvuotą išvadą dėl padarytos žalos pagrįstumo ir siūlo:

8.1.    atlyginti žalą;

8.2.    žalos neatlyginti;

8.3.    atlyginti kitokio dydžio žalą, nei prašo Pareiškėjas.

9.  Išvada su siūlymu atlyginti žalą galima tik tuo atveju, jei nustatomos visos aplinkybės, leidžiančios padarytą žalą atlyginti, numatytos Aprašo 6.8 papunktyje.

10.     Komisija, nagrinėdama Prašymus ir pateikdama Savivaldybės administracijos direktoriui išvadą dėl žalos atlyginimo pagrįstumo, vadovaujasi teisės aktais, reglamentuojančiais žalos atlyginimą, Pareiškėjo pateiktais dokumentais, kitais gautais dokumentais ir aktualia teismų praktika.

11.     Prašymai dėl žalos atlyginimo Savivaldybėje nagrinėjami Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme numatytais terminais ir tvarka.

 

III SYRIUS

žalos atlyginimo tvarka ir dydžiai

 

12.     Administracijos direktorius supažindinamas su Komisijos išvada, kurioje siūloma  atlyginti žalą ar atlyginti kitokio dydžio žalą, ir jam sutikus, yra parengiamas taikos sutarties projektas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio ir civilinio proceso kodeksais, kuris teikiamas pasirašyti Pareiškėjui. Sudarius taikos sutartį su Pareiškėju, žala atlyginama administracijos direktoriui ar Savivaldybės tarybai (priklausomai nuo Apraše nurodytos žalos dydžio) priėmus sprendimą.

13.     Administracijos direktoriui sutikus su Komisijos išvada, kurioje siūloma neatlyginti žalos, Pareiškėjas apie tai informuojamas raštu.

14.     Administracijos direktoriaus įsakymu žala atlyginama, kai jos dydis neviršija 3 000 Eur.

15.     Jei žalos dydis viršija 3 000 Eur, sprendimą dėl žalos atlyginimo priima Savivaldybės taryba, kuriai teikiamas sprendimo projektas dėl pritarimo taikos sutarties sudarymui.

16.     Žala atlyginama ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo taikos sutarties įsigaliojimo dienos, pervedant į Pareiškėjo nurodytą atsiskaitomąją sąskaitą.

17.     Žala atlyginama tik tada, jei su jos dydžiu, taikos sutarties ir atlyginimo sąlygomis sutinka Pareiškėjas ir yra priimtas administracijos direktoriaus įsakymas ar Savivaldybės tarybos sprendimas atlyginti žalą.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18.     Sprendimas neatlyginti žalos gali būti skundžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.

19.     Papildomai Prašymas dėl žalos atlyginimo gali būti nagrinėjamas Komisijoje, jei Pareiškėjas pateikia visus reikiamus žalai atlyginti dokumentus.

20.     Pareiškėjas atsako asmeniškai už Savivaldybei pateiktos informacijos, duomenų ir dokumentų teisingumą.

21.     Komisijos nariai, nagrinėdami Pareiškėjo prašymą, atsako teisės aktų nustatyta tvarka. 

22.     Aprašas keičiamas ar naikinamas Savivaldybės tarybos sprendimu.

_________________________